Komt er 9 ton voor nieuw kunstcentrum? Project Kind en ziekenhuis Jan Ligthart Kinderdag zal worden herhaald Schade aan uw auto vereist deskundige reparatie. Doorsnijden olieslang opgelost Gemeente: Akkoord beperkte statuten wijziging Fietsdiefstallen 40 Foto’s boeken en aquarellen op expositie ’’Ontdekking” voor nieuwe expositie ’’Karakteristieken van Waddinxveen” XF VZAsscheman 55 A 1 GAAT U VERHUIZEN? Galerie ’88 Bed GLASBEEK Autoschade reparatiebedrijf Noord kade 24 2741EV Waddinxveen Tel. 01828-12588 FOCWA, kenmerk voor vakwerk Apotheker Laat werk Fondsen ”De Stijl” Belasting Aquarellen Nota 'I ERKENDE VERHUIZERS Wilt U informatie? 01828 - 18708 WADDINXVEEN k ^^Hfee^enohten... Pagina 13 4 Waddinxveen heeft een Rietveldhuis I De Jan Ligthartschool bracht de ziekenhuismusical ”Zeg eens aaah”. 9 <F da's Dan staan u verschillende mogelijkheden ter beschikking kompleej verzorgde verhuizing huur verhuisauto met chauffeur/verhuizer zelf-verhuizing met gebruik van verhuis auto. pakmatenalen en diverse hulp middelen. (Foto: Jan Ligthartschool). ”rood-blauw stoel” uit 1918. Maar het werk dat hij in Waddinxveen maakte toont de invloed van de filosofie van de universele samenleving, die het latere werk van Rietveld typeert. Deze filosofie stond een universele in harmonie levende samenleving voor. Deze evenwichtige maatschappij zou door middel van de beeldende kunst, en vooral de architectuur, gerealiseerd dan wel bevorderd kunnen worden. We hebben in Waddinxveen dus een voor beeld van de wat oudere Rietveld. WADDINXVEEN - Als het aan de winkeliers in winkelcentrum ”de Passa- realiseerde, is sinds vorig jaar ingericht als Galerie ’88 en eigendom van M.H. Knoester. Bij een bezoek aan de collectie van deze galerie, met werk van Jeroen Dijkhui zen, is een blik op het karakteristieke pand meer dan de moeite waard. De ga lerie is open van maandag t/m vrijdag van 14.00 tot 17.00 uur. De gratis toegankelijke expositie ’Ka rakteristiek Waddinxveen’ wordt ge houden van 15 t/m 22 juli in het gemeen tehuis en is geopend van maandag tot en met vrijdag van 9.00 tpt 16.00 uur, don derdag ook van 19.00 tot 21.00 uur en zaterdag van 13.00 tot 16.00 uur. I I Het Rietveld-Kempkeshuis, dat Gerrit Rietveld in samenwerking met de Wad- dinxveense architect P.D. Stuurman Zo hebben de kleuters zich al weken van te voren bezig gehouden met het ziekenhuis. Er verscheen zelfs een echt ziekenhuisbed in de gang. Zelfs twee verpleegsters brachten een bezoek op school om het een en ander te vertellen. Groep 3 maakte van hun klas een waar t bruik van primaire kleuren geel, rood en blauw, en het gebruik van de basis vorm, de rechthoek. Met deze elementen probeerde Riet veld, a la Mondriaan, een nieuwe en harmonische wereld te creeëren. Net als bij het Schröderhuis in Utrecht over woekerde de esthetische vormgeving de functionaliteit. Je moest als het ware ’’pijn lijden om de kunst”. Toen het Rietveld-Kempkes huis nieuwe bewo ners kreeg werd het interieur dan ook leefbaarder gemaakt. kend dat de befaamde architect Gerrit Rietveld ook in dit Gouwedorp aan de gang is geweest, zo ontdekte historicus Jan de Bas, één van de leden van de ge meentelijke commissie voor kunst en cultuur en mede-samensteller van de tentoonstelling, die is gericht op het aandacht vragen voor en behouden van beeldbepalende lokaties in Waddinx veen. Bonkelaar tot één van de twee dependances. De dependance in de oude kleuterschool Woelwater aan de Peter Zuidlaan (kunstateliers) onder gaat vooralsnog geen verandering. WADDINXVEEN - Met de nieuwe statuten van de Stichting Dienstverle- ningscentrum Waddinxveen (AF-cen- trum) stemt het Waddinxveense ge meentebestuur maar voor een beperkt deel in. Het gaat hier dan met name om het los laten van de binding die er bestond tus sen het gemeentebestuur en het stich tingsbestuur. Zo is er een einde geko men aan het voorzitterschap van wet houder drs. M. Kraaijestein en kan als de raadsleden met de wijzigingen in stemmen een ’’eigen” voorzitter wor den gekozen. Die functie wordt nu waargenomen door oud-CDA-raadslid D. Westerduim Zelfs de kleinste botsing kan vitale delen van uw auto beschadigen, wij kunnen deze opsporen en repareren. Met een veilige auto neemt u daarna weer aan het verkeer deel FOCWA, kenmerk voor vakwerk. WADDINXVEEN - Enkele foto’s op de expositie ’’Karakteristieken van Waddinxveen”, die vanaf zaterdagmid dag een week lang in de raadzaal van het gemeentehuis wordt gehouden, hebben te maken met Waddinxveens eigen Rietveldhuis. Dit huis, bewoond door de kunstenares Marthie Knoester, staat aan de Brug weg 88. Het is lang niet algemeen be- Nederlands paviljoen Wereldtentoon- stelling Brussel) en was ook als meubel ontwerper baanbrekend bezig (revolu tionaire rood-blauwe stoel uit 1918, zig- zagstoel uit 1934 en uit één stuk geper ste kunststofstoel uit 1942). In 1964 werd hem door de Technische Hoge school in Delft een eredoctoraat ver leend. Het Waddinxveense Rietveldhuis aan de Brugweg 88 werd in de jaren ’30 ont- WADDINXVEEN - De rijkspolitie meldt de diefstal van vijf fietsen. Gesto- ziekenhuis. Het ging niet alleen over het len werden een groene herenfiets (merk ziekenhuis maar vooral in de boven bouw was de aandacht gericht op ge zondheid in het algemeen. Zo waren de groepen bezig met: Con sultatiebureau en schoolarts, kraamaf- deling, de geschiedenis van de gezond- Oök apotheker F.F. van Dijk heeft een bezoek gebracht aan de groepen 6, 7 en 8 om het een en ander te vertellen over medicijnen en het apotheker zijn. Voor de ouders van leerlingen werd een ouderavond met het thema ’’Kind en ziekenhuis” georganiseerd en waren vrijwilligers van de werkgroep ’’Kind en ziekenhuis” aanwezig om een film te la ten zien over ziekenhuisopname bij kin deren. Na de film was er gelegenheid om te dis cussiëren en het uitwisselen van eigen ervaringen. Na al deze aktiviteiten heb ben de kleuters met hun innemende mu sical het projekt dus definitief gesloten. worpen in opdracht van de meubelfabri kant Huib Kempkes. Vandaar dat we kunnen spreken van het Rietveld- Kempkeshuis. De voormalige meubel- gigant uit Waddinxveen liet het woon huis ontwerpen door Gerrit Rietveld, nadat hij enkele projecten van de be roemde architect in Rotterdam had ge-' zien. Het huis werd gezet aan de Brug weg en staat er nu nog. Het krediet van negen ton omvat ook het 75.000,- vergende voorbereidings- krediet, dat de raad beschikbaar had ge steld om het architectenbureau Stuur man Partners BV plannen te kunnen la ten maken. Aanvankelijk kwam dit bureau met een verbouwingsplan van 1,8 miljoen gul den, maar dit moest - gezien de lengte van de financiële polsstok in Waddinx veen - worden teruggebracht tot zo’n 9 ton. Ruim een halfjaar geleden werd nog ge dacht de benodigde bouwkundige voor zieningen voor een bedrag tussen de vijf en de zeven ton te kunnen uitvoeren. Maar negen ton is het bedrag waarvoor het beslist moet kunnen in Waddinx veen. Het is opvallend dat het vroegere werk van Gerrit Rietveld, na wie ook dë aca demie vernoemd is, wel schoonheid en functionaliteit verenigde. Denk aan de Het Rietveld-Kempkeshuis aan de Brugweg uit de jaren dertig. (Foto: Stuurman Partners BV). Pon, postcode 2181GD152), een grijze herenfiets (Sparta, framenummer 147975), een zwarte herenfiets (merk Ricardo, blauwe hangslot) en een zwarte Opoefiets (verdere gegevens on bekend). Gerrit Thomas Rietveld (1888-1964) was een Nederlands architect en meu belontwerper, die zich in 1919 aansloot bij De Stijl. Uit de samenwerking met de binnenhuisarchitecte T. Schröder- Schrader ontstond in 1924 het Rietveld huis in Utrecht. Rietveld kreeg talrijke opdrachten voor bouwwerken (Julianahal te Utrecht, WADDINXVEEN - Het doorsnijden van een olieslang op de Zuidkade, waarvoor brandweer en politie in actie kwamen, is opgelost. In de nacht van vrijdag 30 juni en don derdag 1 juli werd op de Zuidkade de slang van de daar geplaatste olietank doorgesneden, waarbij een hoeveelheid olie wegvloeide. De Zuidkade werd over een oppervlakte van ruim 100 m2 besmeurd. Enkele dagen later werden 4 Waddinx- veners aangehouden en verhoord in verband met hun aandeel in deze ver nieling en diefstal van de olie. De kna pen (in leeftijd variërend tussen 16 en 20 jaar) hebben bekend. Eén van hen bekende een auto van zijn werkgever te hebben ontvreemd in de week daaraanvoorafgaand een auto te hebben ontvreemd, waarmee hij het ge hele weekend had rondgereden. Daar de brandstof nagenoeg op was, werd ge tracht op deze wijze wat bij te tanken. De mogelijkheid bestaat dat het geld dat voor het centrum voor kunstzinnige vorming uit de gemeentekas moet ko men wat lager uitvalt. Er is namelijk in de huidige financiële opzet slechts reke ning gehouden met het verwerven van een bedrag van 75.000,- uit externe fondswerving ten behoeve van de eerste inrichting. Aanvragen bij het ministerie van Wel zijn, Volksgezondheid en Cultuur en bij de provincie Zuid-Holland, alsmede bij een 9-tal fondsen, zijn ingediend. Mochten deze aanvragen nog tot ver dere positieve resultaten leiden, dan zullen deze extra middelen worden in gezet om doormiddel van verlaging van de kapitaallasten extra financiële ruimte.te scheppen. B. en W. willen er nog op wijzen, dat door externe fondsen alleen instellingen en stichtingen wor den gesubsidieerd. Het huis is gebouwd in de voor Rietveld zo karakteristieke blokkendoosvorm. De woning werd in de volksmond dan ook ”De Stoof” genoemd. De architect, die zich aansloot bij de kunstenaars groep ”De Stijl”, verzorgde ook het in terieur. Dit kenmerkte zich door het ge- WADDINXVEEN - Vanavond - woensdag 12 juli - zal duidelijk moeten worden of de gemeenteraad doro wil gaan op de in december vorig jaar in geslagen weg om te komen tot de oprichting van een centrum voor kunst- zinninge vorming. Als de raadsfracties op één lijn komen te zitten zal 900.000,- uit de gemeentekas worden gehaald voor de verbouw van de oude Jan Ligthartschool aan de Kerkstraat tot hoofdgebouw en van De Daarnaast is medewerking nodig van de belastingdienst. In verband met vragen welke zijn gerezen met betrekking tot de al dan niet verschuldigdheid van B.T.W. in de nieuwe organisatorische situatie, hebben B. en W. het advies in gewonnen van belastingdeskundigen. Op de expositie is ook een boekentafel aanwezig. Behalve foto’s en een boe kentafel zijn er ook aquarellen van ka rakteristiek Waddinxveen te zien. In een Speciale hoek hangen onder andere schilderijen van de St. Victorkerk, de hefbrug en ’t Weegje. De werken zijn vervaardigd door de Waddinxveense kunstenaars Lies van Straalen, Jeroen Dijkhuizen, Wytze Visser en Peter Jongsma. De expositie geeft de bezoeker ook een overzicht van het verschil tussen de beeldbepalende lokaties van vroeger en nu. In een aparte afdeling wordt het he den met het verleden vergeleken. De vraag rijst: Hoe zal karakteristiek Wad dinxveen er in de toekomst uitzien? De tentoonstelling wordt georganiseerd door de gemeentelijke commissie voor kunst en cultuur en is geopend van maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 16.00 uur, donderdag ook van 19.00 tot 21.00 uur en zaterdag van 13.00 tot 16.00 uur. In de jaren zeventig werd deze foto van het door de beroemde architect Gerrit Rietveld in opdracht van meubelfabrikant Huib Kempkes ontworpen woonhuis aan de Brugweg. (Foto: Stuurman Partners BV). Over de andere inhoudelijke wijzigin- gei) van de statuten van de Stichting Diénstverleningscentrum Waddinx veen zeggen B. en W. dat die niet zou- dert moeten worden doorgevoerd. Het wachten is namelijk op de nog voor dit jaar voorziene behandeling van de ge meentelijke Nota Ouderenbeleid, zo dat alles in een-veel bredere context be keken kan worden. Dat betekent dat de gemeente ten aan zien van de nieuwe statuten alleen het Echt op groen zet voor het loslaten van het automatisme dat een lid van het col lege van B. en W. voorzitterzou moeten zijn van de Stichting Dienstverlenings- centrum Waddinxveen. Om goedkeuring van de gewijzigde sta tuten had het stichtingsbestuur de ge meente op 18 mei van dit jaar al ge vraagd. Dat slechts thans wordt inge stemd met het nieuwe voorzitterschap acht de gemeente van belang, omdat het functioneren van een nieuwe voorzitter, gelet op de voorziene wijziging in het Waddinxveense ouderenbeleid, ook in het Belang van de stichting zeer gewenst is. Weekblad voor Waddinxveen - Woensdag 12 juli 1989 WADDINXVEEN - Kunst en cultuur wethouder drs. M. Kraaijestein (PvdA) opent komende zaterdagmiddag om vieijuur in de raadzaal van het gemeen- tehais de expositie ’’Karakteristieken vanl>Waddinxveen”. Deze tentoonstel- lingitiuurt tot en met zaterdag 22 juli. Tijdens de gratis toegankelijke exposi tie zijn zo’n 40 zwart-wit foto’s te zien van'beeldbepalende lokaties in Wad dinxveen. De bezoeker kan kijken naar de meest karakteristieke plekjes rond de brug, de Kerkweg en het oude dorp. Wellicht dat men overtuigt raakt van het feit dat het de moeite waard is om deze plekjes te bewaren. Op 'de expositie zijn foto’s te zien van het kantoor van de Nederlandse Kabel Fabriek, het station van de NS en de hoeve Vredeburgh aan de Piasweg. Behalve panden en bouwwerken wor den ook opnames van landschappen ge toond. Een aantal van dë door Pacal Kruijk gemaakte foto’s wordt aan de hand van historische teksten toegelicht. Een beeld van de geslaagde eerste Kinderdag in het winkelcentrum ”de Passage”. (Foto: Sjaak Noteboom). zondheid” afgesloten met een musical. Deze musical, gespeeld door de kleu ters en hun juf, kreeg de titel ”Zeg eens aaaaah”. Het stuk handelde over de juf die in het ziekenhuis aan toe gaat. Al weken van tevoren was er met leer lingen uit alle groepen gesproken over gezondheid en ziekenhuis. Van de werkgroep ’’Kind en ziekenhuis” kreeg de school een speelkist te leen waar echte ziekenhuis-attributen in zaten waardoor het de kinderen mogelijk werd gemaakt om op een speelse ma nier met ziekenhuis benodigdheden kennis te maken. nisatie van het team clowns die van ’s morgens tien tot ’s middags vier uur onvermoeid door bleven gaan met het' WADDINXVEEN - Vorige week heidszorg, een ongelukje zit in een klein woensdag heeft de openbare Jan Lig- hoekje en in groep acht hield men zich Neem kontakt op en wij kunnen u middels een bezoek vrijblijvend informeren over de diverse mogelijkheden en prijzen. Fazantdree(2 - 2743 DC Waddinxveen voor de Kruiskerk was constant in ge bruik en intussen stonden clowns bal- ge” ligt wordt Kinderdag van afgelopen londierfiguren te maken bij het beeldje zaterdag herhaald. De eerste Kinder- op het Passageplein. dag in het winkelhart groeide namelijk De gratis popcorn vond gretig aftrek, uit tot een grandioos kinderfeest. net zo als de gratis limonade die door Door de vele enthousiaste reacties ge- een druk op de neus van de clown in het steund is het zeer waarschijnlijk, dat de bekertje liep. eerste Kinderdag een vervolg zal krij- Altijd succes hebben de clowns bij het gen en een traditie in het winkelcentrum schminken en ook toen de eerste drup- ”de Passage” zal wordenpels vielen ging men gewoon door onder Niet in het minst door de perfekte orga- de opgestelde grote parasol. - - J' Overal was er in de Passage wel iets te beleven. Stond er plotseling een clown met een (pop)aapje naast je liepen er vermaken van de aanwezige kinderen een tweetal clowns op stelten voorbij op en hun ouders. weg naar een volgende verrassing. Tientallen kinderen stonden voortdu- Ook de winkels in de Kanaalstraat en de rend in de rij te wachten bij de diverse Juliana van Stolberglaan waren niet ver- attracties. Het luchtkussen op het plein geten. thartschool aan de Sperwerhoek defini- bezig met het maken van gedichten over tief het project ’’Kind en ziekenhuis, ge- gezondheid. 3 0CWA

Weekblad voor Waddinxveen | 1989 | | pagina 13