PvdA: Begroting verhaal MILIEUPROJECT Minicontainers, batterij LEON VAN GELDER potten, plastic reservoirs Jarige FNV huldigt 12 trouwe leden Bedrijvenbeurs ontmoetingsplaats met weinig nieuwe dingen SGP-jongeren over beleid vreemdelingen In B le is wijk op 14 en 15 november De SGP en het milieu in Moerkapelle Open huis Energie bedrijf Gouda Start van verbouw zwembad Raadsdebatten ook over Oost-Europa en ”1992” Receptie in De Unie, feest in Het Trefpunt Positief PvdA Mentaliteit D’66 Gèmeenten Symposium Onderzoekjes Exportbeurs VVD fit Pagina 15 Weekblad voor Waddinxveen - Woensdag 25 oktober 1989 Het jubilerende bestuur van de 70-jarige FNV. De gehuldigde jubilarissen van de Hout- en Bouwbond FNV. (Foto: Sjaak Noteboom. gemeente geld en indirekt dus ook de burger. Feestredenaar was in De Unie vooral FNV-districtsbestuurder Jos van der Borgt. Hij besprak nagenoeg het gehele veld van werknemersbelangen en ver gat daarbij niet de succesvolle acties voor een meubel-CAO. waaraan ook in Waddinxveen werd meegedaan. De gemeente is tevens doende met een oplossing voor de rijkelijk aangeboden hondepoep, vooral in de groenarme wijken. Volgens de Goudse Kamer blijkt maar al te vaak dat men niet weet wat dichtbij te krijgen is. Soms worden produkten en diensten ver gehaald of gebracht die ook dichtbij te verkrijgen of af te zetten zijn. De KvK probeert door het organi seren van de bedrijvenbeurs de bekend heid met wat de regio te bieden heeft, te vergroten Indien dichtbij zaken kunnen worden gedaan, bespaart dit niet alleen kosten. WADDINXVEEN - De openbare Leon van Gelderschool aan de Essen- gaarde houdt tot donderdag 9 november een milieuproject. Op woensdag 8 november zal er een grootse milieutentoonstelling te zien zijn. De school staat dan ook van half zeven tot half acht open voor ouders, leerlin gen en buurtbewoners. 350 Standhouders met een beursopper vlakte van 11.(XX) m2 zullen naar ver wachting met meer dan 10.000 bezoe kers communiceren. WADDINXVEEN - Woensdagavond 25 oktober - vanavond - om half acht houdt de Waddinxveense SGP-jonge- renstudievereniging "Perspectief” in de hervormde Bcthelschool aan de Hegge- winde in Waddinxveen een avond over de minderhedenpolitiek. Inleider is drs. J.J. Mulder, die het on derwerp "Van medelander tot Neder lander” behandelt. Vaak gaat men uit van een bestaand mi lieuprobleem en probeert daarvan het ontstaan te verklaren en de oorzaken op te sporen. Het gevolg is dat daarbij allerlei nega tieve aspecten die ver buiten de bele vingswereld van de leerlingen liggen sterk benadrukt worden. Zo’n benadering is voor de leerlingen minder geschikt. Het is beter uit te gaan van een positieve benadering. Het is ook gemakkelijk om met elkaar af te stemmen. Een ander niet onbelangrijk aspect is, dat informatie over de achtergronden van een bedrijf gemakkelijker te ver krijgen is; hoe dit bekend staat, of dit goed te betalen is, etc. Dichtbij is het makkelijker om met el kaar te communiceren. Om dit nog eens te benadrukken is als thema voor de beurs ’’communicatie” gekozen. GOUDA - Komende zaterdag 28 okto ber van 10.00-14.00 uur houdt het Ener giebedrijf Midden-Holland (het vroe gere GEB Gouda en Omstreken, waar van ook Waddinxveen lid is), een open huis. Tijdens de feestavond met de Goudse Operette werden ook twaalf trouwe le den in het zonnetje gezet. Vijftig jaar lid was L. v.d. Berg. Verder waren er FNV-leden met een 40-jarige en een 25- jarige staat van dienst. Ze werden alle maal met bondsspelden gehuldigd. De PvdA stelde dat deze raadsperiode (1986-1990) de laatste is waarin de alge mene beschouwingen worden gehou den. "Het is een politiek spannender tijd dan de voorgaande jaren, omdat nu de kabinetsformatie in volle gang is”, aldus fractievoorzitter Bep Vermeij De Partij van de Arbeid wil een ander beleid, want het gaat goed met onze economie in Nederland, maar het kan veel beter met alle Nederlanders en me delanders. Daarvoor moet er geïnves teerd worden in onze toekomst en die van onze kinderen via onderwijs en scholing, door investeringen in wonin gen en goed openbaar vervoer, aldus de PvdA. tic zakken volledig terug te dringenBo vendien betekent het een behoorlijke lastenverzwaring voor de burger”. In hun antwoord stelden Burgemeester en Wethouders geen voorstander te zijn van een verlaging van de reinigingsrech ten alleen voor de bezitters van com- postvatten, maar voor alle inwoners. Wanneer de verlaging van inzamelings- kosten bekend zijn, zou de tariefstelling kunnen worden aangepast. Wat de in voering van de minicontainer betreft is het zaak dit eerst in commissieverband nog eens nader te bekijken. Voorts stelde het college niet alleen alert te blijven op de nieuwe ontwikke lingen inzake het inzamelen van klein chemisch afval, blik en plastics, maar ook de goede verwerking daarvan dient nauwlettend in het oog worden gehou den. De potjes, blikjes, containers en andere gescheiden afvalbakjes vormen een nek-aan-nek-race met de grijze, plastic vuilniszak. "Wie er gaat winnen”, zo meent de SGP, wordt in belangrijke mate door de burger bepaald, waarin de overheid en de gemeente een voorbeeldfunctie dient te vervullen”. SGP-raadslid R. de Gooijer benadrukte dat het milieuvraagstuk twee kanten heeft: het leefmilieu en het geestelijke milieu. Alleen hoge investeringen om het milieu te verbeteren is niet voldoen de. Belangrijker nog is een goede voorlich- Op de expositie is dan te zien het werk van alle leerlingengroepen, die diverse handarbeidprodukten hebben gemaakt van afval. Het milieu krijgt de laatste tijd veel aan dacht. Dat is geen wonder, want milieu problemen zijn aan de orde van de dag. Op de Leon van Gelderschool zal daarom drie weken lang het ’’milieu” centraal staan in het onderwijs. WADDINXVEEN - De afdeling Waddinxveen van de Hout- en Bouw bond FNV heeft zaterdag het 70-jarig bestaan gevierd. Dat gebeurde in De Unie met een druk bezochte reepetie, die uitliep door de lange toe spraken, en een feestavond in Het Trefpunt. WADDINXVEEN/GOUDA - De derde editie van de Bedrijvenbeurs Ondernemen in Midden-Holland op dinsdag 14 en woensdag 15 novem ber in de Bleiswijkse bloemenveiling zal weer een ontmoetingsplaats wor den voor 10.000 bezoekers, zo voorspelt de organiserende Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden-Holland. Op de beurs heeft Waddinxveen (gemeente en bedrijfsleven) een gezamenlijke inzending. Afscheid werd genomen van penning meester Bert Berloth, die 18 jaar verte genwoordiger is geweest van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid in Waddinx veen. Ria Heller, echtgenote van CDA- gemeenteraadslid Herman Heller, heeft zijn plaats in het bestuur ingeno men. D’66-raadslid Wim de Wit legde uit dat zijn partij staat voor een houding in de politiek en daardoor een eigen stijl van politiek bedrijven heeft. ”Wij zijn voor een mentaliteit van onbevangen vooruit denken, van waakzaam en slagvaardig reageren op de goede en kwade kanten die de toekomst in het vooruitzicht biedt”. ”D’66 stelt daarbij vertrouwen in het vermogen en de bereidheid van vrije en vrijzinnige mensen om gezamenlijk niet alleen voor zichzelf op te komen maar ook voor anderen en voor zaken die bo ven elk groepsbelang uitrijzen, zoals met name het milieu en het voortbe staan van onze planeet zelf’. ”De greep die gezin, gezindte en ge woonte op ons had neemt in snel tempo af, waardoor mensen meer opzichzelf worden aangewezen, onder steeds snel ler wisselende omstandigheden en min der zekerheden in hun beroep en be staan. Er zijn mensen die deze ontwik kelingen zien als in een schrikbeeld en daarvoor vluchten in behoudzucht. D’66 stelt echter dat deze processen on ontkoombaar zijn, waarbij de diepe schaduwzijden onderkend en bestreden moeten worden. Dat is onze taak en boodschap”, legde Wim de Wit uit. Ter gelegenheid van het op vrijdag (27 oktober in gebruik te nemen energie project ’’Partners in Energie”, waarbij getoond wordt op welke wijze zonne- energie en warmte/kracht zorgdragen voor een zuinige energie-voorziening binnen het eigen bedrijf, wordt nu ook aan de klanten van het bedrijf de moge lijkheid geboden dit project in ogen schouw te nemen. ting en informatie en mogelijk belonin gen voor de milieu-bewuste burger, waarbij het accent ligt op bezitters van compostvatten. En die beloning mag dan gezien worden als een individuele verlaging in de te be talen reinigingsrechten. Het scheiden van huishoudelijk afval begint namelijk het eerst bij de burger zelf, volgens de SGP-fractie en die burger mag dat best in zijn beurs merken. Over de invoering van de minicontainer stelt deze fractie zich - als enige in de ge meenteraad - uiterst behouden op. ’’Voorkomen moet worden dat de mini container de moderne vuilnisbak van de 20ste eeuw wordt, waarin de vuilniszak gewoon verdwijnt, terwijl het de bedoe ling is om o.a. het gebruik van deze plas- Op de bedrijvenbeurs presenteren de gemeenten Bleiswijk, Gouda, Wad dinxveen en Zoetermeer zich. Voor heen werd wel gedacht ”wij hebben geen grond te verkopen, dus zo’n beurs is voor ons niet interessant”. Nu wordt beseft dat de beurs een goede ontmoetingsfunctie heeft om met het bedrijfsleven over tal van zaken te com municeren. MOERKAPELLE - "Het milieu heeft ieders aandacht. De situatie is nu zelfs zo dat niet milieu-bewust zijn als a-sociaal gebrandmerkt wordt. Ie dere politieke partij die Het Milieu niet tot een hoofdzaak maakt mag re kenen op stemmenverlies”, zo stelt de SGP in Moerkapelle in haar alge mene beschouwing over de begroting 1990. Het milieu-bewustzijn kost de Kwaliteit staat bij de socialisten voorop in de verpleging en verzorging. Boven dien dient er een slagvaardig milieube leid gevoerd te worden, waaraan ieder een - consument, producent en over heid - bijdraagt. ”Zo maar een greep uit een aantal harde punten van het verkiezingspro gramma van de PvdA, noodzakelijk voor een ander beleid”, aldus Bep Ver meij. Het beleid voor de gemeente Waddinx veen is voor 1990 weergegeven in de ge meentebegroting voor 1990 met de daarbij behorende stukken. Bep Ver meij: ”Een eerste indruk, de nota be grotingen lezend, was voor de fraktie van de PvdA een verhaal met weinig nieuwe dingen. Echter, de afgelopen raadsperiode overziend, zijn er veel in grijpende zaken besloten in deze ge meenteraad”. ”Het beleidsprogramma is in belang rijke mate gerealiseerd. Het zal het ko mende jaar/jaren inspannend genoeg zijn om de genomen besluiten zo goed mogelijk uit te voeren binnen de finan ciële grenzen, die er zijn en met de menskracht, die er is. Bovendien zullen er, zoals wij straks zien in de verkie zingsprogramma’s van de verschillende partijen, ook weer wensen zijn voor nieuw beleid”. ’’Veel tijd zal er ons inziens in gaan zit ten om uitvoering van voorgenomen be leid goed te laten plaatsvinden, bij te stellen op realiteit, effectiviteit. Waar bij feed-back, evaluatie of terugrappor- tage voor de gemeenteraad belangrijke toetsingsmonumenten zullen zijn om af te wegen of het een en ander goed ver loopt en of er ruimte is voor nieuw be leid”, stelde de PvdA. De begroting voor 1990 overzien ziet de PvdA dat erin de oud beleid geschrapt is en dat er nieuw beleid gevoerd gaat worden, zodat de begroting een even wichtig pakket laat zien. Waardering had de fractie van de PvdA voor de be groting Openbare Werken, waarin aan de ene kant voor de volume-uitbreiding extra geld is gekomen en waarin aan de andere kant er ook is bezuinigd. ’’Verder zien wij dat er nu voor het eerst extra geld- is begroot voor kinderop vang, namelijk 45.000,- voor onder meer het gastouderproject en nog een deel van de 125.000,-, die voor ver keer, milieu en kinderopvang is gereser veerd”, aldus Bep Vermeij. Op bestaand beleid vindt zij de aanpas singen op de kamermuziekconcerten en de bibliotheek redelijk. ’’Juist door het aanbod van een even wichtig pakket zijn wij vooralsnog niet tegen de verhoging van onder andere de onroerend goed belasting met 2%, al hadden wij graag gezien dat wij deze raadsperiode van vier jaar hadden afge sloten met weer geéén o.g.b.-verho ging. Nu is er echter in vier jaar totaal 2% verhoogd, wanneer de voorstellen aangenomen worden en dat mogen wij toch niet slecht vinden”. ”Wij kunnen dan ook constateren, de afgelopen vier jaar overziend, dat het voorzieningenpakket voor de inwoners van Waddinxveen is uitgebreid en meer dan de groei van de gemeente. Dat het college van B. en W. ook dit jaar weer een sluitende begroting pre senteert, heeft de waardering van de VVD. Temeer daar dit mede het gevolg is van bezuinigingen op bestaand be leid, iets waar de liberalen al vele jaren Op de eerste dag van de beurs, dinsdag 14 november, wordt een symposium georganiseerd rond het thema commu nicatie: uw bedrijf en reclame; "kwali teit moet blijken”. De inleiders-C.J.M.R. van der Bas van Data Gold BV, E. Bolk van Marketing Service, H.A.F. Velu en voorzitter drs. A.P.J. Planken - zullen ingaan op het belang van goed overkomen, goodwill etc. De kwaliteit van een goed en dienst in allerlei uitingen van het bedrijf moet merkbaar zijn, kwaliteit moet blijken. Als de klant hiernaar moet gissen, kan hij zich ook vergissen en ten onrechte een andere leverancier kiezen. Het schoolteam heeft daarom in dit pro ject gekozen voor aandacht voor het ’’milieuvriendelijk” handelen van het kind in de eigen omgeving. Aansluitend op die belevingswereld van de leerlingen heeft het schoolteam ge kozen om verschillende aspecten van ’’afval” in de eigen omgeving te belich ten. Het begint al met het vaste afval. Een eerste stap bij de verwijdering ervan is het ophalen van de vuilniszakken. Het is de leerlingen bekend dat dit ge beurt met de vuilniswagens die één keer per week langs komen. Iedereen is dan thuis van het afval af, maar waar blijft het daarna? En alles wat wordt weggegooid, is dat ook waardeloos? Wat komt voor recyc ling in aanmerking? De leerlingen zul len in deze drie weke,n eigen onderzoek jes in hun eigen omgeving uitvoeren. WADDINXVEEN - Vanmiddag - woensdag 25 oktober - is door wethou der Paul van Schie (CDA) de eerste paal geslagen voor de uitbreiding van het zwembadcomplex. De officiële start maakte de christen-de- mocraat samen met de jongste leszwem mer Leroy Hernandez. Na afloop van de bouwstart - welk kar wei door de Alphense aannemer L. Ge sman BV zal worden uitgevoerd - kwam het gezelschap bijeen in de kantine van de voetbalvereniging Waddinxveen. Het CDA maakte in de Waddinxveense raadzaal van het gemeentehuis duide lijk dat de ontwikkelingen in de Oost- Europese landen bijna dagelijks de headlines van de kranten en radio en te levisiejournaal vullen. ”De ijzeren greep van de communistische mach thebbers, die nog maar kort geleden on wrikbaar leek, blijkt op tal van plaatsen stevig verroest te zijn. Gelukkig is de veerkracht van de Oosteuropeanen nog volop aanwezig. Aan de andere kant van het afbrokkelende ijzeren gordijn gloort aan de horizon de mogelijkheid op een meer democratisch en meer leef baar bestaan”, aldus fractievoorzitter Jan Hielema. De economische achterstand en arme lijke leefomstandigheden van de Oost europeanen steken volgens hem schril af tegen de welvaart, waaraan we hier in West-Europa deel mogen hebben, ook al is het in West-Europa zelf nog niet eens eerlijk verdeeld. Verder gaf hij aan dat Europa 1992 ook bijna dagelijks onze aandacht vraagt. ”Wat betekent dat voor onze economie, ook voor die van onze gemeente? Ho pelijk meer dan alleen een uitgebreider aantal commerciële zenders op ons ka belnet”, vond Jan Hielema. Nationaal is er volgens hem ook sprake van een opmerkelijke verandering. Een kabinet CDA-PvdA zal de accenten on getwijfeld anders leggen dan een kabi net CDA-VVD. ”De afgelopen jaren hadden wij vanuit de gemeente best wel eens kritiek op het kabinetsbeleid. Mogen wij verwachtin gen hebben van een kabinet met een an dere samenstelling? Voorlopig hopen we tenminste op een geleidelijke bijstel ling, en boter bij de vis als ons bij ver dergaande decentralisatie meer taken worden opgelegd”, merkte Jan Hie lema op om vervolgens in Waddinxveen terecht te komen. ’’Door de verkiezingen voor de ge meenteraad op 21 maart zal de voorlig gende begroting nog maar voor een deel onder verantwoordelijkheid van de hui dige raad en college worden uitge voerd”. ’’Verkiezingen betekenen een nieuwe raad en nieuw college, dus een nieuw beleidsplan 1990-1994. Zullen wij in staat zijn om een uitvoerbaar plan te maken, waarin instandhouding van het bereikte voorop staat, of wordt het een onuitvoerbare wensenlijst”, zo vroeg hij zich af. In dat verband somde Jan Hielema nog een aantal ’’cruciale ontwikkelingen” op rond het milieu (’’schrikbarende ver vuiling dwingt tot het bezinning op kost bare aanpak”), het verkeer (Waddinx veen 30 procent meer autoverkeer, de extra woningbouw in de provincie Zuid- Holland en de bedrijfsontwikkeling (’’Acuut gebrek aan hoogwaardige be drijfsterreinen”). Volgens de christen democraat is het voorzieningenniveau in Waddinxveen in de afgelopen periode verder uitge bouwd en voor een plaats van onze om vang zeer goed te noemen. Daarom hebben wij ons reeds voorgenomen om de komende jaren het accent meer te leggen op instandhouding en beheers baarheid van het verworveneDe voort durende volume-uitbreiding, ten ge volge van de nog te verwachten groei van de gemeente, geeft bij een gewenst gelijkblijvend personeelsvolume op zich al voldoende druk”. ’’Alles bij elkaar” vindt CDA’er Jan Hielema, ”een hoeveelheid belangrij ker nieuwe ontwikkelingen, waarmee wij de negentiger jaren binnenstappen. Voor de samenstelling van het beleids programma 1990-1994 zal nog de nodige studie moeten worden verricht. Een en ander zal de nieuwe raad en college vele hoofdbrekens kosten”. ’’Naast de genoemde punten als milieu, verkeersveiligheid, volkshuisvesting en bedrijfsterreinontwikkeling noemen wij een meer commerciële aanpak en beheersbare exploitatie van het ver nieuwde zwembad, het waarmaken van de veronderstelde exploitatie van het Centrum voor Kunstzinnige Vorming, het uitvoeren van een kinderopvangbe- leid met een zo breed mogelijk bereik, en niet te vergeten het ouderenbeleid”. ’’Allemaal zaken met omvangrijke fi nanciële consequenties, die in de jaren ’90 in de hand moeten worden gehou den. Zaken die veelal in de afgelopen jaren in gang zijn gezet. Dat heeft veel inventiviteit en werklust geëist van raad en college, maar zeker ook van de ge meentelijke organisatie”. WADDINXVEEN - De landelijke politiek, het gesleutel aan een CDA- PvdA-kabinet, de ontwikkelingen in Oost-Europa, Europa ”1992” (met wegvallende handelsgrenzen) en het provinciale huisvestingsbeleid waren enkele van de onderwerpen die met name door CDA en PvdA naar voren werden gebracht in de algemene beschouwingen over de gemeentebegro ting voor 1990. Behalve de bezichtiging en informatie door medewerkers van het bedrijf zal ook, via een diaserie uitleg worden ge geven over de werking van de systemen en de toegepaste materialen. Het bedrijf aan de Nieuwe Gouwe te Gouda is hiervoor opengesteld van 10.00-14.00 uur. Aan iedere be- zoek(st)erzal, behalve een informatie map,een leuke attentie worden uitge reikt. voor gepleit hebben. Uit de septembercirculaire is gebleken, dat de algemene uitkering uit het ge meentefonds verhoogd wordt wegens loon- en prijscompensatie met bedra gen van respectievelijk ongeveer 190.000,- en 130.000,-. Deze bedragen zijn nog niet in deze begroting ver werkt, zodat de financiële situatie beter is dan aanvankelijk werd gedacht, vond de VVD. De VVD-fraktie heeft ernstige bezwa ren tegen de voorgestelde verhoging van de onroerend-goedbelasting (o.g.b.) met 2%. ’’Vorig jaar stelden wij voor alleen de gebruikers-o.g.b. te verhogen, om zode kloof tussen de gebruikers- en de eige- naren-o.g.b. kleiner te maken. Dat voorstel is toen niet gevolgd. Nu wordt op voorschrift van het Rijk - gespreid over de komende vier jaar - wel een ver schuiving toegepast van de eigenaren naar de gebruikers. Dat betekent dat huurders van woningen in 1990 meer o.g.b. gaan betalen. Een tweede verho ging daar bovenop vindt de VVD niet redelijk”, aldus Maria Wientjens. Verder vond zij de dekkingspercenta ges van de groene velden, trainingsvel den en atletiekbaan nog steeds bijzon der laag. ’’Enige verhoging lijkt ons al leszins reëel”. Het instellen van fondsen voor onder houd vindt de VVD-fraktie een goede zaak, om zo door middel van goede be- heerplannen toekomstig onderhoud veilig te stellen”. Wij willen er nu reeds voor pleiten om toekomstige meevallers zoveel mogelijk te gebruiken om deze fondsen te voeden". Een nieuw onderdeel van de bedrijven beurs dit jaar is de Exportbeurs Zuid Holland waar bedrijven en instanties als Europese bilaterale Kamers van Koop handel, Fenedex, EVD, het produkt- schap voor Groenten en fruit, de NMB bank en Frans Maas Special Transport BV advies verstrekken en aanbieden van belang voor het welslagen van de export. Verspreid over beide beursdagen vindt een vijftal export-workshops plaats ge titeld ’’Export en Douane”. De finan ciële afwikkeling van exporttransac- ties”, ”De beginnende exporteur”, ’’Export en Europa 1992” en "Trans port 2000”. Op de exportbeurs zal bij zondere aandacht worden geschonken aan Spanje als exportland. ..CB h

Weekblad voor Waddinxveen | 1989 | | pagina 15