Scholieren moeten Wilhelmus” kennen Kinderen zijn zuinig op Annie M.G. Schmidtschool o Waddinxveense architect Hans Peetersontwierp al 50 scholen: Van Eeuwen telde 40 sherry- proevers Taak voor het gemeentebestuur, vindt de PCW Immanuëlkerk Koffiebar Maskerade kwam op uit de zaal Leerlingen concert in Muziekavond De Open Cirkel Schrijven voor gevangenen met Amnesty 99 PRINCIPES IN PRAKTIJK 'I Qerkenoe VRHUZBIS Van Gogh-project openbare scholen Anders Flexibel Variatie Openbaar onderwijs Voor de openbare scholen moeten de ouders onder meer door ouderraden en medezeggenschapsraden bij het onder wijs worden betrokken. Het gemeente bestuur moet echter bevoegd gezag blijven, vindt de PCW. Extra Tien Licht Contact Ruimte Schoolbegeleidings dienst Meer licht Samenwerking Ir ASSCHfMAN WADDINXVEEN GAAT U VERHUIZEN? Gemeentebeleid gericht op ontwikke- 1 lingsmogelijkheden vooralle burgers. 1 Positieve en negatieve discriminatie l moet worden bestreden. 1 Sociaal-cultureel werk relateren aan M behoefte; nadruk op minderheden en H werklozen. Wilt U informatie? 01828 - 18708 Ry WADDINXVEEN - ’’Scholen komen eigenlijk altijd ruimte tekort”. Dat zegt de Waddinxveense BNA-architect J.M. (Hans) Peeters van het architectenbureau Stuurman Partners Beukenrode bij Doorn 'om zoveeimo- BV aan de Brugweg. De Wingerd-bewoner is de ontwerper gelijk van de vorig jaar door de schrijfster zelf geopende bijzondere en snel neergezette openbare Annie M.G. Schmidtschool aan de Zuidplashof. 5Pc>n'»st f Pagina 13 Weekblad voor Waddinxveen - Woensdag 14 februari 1990 School komt eigenlijk altijd ruimte tekort r inlichtingen secr. PCW. hic. Beetslaan 11, tel. 13853 da'swa illustreren met mijn ontwerp voor een VSO/ZMOK school. Die komt midden in een bos te staan op het landgoed De familie Bezemer uit Reeuwijk ver zorgt deze avond op muzikale wijze. Het gezin, bestaande uit zes personen, voert werken uit van Legène (16e eeuw), Schubert (19e eeuw), Fauré (20e eeuw) en Leriche (geb. 1950). WADDINXVEEN - Woensdagavond 21 februari om acht uur houdt de her vormde ontmoetingskring De Open Cirkel in De Schaapskooi aan de Nesse een speciale avond voor muzieklief hebbers. Daardoor kan ik me ook ruim opstellen ten aanzien van het programma van ei sen, hetgeen weer veel waardering van de kant van de gebruiker betekent. En daar doe je het tenslotte voor”, besluit Hans Peeters. K.Se' no- WADDINXVEEN - Het Waddinxveense gemeentebestuur moet zoveel mogelijk stimuleren dat de leerlingen van de Waddinxveense scholen ten minste twee coupletten van het Wilhelmus kennen. Dat staat in de onder- wijsparagraaf van het PCW-verkiezingsprogramma ’’Principes in prak tijk”. VtRVOtR VERHCHZlHGtN ’’Scholen komen eigenlijk altijd ruimte tekort”, zegt de Waddinxveense BNA- architect dan ook in de scholenspecial ’’Meer school voor je geld” van het in Moordrecht gevestigde Tasta Bouw, een dochteronderneming van Tasta Bouwgroep BV in Leeuwarden. ’’Elke school is weer een uitdaging, omdat de lokatie anders is en er een an der programma van eisen op tafel ligt en de gebruikers hun eigen wensen hebben. Als groot voorstander van in spraak laat ik de toekomstige gebrui kers ook ruimschoots aan het woord. Hoe meer tijd je in het begin in goed overleg investeert, hoe sneller het ont werpproces en de bouwfase daarna ver lopen. Zonder valse bescheidenheid mag ik gerust zeggen dat ik in de loop van de jaren de taal van het onderwijs heb leren verstaan. Allereerst neem ik de mensen mee naar een aantal scholen die we ontworpen hebben. Niet om te laten zien hoe goed we zijn, maar om dat het buro dat sinds 1911 bestaat wel 600 scholen op z’n naam heeft staan. Door die bezoeken krijgt men een in druk welke mogelijkheden er zijn en wat we kunnen. Steeds terugkerende wensen van de gebruikers zijn: grote lokalen, meer bergingsruimte en meer vieringsruimte. Scholen komen eigen lijk altijd ruimte tekort”, weet Hans Peeters. Inmiddels ontwierp de aardige en crea tieve Waddinxveense architect al meer dan vijftig scholen in ons land. Het is zijn specialisatie bij Stuurman Partners BV, het architectenbureau uit 1911 dat al zo’n 600 scholen op zijn naam heeft staan. Vandaar dat Hans Peeters als geen ander weet dat scholen steeds te rugkerende wensen hebben als: grote lokalen, meer bergingsruimte, meer vieringsruimte. ”Nu is ervoor een architekt niets fijner dan zoveel mogelijk aan de wensen van de gebruiker tegemoet te kunnen ko men waardoor de school een uitstraling heeft die de gebruiker wenst. Je moet je dan heel flexibel kunnen opstellen. De flexibiliteit van het Tasta bouwsys teem maakt dat juist mogelijk. Die fle xibiliteit heeft natuurlijk ook grenzen. Wil je kosten besparen, dan moet je binnen het systeem blijven werken. Je moet bijvoorbeeld de maatvoering van 25 x 25 cm aanhouden en uitgaan van standaard gegevens zoals dubbel glas. Wil je enkel glas dan kost dat meer. Nu zal dat laatste nooit een punt zijn, om dat men uit oogpunt van isolatie altijd voor de eerste mogelijkheid kiest. In combinatie met de 25 cm dikke dakpla ten krijg je een perfecte isolatie, waar door zo’n gebouw in de zomer heerlijk koel blijft”, zegt Hans Peeters. De openbare Annie M.GSchmidtschool, volgens het Tasta-droogstapel- systeem (stapelen in plaats van metselenneergezet aan de Zuidplashof Fo to: Tasta Bouw BV). Het meer officiële gedeelte begint om 20.30 uur, maar vanaf 20.00 uur is er koffie en thee aan de bar te verkrijgen. nier van werken sluit aan op het ’’nieuwe bouwen”, waarvan ik een groot voorstander ben. Je mag in die architektuur de konstrukties laten zien, waardoor je transparante gebouwen kunt maken in de trant van: Less is mo re. Neem nu mijn meest recente ont werp dat is gerealiseerd, de Annie M.G. Schmidtschool. Toevallig staat die ook in Waddinxveen. Kijk eens naar die ventilatieroosters in de ge meenschapsruimte. Het zijn gewoon stukken PVC-pijp, waarvoor de gaten simpelweg in de gevel zijn uitgesneden. Dat kan met het Tastasysteem. En in de gangen zijn de stutkonstrukties zichtbaar gehouden. Ze functioneren gelijktijdig als decoratief element”, geeft Hans Peeters aan. aan de "Midden- Dan staan u verschillende mogelijkheden Ier beschikking kompleet verzorgde verhuizing huur verhuisauto met chauffeur/verhuizer zelf-verhuizing met gebruik van verhuis auto pakmatenalen en diverse hulp middelen Neem kontakt op en wij kunnen u middels een bezoek vrijblijvend informeren over de diverse mogelijkheden en prijzen ”Hoe zeer hot bouwen met Tasta kos ten bespaart Kan ik misschien het beste Bij het onderwijsbeleid dient het ge meentebestuur ervan uit te gaan, aldus de PCW, dat het onderwijs erop gericht moet zijn de leerlingen de kennis, het inzicht en de vaardigheden te verschaf fen die nodig zijn voor de vervulling van de taak ”die ieder in de samenle ving door God opgedragen krijgt”. Ex tra aandacht voor kinderen in achter standssituaties is hierbij noodzakelijk. Omdat het onderwijs nauw samen hangt met de opvoedingstaak van de ouders, moeten zij de mogelijkheid hebben om de eerste verantwoordelijk heid voor dit onderwijs te dragen. Het gemeentebestuur verleent daartoe alle medewerking aan de oprichting en in standhouding van bijzondere scholen, zonodig in regionaal verband. WADDINXVEEN - Meer dan veertig mensen hebben vorige week woensdagavond in De Unie aan de Kerkweg-Oosl de educa tieve sherry-proeverij van slijterij en wijnhandel Van Eeuwen van de Brederolaan (winkelcentrum Lui- felbaan) bijgewoond. Het geslaagde en twee uur durende evenement maakte duidelijk dat sherry nog steeds op de warme be langstelling van ook de Waddinx veense consument kan rekenen. Na afloop was het enthousiasme groot. Er viel dan ook heel wat te leren over sherry tijdens deze proe- verij. Op vragen als ”Wat is sherry” (witte wijn), ’’Waar komt het van daan” (Zuid-West Spanje), ”Hoe wordt sherry gemaakt” (flor, So- lera-systeem) en ”Wat kun je met sherry allemaal doen” (aperitief, maaltijdwijn, koken enz.), werd ruimschoots antwoord gegeven. Een 20 minuten durende videofilm over sherry en de daarbij beho rende Spaanse sherry-cultuur gaf het gevoel in het Spaanse Jerez, waar Sherry vandaan komt, ge weest te zijn. Tijdens de avond werd steeds meer duidelijk dat er meer achter sherry zit dan je op het eerste gezicht ver moedt. Sherry is een wijn met een rijke historie die terug gaat tot de tijd van de Phoeniciërs (1100 voor Christus). Er valt dan ook heel wat te vertel len over sherry. Het was een boeiende avond met als hoogte punt de proeverij waaruit weer eens bleek dat er vele typen en sma ken sherry zijn. Van zeer droog tot zeer zoet, voor elk wat wils. Vijf basistypen sherry stonden op de proeftafel: - Manzanilla, een jonge, droge, onder flor gerijpte sherry uit de kustplaats SanLucar de Barrame- da. Het lichtste sherry-type dat zeer veel gelijkenis vertoond met droge witte wijn. - Fino, ook een jonge, droge, on der flor gerijpte sherry uit Jerez. Iets geuriger en steviger dan Man zanilla maar toch licht als een witte wijn. - Amontillado, een uitgerijpte fïno (minimaal 8 jaar oud) met een zeer indringende aroma en stevig van body. - Oloroso, een zonder flor gerijpte sherry die zeer aromatisch is en qua smaak wat zoetig en fluwelig aan doet. Een echt aperitief. - Cream, een aangezoete Oloroso. Vooral de Fino en Manzanilla ston den in het middelpunt van de be langstelling. Deze lichte en zeer droge sherry’s hebben veel weg van witte wijn waardoor ze vooral bij het jongere publiek goed in de smaak vallen. Al met al een ge slaagde avond met een enthousiast publiek voor wie de slogan ’’Sherry leren - sherry waarderen” werke lijkheid geworden is. WADDINXVEEN - Twee avonden achtereen heeft de Waddinxveense to- neelgroep Maskerade in het Anne Frank-centrum de spannende thriller ”Een moordenaar in de groep” opge voerd. Opvallend voor het stuk was het feit dat de spelers niet opkwamen vanachter de coulissen, maar vanuit de zaal. Dat as pect verhoogde de spanning onder het publiek. Maskerade slaagde erin een goed stuk toneel voor het voetlicht te brengen en het publiek een aangename avond te bezorgen. De regie was in handen van Koos Schinkel. De spannende thriller, in drie bedrij ven. gaat over verwikkelingen tussen leden van een toneelvereniging tijdens een repetitieavond. Zij worden gecon fronteerd met een heuse moord. Deze moord wordt niet toevallig gepleegd. Binnen de groep bestaan allerlei ver borgen spanningen. Daartoe behoort bijvoorbeeld een kortstondige affaire tussen John, een van de toneelspelers en Margaret, de vrouw van Philip, de regisseur. Spanning en hilariteit wisselen elkaar af. Philip, aanvankelijk verdacht van de moord, probeert zijn onschuld te be wijzen, dit leidt tot emotionele beken tenissen van diverse toneelspelers. Uit eindelijk blijkt Ronnie, een tragisch- komisch figuur, de moordenaar te zijn. ’’Bouw je een school dan heb je eigen lijk 10% van de bouwsom nodig om leuke dingen in het ontwerp te kunnen opnemen. De Londo-norm laat echter nauwelijks ruimte voor iets meer dan een kaal gebouw. Daarom heb ik be wust uitgekeken naar een systeem waarmee je goed en goedkoop kunt bouwen, zodat er geld voor extra’s overblijft. Toen ik dan ook het droog- stapelbouwsysteem op tv zag in het programma ’’Brandpunt in de markt” was in enthousiast. Het was me meteen duidelijk dat het om een sterk kosten besparende manier van bouwen ging. Ik heb toen met Tadema, de uitvinder van het droogstapelbouwsysteem, con tact gezocht. Hij liep gelijk warm voor het idee om met zijn systeem een school te bouwen. Naast het kostenas pect speelde ook de snelheid een grote rol. Het ging om een openbare basis school in Wamsveld die uit concurren- tieoverwegingen ten opzichte van het bijzonder onderwijs binnen vier maan den moest worden gerealiseerd. Het lukte. Een bijzonderheid was boven dien dat toen voor het eerst in Tasta met een ronde gevel werd gewerkt. Vooraf was in Leeuwarden een proef opstelling gemaakt. Het bleek te kun nen, omdat de straal niet te krap bere kend was”, ondervond Hans Peeters. Tasta is bekend van het geweldig in de belangstelling staande Tasta-droogsta- pelsysteem, een uiterst milieuvriende lijk, prijsvriendelijk en snel bouwsys teem dat uitgaat van stapelen in plaats van metselen. Hans Peeters ontwierp in 1987 de basis school Het Forum in Warnsveld, de eerste school volgens het Tasta-droog- stapelsysteem. Van dit soort scholen staan er inmiddels tien en zijn er tien in voorbereiding. Hij is dus een echte fan van het stapelen geworden, mede om kwalitatief goede en ook mooie scholen in ons land te ku- nen blijven neerzetten binnen de strenge financiële eisen (Londo-norm) van de rijksoverheid. nans reeters is één van de partners van het architectenbureau Stuurman Part ners. Zijn specialisatie is het ontwer pen van scholen. Hoeveel hij er gedu rende de laatste tien jaar precies heeft gerealiseerd weet hij niet meer. Hij is allang de tel kwijtgeraakt maar met een gemiddelde van vier vijf scholen per jaar moeten het er zo’n vijftig zijn. In 1970 begon hij bij Stuurman Part ners op de tekenkamer. Er was toen veel werk op het gebied van systeem- scholen. Zelf werd hij aangenomen voor individuele schoolprojekten, om dat men langzamerhand genoeg had van steeds hetzelfde. Al tekenend werd zijn interesse voor de architektuur gewekt, zodat hij aan de Academie van Bouwkunst in Rot terdam een avondstudie voor architekt begon. "Nog afgezien van de snelheid en het prijsvoordeel^ben ik altijd al gek ge weest van licht construeren. Die ma- aan te sluiten bij de omgeving wilde men per se pannendaken. In overleg met Tadema, bleek dat geen punt te zijn. Op de dakplaten wordt een eenvoudige konstruktie aange bracht, waarop de pannen kunnen wor den gelegd. De ruimte is dus verder loos. Het geheel is echter niet duurder dan een plat dak met isolatiemateriaal en grind, terwijl het landschappelijk veel mooier is. Het droogstapelsysteem heeft ook wel een nadeel. Qua bouw materiaal is gasbeton nu eenmaal kwetsbaarder dan baksteen. Men is dan bang dat dit gegeven doorwerkt in de kosten voor onderhoud. Zelf deel ik over het algemeen die bezwaren niet. Het kamerorkest dat zij met elkaar vor men bestaat uit piano, diverse blokflui ten, viool, gitaar en zang. Het pro gramma biedt zoals altijd ook vol doende gelegenheid voor onderling contact. ”Het ontwerpen van scholen is heel dankbaar werk. Anders dan bijvoor beeld bij woningen, die ik ook wel ont werp, heb je steeds direct met de ge bruikers te maken. Aan de andere kant ben je bij scholenbouw heel strak aan het budget gebonden doordat je je meot houden aan de Londo-norm. Op zich zit het verhaal goed in elkaar, maar de budgetten die eruit voortvloeien zijn ronduit aan de krappe kant, wil je er iets leuks mee doen. Wel kunnen wij door onze manier van werken heel snel uitsluitsel geven wat er binnen zo’n budget toch nog mogelijk is. We heb ben namelijk alle disciplines zoals kos- tencalculatie, constructie en bouwbe- geleiding zelf in huis”, stelt hij. Het hangt ook van de omgeving af. In Amsterdam heb ik dat bezwaar weten te ondervangen door de school die in Tasta wordt gepland, als het ware in een glazen cilinder te plaatsen. Het gaat om een basisschool die op een bin nenterrein wordt neergezet. De glazen buitenkant biedt niet alleen bescher ming, maar is ook doorzichtig en loopt van de gevels weg, zodat de omwonen den niet tegen een groot bouwblok hoeven aan te kijken. Bovendien is glas goedkoop en onderhoudsarm. Het zal uit mijn verhaal wel duidelijk zijn dat ik helemaal gek ben van Tasta. Dat wil niet zeggen dat ik alleen in dit systeem bouw. Van de vier scholen die ik op dit moment onderhanden heb, ontwerp ik er twee in Tasta en twee in een ander materiaal. Die laatste zijn toevallig twee grote middelbare scholen met elk meer dan 1.000 leerlingen. Met het Tasta bouwsysteem kun je heel bijzon dere architektuur plegen doordat je er letterlijk alle kanten mee op kunt. WADDINXVEEN - Bert de Rijke, di recteur van de openbare Annie M.G. Schmidtschool aan de Zuidplashof, is er nog altijd zeer tevreden over ’’zijn” volgens het Tasta-droogstapelsysteem in een record-tempo neergezette basis school. "We zaten eerst in een noodschool, maar de wijk waarin wij zitten, de Zuidplas. groeit als kool. We kregen dan ook toestemming voor een nieuwe school en hebben hier in Waddinxveen bij twee architectenbureaus om een schetsontwerp gevraagd. Stuurman Partners BV reageerde en daar zijn we toen verder mee in zee gegaan. En met succes. Veel medewerking hebben we ook van de gemeente gekregen. Het ministerie van Onderwijs en Weten schappen gaf namelijk maar toestem ming voor vier lokalen. De gemeente leek het echter beter om van zes loka len uit te gaan en er twee voor de finan cieren. Dat bleek een voordelige en zeer verstandige beslissing te zijn, om dat we gelijk met vijf klassen moetsen starten”, aldus Bert de Rijke. "In het ontwerp is rekening gehouden met eventueel verdere uitbreiding. Aan weerskanten van de school kan nog een lokaal worden bijgebouwd zonder dat er een lelijke puist of bobbel ontstaat. Met Hans Peeters, de archi tect, konden we ook alle kanten op. Die luisterde echt naar je en probeerde je wensen zo goed mogelijk te vertalen. We wilden bijvoorbeeld geen grote do centenkamer met muren. Dat is nu een Het gemeentebestuur ziet erop toe dat in het openbaar onderwijs niet één be paalde beschouwelijke of politieke richting gaat domineren. Roldoorbre- kend onderwijsmateriaal in leerboeken e.d. wordt afgewezen, omdat dit de neutraliteit van het openbaar onder wijs zoals neergelegd in de Grondwet en in de Wet op het Basisonderwijs aantast en dit in het algemeen geen recht doet aan de christelijke opvattin gen over de samenleving. Met het geven van onderwijs van poli tieke aard moet de nodige voorzichtig heid worden betracht, stelt de PCW. Het geven van godsdienst- en/of le vensbeschouwelijk onderwijs is in de eerste plaats een zaak van de ouders. ”Ons uitgangspunt is dat het gemeente bestuur hiervoor geen subsidie ver strekt”, aldus de PCW. De gemeentelijke bijdrage Schoolbegeleidingsdienst ’’Eerst heb ik nog het idee gehad om via een prisma in de koepel op het dak licht te laten breken. Dat ging uiteindelijk niet, maar het idee heeft wel doorge werkt in de kunst, die we in het kader van de 0,5%-regeling mochten aan schaffen", gaat Bert de Rijke verder. "Voor de gemeenschappelijke ruimte hebben we drie hele mooie lichtobjec- ten van Frans de Boer en zijn vrouw Marja Lichtveld gekozen. Het gemeen tebestuur was zo onder de indruk dat we in plaats van twee ontwerpen alle drie de proefontwerpen mochten laten realiseren. De kinderen reageerden ge lijk met ”Oh, wat mooi”. Dus niet met ”Wat gek”, of ”Wat is dat nou?”. De lichtobjekten bepalen mede het karak ter van onze school, net als de kleuren wit en blauw die in steeds wisselende combinaties in het hele gebouw zijn verwerkt”, vindt Bert de Rijke. WADDINXVEEN - In de hervormde Immanuëlkerk aan de Prinses Beatrix- laan wordt zaterdagavond 17 februari om half acht een MOM-leerlingencon- cert gehouden. De toegangsprijs is drie gulden. Het concert wordt gehouden op initia tief van het MOM-docentencollectief. Op deze avond zullen gevorderde en veelbelovende leerlingen zowel solis- tich als in groepsverband musiceren. Het betreft hier piano-, orgel- klave cimbel- en blokfluitleerlingen. Onder andere zal de ’Fairy Queen Suite’ van Purcell en een deel van een pianocon cert van Haydn uitgevoerd worden. Het MOM-docentencollectief, warin onder andere Ton van der Wolf en Sas kia Wekking werkzaam zijn, is sinds enige jaren actief in Waddinxveen, Boskoop en omgeving. Het leerlingenconcert behoort tot een van de vele activiteiten die het collec tief naast het geven van muzieklessen organiseert. ”Ben ik bezig met het ontwerp dan pro beer ik de mensen ook te laten zien hoe het in elkaar steekt. In het begin blijven de voorstellingen van een school name lijk vaak bij een klaslokaal met een deur steken. Dat is jammer. Neem nu Engeland. Moderne scholen zijn er veel opener en er worden veel vaker dan hier flexibele wanden toegepast zo dat je zowel met grote als met kleine groepen kunt werken. Natuurlijk dring ik die ideeën niet op. In de eerste plaats luister ik goed naar de gebruikers en neem het ontwerp regelmatig met hen door. Blijken achteraf bepaalde ideeën voor verbetering vatbaar, dan neem ik dat gegeven weer mee naar een vol gend projekt”, aldus Hans Peeters. '^feegenown Fazantdresjg - 2743 DC Waddinxveen i' WADDINXVEEN - De commissie Kunstzinnige Vorming van de open bare scholen haken ook in op het Van Gogh-jaar in verband met de sterfdag van de bekende schilder een eeuw gele den. De groepen 6, 7 en 8 van de vijf open bare scholen gaan met dit project, dat uit diverse onderdelen bestaat, werken. Gaat één van de scholen werken aan het project dan kunnen zij gebruik maken van diverse hulpmidde len. In school komen vijf reprodukties te hangen. De leerkrachten kunnen met gehulp van een lesbrief, diaserie en ka lenders de leerlingen over het leven en werk van Van Gogh vertellen. De ka lenders werden door de Verenigde Spaarbanken geschonken. Voor de groepen 3,4 en 5 heeft de com missie Kunstzinnige Vorming een mu- ziekproject in voorbereiding. WADDINXVEEN - In deze maand biedt de werkgroep Waddinxveen van Amnesty International vijf openbare momenten voor het schrijven van voor beeldbrieven over de vrijlating van po litieke gevangenen. Daarnaast zijn er voorbeeldbrieven verkrijgbaar in de kerkdiensten van de Rooms-Katho- lieke Kerk, de Gereformeerde Kerk en de hervormde Immanuëlkerk op de derde zondagmorgen van februari. Geschreven kan worden op de vol gende plaatsen en tijden: - Woensdagavond 14 februari van 20.00-21.00 uur bij Hannie Okkes, Chopinlaan 26, tel. 16078; - Maandagavond 19 februari van 19.00-20.00 uur bij Marijke de Groot, Kievitdreef 19, tel. 10082. In de voorbeeldbrieven wordt vrijla ting gevraagd voor: - Een voormalige luchtmachtofficier, Mr. Harris Okong’O Arara in Kenia. Hij is een gewetensgevangene en zegt te zijn gemarteld; - Een 30-jarige godsdienstgeleerde, Mr. Sayyid Tahir al-Shimimy in Sa- oedi-Arabië. Hij zit sinds medio juni 1989 zonder aanklacht of proces gevan gen en gevreesd wordt dat hij is gemar teld; - Een 45-jarige vroegere professor in de filosofie aan de Universiteit van Havana. Mr. Elizardo Sanchez Santa Cruz zit een gevangenisstraf uit van twee jaar wegens het geven van pu blieke verklaringen over de verdedi ging van de mensenrechten. -PROTESTANTSE COMBINATIE WADDINXVEEN leuke open ruimte geworden, van waaruit je de school helemaal kunt overzien. Bij de kinderen en de ouders valt het gebouw erg in de smaak. Van de ouders hebben we enorm veel mede werking gekregen bij de verhuizing en met de inrichting. De kinderen zijn zui nig op het gebouw en tot onze verba zing vegen ze hun voeten bij het bin nenkomen. In het begin hebben we er op gehamerd, maar ze doen het ook. Zo blijkt deze lichte en uitnodigende omgeving ook mooi", weet de direc teur van de Waddinxveense basis school. De Waddinxveense BNA-archi tect Hans Peeters (Foto: Tasta Bouw BV). Holland” wordt wat de PCW betreft gerelateerd aan het aantal deelne mende leerlingen en niet aan het aantal inwoners. Deze subsidie moet op het huidige niveau blijven. Door voldoende assistentie en zorgver breding kan worden voorkomen dat leerlingen onnodig naar het speciaal onderwijs worden doorverwezen. Bijzondere scholen moeten de moge lijkheid hebben om met een eigen schoolbegeleidingsdienst te werken, die vanzelfsprekend ook op gelijke voet worden gesubsidieerd. Ter stimulering van de werkgelegen-, heid dient volgens de PCW onderzoek te worden verricht naar de mogelijk heid van uitbreiding van het beroeps onderwijs in Waddinxveen. Het gemeentebestuur moet bijzondere aandacht geven aan de problemen op onderwijsgebied van etnische minder-» heden. Volwasseneducatie heeft als primaire taak om burgers in een achterstandssi tuatie een nieuwe kans te bieden, bij voorbeeld cursussen Nederlands voor analfabeten en buitenlandse werkne mers en voorts om- en bij scholingscur sussen voor werklozen. In dit kader moet het gemeentebestuur zich ook inzetten om de vestiging van het Gouwe College in Waddinxveen te behouden. ZEVENHUIZEN - In de Zevenhui- zense koffiebar Het Praathuis in het hervormd Centrum aan de Dorpsstraat 156 begint komende vrijdagavond 16 februari om acht uur een thema-maand over ’’Liefde”. Deze reeks avonden begint met de evangelist Bram Meulenberg uit Kat wijk. Hij opent de thema-maand door op een boeiende manier iets te vertel len over wat liefde is bij zijn werk. De koffiebar is voor 16-jarigen en ou der.

Weekblad voor Waddinxveen | 1990 | | pagina 13