VERBOUWINGS STOFKORTING Opnieuw succes waterpoloteams Kerk Moerkapelle moet worden gerestaureerd OCCASIONS r 4 7 1 BI waren weer NEDERLAND BV Goochel- komiek bij scoutinggroep Leerlingen KI. de Vries Voorzieningen kosten van dure projecten HAVO-Atheneum op Vlieland Met ontdekking van houtwormkevertjes is het begonnen Reggae- party in De Bonkelaar 3 1954 Kerk een jaar leeg Financiën 8 Dak en fundering Heren Houtwormkever VRAAG IN WINKEL (ACHTEROM) de ons'NDé Prijs: fl. 29.990 NU_BI) Dorpstraat 59, Waddinxveen. Tel. 01828-12787. DORPSTRAAT 22-28 - WADDINXVEEN TELEFOON 01828-12009 I '4 j I 1 l j I I Keuze uit tientallen sterk afgeprijsde auto's waaronder o.a.: L Pagina 9 volg. Z trum De Bonkelaar aan de Beukenhof j in Waddinxveen zet zijn traditie met 10% 1 Multi Car AUTOMOBIELBEDRIJF FORD SERVICE VOOR WADDINXVEEN NOORDKADE 16 WADDINXVEEN TEL. 01828-10170 i i NU KOPEN! OVER EEN HALF JAAR PAS BETALEN! OF: NU AL RIJDEN EN OVER EEN HALF JAAR PAS DE EERSTE TERMIJN VAN EEN GUNSTIGE FINANCIRING BETALEN. op een nieuwe regeling, die per 1 ja nuari 1990 van kracht wordt. Volvo 340 GL 1400 Citroen Visa Leader Renault 5TL 5drs VW Jetta LPG Opel Kadett Peugeot 205 Diesel XL Opel Omega Diesel Hyundai Pony 5drs Fiat Regatta Suzuki Swift GT1 Opel Senator 3.0I Autom. Opel Ascona 1600S Opel Kadett Automaat Ford Orion LPG Opel Corsa 1.2TR Toyota Celica Coupé /AUTO Fiesta XR2i. 104 pk is een sterk bewijs van Ford's kunnen. Een auto met een machtig mooie stijl en machtig mooie prestaties. Een auto ook die u het gevoel geeft dat hij een stukje van de weg is. Maar tegen die tijd is hij al een stukje van uzelf geworden. d Weekblad voor Waddinxveen - Woensdag 1 november 1989 MOERKAPELLE - De Nederlands Hervormde Kerk aan de Dorpsstraat in Moerkapelle is dringend aan restauratie toe. Het Godshuis, door Pieter Post in 1662 ontworpen, onderging ook al in 1954 een ingrijpende op knapbeurt. Sinds het begin van de jaren tachtig wordt opnieuw over res tauratie gesproken, vooral nadat de laatste jaren kleine houtwormkever- tjes uit het eikehouten plafond neerdwarrelden op de kerkgangers. Voor de grootscheepse opknapbeurt van de in 1662-1667 gebouwde Moerka- pelse kerk is het geld - twee miljoen gulden - nog een probleem. WOW/. MiiiiMMffflffl wielaard voor de fiets - De bouw van de kerk is begonnen in 1662 en nam vijf jaar in beslag. Het is moeilijk te geloven dat dit Godshuis op de nominatie staat voor een twee mil joen kostende restauratie. Voor de leek ziet de kerk er gaaf en ’’gezond” uit. In de restauratiecommissie weten bur gemeester A.W. Lips, P. de Graaf, ar chitect Bob C. van Beek, P. de Vrij en L. Bos overigens wel dat de werkelijk heid anders is. Commissielid Piet de Graaf is tevens se- cretaris/penningmeester van de kerk voogdij. Deze Moerkapellenaarisnauw betrokken bij het restauratieplan. Hij vertelt over de verzwakte construc tie van dak en fundering: ”Het dak heeft een nieuwe leidekking nodig, de spantvoeten waarop de dakconstructie rust moeten over een lengte van twee meter vernieuwd worden en de funde ring moet helemaal vernieuwd wor den”. De kerk is overigens al eens eerder in 1954 gerestaureerd, waarbij het hoofd zakelijk ging om zicht werk. Omdat toen verschillende aannemers de werkzaam heden hebben uitgevoerd, is (nog) niet bekend hoeveel geld dat toen gekost heeft. Een van die aannemers is de fa. Bakker uit Moerkapelle geweest. De architectuur van de ruim 300 jaar oude kerk is eenvoudig en strak gehou den waarbij de speelse ramen voor een verrassend stijlvol effect zorgen. De leistenen dakbedekking vervolmaakt op een rustige wijze dit monument. De architect, Pieter Post (leerling van Jacob van Campen), heeft indertijd ge bruik gemaakt van verschillende bouw stijlen. De kerk behoort tot het type ’’zaalkerk”. Met name in het begin van maakten de De Gouwe-dames een ge spannen indruk, hetgeen wellicht werd veroorzaakt door het smalle zwembad. Door het gebrek aan speelruimte had den De Gouwe-dames moeite om hun duidelijk snellere speelwijze voldoende uit te buiten. Weliswaar scoorde Angela Faber bin nen 15 seconden 1-0, doch na ruim twee minuten hadden ze de hulp van de keep- ster van LIVO nodig, vanwege een ach terwaarts door het doel gehaalde bal. om het eerste partje met 2-0 af te slui ten. Als van rijksoverheid toestemming komt om tot restauratie over te gaan, wordt de kerk leeggeruimd. Er wordt - ingepast in de buitenmuren - een beton nen vloer gestort waarin gaten worden uitgespaard. In die gaten worden later betonnen hei palen gedrukt en verbonden met de vloer, zodat de krachten van de kerk- massa verdeeld worden. Omdat het kerkgebouw op een terp is gebouwd werd voor deze manier van fundering gekozen. Daarna kunnen de spanvoeten van het hemelgewelf ver nieuwd worden en de dakbedekking worden aangelegd. Voorwaar geen geringe klus. Volgens de verwachtingen zullen de herstel werkzaamheden 9 tot 12 maanden in be slag gaan nemen. WADDINXVEEN - De PvdA-fractie in de gemeenteraad heeft onderwijs wethouder Karei van Soest (VVD) vier fnaanden de tijd gegeven om de samen werkingsschool voor HAVO-Athe- neum aantoonbaar voorzieningen te la ten treffen om de kosten voor binnen in buitenschoolse projecten voor ou ders te beperken. Volgens de socialisten rijzen de kosten voor buitenlandse pro- jectreizen en verplichte gymkleding de pan uit. Aanvankelijk kwamen Marie Boere, Jettie Bonsel-Snelleman, Bep Vermeij én Charles Wijnen op de derde en laat ste dag van het begrotingsdebat in de Waddinxveense gemeenteraad met een motie, maar die werd toen politieke steun van andere fracties uitbleef door (ie PvdA aangehouden. Het was een spannende wedstrijd met eigenlijk drie in plaats van vier perio des. Het door coach Peter van de Loo en Jan Verwey uitgedachte tactische concept werd in de eerste uitstekend uitgewerkt. Goed opgezet aanvalsspel leverde, van uit twee man-meer-situaties, evenzo veel doelpunten op (Jan Verwey en Eric van Leeuwen). LZ’86 raakte hierdoor geprikkeld en de heren van De Gouwe schakelde een versnelling terug en raakten enigszins in paniek. Het geroutineerde LZ’86 wist daardoor zonder veel moeite de stand om te zetten in een 4-2 voorsprong. Een donderspeech van de coach bracht de heren terug in de realiteit en dit re sulteerde uiteindelijk dankzij een uit braak van Fred van de Hoek en drie doelpunten uit een man-meer situatie (Jaco de Jong, Eric van Leeuwen en Remco de Frankrijker) in een 6-5 voor sprong. Zaterdag treedt heren 2 om 17.45 uur in een thuiswedstrijd aan tegen het IJ 2 uit Amsterdam. WADDINXVEEN - De leden van de scoutinggroep Klimop krijgen zaterdag morgen 11 november in hun clubhuis achter de Vondellaan de goochelko- miek Mister Mopes uit Rotterdam op bezoek. Alle kinderen, tussen de 6 en 11 jaar, die het leuk vinden om een grappige goochelaar bezig te zien en misschien te mogen assisteren, zijn welkom. Deze ochtend duurt van 9.30 tot 11.30 uur en is tevens een gelegenheid om eens kennis te maken met de scoutings- peltakken in deze leeftijd. "We hopen dat op 11 november veel kinderen op het clubhuis achter de WSE-velden deze fijne ochtend mee be leven”, aldus de Klimop. Kaartjes zijn telefonisch a 2,50 per stuk te bestellen bij Linda Broer (tel. 01828-15709) en Debbie v.d. Tuin (tel. 01828-10094. staat, werd aan de Dienst Monumen tenzorg advies gevraagd hoe deze ke vers het best bestreden konden worden. Daarna is de zaak in juni 1986 pas goed gaan rollen, want de houtwormkever- tjes deden alleen maar hun werk: het opruimen van dood hout... Na nauwkeurig onderzoek werd op grote schaal houtrot geconstateerd. De torretjes zelf zijn niet de oorzaak ge weest van de houtrot, maar wel het ge- gelegd. Het restauratieplan van de Nederlands Hervormde Kerk ligt inmiddels bij het ministerie van Welzijn, Volksgezond heid en Cultuur. De architect Bob C. van Beek uit Oegst- geest is verantwoordelijk voor dit res tauratieplan en de kosten van dit plan belopen 50.000 gulden. De gemeente Moerkapelle heeft dit voorgefinancierd, maar het rijk zal 80% van de kosten in ’91 en ’92 vergoeden. Vermoedelijk zal het ministerie van WVC eind dit jaar beslissen of tot res tauratie kan worden overgegaan. Zoals de verwachtingen nu zijn zal het rijk 1,4 miljoen voor haar rekening nemen, de gemeente zal een subsidie van twee ton kunnen verlenen, zodat de resterende 400.000 gulden voor rekening van de Nederlands Hervormde Kerk is. Stel nu dat Moerkapelle niet in aanmer king komt voor die nieuwe regeling, wat dan? ”Dan zullen wij mogelijk weer terugval len op de oude regeling van een jaarlijks door rijksoverheid toegewezen budget, waarbij het aantal monumenten in Moerkapelle de verdeelsleutel bepaalt. Dan wordt het een zaak van zeer lange adem. Maar wij hebben goede hoop dat wij wel gebruik van die nieuwe regeling kunnen maken. Eind van dit jaar weten wij meer”, be sluit Piet de Graaf. ELSEMIEK DE JONG. town Het prijskaartje speelt ook een niet on aanzienlijke rol, want waar haal je zo gauw twee miljoen gulden vandaan als kleine gemeente? Nu is de regeling nog zo dat elke ge meente van rijkswege een bepaald bud get krijgt naar het aantal monumenten WADDINXVEEN - Groep 6, 7 en 8 van de openbare Klaas de Vriesschool aan de Herman Heijermanslaan hebben een week op Vlieland doorgebracht. Vorige week maandag vertrokken ze naar het eiland, een reis die één keer per drie jaar gemaakt wordt. De kinderen hadden er naar toe ge leefd, en er ook hard voor gewerkt. Reeds vóór de zomervakantie waren ze begonnen met de papier-sponsoraktie. De opbrengst van deze aktie was zo ver rassend groot, dat de kosten van de reis meevielen. Er waren zelfs kinderen die enkele tientallen guldens goedkoper uit waren, alleen door hun enthousiaste ge sjouw met oud papier. Na een tocht met de boot en een wande ling kwamen de Vlielandgangers op hun eindbestemming, het Donia-huis, waar ze zelf voor hun eten zouden zorgen. Er was een vol programma. Naast de vaste bezigheden als koken, eten, corvee en, als dat eindelijk lukte, slapen, hebben de kinderen samen met de leiding uitstapjes gemaakt. Zo werd er een speurtocht gehouden op Oost-Vlieland, gefietst met gehuurde fietsen, en gewandeld langs en in de zee. De kinderen stuurden ook allemaal een ansichtkaart naar huis, waarop ze vol gens hun ouders véél te weinig hadden geschreven. Eén van de leiders was vorige week woensdag jarig, dus dat werd extra fees ten, mét taart. De laatste dag hebben ze nog onder leiding van een gids wad-ge- lopen. De ’’Bonte Avond” vormde een gezellige afsluiting van de onvergete lijke week. Vrijdag werd de thuisreis weer aan vaard, en tegen de tijd dat de bus bij de school zou arriveren, stonden moeders en vaders reeds ongeduldig te wachten op hun kroost. Hun aankomst tegen vier uur betekende het einde van een week waarin iedereen veel had geleerd, gezien, en vooral gelachen. Alle kinderen en ouders van de Klaas de Vriesschool kijken nu weer uit naar het volgende evenement: het Klaas de Vries Filmfestival. Op donderdagavond 2 november worden 2 videofilms ver toond, opgenomen en gemonteerd door een vader en door de kinderen en leer krachten gespeeld, geregisseerd en be dacht. E 4 E Statig steekt de toren van de Neder landse Hervormde Kerk boven het dorpje Moerkapelle uit. Ver in de om trek ontwaart men het eerst deze toren, die al zo’n 332 jaar lang het beeldbepa- The lende silhouet van deze gemeente 4 1 4 'i 'i' '4 J 4 4 4 ‘i 5SSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSS 4 Bovenin de kerk laat Moerkapellenaar Piet de Graaf zien hoezeer de spantvoe ten verrot zijn. De dakconstructie rust op eikehouten jukbalken. Om zeker te zijn van volledig herstel moeten de onderkanten van de jukbe nen over een lengte van 2 meter ver nieuwd worden, waarbij ook nu massief eikehout gebruikt zal worden. Kosten een miljoen gulden. Ook de dakbedekking is aan vernieu wing toe. Deze werd weliswaar in 1954 ook al vernieuwd, waarbij gebruik werd gemaakt van een leistenen rijndekking. Het vocht slaat echter door, zodat er nu een leistenen maasdekking wordt toe gepast. Dit is een dubbele dekking waardoor de kans op het doorslaan van vocht tot een minimum beperkt wordt. Bij een nauwkeurig onderzoek hoort ook de fundering en helaas bleek deze ook aan volledig herstel toe te zijn. De buitenmuren van de kerk vervolgen hun weg twee meter diep de grond in. De fundering bestaat dus uit twee meter metselwerk, welke rust op een houten grondvesting. De houten ondergrond gaat het na ruim 300 jaar begeven "Misschien houden zowel het dak als de fundering het nog wel 50 jaar uit of nog langer, maar dat is niet zeker en boven dien is dat vooruit schuiven van het pro bleem. Een verzakking gebeurt door gaans niet regelmatig en dit veroorzaakt grote scheuren in de muren, zodat de kosten mogelijk alleen maar oplopen als te lang met restauratiewerkzaamhe den gewacht wordt”, legt De Graaf uit. Het feit dat de kerk aan de vooravond staat van ingrijpende herstelwerkzaam- stuur hebben een hoopvolle blik gericht heden werd veroorzaakt door de ont- --J:- 1 -- dekking van houtwormkevertjes. Omdat de kerk op de monumentenlijst Deze nieuwe regeling houdt in, dat het ministerie van WVC een bedrag van 130 miljoen gulden wil reserveren voor het restaureren van monumenten in Neder land. Het rijk wil in vijf jaartijd van alle ’’restauratie-ellende” afzijn. Uitgesmeerd over vijf jaar betekent dit een beschikbaar bedrag van 26 miljoen per jaar. Alle - voor restauratie in aan merking komende - monumenten moe ten met een goed onderbouwd restaura tieplan aan het ministerie worden voor- !t Vrijdagavond 3 november om half ne- deze keer met live-muziek. De toe- wordtgevulddoordeeigenreggae-D.J. kerk inclusief toren in eigendom. Bovendien had wethouder Karei van Soest namens de meerderheid van het college van B. en W. - dus zonder PvdA- wethouder drs. Martin Kraaijestein - het aannemen van de raadsuitspraak ontraden. De andere partijen, waarvan PCW en D'66 op zich wel sympathie be tuigden met de intentieverklaring van de socialisten, vonden met de onder wijswethouder dat dit een zaak is voor ?het schoolbestuur en de ouders van de .Teerlingen van de samenwerkings school. CDA-fractievoorzitter Jan Hielema herinnerde er het college van B. en W. nog even fijntjes aan dat het vorig jaar met veel tam-tam juist voor dat doel aangekondigde gemeentelijk school fonds helemaal de mist was ingegaan. Naar de mening van wethouder Karei van Soest valt dat nog maar te bezien, omdat het gaat om het zetten van ver schillende stappen. De tweede competitiewedstrijd van het eerste herenteam van De Gouwe werd wederom gewonnen. SVH, een fysieke zware ploeg, werd met 11-9 verslagen. SVH liet zich in eerste instantie niet overrompelen door het spel van De Gouwe. Dit alles resulteerde in een spannende wedstrijd. Het tweede partje kenmerkte zich door De Gouwe begon vrij gespannen aan de enkele persoonlijke fouten van De J J-- Gouwe-dames. Angela werd tweemaal voor 45 seconden buiten spel gezet en Wendy de Frankrijker eenmaal. Door dat goed werd verdedigd konden de Varsseveldsen niet tot scoren komen. Aan het eind van het tweede partje kre gen de Waddinxveensen meer grip op het spel, hetgeen resulteerde in twee doelpunten van Gillian van den Berg (3- 0 en 4-1). LIVO scoorde ook (3-1), zo dat het tweede partje kon worden afge sloten met een 4-1 voorsprong voor De Gouwe. Na een assist van Astrid Coene kon Astrid van Galen 5-1 aan laten tekenen en een minuut later was het wederom Gillian die scoorde (6-1). Nadat Diana van der Zijden 45 seconden kreeg scoorde LIVO 6-2, doch Diana nam persoonlijk wraak en bracht de stand na drie partjes op 7-2. Na een snelle uitbraak van Gillian in het begin van het vierde partje kon Astrid van Galen haar tweede doelpunt scoren (8-2). Hierna werd door beide ploegen om en om gescoord. LIVO scoorde uit een drietal man-meer-situaties respec tievelijk 8-3, 9-4 en 10-5 en Angela be- WADDINXVEEN - In het smalle Varsseveldse Pallantband behaalde het eerste damesteam van De Gouwe-waterpolo haar tweede overwin ning in de waterpolocompetitie van de bond 2e klasse B. Tegenstander LIVO werd met 10-5 verslagen. de wedstrijd nutte de door Gillian uitgelokte straf- worp (9-3), terwijl Gillian met een boogje 10-4 op het scorebord liet aante- kenen. Eindstand 10-5. De Nederlands Hervormde Kerk aan de Dorpsstraat in Moerkapelle is dringend toe aan een twee miljoen gulden kostende restauratie. Het kerkgebouw, ontworpen door Pieter Post, werd gebouwd in de jaren 1662-1667. (Foto: Sjaak Noteboom). Binnengekomen overheerst de rustige, geheimzinnige sfeer, die een lege kerk doorgaans weet uit te ademen. Het schitterend bewerkte, monumentale ei kehouten koorhek geeft toegang tot de ruimte waarin de dienst gevolgd kan worden. Het koorhek was eens eigendom van de St. Laurenskerk in Rotterdam. Begin achttiende eeuw werd het echter ge schonken aan de Nederlands Her vormde Kerk in Moerkapelle. De eikehouten kansel voorin de kerk, de keurig in het gelid staande banken en het ca. 80-jarige orgel achterin de kerk vormen de enige inventaris. Uit niets is op te maken dat hier ingrijpend geres- wat zij bezit. Die twee monumenten die taureerd moet worden, zelfs het houten Moerkapelle bezit, de kerk en een hemelgewelf ziet er gaaf uit. stolpboerderij, vormen jaarlijks dus ook geen vetpot. De kerkvoogdij en het gemeentebe- wedstrijd waardoor de tegenstanders hun spel konden spelen. Door goed keeperswerk van Kors van Tilburg en het goed afmaken van de numerieke meerderheid door Wilfred Bontje (2x) en Jaco van Tol was het 3-2 aan het einde van de eerste part. In ,de tweede en derde part kreeg De Gouwe iets meer vat op de wedstrijd al bleef men gespannen spelen. Het agres sieve spel dat De Gouwe vorige week nog zo overheersend maakte, kwam er dit keer niet geheel uit. Door doelpunten van Cees Boonstop- pel (2x), Wilfred Bontje, Remko Over dam en een schitterende hattrick van Marc Faber werd de stand aan het einde van de derde periode op 10-6 gebracht. In het laatste part werd het toch nog zeer spannend door 3 tegendoelpunten uit een numerieke minderheid, maar Kjeld Boonstoppel scoorde beheerst en dat resulteerde uiteindelijk in een eind- stand van 11-9. Komende zaterdag speelt De Gouwe om 19.30 uur in het zwembad ”de Sniep” tegen MZ&PC (Maastricht). Een cmpleet heren 2 speelde in Leiden tegen het zeer geroutineerde LZ’86 3. WADDINXVEEN - Het jongerencen- gangsprijs is 7,50. XX i. i-Beukenhof De Amsterdamse Reggae-groep t Exiles Vibration zullen die avond zo’n vormt. 4 reggae en hiphop-muziek voort. anderhalf uur optreden. Een eerste op- Doorgaans behoren de torens tot eigen- Vrijdagavond 3 november om half ne- treden van deze Amsterdamse formatie dom van de gemeenten, in dit geval gen is er weer een reggae-party. Ook in deze omgeving. De rest van de avond heeft de kerkelijke gemeente de hele was f12.950,- NU f11.950,- was f11.950,- NU f9.850,- was f14.950,- NU fl 3.950,- was f6.950,- NU f5.950,- was f9.950,- NU f8.950,- was f14.950,- NU f13.950,- was f23.950,- NU f21.950, was f9.450,- NU f6.950,- was f12.250,- NU f8.950,- wasf19.950,- NU fl 7.950,- was f26.950,- NU f23.950,- was f16.950,- NU f14.950,- was f8.950,- NU f6.950,- was f16.950,- NU f14.950,- wasf10.950,- NU f8.950,- was f6.950,- NU f5.950,- MULTI CAR IS ALLE DAGEN GEOPEND DONDERDAGAVOND KOOPAVOND

Weekblad voor Waddinxveen | 1989 | | pagina 9