Examens zitten er weer op TE KOOP: WERELDMERK INKLUSIEF PERSOONLIJKE SERVICE Audipack BV in het nieuw A.W. Lips wil ook burgemeester worden van Moerhuizen Daelman Systems BV schreeuwt om mensen Drie jonge LTS-ers kunnen zo aan de slag Oud-W’veners succesvol VAN Opbrengst collecte Vaartocht windakkers Boskoop BUNNINGEN Film in De Schaapskooi Geselecteerd voor Amerika Vraaggesprek met magazine ’’Ondernemen in Midden-Holland” prijs v.a. 24.330, Middenstand Professioneel M Niet beduusd Hoogovens Rol Bestuurskracht Specialist Oostblok Basketbal OVERTOCHT 5 - BODEGRAVEN - TEL: 01726-11500 blablabla blabla bla blabla blabla blablablabla blabla bla blablabla bla blabla bla blablabla blabla blablabla bla blablabla blabla bla bla KORTOM: Van Bunningen houdt uw Ford Fijn. En daar gaat het tenslotte om. Pagina 11 Woensdag 30 mei 1990 Directeur R.A.A. Daelman (links) en produkt-manager L.W. Storm. (Foto: Sjaak Noteboom). Ook in de sporthal "de Sniep" werden examens afgenomen. (Foto: Sjaak Noteboom). (eikl. aflevenngskostenj MOERKAPELLE - Moerkapelle - de plaats die per 1 januari 1991 met Zevenhuizen de nieuwe gemeente Moerhuizen gaat vormen - kent een be drijvigheid die veelal buiten het eigen dorp merkbaar wordt. ’’Moerka- menruimten zijn weer leeg. Geen exa minatoren en surveillanten meer in on- WADDINXVEEN. - De in Waddinx- veen gehouden collecte voor het Astma Fonds heeft 11.390,40 opgebracht. Gezocht worden drie LTS-ers in de leeftijd van 20 tot 30 jaar, die bij geble ken geschiktheid en afhankelijk van er varing en leeftijd, zo’n tweeduizend gulden netto per maand kunnen verdie nen. Het werken met allerlei materia len en coatings om agressieve rookont wikkeling bij brandende kabelmantels zoveel mogelijk te beperken wordt bij Daelman Systems gauw geleerd. De man die daarvoor verantwoordelijk is is Waddinxvener L.W. Storm. Hij is bij het Coenecoopbedrijf sinds ruim een jaar in dienst om als product-mana ger de belangen van de kabelbrandpre- ventie zo goed mogelijk te behartigen en als het kan met meer medewerkers. Nu ruim 20 jaar later wordt Flamemas- tic nog steeds gezien als een optimaal produkt voor het beperken van brand schade. Het voldoet aan alle normen welke .door officiële instanties zijn uit gebracht. Het is milieuvriendelijk en niet duur. Flamemastic wordt geprodu ceerd door ’’Grünau” in het West- duitse Illertissen (Bayern) volgens offi ciële kwaliteitsnormen en toegepast door Daelman Systems. baar zijn en stabiel bij brand. De naam is Flamemastic. Daelman Systems is dan ook impor- teur/distributeur van gerenommeerde fabrikanten en merknamen als General Electric, Brush, Dulmison, Doulton Allied, Flammastik en Protecduct. Maar in de kleine dorpsgemeenschap gebeurt meer. Zo kan er worden ge sproken van een levendige detailhan del, die voornamelijk in en rond de Dorpsstraat is gevestigd. ”En dat zal zo blijven”, stelt Lips, portefeuillehouder economische zaken. ’’Overigens is dat ook een wens van de middenstand zelf”. Hij wil echter niet verhullen, dat de po sitie voor kleine dorpswinkeliers, om A Audipack levert momenteel vooral aan de professionele audio- en videowe- reld, zo’n zeventig procent van de pro- dukten gaat daarheen. Grote afnemers zijn bijvoorbeeld Sony en negen divi sies van Philips. In het overige deel van de produktie (30 procent) worden met apparatuur, computers en dergelijke opgeborgen. Audipack levert uitsluitend via vaste dealers, niet rechtstreeks aan de eind gebruiker. Al zal de professionele foto graaf, die Audipack rechtstreeks bena dert omdat hij een robuuste bescher ming voor zijn gereedschap zoekt, door Van den berg niet worden teleurge steld. Iedereen is van harte welkom en voor gehandicapten en mensen die slecht ter been zijn, is dit een mogelijkheid ook eens een natuurexcursie mee te maken. Gezien de beperkte ruimte van de schouw, is opgave vooraf noodzake lijk. De aanvang is om 10.00 uur. De deel name is gratis. Opgave vooraf bij Cees v.d. Kooy, tel. 01727-12058. butie-systemen, step-up, etc. Daarnaast levert en installeert het Waddinxveense bedrijf zoals geschre ven brandpreventie-systemen, speci fiek voor kabel- en leidinginstallaties; doorvoerafdichtingenbrandwerende wanden, brandwerende omkleding van kabelinstallaties. der meer de sporthal ”de Sniep” aan de Sniepweg waar ook examens werden afgenomen. Volgende week wordt be kend wie er geslaagd is en wie niet en welke herkansingen nog mogelijk zijn. ’’Sinds enige tijd voeren we overigens ook een kastenprogramma”, gaat de oprichter-directeur verder. ”Een lo gisch vervolg op onze andere activitei ten, dacht ik zo. Hoe je je zo’n kast moet voorstellen? Iets netter afgewerkt dan een koffer, maar eveneens op maat gefrabiceerd”. Om dat alles waar te kunnen maken, beschikt Audipack over een kofferaf- deling met zeven medewerkers, als mede een exclusieve meubelafdeling en een staalafdeling. Die combinatie is er onder meer ook in geslaagd om een grootbeeld videomonitor te makendie via een revolutionair liftsysteem aan het plafond wordt gemonteerd. Deze ontwikkeling wordt officieel gepresen teerd tijdens de opening van de nieuw bouw. pelle al vroeg groot in transport” staat er dan ook boven het artikel dat in het magazine ’’Ondernemen in Midden-Holland” van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden-Holland ditmaal een beeld schetst van Moerkapelle. WADDINXVEEN - Daelman Systems BV, het 6-mansbedrijfje van Gouwenaar R.A.A. Daelman (46) in het Ondernemerscentrum Wad- dinxveen op het bedrijvenpark Coenecoop, kan maar geen mensen vin den voor de afdeling kabelbrandpreventie-systemen, een nieuwe activi teit van het in september 1987 opgerichte bedrijf. MOERKAPELLE - Moerkapelle’s burgemeester A.W. Lips heeft het nieuwe bedrijfspand Audipack BV van de oud-Waddinxveners Annique en Hans van den Berg aan de Industriestraat officieel in gebruik gesteld. Audipack BV brengt de koffer als maatwerk, zo blijkt ook uit het dezer dagen verschenen artikel in het blad ’’Ondernemen in Midden-Holland” van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Gouda. Transportkoffers, flightcases, project line, audiovisuele meubelen en studio- inrichtingen. Dat brede aanbod prijkt op het visitekaartje van Hans van den Berg (43), oprichter-directeur-eige- naar van Audipack BV in Moerkapel le. Juist deze maand vond de officiële opening van de nieuwbouw aan de In dustriestraat 2 plaats, waar het acht jaar oude bedrijf overigens al sinds eind september vorig jaar actief is. Een noodzaak, die nieuwe huisvesting, want Audipack draait goed. De eind cijfers zijn in elk geval veel beter dan die van vergelijkbare bedrijven, zo hebben de Innovatiecentra in Neder land becijferd. Aanleiding ook om het bedrijf uit Moerkapelle, dat alle trans portmiddelen minutieus op maat maakt, op 7 december 1989 zendtijd te bieden in het programma De Nieuwe Nationale Ideeënbus, waarin vier inno vaties werden belicht. ten konden worden bereikt. ”Als iemand een transportkoffer wil hebben, vragen wij eerst hoe het appa raat eruit zien dat in die koffer moet worden vervoerd. Pas als we daar alles van weten, gaan wij aan de slag. We le veren een pasklare oplossing. Onze fi losofie is dan ook ”wij leveren een handschoen om uw produkt”. En wat eveneens belangrijk is, wij proberen nooit neen te verkopen”, aldus Van den Berg tijdens een rondleiding door de fabricagehal. Maar dat de eindcijfers beter zijn dan van de concurrentie, als daar al sprake van is, dan ligt dat ook aan de motivatie van de vijftien medewerkers, weet de directeur. ”En die motivatie ontstaat door goede werkomstandigheden, goede salarië ring en door er voor te zorgen dat het werk geen sleur wordt. Zo maken we nooit grotere fabricageseries dan vijftig stuks. Moeten we bijvoorbeeld hon derd identieke koffers maken, dan de len we die order op in tweeën. Alleen op die manier kun je bewerkstelligen dat je produkt voor honderd procent de deur uitgaat. Op zo’n manier hou je je mensen fris, staan ze niet dag in dag uit aan hetzelfde produkt. En dat het met de motivatie heel goed zit, blijkt mis schien wel uit dit voorbeeld. Als de planning eens een keer niet uitkomt, dan hoef ik helemaal niet te zeggen ’’zullen we morgen eens dit of dat”. Neen, dan zeggen de jongens gewoon onder de koffie ’’zullen we morgen met z’n allen niet een uurtje eerder begin nen?” Kijkdat noem ik gemotiveerd” Hans van den Berg is niet echt beduusd van al het succes. Hij heeft er niet al leen doelgericht naar toe gewerkt, hij weet ook precies hoe die goede resulta- WADDINXVEEN - In de hervormde koffiebar De Schaapskooi aan de Nesse wordt vrijdagavond 1 juni om half ne gen de film ’’Face in the mirror” ge draaid. Danny, de hoofdpersoon, heeft proble men met z’n ouders. Op school gaat het niet zo goed, Danny ziet het niet meer ziten. Door middel van flashbacks ziet men hoe het met hem gaat. De toegang is vrij. ’’Onze kabelbrandpreventie-systemen brengen wij in heel het land aan”, aldus de heer Storm (45). ”Wij werken voor de luchthaven Schiphol, voor de sa menwerkende electriviteitsbedrij ven voor de Hoogovens en voor particu liere aannemers, om maar eens enkele van onze groeiende kring opdrachtge vers te noemen. Maar niet al het werk, dat kwalitatief uitstekend moet zijn, kunnen we aan bij gebrek aan mensen. Wellicht helpt deze manier om aan de drie gevraagde LTS-ers te komen”. De kabelbrandpreventie-systemen van Daelman Systems BV voorkomen en beperken de specifieke risico’s welke voortvloeien uit het branden van ka bels en kabelbundels. Deze risico’s zijn voornamelijk dat brandende kabelmantels een agres sieve rookontwikkeling met zich bren gen. De rook bestaat uit chloor dat na binding met waterdamp uit de lucht neerslaat als zoutzuur. Dit werkt bij zonder corroderend op de apparatuur en vergiftigt de mens. Bovendien kan het vuur zich verspreiden via de kabel bundels, ook naar andere ruimten in het gebouw via doorvoeropeningen in wanden en plafonds. ”Met onze systemen kunnen de door voeropeningen op een zeer praktische en doeltreffende manier worden afge dicht waardoor vuur- en rookdoorslag wordt voorkomen”, aldus directeur Daelman. ’’Bovendien kunnen kabel bundels zodanig worden behandeld dat verspreiding van vuur via deze bundels onmogelijk wordt gemaakt”. ”Wij werken met materialen en coa tings welke speciaal voor dit doel zijn ontwikkeld en aan alle eisen voldoen die momenteel bekend zijn voor deze materie. Het aanbrengen van onze sys temen gebeurt door specialisten in onze dienst en dus onze verantwoor ding”. In 1967 werd bij de NASA in Amerika het idee ontwikkeld om kabelbundels te bespuiten met een brandwerende coating. Het produkt moest brandver- spreiding voorkomen, kortsluitingver- traging opleveren en de ontwikkeling van zoutzuurgassen beperken. Het mocht de kabelmantels niet aan tasten, dus geen oplosmiddelen bevat ten de stroomcapaciteit niet beperken en niet veranderen door vocht en licht. Het produkt moest mechanisch sterk zijn, flexibel blijven en aan te brengen zijn met een spuit. Het moest onbrand- Een onderwerp dat in deze tijd altijd ter sprake komt als de naam Moerka pelle valt, is de gemeentelijke herinde ling. Officieel zou de gemeente per 1 januari van het volgend jaar moeten sa mengaan met Zevenhuizen (’’Moer huizen”), maar definitieve beslissingen zijn tot dusverre uitgebleven. Lips koestert dan ook nog enige hoop. Niet alleen voor uitstel, maar misschien zelfs voor afstel. ’’Neen, ik ben niet bang dat Moerkapelle na een eventuele herindeling zal worden inderge- sneeuwd door het grotere Zevenhui- deze groep maar eens zo aan te duiden, ontzettend moeilijk is. ”We zitten ze ven kilometer van Zoetermeer, twaalf van Gouda en tien van Capelle aan den IJssel. Plus dat de mensen tegenwoor dig natuurlijk mobiel zijn. Maar ik moet zeer nadrukkelijk zeggen: de de tailhandel heeft desondanks een ver zorgingsgebied van 4000 tot 4500 men sen, waardoor er voor die bedrijven goed te werken is”. Buiten de kern, in de richting van Gouda en Waddinx- veen, is inmiddels een behoorlijk aan tal ondernemingen neergestreken op een goed geoutilleerd bedrijfsterrein, momenteel zo’n 20 tot 25 hectare maar in de toekomst netto 35 hectare groot. De bezetting bestaat, aldus Lips, uit sluitend uit Moekapelse bedrijven. Misschien zal ook veevoederbedrijf Bac er ooit een nieuwe vestiging ope nen. Dat is echter nog allerminst zeker: zeker is wel dat de onderneming haar activiteiten aan de Oranjestraat snel moet stopzetten. ”De milieu-overlast is daar te groot”, bekent de burgemees ter. ’’Gelukkig zijn we nu in een fase van overleg, waarin we kunnen zeggen dat de provincie Zuid-Holland wil mee betalen aan een eventuele verplaatsing van Bac uit de dorpskern”. De vrijgekomen grond wordt gebruikt voor woningbouw: voor twee, drie of wellicht zelfs vier huizen. Waarmee Moerkapelle ruimschoots binnen het jaarlijks contingent van tien blijft, dat de provincie voor deze gemeente heeft vastgesteld. Toch is Lips hierover niet tevreden. ”Zuid-Holland heeft ons op tien woningen per jaar gezet, maar wij hebben in ons bestemmingsplan een aantal van twintig opgenomen. We moeten dus nog gaan stoeien om tien huizen”. ’’Herindeling betekent geen vergroting van de bestuurskracht”, vervolgt Lips krachtig. ”Dus ook niet van de leef baarheid van een gemeente. In Moer kapelle is momenteel voldoende kennis in huis om een gemeente als deze in vol doende mate te kunnen besturen. Alleen, de provincie vindt dat we de veel langere termijn moeten kunnen overzien, waardoor aan een herinde ling, vrees ik, niet meer valt te ontko men”. Lips spreekt van een financiële en een emotionele zaak. ”Nu zitten er inwo ners in de gemeenteraad, die direct zijn aan te spreken op hun feilen en falen. In de nieuwe situatie zal dat moeilijker worden, alles wordt veel afstandelij ker”. ’’Neem nu de realisering van ons be drijfsterrein. Dat is zo geworden, sim pelweg omdat er behoefte aan was. Dat regelen we zelf, dat is altijd zo geweest. Een nieuw gemeentebestuur moet op passen die hechte band niet te doorbre ken”, stelt Lips, voor wie Moerkapelle zijn eerste gemeente als burgemeester is. ”En hopelijk niet de laatste”, zegt de jonge, christen-democraat bij het af scheid, direct zijn kandidatuur stellend voor de gemeente Moerhuizen die op 1 januari 1991 in Midden-Holland ont staat. Daarnaast blijft Daelman Systems BV in Coenecoop specialist op het gebied van componenten en systemen voor hoog- en laagspanningsinstallaties. ”Wij importeren deze produkten van grote en middelgrote fabrieken geves tigd in Groot Brittannië, West-Duits- land en België”, vertelt de Goudse di recteur. ’’Onze contacten met deze be drijven zijn op basis van een jarenlange samenwerking waardoor er een weder zijdse binding is ontstaan en wij de know-how van deze organisaties kun nen toepassen in Nederland. Voor een aantal bedrijven zijn wij importeur of representative (exclusief), voor een aantal distributeurs”. Daelman Systems is dus een specialis tisch bedrijf op het gebied van indus triële besturingssystemen voor auto matisering van alle machines en proces sen; elektronische beveiligingsrelais voor generatoren, motoren, transfor matoren, distributiesystemen, etc smeltveiligheden voor kortsluitbevei- ling van distributie-transformatoren en halfgeleiders; onderdelen voor hoog spanningslijnen en verdeelstations, zo als dempende afstandhouders, steuni- solatoren en aardingsgarnituren; hoog- spanningsschakelaars voor 10/12 KV netten en transformatoren voor distri- Dat gebeurt in een vraaggesprek met oud-Waddinxvener en burgemeester A.W. Lips. Dat gebeurt ook volgens het magazine in soms prachtige be woordingen van de 41-jarige man, die nu bijna twaalf jaar burgemeester en gemeentesecretaris van Moerkapelle is. Hij zou overigens ook best eerste bur ger van Moerhuizen willen worden nu oud-Waddinxvener A.H. van Gent, burgemeester van Zevenhuizen, met pensioen gaat, zo blijkt uit het magazi ne. ”Op economisch gebied is Moerka pelle van oudsher een mix. Aan de ene kant een agrarisch gemeenschap, aan de andere kant een stuk bedrijfsleven met een net van transporteurs. De Zijderhanden, diverse families, met van die grote automobielen”, zegt burgemeester Lips tegen de redactie van ’’Ondernemen in Midden-Hol land”. ”De Moerkapellenaar is door dat ver voer”, gaat hij dan verder, ”ook altijd buiten het dorp aan het werk geweest. Zo hielden ze zich onder meer bezig met de afvoer van agrarische produk ten als suikerbieten en aardappelen. Die instelling - in het hele land actief zijn - is door de jaren, door de eeuwen heen gegroeid”. Lips pauzeert even, werpt vanuit zijn werkkamer in het gemeentehuis kort een blik naar buiten en vervolgt: ”De scheepvaart heeft hierin een niet onbe langrijke rol gespeeld. In vroeger jaren konden schepen tussen Amsterdam en Rotterdam bij Waddinxveen afsteken naar de Rotte en kwamen ze door Moerkapelle. Ondernemers die vroe ger in de scheepvaart werkzaam waren, stapten - toen de vaarverbinding weg viel - over op het vervoer per as”. Het leven met de grote automobielen nam een aanvang. zen. De kern Moerkapelle zal initiatie ven blijven tonen om meer bedrijfster rein hier te krijgen. Neen, ik verwacht geen ondergeschikte rol voor Moerka pelle, dat hoop ik althans niet. Maar het natuurlijk aan het nieuwe gemeen tebestuur om uiteindelijk de beslissin gen te nemen”. Of 1 januari 1991 werkelijk haalbaar is, moet sterk worden betwijfeld, ”Als dat allemaal doorgaat, is er trouwens al sprake van een jaar vertraging”, stelt Lips. ’’Maar pas deze maand staat de behandeling van het wetsontwerp in de Tweede Kamer op het programma, een maand later dan was voorzien. En een datum voor de behandeling is trouwens nog niet eens bekend. Dus, het wordt kort dag”. BOSKOOP - Zaterdag 9 j uni houdt het Instituut voor Natuurbeschermings- educatie (IVN) - vereniging ter bevor dering van het milieubesef - uit Alphen aan den Rijn een vaartocht langs de oude windakkers van Boskoop. Per romantische schouw zullen enkele natuurgidsen de mensen leiden door een uniek gebied van water, polders en houtakkers. Kohnstammschool voor openbaar MAVO zit het examen erop. Alle opgaven zijn ingeVuld en de exa- De koffers (in prijs variërend van 150 tot zelfs 9000 gulden) worden momen teel ook in België en het Oostblok afge zet. ’’Relaties van mij deden al zaken in het Oostblok. En via via, mede door een diner waar ik in gesprek raakte met een Pool, bewerken we nu ook de markt in Oost-Duitsland en Polen. Je moet het zien als ’’zijn produkt in mijn produkt”. Op die koffers prijkt trou wens wel het Audipack-logo, iets dat op de officiële koffers van Philips niet mag”, onthult Van den Berg. De directeur van Audipack Verkoop BV (zijn echtgenote Annique van den Berg-Leroux leidt Audipack produktie BV) zegt nog dagelijks voordeel te heb ben van zijn oude betrekking in de elektronica-sector” ’’Vidto-apparatuur interesseert mij enorm. En dat helpt men nog elke dag bij het inpakken van dergelijke, vaak kostbare zaken. Want alle informatie is belangrijk, wil je een produkt goed kunnen beschermen”, besluit Van den Berg. WADDINXVEEN - Vier leerlin gen van de samenwerkingsschool voor HAVO-Atheneum aan de Sniepweg zijn geselecteerd voor de wereldkampioenschappen Tang Soo Do in Amerika. Het gaat om de leerlingen Chan telle Timmers, Norbert Kool, Mar cel van Bockel en Avioire Chin. Chantelle Timmers en Norbert Kool deden laatst ook mee aan de Open Duitse kampioenschappen Tang Soo Do. Chantelle Timmers behaalde een le plaats bij het schijngevecht, een 2e plaats bij het tweegevecht en een 3e plaats bij het schijngevecht met messen. Norbert Kool behaalde een 2e plaats bij het tweegevecht en een 3e plaats bij het schijngevecht. In een uitstekend tournooi hebben de basketbalteams van de Samen werkingsschool goede prestaties geleverd. De meisjesteams hebben twee eer ste en een tweede plaats behaald. De jongensteams behaalden alle drie een eerste plaats. In het to- taalklassement werd de Samenwer kingsschool tweede. De volleybalwedstrijden, die thuis werden gespeeld, leverden een goede derde plaats op. In het com- binatie-klassement, opgemaakt na de volleybal- en basketbalkam- pioenschappen, is de SWS opnieuw veruit de beste school. WADDINXVEEN - Ook voor de Waddinxveense eindexamenkandida ten van de Samenwerkingsschool voor HAVO-Atheneum, de christelijke scholengemeenschap voor MAVO- LTO-LHNO De Wadde en de Prof. •e.

Weekblad voor Waddinxveen | 1990 | | pagina 11