CONSUMENTENGIDS NEGATIEF OVER W’VEENSE LASTEN Voetballers beginnen met grote cijfers Wachtlijsten voor 55-pIus-huizen ÏW pui ’t Is goedkoper in Waddinxveen rl Gemeente stuurt brief-op-poten Benzine in brievenbus gemeentehuis Voor 31 seniorhuizen 120 belangstellenden Banenmarkt Tempo-Team in Gouda ni In. nu nii rrni Be Fair Bromfiets Echte cijfers Uitschieters Logica zoek WSE Meer bewijzen In trek Aanhoudingen Fout Wapens Verklaring 3 Ja CT I ;l L iï Pagina 15 Weekblad voor Waddinxveen - Woensdag 6 september 1989 langstellenden voor een 55-plus-huis. a n In Waddinxveen zijn meer staatssecretarissen van Volkhuisvesting op be* echter te hoog gezocht. De wedstrijd kracht”. HIIIIIIIHI. Wi Jllllllllll.. ■Illllil Ijl Jlllll llllimilli. M lllllllllll .HIIIIIIIIII..M IWIIIIII lllllllllllll HUI» lllllllllllll f| PAUL VAN SCHIE CDA beeld van Zaanstad en Oldebroek dui delijk maakt. Be Fair verloor met 5-2 van Sportlust, maar toch zijn de Waddinxveners niet weggespeeld. Op de Moerkapelse Zijde werd een Puch Maxi aangetroffen. Deze is ver moedelijk bij een aanrijding betrokken geweest. De bromfiets was zwaar be schadigd en achterop bevond zich een plastic zak met brood en melk. De eige naar van de bromfiets heeft zich nog niet gemeld. 43 Tenslotte de w< die voor Waddinxveen, worden gehan teerd. Die laten zien dat de gemeente duidelijk in het midden ligt ten aanzien van de gemeentelijke heffingen van de omringende grotere plaatsen. Waddinxveen telt ongeveer 9.000 wo ningen, die gemiddeld 135.000,- waard zijn. Als de cijfers van de bond juist zouden zijn dan zou Waddinxveen in 1989 alleen al van de woningen 5,1 miljoen OGB hebben moeten ontvan gen. een kansje voor René Moons, maar zijn te zwakke inzet werd tot corner ver werkt. Pas na 10 minuten was er de eerste drei- Voorzitter H.G. van den Dool van de woningbouwvereniging SSW liet in een toespraakje in Partyhome aan de Pas sage na afloop van de officiële bouw- start weten dat voor de 31 door architec tenbureau Stuurman Partners BV ont worpen seniorhuizen nu reeds 60 in schrijvingen zijn. Bovendien kent ook het gemeentebestuur nog eens 60 be merkte, want voor de christen-demo- craten moet het hierbij tenslotte ook gaan om een gedeelde verantwoorde-' lijkheid in een zorgzame samenleving. WADDINXVEEN - Waddinxveen bestrijdt dat de gemeente tot één van de allerduurste gemeenten in Nederland behoort, zoals de Consumenten bond schrijft in het septembernummer van de Consumentengids over de ’’reusachtige verschillen bij lokale lasten”. Hij sprak daarover vorige week in een aantal openbare vergaderingen van raadscommissie, werd daarover geïn terviewd voor de regionale Radio West en kreeg het college van B. en W. zover om een brief op poten te sturen naar de Consumentenbond met verzoek om rectificatie voor w,.t betreft de bereke ning van de zwaarste lokale lasten. Volgens de Consumentengids rekent Waddinxveen voor de onroerend goed- belasting, de rioolrechten en de afval stoffenheffing (huisvuil) in totaal ƒ711,- Andere Waddinxveense lasten die in de gids apart worden genoemd zijn rei niging 149,-, rioolrechten 135,-, hon denbelasting 70,-, huwelijkssluitingen 125,- en begraafkosten 750,-. Zoals gezegd spant Zaanstad de kroon in negatieve zin. Geen enkele andere gemeente in Nederland legt haar inwo ners zulke zware woonlasten op. De tweede plaats op het podium van duur ste gemeenten wordt ingenomen door Utrecht, waar de hoogste rioolbelasting van ons land geldt. Zaanstad en Utrecht zijn de enige plaatsen die per jaar meer dan 800,- vragen voor onroerend goed, riool en huisvuil samen. Een hele rits gemeenten vraagt meer dan 700,-. Daarmee behoren ze ook tot de uitschieters. Het zijn: Alkmaar, Amsterdam, Deventer, Dongeradeel, Enschede, Franekeradeel, Groningen, Hilversum, Leeuwarden, Rotterdam, Vlaardingen, Waddinxveen en Win schoten. Met uitzondering van Eindhovenaren zijn inwoners van alle grote steden fi- Het complex omvat 28 woningen met 3 kamers en 3 woningen met 2 kamers. Deze 3 woningen bevinden zich boven de multifunctionele ruimte, welke is ge situeerd op de begane grond in de hoek van het gebouw. Verder krijgt het woongebouw een lift en zullen er ook extra geluidwerende maatregelen worden getroffen. In afwachting van de definitieve vast stelling van de huur door de minister van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Or dening en Milieubeheer zijn de huren thans voorlopig bepaald op gemiddeld plm. 550,- per maand. De woningen worden toegankelijk ge maakt voor minder-validen en in de wo ningen zelf worden ook voorzieningen of mogelijkheden daartoe getroffen om de woningen te kunnen bestemmen voor minder-validen. WADDINXVEEN/DEN HAAG - De Consumentenbond heeft in de septemberuitgave van de Consumentengids opnieuw Waddinxveen nega tief onder de loep genomen op het gebied van de lokale lasten. Dat het Gouwedorp voor wat betreft de drie zwaargewichten onder de lokale las ten (die voor onroerend goed, riool- en huisvuil) veel te hoog door de bond is aangeslagen heeft overigens kwaad bloed gezet bij financiën-wet- houder Paul van Schie (CDA). ging gedurende de eerste 30 minuten ge lijk op: goed verzorgd breedte-spel van Lugdunum en wat meer tempowisselin gen van WSE-zijde die ook wat meer kansen opleverden. Na 30 minuten kon de corpulente laat ste man van Lugdunum vrij oprukken en van afstand op doel schieten. De bal stuitte af op de keeper waarna de attent reagerende Edwin Verhoogt de WSE- verdedigers te snel af was (0-1). Lugdu num creëerde in deze fase meer kansen. Ton Kling hield echter het hoofd koel en zijn hok schoon. Kort voor rust waren er nog wat plaag stootjes van WSE. Erwin Pleus stuitte op de keeper, Patrick Rijnbeek kopte juist over. Hierbij gaat het dan vooral om de geza menlijke kosten van de drie zwaarge wichten onder de plaatselijke belastin gen: de onroerend goedbelasting (OGB), de rioolrechten en de afvalstof fenheffing (huisvuil). Bij de publikatie van deze drie belang rijkste heffingen moet de Consumen tenbond zich hebben vergist, meent wethouder Paul van Schie (CDA) van financiën. Het door de bond genoemde bedrag van 711,- per woning is 175,- te hoog. De opbrengst van de OGB is met name geraamd op een bedrag van 427,- per jaar voor een woning met een waarde van plm. 100.000,-. Dat is volstrekt onjuist. Waddinxveen heeft een aantal woningen, waarvan nog onlangs taxaties zijn verricht, de OGB-bedragen nagekeken en dan blijkt dat voor een woning van 100.000,- de OGB-aanslag 250,- per jaar bedraagt. De gemeentelijke tarieven in Neder land lopen niet alleen enorm uiteen, ze zijn soms ook op een onbegrijpelijke dianier berekend. Voor consumenten is vaak onvoorspelbaar en onduidelijk hoe hoog de rekeningen uitvallen. Ook wie de nota’s moet betalen en hoe de ge meente het geïnde geld besteedt, is voor velen in nevelen gehuld. Een hond houden kost de baas in Apel doorn geen belasting. Schijndel rekent 50,- en Nijmegen stuurt de eigenaar een aanslag van 100,-. Rotterdam zit aan de top en vraagt 129,-. Voor rioolrecht geldt ook: de ene ge meente heft het wel, de andere niet; de ene belast de eigenaar van een pand, de andere de huurder. Sommige gemeen ten sturen eigenaar èn huurder een no ta. Het ophalen van huisvuil kost niet overal evenveel. In Haarlem kost dat 36,- per jaar en in Uithoorn moet de in woner 209,- betalen. In beide gemeen ten komt de vuilnisdienst één keer per week langs, dus daarin schuilt het prijs verschil niet. De hoogte van de onroerend-goedaan- slag hangt af van het tarief en van de waarde van uw huis (of de oppervlakte ervan). De tabel gaat uit van een huis dat een ton waard is of 140 m2 beslaat. De gemiddelde bestaande woning is goedkoper, de doorsnee nieuwbouw woning is duurder. Met twee nieuwe gezichten, Robert Kerkhoff en Willy Beelen startte WSE de eerste competitiewedstrijd tegen Lugdunum, een gerenommeerde tegen stander uit Leiden. Dit elftal was verle den jaar na een sterke seizoenstart als nog naar de derde klasse gedegradeerd. Bij WSE stonden ook René Moons, Jan Verbakel en Erwin Pleus opgesteld. Zij hadden aanvankelijk aangekondigd niet meer in WSE 1 te zullen spelen. Herman Seegers kon niet overgehaald worden. De eerste initiatieven waren van Wad- gebied van telefoontrainingen tekstver- dinxveense zijde. Dit leidde al snel tot werking, heftruckchauffeur en horeca. Iedere belangstellende krijgt een infor matiepakket uitgereikt met onder ander de Teamwork uitzendkrachtenkrant en de brochure Aan het werk als uitzend- ging voor het WSE-doel. Het doel werd zoek geweest. Deze week was het drs. Enneüs Heerma (CDA), bij de start van de wijk Zuidplas was dat mr. Gerrit Brokx CDAen halverwege de ja* ren zeventig kwam staatssecretaris Jan Schaefer (PvdA) de renovatie in de Zeeheldenbuurt in ogenschouw nemen. Links voorzitter C.M.P. van Vuu- ren van de woningbouwvereniging Waddinxveen en bij hem wijlen T. Ver vers Sr. Op de achtergrond nog-het jonge gezicht van gemeentesecretaris J. Meuleman. (Foto: Archief). B. en W. zullen één dezer dagen een brief naar de Consumentenbond sturen met een bewijsvoering en verzoeken een en ander voor de gemeente en de ongeveer 20 andere oppervlaktemaat- stafgemeenten in het volgende nummer te corrigeren. Er is al gebeld, maar de onderzoeker van de bond is met vakan tie. De gemeente heeft nog een aantal an dere bewijzen, die snel duidelijk maken dat hier gewoon een vergissing is ge maakt. Dit is de achtergevel van de 31 seniorwoningen aan de Prins Bernhard laan. (Tekening: Stuurman Partners BV). ene gemeente beschikt over zwemba den en een ijsbaan. De andere kent wei nig van zulke voorzieningen. Belangrijk is verder of de gemeente in het verleden geld opzij heeft gelegd voor grote klussen. Voor sommige kar weien is sparen absolute noodzaak. Vernieuwing van de riolering in één klap zou de inwoners van een gemeente opzadelen met astronomische kosten. Van invloed op de tarieven is tevens of een gemeente doelmatig werkt. Helaas is het volgens de consumentengids zo dat inwoners van een gemeente tot in lengte der j aren moeten opdraaien voor slecht georganiseerde diensten. Ouderenwoningen in Waddinxveen zijn dan ook zeer in trek. "Het is duidelijk dat bij de toewijzing van deze woningen urgentieregels nodig zijn om tot een eerlijke verdeling te komen”, aldus SSW-voorzitter Van den Dool. Wat die toewijzing betreft maakte wet houder drs. M. Kraaijestein duidelijk dat de gemeente er ook aan denkt om niet alleen de voor de ouderenwoningen beslist in aanmerking komende Wad dinxveners aan te wijzen, maar ook ac tieve 55-plussers. Dit gebeurt met het oog op de ’’onder linge burenhulp”, zoals hij met een kni poog naar de CDA-staatssecretaris op- Door de politie is de afgelopen tijd een aantal jeugdige personen aangehouden die bekenden te hebben ingebro'ken, vernielingen te hebben aangericht, dief stallen te hebben gepleegd en valse mel dingen aan brandweer en politie te heb ben gegeven. Het onderzoek wordt nog voortgezet. MOERKAPELLE - De rijkspolitie in Moerkapelle heeft te maken gekregen met benzine in een brievenbus en ben zine in het riool. In de nacht van dinsdag 29 op woensdag 30 augustus werd er benzine door de brievenbus van het gemeentehuis ge gooid. De schade bleef beperkt tot een aantal natte brieven en doorweekte vloerbedekking. Op zaterdag 2 september werd de brandweer gewaarschuwd voor een doordringende benzine lucht in het riool aan de Kerkstraat. Het bleek dat er een flinke hoeveelheid benzine in het riool terecht was gekomen. De veroorzaker hiervan heeft vermoe delijk niét geweten wat de gevolgen hiervan zouden kunnen zijn. De con centratie was zo hoog dat de brandweer twee uur nodig had alvorens zij weer kon inrukken. Voor beide mogelijkheden geldt, dat bij inlevering geen strafvervolging plaats vindt. Waddinxveen heeft ontdekt hoe die fout er in geslopen is. In 1987 schreef de Consumentenbond zelf nog dat ge meenten die de OGB heffen op basis van oppervlaktemaatstaf niet vergele ken mochten worden met diegenen die de waardemaatstaf toepassen. Toch heeft de Consumentenbond dit jaar die gemeenten op één hoop ge veegd. Dat kan wel, maar dan moet je per gemeente eerst nagaan, welke op- pervlakte-overeenkomst met de aange houden normwoning bij waardemaat staf, die in dit onderzoek gesteld is op 100.000,- woningwaarde. Het gemeentelijk adviesbureau Bouw centrum in Rotterdam berekende al in 1987 dat 1 m2 oppervlaktemaatstaf in Waddinxveen overeenkomt met een be drag van 1.050,-. Een woning van 95 m2 belaste opper vlakte komt dus overeen met een waarde van 100.000,-. En daar is door de Consumentenbond de fout gemaakt. Er staat in de gids ”opp. - formeel 140 m2 als basisgegeven” en dat is 50% te hoog berekend. WADDINXVEEN - De bal is weer aan het rollen. Ook vQor de Waddinx veense voetbalclubs is de competitie weer begonnen. Een geglatteerde nederlaag van 5-2 werd geleden door het zaterdagelftal van Be Fair. Sportlust overtroefde de Waddinxveners met 5-2. Zondagmiddag won WSE met 5-1 van het gedegradeerde Lugdunum. Een voetbalstart der halve met grote cijfers. Na de thee lieten beide teams een ander gezicht zien. WSE startte agressief en scoorde middels Patrick Rijnbeek di rect 1-1. Hij rondde goed voorberei dend werk van Robert Kerkhoff van dichtbij af. Enige minuten later kon Rob Verbakel vrij aanleggen: de aan voerder en tevens secretaris van WSE zag zijn schot van 30 meter pardoes in de bovenhoek verdwijnen (2-1). Hierna was het alleen WSE wat de klok sloeg, op alle fronten werden de Leide- naren afgetroefd, met name op snelheid en conditie moesten zij het afleggen. Na 16 minuten scoorde Erwin Pleus door de trage defensie, de keeper in cluis, er uit te lopen en de bal beheerst in het net te deponeren. Diezelfde spe ler stelde even later Willy Beelen in de gelegenheid zijn eerste WSE-treffer aan te tekenen. De Leidse trainer trachtte het WSE- tempo te breken door enige wissels toe te passen hetgeen echter niet lukte. Met de voor de lichtgeblesseerde Den nis Jager in de ploeg gekomen Wim den Besten scoorde Erwin Pleus 5-1 op voor hem karakteristieke wijze: op snelheid door de defensie. De moegestreden Willy Beelen werd nog gewisseld voor Jan Willem van Triet, hetgeen niet meer resulteerde in doelpunten. Zondagmiddag Qntmoet WSE FC Lis- se. De werkelijke opbrengst is, na aftrek van de opbrengst OGB van ven en kantoren, slechts 3,4 miljoen. Ook hieruit blijkt dat de berekening van de Consumentenbond 50% te hoog ligt voor Waddinxveen. Bijzonder jammer dat zoiets kan gebeu ren, vindt de gemeente. De Consumen tenbond heeft gezag, wordt snel geloofd en het gemeentebestuur zit met het pro blematiek dat, juist in financieel krappe jaren, de bevolking meent dit niet te moeten pikken. Volgens de Consumentenbond wordt voor de drie genoemde belastingen (OGB, afvalstoffenheffing en riool rechten), de volgende bedragen gehe ven bij een woning van 100.000,-: Al- phen aan den Rijn: 650,-, Gouda: 600,-, Capelle aan den IJssel: 580,-, Krimpen aan den IJssel: 524,- en Zoe- termeer: ƒ493,-. Gecorrigeerd komt dit bedrag voor Waddinxveen op 536,- neer. Daarmee zit de gemeente dus duidelijk in het on derste deel van die reeks, namelijk on geveer 10% meer dan Zoetermeer en ongeveer 20% minder dan Alphen aan den Rijn. door Leon Hogenelst een voorsprong welke door Sportlust in de 20e minuut gelijk werd getrokken. Maar kort voor rust zorgde Frans Lalihatu voor 1-2 wat gezien het spelbeeld een zwakke weer spiegeling gaf van Be Fairs veldover- wicht. Na rust een heel ander beeldAl in de 2e minuut scoorde Sportlust uit een straf schop 2-2 en 5 minuten later werd het 3- 2. Een ware aanvalswoede van Be Fair leidde ertoe dat de verdediging engis- zins verwaarloosd werd waardoor Sportlust via countervoetbal in de 27e minuut 4-2 scoorde. Het doek was toen gevallen voor Be Fair dat voorin teveel kansen onbenut liet. Dat Sportlust kort voor tijd zelfs nog 5-2 scoorde deed de veldverhou- ding nog meer afbreuk. Zaterdag speelt Be Fair de eerste thuis wedstrijd tegen Rijsoord, dat verras send verloor van debutant Strijen, aan vang 14.30 uur. In verband met de nieuwe vuurwapen- wetgeving is het mogelijk wapens die men nu nog legaal in het bezit heeft en dieƒstraks niet meer zijn toegestaan, in le leveren op de politiebureaus. Dit kan tat 1 oktober 1989. Er wordt een ver goeding gegeven die varieert van 0,25 tot 75,-. Tevens kunnen wapens die al verboden zijn en die verboden blijven worden in geleverd^ echter zonder vergoeding. /De Consumentengids concludeert dat er in Nederland extreme verschillen heersen tussen belastingaanslagen die inwoners van hun gemeente ontvangen. Een inwoner van Zaanstad is voor de drie zwaargewichten onder de lokale lasten (onroerend goed, riool en huis vuil) 856,- per jaar kwijt. Een inwoner van Oldebroek hoeft hiervoor maar 197,- te betalen. Veel mensen vragen zich af waar die verschillen vandaan ko men. De aanslagen die inwoners ontvangen voor hun woning (onroerend goedbe lasting), gebruik van het riool en opha len van vuilnis worden almaar hoger, stelt de Consumentengids. En het einde is nog niet in zicht. Zo was tot voor kort de onroerend-goedbelasting aan een maximum gebonden; dat plafond is per 1990 afgeschaft. Voor het riool zullen de meeste mensen véél meer gaan beta len. Hetzelfde geldt voor huisvuil. Het verschil in plaatselijke belastingen loopt in het ongunstigste geval op tot bijna 660,- per jaar, zoals het voor- Dit is de achtergevel van de 31 seniorwoningen aan de Juliana van Stol- berglaan. (Tekening: Stuurman Partners BV). GOUDA - Het Uitzendbureau Tempo- Team aan de Lange Tiendeweg in Gouda houdt zaterdag 16 september voor de 2e maal een banenmarkt. Voor ’iDe derdeklasser nam in de 10e minuut deze gelegenheid zal Tempo-Team ge bruik maken van de Agnietenkapel aan de Nieuwe Markt 100 in Gouda. Van 11.00 uur tot 15.00 uur zullen hier vaca tures worden aangeboden van Tempo- Team relaties. Deze Goudse Banenmarkt maakt deel uit van de eerste Nationale Tempo- Team Banenmarkt, die op de 16e door de bedrij- ape 33 Tempo-Team vestigingen wordt georganiseerd. Twee jaar geleden nam Tempo-Team het initiatief om via haar vestigingen re gionale banenmarkten te organiseren. Deze stap sloeg buitengewoon aan, zo wel bij het bedrijfsleven als bij de solli citanten. Op een ongedwongen manier en in een plezierige sfeer vonden duizenden een tijdelijke of permanente baan via de Tempo-Team Banenmarkt en honder den bedrijven zagen functies vervuld worden waarvoor soms al vele perso neelsadvertenties waren geplaatst. Voor het eerst vindt nu een Nationale erkelijke cijfers, zoals Tempo-Team Banenmarkt plaats. Tij dens deze dag vinden in alle vestigingen van het uitzendbureau bedrijfspresen taties plaats en geven intercedenten in formatie over de vele beschikbare func ties op het gebied van bijvoorbeeld techniek, administratie en tekstverwer king, produktie, gezondheidszorg, ho reca, schoonmaak en detailhandel. Bezoekers van de Nationale Banen markt treffen onder meer het volgende aan: bedrijfsbeschrijvingen en - presen taties, vacatureboeken alsmede infor matie over specifieke cursussen die Tempo-Team voor werkzoekenden or ganiseert, zoals leerprogramma’s op het nancieel slecht af. Het pakket tarieven ligt daar boven het gemiddelde van 517,- per jaar. Gelukkig zijn er volgens de Consumen tengids ook gemeenten die hun inwo ners minder zwaar in de financiële tang nemen. Eervol moeten worden vermeld Oldebroek, dat met 197,- als enige on der de grens van 200,- weet te blijven. Ook Katwijk, Putten en Rucphen mo gen worden genoemd. Deze drie ge meenten zitten onder de 300,-. Een gemeente is overigens niet ver plicht belastingen te heffen. Er is sprake van een keuze. Een gemeente is zelfs bevoegd alle lokale belastingen in één klap af te schaffen. Dat kan zonder be lemmering, zolang de begroting klop pend is. Waarom lopen de tarieven zo sterk uit een? In de eerste plaats zijn de kosten niet overal gelijk. De ene gemeente strekt zich uit over een veel groter ge bied dan de andere. Er zijn daar meer wegen en fietspaden die moeten worden onderhouden. Een oude dorpskern netjes houden zal door gaans meer geld kosten dan een splin ternieuw centrum. Van invloed op de rekeningen die men in de bus krijgt, is ook het niveau van de voorzieningen in uw woonplaats. De WADDINXVEEN- Er is vier keer zoveel belangstelling voor een senior- woning dan de 31 die op de hoek Juliana van Stolberglaan-Prins Bern- hardlaan in aanbouw zijn genomen. De eerste paal daarvoor werd maan dagmiddag door PvdA-wethouder drs. M. Kraaijestein in samenwerking met de toch in Waddinxveen op verkiezingstournee zijnde staatssecretaris van Volkshuisvesting drs. E. Heerma (CDA) geslagen.

Weekblad voor Waddinxveen | 1989 | | pagina 15