Landschaps prijs 1990 Z-Holland Directeur AP. van Eek van Van den Berg Waddinxveen B V Bethelkerk PRINCIPES IN PRAKTIJK TV-opname Vox Jubilans Welfare- verkoop Rode Kruis HGJB-zang- avond in Koken- en tafelenshow Janine Vis Radiopiraat uit de ether Papieractie Ankerlier Prijzen winnaars tennis- competitie Familie Jan Sterk op AVRO-tv Geen ”Kom in de Kas” Nieuwe gids expositie mogelijkheden Ir C 1 1 Huisstijl Jury Getekend Aanmelding Ingenieursbureau 65 Mensen Probleem 1 PROTESTANTSE COMBINATIE WADDINXVEEN Het Waddinxveense bedrijfsleven moet ruime mogelijkheden krijgen zich te ontplooien. Aktief werkgelegenheidsbeleid. Ruime aandacht voor aantrekken nieuwe bedrijven in Coenecoop en op Veilingterrein. """IS gs r Woensdag 14 maart 1990 Pagina? Dit is de fabriek die machinefabriek Van den Berg Waddinxveen BV gaat leveren aan het Engelse bedrijf BP Nu- Grote behoefte aan vaklieden Alle spelers van de zaterdag heren-competitie met in het midden het in de bloemetjes gezette winnende team AU PCW inlichtingen secr. PCW, Nic. Beetslaan 11, tel. 13853 Stars. (Foto: Sjaak Noteboom). J trition. (Foto: Van den Berg Waddinxveen BV). WADDINXVEEN - In de hal van het Tenniscollege Midden-Holland aan de Sniepweg werden zaterdag middag voor de vierde maal de prij zen uitgereikt aan de winnaars van de wintertenniscompetitie. De wintercompetitie, die georgani seerd wordt door het Tenniscen trum Waddinxveen, bestaat uit een tiental poule’s die spelen op dinsda gen, donderdagen, vrijdagen, za terdagen en zondagen. Er speelden 240 dames en heren mee, die totaal ongeveer 600 par tijen speelden. De gehele winter competitie had afgelopen jaar we derom een regionaal karakter. ”Dat vind ik juist erg leuk”, zegt ei genaar Ron Groot. ”De mensen spelen hier tenslotte voor hun ple zier en met een regionaal karakter ontmoet je ook uit de omliggende plaatsen”. Na 13 speeldagen werd bij de heren het team All Stars o.l.v. Jaap Prins uit Boskoop voor de vierde keer kampioen, alhoewel de onderlinge verschillen dit jaar kleiner werden. Ook bij de dames op vrijdag is er een team wat voor het derde jaar sterker is dan de andere teams, n.l. het team Wena o.l.v. W. Boom uit Waddinxveen. Wel memoreert Van Eek de top-order als voorbeeld van de huisstijl van Van den berg, waaruit blijkt dat de onder neming maatwerk wil en kan leveren. ”Wij verwerven nooit opdrachten op basis van prijs, maar op basis van deug delijkheid. Onze collega’s maken wat de klant vraagt. Wij verdiepen ons in de opdracht en bekijken of er wellicht een beter alternatief is. Dat kunnen wij ook, omdat we niet alleen veel techniek in huis hebben, maar vooral omdat we over een geweldige schat aan ervaring beschikken. Bovendien zijn wij in zo veel branches werkzaam dat we de op lossing die we bij de een gebruiken soms ook een ander aan de hand kun nen doen”, aldus de directeur in een gloedvol betoog. DEN HAAG - De Landschapsprijs Zuid-Holland zal voor de tweede maal worden uitgereikt in november 1990. Personen of instellingen die voor toe kenning van de prijs in aanmerking ko men, kunnen tot 1 mei 1990 worden aangemeld bij de jury. De prijs bestaat uit een geldbedrag van vijfduizend gul- WADDINXVEEN - De jeugdvereni ging Ankerlier (14-15 jaar) van de Cen trale Hervormde Gemeente houdt za terdag 17 maart in een deel van Wad dinxveen een oud-papieractie. Oud papier wordt huis aan huis in Groenswaard, Bomenwijk en Zuidplas opgehaald. De opbrengst is voor het HGJB-pro- ject ”De stad zal bloeien (2)”. Dit is een landelijk project waarvoor door veel (jeugd)verenigingen geld wordt ingezameld. Het project houdt in de op vang van mensen met problemen in de grote ste den van Nederland. Daarnaast speelt ook evangelisatie een grote rol. Wie niet in één van genoemde woonwijken woont en toch veel oud papier heeft, kan tot vrijdag 16 maart bellen naar Dick van der Sar (tel. 19157) of Gert van Es (tel. 19380). Het wordt dan za terdag opgehaald. WADDINXVEEN - Machinefabriek J. van den Berg en Zn. Waddinx veen BV aan de Henegouwerweg, die beschikt over een volle orderporte feuille, heeft grote behoefte aan vaklieden. Dat zegt directeur A.P. van Eek in het pasverschenen magazine ’’Ondernemen in Midden-Holland” van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden-Holland. met name op de fabricage-afdeling; mensen als plaat- en constructiewer- kers. Maar dan wel mensen met vak kennis, die vanaf een tekening kunnen bouwen. Want we maken hier geen standaardprodukten. Alles is maat werk. Ja, het is heel jammer dat we zo moeilijk vaklieden kunnen vinden. Een erfenis van enkele jaren terug, denk ik, toen ouders vonden dat hun kinderen beter met hun hoofd dan met hun handen konden werken. Maar ik meen dat we wat dat betreft toch het omslagpunt hebben bereikt. In de ad ministratieve sector zullen met het oog op de automatisering steeds meer ba nen verdwijnen. Maar het echte hand werk zal te allen tijde blijven bestaan”. Nu al probeert Van den Berg zo veel mogelijk werk uit te besteden (en biedt het dus in feite aan veel meer wensen werk), maar er zijn natuurlijk ook werkzaamheden die in het bedrijf zelf dienen te worden uitgevoerd. Van Eek: ’’Daarbij gaat het vooral om het hart van de installaties, waarvoor specialistische kennis is vereist. Die kennis hebben wij in huis. En ook uit het oogpunt van concurrentie-overwe- gingen besteden wij niet alles uit. Die zorgvuldig opgebouwde produktkennis zullen wij immers niet zomaar wegge ven”. WADDINXVEEN - Het Welfarewerk van het Rode Kruis houdt woensdag 21 maart van 08.30-15.00 uur in het Anne frank-centrum weer een lente-ven koop. Wederom zullen de mooiste handwer ken en andere artikelen te koop zijn, die door de deelnemers zijn gemaakt. De opbrengst is bestemd voor het aan schaffen van materialen. De jury bestaat uit drs. J. Borgman, oud-gedeputeerde van de provincie Zuid-Holland (voorzitter), ir. M.P. Oosterkamp, landschapsarchitect en oud-medewerker van de dienst Ruimte en Groen van de provincie Zuid-Hol land (secretaris) en de leden mw. J. Timmers-Zuurmond, ruimtelijk ont werper in Delft, ir. K.R. de Poel, land schapsarchitect bij het Staringcentrum in Wageningen en ir. T. Biemond, oud- directeur Landbouw, Natuur, en Openluchtrecreatie bij het Ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Vis serij. De directeur van de provinciale dienst Ruimte en Groen, drs. B. van der Vel den is adviseur van de jury. Meer infor matie over de landschapsprijs is te ver krijgen bij de secretaris van de jury M.P. Oosterkamp, telefoon 070- 3996084. WADDINXVEEN - De Radiocontro- ledienst van de PTT heeft samen met de Waddinxveense rijkspolitie vorige week vrijdag 9 maart radio ’’Tamara” uit de lucht gehaald. Het gaat hier om een illegale zender die vanuit een woning aan,de Jan Dorre- kenskade-Oost uitzond. De appara tuur is inbeslaggenomen. Tegen de ei genaar is proces-verbaal opgemaakt. Nadat op alle punten overeenstemming was bereikt, werd medio september 1989 de opdracht voor de turn key-op- levering van de fabriek verleend en werden de contracten getekend. De opdracht omvat het ontwerp, de en gineering, het gebouw en de complete geautomatiseerde en computerge stuurde inrichting die, afhankelijk van het recept, zo’n 80 tot 100 ton produkt per uur moet gaan leveren en door één man vanuit de controlekamer zal wor den bediend. Van de opdracht, met een om vang van 200 manjaren, wordt een gedeelte door Van den Berg Engeland uitbesteed (ge bouw, grote silo’s, pijpwerk, filters, au tomatisering), maar de directievoe ring, de totale engineering, de project begeleiding en de montage-supervisie alsmede de vervaardiging van gecom pliceerde machines en toebehoren zijn in handen van Van den Berg. Als ople- veringsdatum is 1 januari 1991 over eengekomen. Iedereen kan tot 1 mei 1990 bij de jury gemotiveerde aanbevelingen doen voor personen of instellingen aan wie deze provinciale landschapsprijs kan worden uitgereikt. Nieuw is dat naast de hoofdprijs ook maximaal twee aan moedigingsprijzen worden toegekend. Kandidaten kunnen worden aange meld bij: de voorzitter van de jury ’’Landschapsprijs Zuid-Holland”, Ko- ningskade 1, 2596 AA Den Haag. Ge deputeerde Staten kennen de prijs toe op voordracht van de jury. In het bedrijf aan de overkant van de Gouwe is het volgens het magazine - dat een profiel van het dynamische Waddinxveen bevat - overal een drukte van belang, zowel op de tekenkamer als op de fabricage-afdeling. Van den Berg Waddinxveen is dan ook bijzon der goedgemutst het nieuwe decen nium binnen gestapt. Maar ook het oude is met een daverende klapper af gesloten. Want in het najaar van 1989 sloot het florerende bedrijf de contrac ten voor de grootste order tot nu toe. Het gaat om de realisering van een complete fabriek voor opslag, weging, dosering, menging en aflevering in zak ken, big-bags en bulk van stuepleister in poedervorm. Met de opdracht is 6,7 miljoen pond sterling (circa 22 miljoen gulden) gemoeid. Opdrachtgeefster is British Gypsum Limited, een honderd procent-dochter van BPB Industries (British Piaster Board), wereldwijd marktleidster op het gebied van gipsprodukten. In oktober 1988 ontving Van den Berg, samen met vijf andere gerenommeerde ingenieursbureaus de tenderdocumen- ten voor de nieuw op te richten fabrie ken voor de produktie van stuepleister in poedervorm. Na bestudering hiervan veroorloofde Van den Berg het zich, in afwijking van de voorgelegde processchema’s, een al ternatief proces aan te bieden, dat, ui teraard met waarborging van het pro- duktie-resultaat, aanmerkelijk minder investering vergde en aanzienlijke be sparing opleverde in de exploitatiekos ten. Hiermede en na bezichtiging van enige referentie-installaties wist Van den Berg het vertrouwen van British Gyp sum te winnen, hetgeen in april 1989 leidde tot de verstrekking van de engi- neeringopdracht en het verzoek tot het uitbrengen van een gedetailleerde of ferte. Van den Berg is vooral thuis op het ge bied van de droge procesindustrie. Daarbij moeten we denken aan bij voorbeeld melkpoeders, voedingsmid delen, de chemie en de farmacie; en na tuurlijk alle aanverwante industrieën. Beroemd is inmiddels de speciale BMW-mengmachine, waarmee het be drijf in de jaren vijftig furore maakt. BMW kennen velen misschien als het dure, maar degelijke Duitse automerk, het is echter ook de afkorting van Van den Berg Molenbouw Waddinxveen, tegenwoordig Van den Berg Machine fabriek Waddinxveen. En wat voor de auto geldt, geldt ook voor de installa ties van Van den Berg: niet goedkoop, wel goed. Toch dekt de naam van machinefabriek bij lange na niet de volledige lading van het bedrijf. De onderneming is immers zo opgezet, dat het enerzijds kan dienst doen als machinebouwer, maar ander zijds als ingenieursbureau. Van den Berg is in alle disciplines thuis, zorgt voor ontwerp- en projectbegeleiding en voert dan ook voor tal van projecten de directie. Wordt de investeringsdrift echter minder, dan is er aan de andere kant voldoende voeding om de order portefeuille op peil te houden. Inmid dels zijn de installaties en/of tum-key- projecten van Van den Berg over de ge hele wereld terug te vinden. Met recht mag dan ook worden gezegd dat deze Waddinxveense onderneming een spectaculaire ontwikkeling heeft door gemaakt. En met molenbouw is dat zoals gezegd allemaal begonnen. Via houten, later ijzeren aandrijfschijven vestigde het Waddinxveense bedrijf zijn reputatie als gerenommeerd machinebouwer. De onderneming is inmiddels ruim 90 jaar jong. Vorig jaar vierde zij het jubi leum, door onder meer het gehele per soneel op een vakantie in Londen te trakteren. Familieleden van oprichter Van den Berg maken tegenwoordig niet meer deel uit van de directie. Wel werkt nog een kleinzoon op de tekenkamer. Het aandelenkapitaal is deels in handen van een stichting, deels in handen van drie mensen in het bedrijf onder wie direc teur Van Eek. Van Eek werkt sinds 1 januari 1971 voor Van den Berg, eerst als construc teur op de tekenkamer, later als pro ject-manager en thans dus als direc teur. In totaal werken bij Van den Berg in Waddinxveen 65 mensen. Daarnaast heeft het nog een dochteronderne ming, Van den Berg (JK Limited, in Engeland. De reden is de frequente sa menwerking met tal van Engelse be drijven. Gezien de top-order van eind vorig jaar komt de aanwezigheid van een eigen bedrijf aldaar helemaal goed uit. Ove rigens zou Van den Berg het liefst van daag nog het personeelsbestand van 65 tot 80 uitbreiden. ”Nu al’:, weet Van Eek, ’’maakt de te kenkamer 14 overuren per week. De medewerkers in de fabriekshal kunnen we het overwerk vooralsnog besparen, maar ik twijfel of dat zo blijft. Want we zitten momenteel tot over onze oren in het werk. Nu al is de orderportefeuille tot en met komend najaar helemaal vol. En ik weet dat er nog nieuwe or ders aankomen. Ik vrees dat we onze klanten zullen moeten vragen om ak koord te gaan met wat langere levertij den dan gebruikelijk, want anders kun nen we het gewoon niet aan”. ”Het probleem”, vervolgt de direc teur, ”is dat we niet voldoende vaklie den kunnen vinden. We zouden er zo tien tot vijftien kunnen plaatsen en dan WADDINXVEEN - De jaarlijkse ma nifestatie ”Kom in de Kas” gaat dit jaar opnieuw Waddinxveen voorbij. Het publiek zal elders in Zuid-Holland tuinderijen en tuinbouwgebieden kun nen bekijken op zaterdag 7 april. ”Kom in de Kas” is voor iedereen een gelegenheid bij uitstek om eens uitge breid kennis te maken met de boeiende wereld van groenten, bloemen en pot planten. ”Kom in de Kas” staat dit jaar in het te ken van geur, smaak en kleur. Van alle drie heeft de tuinbouw veel in huis, zo als de bezoeker kan ervaren aan de hand van smaak-, geur- en kleurtesten. Maar de tuinbouw heeft meer in huis, zoals milieuvriendelijke produktieme- thoden. Natuur en hoogwaardige tech nologie hebben naast elkaar een plaats in de tuinbouw. Tuinders maken bij hun produktie naast moderne teelt- technieken, gebruik van bijen en hom mels, die de bloemen bestuiven, en in- sekten die ingezet worden om ziekten en plagen te bestrijden. ”Kom in de Kas” wordt zaterdag 7 april om 10.00 uur officieel geopend door de minister van Financiën, W. Kok. Dit gebeurt in het Regionaal Onderzoek Centrum te Westmaas in de Hoeksche Waard. Aan de open dag nemen in sommige streken, behalve tuinbouwbedrijven, ook veehouderij en akkerbouwbedrij- ven deel. WADDINXVEEN - In Partyhome aan de Passage houdt Goed-Idee-Winkel Janine Vis van de Passage donderdag 22 (10.00-21.00 uur), vrijdag 23 (10.30- 18.00 uur) en Zaterdag 24 maart (10.30- 17.30 uur) een fantastische koken- en tafelenshow. Op deze show, met voor alle bezoekers een verrassing en een gratis kopje kof fie, presenteert Janine Vis allerlei ideeën op het gebied van koken tafe len. In nauwe samenwerking met een groot aantal fabrikanten van naam heeft Ja nine Vis als ’’koken en gedekte tafel”- specialist een uitgekiende selectie ge maakt uit de mooiste en meest prakti sche artikelen. Schitterende serviezen en bestekken, hedendaagse pannensets voor elke ma nier van koken, handige keukenmachi nes en koksmessen kan men op deze show in een uitgebreide collectie be wonderen. De Goed-Idee-Winkel Janine Vis no digt iedereen uit, te komen genieten van deze bijzondere Koken Tafelen show. Vakmensen zullen in Partyhome aanwezig zijn om vragen te beantwoor den of om een deskundig advies te ge ven. WADDINXVEEN - Vanwege de Her vormd Gereformeerde Jeugdbond (HJGB) wordt zaterdagavond 31 maart om acht uur in de hervormde Bethel kerk aan de Bilderdijklaan een samen zangavond voor jongeren en ouderen gehouden. De toegang is gratis. Het thema van de avond is ’’Pasen: Hoe verder?”. Aan het programma wordt medewerking verleend door Pe ter Burger (orgel)Chris Stellaard (pia no), Karen van Genderen (dwarsfluit), Hijltje Vink (declamatie), ds. G.C. Kunz (sluiting) en Nico Belo (algehele leiding). Nico Belo, onlangs nog gastspreker bij de hervormde ontmoetingskring De Open Cirkel, is jeugdwerkadviseur van de HGJB-Zuid-Holland, die is geves tigd in Schoonhoven. WADDINXVEEN/DEN HAAG - Bij de Culturele Raad Zuid-Holland is on langs de nieuwe gids ’’Expositiemoge lijkheden in Zuid-Holland” versche nen. De gids bevat informatie betreffende ruim driehonderd expositiemogelijk heden, variërend van professionele ga leries, culturele centra tot overheidsge bouwen, banken, bibliotheken en zie kenhuizen. Er is heel bewust geen kwaliteitsnorm gehanteerd bij het samenstellen van de gids. In alfabetische volgorde per ge meente zijn de volgende gegevens per plaatselijke expositiemogelijkheid op genomen: Naam, adres, telefoonnummer en kon- taktpersoon alsmede de openingstij den, het aantal strekkende meters wandruimte en de gebruiksmogelijk heid (vrij of op uitnodiging) en even tuele bijzonderheden. Ter aanvullende informatie bevat de gids verder een voorbeeld van het be- stigen van afspraken over exposities. Het betreft een standaardovereen komst naar het ontwerp van de Vereni ging van Galeriehouders en Handela ren in Hedendaagse kunst. Verder is in de gids opgenomen enige informatie betreffende tentoonstel- lingssubsidies alsmede produktietoela- gen in Zuid-Holland. Nieuwe gegevens worden via een spe ciaal automatiseringsprogramma ver werkt, zodat deze gids steeds up to date is. De gids is verkrijgbaar bijde Cultu rele Raad Zuid-Holland, Couperus huis, Mauritskade 43, 2514 HG Den Haag, telefoon: 070-3624961. Bij afhalen van de gids is de prijs ƒ10,-. Het is ook mogelijk om de gids toege zonden te krijgen. Na overmaking van 14,50 op bankrekening 44.30.82.002 (AmRoBank giro 3054) onder vermel ding van ’’gids expositiemogelijkhe den” wordt de gids toegezonden. den en een blijvend aandenken. De provincie Zuid-Holland wil met de prijs ideeën, initiatieven en projecten, die een wezenlijke bijdrage hebben ge leverd aan het behoud of de ontwikke ling van de kwaliteit van het landschap in Zuid-Holland, ondersteunen, belo nen en bekend maken. WADDINXVEEN - Het Waddinx veense gezin van Jan Sterk gaat deelne men aan de nieuwe AVRO-voetbal- kwis ’’Ciao Italia”, die in de periode voorafgaande aan de wereldkampioen schappen voetbal op de buis wordt ge bracht. In dit door Peter Zwerus geleide pro gramma zullen teams met mensen van drie generaties uit één familie tegen el kaar uitkomen. Ze moeten vragen beantwoorden over verschillende spor ten en voetbal en tenslotte nemen ze penalties. Zonder dat iemand er iets vanaf wist, schreef Justin Sterk (10 jaar en speler van WSE-D1) zichzelf, zijn vader en zijn opa in voor deze kwis. De verras sing voor vader Jan (speler van het twaalfde elftal van WSE en leider van Dl) was dan ook groot, toen er een uit nodiging voor de voorrondes op de deurmat viel. ”Ik wist van niks”, aldus de Waddinx- vener Jan Sterk. ”We gingen naar de voorrondes en beantwoordden 26 van de 30 vragen goed. Justin wist natuur lijk het meeste, zelf weet ik er niet zo veel van af en mijn vader nog minder. Dat vonden ze daar ook wel leuk”. ’’Twee weken geleden kregen we een bericht, dat we op 4 april bij de opna men moeten verschijnen. We mogen 40 supporters meenemen. Natuurlijk gaat Dl mee en we zullen wel laten merken dat WSE er is. We worden met een AVRO-bus opgehaald. We zullen wel zien. Justin is allang blij dat hij in ieder geval een badhanddoek van Ruud Gul lit. De uitzending is vermoedelijk de maandag na de opnamen”. WADDINXVEEN - De Waddinx veense Hervormde gemengde Zang vereniging Vox Jubilans verleent op donderdag 20 maart haar medewerking aan een groot concert in het Concertge bouw in Haarlem. Van dit concert wordt door de Evange lische Omroep een tv-opname ge maakt. Deze wordt uitgezonden op woensdag 18 april van 21.05 tot 22.00 uur via Nederland 1. Naast de ruim 150 koorleden van Vox Jubilans verleent de christelijke koor- vereniging De Lofstem uit Alblasser- dam haar medewerking. Muzikaal wor den de koren begeleid door het Radio Begeleidingsorkest, de organist Martin Zonneberg en de pianist Jan Mulder. Het geheel staat onder leiding van Pie ter Stolk, dirigent van Vox Jubilans. Op het programma staan werken van Joseph Haydn, John W. Peterson, D. Bortniansky en Pieter Stolk. Het con cert begint om 20.00 uur. Volgens Peter van Heemst, gedepu teerde voor natuur en landschap, gaat het niet alleen om de visuele en ecologi sche aspecten van het landschap, maar ook om recreatie, landbouw, bebou wing, infrastructuur, cultuur-historie, educatie, vormgeving en dergelijke. ’’Landschap is ook niet beperkt tot het landelijke gebied, maar ook de stads randen en hiermee in verbinding staande groengebieden binnen de stad vallen daaronder. Het belangrijkste is de praktische bruikbaarheid en de mo gelijkheid de ideeën, initiatieven of projecten feitelijk te realiseren. De laatste jaren zijn hele goede voorbeel den van landschapsbouwprojecten in Zuid-Holland te zien”, aldus Van Heemst. Voor de prijs komen zowel personen als instellingen in aanmerking, maar overheidsinstanties, personen in dienst van de provincie Zuid-Holland en de juryleden zijn hiervan uitgesloten. i 1 BW - N

Weekblad voor Waddinxveen | 1990 | | pagina 7