HUMANISTEN EMENSENg WILLEN GELD ff DANSLESSEN Bijdrage ontwikkelingssamenwerking is dit jaar 2,20 per inwoner Vier generaties stoere mannen Bezwaarschrift tegen besluit Huisarts T.S. Wilms start op 1 september Zeshonderd werklozen Goed nieuws over kanker Burgemeester tankt gewoon bij Shell Zes woon blokken in de Zuidplas Nieuwsblad Onafhankelijk r e I NIEUWENHUUZEN'VISSER HUIS-AAN-HUIS IN WADDINXVEEN, MOERKAPELLE EN ZEVENHUIZEN I Norm Boerendochter Beleidsprogramma In het gemeentelijk beleidspro gramma voor de raadsperiode 1986-1990 staat dat ’’leveranciers aan Waddinxveen die economische betrekkingen hebben met Zuid- Afrika worden geïnformeerd dat handhaven van deze betrekkingen consequenties kan hebben voor hun relatie met de gemeente”/’ De activiteiten van het gemeente bestuur zijn en blijven er intussen op gericht de bewustwording ten aanzien van de apartheidspolitiek in Zuid-Afrika ais een groot maat schappelijk vraagstuk aan de orde te stellen. 7UITZENDBUROS OLYMPIA^ wij vu ÏHARWA" Nimmer Moerkapelle Bereikbaarheid 1 e les: Beginners jongeren 18.45 uur, 2e jaars jongeren 20.15 uur en Beginners paren 21.45 uur. B. GLASER, OPLEIDINGEN IN WADDINXVEEN MIDDENSTANDSOPL. BASISKENNISBOEKH. PD-BOEKHOUDEN EN NOG VOOR U. SPOORSTRAAT 33-2801 BA GOUDA - TEL. 01820-22022 tapijt gordijnen ir vinyl ir zonwering r WADDENBROOD DAT ÉÉT JENIET, DAAR SMUL JE VAN! ALLEEN BIJ ECHTE BAKKER GERTHUIZER - Start van de lessen woensdag 6 september 1989 •W W in de Rozenburcht aan de Rozenlaan te Boskoop. Inschrijven een half uur voor aanvang van de 1 e les aan de zaal of telefonisch (dagelijks) van 19.00 - 21.00 uur onder nummer 071-143705. b ft y X eekblad voor addinxveen Waddinxveen bij top-14 Derde Wereld-gemeenten ii 4 brief aan de gemeenteraad. Groensvoorde 12 Waddinxveen Tel. 01828-16119 nogal eens geadviseerd minstens één gulden per inwoner aan ontwikkelings samenwerking te besteden. We kunnen constateren dat die norm steeds meer ingang vindt. Uitvoerig is op dit aspect ingegaan in de conferentiemap voor de in maart 1989 gehouden conferentie in Soesterberg voor grote steden over In ternationale aspecten van gemeentelijk beleid”. Drie opvallende conclusies daaruit: "Wanneer je nu vandaar naar alle ge meenten kijkt, is het opvallend dat nu al bijna tachtig gemeenten per inwoner 1,of meer aan ontwikkelingssamen werking besteden; deze gegevens zijn afkomstig van de onderzoeksafdeling van de VNG, alsmede van mijn eigen gegevensbestand,” aldus Paul van Ton geren in Onze Wereld. Paul van Tongeren: "In publikaties is - acht grote steden (boven zestigduizend inwoners) besteden hieraan meer dan 1,per inwoner. - veertig grote steden besteden hieraan in totaal 2,6 miljoen gulden. - de groei in bestedingen is opvallend: acht ton in ’81/’82, 1,3 miljoen in 1986; 2,3 miljoen in 1988 en 2,6 miljoen in 1989. Voorzitter van de afdeling Wad dinxveen van het Koningin Wilhel mina Fonds voor de kankerbestrij ding. M.i.v. sept, in Het Trefpunt KBK opl. ook in Ommoord, Berkel, Schiebroek, Pijnacker, en Hoogvliet. INFO: 010-4.22.24.29 Of 010-4.22.00.34 I i 45e Jaargang - No. 2146 -in het nieuws- Woensdag 23 augustus 1989 I Doe-bet-zetfmaienaien Keukens - Kasten J Wand- en vloertegels Tuinhout Sierbestrating Tel. 01828-12596 --- Moootetatte 76a b bi h_ Waddtaxveea Mevrouw Wilms werd geboren in de Noordhollandse gemeente Anna Pau- lowna. Haar ouders hebben daar een akkerbouwbedrijf. "Dat is denk ik ook de reden dat ik een kleinere gemeente verkies boven de grote stad”, zei ze na haar benoeming tegen het Weekblad voor Waddinxveen. De nieuwe arts, die haar huis al volop aan het inrichten is, voltooide haar me dische studie aan de Rijksuniversiteit van Groningen. In mei 1985 studeerde zij af waarna zij zich wilde specialiseren als huisarts. Intussen deed zij praktijkervaring op in een ziekenhuis (kindergeneeskunde, verloskunde, chirurgie, interne genees kunde) en werd ze als "zwerfarts” inge zet waar dat nodig was. Ook gaf ze EHBO-lessen. Aan het Raadhuisplein is men ove rigens wel van mening dat in deze materie zeer zorgvuldig dient te worden gehandeld omdat het niet de gemeentelijke opzet is het voe ren van een hetze tegen bepaalde bedrijven doch om in het kader van de bewustwording rond hetgeen zich in Zuid-Afrika afspeelt in ge sprek te komen met bedrijven, die daqar operationeel actief zijn. In dat kader voerden wethouder drs. Martin Kraaijestein (PvdA) en CDA-fractie-voorzitter Jan Hie- lerna eerder een groepsgesprek met vertegenwoordigers van Shell over de activiteiten van dit bedrijf in het land van de apartheid. "Tussen de namen van bedrijven, die het meest genoemd worden als het gaat om activiteiten in Zuid-Afrika valt al tijd weer die van Shell”, zo schreef het college van B. en W. eensin een Volgens de gemeente hoeft voor dit doel geen geld uit de gemeentekas ge haald te worden omdat het subsidiëren van het Humanistisch Verbond geen taak is van de plaatselijke overheid. B. en W. (loco-burgemeester drs. M. Kraaijestein en gemeentesecretaris J. Meulman) raden de humanisten nog wel aan te proberen bij de gemeente lijke commissie sociaal-cultureel werk te proberen vrijgesteld te worden van de huur van De Boog. Voorzitter dr. André de Bruin van het Humanistisch Verbond is het met de ge meente eens dat subsidiëring van kerke lijke en levensbeschouwelijke instellin gen in strijd is met het principe van de scheiding van kerk en staat. Maar in dit geval gaat het om het voorzien in een culturele behoefte, waarin elders wordt voorzien door niet-levensbeschouwe- lijke verenigingen. enddienstregeling van de Waddinx- veense huisartsen. WADDINXVEEN - Voorzitter dr. A.A. de Bruin van de gemeenschap Midden-Holland van het Humanistisch Verbond (HV) heeft bij de Wad- dinxveense gemeenteraad bezwaar aangetekend tegen het afwijzen van het subsidieverzoek voor een nieuwe reeks lezingen begin 1990 over de tijd en ideeën van drie Duitse filosofen in het buurtcentrum De Boog. WADDINXVEEN - Vier stoere man nen uit vier generaties fotografeerden we één dezer dagen in Waddinxveen. De zes weken geleden geboren Edwin Hofman, zoon van de Akker wonende Anja en Rien Hofman, werd trots in de armen genomen door de aan de Zuid- kade wonende overgrootvader Cor Hofman (90 jaar deze maand). Bij dit treffen waren ook aanwezig va der Rien Hofman (32) en grootvader Herman Hofman (57) van de Willem de Zwijgerlaan. De vier mannen poseerden natuurge trouw voor de fotograaf. Vier genera ties uit één familie komt tegenwoordig vaker voor. Maar het blijft steeds een heel mooi gezicht om in dit geval de Hofmannetjes met een gezamenlijke leeftijd van zo’n 190 jaar bij elkaar te hebben. Zo goed en plezierig is tenslotte ook het wonen in Waddinxveen. Waddinxveens nieuwe huisarts mevrouw T.S. Wilms (32). (Foto: Archief). WADDINXVEEN - Ook dit jaar zetten de collectanten in Waddinx veen zich weer in voor de kanker bestrijding. Landelijk gaan vol gende week 90.000 collectanten op pad. Tussen maandag 28 augustus en zaterdag 10 september kan ie dereen een collectant(e) van de Ne derlandse Kankerbestrijding/Ko- ningin Wilhelmina Fonds verwach ten. De collectant is in het bezit van een legitimatiebewijs, evenals een machtigingskaart. Uiteraard kan men hier naar vragen alvorens een bijdrage mee te geven. Dit jaar bestaat de Nederlandse Kankerbestrijding 40 jaar. In die 40 jaar zijn opvallende resultaten be reikt bij het opsporen en de behan deling van kanker. Tegenwoordig geneest gemiddeld 50% van alle kankerpatiënten. Van kinderen met kanker geneest circa 70%. Onder meer door nieuwe medicij nen en verbeterde bestralingsappa- ratuur is de kans op genezing aan zienlijk toegenomen. Mede door ieders gulle bijdrage zijn de voor uitzichten van de kankerpatiënten verbeterd. Om nog betere resultaten te berei ken in het bestrijden van kanker zou de Nederlandse Kankerbestrij ding graag nog meer onderzoek wil len steunen. Helaas moeten veel kwalitatief goede subsidie-aanvra- gen worden afgewezen, omdat er meer aanvragen zijn dan beschik bare gelden. Naast wetenschappelijk onderzoek is ook het geven van voorlichting een belangrijk onderdeel van de kankerbestrijding. Denk maar aan informatie over het voorkomen en de vroege ontdekking van kanker. Ook voor onderwijs en opleiding en voor de steun aan verenigingen van kankerpatiënten is geld nodig. Ieders gift blijft dus hard nodig! Wie meer wil weten over het werk van de Nederlandse Kankerbestrij ding moet de brochure lezen die één dezer dagen in de bus wordt ge daan of men belt het Voorlichtings centrum, Sophialaan 8, 1075 BR Amsterdam, tel. 020-6644044. uitgave voor de donateurs, collectanten en andere belangstellenden. In de Onze Wereld-bijlage, waarover elders in dit Weekblad voor Waddinx veen meer omdat redacteur Mare Broere sprak met wethouders drs. Mar tin Kraaijestein en de Kerngroepleden Emka Krösschell-Koopmans (secreta ris) en Alie Littooy (lid), noemt Paul van Tongeren weliswaar beslissend een goed beleid en een goede samenwer king tussen gemeenten en particulier initiatief, maar volgens hem is ook de omvang van dc financiële bijdrage van een gemeente van belang. WADD1NXVEEN/GOUDA - Hartje zomer telde Waddinxveen volgens cij fers van het Gewestelijk Arbeidsbureau (GAB) in Gouda 660 mensen zonder werk. Een maand eerder (juni) waren dat er 19 minder: 581 In de juli-maand springt in de Goudse Streek Waddinxveen een beetje uit bo ven de andere gemeenten, die met min der stijgende werkloosheid hadden te maken. In de Goudse streek bleven de werkloosheidscijfers namelijk zo’n beetje gelijk aan die van een maand eer der. In juli is in Gouda en omgeving de werk loosheid met 40 toegenomen tot 5.910: 3.255 mannen en 2.675 vrouwen. Ver geleken met een jaar geleden is er zelfs sprake van een ongunstig verschil van 250 werklozen. Dit cijfer is volgens het GAB vrijwel geheel toe te schrijven aan een toename van het aantal werkzoe kende vrouwen eind juli van 2.450 vorig jaar tegen 2.675 dit jaar. $1^' Groensvoorde 12 Nietzsche. In het afgelopen seizoen was er een lezingencyclus over de Franse fi losofen Sartre, Levinas en Foucault, waaraan gemiddeld 35 mensen in De Boog deelnamen. Als er geen gemeentelijke subsidie komt zal zowel de toegangsprijs als de kwaliteit van het informatiepakket on der druk komen te staan, zo waarschuwt dr. André de Bruin, die van de ge meente 1.410,- subsidie wil hebben. Het H V draagt 200,- bij en verder zijn er 300,- aan entreegelden. In een interview heeft wethouder drs. M. Kraaijestein, voorzitter van de Kerngroep Ontwikkelingssa menwerking Waddinxveen, zich wei eens laten ontvallen dat hij nimmer Shell zal tanken, zolang dit bedrijf op vele gebieden (olie, che- mie, steenkolen) actief blijft in Zuid-Afrika waar de apartheid wettelijk is geregeld. Ook tijdens zijn vakantie vermijdt hij Shell- pompen, zo verklaarde hij toen. Dat Waddinxveen iets heeft tegen shell kwam ook naar buiten toen onlangs het verzoek kwam het ver nieuwde Sbell-pompeiiand van het autobedrijf Boonstoppel BV aan de Juliana van Stolberglaan offi cieel door milieu wet houder K.W.Th. van Soest (VVD) te laten openen. Hiervan werd onder meer afgezien in verband met het in Waddinxveen gevoerde anti-apart- heidsbeleid. Vaak is een (beginnend) anti-apart- heids- of mondiaal beleid (bijvoorbeeld vredesopvoeding) hier ook onder gere kend. De meeste gegevens betreffen 1988, een enkele keer zijn ze gemiddel den van een paar jaar, of van 1989/1990. Het is dus een tijdopname; bij veel ge meenten zijn plannen in discussie om 1,-per inwoner aan ontwikkelingssa menwerking te gaan besteden. Aardig in dit verband is het initiatief van de bur gemeesters in de regio Noord-West Ve- luwe (Harderwijk, Elburg, Ermelo, Nunspeet. Oldebroek en Putten) om sa men te werken op het vlak van ontwik kelingssamenwerking; samen een orga nisatiestructuur op te zetten en een pro ject te kiezen; in principe zou elke ge meente f 1,per inwoner bijdragen. Deze plannen moeten nog in de desbe treffende gemeenteraden worden be sproken. Vrijwel altijd gaat het om een structu rele bijdrage, soms is incidenteel een bepaalde gemeentelijke bijdrage ver leend. Ter vergelijking: ook zo’n tachtig gemeenten besteden aan ontwikke lingssamenwerking tussen de 0,50 en 1,—. Duidelijk is dat veel kleine gemeenten een norm van 1,aanhouden, maar ook grote steden als Utrecht (1,33); Groningen (1,38) en Tilburg (2, In totaal hebben deze 77 gemeenten ruim 2,4 miljoen inwoners en is hun ge meentelijke bijdrage aan ontwikke lingssamenwerking ruim drie miljoen gulden. Onder die gemeenten bevindt zich in de categorie 1,50-2,00 ook Moerkapel le. Andere regio-gemeenten komen niet voor in de in Onze Wereld gepubli ceerde lijst, die is opgesteld door Paul van Tongeren, werkzaam bij de Natio nale Commissie voorlichting en bewust wording Ontwikkelingssamenwerking (NCO) en al tien jaar bezig met het sti muleren van gemeentelijke betrokken heid bij ontwikkelingssamenwerking. In de gemeentebegroting voor dit jaar (1989) wordt voorontwikkelingssamen- dit bedrag krijkgt de Kerngroep Ont wikkelingssamenwerking Waddinxveen 53.460,gaat f 3.613,naar de Stichting Wereldwinkel Waddinxveen en is 1.598,bestemd voor enkele losse activiteiten op het gebied van de ontwikkelingssamenwerking, zoals to neelactiviteiten op scholen voor voort gezet onderwijs door de werkgroep Waddinxveen van Amnesty Internatio nal. De gemeentelijke subsidie voor de Ken- groep Ontwikkelingssamenwerking Waddinxveen komt dus neer op 2,20 per inwoner. Door de Kerngroep werd vorig jaar (1988) 74.000,uitgege ven. Daarvan werd 70.000,aan de NOVIB overgedragen voor het ontwik- t in de Peruaanse hoofd stad Lima (steun aan bedrijfjes met 4.500 medewerkers en een achterban van zo’n 20.000 mensen). De overige 4.000,werd in hoofdzaak besteed aan voorlichting, zoals schoolkranten, een huis-aan-huisfolder en een periodieke WADDINXVEEN - Tegenover het woon- en winkelcentrum "de Zuidplas” aan de Zuidplaslaan worden zes woon- torentjes gebouwd met 78 gestapelde premie-C-woningen. De huizen krijgen drie en vier kamers. De woontorentjes tellen 13 huizen elk in vijf woonlagen. In de wijk Zuidplas is dit het vijfde hoogbouwproject na de Eksterflat, de twee cirkelflats en het woon- en winkel centrum Zuidplas. De gestapelde premie-C-woningen worden neergezet in opdracht van het GAK-pensioenfonds in Amsterdam door Rehorst Bouw BV uit Waddinx veen. Deze bouwer keert dan weer te rug in Waddinxveens grootste nieuw- bouwwijk-in-wording. Het ontwerp van de woonblokken is ge maakt door het Waddinxveense archi tectenbureau L. Roggeveen BV aan de Tweede Bloksweg. Hoofdredacteur: B.J. Woudenberg, Peuleyen 144, Waddinxveen Telefoon: 01828-15594 Exploitatie: Uitgeverij VETA B.V., Oranjelaan 9, Waddinxveen Telefoon: 01828-14788*-Na 18.00 uur; 01828-11951 WADDINXVEEN/AMSTERDAM - De gemeente Waddinxveen be hoort tot de selecte groep van 14 gemeenten in ons land die jaarlijks het meeste geld uit de gemeentekas halen voor ontwikkelingssamenwerking: twee tot drie gulden per inwoner. Dat blijkt uit een berekening van het maandblad Onze Wereld in de speciale septemberuitgave "Gemeenten en Ont wikkelingssamenwerking”. In de groep twee tot drie gulden per inwoner zitten naast Waddinxveen ook Dronten, Ech- teld, Heemstede, Muiden, Noordwijk, Oeffelt, Reeuwijk, Ruinerwold, Schoonhoven en Tilburg. Deze top-11-gemeenten worden nog overtroefd door Doorn (incidenteel), Goirle en Zutphen, die drie gulden of meer per inwoner over hebben voor de Derde Wereld. In ons land blijken ove rigens zo’n kleine 400 gemeenten te zijn die activiteiten ontwikkelen inzake ont- - wikkelingssamenwerking, maar welge- werking 58.671,—-uitgetrokken.^Van teld Tl besteden hieraan ruim één gul- 'l'* u"'4 den of meer per inwoner. WADDINXVEEN - Waddinx veens burgemeester C.M. van der Linden blijkt gewoon Shell-ben- zine te tanken. Vanaf zijn huis aan de Piasweg reed hij vrijdagmiddag naar de Shell-pomp van het pom- peiiand Maaiveld langs rijksweg A20 (Waddinxveen-Rotterdam) in Nieuwerkerk aan den I Jssel om zijn auto van de nodige brandstof te voorzien. ”lk moest wel want ik zag opeens dat ik bijna geen benzine meer had”, zei ons de heer Van der Linden. Dat onze eerste burger Shell tankt is opmerkelijk omdat de gemeente lid van de LOTA (lagere Overhe den Tegen Apartheid), beschikt over de Werkgroep Anti-Apart- heid Waddinxveen die tijdens twee recente voorlichtingsavonden de raadzaal van het gemeentehuis volop iiet behangen met anti-Shell- leuzen en omdat de gemeente in 1987 intens heeft geprobeerd af te komen van een in 1984 met Boot Oliehandel BV in Alphen aan den Rijn gesloten 10-jarig contract voor de levering van Shell-motor-brand- stoffen op de gemeentewerf aan de Noordkade. WADDINXVEEN - De vrouwelijke j- --- huisarts T.S. Wilms uit Alphen aan den kelingsproject Rijn opent vrijdag 1 september haar J ---- praktijk in het hoekhuis aan de Joke Smithoeve 30 in de wijk Zuidplas. Haar telefoonnummer is 01828-18613. De nieuwe huisarts is de negende die in Waddinxveen werkzaam is. Aan haar benoeming is een inspraakprocedure voorafgegaan die ruim een jaar in be slag heeft genomen. De 32-jarige huis arts is de tweede arts in de wijk Zuidplas waar dokter P.C.W. Hertogh al werk zaam is. ECHT JE PROEFT HET1I r' Zuidkade 11 - Tel. 01828-12354 'Sk Winkelgalerij Groensvoorde 8 Tel. 01828-12382 - Waddinxveen Statensingel 115 - Gouda J i- De gemeenteraad heeft unaniem R.P. BELLEKOM (Nassaulaan 16) be noemd tot lid van de gemeentelijke commissie sociaal-cultureel werk. Hij komt namens 't Gemaal in de plaats van de vertrokken heer W. VAN EK. Als plaatsvervangster in de commissie werd benoemd mevrouw C.J. VAN TRIET- HUISMAN, (Henegouwerweg 117a), die namens de speeltuinvereniging De Overkant de plaats inneemt van me- ‘vrouw J. ANGENENT-BENNE- MEER. I De Goudse apotheker DRS. F. GREN- DEL is door de beroepsorganisatie van apothekers KNMP (Koninklijke Ne derlandse Maatschappij ter bevorde- J ring der Pharmacie) voor regionale en lokale zaken in deze streek aangewezen als pers-apotheker. Vier generaties: de zes weken oude Edwin Hofman in de armen van zijn overgrootvader Cor Hofman (90) met naast zich grootvader Herman Hof man (57) en achter zich de trotse vader Rien Hofman (32). (Foto: Sjaak No- teboom). PvdA-wethouder drs. Martin Kraaijestein is ook voorzitter van de Kerngroep Ontwikkelingssamen werking Waddinxveen. In 1987 kreeg ze de mogelijkheid zich op haar huisartsenspecialisatie toe te leggen. Sinds ze in 1988 in Alphen aan den Rijn ging wonen maakte ze als waarnemend huisarts deel uit van de waarnemingscentrale en verving ze huisartsen waar dat van haar werd ge vraagd. In het begin zal dokter Wilms nog zon der assistente haar praktijk uitoefenen. Om goed bereikbaar te blijven voor haar patiënten maakt ze gebruik van de dokterstelefoon in Den Haag, terwijl ze ook zal gaan meedraaien in de week- Cllltlireel "De lezingencyclus is niets meer of min der dan een culturele activiteit die toe vallig wordt georganiseerd door het HV”., aldus de in Waddinxveen wo nende humanist, die er nog op wijst dat de inleiders en deelnemers slechts ten dele lid zijn van het Humanistisch Ver bond, iedereen kan deelnemen en de in leidingen een informerend karakter hebben. Het Humanistisch Verbond is van plan in het nieuwe seizoen vier lezingen te gaan houden over de drie Duitse filoso fen E. Kant, A. Schopenhauer en F.

Weekblad voor Waddinxveen | 1989 | | pagina 1