Alternatieve landbouw rukt op in supermarkt U en uw bed goed uitgerust Auto van Velde O |O QC LU Q LD CM CM II WERELDWINKELEN Coöperatie Bloemberg in Zevenhuizen zorgt daar voor ZVH op tv ■n ■MS WONEN OPEL- Woelwaters en rustzoekers Eenjarige? Cliché 11 Meer vraag najaar 1989 A OMEGA 1800 S LS - 1987 OMEGA 2000 inj. LS-1987 OMEGA 2000 inj. GL+LPG - 1987 [üïïïïïr OMEGA 2000 inj. GLS -1987 GM Km. stand: Kleur: Extra's: Km. stand: Kleur: Extra's: Km. stand: Kleur: Extra's: Km. stand: Kleur: 46.400 lichtblauw metallic getint glas open dak 5.500 kobalt metallic 36.500 wit trekhaak MANUEEL THERAPEUT SLABBERS: ’BEDBODEMS DIE ZICH AANPASSEN ZIJN DE BESTE’ OMEGA GL-april 1989 demonstratie-auto 2400 inj. diamond-uitvoering met zeer veel extra's Ontspannen slapen 'Onze spieren zijn eigenlijk al tijd actief’, legt Slabbers uit. Verstoorde rust Bodem en matras 'Lattoflex bedbodems en ma trassen hebben het voordeel dat Km. stand: Kleur: Extra's: 40.800 donkerblauw metallic tripcomputer centrale deurvergrendeling schuif-kanteldak 62.300 lichtblauw metallic getint glas schuif- kanteldak niveau regeling centrale deurvergrendeling mistlampen Beddenspecialist Geopend van 9.00-1800 uur. Donderdag koopavond. Goede bodem Woensdag 18 oktober 1989 Pagina 15 J De door Lattoflex toegepaste I OMEGA liggen tijdens het slapen.’ OMEGA ISUZU ONDERWEG 8 WADDINXVEEN (018 28) 15155 in beweeglijke rubbergewrich- ten rusten, ontstaat een flexibe le brug die zich optimaal aan past aan de lichaamsbouw van de slaper. De optimale werking komt alleen tot haar recht als de matras op de lattenbodem de ve ring en druk kan opvangen. bewezen dat bedbodems die zich aanpassen aan het lichaam de laagste spierspanning ver oorzaken. Dat is gunstig voor een ontspannen rust’, aldus de therapeut. De schoudercomfortzone werkt onafhankelijk van de overige latten. Daardoor wordt de druk op de schouders verminderd. De combinatie met de hoofdsteun- correctie zorgt ervoor dat de wervelkolom altijd in rechte po sitie blijft. we dat de spieren door ontspan ning kunnen opladen om daarna weer uitgerust in actie te kun nen komen. Om een Lattoflex bedbodem blijvend verstelbaar te houden, moet elk beddeel afzonderlijk opgemaakt worden. Dat kan met een eigen molton en hoesla ken. De keus voor een éénper soons- of tweepersoons dekbed of deken is natuurlijk vrij. Wie kiest voor de aparte opmaak van het hele bed is van alle proble men af. Wil de één nog lezen of puzzelen dan kan de ander rus tig slapen. Ieder heeft immers een ’eigen’ bed. ze individueel aangepast kun nen worden. Daarvoor gebruikt men het ’meetbed’. U neemt plaats op het meetbed en via een apparaatje leest men af waar uw lichaam extra ondersteuning nodig heeft. Bodem en matras worden daarop aangepast. Bij het testen is bewezen dat die me ting daadwerkelijk leidt tot goe de adviezen. Bij bewust foutieve metingen bleek de spierspan ning bij de proefpersonen toe te nemen. Bij de goede meting be reikten de spieren de grondto- nus’, aldus Slabbers. CD LU LU O ZEVENHUIZEN - Het komend weekend staat voor de ere-divisie volleybal de eerste competitiewed strijd op het programma. Rentokil speelt dan tegen Nashua/VCG uit Geldrop en dit owrdt een interes sante wedstrijd. Zo interessant dat de TROS-televi- sie opnamen komt maken van deze wedstrijd. Dit hield wel in dat de wedstrijd op vrijdagavond gespeeld moest worden. De beelden zullen dan op deze avond uitgezonden worden in het programma TROS- Sportcafé om 22.40 uur. De wed strijd van Rentokil-ZVH tegen Na shua/VCG is dus op vrijdag 20 ok tober aanstaande in de Zevenhui- zense sporthal Swanla, aanvang 19.30 uur. Slabbers: ’Als we tijdens de slaap verkeerd liggen, bereiken we de grondtonus niet. We lig gen verkeerd als de druk op de wervelkolom niet goed is ver deeld. Onze zenuwen merken de foutieve druk op en seinen dat door naar de spieren. Die span nen aan om de druk op de wer vels te ontlasten. De grondtonus wordt niet bereikt en de spieren regeneren niet optimaal. Dat merkt u als u opstaat. Een beetje stijf, niet lekker uitgerust of nog erger een aanhoudende rugpijn.’ TELEFOON 06-3212166 GIRO 3669 techniek waarborgt de synchro nisatie van de buigingen van de verende latten. De bij veel mo dellen regelbare hoofdsteun, is exact afgestemd op de bouw van rug- en halswervels. Beweeglij ke gewrichten van hoogwaardig rubber zorgen voor de opvang van elke beweging in dwars- en lengterichting. Overigens krijgt Bloembergs bedrijslei der gelijk van het Adviesbureau Beren schot. Volgens de onderzoekers van het bureau in hun rapport ”Op zoek naar een duurzame landbouw” is biologisch- dynamische landbouw beter voor milieu en economie dan de traditionele vor men van landbouw. Velen dachten dat al, maar Berenschot levert de argumenten: bijvoorbeeld dat de uitstoot van zes voor het milieu ge- De ene slaper is de andere niet. Toch komt het vaak voor dat twee totaal verschillende sla pers samen één bed delen. De woelwater houdt de rustzoeker wakker. De lichte slaper rolt in de kuil van de zwaarlijvige sla per. De ochtendmens wordt wakker van de avondmens. Voor zijn afstudeerproject on derzocht Slabbers het verband tussen spierspanning en bedbo dems. Daarvoor werden ver schillende merken bedbodems onderzocht en uitvoerig getest. ’Er is een duidelijk onderscheid tussen de toestand van spieren in rust én in actie. Het onderzoek toonde aan dat de spierspanning per bedbodem verschilt. Het is ’Zelfs als we slapen zijn ze min of meer gespannen. De laagste spanning van de spier noemen we ’grondtonus’. Als we gaan slapen, moeten we die grondto nus bereiken. Dan kunnen af valstoffen het best worden afge voerd en opbouwstoffen onge stoord worden aangevoerd. De spieren kunnen dan optimaal regenereren. Daarmee bedoelen Dit duo-probleem kunt u na tuurlijk oplossen door elk in een eigen éénpersoonsbed te stap pen. Leuk is anders. Daarom be dacht Lattoflex een slimme op lossing. De bedbodem wordt aangepast aan bouw en gewicht van elke slaper afzonderlijk. Gezellig bij elkaar en toch rustig slapen. Sommige siaapsystemen zijn zo gemaakt, dat op alle delen van het lichaam de juiste druk wordt uitgeoefend. Het ’bed’ past zich aan het gewicht en de bewegin gen van alle soorten en maten slapers aan. Door de toepassing van soepele houten latten, die twee aan twee Spieren verdienen optimale ontspanning GEEF EENS EEN BOEKENBON Dat geeft pas blijde gezlchtenl BOEKHANDEL VELDWIJK Passage 53 - Tel. 01828-12620 De heer L.F.J. Slabbers is manueel therapeut. Manueel therapeu ten houden zich bij uitstek bezig met de wervelkolom. Slabbers ziet een duidelijk verband tussen het afnemen van rugklachten en het slapen op een goed bed. Het relaxsysteem in twee stan den, waarbij de benen iets hoger liggen, bevordert de bloedsom loop en beïnvloedt de natuurlij ke ligging van het lichaam niet. Wie last heeft van vermoeide be nen of spataderen ten gevolge van lang staan, vindt baat bij het relaxsysteem. Slabbers wordt dagelijks gecon fronteerd met functiestoornis sen van gewrichten. ’Natuurlijk zijn niet alle klachten het gevolg van een slecht bed. Het is wel zo dat alle rugklachten verergeren door een foutieve ligging tijdens het slapen. Dat vindt meestal zijn oorzaak in een slechte bed bodem en een verkeerd matras. Als blijkt dat mensen op een sterk verouderd of een volko men verkeerd bed slapen, advi seer ik hen om met een bedden specialist te gaan praten. Het is niet vreemd als die mensen uit eindelijk een Lattoflex bedbo dem en matras aanschaffen. Het is een van de beste siaapsyste men’, concludeert manueel the rapeut Slabbers. Het was Rudolf Steiner, grondlegger van de antroposofie, die als een van de eersten na de oorlog 14-’ 18 vonden dat de landbouw minder intensief moest worden. Terug naar de wortels, was zijn opvatting, en geen kunstmest. Later werd de kosmos ontdekt als mogelijke kracht die de mensheid kan beïnvloe den. De BD-boer streeft naar een positieve werking van de kosmische krachten op zijn produkten. De tuinder probeert de ’’kosmos” in zijn werk te betrekken door op nauwkeurig bepaalde momen ten te zaaien, te wieden en te oogsten. ”Je moet niet denken dat die mensen bij volle maan staan te werken, zoals vaak als grap wordt gezegd. Ze houden wel rekening met de stand van hemellicha men door op het gunstigste moment be paalde handelingen uit te voeren”. Natuurlijk heeft de biologisch-dynami- sche landbouw ook last van insecten. Als de boer echter zorgt voor koemest, voor compost en voor een levende bo dem met regenwormen en insecten, zegt Posthuma, dan wordt de plant ge voed door het leven in die bodem dat al lerlei stoffen produceert. Gevolg is een stevige en gezonde plant. ”De zwakke broeders worden opgespoord. Bij de BD-boer zal je niet zo gauw luizen aan treffen in zieke planten, want deze boer heeft de plant in de goede bodem gezet. Die plant staat daar gezond te zijn”. De ’’normale” Nederlandse boer heeft altijd geleerd met bestrijdingsmiddelen en kunstmest te werken. Als zo’n boer nu plotsklaps besluit BD-boer te wor den dan wordt zijn hele gewas ziek en gaat dood. Maar met deskundige bege leiding lukt het naar Posthuma’s erva ring wel. De huidige BD-boeren verlieten de tra ditionele landbouw vooral omdat zij niet langer wilden werken met allerlei chemicaliën. Ze merkten dat dit gif hun eigen gezondheid en die van hun gezin nen aantastte. Door toename van de vraag kunnen nu steeds meer boeren op BD-landbouw over gaan. De nieuwelin gen gaan meestal eerst te rade bij de er varen boeren. De onafhankelij k verende latten zorgen voor een goed verdeelde steun voor het hele lichaam. De latten zijn stabiel en veerkrach tig. Ze hebben een uitzonderlijk hoog weerstandsvermogen en zijn door afwerking en materi aalkeuze duurzaam. OFFICIEEL OPEL DEALER INRUIL - FINANCIERING VERHUUR LEASING BOSKOOP ALPHEN ZEVENHUIZEN ’Op een goede ondergrond wordt de druk op de wervelko lom evenwichtig verdeeld. Zoals op het plaatje van de vrouw op de Lattoflex bedbodem waarbij de wervelkolom recht ligt’, ver volgt de therapeut. De vrouw ligt in anatomische positie. In die positie kunnen de gewrich ten naar alle kanten vrij bewe gen. De wervelkolom ligt in de evenwicht-stand. De spieren hoeven geen extra ondersteu ning te geven. Zo rust het li chaam het beste uit.’ 2 LU 2 2 lil landbouw. Posthuma laat zien dat yog hurt niet per sé in plastic bekertjes hoeft te worden verkocht. Karton, met een kunststof binnenkant om lekken tegen te gaan, voldoet uitstekend. Op alle labels staat een keurmerk, de ”SKAL-controle”. Dat is het waarmerk voor de ’’echte” biologisch-dynamische produkten. SKAL, Stichting Keuring Alternatieve Levensmiddelen, is een door het Rijk gefinancierde en gecon troleerde organisatie. In Nederland zijn ongeveer 400 winkels voor biologisch-dynamische produkten. Volgens Posthuma komen daar nu steeds meer supermarkten bij. Hij merkt de laatste tijd dat de stap van een supermarkt met alleen biologisch-dyna mische produkten naar een gewone su permarkt, die ook een uitgebreid assor timent biologisch-dynamisch produkten verkoopt, niet zo groot meer is. De klaar liggende contracten wijzen in die richting. ZEVENHUIZEN - De in het Nijverheidscentrum in Zevenhuizen geves tigde Coöperatieve Bloemberg verwacht binnenkort een serie contracten te gaan sluiten met grote supermarkten in ons land, die op omvangrijke schaal produkten van de biologisch-dynamische landbouw zullen gaan aanbieden. ’’Biologisch-dynamische landbouw heeft de toekomst”, con stateert de zelfverzekerde bedrijsleider Joost Posthuma van de Coöpera tieve Bloemberg in Zevenhuizen, die deze dagen met het artikel ’’Produk ten alternatieve landbouw in meer supermarkten te koop” de economie- pagina van NRC Handelsblad wist te behalen. vaarlijke stoffen (zoals ammoniak en stikstof) bij toepassing van biologisch- dynamische landbouw met 85 procent afneemt. De meest vergaande variant in het Nationaal Milieu Beleidsplan (NMP), waarover het kabinet viel, streeft slechts een vermindering tot de helft na. Het Zevenhuizense distributiecentrum van Joost Posthuma bevindt zich in een nogal krap bemeten ruimte, die wat weg Therapeut Slabbers: ’Rug klachten verergeren door foutief Het cliché van de alternatieve landbouw met zijn appels zo groot als pingpong ballen en champignons met klonten aarde gaat niet op. De appels zijn net zo groot als de ’’bespoten” appels. De champignons zijn groot en spierwit. Naast fruit, groente en zuivelprodukten liggen er snacks, zoals Franse flensjes op biologisch-dynamische basis. Melk wordt niet in pakken, maar in fles sen opgeslagen. De verpakking speelt een belangrijke rol in de biologische Manueel therapeut L.F.J. Slabbers maakt al meer dan zes jaar deel uit van de para medische groepspraktijk ’De Singel’ in Bussum. In deze praktijk is het moge lijk te kiezen uit diverse therapie-vormen waaron der fysiotherapie, chirop- ractie, acupunctuur, elec tro- en laser-acupunctuur en de vitamine balans. In de sportgezondheidszorg voorziet de praktijk in fy siotherapie, reflex-thera- pie, sportmassage, shiatsu, meridiaan-therapie en pe- dicurie. ’De Singel’ is erkend lid van de Nederlandse genoot schappen voor fysiothera pie, acupunctuur en ma nuele therapie. heeft van een boerenschuur, Hierin staan de produkten te wachten op ver zending naar de winkels, ’s Avonds ko men de produkten binnen en ’s nachts gaan ze in vier koelwagens op weg naar de winkels waar ze ’s morgens voor ope ningstijd in de schappen liggen. Voor een elegante wens zijn er wens kaarten. Ze komen altijd van pas. Met Kerst, Nieuwjaar, jubileum of een ver jaardag. Er zijn tien glanzende kaarten, gedrukt in de mooiste kleuren op speciaal papier (17x8 cm). De Wereldwinkel heeft ook al een ruime sortering ’’Zuivere geschenken”, voor Sint Nicolaasinkopen. En er zijn al Kerstpakketten te bestellen. •-I”””: WADDINXVEEN - ”Kom ook eens Wereldwinkelen”, aldus de Stichting Wereldwinkel Waddinxveen in een op roep aan de Waddinxveense bevolking. In de Wereldwinkel bij het Koningin Wilhelminaplein kan weer worden ge kocht de ’’kalender die elke dag helpt”. Deze Novib/Gast aan tafel-kalender geeft elke maand een nieuw uitzicht via panoramafoto’s van grote kwaliteit plus twaalf biografieën (formaat 26x60). Z’o 6 -3 2121 66°’X De Coöperatieve Bloemberg groeit snel. Binnen anderhalf jaar is de omzet verdubbeld. Posthuma denkt dat ook de ’’hele snelle distributie” daarbij een rol speelt. Hij is daar trots op. ”De BD- teelt en handel worden steeds professio neler. De boeren zorgen voor een gro tere aanvoer, de distributie is technisch goed, maar er zijn nog niet genoeg win kels om de produkten aan alle klanten te verkopen”. Bloemberg doet weinig aan promotie. Distributie is de voornaamste taak van de vijftien jaar oude coöperatie. ”In die tijd vond een enorme explosie van be drijven plaats. De laatste vijf jaar gaat het steeds sneller. Dank zij toenanje van de vraag en van het aantal subsidies voor de alternatieve boer. ”De grootste afnemers zijn nu de deli catessenzaken. Wij willen de produkten ook leveren aan ”de winkel om de hoek”. De prijs zal altijd wat hoger blij ven, omdat je minder koeien kunt hou den zonder kunstmiddelen. Als je alle milieubelastende middelen in de land bouw in geld omrekent, is bijvoorbeeld sla in de traditionele vorm even duur gis in de alternatieve vorm. Als de vervui ler betaalt, dan is de prijs snel gelijk”, Posthuma geeft toe dat de prijs verhou dingsgewijs aan de hoge kant is en naar beneden moet. Daarbij heeft volgens hem de politiek een taak, bijvoorbeeld door boeren dat inziet dat het andejrs kan. Nederland is voortrekker in de BD-wereld”. Op dit moment koopt anderhalf procent van de bevolking biologisch-dynami sche produkten. Posthuma gaat er van uit, dat dit naar vijftien procent zal stij gen als ze overal gekocht kunnen wor den en niet veel duurder zijn.

Weekblad voor Waddinxveen | 1989 | | pagina 15