Sociale werk Estlands koor Noorus komt RTL-Veronique toch supersnel op kabel OCCASIONS Bastiaan Optiek opende deuren Moerkapelle start bouw 27 woningen voorziening voor I 45 Waddinxveners In Waddinxveen op 24 oktober Waddinxveen zoekt voor Automatisering gemeente gaat veel meer Consumenten- geld kosten 3 3 3 3 Turken eigen onderkomen hoorspelen bij de RTW NEDERLAND BV Leerlingen iMEAO-Gouda Europa in 1 ï8 Langdurig Architect Veranderingen Gehuwde vrouw Dorpstraat 59, Waddinxveen. Tel. 01828-12787. Nu uw auto halen en over een halfjaar pas betalen. Dit weekend bij ons zaken doen is véél geld besparen. Kijkt u maar: [WADDINXVEEN - Er zijn in totaal 45 Waddinxveners aan de slag in het I .kader van de sociale werkvoorziening. Het college van B. en W. vinden mede daardoor een zwaardere gemeentelijke vertegenwoordiging in de Goudse sociale werkplaats De Sterrenborgh zeer gewenst, zo schrijven ze iOltl Ik Pagina 9 Het Segakoor "Noorus” uit de Sovjet-republiek Estland. NU 5.950,- NU 13.950,- NU 14.950,- NU 4.950,- NU 7.950,- 1 I De Reeuwijker Bas Molenaar opende in het winkelcentrum Groens- voorde Bastiaan Optiek. (Foto: Sjaak Noteboom). WADDINXVEEN - Voor de aan de gang zijnde automatisering in het ge meentehuis van Waddinxveen zal in de komende jaren meer geld op tafel ge legd moeten worden, zo voorspellen B. en W. in de toelichting op de gemeente begroting voor 1990. Die Gouwe Sanghers maakten eerder dit jaar al kennis met ’’Noorus” in het Hongaarse Boedapest, waar de Estlan- ders het eerste internationaal korencon cours wonnen. Het koor is van 19-25 ok tober in Nederland en concerteert ook nog in Heerlen, Woerden en Rotter dam. /AUTO Het snel beschikbaar zijn van de beno digde apparatuur en het voorspoedig verlopen van de installatiewerkzaamhe- den hebbe er echter voor zorggedragen dat RTL-Veronique sneller op de Wad- dinxveense kabel kon komen dan vorige week nog bleek. En dus kon de voor spelde ’’wachttijd” van twee weken ach terwege blijven. NU 17.950,- NU 14.950,- Multi Car met de installatiewerkzaamheden voor het uitzenden van RTL-Veronique die 14 dagen zouden duren, zou worden be gonnen door gebruikmaking van een noodlokaal, het tijdelijke kanaal 3 in de VHF-band. Voorbereidingen zijn gaande voor het voeren van de heroriënteringsgesprek- ken met de langer dan 3 jaar mannelijke en vrouwelijke werklozen. Het is de be doeling dat het Arbeidsbureau - in nauw overleg met de afdeling Sociale Zaken - nog dit najaar met deze gesprekken start. Cliënten komen daarvoor naar het raadhuis. Op grond van de uitgebrachte offertes en de adviezen van het verificatiebu- reau hebben B. en W. inmiddels het be drag van 10.000,- voor kapitaallasten en exploitatielasten, voor vervanging en uitbreiding computerapparatuur, voor 1990 verhoogd tot 65.000,- en in de meerjarenbegroting (1991) eveneens een bedrag an 65.000,- opgenomen. Zodra de stuurgroep een definitief ad vies heeft toegezonden, zullen B. en W. de raad de nodige voorstellen doen. in de toelichting op de gemeentebegroting voor 1990. men van financiële risico’s voor de ge meenten aangedrongen op een goed fi- nancieel-economisch beheer van de so ciale werkplaatsen, teneinde extra kos ten voor de gemeente te voorkomen en ruimte te scheppen voor de door Wad dinxveen voorgestane uitbreiding van het werknemersbestand. WADDINXVEEN - Na veel onduidelijkheid en tegenstrijdige officiële verwach tingen is het Waddinxveense CAI-bedrijf vrijdag begonnen met de doorgifte van de tv-programma’s van RTL-Veronique. Deze Luxemburgse zender met Neder landstalige programma’s zendt al sinds vorige week maandag uit toen bleek dat wettelijke belemmeringen zich op dit moment niet voordoen. Over de (eventuele) komst van RTL- Veronique en TV 10 werd direct na de zomervakantie al gesproken in de open bare vergadering van de raadscommis sie voor openbare werken en bedrijven en sportzaken. Toen al bleek dat Wad dinxveen signalen van commerciële zenders alleen zou gaan doorgeven mits hiertegen geen wettelijke bezwaren be stonden. In de laatst gehouden vergadering van de gemeenteraad kwam het voorstel aan de orde om tweemaal 50.000 gulden op tafel te leggen om nieuwe kanalen voor RTL-Veronique en TV 10 te gaan maken, zodra doorgifte van deze zen ders door ”Den Haag” niet zou worden tegengehouden. Een week geleden meldde het Gemeen schappelijke Antenne Systeembedrijf Waddinxveen dat afgelopen maandag Een informatieplan met betrekking tot de gemeentelijke automatisering is in middels vastgesteld. In dit plan staan de hoofdlijnen van de informatievoorzie ning en de gevolgen daarvan met be trekking tot de automatisering. Omdat het uitgangspunt is, dat admini straties met elkaar geïntegreerd moeten zijn of kunnen worden, is met de invoe ring van een postregistratiesysteem, waarvoor reeds een krediet is gevo teerd, gewacht totdat duidelijkheid is verkregen met betrekking tot de aan te schaffen apparatuur en programma tuur. stijl, waarbij gestreefd werd naar een duidelijke verticale geleding. Qua architectuur zijn zeker de vrije sec- torwoningen origineel te noemen. Met een ruime living en een mogelijkheid voor slaapkamers. Begin februari dit jaar heeft de ge meente Moerkapelle vier aannemersbe drijven uit Midden-Holland gevraagd voor dit nieuwbouwproject een plan te presenteren. Uit deze vier is het bouwbedrijf D. de Graaf uit Moerkapelle gekozen met het best ontwikkelde en financieel het meest haalbare plan. Het bouwbedrijf heeft niet alleen het plan ontworpen, maar zorgt tevens voor de uitvoering hiervan. Aan het eind van dit jaar zal de heer D. de Graaf, oprichter van het bouwbe drijf, gebruik maken van de VUT-rege- ling en nemen zijn schoonzoon en doch ter, Martin en Janet Gibbon-de Graaf het bedrijf over. NU 2.950,- NU 9.850,- NU 9.850,- NU 3.950,- NU 13.950,— NU 5.950,- tyoensdag 11 oktober 1989 WADDINXVEEN - Hoewel Marokka nen en Turken zich in de islamitische godsdienst helemaal verbonden zouden moeten weten zullen ze in Waddinx veen toch een eigen gebeds- en gemeen schapsruimte krijgen. B. en W. hebben in de toelichting op de gemeentebegroting voor 1990 laten we ten dat zij de Turkse gemeenschap nog dit jaar zullen benaderen met een oplos sing voor de realisatie van een eigen moskee met ruimtelijke mogelijkheden voor sociaal-culturele activiteiten. De Marokkanen hebben al de beschikking over de moskee ’’Alhvra” in het voor malige ketelhuis van de wijkverwar- ming aan de Busken Huetlaan. Het is niet goed mogelijk gebleken dat Marokkanen en Turken in Waddinx- veen-Noord samen ’’kerken”. Daar voor blijken de verschillen in de taal, cultuur en interesse te groot zijn, zodat welzijnswethouder drs. M. Kraaijestein (PvdA) namens B. en W. al een poosje streeft naar het scheppen van voorwaar den om een Turkse moskee te laten stichten. Belangrijk blijkt namelijk dat zo’n moskee ook gezien moet worden als een gemeenschapsruimte voor meer activiteiten dan religieuze alleen. In de politiek zoekt overigens niet ie dereen naar een oplossing in deze rich ting. Het CDA heeft namelijk eerder te kennen gegeven dat geprobeerd zou moeten worden om de in Waddinxveen wonende 170 Turken - die een stichting hebben opgericht om aan hun wensen en verlangens beter vorm te geven - meer te laten samenwerken met de hier wonende Marokkanen. Maar dat lukt praktisch niet, ”Ook protestanten doen niet alles samen”, zo betoogde drs. Kraaijestein eens op een politiek café in De Bonkelaar. Tijdens de laatstgehouden vastenperio de, de Ramadan, gebruikten de Turkse inwoners al de voormalige kleuter school Woelwater als dagelijkse ge bedsruimte. Deze ruimte is nu bestemd voor kunstenaars in het kader van het Centrum voor Kunstzinnige Vorming. MOERKAPELLE - Moerkapelle’s burgemeester A.W. Lips heeft vandaag - woensdg 11 oktober - de eerste offi ciële paal geslagen voor 27 woningen in het project ’’Wilde Veenen”, gelegen aan de noordwestelijke zijde van Moer kapelle. Het nieuwbouwproject bestaat uit 6 wo ningwetwoningen, 5 premie C-wonin- gen, 10 premie A-woningen en 6 vrije sectorwoningen. Alle premiewoningen zijn reeds verkocht. Van de 6 vrije sector woningen (vrije vestiging) zijn er nog 4 te koop, vanaf 248.000,- vrij op naam. De verkoop is in handen van Perdijk Makelaardij BV te Zevenhuizen. De woningen zullen naar verwachting vanaf mei 1990 in fasen worden opgele verd. Architectenburo Van Vliet uit Noord- wijk is verantwoordelijk voor de bouw- NU 9.850,- NU 14.950,- NU 9.850,- NU 8.950,- WADDINXVEEN - De lokale RTW- radio gaat samen met de Consumenten bond hoorspelen uitzenden. Dat ge beurt in de maanden tot en met maart volgend jaar. Bij de uitzendingen zijn ook ruim 110 andere lokale omroepen in ons land betrokken. Het gaat om 13 korte consumenten hoorspelen over veel voorkomende consumentenzaken. De hoorspelen zijn geschreven door Ivo de Wijs in op dracht van de Consumentenbond. De hoorspelen handelen over herken bare consumentensituaties zoals ’’Ener gie besparen”, ’’Geld lenen”, ’’Rui len”, ’’Speelgoed”, ’’Afslankmidde len”. Hoofdpersonen in de hoorspelen zijn Cees en Carla van Laar, een vlot jong stel dat van alles meemaakt. Soms spe len ook andere familieleden een rol. Een steeds terugkerende stem (Ivo de Wijs) leidt de situaties in, introduceert Cees en Carla, sust opkomende paniek, vat samen en wijst Cees en Carla de weg in consumentenland. Bij elk programma hoort een brochure waarin meer informatie staat over de behandelde onderwerpen. De brochu res kunnen worden besteld tegen ver zendkosten op gironummer 27874 van de Consumentenbond onder vermel ding van het onderwerp van het pro gramma. De 117 lokale omroepen die de hoor spelen gaan uitzenden hebben samen meer dan 5 miljoen luisteraars. De uit zendingen zijn gemaakt onder verant woordelijkheid de stichting COMAC, een samenwerkingsverband van Consu mentenbond, Konsumenten Kontakt en Stichting de Ombudsman. Ten behoeve van het project is nauw sa mengewerkt met de Olon (Organisatie van Lokale Omroepen in Nederland). Audi 80, rood, '84, met sportvelgen, in nieuwe staatNU 9.9.50,- BMW316, blauw, héél mooi,'82NU 7.950,- Nissan Bleu Bird met LPG, 1985 NU 9.950,- Fiat Uno 45S, rood, een buitenkansje, '85NU 9.850,- Fiat Panda 45, wit, leuke 2e auto, '83NU 4.950,- Fiat Panda 1000S, met. blauw, heel weinig kilometers, '87 Ford Escort 1100L, wit, '87 Ford Escort 1600L, met. blauw LPG Ford Escort 1300L, met. blauw, '84 Hyundai Pony 1200 GLS, mooie 5-drs. auto, '85 Nissan Cherry 1300L, met. blauw, 3-drs., '83 Opel Kadett 1.6D, 3-drs., rood, héél zuinig, '85 Peugeot 205 XLD diesel, 3-drs., wit, pracht auto, '86 Toyota Corolla Stationcar, blauw met., goede auto, '83 Opel Kadett 12S, 3-drs., ziet er uitstekend uit, '84 Opel Kadett Coupé, rood, A.P.K.-gekeurd, '79NU 2.950,- Fiat Regatta, wit, occasion v.d. week,'85 NU 9.850,- Audi 80, beige, goede auto, '82NU 4.950,- Renault 5TR, grijs met., 1400 cc, '87NU 13.950,- Renault 5TL, 5-drs., rood, '87NU 13.950,- Suzuki Swift GTi, unieke mooie auto,'87 Ford Orion, wit, 4-drs. met LPG, '86 Opel Ascona 16S, 5-drs, mooie ruime auto Peugeot 104, met. blauw, leuke 2e auto,'81 Opel Corsa TR, zilvergrijs, '85 Citroen Visa Leader, zilvergrijs, '86 Austin Metro, met. blauw, '83 Opel Kadett 1.3S, 5-drs., '85 Talbot Horizon, rood met., '84 WADDINXVEEN/BOSKOOP - Op de foto het Segakoor ’’Noorus” uit de Russische Sovjet-republiek Estland dat op het punt staat een bezoek aan Neder land te brengen en onder meer te con certeren in de Waddinxveense Ontmoe- tingskerk, op dinsdag 24 oktober. De kaartverkoop daarvoor is al begonnen. Sinds maart van dit jaar werkt het orga niserende stichtingbestuur Stuvink uit Boskoop hard aan de optredens van het koorleden uit de Estlandse hoofdstad Tallinn. De zangevenementen sluiten naadloos aan op de activiteiten van het Mede voor dit doel is een stuurgroep ge vormd, welke wordt bijgestaan door een externe adviseur. In verband met de invoering van de Gemeentelijke Basis administratie heeft de stuurgroep reeds voorstellen gedaan. Hoewel een en ander nog niet uitge kristalliseerd is, is thans wel duidelijk dat vervanging en gedeeltelijke uitbrei ding van de aanwezige automatiserings apparatuur onontbeerlijk is. i Voor wat betreft "De Sterrenborgh", in ;welke werkplaats momenteel 21 uit [Waddinxveen afkomstige personen werkzaam zijn, achten B. en W. juist ‘Vanwege de financiële risico’s en de be- [trpkkenheid bij het beleid, de zwaar dere gemeentelijke vertegenwoordi ging zeer gewenst. Overigens zijn naast genoemde 21 per sonen, die in de Goudse werkplaats werken, nog 9 uit Waddinxveen afkom stige personen werkzaam in 8 andere werkverbanden. Verder zijn 9 personen in het kader van de W.S.W. tewerkgesteld in Waddinx veen bij de plantsoenendienst, het jiayembad, de gemeentewerf en in het gemeentehuis en werken 6 uit Waddinx veen afkomstige personen buiten Wad- Spxveen op diverse objecten. In totaal !gaat het om 45 W.S.W.-ers. De voor genoemde 9 W.S.W.-ers ver schuldigde detacheringsvergoeding be draagt 15.000,- (exclusief b.t.w.) per Jffirsoon per jaar, berekend naar een ar beidsduur van 38 uur per week. Koor de laatstgenoemde 6 W.S.W.-ers V’de detacheringsvergoeding verschul- ■digd door de betreffende objecten. [Globaal wordt op dit moment de bij lage in het nadelig exploitatiesaldo *ibor alle werkverbanden en buitenob- qtjcten op een gemiddelde van duizend gulden per persoon op jaarbasis ge raamd. Dit kan per jaar gaan verschil- 8n, afhankelijk van het financieel-eco- tbomisch en omvangbeleid van de werk verbanden. Boskoopse streekmannenkoor Die Gouwe Sanghers, die aan het bezoek van het Russische koor ongetwijfeld on vergetelijke herinneringen zal overhou den. 'Óp het terrein van gemeentelijke zorg zijn grote veranderingen aanstaande. ®e taak van de gemeente op het terrein [van de sociale werkvoorziening is neer- igèlegd in de Wet Sociale Werkvoorzie- jöng (W.S.W.). sÓaarin staat het volgende aangegeven: Sj4et gemeentebestuur bevordert, dat •ten behoeve van personen die tot arbeid nï staat zijn, maar voor wie, in belang rijke mate ten gevolge van bij hen gele- jgpn factoren, gelegenheid om onder ‘pormale omstandigheden arbeid te ver dichten niet of voorshands niet aanwezig 'is, gelegenheid bestaat tot het verrich tten van arbeid onder aangepaste om standigheden, welke zoveel mogelijk 'gericht is het behoud, het herstel of de bevordering van hun arbeidsgeschikt heid”. ,‘IJeze wettelijke taak leggen B. en W. •pit als een inspanningsverplichting om ,bver voldoende aangepaste arbeids plaatsen te beschikken. jRier 1 januari 1989 werd het financie ringssysteem van de sociale werkvoor ziening gewijzigd en is het experiment budgetfinanciering in werking getre den. Dit systeem biedt voor het rijk een aanvaardbare beheersing van de kosten ]en geeft de gemeenten een grotere be slissingsbevoegdheid en bestedingsvrij heid. Budgetfinanciering heeft voor de ge meenten twee belangrijke gevolgen, te weten: verantwoordelijkheid voor het •volledige exploitatierisico van de so- jciale werkplaatsen en verantwoorde- lij kheid voor het volumebeleid (het toe- latings- en plaatsingsbeleid). *B. en W. hebben vanwege het toene- WADDINXVEEN/GOUDA - Bijna 220 leerlingen van het MBO-College aan de Groen van Prinsterersingel in Gouda (Stichting Middelbaar Beroeps onderwijs voor Zuid-Holland Oost) rei zen door Europa. Onder de op reis ge- gane meisjes en jongens van de exa- menklassen MEAO bevinden zich ook Waddinxveners. In het kader van de Buitenlandse Edu catieve Reizen vertrokken ze zondag en maandag naar hun bestemmingen in Barcelona. Berlijn, Manchester, Sou thampton en Edinburgh. Daar werken zij een vol programma af, dat varieert van bedrijfsbezoeken, so ciale instellingen tot theaterbezoek. Het doel van deze reizen is, de leerlin gen kennis te laten maken met het eco nomische en culturele leven in deze Eu ropese steden. Bij vrijwel alle bestemmingen worden de leerlingen in gastgezinnen onderge bracht. Zo zijn zij in staat hun taalvaar digheid te verbeteren. Het MBO-College Gouda timmert steeds meer internationaal aan de weg. 21 Leerlingen worden op basis van uit wisseling ondergebracht in gastgezin nen van het Oberstufenzentrum Ban ken en Versicherungen in Berlijn. De opzet is op deze manier de contacten met deze Berlijnse school te intensive ren. De Berlijnse leerlingen komen •naar verwachting in maart 1990 naar Gouda. In Southampton en Edinburgh gaan de [Goudse eindexamenleerlingen een Hagje meelopen in een Engelse/Schotse school. Behalve de gewone lessen staan ook sportontmoetingen op het pro gramma. Vanuit alle vijf bestemmingen worden de leerlingen op zaterdag 14 oktober te rug verwacht, met ongetwijfeld veel nieuwe indrukken en ervaringen! NU 7.950,- NU 10.950,- WADDINXVEEN - De 32-jarige Reeuwijker Bas Molenaar en zijn vrouw Janny hebben zaterdagmorgen voor de eerste maal de deur van ’’Bas tiaan Optiek” in het winkelcentrum Groensvoorde opengedaan. De opening is gepaard gegaan met di verse openingsacties, die de hele maand oktober geldig zijn. Bas Molenaar’s eer ste zaak leverde in de afgelopen week leuke reacties op, vooral van mensen in Waddinxveen-Noord die blij zijn met een optiekzaak dichter in de buurt. Bas Molenaar, die in Rotterdam werd opgeleid en in Schoonhoven en Rotter- dam-Oostvoome werkte, is thuis in alle optiekbenodigdheden. Hij verkoopt brillen, brillenglazen, zonnebrillen, etuis en dat alles van gerenommeerde merken. Ook doet hij oogmeting. In het verleden moest een gehuwde vrouw als kostwinster aangemerkt kun nen worden om een uitkering ingevolge de Wet Werkloosheidsverziening te kunnen verkrijgen. Het Hof van Justitie van de Europese Gemeenschappen heeft enige tijd gele den bepaald, dat de kostwinnerseis voor de gehuwde vrouw vanaf 23 december 1984 niet meer geldt. De staatssecretaris van Sociale Zaken en Werkgelegenheid heeft naar aanlei ding daarvan bepaald, dat alsnog voor een W.W.V.-uitkering in aanmerking komen de gehuwde vrouwen, die op 23 juni 1982 of daarna werkloos zijn ge worden, mits aan bepaalde criteria wordt voldaan. De gehuwde vrouw kon toen alleen voor de per 23 december 1984 reste rende uitkeringsduur een W.W.V.-uit kering krijgen. Dit had tot gevolg, dat aan gehuwde vrouwen alsnog een W.W.V.-uitkering werd toegekend, overeenkomstig het bovengenoemd standpunt van de Staatssecretaris. De Centrale Raad van Beroep heeft in recente uitspraken bepaald, dat de des betreffende gehuwde vrouw op en na 23 december 1984 in beginsel in aanmer king komt voor een W.W.V.-uitkering gedurende de volledige uitkeringsduur als bedoeld in de W.W.V. Uit een circulaire blijkt, dat de minister zich conformeert aan de eerderbe- doelde uitspraken. Tevens deelt hij daarin mede, dat aan de gehuwde vrouw/niet-kostwinster, die reeds in aanmerking kon komen voor toeken ning van de zogenaamde resterende uit keringsduur, thans alsnog uitkering ge durende de volledige maximale uitke ringsduur dient te worden verstrekt. Hierover zal door B. en W. de nodige informatie aan de inwoners van Wad dinxveen worden gegeven. Zij zullen in de gelegenheid worden gesteld alsnog een aanvraag in te dienen. De afdeling Sociale Zaken zal bovendien ambts halve bezien of de beslissingen op eer der ingediende aanvragen nog aanpas sing behoeven. w, 11 X ai

Weekblad voor Waddinxveen | 1989 | | pagina 9