Avond over Euthanasie WEER GELD VOOR PROJECT IN LIMA i Auto van Velde Schetsplan voor zeven Gouwe-koophuizen Nederlandse Patiënten Vereniging Formido Bouwmarkt Waddinxveen heropent op 23 november Op openbare avond van 14 november in gemeentehuis Waddinxveens twee beste autorijscholen Speelfilm in koffiebar Weer deel Noordeinde afgesloten 58e Bejaarden reis in 1990 op 30 mei Eervolle vermelding energie project voor scholen Geloofsvragen bij Open Cirkel Schieland bezorgt krant Afspraken Chaotisch Vluchtelingen avond Reeuwijk Informatie Redenen Tweedeling Zorgplan 7DPEL- INRUIL - FINANCIERING - VERHUUR - LEASING Geopend van 9 00-1800 uur ONDERWEG 8 - WADDINXVEEN - (018 28)15155 VOORDAT IEMAND ANDERS HET DOET... HoewelKijk voor de zekerheid nog even na of pagina 17 niet ont breekt Want die pagina is geld waard. Of u nu een Opel koopt of niet. OFFIC1EEL OPEL DEALER Dit is er aan de hand... De nieuwe Opel-Spotlight is uit 1 Misschien heeft u ’m al ontvangen. Hij staat boor- Mfe devol nieuws over SS Opel in de jaren ’90. Met de nieuwe Calibra. De 24-kleppen techniek van de Senator. De sublieme 92-modellen van de Corsa, Kadett en Omega. En natuurlij k de razendsnelle Vectra 200016-klepper. Geen detail wordt u ont houden. De Opel-Spotlight 90 is van voorbumper tot uitlaat kompleet Pagina 17 Weekblad voor Waddinxveen - Woensdag 1 november 1989 WAAR IS Energiebedrij ven PAG.1Z..?! WADDINXVEEN/GOUDA - energiebedrijf Midden-Holland, q m Rond de verhuizing van Formido zijn door de gemeente een aantal afspraken ”ter meerdere zekerheid” met dit be drijf gemaakt. Hierbij ging het niet al leen om de sloop van het te verlaten pand aan de Noordkade, maar ook om de aanleg van 40 parkeerplaatsen aan de voorzijde van het verbouwde pand (waar geen verkoopactiviteiten mogen gebeuren) en het gebruik van het ach terpad voor de aan- en afvoer van mate rialen, waarmee goed ingespeeld wordt op een aantal verlangens van diverse be drijven in de directe omgeving. Wordt aan één van die afspraken geen gevolg gegeven dan hangt Formido een boete van een half miljoen boven het hoofd. In het fonds ’’dorpsuitleg” van de ge meente Waddinxveen stopt Adr. van WADDINXVEEN - In de voor de eerste maal uitgegeven Nationale Rijschoolgids 1989/1990 met de ’’beste rijscholen van Nederland” staan er twee uit Waddinxveen ge noemd. En dat zijn uit "Kring 45 Gouda” van het Centraal Bureau Rijvaar digheidsbewijzen (CBR) autorij school Lagrouw van de Zuidkade en auto-motorrijschool ’’Succes- Mimpen” van de Oranjelaan. Uit Moerkapelle staat vermeld au torijschool Rijn Van A van het Westland en uit Zevenhuizen auto rijschool L. van Wensem van de Burgemeester Klinkhamerweg. De Nationale Rijschoolgids is on der verantwoordelijkheid van het ministerie van Verkeer en Water staat uitgebracht door het CBR in samenwerking met de ANWB en de BOVAG. De gids, die ongeveer 2.000 namen van rijscholen bevat die in 1987-1989 een slagingsper centage hadden dat gelijk is aan of hoger dan het regio-gemiddelde, is gratis verkrijgbaar bij het Goudse ANWB-kantoor en de theorie-exa- mencentra van het CBR. Het is de eerste keer dat een derge lijke gids is vervaardigd. De ver wachting is dat vele adspirant-leer- lingen met behulp van de nationale Rijschoolgids een geschikte rij-op- leiding kunnen kiezen. Een groep rijschoolhouders heeft eerder deze maand via een kort ge ding getracht de verschijning van de gids tegen te houden, maar dat is niet gelukt. Zij meenden dat de gids geen representatief beeld geeft van ’’beste rijscholen” in ons land. Het ministerie van verkeer en Wa terstaat ziet dat, evenals de rechter, anders. WADDINXVEEN - De afdeling Waddinxveen van de Nederlandse Pa tiënten Vereniging (NPV) houdt donderdagavond 9 november om acht uur in de hervormde Bethelkerk aan de Bilderdijklaan een openbare bij eenkomst waar mevrouw mr. Elisabeth P. van Dijk van het Juridisch Ad viesbureau Gezondheidszorg uit Zwolle over de euthanasie in ons land een volledige stand van zaken zal geven. WADDINXVEEN - De Formido Bouwmarkt Waddinxveen van de Ge broeders Zwanenburg BV uit Bodegraven gaat donderdag 23 november voor het publiek open. Dan is de verplaatsing van het tegenover NKF Ka bel BV aan de Noordkade 149 gelegen pand naar het door de materieel- dienst van het bouwbedrijf Rehorst BV verlaten pand aan dezelfde Noordkade 28/30 achter de rug. In en rond de nieuwe vestiging dichter bij de dorpskern wordt al wekenlang verbouwd, getimmerd en geverfd. WADDINXVEEN - De jaarlijkse financiële bijdrage van de gemeente Waddinxveen zal dinsdagavond 14 november via de Kerngroep Ontwik kelingssamenwerking Waddinxveen worden overhandigd aan de Neder landse organisatie voor ontwikkelingssamenwerking, NOVIB. Hoe rampzalig slecht en chaotisch de economische situatie in Peru is schrijft Roel Barrenzuela, de ex-gemeentese- cretaris van de volkswijk Villa El Salva dor die twee jaar geleden Waddinxveen nog bezocht, in de herfsteditie van ”Toma-Lima Nieuws”, het donateurs- blad van de Kerngroep Ontwikkelings samenwerking. De inflatie in het Zuidamerikaanse land, dat een Waddinxveense delegatie met wethouder mevrouw Lous Ooster- broek-Waagmeester in 1985 bezocht, is WADDINXVEEN - De jaarlijkse be jaardenreis van het Comité Senioren reis Waddinxveen wordt volgend jaar gehouden op woensdag 30 meiVolgeps de comitéleden wordt het dan de 58e reis en niet de 60e, zoals het gemeente bestuur vlak voor de zomervakantie liét weten in de gemeentelijke Ouderenwij- zer en waarvan het Weekblad voor Waddinxveen melding maakte. Voor deelname aan de komende b.e- jaardenreis zijn de deelnemers weer een eigen bijdrage van 40,- per persoon verschuldigd. Er wordt uitgegaan van een deelname van zo’n 250 personen Het reisdoel is ditmaal via Rotterdam en Dordrecht Noord-Brabant en wel de plaatsen Oisterwijk, waar de koffie wordt gebruikt, Riethoven, waar de lunch klaar staat, Overloon, waar in het jaar dat Nederland 40 jaar geleden werd bevrijd het Oorlogs- en verzetsmuseum zal worden bezocht, en Tiel, waar het diner zal worden geserveerd. De reisplannen werden vorige week goedgekeurd door het Comité Senio renreis Waddinxveen, dat bestaat uit voorzitter H.G. Kooyman, secretaris M.A. Ruissèn, penningmeester A.G.M. van Ginkel, T. Ververs, R. Gaykema, mevrouw H.J. van Drimme- len en B.J. Woudenberg. Het comité wordt in de organisatie van Waddinxveens oudste bejaardenreis ge steund met een jaarlijkse financiële bij drage van 5.000,-, terwijl ook de mid denstand en het bedrijfsleven met geld over de brug komen om de financiële eindjes aan elkaar te kunnen laten kno pen. De inschrijvingsdata voor de op 30 mei 1990 te houden 58e bejaardenreis zijn gepland op 2, 3 en 8 mei in het Anne Frank-centrum en in Huize Souburgh. WADDINXVEEN/REEUWIJK - De Stichting Vluchtelingenwerk Reeuwijk organiseert voor de regio dinsdag 7 no vember om 20.00 uur in de Ark, Kerke - stuk 1 in Reeuwijk een avond over het Sanctuary Movement in de Verenigde Staten. Mevrouw G. Pawsey uit Berkeley, ver tegenwoordigster van deze beweging en enige dagen op doorreis in Nederland, is bereid gevonden over het Sanctuary Movement te komen vertellen. Het Sanctuary Movement is een grote beweging in de Verenigde Staten opge zet vanuit de kerken om vluchtelingen uit Midden Amerika materieel en mo reel te steunen. Dit werd hen niet overal en altijd door de regering in dank afgenomen. Maar hoewel ze de confrontatie niet hebben gezocht zijn ze die ook niet uit de weg gegaan, maar hebben ze zo nodig van hun kerk een vrijplaats (een sanctuary) gemaakt. De voertaal tijdens de avond in de Ark is Engels, maar er zal zo nodig voor ver taling gezorgd worden. De werkgroep studie van de Kerngroep stuurde onlangs nog een reactie aan de Vaste commissie voor Ontwikkelingssa menwerking in de Tweede Kamer over de beleidsnota ’’Biotechnologie en ont wikkelingssamenwerking” van minister drs. Piet Bukman. Op de avond komen er bijvoorbeeld vragen aan de orde of een project in Afrika over voedselvoorziening voor de Waddinxveners meer aanspreekt dan een werkgelegenheidsproject in een stad in Zuid-Amerika, of dat er gebro ken kan worden met de jaarlijkse tradi tie van een collecte en of het eigenlijk wel voldoende lukt de Waddinxveners bewuster te betrekken bij het vraagstuk van de ontwikkelingssamenwerking. WADDINXVEEN - De hervormde ontmoetingskring De Open Cirkel houdt woensdagavond 8 november om acht uur in De Schaapskooi aan de Nesse weer een open huis voor iedereen die met Gods woord bezig wil zijn. Om de 14 dagen organiseert de her vormde ontmoetingskring avonden rond een Bijbels thema. Onder het thema navolging worden er op de eerstvolgende Open Cirkel- avonden deze onderwerpen besproken: geloofsgehoorzaamheid, geloofsver trouwen en geloofsvolharding. Op 8 november spreekt ds. C.G. Geluk uit Baarn over geloofsgehoorzaamheid. Om 20.00 uur staat de koffie en de thee klaar. enorm (5.000 procent in 12 maanden). De mensen in de volkswijken lijden honger. Vlees is een onbetaalbare luxe geworden. Ondervoeding en tubercu lose nemen hand over hand toe. ”De eerste levensbehoeften zijn nauwe lijks meer te krijgen en er wordt voort durend gestaakt om tenminste een deel van het verlies aan koopkracht, dat al leen dit jaar al tot 60 procent is opgelo pen, gecompenseerd te krijgen”, aldus Roel Barrenzuela in zijn brief aan de Kerngroep. ”Het ergste is nog dat de economische recessie ervoor zorgt, dat de mensen hun werk kwijtraken en de fabrieken gesloten moeten worden of slechts en kele dagen per week kunnen produce ren. Geen werk betekent in Peru geen inkomen”. Op de openbare avond van de Kern groep Ontwikkelingssamenwerking zal NOVIB-secretaris voor Latijns-Ameri- ka, drs. Pierre Hupperts, de laatste in formatie geven over het door Waddinx veen gesteunde ontwikkelingsproject. Kerngroep Matthieu Hermans zal aan de hand van dia’s vertellen over het landbouwproject in het Bovenvoltaanse Torna, dat eerder geld uit Waddinxveen kreeg. Dit project in het land waar in 1987 een staatsgreep werd gepleegd werd vijf jaar lang door de Kerngroep gesteund. In 1980 namen de mensen zelf de verantwoording ervan over. Na de pauze zal er op de openbare avond onder leiding van oud-CDA- voorzitter en landbouwkenner ir. Bern- hard Koeckhoven in de kantine van het gemeentehuis gediscussieerd gaan wor den over het functioneren van de Kern groep Ontwikkelingssamenwerking Waddinxveen. ZEVENHUIZEN - In de koffiebar ’t Praathuis in het Hervormd Centrum aan de Dorpsstraat in Zevenhuizen draait vrijdagavond 3 november om acht uur de boeiende en reële speelfilm ’’Choises”. ’’Choises” is een film over jonge men sen, die regelmatig voor een moeilijke beslissing komen te staan. Een film van gewone mensen, in heel herkenbare si tuaties. Dat gebeurt tijdens de die avond om acht uur in de kantine van het gemeen tehuis te houden openbare avond van de Kerngroep. Het geld zal worden overhandigd door welzijnswethouder drs. M. Kraaijestein, die ook voorzitter is van de Kerngroep. De financiële bijdrage is bestemd voor het ontwikkelingsproject in de Pe ruaanse hoofdstad Lima, waar werkne mers diverse zieltogende bedrijfjes van de ondergang hebben gered en een nieuwe toekomst hebben geboden. In Lima, waar 12 november lokale ver kiezingen gehouden zullen worden, is overigens sprake van een moeilijke si tuatie. Wegens guerilla-activiteiten van de maoïstische beweging Sendero Lu minoso (’’Lichtend Pad”), die verant woordelijk is voor de dood van meer dan 15.000 onschuldige burgers is, voor de hoofdstad en directe omgeving voor de tweede keer binnen een halfjaar een 30 dagen durende noodtoestand afge- kondigd. In die periode zijn de meeste burger rechten, zoals recht op vergadering, de vrijheid van beweging en de privacy bin nenshuis, opgeschort. ders Zwanenburg BV, die dit onroe rend goed destijds kocht van de Utrechtse houthandel Schwarts en Ver- zijden BV, doorverkocht aan deze on derneming. De huizen zullen na sloop van het For- mido-pand aan de Noordkade 149 me dio volgend jaar kunnen worden neer gezet. In een voor de welstandscommis sie en het gemeentebestuur gemaakte schets spreekt het bouwbedrijf van een zevental ’’grachtenpanden” op een in het oog lokatie langs de Gouwe. Een glazen patio beschermt de vooringang tegen geluidhinder van het vlak voor de deur passerende wegverkeer. De wo ningen zijn voorzien van een inpandige garage. Met een wijziging van het ter plaatse be stemmingsplan ’’Noordkade 1967” maakte het gemeentebestuur een ver plaatsing van Formido, dat zich in de ja- ren zeventig oorspronkelijk op illegale wijze in Waddinxveen vestigde, heel vlot mogelijk. Voor de te verlaten vestiging langs de Gouwe aan de Noordkade zijn door de projectontwikkelaars van Rehorst Bouw BV, een dochter van de Bergam- bachtse beheersmaatschappij Adr. van Erk BV, plannen gemaakt voor de bouw van zeven luxe vrije sectorwonin- gen. Pand en grond zijn door Gebroe- Prof. J.J.M. Michels, verpleeghuisarts te Nijmegen, is van mening dat er drie redenen zijn, waarom een patiënt om euthanasie verzoekt: - de patiënt voelt zich in de steek gela ten door familie of omgeving; - patiënten lijden lichamelijk niet al leen pijn, maar ook allerlei noden zoals moeheid, misselijkheid en jeuk, klach ten die het hele leven van de patiënt vul len, maar toch te verhelpen zijn door meer aandacht; - vrees voor toekomend lijden, waarbij een goede begeleiding van de arts nodig is om deze te kunnen verhelpen. De NPV ziet het als haar taak om voor lichting te geven aan patiënten en hun familieleden. Want pijn is gelukkig goed te bestrijden. De overheid zou een dergelijk voorlichtingsbeleid, ook veel meer moeten stimuleren. Bij aanvaarding van het Wetsvoorstel euthanasie ontstaat volgens de NPV on afwendbaar een tweedeling in de ge zondheidszorg. Dat gevolgen heeft voor onze samenleving, de gezondheidszorg en de patiënt. Er zullen in verschillende instellingen twee zorgplannen, twee zorgattituden ontstaan. Een zorgplan, met de daarbij beho rende attitude, waarin de hulpverlening zich richt op het geven van zorg en ge neeskundige behandeling, die uitgaat van de erkenning van de waarde van de mens zolang hij leeft. In deze hulpverle ning past niet: het doden van patiënten. En een zorgplan met de daarbij beho rende attitude waarbij uiteindelijk een vraag om de dood gehonoreerd zal wor den. Het gevolg zal zijn dat in een groot aantal situaties de naar onze opvatting zo noodzakelijke vertrouwensrelatie niet meer aanwezig zal zijn en dat er op de werkvloer in het verpleegkundig en verzorgend werk grote spanningen zul len ontstaan, zelfs binnen één en de zelfde instelling. Daarom geeft de NPV adviezen over in stellingen, die op een goede wijze pa tiënten begeleiden in de stervensfase. Veel vragen krijgen zij waaruit blijkt, dat men geen vertrouwen heeft in de hulp die instellingen bieden, bij ernstig lijden in de terminale fase. Voor velen één van de redenen, waarom men thuis zorg verkiest. Mede hierom heeft de NPV samen met de afdelingen, die verspreid zijn over ons land, thuiszorgprojecten ontwik keld. Zij leiden vrijwilligers op om pro fessionele werkers terzijde te staan. Hierbij willen wij de helpende hand bie den om die aandacht te kunnen beste den aan de patiënt die hij nodig heeft. ’’Samenvattend zijn wij van oordeel, dat de aanvaarding van genoemd Wets- voordeel, leidt tot verzwakking van de positie van de patiënt”, aldus de NPV. ”Wij behoeven gelukkig niet de weg te worden opgedreven van de euthanasie, omdat het lijden, de pijn ons boven het hoofd gegroeid zou zijn. Want de re cente ontwikkeling van medische ken nis is gepaard gegeaan met grote voor uitgang van behandelingsmogelijkhe den”. Erk BV, de moeder van Rehorst Bouw B Veen bi jdrage van 30000,-Ook de onderzoeken die zijn gehouden naar eventuele bodemverontreiniging en de te treffen akoestische maatregelen op de bouwplek langs de Gouwe moeten door het bouwbedrijf worden betaald. Verder gaat het om een legesbijdrage voor de gemeentelijke werkzaamheden om het ter plaatse geldende bestem mingsplan te herzien. Formido kijkt verlangend uit naar de nieuwe lokatie omdat het huidige primi tieve onderkomen niet meer voldeed aan de huidige eisen. Bovendien breidde het assortiment zich alsmaar uit met volumineuze goederen als kasten, meubels, keukens, plaatmateriaal en tuinartikelen. In het eigentijds inge richte en vormgegeven nieuwe pand kunnen nu ook magazijn, expeditie, kantoor, dagverblijf, kinderhoek en za gerij goed worden ondergebracht. WADD1NXVEEN/ROTTERDAM - In het beheersgebied van het hoog heemraadschap van Schieland (globaal de driehoek Rotterdam (rechter Maas oever) - Waddinxveen - Zoetermeer) wordt deze huis aan huis de Schieland- krant verspreid. Met deze krant wil het hoogheemraad schap de inwoners van het gebied op de hoogte brengen van de taken die Schie land dient te behartigen en de ontwik kelingen daaromtrent. De aanleiding voor deze krant vormt het Zuiveringsplan 2000 dat door de verenigde vergadering van Schieland is vastgesteld. In dit plan worden de ont wikkelingen in het kader van afvalwa terzuivering tot het jaar 2000 belicht Het voornemen is, om te komen tot drie volledig uitgeruste inrichtingen voor het zuiveren van het afvalwater afkomstig uit het gehele beheersgebied. Momenteel vindt de zuivering van af valwater plaats in zes zuiveringsinstalla ties. De drie installaties zijn Kralingseveer en Groenedijk te Capelle a.d. IJssel en Kortenoord te Nieuwerkerk a.d. IJssel. De drie overige installaties zullen in de komende tien jaar worden geamoveerd. De NPV is een algemene patiëntenver eniging met 40.000 leden. Zij behartigt de belangen van gebruikers van gezond heidszorg- en welzijnsvoorzieningen en gaat daarbij uit van de door God gebo den zorg voor het leven van de mens. Het is volgens de NPV de taak van de overheid om het leven van burgers te beschermen. Extra zorg en bescher ming hebben juist zij nodig die zwak zijn, zoals patiënten, gehandicapten, hoogbejaarden. Wanneer het wetsvoorstel euthanasie wet wordt, geeft de overheid een groep mensen (geneeskundigen) de vrijheid zeer kwetsbare personen onder be paalde voorwaarden te doden, vindt de NPV. ’’Juist een patiënt, met bijvoorbeeld een terminale ziekte, is in een grote mate afhankelijk van zijn omgeving. Hij zal zich snel te veel voelen. In deze omstandigheden is hij dus zeker niet in staat om vrij zijn keus te bepalen. Im mers de ziekte zal zijn oordeelsvorming veelal verzwakken. Medicijnen kunnen een soortgelijk effect hebben”, stelt de Nederlandse Patiënten Vereniging. ”De patient is afhankelijk van de ver pleging van minuut tot minuut. Hij is ook afhankelijk van zijn familie en zal voor suggesties meer dan ooit open staan. Bekend is dat het in een groot aantal gevallen de familie is, die het eerst met de vraag om euthanasie komt. Hetgeen mede bepaald wordt door het feit dat het toezien bij lijden o.a. door schuldgevoelens en het idee tekort te schieten, een zeer moeilijke opgave is”. BOSKOOP ALPHEN ÏÏS m De zeven luxe woningen zijn gepland op de door Formido Bouwmarkt te verlaten lokatie langs de Gouwe tegenover NKF Kabel BV. (Tekening: Rehorst Bouw BV). Het waar bij Waddinxveen is aangesloten, heeft een eervolle vermelding toegekend ge kregen voor zijn ’’Energieprojekt voor scholen”. In Arnhem is namelijk door staatssecretaris mr. Y.C.M.T. van Rooy van Economische Zaken de Voorlichtingsprij s 1989 uitgereikt. Deze prijs is door het ministerie van Economische Zaken ingesteld voor voorlichtingsaktiviteiten op energiebe- sparingsgebied. Voor deze prijs waren door de energiebedrijven in Nederland in totaal 126 inzendingen aangemeld. Van deze 126 aanmeldingen werden er door de jury drie genomineerd voor de Voorlichtingsprij s, waaraan een bedrag van 100.000,- is verbonden. De drie genomineerden waren het Gemeen schappelijk Energiebedrijf Zuid-Hol- land West te Den Haag, Provinciaal Energiebedrijf Friesland te Leeuwar den en Energiebedrijf Midden-Holland te Gouda. Winnaar werd het Energiebedrijf Zuid- Holland West voor zijn inzending ’’Haags Energiekostenteam (E-team)”. De andere twee genomineerde bedrij ven kregen een eervolle vermelding. Het Energiebedrijf Midden-Holland kreeg zijn eervolle vermelding voor het ’’Energieprojekt voor scholen”. Het rapport van de jury bevat de vol gende motivering voor deze eervolle vermelding: ’’Onder het grote aantal in zendingen waren veel aktiviteiten, ge richt op de schooljeugd. De jury heeft gemeend een van deze aktiviteiten voor een eervolle vermelding in aanmerking te laten komen. De keuze is gevallen op het ’’Energieprojekt voorscholen”, van het Energiebedrijf Midden-Holland. Bij haar keuze heeft de jury zich laten leiden zowel door de uitvoering (in de vom; van een handzaam boekje dat vooral als een ”doe-boek” moet worden gezien) als door de mate waarin aan dacht aan energiebesparing wordt be steed”. ”De jury heeft een eervolle vermelding voor een onderwijsprojekt toegekend als een aansporing voor de energiebe drijven. Zij maakt de kanttekening dat in de onderwijsprogramma's het thema ’’energiebesparing” nadrukkelijker naar voren kan worden gebracht. WADDINXVEEN - De werkzaamhe den aan het Noordeinde tussen Wad dinxveen en Boskoop blijven voortdu ren. Deze en volgende week is het ’’Boskoopse” gedeelte tussen de Snij- delwijklaan en de Zijde voor het door gaande verkeer afgesloten. Het Noordeinde wordt gerecon strueerd. De werkzaamheden zijn nu zover gevorderd, dat is begonnen met de ophoging en asfaltering van de rij baan. Begin oktober werd begonnen met het steeds gedeeltelijk en totaal afsluiten van weggedeelten, te beginnen tussen de Beethovenlaan en het Noordeinde. o

Weekblad voor Waddinxveen | 1989 | | pagina 17