Uitgebreid vraaggesprek metWaddinxveens burgemeester C.M. van der Linden over grootste woonwijk Pagina 21 20 01* .Woensdag 28 juni 1989 I WADDINXVEEN - ”De woonwijk Zuidplas is een prima en ook leuke wijk aan het worden”. Zo praat burgemeester C.M. van der Linden over Waddinx- veens grootste woonwijk in wording. De bouw in Zuidplas, die in 1983 is begonnen en tot in 1991/1992 duurt, heeft deze week een mijlpaal bereikt door de opening van het woon- en winkelcentrum Zuidplas aan de Zuidplaslaan. door BERT WOUDENBERG i maar de lokatie is steeds afgewezen”. In de jaren zeventig bood Waddinxveen 1 Wat dat betreft worden de ogen steeds minst los cfnrl/or W/orlrlinwoon \7qt>_ naan” sterker op Waddinxveen gericht. Van veen t 1 I De bebouwingsdichtheid van Zuidplas is toch die van de naoorlogse Bomen- wijk. In vergelijking daarmee zijn de groenswaarden heel ruim opgezet en kijk je niet op eikaars ontbijttafel. ”Dat is toch allemaal een kwestie van een rekensom. Het is precies eender als het in een winkel wat gaan kopen. Alle waar naar zijn geld. Als je een wijk ont- Is Zuidplas geworden wat u ervan ver wachtte? ”Ja. We hebben dan ook in de stede- bouwkundige aanpak veranderingen aangebracht. Er is een wisseling in de wacht geweest. Het failliet gegane ste- debouwkundig bureau Stad en Land- schap BV uit Rotterdam werd opge volgd door het stedebouwkundig bu reau ir. W. Wissing uit Barendrecht. Zo ga je op een gegeven moment samen werken met een andere stedebouwkun- dige. Dat is geen slechte zaak geweest. De nieuwe stedebouwkundige ideeën hebben een verfrissende invloed gehad op de ontwikkeling van Zuidplas. Ik denk dat inmiddels bij elkaar zo’n tien architecten in de wijk bezig zijn ge weest. Daarin hebben de drie plaatse lijke grote architectenbureaus (Stuur man Partners BV, Treffers en Polgar BV en L. Roggeveen BV) een behoor lijke bijdrage geleverd. Het is overigens goed dat er ook ccns buitenstaanders binnen zijn gekomen. Dat werkt ook verfrissend". Zuidplas beschikt dus nu over een win kelcentrum. Met ingang van het nieuwe schooljaar beschikt ook de openbare Annie M.G. Schmidtschool over een permanent gebouw. Wanneer staan de andere centrumvoorzieningen er? gevraagd. Als ik het zo bekijk denk ik dat die wal uiteindelijk niet nodig zal zijn”. we nu een grote waterpartij realiseren”. ’’Verder werken we aan het idee om na de bronzen balspeler en de zuilenkunst- L- ^6 plas geen opvallende en de aandacht trekkende impulsen gekregen. ”Nee, maar Waddinxveen is een heel nuchter en traditionele gemeente. Wat nu in het centrum van de Zuidplas ge- uitstraling, maar hier bestaat nu een- om veel geld uit te geven aan extra-vagante architectuur. En uiteindelijk bouw je naar de be hoefte die er onder de bevolking leeft. Het woonhuis met praktijk van dokter P.C.W. Hertogh, ontworpen door ir. Jan Roggeveen, vind ik een duidelijke De mooiste van Waddinxveen? ”Van sommige delen in de Zuidplas durf ik wel hardop te zeggen dat ze de mooiste en aantrekkelijkste hoekjes van Waddinxveen zijn en worden. Ik denk dan aan de stroken langs de IJser- manweg en de Piasweg en aan de omge ving van de cirkelflats, zoals het Herba renerf. Ook waar we nu in de Zuidplas aan het bouwen zijn zie je een ontwik keling, waarvan je zou wensen dat je zo eerder had kunnen bouwen, maar de omstandigheden waren er niet naar en het geld was er ook niet. Dat is gewoon het punt”. Na 1992 zal er voor de Zuidplas wor den doorgebouwd op het door de ge meente aangekochte terrein achter au tobedrijf Van Leeuwen BV. ”Dat is althans de bedoeling van het ge meentebestuur. We hebben inmiddels het provinciaal bestuur van Zuid-Hol- land uitvoerig geïnformeerd waarom we die kant willen gaan uitbouwen met nog zo’n 500 a 550 huizen”. wikkelt in een economisch moeilijke pe riode dan doe jc toch voorzichtig. Je comprimeert dan ook wat, hetgeen mede op aandrang van het provinciaal bestuur is gebeurd. Wc zouden zelfs de voetbalvelden in het sportpark ”dc Snicp” hebben moeten bebouwen om dat wc te royaal met de ruimte zouden hebben omgesprongen. Toch valt die woningdichthcid wel mee. Zowel de woningwetwoningen als het duurdere koophuis hebben welhaast allemaal een voortuin en een behoorlijke achter tuin". Een woonwijk niettemin met een be perkt aantal voorzieningen. Dat was ook al het geval met Groenswaard 3 en de Oostpolderwijk. Dat is dus het nieuwe gemeentelijke beleid. ”Ja, dat is het nieuwe beleid en dat wijkt sterk af van wat eerder in Waddinxveen het geval was. Het winkelcentrum Zuid plas bevat in tegenstelling tot de winkel centra Luifelbaan en Groensvoorde geen zaken in non-foodsfeer. Je kunt er nog wel naar de schoenmaker, maar daarmee houdt het op. Het beleid in Waddinxveen is er nu op gericht het winkelcentrum ”de Passage” uit te brei den tot een echt hoofdwinkelcentrum, waar het goed toeven is. De winkel voorzieningen in de woonwijken moe ten niet meer omvatten dan wat strikt noodzakelijk is. Dat is een duidelijke beleidsombuiging, maar de discussie daarover hebben we al volop gehad in de gemeenteraad”. Wie vraagt daar om ’’Vroeg of laat zal Midden-Holland ook een deel van de bevolkingsgroei in de Randstad op moeten vangen. We weten dat in de provincie enige honderddui zenden huizen extra gebouwd zullen moeten worden. Voor de provincie is het Waddinxveense grondgebied ook een studielokatie”. Gaat de geplande aarden geluidswal langs de IJsermanweg nog steeds door? "Dat weet ik niet. Wij zijn er in ieder geval niet enthousiast over, al hebben in Wéér Er is voor de bouw van extra wo- het begin de bewoners er wel eens om ningen nog nooit naar Waddinxveen ge keken. "Natuurlijk wel. Er is meer naar Wad dinxveen gekeken. Maar de toenmalige gedeputeerde drs. J. Borgman (PvdA) heeft dat altijd te vuur en te zwaard be streden. In de studienota van de provin cie is het grondgebied van Waddinx veen weer als onderzoeklokatie opge nomen. Maar ik weet niet welke keuzes er gemaakt zullen gaan worden”. Zijn er voor de Zuidplassers nog leuke dingen te melden? ”De wijk krijgt achter Van Leeuwen BV een paar hectare extra wandel groen. In dat gebied zijn we van plan ook een grote waterplas te realiseren. Dat is trouwens ook nodig voor de wa- terberging in de woonwijk. In plaats van Toch hebben rijk en provincie nog nooit alleen maar singeltjes te graven, willen tï/ ff» ff 1tSS Waddinxveens eerste burger praat met het Weekblad voor Waddinxveen uitge breid over het wel en wee van de tussen de Piasweg en de Beijerincklaan groeiende wijk. Over de moeilijke start zes jaar geleden. Over de architectoni sche variatie. Over de bebouwings- dichtheid. En over leuke dingen voorde Zuidplassers, zoals een paar hectare wandelgroen met een grote waterpartij en een nieuw groot kunstwerk na de ’’wokkels” langs de Dreef en de bron zen balspeler aan De Akker. "Ik verwacht dat met de bouw van de sportzaal plus een sociaal-culturele ac commodatie van zo’n 300 vierkante me ter met een beperkte horecavoorziening in het najaar kan worden begonnen. Een aantal schetsen daarvoor is al ge maakt, zodat het plan nog voor de zo mervakantie klaar kan zijn. In het cen trum van Zuidplas zijn er verder geen andere voorzieningen gepland. Het rea liseren van een gezondheidscentrum is niet gelukt, al zitten de beide huisartsen wel zo dicht mogelijk bij het centrum. Ongetwijfeld zal hier ook nog wel een fysiotherapeut neerstrijken en zal er wellicht ook nog een afhaalpunt van een apotheek komen”. ”Ik ben blij dat al deze voorzieningen, die eerst wat over de wijk verspreid wa ren gesitueerd, nu zijn geconcentreerd in het hart aan de Zuidplaslaan. Door dat alle lijntjes daar naar toe lopen krijgt de wijk toch iets van een hart. De ouder die het kind naar school brengt kan en passant boodschappen doen of bij de dokter langs gaan. Dat hebben we heel bewust en met wat passen en meten voor elkaar gekregen. Voor de bouw van een kerk is nog steeds ruimte in het centrum aanwezig, maar er zijn nu plan nen om een kerk van de Centrale Her vormde Gemeente aan de Sniepweg te bouwen”. der droog viel. Hiervoor voert wethou der drs. M. Kraaijestein overleg met de ministeries van Welzijn, Volksgezond heid en Cultuur, van Verkeer en Water staat en van Onderwijs en Wetenschap pen, met het Hoogheemraadschap van Schieland en met de provincie Zuid- Holland”. Het is wel de gemakkelijkste weg om daar te gaan uitbreiden. De weg van de minste weerstand. ”In zekere zin lag het voor de hand daar verder te gaan bouwen in de jaren ne gentig. We hebben ook andere lokaties in Waddinxveen bekeken, zoals de hoek Onderweg-Plasweg. Maar bou wen daar geeft nogal wat problemen. Denk dan alleen maar eens aan de be reikbaarheid. Als we ruimtelijk kijken naar de verdere groei van de bedrijfster reinen Coenecoop en het veilingterrein aan de Bredeweg, dan zie je dat ze wel haast op elkaar kunnen aansluiten. Aan de andere kant van de Beijerincklaan kan ook nog een woonwijk komen. Dat zal de toekomst moeten leren”. Het begin van Zuidplas is toch niet echt een lust voor het oog.. "Aan de Akkers staan best leuke hui zen, gebouwd met beperkte middelen. De gemeenteraad was toen wel bezorgd dat we in hetzelfde genre zouden door bouwen. Vooral het PvdA-raadslid Charles Wijnen heeft daar opmerkin gen over gemaakt. Maar die toen bekri tiseerde eentonigheid is er nu toch com pleet af? Je hoort de gemeenteraad daar ook niet meer over”. "Bovendien is de woningmarkt aange trokken, heeft de economie zich weer hersteld, rolt het geld weer en heeft men weer meer geld voor een woning over. Pas in 1985/1986 begon het weer lekker te draaien. Mensen die in de woning bouw thuis zijn kunnen precies zeggen in welke jaren bepaalde huizen ge bouwd zijn. Woningen zullen dus altijd het kenmerk dragen van de jaren waarin ze zijn ontworpen en neerge zet”. "In die beginfase werden aan de Akkers woningen neergezet waar men altijd nog met vreselijk veel plezier woont, ondanks het ach-en-wce-gcroep van toen. In die koopwoningen van ruim een ton en huurwoningen van rond de 650,- per maand is bovendien sprake van weinig mutaties. Vervolgens kwa men in de wijk Zuidplas de huizen met de erkers en de dakkapellen. De om standigheden waaronder de woningen konden worden neergezet werden zicht baar veel beter”. Wekken de mogelijkheden van Wad dinxveen in de regio begrip of irritatie? Hoopt Waddinxveen er op daarin een ”Ik heb het gevoel dat Waddinxveen - rol te kunnen vervullen en dat is wel eens anders geweest - re- ”Ik denk best dat Waddinxveen, zonder gionaal goed in de markt ligt. Er zijn het karakter ervan al te zeer geweld aan te doen, een bijdrage kan leveren aan de oplossing van die problematiek. We "Het heeft niet de kenmerken van een vlugge start, maar van de tijd waarin ge bouwd werd. De woningmarkt was toen zeer slecht. In de huizenbouw werd geen geld gestoken. De beleggings maatschappijen hadden geen trek om in deze sector te investeren. In deze eco nomische malaise had ook de indivi duele burger weinig zin om geld te stop pen in een huis. Er was toen ook een ho gere werkloosheid. Dat zijn de kenmer ken van de eerste aanzet in de wijk Zuidplas. Het moest in die tijd een een voudig huisje zijn, niet te duur. Die hui zen kostten toen een ton of iets meer. Dezelfde huizen schommelen nu in prijs tussen de 140.000 (premie A-koopwo- ningen) en 170.000 (premie C-koopwo- ningen) gulden. Die koopwoningen van toen worden overigens nu voor rondom de f 150.000 - verkocht” dinxvener met de Waddinxveners of wordt het toch een aparte wijk? ”Ik ben er blij om dat een belangrijk deel van de inwoners van Zuidplas van elders uit Waddinxveen komt. Ik schat buitensportactiviteiten, het voortgezet j---1-:--,en aan. gewezen zijn op andere gebieden in Waddinxveen denk ik dat het proces van integratie en het zich thuis voelen redelijk vlot en zonder strubbelingen verloopt. De wijk staat gelukkig aller- van het overige Waddinx- In 1983 moest snel begonnen worden met het uit de grond stampen van een nieuwe woonwijk. De eerste complexen woningen dragen volgens mij ook het kenmerk van een vlugge start. Ik bedoel dat er veel huizen moesten worden neer gezet op een beperkte ruimte, terwijl ar chitectonisch gezien ook de variatie te wensen overliet. hebben een goed voorzieningenniveau Sicken. Hier is en Waddinxveen kan best wat ”klan- r 2’ "LA ten” gebruiken”. Maakt u die eventuele groei van Wad- er zijn wordt goed gewerkt”. In de wijk Zuidplas zijn geen bedrijfjes meer gepland? "Nee, dat kan ook niet meer. In Wad dinxveen is het spanningsveld tussen woongebieden met een bedrijfsterrein toch al groot. Aan de Zuidkade en aan de Noordkade wordt gewoond tussen de bedrijven. Dat ligt daar zeer gevoe de woningbouw, de ontwikkeling Zolang de autochtone bevolking gewend aan een bedrijf naast de deur. Maar als er nieuwelingen komen te wo nen, dan groeit de spanning, omdat men zo’n nauwe relatie tussen wonen en werken niet g,ewend is. Daarom is afge zien van bedrijfjes in de Zuidplas en ko men er aan de Mercuriusweg geen be drijven meer bij. Concentratie van be drijven op Coenecoop is de aangewezen weg, mede ter beperking van de geluid hinder, de stofoverlast en de verkeers druk”. Met de komst van het winkel- en woon- centrum Zuidplas begint de wijk nu pas echt een hart te krijgen. Dat is ruim zes jaar na de start. "In 1984/1985 discussieerden we over de centrumvoorzieningen van Zuidplas. Moest er gewerkt gaan worden met noodvoorzieningen of zouden we pas definitieve voorzieningen moeten gaan neerzetten als er 1.500 woningen voor 4.000 tot 5.000 inwoners zouden zijn. Noodvoorzieningen zijn immers een dure grap voor de betreffende onderne mers, die dan ook drie tot vijf jaar de kans zouden moeten krijgen om de ge pleegde investeringen eruit te kunnen krijgen. De planning gaf echter aan dat we eerder aan een definitieve centrum- voorziening zouden kunnen gaan begin nen, al heeft het faillissement van Re- horst Bouw BV wel voor wat vertraging gezorgd”. ”Het was dus een beleidskeuze om niet met noodwinkels te gaan werken. De middenstand werd wel gevraagd zoveel mogelijk met rijdende winkels de wijk in te trekken. Bovendien zijn en waren de afstanden tot de winkels aan de lep- laan en in de Dorpstraat overbrugbaar. Als gevolg hiervan kreeg de winkelgale rij in de Bomenwijk een behoorlijke op leving. Vanuit de Zuidplas wordt hier flink gewinkeld. Heel bewust is de om vang van het winkelcentrum Zuidplas beperkt van zo’n 1.600 vierkante meter tot de 1.100 vierkante meter van nu en het centrum richt zich alleen op de dage lijkse voedselstroom”. uit Den Haag wordt ook gesuggereerd dat we met die ontwikkeling maar moe ten opschieten. Maar bij het aantrekken van bedrijven horen ook contingenten woningen voor het huisvesten van nieuwe medewerkers en om het woon werkverkeer terug te dringen.” "Overigens moet ik zeggen dat we eerst voor Zuidplas uitgingen van 2.400 a 2.500 woningen, maar uiteindelijk zul len wij in het huidige deel uitkomen op 2.200 a 2.250 woningen in 1991/1992. Heel successievelijk zijn we weer iets aan het verdunnen. Dat komt door de bouw van grotere huizen op grotere ka vels. Daarbij komt dat er minder meer gezinswoningen in Zuidplas zullen wor den neergezet. Voor die flats zijn een- gezinshuizen in de plaats gekomen”. "Wij hebben nu alleen de Eksterflat, de twee cirkelflats, de appartementen bo ven het winkelcentrum Zuidplas en de voorgenomen bouw in het hart van de wijk van zes torentjes, bestaande uit 5 woonlagen en 13 huizen elk. Deze wo ningen zijn ontworpen door het- archi tectenbureau L. Roggeveen BV en zul len worden gebouwd door Rehorst Bouw BV. In het oorspronkelijk be stemmingsplan zaten veel meer hoge punten verwerkt dan nu feitelijk is uit gevoerd”. Wat vindt u van de woonwijk Zuidplas tot nu toe? ”In de wijk moet het groen hier en daar nog wat meer aanslaan. De "aankle ding” hier is, in tegenstelling tot de an dere woonwijken, nog niet volwassen geworden. Maar tegen de achtergrond van de omstandigheden waaronder er in Zuidplas is gebouwd zeg ik dat het een prima en ook leuke wijk aan het worden is”. Het door de Waddinxvener ir. Jan Roggeveen ontworpen woonhuis en praktijk van huisarts P. C. W. Hertogh aan het Woubrechterf. (Foto: Sjaak Noteboom). naar Waddinxveen gekeken, laat staan gevraagd of de gemeente wil meehelpen met het bouwen van extra woningen. ”Er is wel naar Waddinxveen gekeken, werken langs de Dreef in Zuidplas nog een groot kunstwerk te plaatsen, dat in speelt op het laagste polderpeil van de wereld daar en het feit dat dit jaar an- zich welhaast op een presenteerblaadje derhalve eeuw geleden de Zuidplaspol- aan als woningbouwlokatie. ’’Die trek is over. Ik heb niet het gevoel dat de gemeente tochten naar Den Haag maakt om te zeggen dat we zono dig meer huizen willen bijbouwen. Maar de goede waarnemer in Den Haag kan zien wat voor mogelijkheden er in Waddinxveen liggen”. Uit Den Haag staan ze nog steeds niet Toch heeft de architectuur in de Zuid- voor de deur van Waddinxveen. ”Dat heeft allemaal nog met Gouda, die het als centrumgemeente moet doen, te maken. We moeten echter constateren dat Gouda het in haar eentje vermoede lijk niet kan. Gezond verstand kan daar beurt heeft overigens wel een hele fijne echter niet tegenop. In Gouda zijn bij- 1’ voorbeeld de grondprijzen aanmerke- maal geen beheofte lijk hoger dan in Waddinxveen. Per wo- - ning voegt het rijk daar nog eens zo’n achtduizend gulden lokatiesubsidie aan toe”. Behoort het tot de taak van Waddinx- veen te gaan roepen dat Gouda het op uitschieter met Rietveld-trekjes. Het is woningbouwgebied niet redt een heel knap huis, dat daar net kan. "Nee, maar er wordt in allerlei verband Langs de IJsermanweg wil ik nog probe- wel overleg over gevoerd. Dan komen ren in architectonisch opzicht heel iets de plannen en de cijfers ook op tafel. Je anders gerealiseerd te krijgen, maar j-j.i:t- overwegend zoekt men in Waddinxveen degelijke huizen van goede kwaliteit. De schaal van Waddinxveen laat naar In de gemeenteraad is ook weinig mijn mening architectonische hoog- animo om duizenden woningen extra te standjes ook minder toe”. gaan bouwen. Dat is niet aan de orde. goede onderlinge verhoudingen, ai denk ik wel dat hier en daar best wel een zekere afgunst naar Waddinxveen zal s van alles nog mogelijk. Waddinxveen heeft verschil lende mogelijkheden in huis om dingen te doen. Met de financiële middelen die ’’Een andere afspraak dat de gemeente éen bouwachterstand, die was ontstaan door de discussie met de provincie, mocht gaan inlopen. Toen ik hier als i burgemeester in 1982 kwam was het aantal woningen gedaald met 13. Bij zo’n cijfer grijp je naar je hoofd. Wij mochten gedurende de eerste paar jaar 1 dubbel zoveel woningen gaan bouwen i als was afgesproken. En dat is ook ge- i beurd”. I yMet de woonwijk Zuidplas werd be- gonnen in een uiterst moeilijke en onze kere economische situatie. In december 1982 besloot de gemeenteraad de gron- den voor de nieuwe woonwijk aan te ko- pen van het bouwbedrijf Noorlander BV (waarmee een bouwafspraak voor 840 woningen werd gemaakt, waarvan ër nu nog zo’n 120 moeten worden ge- i bouwd) en werden er kredieten be- Schikbaar gesteld voor het bouwrijpma- ken van de Zuidplaspolder tussen Plas- tyeg en Beijerincklaan. In de raad heer- ste een sombere stemming. Moesten we er eigenlijk wel aan gaan beginnen Met het slaan van de eerste paal op 2 mei 1983 door staatssecretaris mr. G.Ph. Brokx zijn we toen aan de Zuid- plas begonnen”. ’’Boven verwachting is het goed gegaan. 1 Ik wil niet zeggen dat de huizen die toen aan de Akkers werden gebouwd nu weer gebouwd zouden worden, maar in e,en tijd waarin men minder geneigd was - in huizen te investerenwas het best een goede start. Na de inhaalmanoeuvre zijrt we in Waddinxveen weer terugge vallen op'de ongeveer 180 nieuwe wo ningen perjaar”. dinxveen nog mee als burgemeester ”Dat weet ik niet. Ik heb gezegd dat ik in ieder geval deze ambtsperiode (1988- 1994) nog afdraai. Die duurt nog een kleine vijf jaar. In die komende tijd zal er nog een boel gebeuren hoor, als het gaat om de ontwikkeling van de Rand stad. Er zal nog een aantal oplossingen bedacht moeten worden op het gebied van c. ...o van bedrijfsterreinen en het verkeer en ^aar woont gaat het^goed, want men is het vervoer. Er wordt steeds meer aan gedacht om de regio’s gezamenlijke op lossingen te laten aandragen. Als Gouda haar woningtaak niet aan kan zal het de regio gevraagd gaan worden. In de krant stond dat Gouda met het ge meentebestuur van Moordrecht gaat praten om op het grondgebied van die buurgemeente huizen te kunnen gaan bouwen. Moordrecht heeft er geen trek in die bui alleen op te vangen”. En dan wordt er naar Waddinxveen ge keken. "Dan zal er ongetwijfeld weer naar Waddinxveen gekeken worden”. Een deel van de woonwijk Zuidplas, de Boekweitakker. Daar werd begonnen met de bouw in de Zuidplaspolder. (Foto:. Sjaak Noteboom). Weekblad voor Waddinxveen: De Wad dinxveense woonwijk Zuidplas krijgt met het woon- en winkelcentrum Zuid plas een eigen hart. Zuidplas is nu zes jaar oud. Hoe is de stand van zaken Burgemeester C.M. van der Linden: "De woningbouw in Zuidplas is gegaan zoals in de uitgangspunten van het be- i stemmingsplan Wijk Zuidplas 1980. Voordat dit plan er was is er heel wat i discussie geweest, zowel intern als ex- tern. En dan vooral met het provinciaal bestuur van Zuid-Holland over de vraag i hoeveel woningen Waddinxveen zou j_moeten gaan bouwen in de toekomst. Uiteindelijk werd in die tijd de bestuur- lijke afspraak gemaakt dat Waddinx- i veen 180 woningen per jaar mocht gaan j bouwen, exclusief de huizen die ge- sloopt zouden moeten worden, onbe- Woonbaar verklaarde woningen en hui den voor één- of tweepersoonshuishou dens”. De raadsleden zullen wel bereid zijn Zijn de Zuidplassers voldoende Wad- hierover na te denken als het gevraagd zou worden”. ”In Middenhollandse verhoudingen zal Waddinxveen daarin een functie moe ten vervullen, vind ik. De deur zit hier niet op slot. Laat ik bijvoorbeeld eens jat op meer dan 50 procent. Dat bete- kijken naar de bedrijfsterreinen. In heel kent dat je relatie met het bestaande deze streek is bijna geen bedrijfsterrein Waddinxveen aanwezig is. De autoch- meer te vinden. Waddinxveen heeft op tonen introduceren daarmee de nieuw- dit terrein een bovengemeentelijke komers in de bestaande sociale verhou- taak. Met Gouda, de Kamer van Koop- dingen. Omdat de Zuidplassers voor de handel en Fabrieken voor Midden-Hol- t -------- Idnd en de provincie Zuid-Holland gaan onderwijs en andere voorzieningi we uitzoeken waar nieuwe bedrijfster- reinen kunnen worden ontwikkeld, want dit verhaal eindigt niet met Coene coop 2. ’Zuidplas wordt een prima en ook een leuke woonwijk’ wel overleg over gevoerd. Dan komen hoeft dan geen vreemdeling in Jeruza lem te zijn om te begrijpen wat er aan de hand is. Maar Waddinxveen dringt niet aan. i veen 180 woningen per jaar mocht gaan «fes/- S»

Weekblad voor Waddinxveen | 1989 | | pagina 21