I 1BI0SC0PEN! ÏGEV0NDEN1 en 1VERL0REN1 KFRK 1COLOPHON= Filmhuis Gouda Wethouder drs. M. Kraaijstein opende foto-espositie in raadzaal Land schappen Rietveld-huis Oude dorp bezoekers NKF Station Enquete onder de Brug en Gouwe Kerkweg Brugkerk Regthuijs ’Vredeburgh’ Gouwe il I Weekenddienst dierenarts: Gevonden Arcade bioscopen Doorbraak Verloren Functie Nota Jill diensten 1 stand 1 NEDERLANDS l\Lli l\diensten HO Pagina 5 Weekblad voor Waddinxveen - Woensdag 19 juli 1989 ■MEDISCHE In Waddinxveen is te gemakkelijk gesloopt I gen uitleg aan de afkorting btw. Rekkers; H.A.A. N.A. Gehuwd: S. de Vrij en D.M. Hageman. ZONDAG 23 JULI 1989 I de Brug- t Er bestaat een goede belangstelling voor de expositie ’’Karakteristieken van Waddinxveen”, die zaterdagmiddag vier uur werd geopend en nog deze week in de raadzaal van het gemeentehuis voortduurt. (Foto: Sjaak Note- Geboren: Ricardo Nicolai, z.v. W.J. Lindeijer en W.J. A.M. Sirno- nis; Maria Elisabeth, d.v. J. Poot en E.M. van der Wurff; Jan Ja cob, z.v. J.M. van Eeden Petersman en J. Stolk; Sanne Elisabeth, d.v. J.P. van Splunter en M.L. Bos, Denise, d.v. M.M.J. Jansen en K.vanDriel. Mededeling: De regeling ’’medische weekeinddienst” is uitsluitend bedoeld voor dringende gevallen, waarvan de behandeling niet tot de eerstvolgende werkdag kan wachten. Spreekuur waarnemend huisarts op zaterdag en zon dag van 10.00-11.00 uur en van 16.00 tot 17.00 uur. Voor deze spreekuren behoeven geen afspraken gemaakt te worden. Aanvraag visites gedurende dezelfde uren als waarop er in het weekeinde spreekuur wordt gehouden. Buiten deze tijden is de waarnemend huisarts alleen voor zeer dringende spoedgevallen bereikbaar. Verloskundige gedurende het gehele weekeinde: J. Frinking-Scholten, Gentiaan 6, Boskoop, tel. 01727-13898. Weekblad voor- Waddinxveen Inlichtingen: Rijkspolitie Waddinxveen vinden, zodat we veel bewuster met dit vraagstuk om zullen gaan". om i boom). kunnen we zien aan de gebouwen. De kerken geven vorm aan de godsdienst. Het raadhuis staat voor het politieke le ven. J. Slager, Kerkweg-Oost 220, tel. 12737 (bij afwezigheid dierenarts Y.M. Klaare, Turfmarkt 94, Gouda, tel. 01820-18995 of dierenarts F.H.E. Edens, Bunchestraat 60, Reeuwijk, tel. 01829-4028). Uitgeverij: VETA B.V. Directie: F. van Kempen Redactie: B.J. Woudenberg Redactie-adres: Peuleyen 144, 2742 EN Waddinxveen Telefoon: 01828-15594 Advertentie-afdeling Oranjelaan 9, 2741 EP Waddinxveen Postbus 116, 2740 AC Waddinxveen Telefoon: 01828-14788 Klachten bezorging: Sweelinckhof 31 2742 CB Waddinxveen Telefoon: 01828-18950 Klachten over de bezorging vóór donderdag 18.00 uur melden. Postabonnement: 33,- per half jaar. Advertentie-tarieven Losse mm-prijs 0,48 (exclusief BTW); contract-tarieven en tekst-advertenties op aanvraag. JEHOVAH’S GETUIGEN Koninkrijkzaal Burgemeester Trooststraat 4: 10.00 uur openbare toespraak 11.00 uur wachttorenbespreking CHR.GER.KERK BOSKOOP 9.30 uur ds. M.J. Oosting 17.00 uur ds. M.J. Oosting Digitaal horloge; diverse sleutels; jonge kanarie met ring; dameshor loge. HERVORMDE KERK Brugkerk 9.30 uur kand. W. Groenenboom, Capelle aan den Ussel 17.00 uur ds. J.W. Goossen De Hoeksteen: 9.30 uur ds. H. Schipaanboord 18.30 uur ds. J. Kommers, Papendrecht Bethelkerk: 9.30 uur ds. J.W. Goossen 17.00 uur ds. H. Schipaanboord Rehobothschool, Sperwerhoek: 9.30 uur geen dienst Immanuëlkerk: 9.30 uur ds. A.A. van Houwelingen 19.00 uur geen dienst GEREFORMEERDE KERKEN Kruiskerk: 10.15 uur geen dienst 17.00 uur ds. H. Bade, Alphen aan den Rijn Ontmoetingskerk: 9.30uurds. A.J.G. Dronkert, Gouda 17.00 uur geen dienst REMONSTRANTSE GEMEENTE (in samenwerking met de Vrijzinnig Hervormden) Kerkgebouw Zuidkade: 10.00 uur geen dienst HERVORMD GEREFORMEERDE GEMEENTE Elke donderdagavond in kerkgebouw Rem. Kerk, Zuidkade: 19.45 uur bijbellezing door ds. D. Chr. Overduin van de Hervormd Gereformeerde Gemeente te Hilversum OUD-GEREFORMEERDE GEMEENTE IN NEDERLAND Kerkgebouw Mercuriusweg 29: Iedere zondag 10.00 en 18.30 uur leesdienst ZONDAG 23 JULI 1989 Arts: C.N. Vreeken, Weidezoom 50, tel. 12979 Apotheek: Boskoopse apotheek, Burgemeester Colijnstraat 71, Boskoop, tel. 01727-17834 ZATERDAG 22 JULI 1989 Arts: W. A. v. Heel, Mozartlaan 2-4, tel. 12676 Apotheek: Boskoopse apotheek, Burgemeester Colijnstraat 71, Boskoop, tel. 01727-17834 Za. t/m wo/2 uur. Do. t/m wo. 7 en 9.30 uur: LICENCE TO KILL. Do. t/m wo. 7 en 9.30 uur: ROAD HOUSE. Za. t/m wo. 2 uur. Do. t/m 2o. 7 en 9.30 uur: POLICE ACADEMY 6. Za. t/m wo. 2 uur: PLATVOET EN Z’N VRIENDJES. Vr. en Za. 9 uur: DE VIERDE MAN. -Gouda- De kerkweg. de weg naar kerk, verbond de twee oude dorpsker nen van Waddinxveen. De weg liep dwars door het water van de Petteplas. Omdat deze plas door droogmaking steeds kleiner werd, kwamen er meer gebouwen rond de kerkweg te staan. Rond 1900 werden een aantal villa’s ge bouwd. In 1925 werd de Gereformeerde Kerk in gebruik genomen. En in 1934 werd het station geopend. In de jaren ’80 werd de Kerkweg in tweeën gedeeld door de bouw van het winkelcentrum ”de Passage”. In de toe komst moet dit centrum het ’echte ka rakteristieke’ hart van Waddinxveen worden. Wethouder drs. Kraaijcstcin schetste de afgelopen week als een doorbraak voor Waddinxveen. Allereerst aan vaardde de gemeenteraad de uitvoe ringsplannen om te komen tot een cen trum voor kunstzinnige vorming aan de Kerkstraat, aan de Beukenhof en aan de Peter Zuidlaan. "Dat is een belangrijke toegevoegde waarde aan het Waddinxveense cultu rele leven”, bedacht het lid van het col lege van B. en W daarmee speels ver wijzend naar het btw-discussie over het kunstcentrum. Hij gaf daarmee een ei- Het dorp Waddinxveen, gesticht in 1233, heeft nooit een echt centrum ge had. Van oudsher kende het dorp twee kernen: het gebied rondom de brug en het oude dorp. Rondom de brug ontwikkelde zich, uit een nederzetting aan de Gouwe, het maatschappelijke zwaartepunt. Dit kunnen we zien aan de gebouwen. Dit wereld ontleden tot de eerder ge noemde basisvorm en de basiskleurén geel, rood en blauw. Met deze ’basisele menten’ diende een nieuwe, harmoni sche wereld te worden opgebouwd. Deze ideeën ontleende Bauhaus aan ’De Stijl’, een groep kunstenaars onder leiding van P. Monderiaan en Th. van Doesburg. De bovenstaande invloéd treffen we ook aan in de rechthoekigfe letters op de gevel van het station. Be halve het station werd ook het ’oude’ hoofdkantoor van de NKF in de géést van Bauhaus opgezet. omgeven door sloten en met een smal pad naar de weg. Dit is allemaal veran derd door de bouw van de hefbrug. Be langwekkend in de kerk is het Lodewijk XVI-orgel, gemaakt in 1807. Samen met de Remonstrantse Kerk aan de Zuidkade is de Brugkerk het enige monument dat Waddinxveen rijk(?) is. Dat zei wethouder drs. M. Kraaijestein (PvdA) zaterdagmiddag bij de officiële opening van de fotq-expositie "Karak teristieken van Waddinxveen” die deze week tot en met zaterdag in de raadzaal van het gemeentehuis wordt gehouden. De Brugkerk heet eigenlijk de Grote Kerk en werd op 16 december 1838 plechtig ingewijd. Het is een zoge naamde Waterstaatskerk, omdat het departement van waterstaat de bouw voorschriften bepaalde. Iets over de stijl van het gebouw: het is neo-classicis- tisch met twee paar Dorische zuilen. Stuurman" Ditfrureau oniwie^överb gens menig pand in Waddinxveen, zoals -™™ - - de Kruiskerk en de Bethelkerk. Het NKF gebouw behoorde eerst toe aan de NV Louis Dobbelman, een sigaretten- fabriek. Het ’oude’ hoofdkantoor is een late vertegenwoordiger van de Bau- hausstijl. Deze werd gekenmerkt door de dominerende rechthoekige vormen. De Nederlandse Kabel Fabriek liet in de jaren ’80 een nieuw pand naast het oude zetten. Voor het nieuwe pand zit ten twee grote duiven. Deze sculpturen illustreren de functie van de NKF: het tot stand brengen van communicatie. Ruim 10 jaar nadat er voor het eerst over gesproken was werd de spoorlijn door Waddinxveen aangelegd. De lijn liep dwars door de Petteplas. Veel duur zand, de oorzaak van de trage aanleg, was nodig. Het station, gebouwd in lp34, is volgens de lokale historicus C. Neven het laagst gelegen station van Europa. Het gebouw is gemaakt in een stijl die aan het Bauhaus, een stroming in de kunstgeschiedenis, doet denken. De ba sisvorm, de rechthoek, en een van de basiskleuren geel, wijzen hier op. Het Bauhaus wilde namelijk de bestaande ROOMS-KATHOLIEKE KERK St. Victorkerk: Zondag: 09.30 uur Woensdag: 19.00 uur Vrijdag: 19.00 uur Ontmoetingskerk: Zaterdag: 19.00 uur Zondag: 11.15 uur Dinsdag: 08.45 uur (klassemis) Donderdag: 09.(X) uur Elke 2e vrijdag van de maand: Anne Frank-centrum om 10.(X) uur (dan vervalt de dienst van 19.(X) uur) GEREFORMEERDE GEMEENTE BOSKOOP Kerkgebouw Mendelweg: 9.30 uur leesdienst 18.00 uur leesdienst Woensdag 26 juli 1989 19.30 uur ds. J. Spaans GER. KERK (VRIJGEMAAKT) Kerkgebouw Kruiskerk, Passage 8.30 uurds. L.S.K. Hoogendoorn 14.45 uurds. L.S.K. Hoogendoorn BAPTISTENGEMEENTE ALPHEN AAN DEN RIJN Triomfatorkapel Molenwerfstraat: 10.00 uur ev. H. van Dorp 18.30 uurev. B. Hunink Behalve karakteristieke panden kent Waddinxveen ook beeldbepalende na tuurlandschappen. terwijl gebouwen, als zichtbare beelden van cultuur, vaak verdwenen, lijkt de natuur bewust be houden te worden. Vooral met het oog op de recreatie. Zo ontstond tussen Boskoop en Waddinxveen het Gouwe- bos. Werd de Petteplas zorgvuldig be waard. En kocht de gemeente een deel van ’t Weegje. Deze veenpias, die aan Gouda grenst, ontstond in 1825 door turfwinning. Ze is een pleisterplaats van reigers en vissers. Vissers treft men ook aan langs de Winterdijk. Deze dijk beschermt de polder tegen het hoge slootwater. Ze loopt, als voetpad, door tot aan Gouda. Vanaf de Winterdijk heb je een prachtig gezicht op het polderlandschap dat Waddinxveen nog steeds omgeeft. Huizen, gebouwd in een lintvorm langs de Gouwe, tonen hoe men woont. Be drijven verbeelden de werkgelegen heid. En de brug, sinds 1936 een hef brug, geeft aan dat juist door haar aan wezigheid Waddinxveen het dorp werd wat het nu is. Nog altijd staan rondom de brug en langs de Gouwe de meest beeldbepa lende panden van Waddinxveen. Op de hoek van de Kerkstraat tot de hoek van de Kerkweg stond ’het Regt huijs’ of ’Herberg St. Joris’, waar de schout en schepenen vergaderden. De combinatie herberg/rechthuis was in die tijd zeer gebruikelijk. Nadat dit Regt huijs afgebroken was, verrees op de hoek van de Kerkweg/Dorpstraat een herberg die genoemd werd naar het Regthuijs, St. Joris. Omstreeks 1865 werd dit café Slootjes. In 1917 werd het verbouwd tot slagerij, vervolgens werd het een stomerij, een winkel voor ge luidstechniek en nu is het een dieren winkel. Diverse sleutels; 2 x bankbiljet 100,-; Chinon CM-5 fototoestel; blauw-rode zwembroek; bankpas- jes; zilveren heren-schakelarm- band met naamplaat ’Henk’; fel gele portemonnee met bibliotheek- pas; rode kater met vlooienband; wit Anker horloge; grijs/blauwe ka ter met wit riempje. Belangrijk vond drs. Kraaijestein ook dat het oude raadhuis aan de Zuidkade niet gesloopt behoeft te worden nu een aannemer er interesse in heeft getoond. Bovendien schaarde hij zich achter de recente oproep van burgemeester C.M. van der Linden aan de politieke partijen om in Waddinxveen een oudheidska mer te krijgen. ”Het is niet de bedoeling deze foto-ex- positie, zoals in de politiek wel eens ge bruikelijk is, voor kennisgeving aan te nemen. Het getoonde moet de bezoe kers prikkelen. Mooi en niet mooi. Wat is vergeten te inventariseren. Naast het laagst gelegen spoorwegstation van Eu ropa en het laagste polderwaterpeil van de wereld is er meer de moeite waard in Waddinxveen”. Waddinxveen heeft een eigen Riet veldhuis. Het huis, dat aan de Brugweg staat, lijkt in stijl op haar ’zuster’, het Rietveld-Schröder-huis in Utrecht. In de jaren ’30 ontwierp de beroemde ar chitect uit de groep van ’De Stijl’ dit woonhuis in opdracht van meubelfabri kant Huib Kempkes. Het huis werd gebouwd in de voor Riet veld karakteristieke blokkendoosvorm en het werd in de volksmond ’De Stoof genoemd. De uitvoering van het ont werp van Rietveld werd verzorgd door architectenbureau Stuurman. Behalve het exterieur ontwierp Gerrit Rietveld (1888-1964) ook het interieur. Dit kenmerkt zich door het gebruik van de drie primaire kleuren geel, rood en blauw. In de vormgeving was de func tionaliteit ondergeschikt aan de estheti ca. Toen het huis nieuwe bewoners kreeg werd het interieur dan ook leef baarder gemaakt. Op dit moment is Ga lerie ’88 in het pand gevestigd. Bij een bezoek aan deze galerie is een blik op dit karakteristieke pand meer dan de- moeite waard. ”Een lokale gemeenschap is meer dan een verzamelplaats van wonende, werkende en schoolgaande mensen’’, vond de kunst- en, cultuurwethouder. ”De directe omgeving, herkenbare ele menten, gebouwen, bruggen, kunst werken en landschappen hebben een functie in de samenleving, al is niet ie dereen zich dat altijd wellicht bewust. Ook de lokale pers en het verenigingsle ven vervullen die functie. Een gemeen schap krijgt er een zekere identiteit door”. Drs. Kraaijestein weet dat de omgeving bepalend is voor het de weg wijzen van niet-Waddinxveners. Er wordt dan bij voorbeeld gezegd bij de hefbrug over de Gouwe linksaf of bij de ’’wokkels” - de getordeerde zuilen langs de Dreef - rechts aanhouden. Beeldbepalende ele menten zijn voor hem medebepalend voor het vormgeven aan de toekomst van het Gouwedorp. ’’Maar er is natuurlijk wel een span ningsveld. Oud en bestaand is niet altijd de moeite waard. Vernieuwing is ook niet altijd beter. Maar vernieuwing kan ook een verrij king zijn. Het zijn natuur lijk allemaal subjectieve zaken, maar dat geest niet. De essentie is dat er in Waddinxveen een discussie plaats vindt over zaken die we met elkaar van belang plas wel WADDINXVEEN - Bezoekers van de expositie "Karakteristieken van Waddinxveen”, die deze week tot en met zaterdag in de raadzaal van het gemeentehuis wordt gehou den, wordt gevraagd te reageren op de eerste inventarisatie en sugges ties te doen voor een verdere uit werking. Bij de ingang van de raadzaal liggen enquêteformulieren, waarop ant woord gegeven kan worden op zes vragen over het idee om karakteris tieken te inventariseren, hoe be langrijk het is dat karakteristieken op deze of andere manier worden vastgelegd, hoe overzichtelijk de presentatie is en hoe belangrijk het is om karakteristieken te behou den. De gemeentelijke Commissie voor Kunst en Cultuur heeft gemeend dat het zinvol zou zijn een inventa risatie te maken van al die karakte ristieken van Waddinxveen. Die karakteristieken betreffen dan beeldbepalende panden, lokaties of landschappen, relaties tussen landschap en bodemgesteldheid, tussen bodemgesteldheid en grond gebruik, de loop van wegen en stra ten. waterlopen en plassen en na tuurlijk die zaken die de historie van Waddinxveen laten zien. Het doel van deze inventarisatie is te laten zien welke bijzondere pun ten Waddinxveen eigenlijk kent. Hiermee wil de Commissie voor Kunst en Cultuur bewerkstelligen dat er bewust met die karakteristie ken wordt omgegaan. Dat bij woningbouwplannen en de planning en aanleg van wegen, groenvoorzieningen en alle andere werkzaamheden die tot een veran dering van het beeld kunnen lei den, wordt geprobeerd die karakte ristieken te behouden. De tentoonstelling in het raadhuis is een weerslag van de eerste fase van de inventarisatie van karakte ristieken en bestaat uit foto’s van beeldbepalende panden, objecten en landschappen. In de volgende fase worden de andere genoemde elementen er aan toegevoegd. Aan de Piasweg, op nummer 26, staat de hoeve ’Vredeburgh’. Deze boerderij stond in de vorige eeuw op het landgoed van landheer Van Houweningcn. In 1910 werd het eigendom van de fami lie Van Eeden-Petersman, die er nog steeds in woont. In 1938 werd het ge bouw door brand gedeeltelijk verwoest. Ook het aantal vijvers, dat voor de hoeve lag, is in de loop der j aren afgeno men. De zo’n 100 jaar oude kastanjeboom, die naast de hoeve stond, ligt nog steeds als curiosa in de tuin. ’Vredeburgh’ be staat nog altijd en bleef een, ietwat stille beeldbepaler van Waddinxveen. ■BURGERLIJKE CHR. AFGESCHEIDEN GEMEENTE Kerkgebouw Dorpstraat 3: 9.30 uur ds. N. v.d. Want 17.00 uur ds. N. v.d. Want Elke Woensdagavond: g 19.30 uur ds. N. v.d. Want I Het oude Reghthuijs aan de Dorpstraat, waar nu een dierenwinkel in is gevestigd. (Foto: Archief). Het oude dorp, het gebiéd rond de Dorpstraat, was na de brug de tweede kern van Waddinxveen. Het ontstond uit de eerdere nederzetting bij de Gou we. Aanvankelijk had het oude dorp een kerk, een rechthuis en een eigen school. In de loop der eeuwen verloor ze echter haar maatschappelijke bete kenis. Veel gebouwen verdwenen of kregen andere functies. Zo werd het rechthuis in 1870 herberg en later zelfs winkelpand. Rond het oude dorp woon den ook landbouwers. Op de Piasweg en aan het Noordeinde staan nog altijd grote en mooie boerderijen. Verder ge tuigt het kerkhof, op symbolische wijze, van een karakteristiek verleden van het oude dorp. WADDINXVEEN - ”In Waddinxven is in het verleden te gemakkelijk gesloopt en dat in een gemeente waar toch al zo weinig aan vroeger herin nert, want we kennen maar twee officiële monumenten: de Brugkerk en de Remonstrantse Kerk. Daarom is het van belang aandacht te besteden aan zaken die de moeite waard zijn”. Een inventarisatie van karakteristieke en beeldbepalende elementen van Waddinxveen stond al genoemd in de gemeentelijke Nota Kunst en Cultuur en haalde het beleidsprogramma van het college van B. en W. in 1986. Vanaf dat moment kreeg de bescherming van dit soort zaken in Waddinxveen extra aandacht. ”In de discussie in Waddinxveen heeft de omschrijving beeldbepalend en ka rakteristiek een vaste plaats gekregen”, aldus wethouder drs. Kraaijestein. "Denkt u maar aan de Petteplas. Waar is overigens de foto daarvan op de expo sitie gebleven? Er hangt van deze veen- I een aquarel in de raadszaal. Maar denkt men ook aan dc discussie over het laten staan van dc villa’s aan dc noordkant van dc Kcrkwcg-Oost cn het handhaven van het oude raadhuis”. Dc expositie "Karakteristieken van Waddinxveen" begint met beelden rondom de hefbrug over dc Gouwe en de Gouwe. Dan volgt het gebied rond de Kerkweg-Oost en vervolgens de Dorpstraat ("het oude dorp"). Verder zijn er landschappen te zien en plaats van vroeger en nu. De tentoonstelling wordt afgesloten met aquarellen en boeken over Waddinxveen. Op de expositie worden naast foto’s, kunstwerken en dia’s van de meest beeldbepalende gebouwen en land schappen getoond. Zo zijn er foto’s van het oude raadhuis, dia’s van ’t Weegje en tekeningen van de Remonstrantse Kerk. Tevens wordt de geschiedenis van bepaalde lokaties in teksten uiteen gezet en is er een boekentafel met litera tuur over Waddinxveen aanwezig. De expositie is te bezichtigen tot en met vrijdag van 9.00 tot 16.00 uur, donder dag van 19.00 tot 21.00 uur en zaterdag van 13.00 uur tot 16.00 uur. In 1942 werd het ’oude’ NKF hoofd kantoor gebouwd. Het gebouw werd ontworpen door architectenbureau Ondertrouwd: Baldev Singh en Beusekamp en M.J.C. Versloot. Net als elke rivier is de Gouwe belang rijk voor de plaatsen die er aan liggen. Niet alleen namen de eerste ontginners (1233) de Gouwe als uitvalsbasis, dopr de hele geschiedenis was de Gouwe hét middel voor transport van mensen en goederen. Langs de gehele Gouwe is de lintbebou wing kenmerkend. Vroeger stond langs de Zuidkade en langs de Noordkade een groot aantal papier- en houtzaag molens, die helaas allemaal verdwenen zijn. De Gouwe was toen veel kronkeli ger en vooral bij de brug van Waddirjx- veen veel smaller. Nu kan men vooral langs de Noordkade en nabij de hefbrug nog karakteristieke panden en gebouwen aantreffen. Bij voorbeeld de Remonstrantse kerk, de St. Victorkerk en het oude gemeente huis, waarvan het voortbestaan onzeker is geworden. F

Weekblad voor Waddinxveen | 1989 | | pagina 5