Vier avonden raadzaal over Duitse filosofen Raoul Dufy Kwartet in SRTW-RAOIOI 1BEDRIJVEN1 Lichte daling in vervoerd aantal reizigers Donderdagavond 11 januari Informatie avond over Van HV-midden-Holland in De Boog Speijertherapie Maskerade brengt twee voorstellingen Technische voorlichting energiebedrijf Man sliep in gestolen transportbus Voetballers oefenen Vrijheid thema van laatste lezing over gezondheid n Jaarvergadering Plattelandsvrouwen Knelpunten Voor iedereen Turbulent Kwartet Sneldiensten Pagina 9 8 ^oensdag 10 januari 1990 Het Raoul Dufy Kwartet, voor de gelegenheid aangevuld met - de niet op de foto staande - klarinettist Els Vreugdenhil. (Foto: Claire Huydts). WADDINXVEEN - Het eerste kamermuziekconcert in de raadzaal van het Waddinxveense gemeentehuis wordt donderdagavond 11 januari ver zorgd door het Raoul Dufy Kwartet met het klarinetkwintet van Brahms. De klarinet wordt in dit derde concert in de tiende kamermuziekserie be speeld door Els Vreugdenhil. Naast Brahms zijn er ook werken te horen van Mozart en van de componiste J. Beyerman-Walraven. WADDINXVEEN/BOSKOOP/GOUDA - NV Streekvervoer Westne derland in Waddinxveen/Boskoop vervoerde vorig jaar ongeveer 62 mil joen reizigers. Dat betekent dat er sprake is van een lichte daling van het aantal vervoerde reizigers ten opzichte van 1988, zo staat er in het jaarver- 1 Sb 1 lUik Minder mensen in bus Westnederland ZATERDAG 13 JANUARI 1990 ZONDAG 14 JANUARI 1990 -prog ramma- De Waddinxvener H.R. BURGER is uitgetreden als directeur van Euro Communication Gouda BV, Gouda. In die funtie heeft hij ook Euro Commu nication Beheer (ECB) BV, Gouda, verlaten. taal 150.000,-, waarvan geplaatst: 30.000,-. Directeur: J. den Heijer uit Waddinxveen. Frank de Groot studeerde aan het Ko ninklijk Conservatorium te Den Haag bij Isidor Lateinqr en Jürgen Kuss- 10.45-12.00 uur - Kerkprogramma (2). Gospelmuziek. Het onrecht en de wan toestanden in de wereld worden voor veel artiesten aan de kaak gesteld. Naast veel muziek zijn er enkele inter views. Allereerst zal diaken De Bas van de Brugkerk de nood in Ethiopië aan de orde stellen. Daarna zal diaken De Rooy vertellen hoe de vorige week ge houden hulpaktie voor Roemenië tot stand kwam. En tenslotte vertelt mevr. J. Piets over haar indrukken en beleve nissen die ze opgedaan heeft tijdens reizen door Roemenië. Lokale omroep via de FM-band 101,1 Mhi. (in stereo). Staringlaan 2, postbus 330, 2740 AH Waddinxveen, tel. 01828-10379. (Elk heel uur (internationale en lo kale nieuwsberichten) 12.00-13.00 uur - RTW-klassiek. Klas sieke muziek om de zondagmiddag rus tig in te gaan. in het nieuws Het Goudse reclamebureau REP ver huist van het Goudse Regentesseplant- soen naar de Mercuriusweg in Wad dinxveen. Met het bureau verhuist ook uitgeverij RAHMS EN PARTNERS mee naar Waddinxveen. 13.00-14.00 uur - Khabar oua nagham. Informatief magazine voor Arabisch- en Nederlands-sprekenden in Wad dinxveen, ondersteund door muziek. De in totaal vier inleidingen zullen wor den gegeven door dr. A.A. de Bruin (historicus) (donderdag 25 januari over de tijd van Kant, Schopenhauer en Nietzsche), drs. K.J. Brons (filosoof) (donderdag 8 februari over het mens beeld van Kant), dr. M. van Nierop (fi losoof) (donderdag 8 maart over het mensbeeld van Schopenhauer) en door prof.dr. W. van Dooren (filosoof) (donderdag 5 april over het mensbeeld van Nietzsche). In Midden-Holland zijn er ook enkele essentiële knelpunten, zoals: - de doorstroming in de bebouwde kom te Gouda. Een adviesbureau zal begin 1990 een rapport uitbrengen over een verbeterde doorstroming van het busverkeer in deze gemeente; - de doorstroming op de S22 tussen de aansluiting met de veiling en de A12 bij Bleiswijk. Naar verwachting zal de doorstroming op dit knelpunt in mei 1990 voor de bus zijn gewaarborgd. De algemene tendens van privatisering is ook merkbaar in het streekvervoer. Voor Westnederland betekent dit: steeds meer kansen voor het bedrijfs matig uitvoeren van de dienstverle ning. Zij streeft daarom naar het opti maal benutten van het ’’vrije onderne merschap”, onder andere door know how en geavanceerde outillage aan te bieden aan andere bedrijven. In 1989 is Bedrijfswagens Service Westnederland BV opgericht. Deze dochteronderneming van Westneder land verzorgt met name verhuur van stallingsruimten en diagnosestraten in clusief remmentestbank, onderhoud en wassen van voertuigen voor derden te gen scherp concurrende prijzen. WADDINXVEEN - Op woensdag avond 17 januari om acht uur houdt de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen, afdeling Waddinxveen, haar jaarvergadering in Het Trefpunt. Na de pauze zal de avond gevuld wor den met bingo. 9.30-10.45 uur - Rechtstreekse uitzen ding van een kerkdienst van de Cen trale Hervormde Gemeente uit De Hoeksteen aan de Esdoomlaan. Voor ganger is ds. M. J. Paul uit Wijk en Aal burg. De diaconie houdt een collecte ten bate van het noodlijdende Ethio pië. De causerieën over de Duitse filosofen Kant, Schopenhauer en Nietzsche zijn georganiseerd door het H.V.-Midden Holland en cursorisch opgezet. Iedereen kan deelnemen. Inleiders en deelnemers komen uit allerlei levens beschouwelijke en politieke kringen. De deelnemers ontvangen van elke in leiding een samenvatting, alsmede een uitvoerige toelichting in de vorm van overdrukken van publikaties. Ook wordt een literatuuroverzicht gegeven. Het is de bedoeling diverse boeken aan te schaffen en aan te bieden aan de Openbare Bibliotheek van Waddinx veen. Het cursusmateriaal is uitslui tend bestemd voor de deelnemers aan de cursus en mag niet voor andere doel einden worden gebruikt/gecopieerd. Aan de cursus zijn kosten verbonden. Omdat het gemeentebestuur van Wad dinxveen een bescheiden subsidie geeft voor deze sociaal-culturele activiteit, zijn de kosten voor deelname voor ie dereen ƒ5,- per avond. Daarnaast is het cursusboek te koop voor degenen die intekenen en tevoren betalen voor vier avonden. De prijs van het cursusmateriaal is op dit moment nog niet vastgesteld. Duidelijk zal zijn dat deze filosofische avonden vooral voor Waddinxveen een uitnemende gelegenheid zijn om ken nis te maken met deze belangrijke pe riode uit de culturele geschiedenis, hoewel evenals vorig jaar (Franse filo sofen) ook tal van niet-Waddinxveners verwacht worden. De 19de eeuw was, evenals de 20ste, turbulent. Kende ingrijpende verande ringen. Nauwelijks waren de eerste re volutionaire processen (rond 1800, de bekendste is de Franse revolutie) ge kalmeerd of andere dienden zich aan. Hoe moest Europa ingericht worden? Daarover discussieerde men in 1815, na de definitieve nederlaag van Napo leon, en daarna. Volgens de opvattingen der conserva tieven? Die der Liberalen? Socialisten? De Marxisten wisten precies hoe dat moest. Maar dat was ook het geval met de Orthodoxe Christenen. De samenleving veranderde. Niet al leen omdat allerlei ideologen hun stem pel daarop probeerden te drukken, maar vooral omdat het zich verder ont wikkelde kapitalisme dit bewerkstellig de. Het eerste werk voor de pauze is het strijkkwartet in Bes gr.t KV 458 van W.A. Mozart. Dit strijkkwartet wordt ook wel het Jagd-quartet genoemd en ontleent zijn naam aan het jachthoorn- motief, dat in dit kwartet voorkomt. Het Jagd-quartet maakt deel uit van een cyclus van zes kwartetten, die Mo zart aan zijn grote voorbeeld Joseph Haydn opdroeg en bekend staan als de zes Haydn-quartetten. Vervolgens staat het strijkkwartet (ca. 1912) van de Nederlandse vrouwelijke componist J. Beyerman-Walraven (1879-1969) op het programma. On danks het feit dat deze dame componist een zekere bekendheid genoot aan het begin van deze eeuw had ze ook met bepaalde vooroordelen te kampen. Dat moge blijken uit het volgende ci taat van Wouten Hutschenruyter, des tijds dirigent van het Utrechts Stedelijk Orkest: Jeanne Walraven, van wie wij een Ouverture speelden, waar uit een stoerheid en een kracht naar vo ren kwamen, zoals men ze niet zou ver wachten in een werk door vrouwen hand geschreven”. Zo’n uitspraak maakt wel nieuwsgierig naar haar werk. Na de pauze speelt het Dufy Kwartet met klarinettiste Els Vreugdenhil het klarinetkwintet in b kl.t. op. 115 van Johannes Brahms. Door een ontmoe ting met de virtuoze klarinettist Ri chard Muhlgeld leerde Brahms de mo gelijkheden van de klarinet kennen en pas zes jaar voor zijn dood schreef Brahms zijn kamermuziekwerken met klarinet. Dat Brahms dan volkomen vertrouwd is met dit instrument is hoorbaar in dit klarinetkwintet, waarbij de klarinet de meest uiteenlopende stemmingen op roept van lichtvoetig tot uiterst melan cholisch. openbaar vervoer is een structurele aanpak die op korte termijn effectief kan zijn. Door infrastructuur te realiseren ten behoeve van de bus is het mogelijk een hoogwaardig openbaar-vervoersys- teem op te bouwen, dat nauw aansluit bij de wensen van de reiziger: naadloos vervoer met een snelheid die vergelijk baar is met de auto. Projecten in het verleden hebben aan getoond, dat dergelijke investeringen een hoog rendement opleveren: een sterke reizigersgroei en een verhoogde efficiency. Reeds in 1988 is Westnederland een zeer uitgebreide businfrasti uctuurcam- pagne gestart, omdat zij vele mogelijk heden ziet het openbaar vervoer in de Randstad te verbeteren, door het op lossen van een groot aantal knelpunten in haar vervoergebied en door het ver der ontwikkelen van nieuwe projecten, zoals de eerder genoemde srieldiensten voor het woon-werk-verkeer. Absolute voorwaarde voor de realise ring van hoogwaardig en betaalbaar openbaar vervoer op korte termijn is, dat er geïnvesteerd wordt in voorzie ningen die een optimale doorstroming van het busverkeer waarborgen. Industrialisatie, moderne infrastruc tuur, verstedelijking, politieke bewust wording, emancipatie. Samenhan gende begrippen die het maatschappe lijke proces typeren. In wetenschappelijk opzicht werd veel gepresteerd. Op het gebied der natuur wetenschappen en de technologie. Maar ook de theologen roerden zich. Sommigen kwamen zelfs met een nieuwe visie op Christus. Historici bleven uiteraard niet achter. Beweerde Ranke opnieuw dat de ge schiedenis zich voltrok volgens een goddelijk patroon, anderen stelden dat dit gebeurde volgens ’’maatschappij- wetten”, naar analogie van de natuur wetten. Romantische en verlichte ge dachten botsten. Pessimisme en opti misme. Achter dit complexe proces stond de mens. Wat was dat voor een wezen? Waartoe was hij in staat? Had hij wel wezenlijke invloed? Had de wereld niet een nieuwe mens nodig? Eén die de voosheid van alle traditionele waarhe den aan de kaak durfde te stellen. Of moest die mens zich juist opnieuw ba seren op traditie; haar ordeningsprinci pes en andere zekerheden? Het ant woord was onder meer aan de filoso fen. 14.00-18.00 uur - RTW-Totaal. Ont spannend informatief programma waarin onder andere actualiteiten, een ruilbeurs, sport, reportages en muziek samengaan. Direct na het nieuws een uuroverzicht en op de halve uren hoofdpunten uit het nieuws. Tijdens de uitzending kunt u telefonisch reageren: 10379. 9.00-9.30 uur - Kerkprogramma (1). Dit programma, gemaakt door de werkgroep van de Centrale Hervormde Gemeente in Waddinxveen, duurt tot 12.00 uur. Dit keer staan de nood en wantoestanden in de wereld centraal in het programma. Zo wordt er in de ker ken gecollecteerd voor Ethiopië, waar miljoenen levens bedreigd worden door hongersnood. Verder is iedereen nog steeds vol van de gebeurtenissen in Roemenië. Vandaar dat er in het pro gramma aandacht gegeven zal worden aan dit land dat nog vele littekens draagt van de lange jaren onder een dictator. Het eerste half uur is voor de jeugd. Het thema van dat programma is ”De Zaaier”. Aan muziek ook dit keer geen gebrek. Men kan gaan genieten van een musical. WADDINXVEEN/BOSKOOP - De Waddinxveense Speyer-therapeut John van Gooien (Korenakker 51, tel. 01828-14117) houdt volgende week maandagavond 15 januari om half ne gen in gebouw Het Praathuis aan de Bosweg in Boskoop een informatie avond over de door hem gegeven Speyertherapie. De toegang is gratis. Door middel van verstrekte schrifte lijke informatie zal er dieper ingegaan worden op de werking van deze gespe cialiseerde psychotherapie. Deze al J5 jaar bestaande vorm van psychotherapie, behandelt klachten zoals depressiviteitsgevoelens, diverse angsten en fobiën, stress, relatie en/of sexuele problemen, psychosomatische klachten, schuld- of minderwaardig heidsgevoelens en andere steeds terug kerende klachten/problemen. Centraal zal staan het thema ’’Moet je er mee leren leven” en hoe kan het ook permanent anders worden. De verge lijkingen met andere behandelingsvor men in vergelijking met de Speyerthe rapie, komt ook aan de orde. Vragen over zaken als: voor wie ge schikt, hoe werkt het, duur therapie, vergoedingen, waarom is deze therapie geschikt en andere vragen zullen door John van Gooien persoonlijk behan deld worden. Els Vreugdenhil studeerde aan het Ko ninklijk Conservatorium te Den Haag bij Pierre Woudenberg. In 1986 be haalde zij daar het einddiploma Uit voerend Musicus. Vervolgens stu deerde zij verder bij George Pieterson. Zij speelt regelmatig mee in het Rotter dams Philharmonisch Orkest en het Koninklijk Consertgebouworkest. Daarnaast is Els Vreugdenhil zeer ac tief in de kamermuziek; zo vormt zij o.a. een vast duo met pianist Jaap Kooi en maakt zij deel uit van het Neder lands Blazers Ensemble. Esther van Stralen studeerde viool bij Jean-Jacques Kantorov en Herman Krebbers, en altviool bij Vladimir Mendelssohn. Zij is actief binnen ver scheidene kamermuziekensembles en treedt geregeld op met orkest. In 1987 won zij op het internationale kamer- muziekconcours van Portogruaro een 3e prijs. Zij is sinds 1987 als altiste ver bonden aan het Rotterdams Philhar monisch Orkest. Net als Janet Krause is Esther van Stralen één van de Salz burger Solisten. In december 1989 be haalde zij het diploma Uitvoerend Mu sicus aan het Conservatorium van Rot terdam. Het Raoul Dufy Kwartet werd opge richt in 1987. Sindsdien werken zij zeer intensief aan het opbouwen van een uitgebreid repertoire. Zij maakten in 1988 hun debuut in het Amsterdamse Concertgebouw. Regelmatig zijn zij te horen op de verschillende Nederlandse muziekpodia en via de verschillende ra diostations. Het Raoul Dufy Kwartet werkt graag samen met andere jonge talentvolle musici zoals klarinettist Els Vreugdenhil, violist Theodora Geraets en pianst Jaap Kooi. Janet Krause, geboren in Newfound land (Canada), studeerde viool bij Lo rand Fenyves in Toronto. Zij slaagde cum laude en vervolgde haar studie bij Davina van Wely aan het Sweelinck Conservatorium in Amsterdam, waar zij haar solo-diploma behaalde. Naast haar huidige functie als aanvoerder in het Residentie-Orkest is zij concert meester van het Arion Strijkers En semble. Haar kamermuziekactiviteiten zijn talrijk. Als lid van de ’’Salzburger Solisten” neemt zij deel aan festivals in heel Europa. Janet Krause is hoofd vakdocent aan het Koninklijk Conser vatorium in Den Haag. Taco Kooistra studeerde aan het Swee linck Conservatorium bij Jean De- croos. Hij volgde meestercursussen bij o.a. Mstislav Rostropovitsjen specia liseerde zich verder in de barokmuziek bij Wieland Kuyken en in de moderne muziek bij Siegfried Palm. Naast vele solistische optredens maakt Taco Kooi stra sinds 1985 gebruik van een hem door het ministerie van WVC ver leende studiebeurs om zich verder te ontwikkelen onder leiding van onder meer Yo Yo Ma. WADDINXVEEN - Het mensbeeld van de drie Duitse filosofen Kant, Schopenhauer en Nietzsche is het onderwerp van een nieuwe reeks filoso fenlezingen van het Humanistisch Verbond (HV) Midden-Holland in het buurtcentrum De Boog aan de C. Huygenslaan. Er wordt steeds om acht uur ’s avonds begonnen. NV Verenigd Streekvervoer Westne derland (personenvervoer) is een mo dern geleide en georganiseerde onder neming die permanent streeft naar een optimale dienstverlening. Vanuit tien vestigingen verzorgt West nederland met 1.650 medewerkers, 600 bussen en 27 sneltrams het openbaar stads- en streekvervoer in Zuid-Hol- land en het westen van de provincie Utrecht. In Midden-Holland heeft Westneder land vestigingen in Gouda, Schoonho ven en Waddinxveen, waar tevens het hoofdkantoor gevestigd is. Opvallend is, dat de sneldiensten het in 1989 goed hebben gedaan. Deze snelle bussen voor het woon-werkverkeer lie ten een groei zien van ruim 10%In het licht van de huidige mobiliteitsproble men in de Randstad, met name in de spitsuren, is dit een gunstige ontwikke ling. De Randstand zit in de knel. De be reikbaarheid van veel plaatsen wordt bedreigd door expansieve toename van het autoverkeer. Verbetering van het WADDINXVEEN - ”Een moorde naar in de groep” heet het toneelstuk dat de Waddinxveense toneelgroep 'Maskerade vrijdagavond 2 en zater dagavond 3 februari om acht uur zal op voeren in het Anne Frank-centrum. De toegangsprijs is 7,50 (65-plussers en CJP-houders 5,-). De voorstelling van ”Een moordenaar in de groep”, geschreven door Ph. King en J. Boland, wordt geregisseerd door Koos Schinkels. Na afloop van de voor stellingen is er een gezellig samenzijn waarbij naar hartelust gedanst kan worden. Korte inhoud van het stuk: ”Een to neelvereniging gaat een avond oefe nen. Het stuk dat ingestudeerd wordt, een thriller, zal binnenkort in premiere gaan. Heerlijk, zo’n avond oefenen. Lekker lachen en af en toe serieus bezig zijn. Helaas komen er verborgen spannin gen naar boven. De situatie wordt wat onwezenlijk. Soms is er grote hilariteit en vrolijkheid, soms ook ruzie, chan tage en geladen spanning. Dan volgt er een moord. Wie heeft de moord gepleegd? Men probeert ’nor maal’ te doen, maar dit lukt niet echt. Kan de premiere wel doorgaan? De groep ontdekt wat onzekerheid, ach terdocht en angst is”. maul. Twee jaar lang zette hij zijn stu die voort bij Ricardo Odnopossof en was hij tegelijkertijd als aanvoerder 2e violen verbonden aan de Staatsopera van Mannheim. Met de Mannheimmer Kamersolisten en het Malwin Klavier- trio gaf hij regelmatig concerten. Sinds 1985 is Frank de Groot plaatsvervan gend aanvoerder 2e violen van het Rot terdams Philharmonisch Orkest. Hij maakt deel uit van het Leonardo Piano trio. WADDINXVEEN - De Waddinx veense rijkspolitie heeft op het par keerterrein bij het Shell-benzinestation langs rijksweg A12 (Den Haag- Utrecht) een slapende man gewekt, die in een gestolen auto lag te slapen. Het ging om een transportbusje dat in Drachten was gestolen. De 30-jarige man uit Leeuwarden en de auto zijn overgedragen aan de gemeentepolitie van Smallingerland, die per telex om opsporing van het voertuig had ge vraagd. WADDINXVEEN - In deze voetbal- winterstop ligt de competitie stil. Er worden wel - voorzover het weer dat toelaat - oefenwedstrijden gespeeld. Zo speelde WSE tegen het tweede elf tal van het Reeuwijkse RVC, waarvan met 3-1 werd gewonnen. WSE, dat deze maand een pittig aantal oefenwedstrijden zal spelen ter voor bereiding van de tweede competitie- helft, startte tegen RVC eindelijk weer eens met een vrijwel volledig elftal: Er win Pleus en Robert Kerkhoff waren na blessures weer aanwezig. Ton Kling verdedigde het doel van het tweede. Gezien de goede prestaties van Ri chard Scheurwater in de laatste wed strijden geen onlogische stap. Willy Beelen (veel afwezig door zijn werk) startte als reserve. De wedstrijd liet een oppermachtig WSE zien dat RVC alleen gevaarlijk zag worden door onbenulligheden van de eigen spelers. Al snel scoorde Den nis Jager door een strak schot vanaf de 16 meter-lijn. WSE creëerde meer kansen maar ver der dan een schot op de lat van Jan Ver- bakel kwam men niet. Na rust werd Jan Verbakel gewisseld voor Willy Beelen. Erwin Pleus scoorde 2-0 waarna RVC kan terugko men tot 2-1 middels het benutten van een strafschot, toegekend door de scheidsrechter wegens het onderuitha len van een aanvaller door Richard Scheurwater. Datzelfde overkwam even later Erwin Pleus zodat Patrick Rijnbeek de eind stand op 3-1 kon tillen middels het be nutten van een strafschop. Het tweede elftal won eveneens en wel met 4-2. Zaterdag speelt WSE 1 tegen zaterdag vierdeklasser Rohda uit Bo degraven (aanvang: 14.30 uur). Dins dag 16 januari spelen ze eveneens thuis tegen de zondag vierdeklasser Bode graven (aanvang 19.30 uur). 18.00-24.00 uur - Hitfront. Avondvul lend informatief en hitgevoelig jonge renprogramma. Behalve (regionale) popmuziek ook een vacaturebank, bio scoop- en concertagenda en uitgaan stips. WADDINXVEEN/GOUDA - Het Energiebedrijf Midden-Holland, waar ongeveer 340 mensen werken, geeft ook (technische) adviezen en voorlich ting over doelmatig en veilig energie verbruik, zo meldt de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Mid den Holland. Per 1 januari 1989 werd het voormalige GEB Gouda e.o. omgezet van een ge meenschappelijke regeling in een naamloze vennootschap, geheten Energiebedrijf Midden-Holland. Als NV is dit bedrijf sinds die datum ook ingeschreven bij de Kamer van Koophandel voor Midden-Holland. Het Energiebedrijf Midden-Holland verzorgt de ongestoorde en veilige le vering van elektriciteit en gas tegen zo laag mogelijk maatschappelijk aan vaardbare kosten in de gemeenten Bergambacht, Bodegraven, Gouda, Moordrecht, Nieuwerkerk a/d IJssel, Ouderkerk, Oudewater, Reeuwijk, Schoonhoven, Vlist en Waddinxveen. Het aantal aansluitingen elektriciteit bedroeg eind 1989 ca. 74.000 stuks, waarvan 860 t.b.v. grootverbruikers. Het aantal aansluitingen gas ca. 65.500 stuks waarvan ruim 250 voor grootver bruikers. Voor 1990 wordt een uitbrei ding van het aantal aansluitingen ver wacht van plm. 1.500 stuks, voor zowel gas als elektriciteit. De afzet van elektriciteit kende in 1989 een stijging van 4%, vooral als gevolg van een toename bij de grootverbrui kers. Voor 1990 wordt een stijging ver wacht van 4,5% mede als gevolg van de toename van het aantal aansluitingen. De afzet van gas is sterk afhankelijk van de weersomstandigheden. Naast de levering van elektriciteit en gas verzorgt het energiebedrijf de ver huur van warmwaterapparatuur en de openbare verlichting t.b.v. de aandeel- houdende gemeenten. Voor bedrijfsmatige inzet van energie - ook de alternatieve energietoepassin- gen als warmtekrachtkoppeling, zonne-energie e.d. - geeft het bedrijf gaarne op maat gesneden advies onder het motto ’’partners in energie”. In het handelsregister van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden-Holland is nieuw ingeschreven HOMEX BV, Amsterdam, met als vestigingsplaats Waddinxveen. Om schrijving bedrijf: Import, export en handel van sieraden en kleinoden, on- der meer parels. Maatschappelijk kapi- slag 1989 van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden-Hol- taal 150.000,-, waarvan geplaatst: land. Bij TRANSPORTBEDRIJF BRAM VROLIJK BV, Den Haag, met als ves tigingsplaats Waddinxveen is de Wad dinxvener G.H.J. Vrolijk benoemd tot procuratiehouder, evenals A. Vrolijk uit Den Haag. Directeur L. Stolk uit Bergschenhoek is bij dit bedrijf wegge daan. ASAC NEDERLAND BV, Gouda, heeft nu Waddinxveen als vestigings plaats gekozen. In het bedrijvenpark Coenecoop is de nieuwbouw reeds ver gevorderd. Wie contactlenzen draagt moet altijd Voor regelmatige controle naar de con- tactlenzenspecialist, zo laat het IN FORMATIECENTRUM BETER ZIEN in Amsterdam weten. Het be langrijkste aspect van het dragen van contactlenzen, naast de lenzen en het onderhoud ervan, is namelijk de regel- rpaat van controle door een vakbe kwaam contactlensspecialist. Een halfjaarlijkse test bij de contact- lénsspecialist garandeert een optimale eóntrole van zowel het oog als de con tactlens. Zo kan de contactlensspecia list bijhouden of het oog geen afwijkin gen vertoont en of de contactlens nog stpeds optimaal op het oog past. pit vraagt van de contactlensdrager énige discipline. Hij of zij dient twee maal per j aar voor een afspraak naar de êontactlensspecialist te gaan. Veel con tactlensspecialisten werken, net als bij voorbeeld tandartsen, met een herin nering of een oproep. Maar ook dan geldt dat de drager de afspraak moet maken en nakomen. Het spreekt van- kelf dat men bij klachten niet op de halfjaarlijkse controle moet wachten. De ontwikkeling van nieuwe produk- tiemethoden en contactlensmaterialen heeft in de afgelopen jaren duidelijk verbeterde contactlenzen mogelijk ge maakt. De moderne contactlens, altijd piurstofdoorlatend, is vriendelijker yoor het oog. WADDINXVEEN - De volgende en patste gezondheidslezing van dit sei zoen van de Waddinxveense natuurge neeskundige Frea Plantinga wordt dinsdagavond 16 j anuari om kwart over acht in het buurtcentrum De Boog aan de C. Huijgenslaan gehouden en het onderwerp is ”Wat betekent vrijheid, vrij zijn van spanningen, ziekte en on geluk?”. Detoegangsprijsis 5,-. ’’Waar we ook kijken, overal komen we zogenaamde negatieven situaties te gen, bijvoorbeeld in de vorm van oor log (zowel in het groot als binnen onze eigen kleine omgevingen), ziekten, spanningen die ons beïnvloeden en emoties. Met ’’negatief’ wordt geen waarde-oordeel bedoeld, alleen het ef fect ervan op het menselijk functione ren. Het gevoel om ergens bij te willen horen (of de angst om iets te (kunnen) verliezen) houdt de mens in zijn greep en laat hem door een reeks conflicten heen gaan”, aldus Frea Plantinga. Er zijn blijkbaar steeds situaties die ons on-vrij houden omdat deze macht heb ben over ons. Zolang er iets anders de macht heeft over ons eigen functione ren, zullen we net zo lang moeten gaan onderzoeken waar deze allemaal uit kunnen bestaan om uiteindelijk inzicht te creëren in hoe we het eigenlijk alle maal zélf in handen kunnen nemen èn houden. Bijna van minuut tot minuut geven we ongemerkt onze eigen macht weg aan iets of iemand anders. Sinds duizenden jaren zijn wij aan bepaalde gewoonten gewend geraakt die ons hele leven be heersen en die bij anderen hele discus sies hebben doen ontstaan over het wel of niet verstandig-zijn van zo’n ge woonte. Deze talloze verschillende meningen vinden we terug in de veelheid van reli gies, zélfs binnen één soort religie. Blijkbaar is er veel onvreden en zoekt de mens naar een eigen vorm, waar hij zich ’’redelijk” goed in voelt. Meestal tot op zekere hoogte, want volmaakt is het eigenlijk niet. Wat is er dan voor nodig om volmaakt te kunnen zijn? Welke vormen van ge zag kennen we? Wat is er voor nodig om onze geest te zuiveren van nega tieve emoties? Wat zijn problemen en waarom zijn ze er? Welke gewoonten beheersen ons leven bovenmatig? Welke factoren zijn verantwoordelijk yoor ons niet-vrij-zijn? Deze en vele andere vragen zullen door Frea Plantinga onder de loep genomen Worden in haar voorlopig laatste lezing uit de serie ’’Gezondheid”.

Weekblad voor Waddinxveen | 1990 | | pagina 9