Meer dan de helft van alle honden en katten heeft wormen Ze doen maar, die oudjes ’Wij maken eind aan discriminatie ouderen’ 65-plusser beschikt over het hoogste inkomen i W.J. van den Heuvel, directeur Direktbank: I I I I I I I Pagina 11 Woensdag 9 augustus 1989 in Statistieken wijzen uit: ’n testament Standaardpakketpolis? Onder 60-plussers zijn er nauwelijks criminelen VLOOIEN NA DE VAKANTIE Als u een particuliere ziekte kostenverzekering hebt kunt u uw huidige polis desge wenst omzetten in een zgn. standaardpakketpolis. Dit Als u bent opgenomen in het pensioenfonds van uw tegen woordige of vroegere werk gever kunt u rekenen op een aanvulling op de AOW. Stel vorige werkgevers tijdig op de hoogte van uw huidige bereiken van de 65-jarige leejlijd. Hel slandaardpak- ket wijkt niet veel af van dat van het ziekenfonds. De pre mie bedraagt f 181 ,- per Zorg voor De AOW-uitkering gaat in op de eerste dag van de maand, waarin u 65 jaar wordt. U moet er zelf om vragen: drie maanden voor hel bereiken van de 65-jarige leeftijd stuurt u een aan vraagformulier in, dat ver krijgbaar is op het post kantoor. Wel eens op een mooie dag achter een caravan gereden, waarmee ouderen op stap zijn? En hebt u toen ge dacht: z^ doen maar, die oudjes? Gelukkig dóen ze het ook en en kun nen ze het doen. Dat mag dan ook wel na een leven van veertig of meer jaren van hard werken. VLOOIEN KUNNEN WORMEN OVERBRENGEN Ondanks de vaak deprimerende berichtgeving over de positie van de ouderen spreken de statistieken een positieve taal: het modale inkomen van de 65-plusser blijkt per gezinslid het hoogste te zijn van alle leeftijdsgroe pen! Dit uit zich in het bestedingspatroon: ouderen geven per persoon 80% meer uit aan vakantie dan de 30- en 40-jarigen en 40% meer aan voeding, 16% meer aan ontwikkeling en vervoer, 75% meer aan de woning en 50% meer aan hygiëne en geneeskundige verzorging, aldus de berekening van prof. dr. L.H. Klaassen en drs. J.A. van der Vlist van de Erasmus Universiteit. I ‘Z uitkering u recht hebt. binnen vier maanden na hel De meeste vlooien zitten in het tapijt binnen, bruin en De larven boren Gelukkig is die mogelijkheid er nu. Praat Een testament wordt opgemaakt W.J. van den Heuvel uitkomst voor vele ouderen De Latere Leeftijd Lening kan worden aangevraagd bij de tussenpersoon, dus de assurantieadviseur of het linaneiële in termediair. Ook kan men zich reeht- streeks tot de Direktbank wenden (voor informatie: tel. 020 - 444222). Zo’n caravan is een typisch voorbeeld van een aanschaf, waarvoor zo lang moet worden gespaard, dat men misschien te Hebt u een hond of een kat? Dan is de kans groot dat u heel wat meer dieren in huis hebt dan u denkt. Uw huisdier heeft namelijk vaak ongenode gasten. En dan hebben we het niet alleen over vlooien of over die teek waarmee uw hond soms thuiskomt. Nee, de dieren waar het hier om gaat kunt u meestal niet eens zien. Het zijn wormen! Geen prettig idee eigenlijk. Wormen in uw huisdier. Toch heeft meer dan de helft van alle honden en katten wormen. Puppies en kleine katjes zijn vrijwel zeker besmet. Ou dere dieren hebben er minder last van. Maar wormen hoeven geen probleem te zijn. Uw dierenarts heeft er hele goede geheel of gedeeltelijk kan worden gefinan cierd. Men kan dan van de aanwinst ge nieten, terwijl de lening wordt albetaald. 2 Bij langharige dieren blijven de eitjes vooral tussen de haren zitten. Kort- en ruwharige dieren verliezen de eitjes voor namelijk op plaatsen waar ze veel komen (mand, deken en vloerbedekking). Naast stofzuigen is het daarom raadzaam om deze plaatsen regelmatig met een specia le mand- en tapijtspray te behandelen. 4 In de cocon verandert de vlooielarve in een pop. Als pop kunnen ze maanden blijven liggen. Een soort winterslaap. Er is dan een trilling nodig om 'm wakker te maken waarna hij als een volwassen vlo naar buiten komt. Zo'n nieuwe vlo kan maanden zonder voedsel leven. Als vlooi en weer voldoende bloed hebben opgezo gen begint het hele proces weer op nieuw; eitjes, larve, pop en vlo. Had u misschien normaal nauwelijks last van vlooien, erger wordt het als u op vakantie gaat. Meestal zult u uw hond of kat dan ergens onderbrengen. In 'n asiel of bij een kennis. En dan gaat 't pas goed mis. 3 Binnen een week komen er witte worm achtige larven uit de eitjes tevoorschijn. Deze larven voeden zich met afval (zoals de uitwerpselen van volwassen vlooien). Nadat de larve drie keer is verveld, spint hij met speeksel een cocon om zich heen. tiekantoor of het financiële intermediair. Een lening is een contract tussen twee partijen, waarbij geen van beide onnodi ge risico’s moet nemen. De voorwaarden van de Latere Leeftijd Lening van de Di- rektbank zijn hierop gebaseerd. Ouderen blijken graag een ’potje’ te wil len hebben voor een noodgeval. Vroeger werd er ook gespaard om de kinderen wat te kunnen nalaten, maar dat hoeft geluk kig niet meër. Met de aanbieding van de ’Latere Leeftijd Lening’ zijn ouderen in de leeftijds groep tot 72 jaar in de gelegenheid geld te lenen op de normale voorwaarden van een persoonlijke lening, waarbij bovendien bij overlijden de resterende aflossingstermijnen niet behoeven te worden betaald. Met de ’Latere Leeftijd Lening’ heeft de Direktbank een uniek produkt gelanceerd, dat een uitkomst betekent voor ouderen, voor wie het tot dusver immers moeilijk en vaak onmogelijk is geld te lenen. en beschikken zij over voldoende finan ciële middelen om te voldoen aan de af lossingen. Wij van de Direktbank hebben dan ook gezegd: deze ouderen dienen van onze diensten gebruik te kunnen maken.' Prof. Klaassen stelt vast, dat jeugdi gen verreweg de meeste verkeerson gevallen veroorzaken en hij becijfer de, dat het aantal gevangenisstraf fen tot het jaar 2000 met tien procent kan gaan dalen. ’Onder de 60- plussers bevinden zich nauwelijks criminelen.’ Lenen op latere leeftijd Vele denken, dat een lening op latere leef tijd niet meer is op te brengen, omdat men deze in een korte tijd moet terugbe talen. Ook heeft men het idee dat aan ouderen boven ca. 60 jaar geen leningen meer worden verstrekt, wat men overi gens een vreemde zaak vindt. Wat wel en niet mogelijk is kan men echter bespreken met de tussenpersoon, dus het assuran- door de huid heen. Dat kan vervelende infecties veroorzaken. Hoe ziet u nu of uw huisdier wormen heeft? Lintwormen verraden zich door de al genoemde rijstkorreltjes. Bovendien krijgt een hond of kat die een lintworm heeft een enorme eetlust. Spoelwormen zijn heel wat lastiger te Ontdekken. Spoelwormen kun nen in de longen zitten. Het huisdier gaat ervan hoesten en spugen, 't Is wel schrik ken als een dier spoelwormen uitspuugt. Maar het is dan wel duidelijk wat er aan de hand is. Soms krijgen huisdieren diarree of juist verstoppingen. Of ze hebben jeuk aan hun achterwerk en gaan „sleetje rijden". De algehele conditie van het dier kan achteruit gaan en de vacht wordt dof. En nu wilt u natuurlijk graag weten wat er aan een wormbesmetting is te doen. Hele maal voor 100% voorkómen is niet moge lijk. U kunt de kans op besmetting wel zo Heerlijk. Op vakantie geweest. Naar Spanje bijvoorbeeld. Lekker weer gehad. Maar - als u een huisdier hebt - kunnen er na de vakantie enige onverwachte problemen op u wachten. Stel je voor. U komt De meeste mensen denken dat het ge bruik van een vlooienband zo nu en dan voldoende is om de vlooien uit hun huis te weren. Dat is niet het geval! Vlooien zijn slimme rakkers. Ze springen gewoon van uw trouwe huisdier - kat of hond - af. Tijdelijk verhuizen ze naar het tapijt, de plinten of ze zoeken een heenkomen in de deken van de honde- of kattemand. En ze springen weer terug in de vacht van uw trouwe viervoeter als de kust weer veilig voor ze is. Dus u merkt ze niet zo snel op. Maar ze zitten er wel! Daarom is het altijd een goede zaak om niet alleen het dier te behandelen (met een vlooienband of met de praktische druppels) maar ook regelmatig de stofzui ger te hanteren en tegelijkertijd de omge ving te behandelen. Honden en katten likken uit hun omge ving kleine wormeitjes op waarin larven zitten. Aangekomen In de maag komen de larven uit. 1 Als een volwassen vrouwtjesvlo bevrucht is heeft ze vers bloed nodig om in de honde- of kattevacht eitjes te kunnen leggen. Een vlooievrouwtje produceert met gemak vele honderden eitjes (soms wel duizend). klein mogelijk houden. Om te beginnen is een goede vlooienbestrijding nodig. Rauw vlees kunt u beter niet geven. Er zitten wel eens wormeneieren in. Die zitten natuurlijk ook in honde- en kattedrollen. Daarom zo snel mogelijk weg daarmee. Maar wast u wel goed uw handen als u bijvoorbeeld de kattenbak hebt verschoond. Kinderen kunnen ook een spoelworfninfec- tie oplopen. Laat ze daarom hun handjes wassen als ze met de hond of de kat hebben gespeeld. En daarnaast is het zaak regelmatig een ontwormingsmiddel te halen bij de dieren arts of de dierenwinkel. Ontworm rustig een keertje extra als uw dier uit logeren gaat of terugkomt van een logeerpartij. En geef ook een extra wormenkuur aan drach tige en zogende dieren. Wormen hoeven dus geen probleem te zijn. Maar u moet er wel op blijven letten. del heen 1 en belanden in de lever en komen zo via de bloedbaan in de longen. Tij dens deze trek tocht waarbij de larven voedsel op nemen en groeien, S kunnen zij grote I schade aanrichten Leefstijl ouderen verandert Het gemiddeld thkomen van de ouderen neemt nog voortdurend toe, dankzij ver beterde pensioenregelingen, die nu tot uitkering beginnen te komen. Het gevolg is dat de leefstijl van de ouderen een andere is geworden dan die, welke wij in hel verleden gewend waren. Wat wel ecus de 'derde levensfase’ wordt genoemd blijkt een fase, waarin velen eerst echt van het leven gaan genieten. \'<x>ral de eerste tien jaren na de pensionering is men in het algemeen nog zo vitaal, dat .men buitenshuis nog tal van activiteiten kan ontplooien. Krachtige consument Was het vroeger zo, dat de ouderen niet of nauwelijks iets betekenden in onze economie, in de komende jaren zullen zij een belangrijke rol gaan spelen in de markt. Het aantal 65-plussers, thans ca. 1,8 miljoen, groeit tot het jaar 2000 naar ruim 2 miljoen. Zij zullen individueel meer geld te besteden hebben dan de gemiddelde Nederlander, die jonger is dan 65 jaar. ’Vergrijzend Nederland’ is dus geen zorgenkind, maar integendeel een krachtige consument, die o.a. voor werkgelegenheid zorgt, zonder zelf een arbeidsplaats op te eisen. Nederland vergrijst. Dat dit ook po sitieve kanten heeft blijkt uit een uit spraak van prof. dr. L.H. Klaassen van de Erasmus Universiteit: ’Ver grijzing betekent niet alleen minder uitgaven voor scholen, we zullen ook in de toekomst een veiliger verkeer kennen en minder criminaliteit. En dus minder collectieve lasten.’ Uit onderzoeken is gebleken, dat senio ren kritische kopers zijn, die letten op prijs en kwaliteit en die een koopbeslis sing gemakkelijk uitstellen als eén produkt niet als nuttig wordt gezien of niet aan alle eisen voldoet. Maar als een produkt wel aan alle verwachtingen vol doet dan zal men eerder dan vroeger tot aanschaf overgaan, omdat men over de financiële middelen beschikt. ’Gemakkelijker’ met geld De wijze waarop ouderen met geld om gaan heeft te maken met de leefstijl in vroegere jaren. Toen golden de regels ’eerst sparen dan kopen’ en ’als je poft dan word je gemakkelijker met geld’. Ge- De VUT-ter en de 65-plusser van van daag en vooral die van morgen zullen 'gemakkelijker’ met geld omgaan. Zij zul len in voorkomende gevallen ook geld wil len lenen, bijvoorbeeld om een grote va kantiereis te maken, een auto te kopen of hun huis gerieflijk in te richten. De Di rektbank is een van de eerste financiële instellingen, die een persoonlijke lening voor ouderen mogelijk heeft gemaakt. De wormeieren komen via de uit werpselen naat ‘buiten. Bij vochtig en zacht weet kunnen miljoenen wormeieren maandenlang de buitenlucht le ven. in de eitjes ontwikkelen zich binnen twee tot vier weken de be- Dekking van overlijdensrisico De Direktbank hanteert voor de Latere Leeftijd Lening hetzelfde rentetarief als die van de gebruikelijke perstxtnlijke le ningen. Er kunnen bedragen worden ge; leend tussen 5.000,—en 25.000,-. Le ningen met een looptijd langer dan drie jaar moeten zijn algelost voor het bereiken van de 65-jarige leeftijd en leningen met een looptijd tot en met drie jaar voor het bereiken van de 74-jarige leeftijd. Het overlijdensrisico is gedekt, zodat na het overlijden van de contrac tant de weduwe, de weduwnaar of de kinderen niet met een schuld komen te zitten. de voorwaarden zijn aanwezig dat de lening kan worden algelost dan moet je bekijken of daarvoor een produkt is te maken. Aan onze Latere Leeftijd Lening zijn uiteraard onderzoeken en berekenin gen voorafgegaan. Wij concludeerden,' dat de Direktbank met deze lening geen onverantwoorde risico’s neemt.’ leidelijk aan zijn de opvattingen veran derd, zie het gemak waarmee gebruik wordt gemaakt van creditcards, kopen per postorder met gespreide betaling, het financieren van o.a. de auto, het continu- krediet van banken en het aangaan van een persoonlijke lening. Ouderen; volwaardige cliënten ’Wij willen hiermee een einde maken aan een systeem, dat door vele ouderen als discriminerend wordt ondervonden,” al dus de heer W.J. van den Heuvel, direc teur van de in Amsterdam gevestigde Di rektbank. Zijn bank is gespecialiseerd in hypotheken, spaarrekeningen en lenin gen. ’Voor velen is het een onaangename verrassing, dat banken hen bij het ouder worden niet meer kredietwaardig vinden. Boven de 65 jaar is het vrijwel uitgesloten nog ergens geld te lenen. Toch zijn 65- plussers in het algemeen redelijk gezond Vlooien veroorzaken aanzienlijke jeuk, ont stekingen en allergieën. Vlooien kunnen echter ook bacteriën, virussen en lintwor men overbrengen. Het meest komt de hondelintworm voor. Honden en katten besmetten zichzelf als zij vlooien doorbij ten en doorslikken. Er bestaat bovendien voor kinderen besmettingsgevaar door hun nauwe contact met huisdieren. Het is daarom goed om uw huisdier niet alleen op vlooien te controleren maar ook op wormen. In de dierenspeciaalzaak zijn uit stekende ontwormingsmiddelen te verkrij gen. uitgerust. Gezellig weer thuis. De witte zomerpantalon nog aan. Bij de eerste stap op het tapijt lijkt uw broek wel zwart: vlooien! Toch iets vergeten vóór u op vakan tie ging. Vlooien leggen eitjes: massa's eitjes zelfs, daar komen larven uit en die larven ver poppen zich. Zo'n pop kan maanden zon der voedsel (bloed dus, want dat is waar vlooien van leven). Kortom: het hele huis zit vol met van die poppen die op vers bloed zitten te wachten. Op het moment dat u terugkomt van uw welverdiende vakantie en één stap in de kamer zet springen ze in groten getale uit hun pop en op uw broek bijvoorbeeld. Vlooien reageren namelijk op trillingen. Zodra u en uw hond of kat binnenlopen, weten zij dat er voor hen weer wat te halen valt. Gelukkig is er wel wat aan te doen. U.kunt zo'n vlooienplaag voorkomen door vóór u op vakantie gaat uw huis een anti-vlooien- behandeling te geven met een speciale anti-vlooienspray. Uw dierenspeciaalzaak verkoopt deze produkten en adviseert u graag. Daarnaast moet u regelmatig stof zuigen en de dekens en kussens van de honde- of kattemand grondig wassen. Al leen dan kunt u uw hond en kat (én uzelf) van deze kwelgeesten verlossen. Dus ga, voor u op vakantie gaat, even zo'n bus halen en houd uw huis goed schoon. Dat kan u een hoop - vlooien - ellende bespa ren. zich door darmwand langstlevende-testament). Maar ook als het slechts over een inboedel en andere kleine bezittingen gaat geeft een testament de zekerheid, 1 dat er na uw dood geen ruzie ont- staat over de verdeling ervan. Er wordt wel eens gedacht, dat een testament er voor mensen met veel geld is. Onzin - eigenlijk zou ieder een een testament moeten opma ken. Als een echtpaar in een eign huis woont is het zelfs extra belang rijk. Een testament kan dan voorko men dat bij het overlijden van een Geen onverantwoord risico Neemt de Direktbank hiermee geen enor me risico’s? De heer Van den Heuvel: ’Het bestaande systeem van geldlenen kun je als verouderd beschouwen. Anders dan in het verleden beschikken vele oude ren tegenwoordig over een redelijk en vast inkomen. Zij zijn ook actiever en gezonder dan onze ouders en grootouders in hun tijd. Als wij hen kunnen helpen aan geld om bijvoorbeeld een grote reis te maken of om een auto aan te schaffen en Hetzelfde geldt voor grote reizen. Wie droomt er niet van nog eens een reis te maken naar Indonesië of Amerika? Op oudere leeftijd het bedrag bijeensparen brengt het risico mee, dat op den duur de gezondheid zo’n verre reis niet meer toe laat. Het is dan een overweging waard ’achteraf te sparen’, dus het geld voor de reis geheel of gedeeltelijk te lenen. middelen voor. Er zijn ook wormmiddelen te koop bij de dierenwinkel. Over welke wormen gaat het eigenlijk? Bij huisdieren komen lintwormen, spoelwor men en haakwormen het meeste voor. Ze leven allemaal in de maag en de darmen van uw hond of kat. Maar de verschillende soorten zien er anders uit en ze planten zich ook op een andere manier voort. Laten we beginnen met de spoelworm. De hondenspoelworm is lang. De vrouwtjes kunnen wel 20 cm lang worden! De katten- spoelworm is nooit langer dan 8 cm. Vol wassen spoelwormen leven in de maag en darmen van honden en katten. Een vrouw- tjesworm legt wel honderd- a tweehon derdduizend eitjes per dag. Deze eitjes ko men met de ontlasting naar buiten. Ze komen dus overal terecht waar honden en katten poepen. Wanneer u in het „geluk" stapt, reizen ze ook gratis-mee naar binnen. Die eitjes zijn zo klein dat u ze niet met het blote oog kunt zien. Een snuffelend dier krijgt de eitjes aan z'n neus en likt ze naar binnen. Eenmaal in de maag beland, krui pen er larven uit de eitjes. De larven boren zich door de darmwand. Ze komen via de bloedbaan overal in het lichaam terecht. Als dieren drachtig zijn komen er larven in de ongeboren jongen. Bij zogende dieren komen ze in de moedermelk. Sommige larven kruipen in de longen van uw huis dier. Het dier hoest ze op en slikt ze door. Als ze in maag en darmen zijn aangeko men ontwikkelen de larven zich tot volwas sen wormen. We zijn dan weer terug bij het begin. De larven die door het lichaam bewegen kunnen allerlei orgaanbeschadigingen ver oorzaken bij het huisdier. De dieren blijven hun leven lang vatbaar voor infecties. Bo vendien gaat de conditie ervan sterk achter uit. En dan de lintworm. Lintwormen zijn platte witte wormen. Je hebt ze hier in Nederland in twee soorten. De meest voorkomende kan wel een halve meter lang worden. De andere is veel kleiner, ongeveer 1 cm. Die laatste soort is ook gevaarlijk voor de mens. Gelukkig komt hij niet zovéél voor. Lintwormen hebben een andere levensloop dan spoelwormen. Ze hebben een „tussen station" nodig om volwassen te worden. In veel gevallen is dat de vlo. Vrijwel alle huisdieren hebben vlooien. Het wordt de lintworm dus wel heel gemakkelijk ge maakt. Lintwormen bestaan uit een kop en een lijf met een fors aantal geledingen. Al die geledingen zitten bomvol eitjes. De eitjes komen met de ontlasting naar buiten. Ze zien er uit als een soort rijstkorreltjes. Die rijstkorreltjes ziet u aan de vacht onder de staart van uw huisdier hangen. Of ze liggen in de mand of op de kussens. Vlooienlar ven eten die eitjes op. De vlooienlarf wordt een volwassen vlo. En in die volwassen vlo komen er larven uit de wormeneitjes. Bij het schoonlikken krijgt uw huisdier de vlooien met wormenlarven en al naar bin nen. In de maag en de darmen van hond of kat ontwikkelen de wormenlarven zich weer tot volwassen lintwormen. Als laatste is er de haakworm. De haak- worm kan als enige op een andere manier bij het huisdier binnenkomen. Hij boort zich Via de luchtpijp komen de larven om hoog; worden dan weer ingestikt en ko men zo opnieuw terecht in de maag en darmen. Hier groeien zij uit tot geslachts rijpe wormen (binnen drie weken kunnen ze uitgroeien tot acht cm lengte!). Vol wassen, vrouwelijke spoelwormen kun nen tot 200.000 eitjes per dag leggen. erfdeel opeisen en het huis voortijdig moet worden verkocht (het zgn. nen profiteren. In zo’n geval is het vol strekt te verantwoorden, dat er een lening wordt algesfoten, waarmee de aankoop lijkheden er zijn in relatie tot uw inko men. Hij zal u graag en vrijblijvend informeren..

Weekblad voor Waddinxveen | 1989 | | pagina 11