Liberalen mikken op 5 raadszetels Straf honden uitlater stuk strenger fe Voorstel van PvdA: Afgewezen voor Camel Trophy 1990 ’’Wereld- winkelen” Liberalen tegen bedrijfsterrein in ’’Waddinxveense Poort” Onder het motto ’’Geef ze d’r vijf’ Br Bestuur Financiën Recreatie Welzijn Werkgelegenheid Onderwijs Ruimtelijke ordening Politie en brandweer Cultuur Gezondheidszorg Volksgezondheid Milieu Verkeer Woningbouw Grondpolitiek WADDINXVEEN - De Volkspartij voor Vrijheid en Demo cratie (VVD) wil dat Waddinxveen beslist niet groter groeit dan 30.000 inwoners. Pagina 15 Weekblad voor Waddinxveen - Woensdag 17 januari 1990 VVD kiest voor 30.000 inwoners onderhoud I beralen het aantal zetels in de gemeenteraad willen uitbreiden naar vijf. I WADDINXVEEN - Aparte hondenuitlaatplaatsen en strengere straffen 1 WADDINXVEEN - ’’Geef ze d’r vijf” is het motto waarmee de VVD in Waddinxveen aan de op woensdag 21 maart te houden gemeenteraads verkiezingen gaat deelnemen. De slogan brengt tot uitdrukking dat de li- vrijwilligers geeft de gemeente actieve, eventueel financiële medewerking. 8. De gemeentelijke sportaccommoda ties kosten de gemeenschap jaarlijks veel geld. Een zo intensief mogelijk ge bruik, met name ook overdag, moet ge stimuleerd worden. 9. Sportbeoefening door ouderen en gehandikapten krijgt van gemeente wege een extra stimulans. In de subsi dieverordening zal dit tot uiting wor den gebracht. Bij het ontwikkelen van nieuwe plan nen dienen in de directe omgeving di verse vormen van recreatie te worden bevorderd bijv, tussen de wijk Zuid- plas en de A 12. Recreatiemogelijkheden, bijv, trim-en joggingscircuits alsmede een schaats- mogelijkheid, dicht bij huis dienen bevorderd te woirden. De VVD streeft naar voldoende fiets en wandelroutes in het buitengebied. 1 dat verkiezingsprogramma’s met uitge breide (en schijnbaar spijkerharde) overzichten van beleidsvoornemens, wensen en verlangens vaak dezelfde waarde hebben als drijfzand; het lijkt heel solide totdat je er echt mee moet gaan werken", aldus VVD-lijsttrekker Koos de Vogel. Hij gaf aan dat het programma is opge zet in de vorm van een drieluik. Eerst Particuliere initiatieven ten aanzien van kunst en cultuur in algemene zin moeten worden aangemoedigd en eventueel ondersteund. Diê vijf zijn: lijsttrekker en oud-raads- lid Koos de Vogel, wethouder Karei van Soest, fractievoorzitter Maria Wientjens-van der Velden, raadslid Jaap van den Berg en nieuwkomer Henk Vink. Het motto "Geef ze d’r vijf" was maan dagmiddag niet van de lucht in Party home aan de Passage, waar de VVD het nieuwe partijprogramma "Naar een beter leefklimaat” presenteerde. Dat gebeurde in aanwezigheid van het bestuur, de fractie en de kandidaat- raadsleden van de VVD. Lijsttrekker Koos de Vogel sprak over een "deels vernieuwde en voor sommi gen zelfs verrassende kandidatenlijst” waarmee de VVD de verkiezingen in gaat. In zijn toespraakje ging hij ook in op het verkiezingsprogramma van zijn partij. Koos de Vogel: ”Het verkiezingspro gramma van de VVD is opgebouwd rond het centrale thema ’’Naar een be ter leefklimaat”, waarbij wij het begrip leefklimaat zeer i uim hebben vertaald. De VVD beschouwt zorg voor het leefklimaat, met name in een kleine ge meente zoals Waddinxveen, met daarin verhoudingsgewijs ook nog veel forensen, als een primaire gemeente lijke functie”. ”Het programma heeft ook een andere vorm dan U wellicht gewend bent. Wij zijn afgestapt van de tot nu toe gebrui kelijke (en vaak zeer uitgebreide) op somming van alle denkbare beleids punten die er in de komende vier jaar op onze weg zouden kunnen komen. De algemene politieke maatschappe lijke ontwikkelingen gaan immers erg snel en de gemeente Waddinxveen vormt nu eenmaal niet het centrum van de wereld”. ”Dit betekent naar onze menig, dat steeds vaker, eertijds zorgvuldig over dachte gemeentelijke, plannen op korte termijn op een flexibele en crea tieve wijze moeten worden bijge stuurd. Maar dat betekent echter ook De VVD steunt vrijwilligerswerk op het gebied van welzijn, sport en cultuur en is voorstander van vergoeding van reëel gemaakte kosten aan vrijwilli gers. Onderzocht moet worden of het aan leggen van hondenuitlaatplaatsen nut tig en noodzakelijk kan zijn. De VVD wil een goede toegankelijk heid van openbare ruimten, zowel ge bouwen als recreatiegebieden bevorde ren. De VVD wil meewerken aan vol doende ontspanningsmogelijkheden voor jongeren tussen 15 en 25 jaar in jongerencentra, discotheek, zwembad etc. Gestalte moet worden gegeven aan het aanvaarde emancipatiebeleid op alle terreinen van gemeentelijk beleid. De VVD streeft naar goede en geva rieerde mogelijkheden voor kinderop vang. Kinderopvang is eeji gemeen schappelijke verantwoordelijkheid en daaraan dient inhoud te worden gege ven door ouders, werkgevers en ge meente. Actieve deelname van vrouwen aan be sluitvormingsprocessen, advies-, in spraak- en overlegorganen dient te worden bevorderd. De taak van de gemeente op het gebied van de werkgelegenheid ligt vooral in het stimulerende en voorwaarden scheppende vlak, waarbij goede con tacten met het bedrijfsleven onont beerlijk zijn. Projecten gericht op het creëren van werkgelegenheid voor jongeren, vrou wen en langdurig werklozen dienen door de gemeente te worden gesteund; een goede samenwerking met het be drijfsleven, uitzendbureaus en arbeids bureaus is daarbij noodzakelijk. De VVD wenst de deelname van meis jes en vrouwen aan werkgelegenheids projecten te bevorderen. Overleg tussen bedrijfsleven en be roepsonderwijs met als doel het schep pen van betere kansen voor jeugdigen moet worden gestimuleerd. Bij voldoende aanbod van nieuwe star tende ondernemers dient doorstroming in het bedrijvencentrum te worden ge regeld. een aantal algemene - bijna filosofische - liberale standpunten, dan de vijf kern punten van het gemeentelijk beleid (groei, milieu, ruimtelijke ordening, verkeer en bestuur) en dan de overige aandachtspunten voor gemeentelijk beleid. "Wij zijn van mening dat dit pro gramma een goed vertrekpunt is voor een flexibel en creatief gemeentelijk beleid. We zijn ook van mening dat de VVD voor de uitvoering daarvan over uitstekende kandidaten beschikt. We mikken op vijf zetels. Vandaar ons ver kiezingsmotto: "Geef ze d’r vijf”, be toogde Koos de Vogel. Dat heeft fractievoorzitter Maria Wientjens-van der Velden gezegd in een toelichting op het deze week ver schenen liberale partijprogramma ’’Naar een beter leefklimaat”, waar mee wordt meegedaan aan de ko mende gemeenteraadsverkiezingen. WADDINXVEEN - De Stichting We reldwinkel Waddinxveen bij het Ko ningin Wilhelminaplcin blijft de aan dacht vragen voor het "Wereldwinke- len”. Want er is al weer iets nieuws in de Waddinxveense Wereldwinkel. Er is heel vaak om gevraagd: "Hebben jullie ook Mangothee of met een andere smaak?” En ook dat kan men nu in de Waddinxveense Wereldwinkel kopen. ”Wij nu hebben een mooie kadover- pakking, een houten kistje, met vier verschillende smaken thee”, aldus de vrijwilligers in deze bijzondere winkel. Bovendien hebben al hun geschenken een dubbele waarde. Men koopt recht streeks van kleine producenten in de Derde Wereld en helpt hen daardoor een beter bestaan te bouwen. WADDINXVEEN - De streekgeno ten, onder wie de Waddinxvener M. van Driel van de Willem de Zwijger- laan, behoren niet tot de 24 kandidaten uit Zuid-Holland die kans houden op deelname aan de Camel Trophy 1990 die in juni van start gaat in de Sovjetu nie. Het immense terrein van de Beekse Bergen fungeerde zondag 7 januari als scherprechter tijdens de provinciale se lectie, waar de kandidaten aan vier spectaculaire test-onderdelen werden onderworpen. Er ontstond in de loop van de zevende januari een sportieve confrontatie tus sen de in totaal 250 kandidaten uit Zuid-Holland, Zeeland en Flevoland. In een goede sfeer probeerden de deel nemers een zo goed mogelijk resultaat neer te zetten. De uit oud-Camel Trophy-deelnemers bestaande jury had niet alleen oog voor de rijvaardigheid van de kandidaten in het terrein, maar beoordeelde ook hun kennis op het gebied van autotechniek en de manier waarop zij groepsgewijs speciale opdrachten oplosten. De jury verklaarde na afloop van een geslaagde dag voor een uiterst moei lijke keuze te hebben gestaan. Deson danks was zij beslist in de aanwijzing van de 24 Zuidhollandse winnaars van deze provinciale selectie. De groep heeft zich hiermee geplaatst voor de nationale voorselectie, die op 27 en 28 januari, eveneens op de Beekse Bergen, wordt gehouden. De Zuidhollanders treffen daar de 76 win naars uit de overigigprovincies. Blijvend aandacht moet worden be steed aan de kwaliteit van het onder wijs; de VVD is in dit verband voor stander van het invoeren van compu ters bij het basisonderwijs. De VVD streeft in elk geval naar hand having en zo mogelijk naar verbreding van het aanbod, waarbij samenwerking met en tussen levensbeschouwelijke stromingen moet worden gestimu leerd. Het onderwijs kan een belangrijke bij drage leveren aan de emancipatie van vrouwen, meisjes en leden van achter standsgroepen. Lesmaterialen dat jon gens en meisjes in gelijke mate aan spreekt, dient zich te richten op eman cipatie en roldoorbreking. Het onderwijs in de nederlandse taai aan anderstaligen behoort hoge priori teit te krijgen. Bij het onderwijs moet veel aandacht worden geschonken aan gezondheids voorlichting en -opvoeding. Ook goede voorlichting over milieuvriendelijk ge drag behoort onlosmakelij k bij modem onderwijs. Verkeersvorming bij basis- en voortge zet onderwijs draagt bij tot verkeers veilig gedrag. Door middel van een actief en conse quent ruimtelijke ordeningsbeleid dient de gemeente zorg te dragen voor een optimale benutting van de schaarse ruimte. Dat betekent dat het toch al kleine landelijke gebied met de grootst mgelijke zorg moet worden gekoes terd. Iedere aanslag op de groene ruimte dient te worden voorkomen. De WD is derhalve ook tegen de aan leg van een industrieterrein in de zoge naamde Waddinxveense poort. Ook industriële vestigingen en detailhandel in het buitengebied dienen te worden voorkomen en waar mogelijk beperkt. De aanleg en het onderhoud van (nieu we) groenvoorzieningen dient met grote voortvarendheid en creativiteit ter hand te worden genomen. De WD meent dat het een goede zaak is dat groenvoorzieningen in bijvoor beeld Zuidplas reeds nu, voordat het volledige plan is afgerond, ter hand worden genomen. Daarnaast moest ge stimuleerd worden dat er groenvoor- Er dient volgens de PvdA veel aan dacht gegeven te worden aan accom modaties en kadervorming van vrijwil ligers. Waar mogelijk moeten sportac commodaties multifunktioneel ingezet worden. Extra aandacht voor sport door gehandikapten, ouderen en an dere doelgroepen is op zijn plaats. Er dienen voldoende goede recreatievoor zieningen in de gemeente te zijn. Speel plaatsen voor jeugdigen moeten func tioneel en niet in de eerste plaats mooi zijn. In dit partijprogramma wordt het getal van 30.000 niet genoemd. Wel stelt de VVD dat het inwonertal van de ge meente Waddinxveen ’’slechts een ge ringe groei dient te vertonen”. Lijsttrekker Koos de Vogel en tweede man/wethouder Karei van Soest ’’ver taalden” deze zin nog niet in een con creet gewenst inwonertal, maar in de nog te maken propaganda zal de VVD het getal van 30.000 gaan hanteren. Waddinxveen sloot 1989 af met ruim 25.000 inwoners. Volgens de liberalen zal de geringe groei van Waddinxveen - zo staat in het partijprogramma ’’Naar een beter leefklimaat” - vooral worden veroor zaakt door de natuurlijke aanwas van de bevolking; bovendien zal naar ver wachting een bescheiden groeiende be drijvigheid eveneens bijdragen aan een beperkte groei. Waddinxveen heeft derhalve geen op- vangfunctie voor het niet voldoende bouwen van woningen en ontwikkelen van bedrijfsterreinen door Gouda, stelt de VVD. De ontwikkeling van de Waddinx veense bedrijvigheid zal zich derhalve dan ook moeten richten op die natuur lijke aanwas en de behoefte van de Waddinxveense bevolking. In de prak tijk kan dit wellicht betekenen dat vooral in de kantorensector nog ruimte voor groei is. In elk geval dient geen ongebreidelde industriële expansie te warden nagestreefd. Dat betekent dat ook de woningbouw zich moet richten op deze beperkte behoefte. Gestreefd moet worden naar een bij stelling van het gemeentelijk beleid in meer liberale richting, dat wil zeggen: meer voorwaardenscheppend en min der regelgevend. Dat betekent waar mogelijk decentralisatie, privatisering en deregulering. In dat verband zou bijvoorbeeld kun nen worden gedacht aan een herbezin ning over de taak van de zogeheten welstandscommissie en het kritisch be kijken van de Algemene Politie Veror dening. In feite behoeft de organisatie van het gemeentelijk apparaat voort durend aandacht met name op het ter rein van de relatie burger/bestuur. De VVD is er voorstander van om te komen tot een adviescommsisie ex. ar tikel 61 op het gebied van werkgelegen heid, bedrijfsleven en middenstand ter vervanging van het ’’werkgelegen- heidsoverleg”. Dit doet recht aan de adviserende taak, terwijl de behande ling van de onderwerpen wordt ge structureerd. De VVD bepleit dat bij aan(ver)kopen Waddinxveense bedrijven gelegenheid dienen te krijgen mee te dingen. Ver der hecht de VVD aan het principe van ’’openbaarheid van bestuur”, zij het dat informatie over de persoonlijke le venssfeer en vertrouwelijkheid van burgers en bedrijven moet worden ge waarborgd. De politie dient beleidsmatig zodanig georganiseerd te blijven dat zij aan spreekbaar is voor de bevolking, waar bij ook moet worden zorggedragen voor een goede begeleiding van slacht offers van misdrijven en kleine crimi naliteit. Er dient binnen de gemeente een cen traal punt te zijn waar men terecht kan met klachten, suggesties e.d. bijvoor beeld door middel van een klachten commissie. De VVD steunt acties die gericht zijn op het terugdringen van vandalisme en (kleine) criminaliteit. De coördinatie en de communicatie bij het bestrijden van rampen dient te wor den vastgelegd in een rampenplan en regelmatig door oefeningen te worden getest. Het gemeentebestuur dient over te gaan tot het opstellen van een recente lijst van bouwkunst, landschappelijke elementen en beschermde dorpsge zichten. Met beelbepalende elemen ten, zoals het oude raadhuis en veen weidegebieden dient zorgvuldig te wor den omgegaan. Het huidige gemeentehuis heeft voor lopig in dit verband nog een belang rijke functie voor het houden van ten toonstellingen en muziekuitvoeringen. Gemeentelijk kunst en cultuur histo risch bezit dient geinventariseerd te worden, zodat duidelijk is waar een en ander zich bevindt. De VVD onderschrijft het belang van het hebben van een Oudheidskamer te Waddinxveen. Een Centrum voor Kunstzinnige vor ming kan, bij voldoende belangstel ling, een goede culturele voorziening zijn. De gemeente dient een actief gezond heidsbeleid te voeren met nadruk op preventie: dit betekent ook goede voorlichting op diverse terreinen van volksgezondheid. Daarnaast dient zij eveneens te streven naar voldoende aanbod op diverse terreinen van ge zondheidszorg. De VVD wil meer aandacht voor en uitbreiding van de maaltijdverzorging en gezins- en verpleeghulp: ook ’s nachts en in de weekeinden. De VVD meent dat een rookverbod bij openbare vergaderingen noodzakelijk is. Ook is de VVD voorstander van een zodanige keuze van zwembadwaterrei- niging, dat het zoveel mogelijk geschikt is voor bezoekers die gevoelig zijn voor chlooro verlast. De PvdA streeft naar kwalitatief goede zorg met een nadruk op preventie. En een patiëntvriendelijke benadering in instelling voor gezondheidszorg, met aandacht voor de specifieke positie van ouderen en gehandicapten. Waar mo gelijk wordt gestreefd naar verder gaande samenwerking binnen de ge zondheidszorg. 1. Voor de lokale gemeenschap is een kwalitatief goede zorg op alle niveaus van wezenlijk belang. 2. Preventie is een belangrijk uitgangs punt. Waar mogelijk worden preventie aktiviteiten van gemeentewege bevor derd. 3. Regelmatig wordt overleg gevoerd met de plaatselijke en regionale ge zondheidsinstelling om het voorzienin genniveau zo optimaal mogelijk te doen zijn. 4. Er is in Waddinxveen een groot te kort aan ondermeer verpleeghuis- en verzorgingsplaatsen. In overleg en sa menwerking met het particulier initia tief wordt een intensieve campagne ge voerd om dit tekort weg te nemen. Bij zondere aandacht vraagt ook de eenzij dige signatuur van bestaande voorzie ningen. Hierin dient verandering te ko men. 5. De gemeente stimuleert activiteiten gericht op alkoholmatiging en niet-ro- ken. Aandacht zal met name worden gericht op voorlichting en bewustwor ding. 6. Aan bevolkingsonderzoeken (zoals bijvoorbeeld baarmoederhalskanker) wordt blijvende medewerking ver leend. 7. De gemeente stimuleert de aanstel ling van meer vrouwelijke huisartsen. Een goed leefmilieu is voor de VVD voorwaarde voor de gezondheid en het welzijn van de mens, nu en in de toe komst. De gemeente dient derhalve een actief milieubeleid te voeren; as pecten van natuur- en milieubeheer dienen uitgangspunt te zijn bij nieuwe bestemmingsplannen. Dat betekent dat bij relevante beleidsvoornemens milieu effect rapportages dienen te worden gemaakt, bijvoorbeeld op het gebied van verkeer en planalogie. Voor de VVD is milieubeleid een inte graal deel van het gemeentebeleid. Hoewel het principe van de ”de vervui ler betaalt” onverminderd van kracht blijft, dienen in eerste instantie het streven naar een schonere produktie en een zorgvuldige afvalverwerking uit gangspunt te zijn van gemeentelijk- en rijksbeleid. Ook moet worden ge streefd naar concentratie van, bij voor keur schone, bedrijfsactiviteiten op het industrieterrein. Industriële wildgroei in het buitengebied moet worden voor komen. De VVD is voorstander van het aan scherpen van het beleid ten aanzien van het afgeven van hinderwetvergunnin gen en controle op de naleving ervan; er dient haast te worden gemaakt met het wegwerken van de bestaande ach terstand in deze vergunningen. Voorts meent de VVD dat de hinder door overmatige tuinbouwverlichting in het kader van de hinderwet moet worden voorkomen. Bodemsanering dient, zoveel mogelijk op kosten van de vervuiler, hoge prioriteit te hebben. Scheiding van zowel huishoudelijk- als industrieel afval bij de bron, alsmede een afdoende controle op afvoer en correcte verwerking dient met grote voortvarendheid te worden voortgezet. Regionale aanpak bij bijvoorbeeld compostering van groente-, fruit- en tuinafval (GFT) is een goede zaak. In de bouwverordening dient het gebruik van milieuvriendelijke materialen te worden gestimuleerd. De gemeentelijke begroting dient slui tend te zijn, aldus de VVD. De WD is voorstander van het hand haven van een goed voorzieningen ni veau, zoveel mogelijk zonder lasten verzwaring voor de burgers. Er dient terughoudendheid te worden betracht bij automatische verhoging van plaatseiijke belastingen en tarie ven. De onroerend goedbelastingen zijn, overigens evenmin als andere gemeen telijke tarieven en heffingen, geen in- trument van inkomenspolitiek. Er dient een goede en duidelijke subsi dieverordening te komen. De VVD is tegen verkapte subsidies; de werkelijke kosten van gemeente lijke diensten er\ verhuurde accommo daties dienen zichtbaar te worden ge- De factor verkeer (in de meest ruime betekenis van het woord) is zowel in positieve als in negatieve zin een be langrijk element voor ons leefklimaat; daarom ook verdient het ons aller aan dacht. De gunstige centrale ligging van Wad dinxveen in de randstad is er de oor zaak van dat veel Waddinxveners hun werkplek buiten Waddinxveen hebben en dagelijks ’’forenzen”. Deze situatie zal in de toekomst niet wezenlijk veran deren. Dit gegeven komt thans tot ui ting in het sterk wisselende en nog nau welijks hanteerbare verkeersaanbod op de uitvalswegen van en naar Wad dinxveen en in het centrum van het dorp. In deze situatie moet regelend worden opgetreden. Bij het ontwikkelen van nieuwe plannen dient het aspect van verkeersbeheersing en -veiligheid van begin af aan integraal te worden mee genomen. De VVD is ook voorstander van goede en gescheiden voorzieningen voor fiet sers en voetgangers. Er moet worden gestreefd naar een betere ontsluiting van Coenecoop door middel van een verbindingsweg Coenecoop - Beije- rincklaan, waarbij het noordelijke tracé de liberale voorkeur heeft. Het gebruik van het openbaar vervoer moet worden gestimuleerd. Dit kan op gemeentelijk niveau onder meer door maatregelen op planologi sche gebied, maar ook door het bevor deren van een betere afstemming en uitbreiding van de huidige busver- voersstructuur en het met kracht be pleiten van een directe spoorverbin ding met Den Haag en Rotterdam. Daarnaast dient aandacht te worden besteed aan verkeersvoorlichting in de meest ruime zin, onder meer bij het ba sis en voortgezet onderwijs. De gemeente dient de bouw van koop woningen in alle prijsklassen te bevor deren. Ook de verkoop van woningwetwonin gen aan de huurders moet waar moge lijk worden bevorderd. Er dienen ech ter voldoende goedkope huur wonin gen beschikbaar te blijven. In het verleden was het vasthouden aan een maximale bebouwingsdichtheid vaak onvermijdbaar; dit dient echter in de toekomst te worden vermeden. De VVD is voorstander van een ge makkelijk aanpasbare bouw, waardoor door kleine eenvoudige wijzigingen aan de individuele wensen kan worden tegemoetgekomen De gemeente moet voorts streven naar gevarieerde bouw en dient zorg te dra gen voor voldoende woningen voor jongeren, senioren en gehandicapten. De VVD is er voorstander van dat ou deren zo lang mogelijk in hun eigen omgeving kunnen blijven wonen. De VVD wil ervoor pleiten dat bij in vulling van uitbreidingslocaties ook woningen voor 50-plussers worden ge bouwd, zodat men in de eigen buurt kan blijven wonen. Waar mogelijk moeten bestaande flats gedeeltelijk worden omgebouwd tot bejaardenwoningen, waardoor oude ren en jongeren naast elkaar kunnen wonen. ”Nieuwe” vormen van wonen voor se nioren, Zoals bijvoorbeeld groepswo nen dienen te worden gesteund danwel ondersteund. zieningen worden aangelegd rondom industrie- en tuinbouwgebieden, waar bij particulier initiatief gestimuleerd dient te worden. Waddinxveen mist (nog) een echt ’’hart”; de centrumfunctie dient naar de mening van de VVD te worden ver strekt waarbij inspraak van de Wad dinxveense detailhandel door de VVD van groot belang wordt geacht. De VVD meent dat de wijkwinkelcentra daardoor zeker niet minder belangrijk zullen worden daar deze nog steeds een duidelijke functie bezitten voor zowel jonge gezinnen als voor ouderwor- dende inwoners. Het marktwezen zou een meer centrale plaats in het dorp moeten krijgen. maakt, bijvoorbeeld groene velden. Een Centrum voor Kunstzinnige Vor ming dient te functioneren binnen de daarvoor beschikbare jaarlijkse midde len. 1. Het Gouwebos, ’t Weegje en het Warnaarplantsoen vervullen een goede functie voor de recreatie Waddinx veen. Zuid-Waddinxveen (met name de wijk Zuidplas) ontbeert een derge lijke voorziening. In de nabijheid zal een goede groenvoorziening zeer wen selijk zijn. 2. Wandel- en fietspaden in het lande lijk gebied maken het recreëren in de directe omgeving (geen auto nodig)! aantrekkelijk. Met provincie (subsidie) en grond-eigenaren zal een plan ont wikkeld moeten worden. 3. Groenvoorzieningen in de nabije woonomgeving vragen om een goed onderhoud en duidelijkheid voor de gebruikers. Kinderspel en hondenuit- laat gaan niet goed samen. Aparte hon denuitlaatplaatsen en strengere straf fen voor overtreders zijn een oplossing. 4. Ontspanningsmogelijkheden op ho- recagebied zijn er te weinig in Wad dinxveen. Actieve medewerking van de gemeente wordt gestimuleerd. Ook aan het realiseren van een of meer ter rassen langs de Gouwe. 5. Voor jongeren is er behoefte aan ruw speelterrein en aan een "skateboard circuit”. Jeugdigen worden geraad pleegd bij de inrichting van speelterrei nen. 6. Sportbeoefening moet betaalbaar blijven. Sport vervult ook een belang rijke sociale funktie in de gemeen schap. Dit betekent een terughoudend tarievenbeleid; dit geldt ook voor de zwembadtarie ven 7. De gemeente stimuleert de aktieve sportbeoefening ondermeer door het beschikbaarstellen van ook voor de la gere inkomensgroepen betaalbare ac commodaties. Aan kadervorming va» Van links naar rechts de liberalen wethouder Karei van Soest, lijsttrekker Koos de Vogel, fractievoorzitter Muria Wientjens-van der Velden, agrariren raadslid Jaap van den Berg, afdelingsvoorzitter Jaques Leeflang, nieuwko mer Henk Vink en propaganda-commissievoorzitter Gijs Kraaijesteijn. (Foto: Sjaak Noteboom). voor overtreders zijn voor de Partij van de Arbeid een oplossing van dit veelbesproken vraagstuk. ’’Kinderspel en hondenuitlaat gaan niet goed samen”, zo staat er in het hoofdstuk recreatie en sport van de PvdA-par- tijprogramma ’’Veilig en rechtvaardig”, waarmee aan de komende ge meenteraadsverkiezingen zal worden deelgenomen. De VVD is voorstander van uitgifte van gronden in eigendom voor woning bouw en bedrijfsuitoefening. Slechts daar waar het algemeen nut dit vereist of de verwerver hierom verzoekt kun nen gronden in erfpacht worden uitge geven.

Weekblad voor Waddinxveen | 1990 | | pagina 15