Bijdrage aan Midden-Holland jaarlijks omhoog met 6 mille Opslagtank werkt zich omhoog h Mais verhakseld tot veevoeder Rechtvaardige beloningen ambtennaren I Dat is telkens een kwartje per inwoner van Waddinxveen andere opzet ambtenaren B. en W. blijven er naar streven Lezing geestelijke gezondheid Glasbakken moeten elders Goede vangst Nieuw geluid raadzaal voor alle Waddinxveners Alarmnummer 06-11 niet Socio- woningen komen in een Wereld winkel: ’’zuivere” bananen ”Oort” en de BRUIDSBOETIEK ANGELA Midden-Holland 1 x gedragen bruidskleding voor bruid en bruidegom Alleen op afspraak Boskoop, tel. 01727-19577 Energiebedrijf Waterleiding Twee raadsleden Beter bekend Pagina 23 Weekblad voor Waddinxveen - Woensdag 18 oktober 1989 Het oogsten van mais is in volle gang. de oogst worden de stengel, de kolf met korrels en de bladeren verhakseld tot stukjes van oen halve tot een centi meter. Dit gebeurt met een maishakse- laar van een loonbedrijf. Een loonbe drijf bezit allerlei machines waarmee te gen vergoeding bij de boeren wordt ge werkt. De mais wordt bij de boerderij op een grote hoop onder plastic bewaard tot de van het gebeurde en alarmeerden on middellijk de politie, de Milieudienst Midden-Holland en het gemeentebe stuur van Boskoop. Er was echter geen reden tot ingrijpen. Met de nodige spoed is daarna begon nen met werkzaamheden om de op slagtank weer op zijn oorspronkelijke plaats terug te brengen. Er boven wordt nu een betonplaat aangebracht om her haling te voorkomen. Enkele buurtbewoners hebben de gele genheid aangegrepen om een al jaren slepende controverse nog eens te onder opzet van een dergelijke nota gedacht wordt. Het aangeboden concept gaat ervan uit, dat het doel van de nota is een globaal raamwerk op te zetten, hetwelk in hoofdlijnen het te voeren personeels beleid weergeeft. Bij de verdere uitwerking op onderde len zal dan flexibel op veranderingen kunnen worden ingespeeld. Die opzet resulteert echter in het weergeven van intenties, die nader uitgewerkt en ge concretiseerd moeten worden. Binnen de organisatie is recentelijk een overleg begonnen van het management team en de chefs van de afdelingen met In de begroting 1990 ea in de meerja renbegroting is voor de jare-n 19911992 en 1993 van het intergemeentelijke sa menwerkingsorgaan Midden-HeWand een jaarlijkse stijging van de gemeente lijke bijdrage voorzien van 0,25 per in woner per jaar. Een en ander ter dekking van de te ver wachten stijging van de kosten per in woner ten gevolge van het (gedwongen) uittreden van de gemeente Woerden en (deels) Driebruggen per 1 januari 1989 en van de gemeenten Benthuizen en Bleiswijk per 1 januari 1991, alsmede van te verwachten hogere huisvestings kosten van het samenwerkingsorgaan wanneer alle onderdelen worden ge huisvest in één gebouw. In december 1989 zal het algemeen be stuur van Midden-Holland het beleid HAZERSWOUDE - Glasbakken aan de Da Costasingel moeten verhuizen naar een andere plaats. Dit is de mening van het bestuur van de Banneuxschool. Men vindt de huidige plaats niet accep tabel omdat er regelmatig glas op het schoolplein ligt. De gemeente is gead viseerd de bakken te verplaatsen naar de overkant van de Da Costasingel, tegen over een supermarkt. Raadslid G.L.J. Geenjaar Cove heeft tegen deze suggestie bezwaar aangete kend daar de bakken dan in een stukje plantsoen komen te staan. Haar advies was de bakken te verplaatsen naar het parkeerterrein achter de Da Costasin gel. Als reactie hierop zijn in de com missie openbare werken meerdere voor stellen gedaan, die nadere studie behoe ven. Daar vindt u een schitterende kollektie Van het Energiebedrijf Midden-Hol land (oud-GEB) is de gemeente aan deelhouder en heeft twee leden van de raad als commissaris voorgedragen. Per 31 december 1988 is de oude gemeen schappelijke regeling opgeheven en in 1989afgewikkeld. De overgang naar een N.V. gaat ge- Het Waterleidingbedrijf Zuid-Holland Oost is gestart met de bouw van een nieuw hoofdkantoor in Gouda. Ten be hoeve van bestrijding van waterveront reiniging door chemische vervuiling, zo als bentazon. is gestart met aanzienlijke investeringen in aanvullende aktieve kooifilters bij de langs de Lek gelegen pompstations. In de raad van commissarissen van 14 september 1989 werd accoord gegaan met het directievoorstel de watertarie- ven met ingang van 1 januari 1990 te verhogen met 3%Ook dan nog blijven de tarieven ten opzichte van andere be drijven wi West Nederland relatief laag. WADDINXVEEN - Dit de toe lichting op de gemeentebegroting voor 1990 blijkt dat de belasting plannen van de commissie-Oort ook gevolgen zuilen hebben voor het toelagen- en vergoedingsbeleid van de Waddinxveense gemeente ambtenaren. Het college van Burgemeester en Wethouders zal de personeelsleden tijdig informeren over de op han den zijnde wijzigingen en de gevol gen daarvan. In overleg met het Georganiseerd Overleg («te OR van de ambtena ren) en de Medenzeggenschaps- commissies zal getracht worden de gevolgen voor het personeel zo re delijk en evenwichtig mogelijk te laten zijn, uiteraard voorzover de gemeente als werkgever daarin zeg genschap heeft. De VNG heeft de gemeenten daar toe recentelijk een circulatie ter uit werking toegezonden. strepen. Men ondervindt hinder van het pompstation door een penetrante brandstoflucht, wanneer de opslag tanks worden gevuld, terwijl ook de zeer geringe afstand tussen Nieuw- straat-woningen en het pompstation angst inboezemt. Het pompstation was echter al op deze plaats gevestigd voor dat er stringente normen voor vestiging kwamen en mag derhalve blijven waar het is. Wel wordt landelijk gewerkt aan een systeem dat de stank via ontluchtings- buizen opvangt. WADDINXVEEN - In de winkel van de Stichting Wereldwinkel Waddinxveen bij het Koningin Wilhelminaplein zijn ’’zuivere” ba nanen uit Nicaragua te koop. Ze kosten 55 cent per stuk en wor den geleverd door de Waddinx veense fruithandelaar K.' Tol van de Beethovenlaan. Volgens de Wereldwinkel eet de gemiddelde Nederlander jaarlijks zo’n tien kilo bananen. Bananen, die veelal afkomstig zijn van plan tages, waar het werk zwaar en het loon laag is. Het grootste deel van de financiële opbrengst verdwijnt in de zakken van drie fruitgiganten die de banen- markt beheersen. In Nicaragua komt de opbrengst toe aan de boeren zelf! Door de handelsboycot van de V.S. ten op zichte van Nicaragua is Nicaragua voor haar export afhankelijk van de Europese markt. WADDINXVEEN - Zaterdag viste de hengelsportvereniging Waddinxveen HSW haar eerste wedstrijd voor de win tercompetitie. Er werd gevist in de Voorzaan, een water dat uitmondt in het Noordzeekanaal. De vis wilde goed bijten, zodat iedereen behoorlijk wat vis wist te vangen. Als eerste vijf eindigden: 1. M. Reichard (15040 gr), 2. H. de Haan (13220 gr), 3. J. Rupke (11620 gr), 4. L. Pouwer (11200 gr) en 5. W. v.d. Wal (9440 gr). Aanstaande zaterdag 21 oktober is de tweede wedstrijd in deze competitie. Vertrek hiervoor om 6.30 uur vanaf het N.S.-station. WADDINXVEEN - Met andere ger»eenten werkt Waddinxveen inten sief samen in aMerlei overlegverbanden. Deze gemeenschappelijke rege lingen zijn per 1 januari 1990 aan nieuwe eisen aangepast. De in deze or ganen zittende Waddinxveense vertegenwoordigers - raadsleden en wet houders - kunnen voortaan rechtstreeks over hun bijdrage in de raads- en commissievergaderingen geïnterpelleerd worden. WADDINXVEEN - Niet iedere tele foonabonnee kan het nieuwe alarm nummer 06-11 bellen. Dat komt omdat niet alle Waddinxveners wonen in het gebied van het telcfoondistrict Rotter dam, waar het alarmnummer sinds be gin deze maand van kracht is geworden en gebeld moet worden voor spoedhulp van politie, brandweer en ambulance. Waddinxveense inwoners echter die een telefoonaansluiting hebben waar van het kerngetal met 017 begint zijn niet op het Rotterdamse tetefoondis- trict aangesloten en kunnen daarom (nog) geen gebruik maken van 06-11 alarmnummer. Waddinxveense tele foonabonnees die een aansluiting heb ben waarvan het kerngetal met 017 be gint zijn aangewezen op de reeds be staande alarmnummers (brandweer 12222, politie 13000, ongevallen 13000). Dit geldt ook voor de inwoners van Bos koop. Voor alle duidelijkheid zullen die Waddinxveense abonnees die geen aan sluiting hebben op het Rotterdamse te- lefoondistrict door middel van een aparte brief hierover nader worden geïnformeerd. Het uniforme alarmnummer 06-11 is in gevoerd omdat uit onderzoek is geble ken dat het grootste deel van de mensen niet op de hoogte is van de in de ge meente geldende alarmnummers. Deze nummers waren bovendien per ge meente verschillend. Door de invoering van dit heel eenvoudige en herkenbare (op termijn landelijk) uniforme alarm nummer is het mogelijk dat u seconden spaart die van levensbelang kunnen zijn. Ook kan hierdoor in veel gevallen materiële schade voorkomen of beperkt blijven. ganisatie om de aanzetten, om te komen tot een concrete uitvoering, te formule ren en daarvoor prioriteiten te kiezen. Na deze interne behandelingsronde zal de zonodig bijgestelde nota door het college in behandeling worden geno men Na vaststelling door het college zal een bespreking van die nota plaatsvin den met de medezeggenschapscommis sies. Daarna zal de nota naar buiten worden gebracht. B. en W. hebben voor deze procedure gekozen, omdat de organisatie nauw betrokken is bij het te voeren perso neelsbeleid en zij vaa mening zijn, dat de nota zoveel mogelijk gedragen moet kunnen worden door het personeel. Zowel de deskundigheidsbevordering van de vaste gemeentelijke medewer- kers/sters, als die van tijdelijke krach ten, heeft de voortdurende aandacht. Naast de al bestaande gemeentelijke re gelingen terzake, biedt het Arbeids markt Opleidingsfonds de mogelijkheid middelen voor dit doel beschikbaar te stellen. WADDINXVEEN - De raadzaal van het gemeentehuis in Waddinxveen krijgt voor het beter volgen van de daar gehouden vergaderingen en evenemen ten (exposities, concerten) een nieuwe vergader- en discussieinstallatie. De sedert de openstelling van het ge meentehuis in 1978 in gebruik zijnde ge luidsinstallatie is sterk verouderd en vertoont daardoor steeds' weer gebre ken, die reeds vele reparaties tot gevolg hebben gehad. Desondanks worden voornamelijk vanaf de publieke tribune veelvuldig klachten geuit omtrent de geluidsweer gave bij vergaderingen, terwijl de zeker niet perfecte opname va» liet gespro kene door middel van een aantal moei zame handelingen tot stand komt. Daarnaast moet geconstateerd worden, dat - het miriti-functionete gebruik van deze installatie in acht nemende - van een arbeidsintensief en moeilijk te han teren systeem moet warden gesproken. Totale (nootteakelijke) vernieuwing van de huidige apparatuur betekeat een uitgave van circa 4S.S0B,- uitgaande van een 10-jarige afschrijving en een rente van 7,5% is in het wensen- en mid delenpakket een stelpost van 7.000,- opgenomen. BOSKOOP - Na een intensieve verbou wing van het pompstation van Van Teijlingen aan de provinciale weg, is vorige week één van de nieuwe opslag tanks weer boven gekomen. Door druk van het grondwater en schuivende grond, veroorzaakt door wegwerk zaamheden, werd de tank omhoog ge perst en dook in schuine stand op. Vol gens de eigenaar van het pompstation was er geen gevaar bij, de tank was bijna leeg en werd meteen afgesloten toen werd bemerkt dat er iets mis was. Buurtbewoners zijn echter geschrokken Vorige week is begonnen met het weer terugbrengen van de omhoog gekomen opslagtank voor brandstof. WADDINXVEEN - In oktober krijgen veel plattelanders weer een vrij uitzicht: het hoge gewas snij mais wordt geoost. Door de goede zomer begint de oogst op veel plaatsen enkele weken eerder dan vorig jaar. De snijmais is begin mei gezaaid. Vooral in de zomermaanden kan de groei bij groeizaam weer enkele centi meters per dag bedragen. In juli ver schijnt de kolf aan de stengel. De vaak gele of oranje korrels op de kolf zitten verpakt in vliezige schutbladeren. Waddinxveen nadert de 25.000 inwo ners. Niet zeker is of dit aantal voor 1 ja nuari 1999 bereikt zal zijn of nog aanwe zig is. Desalniettemin hebben B. en W. met de consequenties van 25.000 inwo ners per 1 januari 1990 rekening gehou- den. De meeruitgaven ten gevolge van de uitbreiding van de gemeenteraad, in dat geval met twee raadsleden, zijn ia de primitieve begroting geraamd. voor de komende jaren vaststellen, naar aanleiding van de rondgang, die het da gelijks bestuur de afgelopen maanden heeft gehouden langs alle deelnemende gemeenten. De nadruk zal daarbij liggen op de om vang van de taken van de algemene be leidsafdeling van Midden-Holland. In T989 is hieraan toegevoegd de uitvoe ring van de taxiwetgeving. In discussie zijn taakvelden als ouderenzorg, ar beidsmarktproblematiek, aktievere rol van het Regionaal Economische Over leg en het al of niet functioneren als cen traal eoordmaticpunt voor bevordering toeristische activiteiten in de regio. De tokken van dienst van Midden-Hol land maken beide een groei door. De Gemeenschappelijke Gezondheids dienst groeit door toevoeging van taken (t.b.c.-bestrijding en inentingen) en door bredere afname van het aangebo den dienstenpakket. De Milieudienst zal in 1990 aanzienlijk in omvang toenemen ten gevolge van aansluiting van diverse kleine gemeen ten, die slechts in aanmerking komen voor rijkssubsidie voor milieutaken, wanneer zij de besteding daarvan on derbrengen bij een gemeenschappelijk bureau. Ook zullen naar verwachting de reeds aangesloten gemeenten hun aktiviteiten op milieugebied verbreden, zoals ook voor Waddinxveen wordt voorgesteld. De bestuurlijke integratie van de Re gionale Brandweer in Midden-Holland ondervindt nog steeds hinder van het niet samenvallen van de grenzen van de huidige samenwerkingsgebieden en de daarmee samenhangende financiële consequenties. Onlangs is de draad, die moet leiden tot integratie, weer opge pakt. paard met een reorganisatie, welke in hoofdzaak een integratie van de sectie gas en de sectie elektriciteit beoogt. Speerpunten van beleid zijn grotere klantvriendelijkheid, bevordering ener giebesparing en efficiencyverbetering. Met ingang van 1990 zullen wijzigingen optreden in de tarievenstructuur. Als structuur voor de elektriciteitstarieven zal overgegaan worden op de landelijk bij nagenoeg alle andere bedrijven toe gepaste V.E.E.N.-tarieven. In de praktijk zal dit een lichte verho ging van de particuliere en een verlaging van de tarieven voor ondernemingen betekenen. In de VEGIN, de Vereniging van Gas bedrijven In Nederland, wordt gestu deerd op een wijziging van de structuur van de gastarieven. Thans worden lan delijk de verkooptarieven voor aardgas door de minister vastgesteld en ontvan gen de bedrijven van de opbrengst een margebedrag, dat gebaseerd is op bere keningen die dateren uit de periode dat het aardgas in exploitatie werd ge bracht. Binnen afzienbare tijd zal overgegaan worden op een systeem, waarbij aan de bedrijven gas wordt geleverd tegen een uit onderhandelingen tot stand geko men inkoopprijs. Het bedrijf dient hieraan de algemene kosten en eigen distributiekosten toe te voegen om daardoor tot een verkoop prijs te komen. Een en ander zal echter binnen een landelijk vast te stellen bandbreedte blijven. Verwacht wordt dat voor de afnemers in deze regio geen grote prijsverschillen zullen optreden ten opzichte van de hui dige prijs. Vermeldenswaard is dat bij het Ener giebedrijf Midden-Holland gestart is met een verbruikersraad, waaraan de directie in diverse zaken advies dient te vragen. winter. Autobanden of grond houden het plastic op de plaats. Bij deze manier van ’’vacuum” verpak ken worden Lucht en regenwater ge weerd en bederft de mais niet. In de wintermaanden wordt de snijmais ge voerd aan het vee, vooral aan melk koeien en vleesstieren. Snijmais is wat het areaal betreft het grootste akkerbouwgewas van Neder land. Dit jaar neemt het ongeveer een kwart (202.700 hectare) van de totale oppervlakte akkerbouwgewassen in be slag. Ter vergelijking: het areaal suikerbie ten beslaat circa vijftien procent en de wintertarwe circa dertien procent van de totale oppervlakte. De snijmais is vooral te vinden in de provincies Noord-Brabant, Gelderland en Overijssel. Daar heeft dit gewas op de zandgronden de teelt van rogge en haver verdrongen, onder andere door de hogere geldelijke opbrengst. Het uniform alarmnummer 06-11 wint nog steeds aan bekendheid. Dat blijkt uit een landelijk onderzoek dat onlangs voor de vierde keer is gehouden door NSS Marktonderzoek BV in opdracht van de Rijksvoorlichtingsdienst. Uit een steekproef onder een represen tatieve groep van circa 1000 personen kwam naar voren dat in de regio’s waar 06-11 inmiddels is ingevoerd de bekend heid is gestegen van 72% in november 1988 tot 88% in september jl. Op de vraag welk nummer men in drin gende gevallen zou beMen voor de hulp van politie, brandweer of ambulance vervoer wist gemiddeld 62% van de on dervraagden 06-11 spontaan te noemen. De mensen die het nummer niet spon taan noemden, werd vervolgens ge vraagd of ze het telefoonnummer ken den (de zogeheten ’geholpen bekend heid’). In Utrecht waar het alarmnummer in juni 1989 operationeel werd, noemde 73% spontaan het alarmnummer. In Noord-Brabant - de eerste provincie waar het nummer werd ingevoerd - be droeg dit percentage 64. De bekendheid van het alarmnummer beperkt zich hoofdzakelijk tot de re gio’s waar het nummer is ingevoerd; er is nog vrijwel geen sprake van een uit straling naar de nog niet voorziene re gio’s. Slechts 4% van de ondervraagden in die gebieden wist 06-11 spontaan te noemen. Het uniforme alarmnummer 06-11 werd op 3 december 1987 voor het eerst ope rationeel in de telefoondistricten Eind hoven en ’s Hertogenbosch. De centrale voor het zuidelijk deel van Zuid-Hol land (PTT Telecom-district Rotterdam) is op 2 oktober officieel in gebruik ge steld door de commissaris van de Ko ningin in de provincie Zuid-Holland, mr. S. Patijn. Het nummer is al ingevoerd in het noor den, oosten en zuiden van het land. Naar verwachting zal 06-11 in oktober 1990 voor heel Nederland een feit zijn. Het ministerie van Binnenlandse Zaken coördineert de invoering. Gedurende de gehele invoeringspe- riode wordt onderzoek gedaan naar de mate van bekendheid van het alarm nummer. WADDINXVEEN - De ambtenaren van de gemeente Waddinxveen moeten kunnen rekenen op een rechtvaardig en evenwichtig beloningsbe leid. B. en W. herhalen dat streven in de toelichting op de gemeentebe groting voor 1990. WADDINXVEEN - De plannen om in Waddinxveen in de loop van de jaren negentig 30 sociowoningen te laten bou wen voor de huisvesting van minder ernstig verstaïidelijk gehandicapten zijn inmiddels in een ander licht komen te staan. Veranderde beleidsinzichten hebben hiermee te maken. De Waddinxveense sociowoningen zijn in ieder geval on derdeel van een groter regionaal plan in Midden-Holland voor de opvang, ver zorging en verpleging van geestelijke gehandicapten (aanvankelijk een inter- - naat met 150 plaatsen en 250 plaatsen in woonvormen, zoals sociowoningen). De in totaal 400 nieuwe plaatsen zouden gerealiseerd gaan worden door de Stich ting Gemiva in Gouda en de Vereniging Johannes Stichting in Woerden, die in Zwamerdam De Hooge Burch exploi teert. Volgens het eveneens hierbij betrokken Régionaal Orgaan Zwakzinnigenzorg 1 (ROZ) in Gouda, dat wethouder drs. 1 M. Kraaijestein (PvdA) als voorzitter 1 kent, gaan de aangepaste plannen nu uit van het realiseren van drie kleine inter naten. Zo’n internaat, voorzien van een aantal eigen voorzieningen, zou ook in Wad- dinxveen gevestigd kunnen worden. De 1 ouders van geestelijk gehandicapten 1 zijn in ieder geval van een dergelijke op zet een grote voorstander, want dan hebben ze hun zoon of dochter zo dicht 1 mogelijk in de buurt. Een werkgroep onderzoekt op dit mo ment de haalbaarheid van een klein- de portefeuillehouder Personeel en Or- schaliger aanpak in de vorm van het neerzetten in een aantal kleinere inter naten en gaat na waar verder in Midden- Holland verder socio-woningen ge bouwd kunnen worden. Moordrecht en Stolwijk zijn hierin Waddinxveen al voorgegaan. Waddiaxteen ne®wt m ieder geval deel in de volgende gemeenschappelijke re gelingen: Intergemeentehjk Samenwer kingsorgaan Middeo-HoUand (I.S.M.H.), Recreatieschap Ootiwe- bos, Natuur- en Recreatieschap Reeu- wijkse Plassen, Gemeentelijk Vuilver- werkingsbedrijf (G.V.B.), Regionale Brandweer Midden-Holland, Streekar chiefdienst Hollands Midden (nieuw sinds 1 april 1989). Van ’’automatische aanstellingen in vaste dienst of bevorderingen en salaris verhogingen kan en-mag naar hun me ning geen sprake zijn. Thans vindt een interne gedachtenwis seling plaats, die moet resulteren in een zo objectief mogelijke, gestructureerde vorm van personeelsbeoordeling. Een en ander wordt ontwikkeld in overleg met de commissie voor Georganiseerd Overleg (een soort ondernemingsraad voor ambtenaren). Voor de normale bevorderingen en toekenning van pe riodieken is een bedrag van 25.000,- geraamd. De contacten en de besprekingen met 1 werknemersvertegenwoordiging van B. en W. in het georganiseerd overleg zijn hersteld. Het komende jaar wil het col lege - onder andere in de commissie voor Georganiseerd Overleg - van ge dachten wisselen over de samenstelling van de commissie. Er zijn gedachten om voorstellen te doen om de gemeente lijke vertegenwoordiging in de commis sie te beperken tot het primair verant woordelijke college-lid. Regelmatig blijkt namelijk, dat de posi tie van de in het Georganiseerd Overleg zitting hebbende raadsleden voor hen niet eenvoudig is. Enerzijds is het raadslid in die hoeda nigheid vertegenwoordiger van de werkgever, terwijl een raadslid ander zijds uiteraard en in eerste instantie een politieke verantwoordelijkheid heeft. Alvorens hieromtrent voorstellen uit te werken nodigen B. en W. de raadsleden uit bij de algemene beschouwingen reeds te reageren op dit ideel. Het benoemen van mensen, die zich in een achterstandsituatie bevinden, blijft de gemeentelijke aandacht behouden. Indien enigszins mogelijk wordt aan sol licitanten, die behoren tot een moei- lijk(er) in het arbeidsproces op te ne men categorie, de voorkei» gegeven. Daarnaast hebben B. en W. ook het af gelopen jaar weer diverse (tijdelijke) arbeidsplaatsen gecreëerd in het kader van het jeugdwerkgarantieplan en an dere werkgelegenheidsverruimende maatregelen, om op die manier met name jeugdigen een betere startpositie te geven op de arbeidsmarkt. Voorzover zulks mogelijk was, zijn hiervoor subsidie-bronnen, onder an dere via het Arbeidsmarkt- en Oplei dingsfonds aangeboord. Van de door B. en W. geboden in spraakmogelijkheden met betrekking tot de vast te stelten Nota Personeelsbe leid is in ruime mate gebruik gemaakt. Hieruit bleek, dat verschillende over de WADDINXVEEN - In een serie lezin gen over gezondheid zal Ftea Plantinga op dinsdag 24 oktober een visie geven op ’geestelijke gezondheid’ in gebouw De Boog, Chr. Huygens laan 2 in Wad dinxveen. Gezondheid van geest vergt moed. Mensen worden al gauw in een hoekje gedrukt met opmerkingen als ’Heb je ze wel op een rijtje?* of ’Die is niet nor maal’ Het komt er op neer dat wie niet het van haar of hem verlangde gedrag vertoont, snel buiten de boot valt. Wie geestelijk gezond wil zijn moet de moed hebben open een eerlijk te zijn, om hele maal zichzelf te durven zijn. Om ons heen leven veel mensen ver krampt, met angsten, starre nonnen en waarden of littekens op hun ziel. Ieder heeft daar wel iets van. Deze dingen hebben invloed op de lichamelijke ge zondheid. Dat kan zich uiten in ang sten, apathie, lusteloosheid, agressie, depressies, kleptomanie, huibuien etc. Ook is lichaamstaal belangrijk, waar door mensen meer vat achzelf en an dere kunnen begrijpen. Over deze zaken spreekt Frea Plantinga tijdens de lezing op 24 oktober. Aan vang 30.00 uur, entree 5 gulden.

Weekblad voor Waddinxveen | 1989 | | pagina 23