Oudheidkamer Dr. Haitsma blijft publiceren over christen-joden CDA ondervraagt college B. en W. over TV 10 en Veronique Bac presenteerde de nieuwe wintercollectie in Moerkapelle? I Viswedstrijd De Overkant Jeu de boules- groeien WSV kent nog maar drie winnaars Moedergroep borstvoeding gaat door Milieuavond van Stichting Vrouwenraad PTT-brieven- bussen in wijk Zuidplas Kinderbeurs Zevenhuizen voor Unicef Gyminstuif van TOOS Sportdag Willem van Oranje Giften van Anjerfonds vereniging blijft voor scholen vrouwen ;over voeding Plattelands- I Competitie Op Moer Subsidie Kindermode Voorstander Sponsoractie Combineren Veertien vragen Blr Amsteraam jerfonds Zuid-Holland een toezegging f n 1 9- Pagina 19 Woensdag 27 september 1989 t Dr. J. Haitsma (archieffoto). Zevenhuizen. (Foto' Sjaak Note- jes in Amsterdam. Exclusief en van be kende huize zoals Lakerko, Zerres, Ma- 2. Bent u met de VECAI van mening dat de doorgifte van de programma’s van bedrijven als TV 10 en RTV via het kabelnet noodzakelijk is voor een ge zonde exploitatie van het (gemeente lijk) kabelbedrijf. 6. Dient naar uw mening bij een even tueel voortgaand eigenstandig optreden van het VECAI-bestuur de konsekwen- ties overwogen te worden de aansluiting van onze gemeente (het CAI-bedrijf) bij deze koepelorganisatie op te schor ten resp. op te zeggen. 7. Heeft u kennis genomen van perspu- blikaties in Trouw terzake de ver meende relatie tussen het commerciële bedrijf TV 10 en het Zweedse bedrijf Esselte (abonnee-t.v.). 8. Bent u van mening dat tevoren maat regelen moeten worden genomen ten einde tegen te gaan dat onverhoopt die situatie ontstaat, waarbij via een spe ciale konstruktie Waddinxveense bur gers (t.z.t.) genoodzaakt worden (al leen) middels een afzonderlijke abon- nee-bijdrage, naast de reeds door de Raad vast te stellen bijdrage voor de aansluiting op het CAI-net, kennis te verkrijgen van het programmapakket van TV 10 - al dan niet onder een andere bedrijfsnaam -. 11. Zo het antwoord op vraag 10 beves tigend luidt, waarom heeft u hiervan dan de Raad niet terstond geïnfor meerd, in elk geval voorafgaand aan de behandeling van uw voorstel tot uitbrei ding van het kabelnetpakket te beslui ten. eerder een overeenkomst te (doen) slui ten met de resp. commerciële bedrijven TV 10 en RTV dan nadat onomstotelijk is komen vast te staan dat doorgifte van de door deze bedrijven aan te bieden programma’s geheel legaal kan geschie den. Het ligt in de bedoeling om te werken met afsluitbare vitrines, zodat niet per manent iemand van het bestuur aanwe zig hoeft te zijn. Daar de Stichting Oud Zevenhuizen/- Moerkapelle de financiële ruimte niet heeft om dit te verwezenlijken, zullen de bronnen elders moeten worden ge zocht. veel van Ragstat, maar dit veranderde snel. Een collega maakte hem attent op een zeldzaam werk van de gebroeders De Weille jr. ’Het geslacht de Weille’, geschreven in 1936. Fridericus Ragstat a Weille (1648-1729) maakte een deel van de Gouwen Eeuw mee, een tijd van godsdienstvrijheid na de Spaanse over heersing. om samen het onderzoekswerk te doen. Zijn echtgenote heeft, evenals bij eerde re publicaties, hem een flink stuk werk uit handen genomen door het typewerk te verrichten, terwijl ook de Boskoopse oud-onderwijzer A. Keesmaat een deel van de werkzaamheden op zich nam. Donderdag speelt het naar de 2e klas gedegradeerde W.S.V.I zijn eerste competitiewestrijd tegen het uit de 3e klas gepromoveerde Nieuwerkerk a/d IJssel I. De Waddinxveense schakers zullen in deze thuiswedstrijd alles uit de k^st moeten halen om een basis te leg gen het verloren gegane terrein te her overen. Het bestuur van de Stichting Oud Ze- venhuizen/-Moerkapelle heeft op de laatst gehouden jaarvergadering mel ding gemaakt van het voorstel van het bestuur van de Stichting Dorpshuis Op Moer om in dat dorpshuis een perma nente (wissel)tentoonstelling mogelijk te maker 4. Zo het antwoord op het eerste deel van vraag 3 bevestigend luidt; op grond van welke uitspraak van de Raad zijn dergelijke uitspraken dan gerechtvaar digd. WADDINXVEEN - De PTT heeft de tweelingbrievenbus aan de Zuidplas- laan verplaatst naar de hoek Zuidplas- laan/Machtelderf. Op korte termijn zal een tweelingbrievenbus worden ge plaatst nabij het winkelcentrum Zuid- plaslaan. 5. Zo het antwoord op het eerste deel van vraag 3 ontkennend luidt; op welke wijze wilt u alsdan per omgaande van uw ontstemming blijk geven en publie kelijk afstand nemen. Het bestuur heeft inmiddels een subsi die aangevraagd bij de gemeente Moer- kapelle en denkt van die zijde een finan ciële steun te mogen verwachten. Dit is echter niet voldoende. Reden om ook bij de gemeente Zevenhuizen aan te kloppen en een (extra) beroep te doen op de donateurs. ’’Vooralsnog hebben wij er vertrouwen op dat een en ander met behulp van de beide gemeentebesturen van de grond komt”, aldus het bestuur van de Stich ting Oud ZevenhuizenZ-Moerkapelle. Afgelopen donderdagavond werd de laatste wedstrijd gespeeld in de zomer avond clubontmoeting 1989. Waddinx- veen wist op deze laatste avond slechts twee van de 9 wedstrijden te winnen. Dit slechte resultaat heeft er mede toe geleid dat Waddinxveen op de laatste plaats is geëindigd. Aan de clubontmoe ting deden verenigingen uit Hoek van Holland, Rotterdam, Rhoon, Pemis, Schiedam en Waddinxveen mee. De kinderen kunnen in de nieuwe col lectie alle kanten op. Felle, primaire kleuren, maar ook de rustige groene tin ten, waarbij het mosgroen voorop staat. De jongenskleding neigt naar de he renkleding. Niet alleen qua kleurcombi natie, ook de snit en de harmonieuze sa menstelling is herenmode met een kni poog. De fluoriserende kleuren raken ”uit”. Dit jaar kan het nog en misschien nog een beetje de komende zomer, maar daarna is het gedaan met de lichtge vende mode. kerrietinten zullen dit seizoen de bepa lende kleuren zijn voor de pullovers. Het lijks alsof de heren het saaie mode- tijdperk achter zich hebben gelaten. 10. Droeg u voor de Raadsvergadering van 20 september jl. kennis van het feit dat terzake het eventueel aangaan van verplichtingen met commerciële instel lingen als TV 10 en/of RTV meerdere model-kontrakten zijn opgesteld. MOERKAPELLE/ZEVENHUIZEN - Op maandag- en dinsdagavond heeft Bac Interieurverzorging en kledingspe- cialist een all round modeshow gehou den, waarin de nieuwste wintercollectie voor dames, heren en kinderen werd ge toond. Lay-speaker mevrouw A.M.C. Bac- Hoogendoom boeide de 320 belangstel lenden met uitleg over de materiaalkeu ze, kleurschakeringen, combinatiemo gelijkheden en accessoires, terwijl de amateur mannequins, dressmen en vijf kleine mannequins en dressman in spe de prachtige herfst- en wintermode toonden. Op stapel staat nu in de serie ’Vergeten Eerstelingen’ een nieuw boekje over het leven van Christiaan Salomon Duijtsch, dat in het najaar van 1990 moet uit komen. Haitsma heeft er nooit doekjes om gewonden zeer gegrepen te zijn door het leven en werken van deze Messias- belijdende voormalige rabbi. Bij de ver schijning van zijn tweede boek over Duijtsch, in 1988, liet Haitsma al weten erg graag een beknopt en begrijpelijk werkje te willen schrijven over Duijtsch, die in drie delen een zeer omvangrijk levenswerk schreef. Dr. Haitsma is vol ijver in de materie gedoken en haalde veel feiten boven water waaronder, naar zijn zeggen, ook onthullende kwesties wat het werk boeiend maakte. Het boek is inmiddels verkrijgbaar en kost 18,50 gulden. Het boek over Ragstat is geen op zich zelf staand iets, het is het eerste werk uit een serie ’Vergeten Eerstelingen’. Daar voor zijn de zaken goed aangepakt, Haitsma heeft een redactie gevormd met drs. M. van Campen uit Woerden 3. Heeft de voorzitter van de VECAI bij zijn publieke optreden de afgelopen week naar uw mening mede namens de raad van Waddinxveen gesproken in de hoedanigheid van exploitant van het CAI-bedrijf Waddinxveen. En ligt het niet voor de hand dat de VECAI bij der gelijke zaken van importantie - waarbij tenslotte de mogelijkheid bestaat dat wettelijke voorschriften worden over treden - de bij haar organisatie aange slotenen tevoren raadpleegt. grote verloting houden, waarvan de trekking zal plaats vinden tijdens de i van op kleur gesorteerd uitnodigend wacht Moerkapelle op zaterdag 11 november, op de modebewuste man of vrouw. WADDINXVEEN - Zaterdag 14 oktober houdt gymnastiekvereni ging TOOS weer haar gymnastie- kinstuif voor de basisscholen van Waddinxveen. De jongelui kunnen dan volop zwaaien, klimmen, klauteren, draaien en springen in sporthal ”De Sniep”. Er komt ook een spring kussen en tussendoor zijn demon straties. Iedereen van groep 3, 4, 5 en 6 is van harte welkom, alleen moet men zich wel even van tevoren opgeven. Strookjes zijn via de scholen ver spreid. Het festijn begint om half twee en het einde is om ongeveer 4 uur. Toeschouwers zijn van harte wel kom op de tribunes. 14. Acht u het tenslotte zinvol en ver standig, kennis dragend van (nieuwe) feiten en omstandigheden, zoals in per- spublikaties naar voren gekomen, uit een oogpunt van zorgvuldigheid als mede de wenselijkheid juridische gevol gen tevoren precies vast te stellende in houd van een eventueel te sluiten over eenkomst, als eerder bedoeld, alsnog voorafgaand aan ondertekening voor te leggen aan de Raadscommissie voor de Financiën, teneinde af te tasten in hoe verre één en ander de instemming van de Raad kan dragen. 12. Zo het antwoord op vraag 11 ont kennend luidt, wilt u dan per omgaande overwegen of het thans kennis nemen van deze omstandigheid aanleiding geeft tot een aanpassing dan wel wijzi ging van het Raadsbesluit op 20 septem ber jl. terzake de uitbreiding van het via het kabelnet aan te bieden programma pakket. WADDINXVEEN - De afdeling Wad- dinxveen van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen houdt donderdag morgen 5 oktober om tien uur een kof fieochtend in De Unie aan de Kerkweg- post. Op deze ochtend komt mevrouw C. Muis-Snijders vertellen over voeding en diëten en alles wat hiermee samen hangt. MOERKAPELLE/ZEVENHUIZEN - In het kwartaalblad ’’Verleden Tijd schrift” van de Stichting ”Oud Zeven- huizenZ-Moerkapelle” wordt in het juni-nummer melding gemaakt van de behoefte naar een eigen tentoonstel lingsruimte. Op dit moment heeft de stichting een gedeelte van de zolder van het gemeen tehuis te Moerkapelle in gebruik, om een en ander op te slaan. Een permanente tentoonstellings ruimte is onontbeerlijk om onnodig sle pen met de oudheden te voorkomen. Het is heel belangrijk dat baby’s na de geboorte zo snel en zo vaak mogelijk borstvoeding krijgen. Als een moeder meer dan zes keer borstvoeding geeft - ook ’s nachts - verkleint dat de kans dat de zuigeling bijvoorbeeld geelzucht krijgt. Dit zei de Amerikaanse kinderarts prof.dr. M. Klaus vorige week in Utrecht op het congres ’’Borstvoeding, een best begin”. De conferentie was georganiseerd door de borstvoedingsorganisatie La Leche League Nederland. Er bestaan nog steeds veel twijfels over borstvoeding. Recente berichten over dioxine in moe dermelk hebben geleid tot nog meer onterechte vooroordelen. Dit stelde woordvoerster G. Berghuijs van de or ganisatie. "Alle deskundigen over de hele wereld zijn het erover eens: dioxine in moeder melk heeft nog nooit een kwalijk effect aangetoond”. La Leche League Nederland is een groot voorstander van moedermelk. ”De eerste zes maanden heeft een baby niets anders nodig. In borstvoeding zit ten alle mogelijke antistoffen tegen vi rusinfecties. Borstvoeding beschermt èen baby uitstekend. A Vorige week heeft de gemeenteraad be sluiten genomen over de doorgifte van programma’s van deze commerciële in stellingen via het Waddinxveense ka belnet, maar na de raadsvergadering is er éérst deining ontstaan over uitspra ken van de voorzitter van de VECAI, een overkoepelende vereniging van ka belexploitanten, waartoe ook de ge meente Waddinxveen behoort, en die gericht waren tegen de eventuele wette lijke voorschriften, terwijl afgelopen weekend velen zijn opgeschrikt over de mogelijke relatie van TV 10 met het Zweedse bedrijf Esselte (Filmnet). Dit laatste zou bij een niet goed afslui ten van een waterdichte overeenkomst eventueel kunnen leiden tot een onge wenste extra financiële bijdrage van de burgers die de programma’s van be doelde omroepinstellingen willen bekij ken. Ook de juridische gevolgen voor de gemeente Waddinxveen als kabelex ploitant zijn daarmee niet duidelijk. De Waddinxveense CDA-raadsleden vertrouwen met hun snelle actie aan het adres van het college van B. en W op hele korte termijn maximale duidelijk heid voor de gemeenschap en de indivi duele burgers te verkrijgen. WADDINXVEEN - Leden van de Waddinxveense CDA-raadsfractie onder aanvoering van het raadslid G. van den Berg hebben het college van B. en W. van Waddinxveen schriftelijke vragen gesteld over de in alle media opgelaaide discussie over het nu al of niet kunnen gaan uitzenden van TV 10 en RTV de komende maand. WADDINXVEEN - Zaterdagmorgen 30 september houdt de speeltuinvereni ging Oranjewijk een viswedstrijd voor de jeugd t/m 15 jaar. Er zijn leuke prijsjes en een beker voor de winnaar. Voor leden is het gratis en voor niet-leden 2,50 inschrijfgeld. Wie mee wil doen moet om 8.45 uur aanwezig zijn in het clubgebouw aan de J.W. Frisoweg. De wedstrijd begint om 9 uur en eindigt om 11.00 uur. Daarna is in het clubge bouw de prijsuitreiking. WADDINXVEEN - Na twee speel avonden in de najaarscompetitie van de jeu de boulesvereniging Waddinxveen, tekent zich de eerste afscheiding af. Aan kop gaat het echtpaar Pieter en Carla Wijbenga met 10 punten. Op de tweede plaats heeft zich de winnaar van de voorj aarscompetitie Jan van Loon met zijn partner Rien Boot gevestigd. Derde zijn Dino Giancaspero en Wil lem van Bockom Maas. BOSKOOP - Na twee boeken over Christiaan Salomon Duijtsch heeft de Boskoopse predikant dr. J. Haitsma (75) opnieuw een boek geschreven over een christen-jood, ditmaal een mono grafie van Fridericus Ragstat a Weille, uitgegeven door J. J. Groen en Zoon uit Leiden. Haitsma is niet van plan het hierbij te laten, hij wil nog meer gaan publiceren over christen-joden, van wie hij vindt dat ze niet genoeg waardering kregen. Haitsma kwam al tijdens zijn studiejaren in aanraking met het boek ’De wonderlijke leiding Gods’ van Sa lomon Duijtsch en is sindsdien sterk geïnteresseerd in joodse predikanten in ons land. Toen Haitsma werd benaderd door prof. dr. J.A.B. Jongeneel om een mo nografie te schrijven over Ragstat a Weille, was hij dan ook aan het goede adres. Tot op dat moment wist hij niet 9. Zo uw antwoord op vraag 8 ontken nend luidt, welke motieven leiden dan tot uw standpunt. 13. Kunt u bevestigen dat onverkort is c.q. wordt vastgehouden aan uw toezeg ging, gedaan bij het eerderbedoelde Raadsbesluit d.d. 20 september jl niet WADDINXVEEN - Vorige week don derdag hadden de leerlingen van de pro- testants-christelijke Willem van Oran- jeschool sportdag. Er waren ’s ochtends vroeg allerlei parcoursen uitgezet op de sportvelden van Be Fair. De kinderen van de groepen 3 t/m 8 hebben de hele dag op het sportveld doorgebracht. Hardlopen, hoogsprin gen, doelschieten, fietsenrace en een hockey-slalom zijn enkele van de twaalf activiteiten die de kinderen te doen kre gen. De groepen 1 en 2 hebben ’s middags al lerlei spelletjes gedaan. De waterrace bracht voor vele kleintjes een aange name verkoeling op deze prachtige dag. De organisatie had er in voorzien dat de groepjes kinderen regelmatig een pauze hadden waarin voor drinken en een ap pel werd gezorgd. Zo’n dertig ouders hielpen mee om de groepjes te begelei den en de activiteiten uit te leggen. De prestaties werden nauwkeurig vast gelegd en vrijdags kregen de kinderen een herinneringsdiploma met alle pres taties achterop vermeld. WADDINXVEEN - Na twee ronden in de onderlinge competitie van de Wad dinxveense Schaakvereniging zijn van de ruim 40 deelnemers nog slechts drie spelers die beide partijen gewonnen hebben. D. van Offeren nam de leiding door de sterke v.d. Born vanuit de opening geen s'chijn van kans te geven. Hij besloot de partij met een zeer fraaie probleemzet. Prins creëerde tegen Van Oort een zo moeilijke stelling dat er voor Van Oort geen ontkomen meer aan was. Ook Goor kwam tot zijn tweede winst punt. Ponsioen, een week eerder met een overwinning gestart, moest nu een nul in ontvangst nemen. Een zeer span nende partij speelden Hans van Wou denberg en Philipse. Ondanks een ma teriële achterstand verdedigde Philipse zich zo kranig dat van Woudenberg niet verder dan remise kwam. Van der Hoek won tegen Muit eerst een stuk en vervolgens de partijAls gevolg van het systeem volgens welk gespeeld wordt vonden Stam en Versluis, die eer der beiden gewonnen hadden, nu de eerste teamspelers Kardol en Claassen op hun weg. Deze opgave bleek voor beiden te groot. De Bock strafte de Engelse opening van Torenbeek genadeloos af. P. van Offe ren speelde een avondvullende partij te gen Besemer en kon na afloop de felici taties in ontvangst nemen. Van der Starre leverde tegen Wolfs een opmerkelijke prestatie. Na in het mid denspel niet in gevaar te zijn geweest wist hij naar een gewonnen eindspel af te wikkelen. Hennink kende tegen v.d. Geer weinig problemen en won. De laatste zag later zijn afgebroken partij tegen Torenbeek ook nog verloren gaan. Ritter en Ellers braken als enigen deze avond hun partij af. De partijen van Sandijk-Brobbel en D.J. van Offeren- Brinkhorst eindigden in remise. H. van Offeren versloeg Mw. Timmermans en Maliepaard liet de jonge Dries in het zand bijten. ZEVENHUIZEN - In de Gerefor meerde Kerk aan de Dorpsstraat in Ze venhuizen wordt donderdag 5 en vrij dag 6 oktober weer een kinderkleding- en speelgoedbeurs gehouden voor Uni cef. Goede najaars-winterkleding (heel en schoon) en goed speelgoed kunnen wor den ingeleverd op donderdag 5 oktober op de volgende tijden: van 9.00 tot 12.00 uur, van 13.30 tot 16.30 uur en van 18.30 tot 20.00 uur. De verkoop is donderdagavond 5 okto ber van 20.00 tot 21.00 uur en vrijdag 6 oktober van 9.00 tot 12.00 uur. Men be paalt zelf de verkoopprijs: eventueel in overleg. De sponsoractie van de jeu de boules- club levert de laatste weken ook enig succes op. De sponsoractie wordt met name gehouden om de uitgave van het verenigingsblad ”Het Boulevaertje” kostendekkend te maken. Verder is op de laatste ledenvergade ring besloten om fondsen te gaan wer ven voor uitbreiding van het clubge bouw ”Het Boulehuis”. Door de groei van het ledental is ook uitbreiding van de verlichting noodzakelijk. WADDINXVEEN - De Stichting Vrouwenraad Waddinxveen houdt dinsdagavond 3 oktober om acht uur in het gemeentehuis een thema-avond over het milieu, die aansluit op de zater dag van start gegane expositie ’’Afval, stink er niet in”. Na opening door de voorzitster van de Vrouwenraad mevr. Y. de Jong, zullen het woord voeren: wethouder K.W.Th. van Soest over de scheiding van groente-, fruit- en tuinafval in contai ners (zoals dat al in enkele plaatsen ge beurt) en mevr. T. v.d. Heuvel van het I.V.N. over de kosten, die de milieu verbeterende maatregelen met zich brengen. Na de pauze is er gelegenheid voor dis cussie en het stellen van vragen. WADDINXVEEN - De Waddinx veense La Leche League-moedergroep voor borstvoeding gaat de komende maanden weer een serie bijeenkomsten houden. ’’Onze groep, die deze zomer de eerste ochtendbijeenkomsten hield, is na acht en een half jaar nog steeds springlevend”, aldus leidster Lilian Kok. De volgende ochtendbijeenkomsten, die telkens van 9.30-11.30 uur bij Lilian Kok aan het Klaverveld 7 worden ge houden, zijn op donderdag 28 septem ber (Voordelen van borstvoeding voor moeder en kind), dinsdag 3 oktober (Bijpraten, verdelen taken binnen de moeders van de groep), dinsdag 31 ok tober (De kraamtijd, het gezin en de ba by), dinsdag 14 november 14 november (Het voorkomen en oplossen van pro blemen) en dinsdag 12 december (Af wennen van de borst). Het accent ligt het komend seizoen op de combinaties. Voor de dames is het gi let helemaal in. Deze damesvestjes in herenmodel met subtiele print achter op, gecombineerd met broekrok en bla zer gaan het deze winter helemaal ma ken. Vooral de enkellange broekrokken, van gevoerde soepele stof of winterkatoen zullen hoog scoren. Diverse paarse heidetinten gecombi neerd op mos/olijfgroen of de prachtige nieuwe kleur mosterdgeel in alle nuan ces zullen de hoofdkleuren vormen. Ook voor de heren is er deze winter een nieuwe kleur, die door gaat zetten. Zalmroze! Gewaagd, dat wel, maar in combinatie met zwart een stoere perfec tie. Lila en jagersgroen, of verschillende De 14 door de CDA-raadsleden G. van den Berg, W.S.J. Waterreus-de Vries, H. Heller en J. A. Hielema aan het col lege van B. en W. gestelde schriftelijke vragen luiden als volgt: I. Heeft u kennis genomen resp. we tenschap gehad van de door de VECAI ondernomen actie wegens de door hen gewenste verspreiding van program ma’s van de commerciële instellingen TV 10 en RTV via het kabelnet. MOERKAPELLE - De Christelijk Ge mengde Zangvereniging ’’Sursum Cor- j da” uit Moerkapelle heeft van het An- Dagelijks koopt Bac de nieuwste snuf- voor subsidie ontvangen. jes in Amsterdam. Exclusief en van be- Allereerst krijgt men een bedrag van kende huize zoals Lakerko, Zerres, Ma- 1.925,- voor de reeds aangeschafte rianne Paris, Pierre Monee en speciaal piano en een bedrag van 3.405,- voor voor de kindermode Artoni, Buffy en de aan te schaffen koorkleding. Door Patts Boum. Nieuw dit jaar is de kleding deze toezeggingen en de verschillende van Roberto Sarto en Clarisse (voor de gevoerde acties, komt het benodigde jeugd). bedrag 18.000,-) voor de koorkleding Kwaliteit staat voorop, omdat de ten- ln l*et zicht. dens er niet meer is dat de kleding ’’Sursum Corda",gaat, nog één keer een slechts voor een seizoen wordt gekocht. Betaalbaar is een ander kenmerk van Bae’s Mode, waar de nieuwe collectie vertoning van de oude dorpsfilm Kinderen showden ook op de modepresentatie van Bac in Moerkapelle en boom). \"/v' f

Weekblad voor Waddinxveen | 1989 | | pagina 19