Nietzsche centraal in De Boog Werk in ZH in kaart gebracht SRTW-RADIOI J.M. BREMMER Donderdagavond 5 april Schrijven voor gevangenen op Nesse 32 Kruistochten in Zevenhuizen Van der Kraats Effecten BV opgericht Goudse Schouwburg Jubileum ATP in Disco bij De Overkant Zaterdag tuinbeurs Amnesty Gebouwtje voor ouderen Vrijwilligers voor opvang in De Boog Rectificatie OPHEFFINGSUITVERKOOP "Jongeren werk zeer geschaad” Bas Landweer in De Schaapskooi Vrouwen Nazi Levensbeschrijving Radikaal Stijging Kunstmin Sleutel f ZONDAG 8 APRIL MAANDAG 9 APRIL ALLE VAN LIER EN MEPHISTO SCHOENEN NU 30,- KORTING - KOM SNEL WANT OP 0P!l Vrijdagavond geopend van 19.00 tot 20.30 Zaterdagmiddag geopend tot 16.00 uur Tussen de middag gesloten. SCHOENHANDEL 6 Pagina 17 Weekblad voor Waddinxveen - Woensdag 4 april 1990 2> ZATERDAG 7 APRIL Elk heel uur nieuwsberichten DINSDAG 10 APRIL WOENSDAG 11 APRIL tingsgebouwtje voor ouderen” realiseren. Het tijdens de hoorzitting naar vo ren gebrachte, is mede van belang voor nadien te nemen beslissingen omtrent de voortgang van de ver dere procedure. Voorts bestaat de mogelijkheid om met ingang van donderdag 5 april gedurende 14 dagen op de afdeling Ruimte en Bouw van het gemeen tehuis gedurende de morgenuren kennis te nemen van het beleids voornemen en gedurende deze ter mijn meningen kenbaar te maken ten aanzien van het onwerpplan. 19.20 uur - Stille week Immanuëlkerk. Voorganger A.C. Bloem, G.R. Rep- ko. Avondgebed met medewerking van Vesperkantorij 19.20 uur - Stille week Immanuëlkerk. Voorganger ds. A.A. van Houwelin- gen, ds. D.C. van Houweüngen-Ver- donk. Avondgebed. Lokale omroep via de FM-band 101,1 Mhz. (in stereo). Staringlaan 2, postbus 330, 2740 AH Waddinxveen, tel. 01828-10379. 19.20 uur - Stille week Immanuëlkerk. Stille week Immanuëlkerk. Voorgan ger J. Kromhout, J. Molenaar, T. Zuiderveen. Avondgebed. Van het totaal aantal werkzame perso nen in Zuid-Holland is 68 procent man en 32 procent vrouw. In de regio’s Den Haag en Leiden komt het aandeel van vrouwen boven de 35 procent. In de Al- blasserwaard/Vijfheerenlanden en de Delftse regio/Westland blijft dat aan deel onder de 28 procent steken. I) -programma- Waddinxveners en belanghebben de, natuurlijke en rechtspersonen worden tijdens die bijeenkomst om de gelegenheid gesteld hun mening omtrent het beleidsvoornemen, zo als vastgelegd in de in voorberei ding zijnde bouwontwikkeling, kenbaar te maken en daarover met het gemeentebestuur van gedach ten te wisselen. WADDINXVEEN - Komende zater dag 7 april wordt van 9.00-17.00 uur in en rondom de openbare Klaas de Vriesschool aan de Herman Heijer- manslaan eerste tuinbeurs van de werk groep Waddinxveen van Amnesty In ternational gehouden. Ook is er een mogelijkheid voor het drinken van een kopje koffie, thee of een ander drankje en is er informatie te verkrijgen over het werk van Amnesty International bij de verkoopstand. WADDINXVEEN - Aan de Nesse 32 wil de gemeente Waddinxveen toestaan dat er een ontmoetingsge- bouwtje voor ouderen langs de Gouwe wordt gerealiseerd. Over het door de heer J. Baas daar toe ingediende verzoek houden B. en W. dinsdagavond 10 april om ne gen uur in de raadzaal van het ge meentehuis een inspraakbijeen komst omdat hiervoor een wijzi ging van het bestemmingsplan no dig is. 09.30-10.00 uur - Kerkprogramma (1). Thema: Eert uw vader en uw moeder. 10.00-11.00 uur - Kerkdienst. Een rechtstreekse uitzending van de Re monstrantse Gemeente Waddinxveen. 11.00-11.30 uur - Kerkprogramma (2). 11.30-13.00 uur - RTW-Klassiek. Klas sieke muziek om de zondag rustig in te gaan. 13.00-14.00 uur - Khabar oua nagham. Informatief programma voor Ara bisch- en Nederlands-sprekenden in Waddinxveen, ondersteund door mu ziek. 19.20 uur - Stille week Immanuëlkerk. Voorganger ds. A.A. van Houwelin- gen, J.D. Geel. Avondgebed met me dewerking van Vesperkantorij. Uit de statistiek blijkt dat de werkgele genheid in de periode 1987-1988 in ne gen van de twaalf regio’s is toegeno men; alleen de Haagse en Leidse regio en Goeree-Overflakkee liepen uit de pas. De grootste stijging van de werk gelegenheid deed zich voor in Voome- Putten/Rozenburg: 6,1 procent. De Rotterdamse en Haagse regio zijn sa men goed voor bijna zestig procent van de werkgelegenheid in Zuid-Holland. WADDINXVEEN/DEN HAAG - De werkgelegenheid is in de periode 1987-1988 toegenomen met bijna 4450 personen, een stijging van 0,4 pro cent. Op 1 mei 1988 waren in Zuid-Holland 1.079.667 personen voor mi nimaal vijftien uur per week werkzaam. De provincie telde op die datum 117.143 vestigingsadressen van bedrijven of instellingen. WADDINXVEEN - De vierde en laatste lezing over Duitse filosofen van het Humanistisch Verbond Midden-Holland wordt donderdagavond 5 april in het buurtcentrum De Boog gehouden. Dan zal vanaf acht uur de bekende Nietzsche-kenner prof. dr. Wim van Dooren een inleiding hou den over het mensbeeld van Friedrich Wilhelm Nietzsche. De toegangs prijs is 5,- (syllabus 12,50). Nietzsches zuster heeft haar best ge daan de geestelijke nalatenschap van haar broer zo goed mogelijk te laten passen in de ideologie van het natio- naal-socialisme. Wie zich echter realiseert dat de nazi’s bovenal onderworpenheid aan de ’lei der’ eisten, beseft dat elke associatie met Nietzsche absurd is. Nietzsche zou de eerste geweest zijn om het nationaal-socialisme te kraken. Met een hamer, zoals hij dat ook met andere ideologieën probeerde te doen. Dinsdagmiddag gesloten. Betaling contant en er wordt niet geruild. Dorpsstraat - Hazerswoude tel. 01728-9434 ZEVENHUIZEN - Vrijdagavond 6 april om acht uur komt er in het Her vormd Centrum aan de Dorpsstraat in Zevenhuizen een medewerker van de Stichting Kruistochten spreken - aan de hand van dia’s - over de ontwikkelingen in de Oost-Europese landen, waaron der Roemenië. Daarbij komt ook ter sprake de belang rijke rol die de christenen bij de om wentelingen hebben gespeeld. De Stichting Kruistochten is een interker kelijke zendingsorganisatie, die zich toelegt op de verspreiding van bijbels. De spreker, die bij geheime bijbel- transporten naar Oost-Europa betrok ken was, zal hierover vertellen. Deze avond wordt georganiseerd door de ca techisanten van Zevenhuizen en Oud Verlaat, op de koffiebaravond. WADDINXVEEN - In het clubge bouw van de wijk- en speeltuinvereni ging De Overkant aan de Kromme Esse wordt zaterdagavond 7 april weer een disco-avond gehouden. De aanvangstijden en entreeprijzen zijn als volgt: 19.00 tot 20.00 uur: kin deren t/m 10 jaar, entree leden 0,50 en niet-leden 1,-; 20.00 tot 22.00 uur: jeugd tot plm. 15 jaar, entree leden 1,- en niet-leden 1,50; 22.00 tot 01.00 uur: ouderen, entree leden 1,50 en niet-leden 2,50. Tot 22.00 uur worden er geen alcohol houdende dranken verkocht. WADDINXVEEN - De Waddinx- veense Y.C. van der Hoogen van de Peuleyen 22 heeft met onmid- deliijke ingang haar lidmaatschap opgezegd van de nieuwe gemeente lijke commissie voor sociaal-cultu- reel werk en kunstzinnige vorming. Zij heeft zich in een brief aan de ge meenteraad volledig gedistan tieerd van de handelwijze en de ge nomen besluiten van deze commis sie, die wordt voorgezeten door wethouder drs. M. Kraaijestein, in het conflict met het bestuur van De Bonkelaar. In haar brief schrijft ze het volgen de: ”Na jarenlange problemen en vele conflicten met, afwisselend, be stuursleden, beroepskrachten en vrijwilligers leek er voor het jonge rencentrum De Bonkelaar een tijd van rust te zijn aangebroken. Hoewel het bestuur slechts uit twee personen bestond, voordien heeft de secretaris mevrouw Breeman geruime tijd als enig bestuurslid ge fungeerd, heeft het in korte tijd kans gezien om samen met de be roepskrachten een nieuw beleid uit te stippelen en een constructieve samenwerking op te bouwen. Bestuur en beroepskrachten waren op weg om het jongerenwerk in de nieuwe structuur vorm te gaan ge ven. Helaas werd de commssie daarbij bij voortduring als onnodig vertragend, onduidelijke en ver warrend ervaren. Mijns inziens wa ren de verwijten aan het adres van de commissie terecht. Inmiddels is de zaak geëscaleerd en is het bestuur van De Bonkelaar af getreden. Dit had naar mijn me ning niet behoeven te gebeuren en had ook niet mogen gebeuren. Naar mijn mening was de breuk nog te lijmen geweest, tot op het moment dat eenzijdig door de com missie de verbruikersovereen komst werd opgezegd. Dit was ont erecht en onnodig kwetsend, daar het bestuur van De Bonkelaar in haar brief van 7 maart in de laatste zin impliciet te kennen geeft de lo pende zaken te zullen voortzetten tot anderen haar functies overne men. Aangezien de besluitvorming in mijn vakantie heeft plaatsgevon den heb ik, in eerste instantie schriftelijk en vervolgens op de commissievergadering van 29 maart mondeling, mijn mening kenbaar gemaakt en om ophelde ring gevraagd. Tot mijn verbijstering bleek mij, dat men zich uitsluitend bezig hield met een zwarte pietenspel en dat men op geen enkele wijze in staat en bereid was om naar het aandeel van de commissie te kijken. Sterker nog: men waste de handen in on schuld. Met deze handelwijze heb ik grote moeite. Ik vind het volstrekt onbe langrijk om uit te zoeken hoe de strijd gestreden is en wat er wel of niet door wie is gezegd, omdat dit een oeverloze discussie is. Naar mijn mening is het jongeren werk zeer geschaad door deze op stelling. Bovendien is er onfatsoen lijk omgegaan met een bestuur be staande uit vrijwilligers, waarvan er een gedurende 9 jaar zeer veel tijd en energie in De Bonkelaar heeft geschonken. Wij allen weten hoe moeilijk het is om aan competente bestuursleden te komen, zeker voor een zo on dankbare taak. Het is met grote spijt dat ik na jarenlang betrokken te zijn geweest bij het sociaal cultu reel werk, mijn bestuurstaak in de commissie beëindig en ik hoop zo wel voor het eventueel nieuwe be stuur van De Bonkelaar, als voor de beroepskrachten dat er zo spoe dig mogelijk een heldere structuur komt waardoor dit soort destruc tieve handelwijzen in de toekomst niet meer mogelijk is”. WADDINXVEEN - De Waddinxve- ner Ed van der Kraats (41), wonende aan de Oostpolderweg 9, heeft zich se dert vorige maand gevestigd als zelf standig adviseur op het gebied van be leggingen en vermogensbeheer. Ed v.d. Kraats heeft bij een 2-tal Ne derlandse handelsbanken in de afgelo pen jaren ruime ervaring opgedaan bij de advisering van cliënten op het ge bied van effecten en andere beleggings- mogelijkheden. Dank zij geavanceerde computerpro gramma’s en de samenwerking met het bekende Amsterdamse commissio- nairshuis Entrop Van Keimpema is het bedrijf in staat snel te reageren op de wisselende situatie op de Amster damse Effectenbeurs en de Europese Optiebeurs en cliënten een verant woord advies te geven met betrekking tot hun effectenportefeuille. Het bedrijf is gevestigd aan het Sta tionsplein 62 te Baam. Het is overdag telefonisch bereikbaar onder nummer 02154-24751 en ’s-avonds onder num mer 01828-17212. Zelfstandig ondernemer E.R.R. van der Kraats. meente gemaakt. De werkzame perso nen zijn bovendien onderverdeeld naar geslacht en aantal werkuren per week. De stijging van de werkgelegenheid met 0,4 procent is hoofdzakelijk te dan ken aan de groei van de bedrijfstakken ’’banken, verzekeringen, zakelijke diensten” met 6250, ’’handel, horeca en reparatiebedrijven” met 2900 en ’’bouwnijverheid en installatie-bedrij- ven” met 500 personen. 14.00-18.00 uur - RTW-totaal. Ont spannend en informatief programma waarin onder andere actualiteiten, sport, reportages en muziek samen gaan. Direct na het nieuws een uur- overzicht en op de halve uren lokaal nieuws en weerbericht. 18.00-24.00 uur - Hitfront. Een avond vullend hitgevoelig programma met muziek en informatie gericht op jonge ren. Informatie over vacatures, biosco pen en andere uitgaansmogelijkheden. WADDINXVEEN - Op het pro gramma van de hervormde koffiebar De Schaapskooi aan de Nesse staat vrijdagavond spreker Bas Landweer. Deze onderwijzer zal voor velen geen onbekende zijn. Het thema van de avond zal in het licht staan van de komende Paasdagen. Het programma begint om half negen. De'deuren zijn vanaf kwart voor acht open. Friedrich Wilhelm Nietzsche (1844- 1900) was ongetwijfeld de meest radi cale Duitse filosoof van de 19e eeuw. Velen werden en worden door hem geïnspireerd of juist tot ’heilige’ ver ontwaardiging gebracht. Anderen la zen en lezen zijn boeken om de eigen opvattingen te toetsen. Tot de laatste categorie behoorde Abraham Kuyper, de oprichter van de Anti-Revolutionaire Partij (inmiddels opgegaan in het CDA). Hij riep zijn aanhangers op Nietzsche te lezen. Juist omdat hij een uitdaging was. In Nazi-Duitsland werd Nietzsche misbruikt. Hij zou een geestelijk vader van het nationaal-socialisme zijn ge weest. En onlangs betoogde de bekende es sayist K.L. Poll (NRC-Handelsblad 9 maart) dat Nietzsche geheel moest worden veroordeeld. Reden: hij zou de mensen hebben ingedeeld in supe rieure en inferieure wezens. Een inter pretatie die Adolf Hitler deugd zou hebben gedaan. Zijn Nietzsches opvattingen inderdaad zo verwerpelijk als Poll wil doen gelo ven? Volgens de filosoof Wim van Dooren is dat bepaald niet het geval. In vier bedrijfsklassen - detailhandel, groothandel, zakelijke dienstverle ning, en openbaar bestuur, defensie en sociale verzekeringen - werken meer dan 80 duizend mensen. Op de ”top honderd” van werkbare personen - een nader uitgesplitst overzicht - staat alge meen overheidsbestuur met ruim 48.000 personen het hoogst genoteerd. Aannemingsbedrijven en tuinbouw scoren met ruim 28.000 en bijna25.600 personen een tweede en derde plaats. Dat blijkt uit de ’’Statistiek van vesti gingen en werkzame personen in Zuid- Holland, 1988”, die de provincie zo juist heeft uitgebracht. Waddinxveense ondernemers onder aanvoering van J. Baas willen langs de Gouwe bij Nesse 32 een ’’ontmoe- de gewapende vleugel van de verboden Communistische Partij. Amnesty In ternational is echter van mening dat hij gevangen werd genomen vanwege zijn aandeel in onthullingen over mensen rechtenschendingen door burgermili- ties. Zosimo Alpino lijdt aan lepra en zit al vanaf november 1987 gevangen; - Milaim Ziberi, een 25-jarige student in Joegoslavië, die een gevangenisstraf uitzit van zes jaar wegens lidmaatschap van een ’’vijandige” organisatie. Hij werd met anderen in 1987 gearres teerd. Amnesty International is van mening dat dit is gebeurd om een voor beeld te stellen in een periode van aan zienlijke inter-etnische onrust; - Mubaraki’Abdu Fadhl, een 61-jarige journalist in Egypte, die een gevange nisstraf van 3 jaar uitzit. Zijn gezond heid is zeer slecht. Hij is beschuldigd van lidmaatschap van een verboden po litieke partijmaar Amnesty meent dat hij gearresteerd is vanwege zijn voort durende, niet-gewelddadige onder steuning van linkse aangelegenheden. De provinciale Statistiek van vestigin gen en werkzame personen 1988 is een handzaam naslagwerk met kwantita tieve informatie over economische be drijvigheid en werkgelegenheid in Zuid-Holland. Het boekje is voor de prijs van 35 gulden verkrijgbaar bij de provincie Zuid-Holland (provinciale uitgeverij), Koningskade 1, 2596 AA Den Haag (telefoon 070-3116082). De tuinbeurs wordt officieel geopend door ir. Boudewijn Rip uit Lisse, de di recteur van de Coöperatieve Tuin bouwveiling Gouda en Omstreken aan de Bredeweg. Te koop worden aange boden planten voor binnen en buiten, potterieën, tuingereedschap en tuin- boeken. Friedrich Wilhelm Nietzsche verloor reeds op 5-jarige leeftijd zijn vader, een predikant met piëtische (niet dog matische) opvattingen. Zijn jeugd vol trok zich daardoor in een door vrouwen gedomineerd milieu; dat van zijn moe der en zuster. Voortgezet onderwijs volgde hij in een internaat. Hier ontstond een hartstoch telijke belangstelling voor de Griekse Oudheid. Dat hij klassieke talen zou gaan studeren, stond voor hem vast. En dat gebeurde dan ook. Als student ontdekte Friedrich Wil helm óók Schopenhauer en Richard Wagner. Hoogleraar geworden in Ba zel, maakte hij onder meer kennis met de beroemde cultuurhistoricus Jacob Burckhardt, auteur van een standaard werk over de Italiaanse Renaissance (plm. 1350-1500), de tijd waarin de be langstelling voor de Griekse en Ro meinse cultuur een hoogtepunt bereik te. In de Frans-Duitse oorlog (1870-’71) werd hij vrijwillig verpleger. Ernstig ziek geworden (dysentrie) keerde hij terug. Zijn gezondheid bleef daarna slecht. Hij voelde zich niet meer in staat om te doceren. Door een pen sioen werd zijn inkomen gewaarborgd en kon hij blijven publiceren. Zijn geschriften werden echter zo pro vocerend dat hij zijn vrienden van zich vervreemdde. Bovendien werden zijn boeken ook door anderen toen nog nauwelijks gelezen. Waarschijnlijk daardoor werd zijn toon steeds feller; verviel hij tot overdrijving. Krankzinnigheid bracht hem de laatste 12 jaar van zijn leven terug naar zijn moeder en zuster. De zorg van de laat ste ging na zijn dood zelfs zover dat ze zijn geschriften vervalste, ten behoeve van het nationaal-socialisme. Nietzsche, onder invloed gekomen van Schopenhauer, wilde ’oude’ waarhe den verbrijzelen en nieuwe ontwikke len. Door zijn kritische instelling op al les en iedereen is hij niet zelden afge schilderd als een anti-democraat, een anti-socialist, anti-feminist, anti-chris- ten, ja zelfs als een anti-intellectueel en anti-pessimist. De filosoof dient, volgens Nietzsche, in de eerste plaats kritisch te zijn. Zelf hoopte hij aldus anderen de ogen te openen voor het feit dat de wereld be volkt werd door kudde-mensen, navol gers. Hij hoopte en verwachtte dat de mens zich geleidelijk zou ontwikkelen tot een Übermensch, een vrije geest. Nietzsche wilde hen voor gaan en zich bevrijden van de heersende moraal en de godsdienst. Van Dooren: ”De Übermensch is de volgende evolutiefase van mens naar Übermensch in het door Nietzsche voorziene proces. Hij vergelijkt de overgang van mens naar Übermensch met die van een aap naar mens. De aap is voor de mens iets om over te lachen of om zich over te schamen. Zo zal de mens straks voor de Übermensch zijn. Maar zover is het nog niet Dat Nietzsche concludeerde ’God is dood’ is hem het meest kwalijk geno men. Toch zou deze stelling later nog leiden tot een ’God-is-dood theologie’. Menige christen en socialist voelde zich gekwetst door de bewering dat socia lisme en christendom gebaseerd zijn op onnatuurlijke opvattingen. Zelfs vrijzinnige christenen, zoals Strauss (Das Leben Jesu), werden op de korrel genomen, vanwege hun ’half slachtigheid’. Naar de intellectualisten haalt Nietzsche uit, in de ban van Scho penhauer: het door hen bewierookte verstand zou slechts de dienaar zijn van onbewuste krachten. Deze publicatie bevat een cijfermatig overzicht van vestigingen en werkzame personen naar economische activiteit en omvang. De cijfers zijn uitgesplitst per regio; de provincie hanteert hier voor de indeling in samenwerkingsge bieden volgens de Wet Gemeenschap pelijke Regelingen. Voor enkele basis gegevens is ook een verdeling per ge- WADDINXVEEN - Deze maand april biedt de werkgroep van Amnesty Inter national weer volop gelegenheid brie ven voor de vrijlating van gevangenen te schrijven of voorbeeldbrieven af te halen en wel op de volgende plaatsen en tijden: - maandagmiddag 9 april vanaf 13.30 uur bij Ineke de Wolff, Peuleyen 174, tel. 15376; - maandagavond 9 april vanaf 20.00 uur bij Bep Tetteroo, Klaverveld, tel. 16691; - dinsdagmiddag 10 april vanaf 13.45 uur bij Astrid v.d. Berg, Roosje Vos hoeve 31, tel. 16629; - woensdagavond 11 april van 20.00- 21.00 uur bij Hannie Okkes, Chopin- laan 26, tel. 16078; - dinsdagavond 17 april van 19.00- 20.00 uur bij Marijke de Groot, Kievit- dreef 19, tel. 10082. Geschreven kan er worden voor: - Eén van de 25 boeren, die worden vastgehouden op de Lisaya, Filippij nen. Hij wordt beschuldigd van lid maatschap van het Nieuwe Volksleger, Na afsluiting van het theaterpro gramma is er in zaal Kunstmin top-en- tertainment door twee fantastische bands ’’Down Town” en ’’The Funny House Jazz Band”, die afwisselend zul len optreden. Dit garandeert een feestelijke stemming met voor de lief hebbers gelegenheid tot dansen op uit stekende muziek. Deze avond is mede mogeiijk gemaakt door een geste van de directie van de Goudse Schouwburg, die accommoda tie en personeel voor de tweede maal gratis ter beschikking stelde. De avond is niet alleen bestemd voor de aangesloten verenigingen, maar ook voor het publiek. Een leuke gelegen heid om eens met het springlevende amateurtheater kennis te maken. De seizoenafsluiting van vorig jaar was een groot succes. Het programma van dit jaar staat borg voor opnieuw een gran dioze avond. Om een breed publiek te kunnen trek ken, heeft men de toegangsprijs zeer laag gehouden. Kaarten kunnen telefo nisch worden besteld bij Trudy Stad houders (01828-14013). WADDINXVEEN/GOUDA - De Waddinxveense Trudy Stadhouders is als secretaresse van de Werkgroep Amateur Toneel Promotieplan (ATP) nauw betrokken bij de viering van het 10-jarig bestaan van deze regionale or ganisatie. Op vrijdagavond 20 april houdt de jubi lerende werkgroep in de Goudse Schouwburg in Gouda een feestelijk culturele afsluiting van het theatersei zoen met een programma dat klinkt als een klok. Er is toneel, cabaret én enter tainment van uitstekend niveau, een programma dus voor ”Elck Wat Wils”. De avond wordt begonnen met een to neelvoorstelling van de eenacter ”De familie Groengazon”, een klucht van het betere gehalte van de Franse schrij ver Georges Courteline, geregisseerd door Huub Hermanns van het Zuid- Hollands Centrum voor het Amateur toneel (ZHCA). Daarna is de vermaarde cabaretgroep ’’Cabaret Stolks Struif” aan de beurt met een voorstelling van het pro gramma ’’Beter laat dan nooit”. Zij die deze groep kennen, hebben minstens al één reden om naar de schouwburg te komen. WADDINXVEEN - Het buurtcen trum De Boog zoekt vrijwlligers voor de op dinsdag-, woensdag- en donder dagmorgen gegeven taal- en naailes sen. Aan deze activiteiten wordt deelgeno men door veel mannen en vrouwen uit andere culturen. Tijdens de activiteiten worden hun kinderen opgevangen en verzorgd door vrijwilligsters in de peu- tercreche van 8.45 tot 11.30 uur. Uiteraard kunnen de kinderen van de vrijwilligers/sters ook meegenomen worden. Het werk in de kinderopvang is bijzonder leuk om te doen. De leef tijd van de kinderen varieert van 0 t/m 4 jaar. Het team van al aanwezige vrijwillig sters ziet nieuwe vrijwilligers/sters graag gedurende een of meer ochten den komen. De sfeer is erg gezellig en uiteraard wordt er voor koffie gezorgd. Er is voldoende spelmateriaal aanwe zig. Ook de overige voorzieningen om de kinderen goed te kunnen opvangen zijn aanwezig. Belangstellenden worden van harte uit genodigd een keer binnen te lopen om eens te kijken of er wellicht als vrijwil ligster mee te doen. Het werk in deze peuteropvang biedt de unieke mogelijkheid op een hele po sitieve manier kennis te maken met kinderen en ouders uit andere cultu ren. Voor aanmeldingen en of telefoni sche inlichtingen kan men bellen met Corrie Goedraad, tel. 15752. Wie Nietzsche wil proberen te begrij pen vanuit zijn eigen geschriften, zou allereerst kennis kunnen nemen van zijn essay ’’Over het nut en nadeel van de geschiedenis voor het leven”. Hierin keert hij zich tegen het zgn. His torisme dat grote aanhang had gevon den op gezag van Leopold von Ranke, de reus onder de 19de eeuwse geschied schrijvers die tal van standaardwerken heeft geschreven. Hij meende dat God de loop van de ge schiedenis bepaalde en dat een oordeel daarover derhalve ongepast was. Een historicus diende te beschrijven ’hoe het eigenlijk geweest was’. De geschiedschrijving was, volgens Nietzsche, onder invloed van het histo risme vervallen tot een loutere be schrijving van het eerbiedwaardige ver leden (architectuur, literatuur enz.) en een verheerlijking van voorbeeldige ’grote mannen’. Gehanteerd krite- rium: de heersende moraal. De histori cus zou juist kritisch moeten zijn. Later zou de Duitse historicus Frie drich Meinecke, slachtoffer van het fas cisme, beweren dat het historisme in sterke mate had bijgedragen tot het ontstaan van een mentaliteit van we tenschappers die zich niet bekom merde om de maatschappij en die leidde tot een zich opsluiten in een ivo ren toren. Dit verwijt kan men als een laat eerbetoon aan Nietzsche beschou wen. Wie Nietzsche wil proberen te lezen, bijvoorbeeld zijn (onvoltooid geble ven) ’’Aldus sprak Zarathoestra”, be denke dat hij zich daarin, maar ook in andere geschriften, heeft bediend van vele aforismen (op zichzelf staande tek sten, uitspraken) die met elkaar karak teristiek zijn voor hetgeen de schrijver wil meedelenHij lij kt van de hak op de tak te springen. Wie de ’’Ideeën” van Multatuli heeft gelezen (men denke aan ’Barbertje’) weet wat hij kan ver wachten.

Weekblad voor Waddinxveen | 1990 | | pagina 17