Goudse Kamer Gertjan v.d. Loo bedankt ’’Gorbi” meet winkels jRONIi Succes vol bedrijf groeit tegen de stroom in 22r^!si°'!’.tha* you fw voor al uw Collecte voor Simavi Volleybalsters Be Fair laten winst liggen I I I I I I I Geen trein Rotterdam CS- R’dam-Noord zonwering en rolluiken. I I I I I Damfinales in zicht Nadere uitleg over ’’Waarom zo?” read war! i (Ook reparaties) Dorpstraat 76 Waddinxveen 01828-30277 ending the cold What about a warm party? Energie Mooie meiden Goed toegerust Deken Peentjes J I Kort geding in het hart van de samenleving Pagina 15 ""W deren met daarop een Moskou’s straatbeeld. HET CDA IS ER OOK VOOR U "Bevordering bedrijvigheid voor voldoende werk. VADDINXVEEN - In het ondernemerscentrum op het Waddinxveense bedrijvenpark Coenecoop groeit het succesvolle bedrijf CombiCare BV stoma-hulpmiddelen) de stroom in. Dat meldt het pasverschenen maga- line ’’Ondernemen in Midden-Holland” van de Kamer van Koophandel ;n Fabrieken voor Midden-Holland. Bijzonder is dat dit bedrijf weliswaar pp Waddinxveense bodem is gevestigd, maar dat gewerkt wordt met de plaatsnaam Gouda vanwege de ’’naamsbekendheid”. WADDINXVEEN - Op een onlangs verzorgd feest heeft de afdeling de cor van partyservice Gertjan van der Loo Partner aan de Staringlaan de politiek niet buiten de deur gehouden door een levensgroot bord te schil- Kees Dijkshoorn, nr. 20 - LIJST WeekMad voor Waddinxveen - Woensdag 14 maart 1990 CombiCare maakt het op Coenecoop 1 i De openbare scholen willen de kinde ren met het lesprogramma ’’Waarom zo?” onder andere duidelijk maken hoe bepaalde uitingen en gedragingen van mensen gegrondvest kunnen zijn op hun levensovertuiging. Daarnaast komen verschillende maatschappelijke verschijnselen gestructureerd aan de orde, zo hebben de Theo Thijssen- school (Kerkweg-Oost), Jan Ligthart- school (Sperwerhoek) en Annie M.G. Schmidtschool (Zuidplashof) in een reactie laten weteo. Daaronder stond de tekst: Mr. Gor- batsjov, thank you for ending the cold' war! What about a warm party?”. De foto van het borddat voorlopig een plaats heeft gekregen aan de gevel van Het is bovendien een voorbeeld van de creativiteit van de partyservice Gertjan van der Loo Partner, die er aller minst tegenop ziet om ook bij festivitei ten een ’’uitstapje” te maken naar de politieke situatie in de wereld. ’’Maar die hadden we met 100 werku ren per week gedurende twee jaar dan ook hard nodig. Intussen is de verbitte ring echter omgeslagen in enthousias me”. Ach, besluit Van der Leden: ”We heb ben bewezen wat we waard zijn en voe len ons ijzersterk. We laten ons nu niet meer kisten”. WADDINXVEEN - Voordat met de damfinales bij Excelsior een aanvang wordt gemaaktzullen er nog vier voor- rondewedstrijdcn moeten worden ge speeld. Terugkijkend op de afgelopen periode stellen beiden dan ook vast: ”Het was een bizarre periode, waarin we ons door al die obstakels inderdaad wel eens hebben afgevraagd waaraan we in hemelsnaam waren begonnen, maar rancune heeft ons een ongelooflijke energie bezorgd”. GOUDA - De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden-Holland laat van alle winkels in Midden-Hol land het verkoopvloeroppervlak en de branche inventariseren. In de tweede helft van februari zal hiermee van start worden gegaan. De gemeenten Bleis- wijk, Moerkapelle en Zevenhuizen ko men als eerste aan bod. Eind mei zullen naar verwachting alle winkels, in de re gio zijn bezocht. geven. Met Jannie Zeeman op de plaats van Mariska van der Velde om de verdediigng te versterken maakte Be Fair een aantal opstellingsfouten. Rijnmond profiteerde en hervond zich. Bij 14-13 overleefde Rijnmond twee keer een matchpoint waarna Be Fair door eigen fouten alsnog de set kado gaf (14-16). In de vijfde set kwamen de Waddinx- veensen al snel op achterstand. Bij het ralleypoint-systeem blijkt dat funest. Rijnmond won, ondanks de werklust aan Be Fair-zijde met 10-15 en nam twee wedstrijdpunten mee uit Wad dinxveen. Be Fair klom ondanks het verlies een plaatsje in de ranglijst en bezet nu met 19 punten uit 17 wedstrijden de achtste plaats in de derde divisie G. Komende zaterdag wacht Be Fair de moeilijke uitwedstrijd tegen Sliedrecht Sport. Het tweede damesteam, dat probeert de degradatie uit de eerste klasse te ontlopen, behaalde een zwaarbevoch ten en belangrijke overwinning op VCH. Het Yvonne van Erk en Katinka Akkerhuis in de hoofdrol en met de studieredenen uit dames 1 vertrokken Marlies van Ringelestein in de gelede ren, moest VCH vooral in aanvallend opzicht de meerdere erkennen in Be Fair (3-1). Blijdschap dus over het einde van de koude oorlog door de inspanningen van de eerste man van de Sovjet-Unie. Naar verluidt is het inderdaad een ’’warme” party geworden dat het Wad- dinxveense bedrijf heeft verzorgd. alle onheil en druk steeds weer van zich wist af te schudden. Zij nodigden Van der Leden uit voor een gesprek in het buitenland, om hem te strikken voor de functie van General Manager Noord- Amerika. Geboden jaarsalaris: enkele tonnen. Zelfs wilde dit bedrijf er voor zorgen dat CombiCare een nieuwe di recteur kreeg en zegde tevens toe om die ook het eerste jaar te zullen beta len. ”Het bedrijf zei een vent nodig te hebben die van beton was. Je zult be grijpen dat ik na dat stadium, toen we in feite nauwelijks te eten hadden, best even heb getwijfeld. Maar ja, Athur en ik waren samen aan deze klus begon nen en vonden daarom dat we die klus ook samen moesten afmaken. En dat gebeurde”. Maar dat is nog niet het einde van het verhaal”, voegt zijn collega Smid er di rect aan toe. ”We wilden natuurlijk di rect een klapper maken en dachten daartoe een ziektekostenverzekeraar te moeten benaderen. We hadden een goed concept uitgedacht en als we zo’n grote klant voor ons zouden winnen, zouden er daarna vele volgen, meen den wij”. Zeker ook omdat we in eigen land de gemeenteraadsverkiezingen in aan tocht hebben. WADDINXVEEN/ROTTERDAM - Treinreizigers op de lijnen Rotterdam- Gouda-Utrecht v.v. en Rotterdam- Gouda-Abcoude-Amsterdam v.v. die nen op zaterdag 17 maart aanstaande vanaf 16.00 uur rekening te houden met een langere reisduur dan normaal. NS adviseert treinreizigers zo mogelijk een half uur eerder aan hun reis te be ginnen. In verband met omvangrijke werk zaamheden is er vanaf genoemd tijdstip tussen de stations Rotterdam CS en Rotterdam Noord geen treinverkeer mogelijk en rijden er bussen. Het station Rotterdam Noord wordt het begin- en eindpunt van alle treinen naar en van Gouda en verder. Dit geldt derhalve ook voor de intercitytreinen richting Utrecht - Groningen/Leeuwar- den/Enschede. Om de overstaptijden tussen treinen en bussen voor reizigers op de korte af stand zo gering mogelijk te houden rij den de stoptreinen tussen Rotterdam Noord en Gouda v.v. op 17 maart van 16.30 uur tot 21.30 uur vier in plaats van drie keer per uur. Alle bijzonderheden over het bus- en treinvervoer, omreis-routes en andere adviezen zijn vermeld in een speciale folder, die gratis verkrijgbaar is bij alle NS-loketten. Alle in het handelsregister ingeschre ven winkeliers krijgen enkele dagen voor de inventarisatie ieder afzonder lijk een brief met het verzoek mee te werken. Gebleken is dat met het inven tariseren van de winkel niet meer dan 5 a 10 minuten zijn gemoeid en dat klan ten hier geen of nauwelijks hinder van ondervinden. De verzamelde gegevens zullen ver trouwelijk worden behandeld. De win kels worden geïnventariseerd door me dewerkers van het Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (IMK). Zij zullen in het bezit zijn van een legitima tiebewijs verstrekt door de KvK. De evenals dames 1 door CS Enginee ring gesponsorde heren van het Wad- dinxveense Be Fair kregen Kalinko uit Scheveningen op bezoek. Het werd op nieuw een afgemeten overwinning voor de pupillen van trainer/coach Van Diermen. Het publiek kreeg deze keer weinig spektakel voorgeschoteld al zal men over de eerste set niet veel te klagen hebben gehad. De lengte van Be Fair blijkt de tegenstanders keer op keer de das om te doen. Gecombineerd met een gevarieerde snelle aanval en een degelijke verdediging is Be Fair on danks haar jeugdigheid een moeilijk te kloppen ploeg (15-6). In de tweede set profiteerde Kalinko gretig van de gelatenheid die zich mees ter maakte van de Waddinxveners. De ervaren cracks uit Scheveningen trok ken deze set met 13-15 naar zich toe. WADDINXVEEN - Onder het kopje ’’Waarom zo? brengt ook godsdienst op de openbare scholen” publiceerde het Weekblad voor Waddinxveen vo rige week een artikeltje over de invul ling van het vak ’’Geestelijke Stromin gen en maatschappelijke verhoudin gen”, een vak zoals dat vermeld staat in de Wet voor het Basisonderwijs. Be Fair stelde in de derde en vierde set orde op zakenzonder in de problemen te komen (15-8 en 15-3). Be Fair staat nu met 33 punten uit 17 wedstrijden op de vierde plaats van de promotieklasse. Vrijdagavond spelen de heren tegen Ridderveld dat nog puntloos onderaan staat. Voorafgaand aan de wedstrijd vond het treffen plaats tussen Be Fair 2 en het eerste herenteam van Jodan Boys. De Gouwenaars zijn met zes oud-Be Fair spelers in de gelederen hard op weg naar het kampioenschap in de eerste klasse. Hoewel Be Fair in de eerste set goed tegenstand bood bleek het team van Gert Koele toch niet opgewassen tegen de ervaring en aanvalskracht van de Gouwenaars (0-3). De aanhouder heeft gewonnen, dat zal duidelijk zijn. Hoewel CombiCare aan de rand van een faillissement heeft ge staan toen zij een belangrijke rechts zaak verloor, is het nu een bloeiende onderneming geworden met tien mede werkers en - op het moment van ons ge sprek - ook nog twee vacatures. De om zet is twee jaar achtereen steeds ver dubbeld en momenteel mogen we dan ook spreken van een miljoenenbedrijf, dat weliswaar in Waddinxveen is geves tigd, maar vanwege de naamsbekend heid van Gouda vanuit de Kaasstad zegt te opereren. CombiCare Gouda werkt thans met apotheken, ziekenhuizen en verpleeg huizen, maar de belangrijkste doel groep is en blijft natuurlijk de stomapa- tiënt zelf. Van de 20.000 stomapatien- ten in Nederland zijn er thans 2200 bij CombiCare aangesloten. Zij beschik ken allen over de zogeheten Combi Care ClubCard en kunnen daarmee 24 uur per dag, 7 dagen per week zowel in binnen- als buitenland rekenen op de onvoorwaardelijke steun van het Goudse/Waddinxveense bedrijf. Door hun stomahulpmiddelen bij Combi Care te betrekken, verschaffen zij de onderneming de financiële armslag om die ambitieuze en unieke service-verle- ning vol te houden. Iedere bij Combi Care aangesloten stomapatiënt kan er van verzekerd zijn, dat zijn stomahulp middelen binnen 24 uur op de afgespro ken plaats worden afgeleverd. En zijn er lekkage- of huidproblemen, of moet men nog sneller over de hulpmiddelen beschikken, dan stappen directie en medewerkers direct in de auto. A Achter de muren van CombiCare BV n Waddinxveen hebben zich in het eer- :tejaar van haar bestaan wilde tafere- en afgespeeld. Soms lachwekkend, naar even vaak treurig. Het verhaal van de beide doorzetters achter Combi Care - Aat van der Leden en Arhur Schmid - lijkt nog het meest op een Spannend jongensboek. Maar er is één Verschil: hier is alles waar gebeurd. Van der Leden en Smid werken al jaren Èctief samen in de stomazorg. Het gaat hier om de zorg voor mensen met een kunstmatige uitgang op de buik voor urine of ontlasting. Zij leerden elkaar kennen bij een grote multi-nationale fabrikant van stomahulpmiddelen, waar zij beiden deel uit maakten van het management van de Nederlandse Vestiging. De oprichting van Combi Care houdt nauw verband met proble men, die waren ontstaan bij deze werk gever. ”Het begon allemaal”, opent Van der Leden, voorheen werkzaam als mark- teting manager, ”met grote problemen waar ik verder niet over zal uitweiden. Na 17 jaar hard werken werd ik op non- actief gezet. Met zeven anderen onder wie Arthur Smid - kwamen we op straat te staan. Vol rancune, mag ik wel zeg gen”. ’’Eerst heb ik normaal gesolliciteerd naar andere banen. Ondertussen pro beerde ik mij de werking van de com puter eigen te maken. Als conservatief manager wist ik eigenlijk niet eens wat een computer allemaal kon en ik herri- ner mij nog dat ik in die tijd een vriend opbelde om te vragen, hoe ik in he melsnaam de floppy erin moest steken. Pas na maandenlang computerboeken te hebben doorgeworsteld, begon het een beetje te dagen. Uiteindelijk lie pen Arthur Smid en ik elkaar weer te gen het lijf en we besloten om onze kennis over stomahulpmiddelen te bundelen en een eigen bedrijf te star ten. Omdat we weinig financiële mid delen hadden, zouden we alles zoveel mogelijk zelf ter hand nemen”. Zo gezegd zo gedaan. Om wat op adem te komen na alle doorstane spannin gen, streek Van der Leden met zijn computerboeken een paar weken neer pp het strand van Mallorca. Hoewel hij soms werd afgeleid door langs paraderende mooie meiden, leerde hij daar in alle rust de eerste be ginselen van het programmeren. In Ne derland regelde Arthur Smid intussen een locatie om te starten: een bedrijfs hal in Waddinxveen in het onderne- tningscentrum. Toen Van der Leden terugkwam, konden ze gelijk met twee pingen beginnen: met de bouw van hun ledrijf en met het maken van een ge- noduleerd computerprogramma. an der Leden en Smid ontpopten zich ils echte doe-het-zelvers. Metselen, :tucadoren, schilderen, lassen. Alles leden wij zelf. ”Dag en nacht”, zegt /an der Leden, ’’hebben wij doorge- verkt. Eten deden wij bij cafetaria /ork”. Maar ondertussen had hun vorige werkgever lucht gekregen van de initia tieven van die constatering leidde uit eindelijk een zeer moeilijke periode in voor de nieuwbakken ondernemers. Van der Leden: ”We zijn toen door onze vorige werkgever besmet ver klaard. Deze vertelde zelfs op een bij eenkomst aan zijn relaties, dat ze abso luut niet met ons in zee moesten gaan. We werden afgeschilderd als schurken. De groothandel, waarmee wij in onder- handeling waren, werd onder zware druk gezet om ons te boycotten. Die wilde dan op zijn beurt ook weer dat anderen ook onder druk gezet zouden worden. Als een grote multinational - met een marktaandeel van 65% - moei- - lijk gaat doen, wordt de hele keten van groot- en tussenhandel bang voor sanc ties. Bijna niemand durfde zijn vingers aan ons te branden en dit betekende, dat wij in Nederland vrijwel geen spul len konden inkopen”. CombiCare slaagde erin - na lange om zwervingen in Europa - de boycot te omzeilen door buitenlandse leveran ciers te vinden. CombiCare beschikt over eigen inter nationaal gediplomeerde stomathera- peuten en geeft bovendien een eigen stomakrant uit. Van der Leden heeft voor het bedrijf een schitterend com puterprogramma ontwikkeld, waar door alle gegevens, statistieken, brie ven, voorraadbeheer en financiële af handeling volkomen automatisch plaatsvinden. Toch heeft het bedrijf een heel persoonlijke band met de aan gesloten stomapatiënten. Iedereen krijgt bijvoorbeeld op zijn verjaardag een leuke kaart of bij ziekte een beter- schapswens. Daarnaast werkt CombiCare met 6 freelance medewerksters, van wie een aantal zelf een stoma heeft. Zij begelei den de patiënten in hun eerste contac ten met het bedrijf. Kortom, de dienst verlening is hier tot in de finesses ont wikkeld en dat is aangeslagen. Combi Care is nu zelfs al zover, dat de huidige behuizing met alle denkbare stoma hulpmiddelen te klein is. Van der Leden en Smid proberen dan ook om een naastgelegen bedrijfshal erbij te krijgen. ”Weg willen we hier niet, want door al die toestanden zijn we nu emotioneel heel sterk met dit pand verbonden”. WADDINXVEEN - Het eerste da mesteam van Be Fair-volleybal had de mogelijkheid om tegen Rijnmond alle drie de winstpunten te pakken, maar behaalde er maar ééntje door een 2-3 nederlaag. De volleybalsters van trainer/coach Gerard Lupgens moesten het in de wedstrijd tegen subtopper Rijnmond zonder hoofdaanvalster Antoinette Wijkerdoen. Be Fair, dat nog niet defi nitief van de gevarenzone is verwij derd, kan de punten hard gebruiken. Rijnmond startte overtuigend en een onzekere pass aan Be Fair zijde leidde al snel tot een 0-4 achterstand. Be Fair wist echter het initiatief over te nemen en met name buitenaanvalster Petra van Veldhuizen kon, op maat bediend door spelverdeelster Wilma de Jong, met haar harde aanval veel punten sco ren. Rijnmond gaf de voorsprong ech ter niet meer uit handen (8-15). In de tweede set nam Be Fair door de goede service van Joke Baans direct een voorsprong. De aanval van Rijn mond kwam niet meer zo goed uit de verf als in de eerste set en bij Be Fair kreeg Mariska van der Velde de be wondering van het publiek met haar onhoudbaar ingeslagen driemeteraan- val (15-11). In de derde set bleef het lange tijd span nend wie de setwinst naar zich toe zou trekken. Bij Be Fair kon Marcella Bos met de buitenaanval langs de lijn veel vuldig scoren. Uiteindelijk gaf inval ster Liesbeth van Diermen het beslis sende zetje tot de 16-14 setwinst. In de vierde set leek de strijd gestre den. Rijnmond kwam snel op een 10-3 achterstand en leek zich gewonnen te het pand aan de Staringlaan, is er nog het stille bewijs van. De oppervlak en branchegegevens worden ondergebracht in een Distribu- tie-planologisch Informatie Systeem (DIS). Dit is een geautomatiseerd in formatiesysteem dat permanent bij de Kamer aanwezig zal zijn en door de Ka mer zal worden beheerd en aangepast aan de actualiteit. Met behulp van het DIS kunnen ontwikkelingen in omvang en samenstelling van het winkelappa- raat in de verschillende gemeenten worden gevolgd. Het Middenhollandse DIS wordt on derdeel van een landelijk DIS dat mo menteel in opbouw is bij de Neder landse Kamers van Koophandel. Over heid en bedrijfsleven kunnen - binnen gestelde regels van privacy - gebruik maken van het DIS voor hun beleid. Aan de hand van DIS-gegevens kun nen bijvoorbeeld winkelplannen wor den beoordeeld en onderbouwd. Het DIS maakt het steeds weer moeten op meten van winkels voor distributie-pla- nologische onderzoeken overbodig. In het najaar van 1990 zal het DIS naar verwachting operationeel zijn in de re gio Midden Holland. De kop kan de lezer in verwarring brengen. Het gaat de openbare scholen niet om de invoering van het vak gods dienst, maar men wil dat de kinderen zich breder oriënteren op en kennis ne men van de inhoud en uitingen van de belangrijke levensovertuigingen in ons land en daarbuiten. Op dat moment had CombiCare echter alleen maar een lege bedrijfshal met drie telefoontoestellen op de grond. Het was kort nadat zij aan het verbou wen waren geslagen en behalve bouw materialen was er nog niets. In die si tuatie legden zij contact met Ohra, een dynamische verzekeringsmaatschap pij. ”Ik weet nog goed”, lacht Van der Le den nu, ”dat ik belde met de directie van Ohra, en mij voorstelde als het enige bedrijf in Nederland, dat volledig in stomazorg was gespecialiseerd. Ar thur Smid stond toen met een gespreide deken om mij heen, om het allemaal niet zo hol te laten klinken in die lege bedrijfshal”. Ohra kwam sneller met een kennisma kingsgesprek dan de beide starters dachten. Van der Leden: ”Er hebben zich toen taferelen afgespeeld, die veel weg hadden van de beroemde film ’’The Sting” met Paul Newman en Ro bert Redford”. Van der Leden en Smid bouwden in hoog tempo hun kantoor af en de spe cie was nog nat toen de eerste compu ters en kantoormeubelen er al in gin gen. Als vergadertafel fungeerde een leuk, maar gammel eethoekje van Kwantum. Het magazijn kwam net op tijd vol met de in het buitenland gekochte goederen en de lege schappen werden zoveel mo gelijk opgevuld. Bovendien werden de familieleden en kennissen weer opge trommeld om tijdens het bezoek van Ohra als medewerkers te fungeren. Hoewel de computerprogramma’s nog niet klaar waren, werd er flink op de toetsenborden gerammeld en de tele foons stonden niet stil. Want de ouders van Smid hadden de opdracht om tij dens het ’’hoge” bezoek naar Waddinx veen te bellen met voorgekauwde vra gen over stomazorg. En natuurlijk wis ten alle medewerkers het antwoord op deze vraag, ze hadden er lang op geoe fend.. In het magazijn stond de broer van Van der Leden almaar pakketten klaar te maken voor verzending. Dat alles moest het nieuwe bedrijf een gezag hebbend en vooral dynamisch imago bezorgen. ’’Pure bluf”, weet Van der Leden. ’’Maar we moesten wel. We hadden Ohra niet alleen nodig om goed te kun nen starten, maar ook om ons nega tieve imago op te vijzelen”. Smid: "We zweetten peentjes toen Ohra op be zoek kwam”. Maar de poging om de verzekeraar voor CombiCare te winnen slaagde di rect. ’’Natuurlijk hebben we Ohra later van onze manoeuvre op de hoogte ge steld en gelukkig konden ze er daar hard om lachen. Het heeft eigenlijk al leen maar in ons voordeel gewerkt, want intussen was bijna iedereen in deze branche op de hoogte van onze in spanningen om ons bedrijf op te star ten. Op die manier wisten wij ook Zil veren Kruis binnen te halen, de groot ste ziektekostenverzekeraar in Neder land, die niet alleen uit zakelijk, maar ook uit menselijk oogpunt met ons in zee wilde gaan”. ’’Toen beide verzekeraars dan ook een telefoontje ’’vanuit de branché” kre gen, waarin zij werden geïnformeerd over het ’’criminele verleden van beide ondernemers”, het feit dat deze afge keurde produkten op de markt zouden brengen met Chinese en Arabische bij sluiters, deed dat geen enkel kwaad”. Smid: ’’Doordat wij de verzekeraars op de hoogte hadden gesteld van de laster campagnes, waarvan wij het slachtoffer waren, deerden deze telefoontjes ons niet. Ze versterkten alleen maar de band. En inmiddels hebben wij per 1 januari j.l. ook Aegon mogen begroe ten”, stelt hij vast. ’’Nadat we aanvankelijk alleen met buitenlandse leveranciers hadden ge werkt, kwamen we uiteindelijk ook weer in contact met Nederlandse im porteurs. Zij betuigden hun spijt dat zij voor de druk waren gezwicht. Wat dat betreft is gebleken, dat al die onzin verhalen over ons uiteindelijk toch als een boemerang Rebben gefungeerd”. ^VADDINXVEEN - In Waddinxveen Ivordt volgende week weer gecollec- leerd voor Simavi. Dit is jarenlang niet gebeurd, maar een nieuw plaatselijk comité is bereid gevonden de schouder te zetten onder deze geldinzameling. |Dverigens zal het niet lukken om in heel Waddinxveen huis-aan-huis met tie collectebus te komen, zo heeft orga nisatrice mevrouw C. Kooistra-Boel- rnans (tel. 14330) laten weten. Met name in de wijk Zuidplas zijn er niet Voldoende collectanten, zodat daar op zaterdag 24 maart in het winkelcen trum aan de Zuidplaslaan gecollec teerd zal worden. {Simavi, die dit jaar extra aandacht jvraagt voor de bestrijding van kinder sterfte in de wereld, is de oudste alge mene vereniging voor de direkte steun aan medische projekten in ontwikke lingslanden. Simavi steunt al 65 jaar gezondheids- projekten in 35 ontwikkelingslanden. De onafhankelijke positie ten opzichte van politiek, religie en ras heeft het steeds mogelijk gemaakt de hulpverle ning snel en direkt uit te voeren. Hierbij staan voortgang, uitbreiding en/of verbetering van reeds bestaande - medische- projekten centraal. Met name de allerarmsten kunnen hierdoor steeds rekenen op een acceptabele tvorm van gezondheidszorg. De steun gaat rechtstreeks naar de me dische instelling zonder inmenging van derden, zoals bijvoorbeeld overheden. De door Simavi aangeboden hulp heeft een aanvullend karakter. De gegeven hulp moet er bij voorkeur wel toe lei den dat de gezondheidszorg voor lan gere termijn woyjt verbeterd. Was de boycot de eerste domper, de tweede volgde spoedig daarna. Combi Care werd door het Bedrijfschap voor de Detailhandel aangemerkt als een detaillist. Omdat zij uitsluitend voor rekening van ziekenfondsen en verze keraars zouden gaan opereren, pro beerden zij dat te weerleggen. Zonder succes. Zij moesten een mid- denstands-diploma en een erkend vak- bekwaamheidsdiploma hebben, anders waren zij onbevoegd om hun onderne ming te openen. ”We hebben alle kennis over stoma zorg in huis. Arthur Smid is zelfs inter nationaal gediplomeerd stomathera- peut en dan eist de wet een willekeurig vakbewaamheidsdiploma. Het Bedrijf schap adviseerde ons om het vakdi- ploma aardappelen, groente en fruit te gaan halen, omdat het het gemakke lijkste zou zijn. Maar dat weigerden we. Het is toch te gek, dat iedere groen teboer een speciaalzaak in stomaver- zorgingsartikelen kan beginnen, en wij met al onze kennis en ervaring niet? We hebben dat ook aan de rechter ver teld in een kort geding tegen het Be drijfschap voor Detailhandel. De rech ter gaf ons op persoonlijke titel groot gelijk, maar ja, hij zat daar om de wet uit te voeren en wij kregen te verstaan toch maar achttien aardappelrassen uit ons hoofd te gaan leren”. ”De jurist van de Kamer van Koophan del vertelde ons dat we wel konden be ginnen, als wij maar een bedrijfsleider met de vereiste papieren zouden aan stellen. Dat hebben we vervolgens ge daan. Na een advertentie nodigden we een kandidate uit voor een gesprek. Omdat we ons kantoor nog moesten bouwen, belegden we onze bijeen komst meteen maar in de sjiekste tent van Gouda: Hotel De Zalm aan de Markt”. ’’Toen we daar op onze afspraak arri veerden, zagen we de kandidate al staan voor het hotel. Dat bleek net fail liet en gesloten te zijn. Uiteindelijk kwamen we in een café tot zaken. Dus, onze bedrijfsleider is een vrouw met een vakbewaamheidsdiploma voor le derwaren en tassen. Zij is een prima medewerkster trouwens, daarover geen misverstanden!”. ’’Toen dat eindelijk was geregeld, bleek het bestemmingsplan voor indus trieterrein Coenecoop geen detailhan del toe te laten. Van Gedeputeerde Staten hebben we gelukkig ontheffing gekregen, overigens na fantastische medewerking van de gemeente Wad dinxveen die zeer slagvaardig optrad” Zo konden beide ondernemers zich ook gaan storten op de promotie van hun bedrijf in wording. Met hun fami lie- en kennissenkring als fotomodel len, zetten wij een fullcolor brochure in elkaar, waarin de werkwijze van het bedrijf professioneel werd gepresen teerd. Al met al een bizar jaar dus, waarin de beide ondernemers zich soms afvroe gen, waaraan ze in hemelsnaam waren begonnen. ”We werden er bij tijd en wijle knap depressief van, maar geluk kig nooit tegelijk. De een hielp de an der er steeds weer bovenop”, aldus Van der Leden. De algemeen directeur van CombiCare toont zich nu dan ook verheugd over het feit, dat hij nooit op het aanbod van een andere multinational is ingegaan. Dit bedrijf, dat aanvankelijk ook tot de boycotters behoorde, raakte onder de indruk van de wijze waarop het tweetal k

Weekblad voor Waddinxveen | 1990 | | pagina 15