Afrikaanse vrouwen bezoeken Souburgh WONDER: GEZOND UIT LANGE COMA Jaarverslag 1989 van Goudse Kamer Waddinxveense Ad vanAlphen vertelt levensverhaal Film in De Schaapskooi Swingende jaarwisseling Van der Lubbe Expositie en demonstraties rond 15-jarig Zeven Muzen Amnesty International schrijft door EO-koor- avond in St. Janskerk BRANDJE IN NOORD Welfare: 3.375,- Passage 222,01828-17522*. Zeldzaam Meer mensen Omzet Investeringen Industrie Dan nu eerst evèn naar Van Ginkel. Daar liggen de nieuwe zomerprogramma’s om plannen te maken. Van de voorpret te genieten en tijdig te reserveren bij het reisburo met de goede service. 9 Waddinxveen, Gun uzelf Van Ginkel. Pagina 17 I Weekblad voor Waddinxveen - Woensdag 10 januari 1990 Meer werk in Midden-Holland van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden-Holland. Drie Zuidafrikaanse zwarte vrouwen hebben een bezoek gebracht aan Waddinxveen en Boskoop. In Huize Sou- •SI DIT JAAR ZEKER VAN ZON! I WADDINXVEEN - Groot opgemaakt heeft het dagblad De Telegraaf zaterdag aandacht geschonken aan het levensverhaal van de aan de Nico- laas Beetslaan wonende Waddinxveense Ad van Alphen (45), die van 12 januari tot 13 juli 1988 in coma heeft gelegen. Ze is daar geestelijk gezond weer uit gekomen. Na het succes van CASA (Culture in another Sout-Africa) in 1987 werd bin nen de Nederlandse anti-apartheidsbe- weging het plan opgevat een vrouwen conferentie te organiseren. Binnen de vrouwensectie van het ANC dacht men al langer over een ontmoe ting met andere Zuidafrikaanse anti- De enthousiaste vrijwilligersgroep is al weer druk aan het plannen maken hoe de volgende verkoopdagen op te zetten en om overleg te plegen welke hand werken het best bij het publiek aan slaan. Zodoende kunnen de handen weer uit de mouwen worden gestoken, om een nieuwe verkoopbare voorraad WADDINXVEEN - In de nieuwsbrief van de afdeling Gouda en omstreken van het Rode Kruis wordt gemeld dat de in het Anne Frank-centrum gehou den Welfare-verkooptentoonstelling - geopend door het Waddinxveense Rode Kruis-bestuurslid mevrouw T. Atema - 3.375,- heeft opgebracht. Er was weer een bonte verscheidenheid aan brei-haak- en borduurwerk, waar van vooral de zelfgemaakte kerstarti- kelen gretig aftrek vonden. Dit jaar was er naast de verloting het rad van avontuur, hetgeen een schot in de roos bleek te zijn. schouwt, beweegt zich tussen de 75% in de agrarische sector en de 85% in de groothandel. GOUDA - De Evangelische Omroep maakt op zaterdagavond 20 januari in de St. Janskerk in Gouda een televisie opname van het koor- en samenzang- programma ”Zuid-Holland zingt”. Aan dit programma werken mee het Christelijk Jeugdkoor ’’Vivace” uit Zwijndrecht onder leiding van Marga- Zowel prof.dr. Jan Minderhoud, co- madeskundige en hoogleraar neurolo gie in Groningen, als neuroloog Sjoerd Visser van het Goudse Bleuland Zie kenhuis reppen tegenover verslaggever André de Kromme van één zeer spora dische uitzondering, die in de medische literatuur wel eens vermeld zijn, maar niet zijn te verklaren”. Deze cijfers zijn ontleend aan de En quête Regionale Bedrijfsontwikkeling (ERBO), die elk jaar in september door de Kamer van Koophandel in Ne derland wordt gehouden. Middels de ERBO wordt een totaal beeld van de diverse sectoren en be drijfstakken verkregen, zowel op lan delijk als regionaal niveau. In 1989 hebben in Midden-Holland 74% van de aangeschreven bedrijven hun mede werking verleend, één van de hoogste percentages in Nederland behaald dat jaar. De stichting kreeg uit Waddinxveen duizend gulden subsidie. Malibongwe is Zoeloe voor ”Wij eren de vrouwen in de strijd”. Twee weken lang wisselen afgevaardigden van Zuid afrikaanse en Nederlandse organisaties in een relatief veilige omgeving erva ringen uit en bespreken ze de politieke toekomst van Zuid-Afrika. Twee we ken om vrijuit te spreken over de on derdrukking, verdriet te delen, maar ook om te genieten zonder het risico door de politie te worden opgepakt. apartheidsstrijders, het uitwisselen van iedeeën tussen een groot aantal vrou wen uit de Brede Democratische Be weging (MDM). Zo ontstond de Stichting Malibongwe, die een jaar lang de conferentie heeft voorbereid. cordia”, eveneens afkomstig uit Den Haag. Beide laatstgenoemde koren staan onder leiding van Gerard Brëas. Daarnaast wordt de avond muzikaal ondersteund door de sopraan Margaret Roest, de fluitiste Dorette Lagendijk, trompettist Frits Damrow en Annelies Houtman-Knaven op harp. Organist is Sander van Marion, Wim Loef ten- v erwacntingen slotte bespeeit de piano. De verwachtingen van de ondernemers Martin van Zonnenberg leidt de sa- voor het jaar 1990 zijn net als in de rest van Nederland gunstig. In de regio Midden-Holland verwacht circa 90% van de ondernemers een toenemende of gelijkblijvende omzet. Het aantal ondernemers dat een positief resultaat verwacht te behalen ligt op 91%. Door 96% van de ondernemers is aan gegeven dat hun personeelsbestand heeft zijn broer op 30 juni een gesprek met dokter Visser, waarin hij hem rustig op al die opmerkelijke verschijnselen at tendeert. Hoewel de neuroloog weer komt aanzetten met onderzoeksresulta ten en diagnoses, zegt hij eveneens toe bereidt te zijn het roer volledig om te gooien als er werkelijk sprake zou zijn van nadrukkelijke veranderingen. Met de toevoeging dat hij dan wel objectieve informatie van de verpleegkundigen moet hebben. Albert van Alphen, die door de toe stand van zijn vrouw bijna alle vrien den en kennissen is kwijtgeraakt, maar door dik en dun gesteund blijft worden door het Goudse vriendenechtpaar Dirk en Dieneke Monster krijgt volop steun van het ziekenhuispersoneel, die gaandeweg beseffen dat er sprake is van een heel bijzondere ontwikkeling. Er komt meer revalidatie. Zelf leert Albert zijn vrouw weer schrijven en er komen weer verstaanbare woorden over haar lippen. Op 25 november 1988 verlaat Ad van Alphen het Bleuland Ziekenhuis om naar een revalidatiecentrum te kunnen gaan. De fysiotherapie gaat nog altijd door - drie dagen in de week in het Goudse verpleeghuis Bloemendaal. De rest van de tijd zit Ad in haar rol stoel bij haar man Albert die haar elk uur van de dag met de meest liefdevolle steun blijft omringen. Hij is immers ge tuige geweest van een wonder. Doordat het bezoekersaantal wat te genviel, werd gevreesd dat de op brengst lager zou liggen dan voor gaande jaren. Gelukkig bleek het pes simisme ongegrond,'het resultaat was zelf hoger. tieken kunnen dus pas aangepast wor den als zij er wel of niet meer is...” In het artikel wordt uitgebreid inge gaan op alle activiteiten van Albert van Alphen met betrekking tot zijn vrouw. Hij mag haar ook buiten de bezoekre geling om bezoeken, zet tot verbazing van het ziekenhuispersoneel in Gouda een zware antieke klok uit hun flat in de ziekenhuiskamer van zijn vrouw, doet aan het bed van zijn in coma-liggende Ad toch verslag van alle dagelijkse ge beurtenissen (omdat hij had gehoord dat comapatiënten toch nog geluiden zouden kunnen opvangen), plaatst een televisietoestel en kijkt ”met” haar mee en prikt briefjes op een door hem zelf gemaakt mededelingenbord voor het geval ze ’’wakker” zou mogen wor den en zou willen weten waar Albert op dat moment is. Het artikel in De Telegraaf gaat dan als volgt verder: In de nacht van 9 op 10 april 1988 slaan de emoties door hem heen, als Ad de ogen opslaat. ”Ons eerste contact!” Dat hij op dat moment zo zeker weet dat het niet om een reflex maar wel degelijk om contact gaat, komt doordat hij, ondanks de ontroering, even alert reageert als al tijd. Vóór de luikjes van Ad misschien weer dichtvallen, doet Albert een paar passen en... haar ogen volgen hem. Daarna gaan zij inderdaad weer dicht. In zijn met blauwe ballpen geschreven dagboek, bijgehouden tot en met de dag van vandaag, staat op 10 april 1988 met rode letters: volgens mij is zij uit coma gekomen. Even verderop, in blauw weer: ik denk dat ik de gelukkigste vent van de hele wereld ben. Inmiddels krijgt Ad dan ook fysiothera pie, want eind maart had zij, tóen Albert haar wat onhandig vastpakte au! geroe pen. Ook' op dat moment is Albert zo alert om haar opnieuw zo beet te pak ken, en roept zij au! Eerst verklaren de neurologen dat vanuit hun ervaring dat kreten als au! en ook wel vloeken er een beetje bijhoren, als een soort reflex- woorden. Maar kort daarop voelen zij toch wel voor fysiotherapie. "Ja zeg, ik geloof best in ervaring en vakkennis van neurologen, maar dat is toch niet alleen zaligmakend! Ik heb hun uitspraken in de la "Bekende feiten” gestopt, maar ik ’m niet dichtgeschoven. Op 11 mei weereen emotionele toestand in Ads kamer, want dan zet de fysiothe rapeut haar in een stoel. "Moet je je voorstellen, maandenlang heeft zij daar levenloos gelegen en nu in ’n stoel!” Op 14 mei zit Ad in een rolstoel. Albert denkt dat de neurologen hem misschien niet helemaal voor vol aanzien, omdat hij bij het vertellen van al die dingen zo vreselijk geëmotioneerd is. Daarom op te bouwen. Het zeer goede herstel van Ad van Al phen, getrouwd met Albert van Al phen, die onder andere gastheer is ge weest van de lokale qmroep RTW en die niet berustte in sombere medische voorspellingen, na een lange periode van diep coma is namelijk zo zeldzaam dat men er bij de behandeling in het ziekenhuis niet of nauwelijks rekening mee houdt. Het pagina-grote artikel in De Tele graaf begint zo: Net op weg naar haar werk op het nota riskantoor slipt Ad van Alphen vlakbij haar flat in Waddinxveen op een bevro ren plas, en smakt met haar brommer te gen de grond. Het is 9 uur in de ochtend van de twaalfde januari 1988, en voor Ad ein digt dan haar leven. Niet het leven in haar, want na zes maanden op reis te zijn geweest door Comaland, dat zelfs de knapste geleerden niet duidelijk in kaart kunnen brengen, keert zij in de tweede helft van dat jaar terug tot de mensen die haar trouw bleven. Heel in het bijzonder is dat haar man Albert. Een aantal weken na het ongeluk neemt behandelend neuroloog Sjoerd Visser in het Goudse Bleuland Ziekenhuis er op een zaterdagmiddag de tijd voor om de echtgenoot van zijn patiënte in te lichten. Behalve tal van botbreuken en een breuk in een oogkas heeft Ad ernstig hersenletsel opgelopen, waardoor zij in diep coma verblijft. De kans wordt nihil geacht dat zij daaruit wakker zal wor den. Zou dat toch gebeuren, dan zou zij er heel slecht aan toe zijn. Twee maanden later onderbouwt de neuroloog zijn uitlatingen tegen Albert van Alphen voor alle zekerheid nog maar eens met statistisch materiaal, om toch vooral duidelijk te maken waar hij en zijn vrouw aan toe zijn. Visser voegt daaraan nog zijn eigen klinische erva ringen toe, die hij opdeed in de fameuze Wassenaarse Ursulakliniek. Omdat Albert zich al meteen tijdens het eerste gesprek bij het vallen van het woord coma had voorgenomen zich tot het uiterste voor zijn vrouw in te gaan in zetten, antwoordde hij bij deze nadere toelichting laconiek: ’’Ik geloof u best, maar mijn vrouy leeft nog en de statis- ZEVENHUIZEN - In het dorpshuis Swanla aan de Burgemeester Klinkha- merweg in Zevenhuizen wordt vrijdag 12 (19.00-21.00 uur) en zaterdag 14 ja nuari (10.00-17.00 uur) een tentoon stelling gehouden en demonstraties ge geven ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan van de Zeven Muzen. Wilde men 15 jaar geleden in Zeven huizen muziek- of balletles volgen, dan moest men hiervoor het dorp uit. De Culturele Commissie ”De Zeven Mu zen” werd in het leven geroepen en er werden muziek- en balletlessen georga niseerd in het Dorpshuis Swanla. Nu, 15 jaar later, is de Zeven Muzen uitgegroeid tot een organisatie met een ruim aanbod op cultureel gebied. Naast de reeds genoemde lessen zijn er nu tal van creatieve cursussen. behoren tot de groep van 170 voorna melijk zwarte vrouwen die tot woens dag 17 januari op de Amsterdamse con ferentie praten over de rol van vrouwen in de strijd tegen apartheid en de rech ten van vrouwen in een toekomstig de mocratisch en ’’vrij” Zuid-Afrika. Onder de deelneemsters zijn veel bal lingen uit Zambia - in de hoofdstad Lu saka is het hoofdkwartier van het ANC gevestigd - en andere omringende lan den. In 1989 had het regionale bedrijfsleven weer 3,3% meer mensen in dienst dan het jaar daarvoor. Dit komt neer op een stijging van het aantal arbeids plaatsen met circa 1650. Landelijk be droeg de toename van de werkgelegen heid eveneens 3,3% In de sectoren bouwnijverheid en dienstverlening en in de agrarische sec tor is het personeelsbestand in 1989 sterker toegenomen dan gemiddeld. Al jaren scoort het Middenhollandse bedrijfsleven beter op het punt rende ment dan het totale bedrijfsleven in Nederland. Van 1988 op 1989 is het percentage bedrijven, dat heeft aange geven voldoende rendement over het geïnvesteerd vermogen te hebben be haald, met 4% toegenomen tot 79%. Daarnaast behaalde 91% van de be drijven in Midden-Holland een positief resultaat over 1989. De omzet in Midden-Holland nam in 1989 toe met 5%. Dit is één tot enkele procenten meer in vergelijking tot voorgaande jaren. Aan de omzetgroei is door alle sectoren bijgedragen. De incidentele daling van de export in 1988, die afbreuk deed aan de positieve exportontwikkeling van de afgelopen jaren, is in 1989 ruimschoots gecom penseerd. Nadat in 1988 de export met 6% was af genomen nam deze in 1989 toe met 4% Het landelijk exportcijfer steeg in de zelfde periode met 4% van 6 tot 10% Vooral door het midden- en kleinbe drijf (tot 50 personeelsleden) is in regio Midden-Holland in 1989 is belangrijke mate geïnvesteerd. Daalde bij het Nederlandse midden- en kleinbedrijf de investeringen met 3%, in Midden-Holland werd een stijging van 5% gerealiseerd. De goede ontwik kelingen bij de kleinere bedrijven kon echter de daling van- de investeringen bij de grotere bedrijven niet geheel compenseren. Uiteindelijk lagen de investeringen in het totale regionale bedrijfsleven 4% lager dan in 1988. Desondanks zijn de investeringen in Midden-Holland de laatste 6 jaar met 22% toegenomen. Landelijk daalden de investeringen in deze zelfde periode met 3%. Het percentage bedrijven met een posi tief resultaat over 1989 varieert van 87% in de groothandel tot 93% in de bouwnijverheid. Het percentage on dernemers dat het rendement over het geïnvesteerd vermogen als gunstig be- naar verwachting toe zal nemen of ge lijk zal blijven. Bijna de helft van de ondernemers denkt in 1990 te gaan investeren en één op de vier verwacht te zullen exporte ren. Samenvattend kan men stellen dat de gunstige resultaten die in 1989 behaald zijn, de rooskleurige toekomstver wachtingen van de Middenhollandse ondernemers rechtvaardigen. Met ingang van januari 1990 zal het cursuspakket worden uitgebreid met een cursus bloemschikken en sieraden maken. Naast de cursussen organiseert de Zeven Muzen concerten, toneel voorstellingen, werkt samen met de ge meende wat betreft de tentoonstellin gen in het gemeentehuis, brengt kin dertheater in samenwerking met De Speelparasol en organiseert lezingen in samenwerking met de Openbare Bi bliotheek. Om het 15-jarig bestaan te vieren, wordt er op vrijdag 12 en zaterdag 13 januari een tentoonstelling gehouden in het dorpshuis Swanla. De opening vindt plaats op vrijdagavond om 19.00 uur. Er zal werk te zien zijn van cursisten en cursusleiders van de cursussen: teke- nen/schilderen, pottenbakken, kalli grafie, knip- en naailessen, bloem schikken en sieraden maken. Ook zullen er demonstraties gegeven worden. Daarnaast is er informatie van de Filmclub Rottezoom en algemene informatie van de Zeven Muzen betref fende voorstellingen en concerten. De indeling van de demonstraties is za terdag als volgt: tussen 10.00 en 11.00 uur bloemschikken, tussen 11.00 en 12.00 uur blokfluiten, om 13.00 uur jazzballet, tussen 13.00 en 14.00 uur pianospel, tussen 13.00 en 15.00 uur kalligrafie, om 14.00 uur jazzballet, tussen 14.00 en 16.00 uur tekenen, pot tenbakken, gitaarspel en om 16.30 uur modeshow. Voor de kinderen is er een hoekje waar ze kunnen tekenen, kleien en kalligra feren. Iedereen is van harte welkom, de toegang is gratis. WADDINXVEEN - Komende vrij dagavond zal in de hervormde koffie bar De Schaapskooi aan de Nesse, de film "The years of the beast” vertoond worden. WADDINXVEEN/GOUDA - Voor het zesde achtereenvolgende jaar is de werkgelegenheid in het Middenhollandse bedrijfsleven toegenomen. In zes jaar tijd is het personeelsbestand,bij de bedrijven in totaal met 16 procent toegenomen, zo staat in het dinsdag verschenen jaarverslag 1989 menzang van ”Zuid-Holland zingt”. De avond wordt gepresenteerd door Jan van den Bosch. Belangstellenden zijn van harte wel kom. Het programma begint om 19.30 uur. De deuren van de St. Janskerk gaan open om 18.45 uur en sluiten in verband met de TV-opname om 19.15 uur. De toegang is vrij. WADDINXVEEN - Drie Zuidafri kaanse vrouwen hebben dinsdagmid dag een bezoek gebracht aan Boskoop en Waddinxveen. Het drietal, dat in Amsterdam deze en volgende week de Malibongwe-conferentie bezoekt, kwam naar beide gemeenten op initia tief van de Boskoopse Vrouwenraad en de Werkgroep Anti-Apartheid Wad dinxveen. Het bezoek werd afgesloten met een bijeenkomst in het gemeente huis van Boskoop. In Waddinxveen is een kijkje genomen bij de Vereniging Maatschappelijke Dienstverlening Zuidplas, die kantoor houdt in het Anne Frank-centrum aan het Jan van Bijnenpad en in Huize Sou burgh aan de Prins Bemhardlaan. De Zuidafrikaanse vrouwen waren ’s morgens in de hoofdstad opgehaald door Waddinxveners en Boskopers. Ze 'f' WADDINXVEEN - De Waddinx veense vrijwillige brandweer is er aan te pas gekomen om een brandje te blus sen in de wachtruimte op het perron van het NS-station Waddinxveen- Noord. Deze ruimte is meermalen door brand jes aangetast en geregeld het mikpunt van vandalisme. De Nederlandse Spoorwegen hebben plannen in voor bereiding om hieraan door een nieuwe accommodatie wat te gaan doen. WADDINXVEEN - De Waddinx veense dansschool Van der Lubbe is de jaarwisseling swingend gepaseerd. Zaterdag voor Kerstmis werd in het Boskoopse Rozenburcht het traditio nele Kerstbal gehouden. Voor wie vei lig op de bestemming aan wilde komen was een bus gehuurd. De muziek in Boskoop was in handen van de vijf- mansformatie ’’Formation Friction” uit Den Haag. Zij wisten de stemming erin te houden samen met de attracties, zoals een de monstratie ballroom en latijns-ameri- kaanse dansen én de traditionele kerst wens (dit maal in de vorm van een mini musical playbackact door 14 leerlingen van de dansschool). Met ook zelf de wens uit te spreken voor een goed en vooral gezond 1990 nodigde het echtpaar Guus en Renée van der Lubbe hun gasten uit afgelopen zaterdag aanwezig te zijn op de gratis te bezoeken Nieuwjaarsinstuif. Ook deze avond verliep bijzonder sfeervol en gezellig, wat blijkt uit de woorden van een bezoekster: ”Het was heerlijk vanavond. Het is net of van een familiefeest weg ga”. Deze spannende en boeiende film gaat over de wereld in verval in de eindtijd. Het hoogtepunt in deze film wordt ge vormd door de verwachting van de komst van Jezus Christus. De film begint om half negen. De deu ren zijn vanaf k^art voor acht open. j burgh aan de Prins Bemhardlaan keken ze rond en spraken ze met enkele Waddinxveense ouderen. Ze toonden zich verrast door de zorg in ons land voor ouderen. (Foto: Sjaak Noteboom). De industrie in Midden Holland ver toonde in 1989 op nagenoeg alle fron ten een verbetering ten opzichte van het voorgaande jaar. In 1988 was nog sprake van een daling van de export en de investeringen. De verbetering uit zich ondermeer in het aantal bedrijven, dat over 1989 een positief resultaat heeft behaald. Het percentage bedrijven met vol doende rendement over het geïnves teerd vermogen lag wederom hoger dan het landelijk nivo. De export ontwikkelde zich met name goed bij de kleinere bedrijven. Deze realiseerden een exportstijging van 16,5% tegen landelijk 12,6%. De sector industrie is onder te verdelen ret de Swart, The Chapel Singers uit in een aantal uiteenlopende groepen, Den Haag en het Westlandkoor ”Con- alle met een eigen ontwikkeling. Tot de industriële sector worden gerekend: de voedings- en genotmiddelenindustrie, textiel- en schoenindustrie, hout- en bouwmaterialenindustrie, papier- en grafische industrie, chemische indus trie en metaalindustrie. WADDINXVEEN - Naar verwachting van Amnesty International in Wad dinxveen zullen er dit nieuwe jaar wei nig brieven voor het vrijlaten van poli tieke gevangenen naar Oost-Europa gaan. Maar de leden van de werkgroep blij ven doorgaan met het schrijven voor mensen overal in de wereld, die on rechtmatig gevangen worden gehou den en/of worden gemarteld. ’’Laten we er dit jaar voor zorgen dat er vele brieven naar die landen gaan, waar de rechten van de mens nog niet wor den gerespecteerd”, aldus Amnesty. In januari kan geschreven of een brief afgehaald worden bij Hannie Okkes, Chopinlaan 26, tel. 16078 (woensdag avond 10 januari) en bij Marijke de Groot, Kievitdreef 19, tel. 10082 (maandagavond 17 januari). Er kan geschreven worden voor: - De 46-jarige neurochirurg dr. George Mtafu in Malawi. Hij wordt sinds februari 1989 zonder aanklacht of proces vastgehouden. - De 26-jarige technische student Aung Din in Birma. Hij wordt sinds 24 april 1989 vastgehouden krachtens de staat van beleg. - De 56-jarige Hakem Sultan Al-Faiz in Syrië. Hij wordt al meer dan achttien jaar zonder aanklacht of proces gevan gen gehouden. j

Weekblad voor Waddinxveen | 1990 | | pagina 17