Autoloos bij smogvorming Pruimen plukken Ook Waddinxveen heft nu zelf OGB Kwart minder Keuken helemaal nieuw uitkermgs- rechtigden SMENSENS Hn Nieuw plan raakt ook W’veen In Moerkapelle Van De Gouwe Dis aan de Zuidkade Roosje Vos l niet in Waddinxveen Randstad Jazzfestival in Gouda Praktijk per 4 september Futura ’89- beurs in Nieuwerkerk Kunstdag was heel gezellig Vlisttour BSflSI Milieu Beter alarmsysteem Vrij Waterwegen Woensdag 30 augustus 1989 den als de weersomstandigheden dat noodzakelijk maken. man. Foto: Sjaak Noteboom). s MOERKAPELLE - In haar begrotingsrapport 1990 stelt de gemeente Moerkapelle verheugd vast, dat het aantal mensen dat recht heeft op een 2F WADDINXVEEN/DEN HAAG - De ministerraad heeft op voorstel van staatssecretaris De Graaff-Nauta en staatssecretaris Koning ingestemd met het wetsvoorstel tot overdracht van taken van de belastingdienst naar de gemeenten op het gebied van de onroerend-goedbelasting (OGB). Pruimen worden met de hand geplukt. (Foto: Stichting Public Relations Land- en Tuinbouw). ROTTERDAM - Eerdere plannen om een groot deel van de Randstad autoloos te maken bij smogvorming zijn op initiatief van de Rotterdamse burgemeester dr. BPeper door een werkgroep nader uitgewerkt. En ook die werkgroep is van mening dat niet alleen het Rijnmondgebied, maar ook het hele westen van deze provincie verkeersvrij gemaakt moet wor- uitkering met 25% is gedaald ten opzichte van het vorig jaar. Gelet op het aantal werklozen en werkzoekenden mag de werkeloosheid in Moerka pelle laag genoemd worden. Twee foto’s geven een indruk van de zaterdag op het Raadhuisplein in Waddinxveen gehouden Kunstdag 1989. Bijzonder was de openbare teken- en schilderles van Anke Mensink en de gezellige drukte die er de hele dag heerste. Apart was het wagenspel van Toi-Toi en Maskerade. (Foto’s: Sjaak Noteboom). t a jpyf JL-.j kW Pagina 9 f -in het nieuws Ringvaarthal garanderen de standhou ders de bezoekers enkele uurtjes uit voor een acceptabel bedrag. nisatie van familieleden van vermiste en verdwenen personen. Maarten Dit- marsch, christen-democraat en lid van de Latijns-Amerika-commissie van zijn partij en Jan de Kievid, coördinator van het Chili Komitee Nederland. Ook in het jaar 1990 zal Moerkapelle NIEUWERKERK - In de Ringvaarthal aan de Doortocht in Nieuwerkerk a/d IJssel wordt vrijdag 8 en zaterdag 9 sep- Voeg een kilo suiker toe en laat het ge heel nog vijftien minuten onder af en toe roeren zachtjes doorkoken. Hierna kunnen vier (schone) jampotjes met draaideksel tot de rand toe met prui menjam worden gevuld. kers. Dat aantal is gebaseerd op het geva rieerde aanbod tijdens de beurs, de di verse extra attracties en het unieke ka rakter van een (familie)beurs op deze schaal. Futura ’89 zal vrijdag 8 septem ber geopend zijn van 15.00 tot 22.00 uur. Zaterdags kan men er van 10.00 tot 18.00 uur terecht. Aan het evenement zijn maanden van voorbereiding vooraf gegaan. Al in no vember 1988 werden ondernemers in de regio benaderd. Na een langzame start meldden zich in de loop van het voor jaar steeds meer deelnemers. Al in mei van dit jaar was duidelijk dat de Ring vaarthal geheel vol zou lopen. De organisatie van het tweedaagse eve nement is in handen van reclamebu- reau/uitgeverij Blad uit Nieuwerkerk. Van meet af aan heeft de organisatie ge streefd naar een zo breed mogelijke op zet. De deelnemerslijst geeft aan dat men daar goed in is geslaagd. De 45 beursdeelnemers vertegenwoor digen bijna evenzovele branches. De deelnemende bedrijven zijn voor het grootste deel afkomstig uit Nieuwer kerk. Er meldden zich echter ook on dernemers uit Capelle a/d IJssel, Rot terdam, Moordrecht, Waddinxveen en Gouda. Een vluchtige blik op de deelnemerslijst leert dat Futura ’89 ’’voor elk wat wils” biedt. Sport (skiën, surfen, parasai- ling), muziek, fotografie, meubelen, auto’s horeca, sieraden, milieu, ener gie, isolatie, reizen, tweewielers, hydro cultuur, verzekeringen, wijn en delica tessen, zonwering en automatisering vormen enkele onderwerpen die door de standhouders onder de aandacht worden gebracht. Samen met een gezellig Het Rotterdamse scenario, dat de kos ten van twee autoloze dagen schap op 55 milj oen guldengaat ervan uit dat de au toloze zone aan de oostkant langs de Gouwe tussen Alphen aan den Rijn en Gouda loopt. Dat betekent dat aan de westkant van dit water niet met de auto mag worden gereden bij smogvorming, maar aan de oostkant (Henegouwer- weg) wél. Ook in Boskoop Moerkapelle en Zevenhuizen moeten de auto’s dan blijven stilstaan. beurs onder de naam Futura ’89 georga niseerd. Aan Futura ’89 wordt meegewerkt door circa 45, veelal plaatselijke, bedrijven en instellingen. De organisatie ver- WADDINXVEEN - Hoewel Waddinx- veens nieuwe vrouwelijke huisarts me- Samen met een gezellig terras en di- vrouw T.S. Wilms per vrijdag 1 septem- verse attracties binnen en buiten de ber in Waddinxveen met haar werk- zaamheden begint, opent ze haar prak tijk op maandag 4 september. ruime aandacht besteden aan de verbe tering van en het beter omgaan met het milieu. Naast het plaatsen in 1989 van een extra glasbak, wordt nu het accent gelegd op het inzamelen van chemisch afval. Hier bij zal naast het bedrijfsleven ook de plaatselijke middenstand betrokken worden. Tevens wordt gedacht aan het gescheiden ophalen van huisvuil. In de afgelopen raadsvergaderingen is dit punt reeds serieus in overweging ge nomen. De extra kosten die dit met zich mee zal brengen, zal deels gedekt kun nen worden door het besparen op op- haalkosten van bedrijfsafval. In de toe komst zullen de bedrijven zorg moeten dragen voor de afvoering van het eigen afval. Indien de voorbereidingen naar wens verlopen zal het mogelijk zijn om in 1990 minicontainers in te voeren. Bij de bejaarden woningen zullen andere voor zieningen getroffen worden, waarbij ge dacht kan worden aan afsluitbare een heden die buiten opgesteld kunnen wor den. Ook de invoering van compostvaten be hoort tot de mogelijkheid om tuin- en groente-afval milieubewust af te voe ren. van Velzen het wilde hebben. Hij is overigens voorlopig aan huis ge bonden door een bij het tennissen opge lopen gebroken enkel en gescheurde enkelband. Zijn medewerkers nemen zolang het gastheerschap van hem over. Dat is hen zeker toevertrouwd en met een spiksplinternieuwe keuken in de na bijheid is het werkplezier nog meer toe genomen. WADDINXVEEN - De Kunstdag 1989, die zaterdag op initiatief van de Stichting Waddinxveense Kunstdagen voor de tweede maal werd gehouden na de Kunstweek in 1988, liep uit op een gezellige en kunstzinnig gebeuren op het Raad huisplein. Tussen tien en vier uur was het voor het gemeentehuis telkens gezellig druk. Er was grote interesse voor de activiteiten van de 13 professio nele en amateur-kunstenaars. Een goede greep was de openbare schilder- en tekenles van kunstena res Anke Mensink. Op ert bij de trappen halverwege het plein gaf ze een dag lang aanwijzingen om zo goed mogelijk een stokstijf pose rende Nigeriaan te portretteren. De Waddinxveners moeten het aangenaam hebben gevonden aan het begin van een nieuw seizoen een goede indruk te hebben kun nen krijgen van de diverse moge lijkheden die er zoal op het kunst zinnige vlak in Waddinxveen wor den geboden. ’’Waddinxveen is een kunstarme gemeente en dan zijn initiatieven als die voor de Kunstdag welkom”, sprak burgemeester C.M. van der Linden in de raadzaal van het ge meentehuis. Hij opende daar zaterdagmorgen de Kunstdag en de expositie van landschapsschilderingen van Cor nelia Berlage. Die taak verrichtte onze eerste burger bij afwezigheid van kunst- en cultuurwethouder drs. M. Kraaijestein, die op dat mo ment nog in zonniger oorden ver keerde. Trouwens het weer was de hele dag goed. Beter dan tijdens de Kunst dag van vorig jaar toen het guur en koud was. Het weer vormde dit keer de aanleiding voor een druk ker bezochte Kunstdag, die werd afgesloten met de derde en laatste opvoering van het wagenspel ’’Het contract”, dat voor het voetlicht werd gebracht door de toneelver enigingen Toi-Toi en Maskerade. Beide gezelschappen hadden de eenacter eerder op de dag met suc ces opgevoerd aan de Graanakker in de wijk Zuidplas en aan de Win gerd in Groenswaard 3. Op een op legger van het verhuis- en trans portbedrijf Van Noort BV werd een goed stukje toneel gebracht. Het publiek heeft dat zeer gewaar deerd. De mime-speler Mark Kingsford en een strijkkwartet verhoogden de sfeer in het hart van Waddinxveen. Het kijkgenot werd verhoogd door de miniaturen van de Waddinxve- nerTheo Lam. Vermoedelijk zal nog in het begrotings jaar 1989 aan de gemeenteraad van Moerkapelle een krediet gevraagd wor den voor het vernieuwen van de aanwe zige alarmsystemen in sommige wonin gen waarin ouderen gehuisvest zijn. Te denken valt aan de bejaardenwonin- gen in De Wilde Veenen en de Van Ho gendorpstraat en gemeentelijke huur woningen waarin ouderen woonachtig zijn. Inmiddels is bekend geworden dat het bestuur van de Stichting Bejaardente huis der Gereformeerde gemeente ”Beth San” aan het Kerkplein, besloten heeft de alarminstallatie van alle wonin gen in De Wilde Veenen te vervangen en aan te sluiten op het nieuwe systeem dat het bejaardentehuis intussen heeft. Aan de gemeente zal een bijdrage in de kosten worden gevraagd. Er zijn nu nog meer mogelijkheden rondom het fornuis - ’’kachel” blijken de koks in de praktijk te zeggen - in de uitgekiend ingerichte kleine ruimte. De gasten hebben van de verbouwing en gerealiseerde nieuwe inrichting niets gemerkt omdat deze precies werden uit gevoerd in de periode dat het eethuisje ook de zomervakantiesluiting had. Het was heel veel passen en meten om alles te krijgen zoals eigenaar Maarten M. Z-EVENHUIZEN - De Tourclub Ze venhuizen ’80 houdt zondag 10 septem ber de Vlisttour. De afstanden zijn 35 km (starttijd 9.00-13.00 uur), 80 km (9.00-12.00 uur) en 110 km (9.00-10.00 uur). De startplaats is café De Roerdomp aan de Tweemanspolder 2 in Zevenhuizen. Voor de twee langste routes wordt de Krimpenerwaard ingereden. WADDINXVEEN - De Goudse Stich ting Roosje Vos zal niet op een breder terrein van de volwasseneducatie in Waddinxveen actief zijn. PvdA-fractievoorzitter Bep Vermeij had dat gewild, maar die mogelijkheid is volgens onderwijswethouder Karei van Soest (WD) afgesneden, omdat de Volwasseneducatie erg aan regels is ge bonden. Die regels laten uitbreiding op korte termijn niet toe. Ter ondersteuning van volwassenedu catie - zoals taallessen in de Bonkelaar - hebben de Provinciale Staten van Zuid- Holland een programma voor volwasse neneducatie vastgesteld. Tijdens een autoloze periode zou het bedrijfsleven zijn werknemers zo veel mogelijk vrij moeten geven. Mocht men echter toch massaal aan het werk willen dan kan het woon-werkverkeer in westelijk Zuid-Holland worden opge vangen via een maximale inzef van ma terieel van het openbaar vervoer, zo heeft de werkgroep becijferd. In de komende maand september zullen over het gebruik van minicontainers en compostvaten informatieavonden wor den gehouden en zal uitleg worden ge geven aan deze manier van afvoering van huishoudelijk afval. In de loop van 1990 zal Moerkapelle een op haar afgestemd Milieu-actieplan voorgelegd krijgen. Door adequaat in te spelen op nieuwe bedrijfsontwikke lingen kan een goede bijdrage geleverd worden aan de zorg voor het milieu. Het lijkt Moerkapelle dan ook een goede zaak het aantal uren, waarop de Milieudienst Midden-Holland werk zaamheden verricht op het terrein van de Hinderwet en de Wet Geluidhinder, voor 1989 en de daarop volgende jaren te verdubbelen. Het wetsvoorstel regelt de overdracht van de volledige uitvoering van de taken van de Rijksbelastingdienst met betrek king tot de heffing en de invordering van de OGB aan de gemeenten. De overdracht zal plaatsvinden met in gang van 1 januari 1992. Tevens zal de uitvoering van het kwijtscheldingsbe- leid voor de OGB, die gekoppeld is aan de uitvoering, aan de gemeenten wor den overgedragen. In het voorstel is een mogelijkheid op genomen die met zich meebrengt dat gemeenten, die als zodanig daartoe zijn aangewezen, de werkzaamheden.in ver band met de heffing en de invordering van de OGB reeds per 1 januari 1991 kunnen gaan verrichten. Er is een projectgroep ingesteld met vertegenwoordigers van de gemeenten, de ministeries van Financiën en van Binnenlandse Zaken (voorzitter is ir. |\.J. Korff, directeur Financiën Pu bliekrechtelijke Lichamen van het mi nisterie van Financiën). Deze project groep houdt zich bezig met de voorbe reiding en begeleiding van de over dracht van de OGB en is begonnen met het inventariseren van de gevolgen van GOUDA - Van donderdag 31 augustus tot en met zondag 1 september zal in Gouda weer het Randstad Jazzfestival plaatsvinden. Tijdens het jazzgebeuren zitten de ca feetjes en terrasjes vol met uitbundige en swingende mensen. Overal is le vende muziek. Het middelpunt is een grote spiegeltent, die voor dit evenement speciaal op de Markt is neergezet. Maar de Burgerhal en de Waag zijn betrokken bij dit sfeer volle gebeuren. Het begrotingsrapport laat zien dat de toename van de bedrijfsactiviteiten hierop van gunstige invloed is. Hetgeen geenszins betekent dat nu een terug houdend economisch beleid kan wor den gevoerd. Het bestemmingsplan Bedrijfsterrein zal in 1990 of mogelijk eerder een wijzi ging dienen te ondergaan. De economi sche groei maakt het mogelijk en nood zakelijk dat meer bedrijfsgrond be schikbaar komt voor Moerkapelse be drijven. Deze ontwikkeling zal ondersteund moeten worden door tijdige aanpassing van het hiervoor benodigde bestem mingsplan. De gemeente Moerkapelle blijft deel nemen aan de gezamenlijke activiteiten van het Arbeidsbureau en het Samen werkingsorgaan Midden-Holland. Een van die activiteiten is het ISP (Interge meentelijk Stimulerings Project). DEN HAAG - In deze tijd wordt in een groot aantal boomgaarden de pruimen geplukt. De kwetsbare vruchten wor den voorzichtig met de hand geplukt, in een mand gelegd en daarna in houten kistjes of plastic bakjes verpakt. Bij de oogst van pruimen speelt het weer een belangrijke rol. Bij regenach tig weer kunnen de vruchten gaan scheuren en rotten. Onder andere door deze geringe oogstzekerheid vindt de pruimenteelt op kleine'schaal plaats. In Nederland groeien op 735 hectare pruimebomen, meer dan de helft hier van is te vinden in de Betuwe. Meestal worden de pruimen geteeld in combina tie met een andere agrarische activiteit, Majoor AB VAN VLIET uit Waddinx veen, voorlichtingsofficier bij de Ko ninklijke Landmacht en sinds 1982 lid van de beroepsgroep militairen van Amnesty International, heeft deelgeno men aan een studiedag van het Huma nistisch Overleg Mensenrechten (HOM) over de berechting van de schuldigen aan de schendingen onder de dictatuur van generaal Pinochet in Chi li. De Waddinxvener debatteerde met Regina Obrutsky, Argentijnse en actief in de Fedefam, de internationale orga- rijk deel van nieuwe inventaris nisatie van familieleden van vermiste en zien. Chef-kok Jan Hartman (29) voelt zich nu meer dan ooit thuis in zijn domein, waar hij doorgaans met zijn drieën de lekkerste tongstrelende gerechten ge maakt. WADDINXVEEN - Tijdens de bouw- vakvakantie heeft het restaurant De Gouwe Dis aan de Zuidkade de keuken geheel vernieuwd en voor een belang- voor- Het autoloze gebied wordt in de Rand stad overal afgebakend door waterwe gen, zodat het verkeer van elders ge stopt kan worden bij de veertig bruggen (zoals de hefbruggen over de Gouwe in Boskoop en in Waddinxveen) en bij de twee tunnels (waaronder het Gouwe- aquaduct) die toegang tot het gebied ge ven. Het betreffende draaiboek van de Pe- per-werkgroep is een Rotterdams initia- tember een op consumenten gerichte tief. Eerder was er sprake van een lan- -- delijke ruw schets om duidelijk te ma ken welke maatregelen er in dit gebied genomen zouden kunnen worden als het milieu daarom vraagt. Rotterdam vindt dat bij smogvorming wacht vanuit de regio circa 5000 bezoe- in het afgesloten gebied alle verkeer verboden moeten zijn, behalve duide lijk herkenbare voertuigen zoals politie auto’s en ziekenauto’s, zo meent de werkgroep. Om te voorkomen dat er bij de toegangen tot het gebied chaotische taferelen ontstaan, zou via medewer king van politie en douane buiten het gebied bereikt moeten worden dat het aantal personenauto’s en vrachtwagens voor de neergelaten slagbomen zo be perkt mogelijk blijft. De werkgroep denkt dat bij voorbeeld de douane al aan de grens vrachtwagen chauffeurs die naar Rotterdam willen, kan inlichten over de onmogelijkheid daarvan. In de avond en nacht blijft overigens verkeer mogelijk, in de op vatting van de werkgroep, want men be pleit een rijverbod van zes uur ’s mor gens tot acht uur ’s avonds. zoals veehouderij of akkerbouw. Pruimen zijn zeer beperkt houdbaar. Het grootste deel van de Nederlandse pruimen is bestemd voor verse con sumptie, de rest wordt verwerkt tot jam, pulp of vruchten op siroop. Pruimenjam is op een eenvoudige ma nier zelf te maken. Was en ontpit een kilo pruimen. Kook de vruchten tot tweederde van de massa over is. de overdracht op personeel, financieel en organisatorisch gebied. De staatssecretarissen van Binnen landse Zaken en van Financiën zijn ge machtigd te bevorderen dat het yoorstel om advies aan de Raad van State zal worden gezonden. I ry I f

Weekblad voor Waddinxveen | 1989 | | pagina 9