1 3 er I fV.:; Boskoper leidt gebruikersraad A Volop groei en bloei in groene long tussen Waddinxveen en Boskoop Gouwebos-initiatief 25 jaar oud Jaarvergadering Loop-in in koffiebar Concert van Rijnlands Orkest in Waddinxveen Moerkapels huisvrouwen orkest in AF-centrum I. Weer cursus ’’Pech aan de auto” I I 1 I ^05KCOP EHBO-collecte WAlöCJINKVEEN 1 Bos en bomen Financiën Voltooiing Deelplan Midden Folders Regeling Inspraak Toegangen Deelplan West Kwart eeuw I \v\V.- Gebruik O 75» WADDINXVEEN - Het Gouwebos tussen Waddinxveen en Boskoop groeit en bloeit. Er groeien veel bomen die er vroe ger - toen het nog een wildernis was, ook al groeiden. Boven dien biedt de ’’groene long” onderdak aan talrijke vogelsoor ten, zoals zangvogels, watervogels, fazanten en houtduiven. Regelmatig worden er zelfs valkjes gesignaleerd in het Gou webos. WW 9 9. ^y Pagina 11 Woensdag 17 januari 1990 Nu ook valkjes in het Gouwebos door RICK MAAS De leden van de gebruikersraad Gouwebos. Van links naar rechts voorzitter J. Moerenhout, G.A. Vos, mevr. 1/ fTGfPHRlSCti CtEÊIEö intehsief CEouehtigf j De auteur van dit artikel, H.J.B.C. Maas, is chef van de afdeling Algemene Zaken van de gemeente Waddinxveen. Tot de sectie bestuurszaken van deze af deling behoren ’’recreatie en toerisme”. Rick Maas is secretaris van de recreatie- raad en gebruikersraad van recreatie schap Gouwebos. WADDINXVEEN - De jaarvergade ring van de Land- en Tuinbouwvrou- wen, afdeling Waddinxveen, wordt woensdagavond 24 januari om acht uur in De Unie aan de Kerkweg-Oost ge houden. Natuurlijk komt er veel bos voor in het Gouwebos. In de meeste stukken bos staan struiken en bomen. Er staan on der andere populieren (langs de spoor lijn), elzen, essen, vlierbessen, berken, eiken en enkele iepen. Veel boomsoor ten die er vroeger, toen het nog een wil dernis was, ook al groeiden. Waar geen bos, bomen, water of ver hardingen zijn is er gras. Soms lang en ruig met veel wilde planten (al of niet bloeiend). Soms kort en netjes als op een voetbalveld. Het Gouwebos is aangelegd mede dank zij subsidies van rijk en provincie. Ook Het Gouwebos, waartoe Waddinxveen een kwart eeuw geleden het initiatief nam, waarvoor in 1971 een gemeen- I beplant met lindebomen die liet monu mentale karakter van deze paden nog eens benadrukken. De le fase van deelplan West is 3 jaar geleden aangelegd en begint al aardig gestalte te krijgen, zodat het voor de recreant ook aan aantrekkelijkheid wint. Vanuit Waddinxveen kan dat ook op drie manieren, namelijk via het Wil genlaantje, het Noordeinde en de Groenezoom. Bij de eerste twee toegangen zijn par keerplaatsen aangelegd voor diegenen uit de regio die met de auto naar het Gouwebos komen. Via of rond het Gouwebos kan men op vier manieren snel met de fiets van Waddinxveen naar Boskoop of omge keerd rijden: via het Noordeinde, het Wilgenlaantje, de Noordkade en door het bos zelf over het pad dat de bruggen bij de Sterndreef en de Groenezoom met elkaar verbindt. Het Gouwebos is een wandelgebied waar fietsen is toegestaan. Auto’s, bromfietsers en ruiters mogen het ge bied niet in. WADDINXVEEN - De Rijnlandse Orkestvereniging (ROV) uit Alphen aan den Rijn geeft vrijdagavond 19 ja nuari om kwart over acht weer haar winterconcert in de Ontmoetingskerk in Waddinxveen. Op het programma staan: ’’Ouverture Leonore” nr. 1 van Beethoven en een concertino voor fluit en orkest van Carl Gottlieb Ressiger (1798-1959). De so liste in dit concert is Eveline Hagen. Verder worden nog gespeeld de Ouver. ture ’’Rosamunde” en de ’’Symfonie nr. 5” van Franz Schubert. Het orkest staat weer onder leiding van dirigent Michel Havenith. De toe gangsprijzen bedragen 7,50 voor vol wassenen en 6,- voor CJP en Pas 65. Op zondagmiddag 21 januari om 14.00 uur wordt dit concert herhaald in ”De Bron” in Alphen aan den Rijn. u. Verder is er een gebruikersraad, be noemd door de recreatieraad en sa mengesteld uit zes inwoners van de deelnemende gemeenten, die gevraagd en ongevraagd adviseert over zaken, die van belang zijn voor het schap. Ook de technische commissie adviseert de bestuursorganen van het schap. Vanwege het technische karakter van die commissie is deze samengesteld uit technische medewerkers van de beide gemeenten en externe technisch advi seurs van Rijk, Provincie en Grontmij N.V. Als laatste genoemd, maar zeker niet in de laatste plaats, is er de boswachter J. Pels die in het Gouwebos de bezoekers met raad en daad bijstaat en ook een extra oogje in het zeil houdt daar waar dat nodig of wenselijk is. maandagavond natuurlijk niet van toe passing zijn voor de dansgroep. Beide groepen hebben recht op erkenning van het publiek, omdat zij, hetgeen zij brengen, met een groot enthousiasme brengen. Iedereen kan de avond bij wonen. Een entreeprijs van 1,50 per persoon is voor niemand een probleem. Mochten er mensen zijn die om wat voor reden niet op eigen gelegenheid kunnen ko men dan zorgt de hand- en spandien sten voor vervoer. Een telefoontje naar nummer 15555 of een seintje naar het Anne Frank-centrum en men wordt op tijd thuis afgehaald en na afloop wordt u weer keurig thuis gebracht. Nogmaals wordt er op gewezen dat deze avond is bestemd voor alle oude ren in Waddinxveen, dus ook voor de genen, die niet in het Anne Frank-cen trum wonen. Vaak wordt hierover nog verkeerd gedacht. Het is juist de opzet van de commissie zoveel mogelijk men sen te bereiken buiten het AF-cen trum WADDINXVEEN - De maandag avond in het Waddinxveense gemeen tehuis voor het eerst vergaderende ge bruikersraad van het recreatieschap Gouwebos heeft Boskoper J. Moeren hout aangewezen als zijn voorzitter. In de raad hebben verder zitting de Boskopers G.A. Vos en mevrouw E.A.P. Siegert-van Duijne en de Wad- dinxveners G.H. van Lochem, me vrouw L.E.H. de Koning en T. Broer. Secretaris is vooralsnog de Waddinx veense gemeente-ambtenaar H.J.B.C. Maas. De gebruikersraad adviseert het dage lijks bestuur van het recreatieschap ge vraagd en ongevraagd over onderwer pen die een directe relatie hebben met de gebruikers. schappelijke regeling met Boskoop en de provincie Zuid-Holland werd opge steld en aan de vormgeving waarvan sinds 1983 wordt gewerkt, nadert lang zaam maar zeker zijn voltooiing. De gebruikersraad besprak in de eerste vergadering de aanleg van een avon tuurlijke houten waterspeelplaats en een ’’draadcircus” in het gebied tussen spoorlijn en Noordeinde bij Waddinx veen. Met gebruikmaking van verhogingen, bosschages, torenachtige constructies, klimrekken, glijbanen en een ’’storm baan” wordt geprobeerd jongeren vanaf acht jaar spel, uitdaging en avon tuur op eigen risico te bieden. Uit de vergadering bleek dat er voor alsnog geen tweede spoorweg-onder- doorgang zal komen tussen beide ge bieden van het Gouwebos. Meege deeld werd ook dat het ingestelde aan- lijngebod tijdens het broedseizoen voor het Gouwebos (uitgezonderd de ringdijk) nog niet-effectief is. Het WADDINXVEEN - In de week vafi 22 tot en met 26 januari wordt de jaar lijkse collecte van de EHBO gehou den. In die periode komen de collec tanten langs. De EHBO is een vereniging die tot doel heeft mensen op te leiden en te trainen om in bijkomend geval levens reddend op te kunnen handelen. Naast de opleiding voor volwassenen coördi neert de plaatselijke EHBO ook de op leiding voor de jeugd die op diverse scholen wordt gegeven. Daarnaast verleent de EHBO binnen de gemeente vele malen assistentie bij evenementen en bijeenkomsten. Voorbeelden hiervan zijn: Sportweek, jaarlijks verkeersexamen voor de schooljeugd, concerten en uitvoerin gen en diverse sportevenementen. Om al deze activiteiten goed te kunnen verrichten heeft de EHBO ieders steun nodig. Daarom komen de mensen van de EHBO eenmaal per jaar langs. de gronden die zijn ingericht zijn aan gekocht mede dankzij deze subsidies. Het resterende bedrag is afkomstig van de beide deelnemende gemeenten. Ingevolge de gemeenschappelijke re gelingen dragen de beide gemeenten namelijk ieder voor de helf bij in het nadelige saldo. Dit saldo is in de loop der jaren gemaximaliseerd op een jaar lijkse bijdrage van 92.052,- per ge meente. Van het totaal bedrag van 184.104,- moeten alle uitgaven van het schap be taald worden. Het uitgangspunt ”als het niet kan zoals het moet, dan moet het maar zoals het kan” is daarbij de leidraad. De recreatieraad, samengesteld uit ge meenteraadsleden van de beide ge meenten, is het hoogste bestuursor gaan van het recratieschap. Daarnaast is er een uit en door de re creatieraad gekozen dagelijks bestuur van vier leden. De recreatieraad en het dagelijks bestuur worden geassisteerd door een (ambtelijke) secretaris en een penningmeester. Het middengedeelte, (de voormalige polder De Putte) is geheel door het re creatieschap in eigendom verworven. Dit middengedeelte kan worden on- deA'erdeeld in drie stukken. Allereerst is er het al lang aanwezige bosgedeelte dat in het centrum van het middenge bied ligt. Het tweede deel omvat de strook tus sen het bos en het afwateringskanaal, de zogenaamde noordelijke park- strook. Het derde deel is het weidege bied dat als een hoefijzer om de oost-, zuid- en westzijde van het bos zit. In het bosgedeelte zijn de paden met schelpensplit bedekt en zijn verbredin gen gemaakt in de vorm van, met be- tonstraatstenen verharde, pleintjes op plaatsen waar meer paden bij elkaar komen. Om de oriëntatie te vergemak kelijken zijn deze paden met afwij kende beplanting en vormgeving van elkaar onderscheiden In het park is een waterpartij gemaakt met daarin twee eilandjes. Bij de twee aanlegplaatsen kunnen boten in en uit het water worden gehaald. Doordat het hele gebied doorsneden wordt door tal rijke kavelsloten waren bruggetjes noodzakelijk om het wandelen moge lijk te maken. Ter verhoging van de herkenbaarheid is variatie aangebracht in de vormge ving van de bruggetjes; er zijn hoge, la ge, brede, smalle, wel en niet onder heide bruggetjes. Ook is er een visstei- ger voor het name mindervaliden aan gelegd. In dit plan is ook een avonturenspeel- plaats opgenomen voor de wat oudere jeugd die zich daar naar hartelust uit kan leven zonder andere bezoekers te storen. Verder is in de laatste fase een trapveld opgenomen en zullen er wat voorzieningen voor de jongste bezoe kers worden aangelegd. Het noordelijk gebied is tijdelijk als baggerdepot ingericht geweest en wordt dit jaar weer in de oude toestand teruggebracht. Vermeldingswaardig zijn nog de ban ken in het westelijk deel. Deze zijn ver vaardigd uit een recyclingmateriaal in plaats van het gebruikelijke tropisch hardhout. Op deze manier draagt het recreatieschap haar steentje bij aan het milieu. broedseizoen loopt van 15 februari tot en met 31 juli, zo werd in april vorig jaar bepaald. Op initiatief van de gebruikersraad zal worden geprobeerd de bevolking meer te betrekken bij het wel en wee van het Gouwebos. Folders, publikaties en wellicht informatieborden bij de toe gangen naar de ’’groene long” tussen Waddinxveen en Boskoop kunnen hieraan wellicht bijdragen. Gebruikersraadslid G.A. Vos, van be roep bodemkundige, maakte van de gelegenheid gebruik de aanwezigen te wijzen op de unieke bodemgesteldheid in een deel van het Gouwebos. Buiten landse bezoekers worden hier geregeld rondgeleid om te zien wat Hollandse ’’katteklei” is en hoe bijzonder het bo- venlandschap tussen spoorlijn en Noordkade is. Dit gebied zal beter toe gankelijk worden gemaakt door de aanleg van een wandelpad aan de zij kanten. In april 1971 werd deze gezamenlijke gedachte verwoord in een gemeen schappelijke regeling tussen de beide gemeenten waarbij een rechtspersoon lijkheid bezittend lichaam in het leven werd geroepen. Het recreatieschap Bospark, zoals dat lichaam (toen nog) genoemd werd, be hartigde vanaf dat moment de belan gen die beide gemeenten hadden bij de recreatie, de natuurbescherming en bij het bewaren en bevorderen van het na tuur- en landschapsschoon binnen het gebied - tussen de bebouwingen van beide gemeenten - dat de polder de Putte en de Voorofsche Polder omvat. In 1978 verstrekte het recreatieschap aan de Grontmij NV opdracht tot het vervaardigen van een basisplan voor het gebied. Sinds die tijd zijn er door de Grontmij en anderen nog diverse an dere plannen gemaakt en studies ver richt. Alhoewel de buitenwacht in de loop der jaren herhaaldelijk de indruk moet hebben gekregen dat er niets gebeurde, werd achter de schermen intensief en vaak heftig gediscussieerd over plan nen, werd druk overleg gevoerd over vooral de financiële haalbaarheid van de plannen en vonden gesprekken plaats met provincie en rijk over de subsidiemogelijkheden. Uiteindelijk resulteerde dit in een defi nitief ontwerpplan voor het middenge bied (tussen het Noordeinde en de spoorlijn Alphen-Gouda) in juni 1980. De twee andere delen van het Gouwe bos, de Voorofsche polder (gelegen tussen de ’’Gouwe” en het middenge deelte) en het deelgebied ’’West” (ge legen tussen het middengedeelte en het Noordeinde) zouden in een later sta dium aangepakt worden. Nadat de recreatieraad hieraan zijn goedkeuring had gehecht, kon, zodra subsidies waren toegezegd (van het rijk 75% en van de provincie 15% van het investeringsbedrag) en de beide ge meenteraden zich garant hadden ge steld voor het resterende bedrag, een aanvang worden gemaakt met de daad werkelijke voorbereiding van de werk zaamheden. De wezenlijke inbreng van de gebrui kers wordt niet alleen door de aanwe zigheid van een gebruikersraad en de daadwerkelijke aanwezigheid van de boswachter in het Gouwebos gewaar borgd. Tijdens de vergaderingen van de re creatieraad kan men gebruik maken van het spreekrecht. Die vergaderin gen worden tijdig tevoren in de Gouwe Koerier en het Weekblad voor Wad dinxveen aangekondigd. WADDINXVEEN - De afdeling Wad dinxveen van Veilig Verkeer Neder land (VVN) organiseert een cursus Pech aan de AutoDe vorig j aar gehou den cursus bleek aan een behoefte te voldoen. Men krijgt in de cursus in beknopte vorm te maken met allerlei zaken die vrij eenvoudig zelf te verhelpen zijn. Heel veel mannelijke en vrouwelijke automobilisten zijn nauwelijks in staat een wiel te verwisselen, een lampje of zekering te vervangen of betrekkelijke simpele mankementen op te lossen. Tijdens twee avonden worden veel van deze zaken uitgelegd en voorgedaan, waarna de cursisten het zelf mogen pro beren. De cursusavonden zijn op woensdag 7 en woensdag 14 februari bij Van Leeu wen Autobedrijven BV, Piasweg 16 in Waddinxveen van 19.30 uur tot onge veer 22.00 uur. De deelname kost 7,50 voor leden van VVN en 15,- voor niet-leden, inclusief koffie. Men kan zich opgeven bij A.J. Both, Acaciastraat 26, 2742 ZN Waddinx veen, telefoon 01828-15777. Diegene die zich op het Brugfestijn ’89 hebben opgegeven voor deze cursus ontvangen nader bericht. Het Gouwebos is vanuit Boskoop via drie toegangen over de Gemaaltocht (de brede sloot langs de rand van de Snij del wijk) te bereiken. In het westelijk gebied liggen erg grote stukken bos en grasvelden. Het ver schil is heel goed te zien tussen het mid dengebied met zijn kleine kavels en het westelijk gebied met grotere kavels. In het deelplan West is gekozen voor een vormgeving met een aantal assen die leiden naar 2 centrale knooppun ten. Tussen de centrale assen bevinden zich paden met een meer ’’bochtige” vorm geving. De assen zijn aan weerszijden Voor met name de kleine zangvogels zijn er braamstruiken aangeplant die de nodige dekking bieden voor nestel en schuilgelegenheid. Ook aan andere vogelsoorten biedt het Gouwebos onderdak. Te denken valt aan de watervogels en typische bosvo gels als fazant en houtduif. Regelmatig worden er zelfs valkjes gesignaleerd! Op vogelgebied is de Voorofsche pol der een verhaal apart. Door de hoge grondwaterstand bevinden zich daar in zomer en winter diverse vogelsoorten van het veenweidegebied van zwarte stern tot rotgans! Toen in juni 1965 het gemeentebestuur van Waddinxveen het initiatief nam om het gemeentebestuur van Boskoop te betrekken bij de voorbereiding van een plan om de circa 600 meter brede strook grond tussen het Noordeinde en de Gouwe in te richten als een groene buffer tussen de woonkernen van beide gemeenten, kon niemand vermoeden dat pas in 1983 op grote schaal zou wor den begonnen met de daadwerkelijke verwezenlijking van dit plan. Alhoewel het aanvankelijk de bedoe ling was om deze circa 100 hectare grote bufferzone een recreatieve be stemming te geven, wijzigde zich de conceptie van het plan onder invloed van de discussie in de beide gemeente raden. De gedachte over de actieve re creatie maakte plaats voor de wens om een natuurlijk gebied te bewaren. Het derde stuk van het middengedeel te, het hoefijzervormige open weidege bied kan gebruikt worden als plu- kweide en picknickweide. Tussen het Wilgenlaantje en het bos ligt een moe rasje. Nabij de westelijke en oostelijke toe gang tot het park en op diverse andere plaatsen zijn zit- en speelgelegenheden gerealiseerd. ft 11 Het Gouwebos is er voor iedereen die daarvan gebruik wil maken zonder dat anderen daar overlast van ondervin den. Overal in het Gouwebos kan men spelen. Met de bal op de speelweiden. Fantasiespelletjes in het bos. Langs de waterkanten kan men met vergunning van het schap en een visbij- dragebewijs vissen en op het water zou men met bootjes kunnen varen. Er is ook een aantal plekken in het Gouwe bos waar speciale dingen, zoals speel- huisjes, klimrekken en glijbanen, zijn neergezet en gemaakt om te spelen. Aan de Boskoopse kant vind men de meeste speelplekken in het middenge bied, net over de gemaaltocht. Dat is natuurlijk voor de Boskoopse kinderen uit de Snijdelwijk lekker dichtbij. In het westelijk gebied ligt het zwaarte punt van die speelvoorzieningen aan de Waddinxveense kant voor de bewoners in de wijk Groenswaard. Als men in het Gouwebos wat wil orga niseren en daarvoor, bij uitsluiting van anderen, bepaalde (terrein) gedeelten van het Gouwebos wil gebruiken, heeft men de toestemming van het recreatie schap nodig. Die toestemming moet schriftelijk wor den aangevraagd en wordt dan meestal wel verleend onder bepaalde voor waarden die schade, overlast of hinder moeten voorkomen. WADDINXVEEN - Vrijdagavond 19 januari is er in de hervormde koffiebar De Schaapskooi aan de Nesse in Wad dinxveen geen programma, maar een zogenaamde ”Loop-in”. Iedereen is van harte welkom om zo maar binnen te lopen en gezellig wat met elkaar te praten of te zingen. WADDINXVEEN - De culturele com missie van de Stichting Dienstverle- ningscentrum Waddinxveen houdt maandagavond 22 januari weer een avond voor alle mensen van 60 jaar en ouder en voor alle mindervaliden, woonachtig in Waddinxveen. De avond wordt gehouden in de theater zaal van het Anne Frank-centrum en begint om 8.00 uur. Tijdens deze avond treden op het Huis vrouwenorkest uit Moerkapelle en de volksdansgroep van het Anne Frank- centrum ’’Dans u fit”. Het huisvrou wenorkest speelt met toeters en bellen haar muziek en de dansgroep brengt een aantal fraaie volksdansen. In 1988 traden beide groepen ook op en deze avond was toen een groot succes. De commissie wenst deze avond te vul len met de eigen volksdansgroep. Veel bekende Waddinxveners zullen dan ook op de dansvloer zijn. Het Huis vrouwenorkest uit Moerkapelle telt ook verschillende leden, die in Wad dinxveen niet onbekend zijn. De leden van de gebruikersraad Gouwebos. Van links naar rechts voorzitter J. Moerenhout, G.A. Vos, mevr. Het spreekwoord: Een profeet wordt E.A.P. Siegert-van Duijne, schapvoorzitter wethouder H.N. vanTeijlingenuit Boskoop, mevr. L.E.H. de Koning in ei8fn vaderland niet geëer mag en T. Broer. Op de foto ontbreekt het lid G.H. vanLochem. (Fotö: Sjaak Noteboom). I

Weekblad voor Waddinxveen | 1990 | | pagina 11