Estlands Bliksemstart van De Gouwe koor Noorus ronduit subliem Nieuwe ontsluiting Henegouwerweg ■GEVONDEN! 1VERLOREN Edo-Bonsai-zaalvoetbal in sporthal De Sniep Lions Club: bridgen voor stotteraars Op Gouwe minder pleziervaart Koffie-ochtend met Unicef Eigen programma in De Schaapskooi Dames Verloren Gevonden Heren uv Ji Pagina 17 Woensdag 25 oktober 1989 i Cees Bakker ting gaan lopen, aansluitend op het Reijerskoop. BOSKOOP/REEUW1JK - Op een nog nader te bepalen tijdstip zal een hoorzit ting worden gehouden over een geplan de parallelweg, die het sierteeltgebied Randenburg en Boskoop-oost aanslui ting geeft op de Henegouwerweg. De weg moet komen tussen het Reijers koop en de nieuwe rioolwaterzuivering, die nu wordt gebouwd aan de Henegou werweg, waar al een afslag is gereali seerd. Aan het woord is Ed de Groot, direc teur van Edo Plant in Boskoop, over het zesde Edo Bonsai-zaalvoetbaltoer- nooi dat aanstaande zaterdag in sport hal ’de Sniep’ in Waddinxveen wordt gehouden. Bouwplaats voor de nieuwe riool waterzuivering langs de Henegou- organiserende clubs Edo- en Grafic- Bonsai zette hij het toernooi dit j aar op poten en regelde de bezetting met clubs van bedrijven met klinkende namen. Gezien die namen is Zaagman er in ge slaagd om de landelijke uitstraling van het toernooi, die door sponsor Edo Plant wordt begoogd, te waarborgen. Inlichtingen: Rijkspolitie Waddinxveen GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN 1 en Boskoop/W’veen - ’We wilden het dit keer eens anders doen. Vijf jaar achter een gaven we het toernooi een apart karakter door voornamelijk teams van vestigingen van Japanse bedrijven uit te nodigen. Daar zijn we nu van afgestapt. Ook geen zwaardvechters of geisha’s meer tussendoor of na afloop.’ Een van de grootste toernooien voor recreatieve teams in de omgeving dat in het verleden ook naam heeft gemaakt vanwege de aanwezigheid van sterren teams met radio- en tv-coryfeeen als Jaap Jongbloed, Koos Alberts, Walter Tiemessen, Rene Froger, Jan Keizer en Ron Brandsteder of zoals vorig jaar met de oud profvoetballers Barry Hulshof en Jan van Deinsen. Bij 15 telpunten was sprake van een toe name van het aantal passages. De groot ste stijgingen hebben zich voorgedaan bij de Prinses Margrietsluis te Lemmer (plus 42,9%), bij de Hardersluis in de Randmeren (plus 25,9%), bij de Johan Frisosluis te Staveren (plus 20,4%) en bij de sluizen te Kornwerderzand tussen Ijsselmeer en Waddenzee (plus 17,4%). Alleen bij de brug over de Gel derse IJssel te Kampen en bij de Julia- nasluis te Gouda was sprake ven een ge ringe afname. De Vereniging Demosthenes is een be langenvereniging van en voor mensen die stotteren en direct bij hen betrokke nen, zoals ouders, leerkrachten, enz. Omdat het enorm kan helpen met el kaar over het stotteren te praten, kent de vereniging een aantal zelfhulpgroe pen, die na de therapie een vorm van nazorg bieden. Daarnaast geeft de ver eniging een tijdschrift uit. Het was een beetje voorspelbaar dat de dames van De Gouwe er tegenaan zou den gaan. In de afgelopen maanden is onder leiding van coach Wim Groen een hecht team ontstaan, dat met snelle aan vallen al menig tegenstander kopje on der had doen gaan. De verwachtingen van alle betrokkenen over de prestatie bij de eerste competitiewedstrijd tegen AZ&PC waren dan ook hoog gespan nen. In het eerste partje was het al na 19 se conden raak toen Gillian van de Berg bij een doorbraak onreglementair werd afgestopt en Angela Faber de strafworp verzilverde (1-0). Een minuut later scoorde Gillian van de Berg zelf met een achterwaartse bal en vlak voor het einde van de eerste part kon ze zelf een door Wendy de Frankrij ker versierde strafworp benutten en bracht ze de stand op 3-0. In het tweede partje scoorde Angela Fa ber 4-0 en 5-0 alvorens AZ&PC vanuit een man-meer situatie kon tegenscoren. Daarna werd AZ&PC door de snelheid van de dames van De Gouwe zoek ge speeld. Gillian van de Berg scoorde met twee boogballetjes en bracht de stand op 7-1 en nadat Riet Boere-Verwey ver keerd werd afgestopt verzilverde An gela Faber wederom een strafworp (8- 1). In het derde partje namen de dames van De Gouwe wat gas terug. Dit belette Diana van der Zijden niet vanuit een man-meer situatie 9-1 te scoren. Na 9-2 door AZ&PC bracht Mirjam Overdam 2 seconden voor tijd met een fraai af- i standschot de stand op 10-2. Het laatste partje was een formaliteit. De dames van De Gouwe hadden de wedstrijd volledig in handen. De score werd nog wat opgevijzeld tot 13-2 voor dat AZ&PC het laatste tegendoelpunt kon aantekenen (13-3). Al met al een ijzersterke start van de De Gouwe-dames. Aardige bijkomstigheid voor een aantal dames was het feit dat ook bondscoach Ria Roos als toe schouwster aanwezig was. BOSKOOP/WADDINXVEEN/ ROTTERDAM - Wat je ver haalt is lekker, voor de volle honderd procent is deze oude zegswijze van toepassing op het Estands jongerenkoor ’Noorus’, dezer dagen te gast van het streekman- nenkoor Die Gouwe Sanghers. ’Noor us’ komt van ver, maar dat is het niet wat dit koor zo bijzonder maakt, Het is de fabelachtige kwaliteit van dit koor, dat schijnbaar moeiteloos een niveau etaleert waarvan honderden (amateur) koren slechts durven dromen. Verrassing Het koor zong enkele werken bij de aanvang van de dienst en liet een ver pletterende indruk achter. Aan het eind van de dienst had ’Noorus’ nog een verrassing in petto: in het Nederlands zong het ’Waar in het bronsgroen eike- hout’ en ’Holland ze zeggen’. Het pu bliek mocht meezingen maar liet het een beetje afweten. Feit blijft dat de Est- landers met hun optreden een complete happening maakten van de dienst. Massaal reisden de liefhebbers zondag avond naar Rotterdam, waar in De Doelen het ’Concert der Kampioenen’ werd gegeven met ’Noorus’ en ’Die Gouwe Sanghers’. Ook daar werd vol op genoten van het Estlandse topkoor. Het optreden in Rotterdam ging vooraf door een ontvangst door burgemeester Bram Peper. Het koor gaf ook con certen op Texel en in Woerden en maakte enkele uistapjes in de regio. Af gelopen dinsdag was in de Waddinx- veense Ontmoetingskerk opnieuw een hoogtepunt te beluisteren met ’Noorus’ en ’Die Gouwe Sanghers’. Eind deze week vertrekt het koor naar Heerlen, waar de leden opnieuw bij gastgezinnen worden ondergebracht en een serie op tredens volgt. Op 28 oktober volgt het afscheid en wordt het koor uitgezwaaid op Schiphol, waarbij ook een delegatie van het mannenkoor Die Gouwe Sang hers aanwezig is. te huren, kan Boskoop dit niet herber gen. De accommodatie van ’de Sniep’ is voor een toernooi van een dergelijke omvang heel geschikt. Er zijn jaren ge weest dat er veel publiek kwam, dat er meestal nog wat wilde nuttigen en daar bij moeten ook alle deelnemende teams er kunnen eten. De Boskoopse sportzaal is daar jam- mergenoeg niet op afgestemd. Het zou een goede zaak zijn als je bedrijven als Heineken en Sony in Boskoop zou kun nen ontvangen. De gemeente laat hier dus echt iets liggen.’ Evenals vorig jaar wordt er dit jaar ge voetbald voor een goed doel. Was het in 1988 het Wereldnatuurfonds, thans wordt het Rode Kruis in het zonnetje gezet. De afdeling Boskoop van deze hulpverleningsorganisatie zal in het res taurant van ’de Sniep’ een stand inrich ten waar informatie wordt verstrekt en artikelen worden verkocht ten behoeve van de Rode-Kruis-kas. Ook Edo Plant doet een duit in het zakje. Voor elk gescoord doelpunt stort de toemooi- sponsor een gulden voor het Rode Kruis. Het begint zaterdagmorgen al om elf uur en het is rond zes uur ’s middags afgelopen. En het Edo-Bonsai-toernooi zou het Bonsai toernooi niet zijn als er toch nog niet iets bijzonders was: de wedstrijden worden geleid door vrouwelijke scheidsrechters. Ook hier heeft de emancipatie dus eindelijk z.’n beslag ge kregen. WADDINXVEEN - Op donderdag morgen 2 november om tien uur in De Unie aan de Kerkweg-Oost heeft de Ne derlandse Bond van Plattelandsvrou wen, afd. Waddinxveen, een koffieoch tend die in het teken van Unicef staat. Een afgevaardigde van Unicef komt vertellen wat het werk van Unicef zoal inhoudt. WADDINXVEEN/GOUDA - Hoewel er in heel het land sprake is van meer re- creatievaart dan ooit neemt die op de Gouwe niet toe. Integendeel, volgens een mededeling van het ministerie van Verkeer en Waterstaat is er bij de Julia- nasluis in Gouda zelfs sprake van een geringe afname. De recreatievaart in ons land zorgde deze zomer voor een record-drukte op het water. Het aantal passages bij 17 tel punten in de maanden mei tot en met september was in 1989 gemiddeld 11,5% hoger dain de zomer van 1988. De gemiddelde groei van de recreatie vaart is de laatste jaren ca. 2% per jaar geweest. De toename van de recreatie vaart heeft zich het sterkste voorgedaan in het Waddenzee/IJsselmeergebied en in het Deltagebied. Hierbij gaat het in feite om een oud plan, dat de provincie op verzoek van de gemeente Reeuwijk met steun van Stibos weer uit de kast heeft gehaald. Deskundigen hebben zich er over gebo gen en het plan lijkt kans van slagen te hebben. Gunstig is dat de benodigde grond al eigendom is van de provincie. Op dit moment wordt overleg gevoerd tussen de provincie en de gemeentebe sturen van Boskoop en Reeuwijk. De nieuwe weg zal komen te lopen over grondgebied van beide gemeenten. Reeuwijk is in ieder geval een warm voorstander van een nieuwe weg. Men wil voorkomen dal boomkwekers zelf ontsluitingsweggetjes gaan realiseren in een gebied waar het areaal sierteelt steeds groter wordt. Een goede ontslui ting betekent tevens een bijdrage aan de .verkeersveiligheid, met name ook daar veel verkeer vanuit Randenburg zich nu een weg zoekt via het Reijerskoop door het centrum van Boskoop. Hoewel los van de plannen voor ruilverkaveling (herstructurering) in Boskoop-oost en Randenburg, zou een nieuwe ontslui- lingsweg naar de Henegouwerweg hier prima bij aansluiten. Komt de nieuwe weg er inderdaad, dan ontstaat tevens de mogelijkheid voor een overslagplaats voor grond, zand en ander materiaal. Van daar kan het ma teriaal met kleinere voertuigen naar de bedrijven worden gereden. Op dit mo ment vindt dit transport vaak plaats met zware voertuigen (trekkers) die de kwetsbare wegen op een zachte onder grond beschadigen. Gezien de argu menten en belangen zullen de betrok ken gemeentebesturen de aanleg van een nieuwe weg van harte steunen. Wel moet voor een nieuwe,overslag terrein van particulieren worden gekocht. Het drukste punt voor de recreatievaart is de Krabbergatsluis, in de dijk Enk- huizen-Lelystad (53.634 passages in de periode mei tot en met september), op enige afstand gevolgd door de Grevelin- gensluis te Bruinisse, tussen de Greve- lingen en de Oosterschelde (46.945) en de Volkeraksluizen (46.046). Andere drukke sluizen zijn de oranjesluizen bij Amsterdam (43.559) en de Johan Friso sluis te Staveren (42.837). Aan het verzamelen van deze gegevens heeft een groot aantal diensten, ook buiten Rijkswaterstaat, meegewerkt. De gegevens zijn bewerkt door de Dienst Verkeerskunde van Rijkswater staat. Witte parkeerkaart; diverse sleu tels; diverse portemonnees/porte- feuilles met geld en/of bescheiden; gouden dameshorloge met doublé band; treinabonnement Waddinx- veen-Alphen; kentekenplaat; zwarte rugzak inh. portemonnee- portefeuille-zonnebril en agenda; Adidas sportschoen; zwarte Ford jalouzie. Wil Zaagman: ’Het is natuurlijk leuk voor de sportieve mensen van die be drijven om te komen voetballen, maar we rekenen er min of meer op dat er ook in hun huis- en of personeelorganen melding van het Edo-Bonsai-toernooi wordt gemaakt. Daar is de sponsor begrijpelijk veel aan gelegen. Hij wil ook op deze manier zijn produkt landelijk promoten. Vandaar dat er geen Boskoopse zaal voetbalteams worden uitgenodigd. Daar is het Grafic-Bonsai-toemooi, dat meestal aan het einde van het zaalvoet- balseizoen wordt georganiseerd, voor opgezet.’ Ook Wil Zaagman kwam er niet om heen voor een toernooi van een dergelij ke omvang, dat alleen al qua tijd on geveer acht uur in beslag neemt, naar Waddinxveen uit te wijken. ’Het is geen nieuw geluid, maar het moet wel steeds gezegd worden. Voor het Edo-Bonsai- en soortgelijke om vangrijke toernooien is de sportzaal aan de Puttelaan gewoon te krap. Nog af gezien van de niet officiële afmetingen van de speel vloer en dat het moeilijk is om de zaal voor zoveel uur achterelkaar De Estlandse muziekstudenten - alle le den volgen een muziekstudie naast het zingen - beschikken over zoveel klasse en discipline dat zelfs een geïmprovi seerd stukje zingen met een gehalveerd koor in het Boskoopse gemeentehuis klonk als een klok. Zondagmorgen liet ’Noorus’ in de Gereformeerde kerk ho ren waartoe het werkelijk in staat is. Met dit ingevoegde optreden in de kerk aan de Zijde wilde het koor haar erken telijkheid tonen jegens de Boskoopse gemeenschap en Die Gouwe Sanghers. Het kostte niet alleen veel moeite ’Noorus’ naar Nederland te halen, alle koorleden waren ook bij gastgezinnen ondergebracht. ’Noorus’, onder leiding van diligente Ene Üleoja, heeft geen zwakke plek ken, het koor beschikt over louter goede en geschoolde stemmen en op dat punt verschilt dit fantastische koor van de vele amateurkoren in onze regio. ’Noorus’ heeft geen effectbejag nodig, het imponeert door de toonzuiverheid, de balans, synchronisme en een perfecte uitspraak. Het blijft loepzuiver en sub- Vast staat dat de Boskoopse gemeen schap zondagmorgen genoot van het optreden. De kerk zat bomvol en ook via de kerktelefoon was veel belangstel ling. Ademloos werd geluisterd naar twee korte optredens, excellent van uit voering. De kracht van ’Noorus’ schuilt in de individuele klasse van ieder koor lid, deskundig samengesmeed tot een perfecte homogeniteit. Dit kan alleen worden bereikt bij een selectie van het stemmenmateriaal en strikte discipline, zoals een top-voetbaltrainer de juiste spelerstypen samenvoegt tot een goed geolied team. Maar ook de bekende koppen schitte ren ditmaal door afwezigheid. Bonsai- baas Ed de Groot: ’Er zijn natuurlijk best nog wel bekende jongens uit te nodigen, maar de praktijk heeft geleerd dat de sterren vaak met allerlei voor waarden komen of een slag om de arm houden om op het laatste moment nog af te kunnen zeggen. Daar schieten we dus niets mee op, want dan moet je zo’n team weer aanvullen met lokale spelers tiel bij ingetogen passages, zelfs het fluisteren is puur muziek. Zangtraditie Het koor ’Noorus’ is opgericht in 1959 als prestigieus project. Het ontwikkelde onder deskundige leiding een eigen re- .pertoire, eigen middelen van expressie en een eigen publiek. Het huidige gezel schap heeft nog steeds het beoogde elan en streeft de hoogst haalbare prestatie na. Dat heeft het koor geen windeieren gelegd want in de afgelopen jaren werd een indrukwekkende reeks prijzen in de wacht gesleept. Het koor is ook trots op zijn afkomst. werweg. Vanaf deze plek moet de ontsluitingsweg in noordelijke rich- Het Estlands gemengde jongeren koor ’Noorus’, zondagmorgen inde Gereformeerde kerk van Boskoop. Estland is de noordelijkste van de drie Baltische staten (Estland, Letland en Li touwen), die sinds 21 juli 1940 bij Rus land werden gevoegd als gevolg van een pact tussen Hitler en Stalin. Estland telt ruim anderhalf miljoen inwoners en zingen is een stukje volksaard. ’Noorus’ (wat ’jeugd’ betekent) komt uit Talinn, de hoofdstad van Estland. Hier worden ieder jaar de zogenoemde zangdagen gehouden. Die traditie gaat terug tot in de vorige eeuw. Men komt dan bij elkaar, niet alleen om te zingen maar ook vanwege de hang naar de eigen cultuur, het eigen nationale bewustzijn wordt hierdoor gestimuleerd. Vooral wordt er aan koorzang gedaan. Menig amateur- koor-, studenten-, rayon en stedelijke koren, concurreren dan succesvol met professionele koren. Dames 1die door reisbureau Van Gin- kel BV in een schitterend nieuw trai ningspak zijn gestoken, wisten AZ&PC uit Amersfoort met 13-3 te verslaan. Heren 1 deed er nog eèn schepje bo venop en versloeg RZV uit Rijswijk met 15-3. Ook de heren presenteerden zich in een, door sponsor Rucanor ge schonken, geheel nieuwe trainingsout- fit. Heren 2 had enige moeite met zijn te genstander, maar als debutant in de re serve le klasse, wisten zij ZPA 2 uit Al melo toch met 4-3 te verslaan. De heren moesten in deze nieuwe klasse wel even wennen aan het krachtige en snelle aan- valsspel van ZPA en keken al snel tegen een 1-0 achterstand aan. Niek de Leeuw wist echter met een af standschot De Gouwe voor het einde van de eerste part nog op gelijke hoogte te brengen. Door een fraai diagonaal schot van de linkshandige Eric van Leeuwen kwam De Gouwe in de tweede part op voorsprong maar ZPA maakte vanuit een man-meer-situatie al snel weer gelijk. Daarna brachten Fred van de Hoek en Martin Derks, beide in man-meer situa ties, de stand op 4-2. Ton Cozijnse, die jaren als speler in het tweede gefun geerd heeft, kreeg als debuterende kee per een dikke voldoende en het was mede aan hem te danken dat ZPA nog maar een keer tegen kon scoren. Het ontbreken van Jan Verwey en Ka- zik Czerwony was in aanvallend en ver dedigd opzicht een duidelijk gemissen in combinatie met enige plankenkoorts mag gesteld worden dat het resultaat in dit stadium belangrijker was dan het vertoonde spel. In dat opzicht was het een geslaagde wedstrijd. Donkergrijze herenfiets; beige da- mesbril; rode speelgoed sportwa gen; diverse sleutels; gele shawl; groene regenbroek; zilveren da- messpeld. WADDINXVEEN - De Lions Club Waddinxveen houdt woensdagavond 29 november in samenwerking met de bridgeclub Waddinxveen voor de zesde keer een bridge-drive in het Anne Frank-centrum. Begonnen wordt om acht uur en het in- leggeld is 30,- per paar. Er wordt ge speeld in drie groepen, naar sterkte in gedeeld, waarbij de ’’thuisspelers” een aparte groep vormen. Het afgelopen jaar heeft de Lions Club alle aandacht en geld besteed aan SOS Kinderdorpen. De hulp aan SOS Kin derdorpen, het hoofddoel van de meeste activiteiten blijft bestaanechter men wil zich zo af toe toch ook eens in zetten voor andere groepen, die drin gend hulp of geld nodig hebben. En daarvan is met deze komende bridge drive sprake. Er zijn in Nederland zo’n 150.000 men sen die stotteren. De vraag naar hulp, vooral preventieve hulp aan jonge kin deren met stotterproblemen, is vele ma len groter dan er op dit moment aan op vang mogelijk is. Dit jaar gaat de netto opbrengst van de bridge-club dan ook naar de Stichting Nationaal Stotter- fonds i.o. Inschrijvingen bij D.C. van Doorn, Prins Bernhardlaan 3/5, 2741 DV Wad dinxveen, tel. 01828-14162 of D.J. Schutte, Souburghlaan 2, 2741 EL Waddinxveen, tel. 01828-13005. WADDINXVEEN - De start yan de drie waterpoloteams, die bij De’ Gouwe in de bondscompetitie uitkomen is uiterst succesvol verlopen. In het goed gevulde zwembad de Sniep kreeg het publiek, van de kant van De Gouwe, aanvallend en aantrekkelijk waterpolo te zien. De competitiestart van het eerste he renteam van De Gouwe is uitermate goed verlopen. RZV was het eerste slachtoffer van het agressieve spel van de Waddinxveense ploeg. De tegenpar tij, die vorig jaar nog als tweede in de- zelfde klasse geëindigd was, werd met 15-3 overklast. De Gouwe begon geconcentreerd aan de eerste part. Goede pressing en snelle uitbraken resulteerde in een afgete kende 4-1 voorsprong. Doelpuntenma kers waren achtereenvolgens Wilfred Bontje (2x), Kjeld Boonstoppel (straf worp) en Marco Kraak. Ondersteund door het publiek bouwde De Gouwe in het tweede part de voorsprong verder uit. Door doelpunten van de goed spelende Wilfred Bontje, Remco Overdam en Ed den Boon werd de stand op 7-2 ge bracht. In tegenstelling tot de voorgaande par tjes werd de derde gekenmerkt door rommelig spel aan beide kanten. Des ondanks tilde de De Gouwe de stand naar 10-3. RZV scoorde slechts een keer tegen. In de laatste part pakte De Gouwe de draad weer op. RZV kwam met name door goed keeperswerk van Kors van Tilburg niet meer aan scoren toe. De Gouwe wist via Marco Kraak, Kjeld en Cees Boonstoppel en alweer Wilfred Bontje (2x) het net nog te vinden. Zij brachten de eindstand op 15-3, zodat de tegenstander het bad zichtbaar teleur gesteld verliet. WADDINXVEEN - ”(N)iemand kent je” is het thema van het eigen pro gramma dat komende vrijdagavond in de hervormde koffiebar De Schaaps kooi aan de Nesse wordt gepresenteerd. Het programma dat opgebouwd is uit liedjes, sketches, gedichten en natuur lijk de gebruikelijke doordenkertjes, begint om half negen, maar men kan al vanaf kwart voor acht in de koffiebar te recht. Ook na het programma is volop gele genheid om met elkaar te praten of te zingen. en dat is natuurlijk niet echt leuk. We willen ook niet steeds een beroep' doen op Ron Brandsteder en Hein van Nievelt, die eigenlijk altijd wel graag willen kotnen. Maar met hen breng je naar het publiek toe niet direct iets nieuws meer. Het nieuwe element zit hem ditmaal dan ook in de bedrijven die we gevraagd hebben. Dat zijn toch grote jongens. Zo komen Heineken, Sikkens en Bokma met een team naar Waddinxveen en we verwachten dat ze de nodige aanhang mee zullen brengen zodat de tribunes weer leuk gevuld zijn. Het aardige is bovendien dat deze be drijven met hun merknamen ook op de Japanse markt te vinden zijn, waardoor we toch nog een link naar Japan heb ben. Voeg daarbij onze eigen teams en Sony, dat als winnaar van het toernooi van vorig jaar uiteraard de beker ver dedigt, en het verbindende element met het land van de Bonsai is weer een beetje aanwezig.’ Hoewel Ed de Groot het toernooi spon sort en zelf ook actief deelneemt, heeft hij de organisatie altijd aan anderen overgelaten. In het verleden is het steeds gedaan door Willem Kruiswijk, maar die heeft wegens werkzaamheden moe ten afhaken. De nieuwe man van het Edo-Bonsai- toernooi is Wil Zaagman. Hij is import- Boskoper, werkzaam bij de belasting dienst in Den Haag en als ’laatste man’ actief in het zevende elftal van Floreant. Met een commissie samengesteld uit de 1 y> r»»

Weekblad voor Waddinxveen | 1989 | | pagina 17