Raad besluit over aankoop tuinderij wielaard CDJA-kern lijkt op Gideonsbende Geschiedenisonderwijs op expositie L. van Gelder beurs in Bleiswijk Milieu thema van Eerste lustrum kleine en strijdbare groep Andere Aan de Tweede Bloksweg 34 Redelijke vangst naam voor zes raads commissies Echtpaar L. Monster staat 25 jaar op de markt Westnederland betaalt mee aan kruising Kanaalstraat ’t Praathuijs Zevenhuizen Waddinxveen wil gezamenlijke presentatie I! mamaak! Versterking Voordelen Speakers-corner” Acties Rustig Sport Dekking Oost-Europa Jeugdgemeenteraad Commissies bende: klein en strijdvaardig. hebben hun tenderen uit het familiealbum gehaald, a DORPSTRAAT 22-28 TEL. 01828-12009 WADDINXVEEN GEVRAAGD: RIJWIEL* MONTEUR voor de fiets WADDINXVEEN - Het Christen Democratisch Jongeren Appèl Wad- WADDINXVEEN - In het kader van haar 20-j arig bestaan is het de open bare Leon van Gelderschool aan de Essengaarde gelukt de geheel her nieuwde schooltentoonstelling ”De geschiedenis van het lager onderwijs in Nederland” naar Waddinxveen te halen. Tweede Bloksweg 34 te kopen om er een leerbedrijf voor jonge tuinders bruikt voorbij te moeten laten gaan, van te maken komt aan de orde in de volgende week woensdagavond te houden gemeenteraadsvergadering. WADDINXVEEN 7 Het Waddinxveense gemeentebestuur is bezig weer een aantal bedrijven te interesseren voor gezamenlijke deelname aan de bedrijvenbeurs ’’Ondernemen in Midden-Holland”, die op initiatief van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden-Holland dinsdag 13 en woensdag 14 november voor de vierde maal in de Bleiswijkse bloe menveiling wordt gehouden. opgerichte CDJA zal aandacht besteed gaan worden. De kern van chris- ten-democratische jongeren vertoont overeenkomsten met een Gideons- i i r dinxveen in bestaat vijf jaar. Aan dit eerste lustrum van het 25 juni 1985 Pagina 17 Weekblad voor Waddinxveen - Woensdag 30 mei 1990 I Het failliete tuinbouwbedrijf aan de Tweede Bloksweg dat door de gemeente is aangekocht. (Foto: Sjaak Note- •V De heer L. Monster en zijn echtgenote staan 25 jaar op de markt. De foto f 15.000,- benodigd boom). Een groots opgezete braderie rond de Essengaarde is voor en door de kinde ren, hun ouders en een ieder die geïnte resseerd is. Lekkere hapjes, drankjes, frites, barbeque, voor de inwendige mens wordt gezorgd. Daarnaast is er een Rad van Avontuur met mooie prij zen, een draaiende ton om verftekenin- gen te maken en nog vele andere at- trakties. gen tot 400 en dat circa 10.000 mensen een bezoek aan de beurs zullen bren gen. Meer dan honderd bedrijven heb ben zich inmiddels al ingeschreven. In de tijd van de jeugdgemeenteraad WADDINXVEEN - Het voorstel om het failliete tuinbouwbedrijf aan de meend deze mogelijkheid niet onge- Ten behoeve van dit leerbedrijf zou een tuinbouwbedrijf aangekocht die nen te worden. Het bedrijf aan de Tweede Bloksweg is hiervoor zeer ge schikt, vinden B. en W. Koophandel voor Midden-Holland in samenwerking met de EVD, Fenedex, ABN Bank en KPMG Accountants en Consultancy. Daarbij zal de eerste beursdag in het teken staan van Oost- Europa, in het bijzonder de DDR en Tsjechoslowakije. De workshops op de tweede dag zullen Skandinavië en met name Zweden en Finland als onder werp hebben. De raadsleden kunnen dan instemmen met de aankoop van het woonhuis met schuur, loods, warenhuizen en tuinland aan de Tweede Bloksweg. Van ge meentewege wordt niet bekend ge maakt hoeveel gemeenschapsgeld met de aankoop van dit onroerend goed is gemoeid. Het aan te kopen tuinbouwbedrijf is 9.940 vierkante meter groot. Zoals be sproken in de raadscommissie voor Economische Zaken en Sociale Zaken op 15 maart wordt thans de mogelijk heid onderzocht tot het realiseren van een leerbedrijf voor de tuinbouw. Dit onderzoek is nog niet afgerond. Zodra hierover meer duidelijkheid zal zijn verkregen, zullen daarover aan de raad nadere mededelingen of voorstellen worden gedaan. Centraal in de sector komt een ’’plein” ten behoeve van activiteiten die deze sector extra onder de aandacht zullen brengen van de bezoekers met een technische achtergrond. Op het plein wordt ondermeer een ’’speakers cor ner” ingericht. Vanuit deze ’’speaker corner” zal ieder uur onder leiding van een entertainer, een viertal beursdeelnemers zich nog eens extra kunnen profileren. Daarbij kan gedacht worden aan het demonstreren van een produkt of het houden van een kort (reklame)praatje over het eigen bedrijf en/of de produk- ten en diensten die men verkoopt. De coördinatie van deze uurlijkse hoogte punten zal in handen van het Innovatie centrum Den Haag zijn. Op en rondom het plein zullen verder stands komen te staan van technische adviesbureau’s, onder de titel ’’Des kundigheid van buitenaf een groeiende noodzaak voor het midden- en kleinbe drijf’. Aan de kleinere bureau’s zal daartoe in een collectieve ruimte een bij hun budget passende .mogelijkheid worden jRboden. Hoewel nog geen zekerheid over de realisering van genoemd leerbedrijf be staat, hebben zij in aanmerking geno men: de geschiktheid van het genoemd tuinbouwbedrijf voor dit doel; de stra tegische ligging van de gronden tegen over de Wijk Zuidplas en de Zuidplas- laan en de gelegenheid tot aankoop te gen een gunstige prijs en voorwaarden aangezien uit de boedel van een faillis sement wordt gekocht, zodat is ge- WADDINXVEEN - De op de kruising Kanaalstraat-Stationsstraat te maken verkeerslichtinstallatie gaat 15.000,- meer kosten. Dat bedrag is tien mille lager dan de werkelijk benodigde kos ten, maar dat komt omdat NV Ver enigd Streekvervoer Westnederland meebetaalt aan de lussen in het wegdek om de lijndienstbussen voorrang te kunnen geven. In december 1989 is door de raad al een krediet van 100.000,- beschikbaarge- kers en er namen 380 bedrijven en in stanties aan deel. Verwacht wordt dat het aantal deelnemers dit jaar zal stij- was de jongerenfractie van het CDA op zoek naar een structuur, een plaats in een organisatie. De CDA-jongeren, die ondertussen versterking hadden ge kregen van Hans Oudijk en Henk Doude van Troostwijk, orienteerden zich en spoedig kwam het CDJA in zicht. Doordat het CDJA bij de CDA-jonge- ren nog volslagen onbekend was, liet de oprichting nog even op zich wach ten, maar 25 juni 1985 was de oprich tingsvergadering een feit. Hans Slui- bers, de toenmalige landelijke voorzit ter van het CDJA gaf het startsein voor de CDJA-kern Waddinxveen e.o. Het eerste jaar liep het CDJA, onder voorzitterschap van Rob Hielema, nog parallel met de jeugdgemeenteraad, waarnaar de meeste aandacht uitging. Rob Hielema en Jan Piet van Berkel over die tijd: ”We hebben er veel van geleerd en het was spannend (hoe doorsta je kritiek), maar er waren toch ook dingen, die minder waren. De be zetting van enkele fracties werd minder en er kwam veel te weinig publiek. Eén van die acties was een thema- avond over het vluchtelingenbeleid en het werken aan een Jeugdwerkeloos- heidsplan. Met deze activiteiten en een nieuwe vrienden/kennissenkring van de nieuwe leden, groeide het CDJA langzaam. Arno Verhoeven. Marco Hoogendam en Marieke van der Aa sloten bij het groepje aan. De nieuwe leden hadden ook nieuwe sprankelende ideeën, wat resulteerde in een reeks thema-avonden, die de rustige periode afsloten. Zo werd er fel gediscussieerd over "Geloof en Politiek". Ook werden er thema-avonden in Boskoop en Gouda georganiseerd. Deze gingen respectie velijk over ”De opkomst van de com merciële televisie” en over de milieu problematiek. Er zat weer muziek in de politieke jon gerenclub, zij leefde op. Ook het le dental steeg. Jaqueline Verhuist, Ma rianne van Seventer en Mark-Jan van der Torre kwamen erbij De voorzittershamer was ondertussen overgegaan in de handen van Lex Gerts. Een van de opvallendste activi teiten in deze derde voorzittersperiode was wel de publieke discussie met wet houder drs. M. Kraaijestein over de j eugd werkloosheid Lex Gerts hierover: "Doordat wij een jaar ervoor een eigen jeugdwerkloos- heidsplan opgezet hadden, waren wij goed op de hoogte van de feiten. Zo kon wethouder Kraaijestein in een po- Nadat voor de jeugdgemeenteraad het doek was gevallen, legden de jonge CDA-ers zich volledig toe op het CDJA. Het was de enige fractie, die een vervolg had. Er volgde een rustige periode, de jongerenpartij was toe aan een nieuwe lichting enthousiaste jonge ren. In de loop van een klein jaar ver lieten Annelies, Henk Doude, Peter, Eric en Rob het CDJA. Maar er meldden zich in de volgende periode ook drie leden aan. De hoop was gevestigd op Lex Gerts, Hans Wi- neke en Arj an van der Plasdie toen sa men met Jan Piet van Berkel en Hans Oudijk het CDJA vormden. Het was een tijd van overleven. Onder voorzitterschap van Hans Oudijk pro beerde de club in de eerste plaats zich zelf draaiende te houden. Jan Piet van Berkel: ”Het waren gezellige vergade ringen, waarbij we vooral ons afvroe gen, hoe we er meer leden bij zouden kunnen krijgen”. Naast deze tentoonstelling zijn er 12, 13 en 14 september tal van andere acti viteiten rond de Leon van Gelder school, allemaal in het kader van het 20-jarig bestaan. Zo wordt op vrijdag 14 september de sporthal omgetoverd in een 12 provin ciën sportmanifestatie. Van alle pro vinciën wordt een kenmerkende aktivi- teit in spel omgezet, bijvoorbeeld in ”Zuid-Holland” wordt gestreden om de beste kaasdragersploeg, in ’’Over ijssel” kunnen de kinderen zich meten met midwinterhoornblazen. De gezamenlijke presentatie van een twintigtal Waddinxveense bedrijven en instellingen was de vorige jaren zonder twijfel een groot succes, aldus Ben W. Voor de gemeente Waddinxveen vol doende reden om ook dit jaar op de beurs in Bleiswijk met de diverse be drijven en instellingen uit Waddinx veen gezamenlijk naar buiten te tre den. Het centrale thema, de te hanteren leuze en de verdere uitwerking van deze presentatie, staan nog volledig open. Het lijkt de gemeente zinvol om in een beperkte groep van enkele deel nemers een plan te maken, die daarna aan alle deelnemers zal worden voorge legd en in een plenaire vergadering kan worden besproken. Vervolgens kan het definitieve plan worden opgesteld en uitgewerkt. Het is gewenst tijdig een definitief plan voor een gezamenlijke presentatie be schikbaar te hebben. De gedachten van B. en W. gaan daarbij uit naar begin september, wat betekent dat er op korte termijn begonnen moet worden met de eerste voorbereidingen. De Middenhollandse beurs in Bleis- WADDINXVEEN - Zaterdag viste de hengelsportvereniging Waddinxveen HSW haar vierde wedstrijd voor de zo mercompetitie. Er werd gevist in de Oude Rijn bij Zwammerdam. In de eerste helft werd aardig vis gevangen, maar in de tweede helft viel het voor de meesten bijna stil. Als eerst vijf eindigden: LM. Reichard (8390 gr), 2. J. v. Egdom (4800 gr), 3. R. Huisman (4400 gr), 4. A. v. Leeu wen (3400 gr) en 5. H. de Haan (2530 gr) De volgende wedstrijd in deze compe titie is in verband met het WK-voetbal- len een aantal data verschoven naar 5, 13,19 en 27 juni plus 2 en 10 juli. WADDINXVEEN - De nieuwe taak verdeling binnen het college van B. en W als gevolg van de raadsverkiezin gen, is ook te merken aan de bevoegd heden en de samenstelling van zes ge meentelijke raadscommissies. Van daar dat B. en W. de gemeenteraad hebben voorgesteld de verordening voor die commissies te wijzigen. Bij de collegevorming voor de raadspe riode 1990-1994 is een aantal afspraken gemaakt, die aanleiding geven tot een wijziging in de taakvelden en de naam geving van de commissies van advies en bijstand. Tengevolge van de voorgestelde wijzi ging en herschikking van taakvelden dienen de namen van een zestal com missies van advies en bijstand te wor den gewijzigd. Het gaat hier om de commissies voor de financiën, de commissie voor onder wijs- en personeelszaken, de commis sie voor economische- en sociale za ken, de commissie voor openbare werken en bedrijven en sportzaken, de commissie voor volksgezondheid en milieuzaken en de commissie voor wel zijnszaken. Aan deze commissies dienen volgens respectievelijk de navolgende namen te worden gegeven: - de commissie voor de financiën c.a. - de commissie voor onderwijs, perso neel en sociaal cultureel werk c.a.; - de commissie voor economische za ken, sport, recreatie en emancipatie; - de commissie voor openbare werken en verkeer; - de commissie voor volkhuisvesting, milieu en energie; - de commissie voor sociale zorg en volksgezondheid. B. en W. achten het gewenst dat het le dental van de commissie voor onder wijs, personeel en sociaal cultureel werk c.a. en van de commissie voor economische zaken, sport, recreatie en emancipatie wordt verhoogd tot zeven. Voorts achten zij het wenselijk dat het ledental van de commissie voor volks huisvesting, milieu en energie en van de commissie voor sociale zorg en volksgezondheid wordt verlaagd tot vijf. De financiële dekking voor deze aan koop zal voorhands ten laste van het fonds werkgelegenheid worden ge bracht. Mocht realisering van het leer bedrijf niet haalbaar blijken, dan zal het tuinbouwbedrijf worden ingé bracht in het grondbedrijf. Deze aankoop dient in die omstandig heid dan ook gezien te worden als een voorinvestering ten behoeve van de toekomstige invulling van het gebied, gelegen tussen de Beijerincklaan en de spoorlijn Gouda-Alphen a.d. Rijn, één en ander conform de aan de raad be kende planologische structuurvisie voor de periode 1990-2000. Mochten al deze voorziene ontwikke lingen feitelijk niet plaatsvinden, dan bestaat altijd nog de mogelijkheid het bedrijf weer te verkopen danwel te ver huren of te verpachten, stellen B. en W. in hun raadsvoorstel. WADDINXVEEN - Het Wad dinxveense echtpaar L. Monster (56) en C. Monster-Hoogendoorn staat deze week een kwart eeuw op de markt. Komende vrijdag zijn ze weer te vinden op de Waddinxveense weekmarkt in de Willem de Zwij- gerlaan met hun noten en zuid vruchten. Met hun bedrijf staat het tweetal niet alleen in Waddinxveen, maar ook in Gouda en Sommelsdijk. In goede harmonie werken ze al 25 jaar onder de naam "Boxer” onder het linnen dak. Voordat de heer Monster het marktwezen instapte werkte hij als chauffeur bij betonfabriek Rogge veen aan de Henegouwerweg. Ook de kinderen van het zilveren marktechtpaar zijn op de markt te vinden. Zoon Dinro verkoopt no ten en zuidvruchten in Bodegra ven, Lekkerkerk, Ridderkerk en Alphen aan den Rijn en dochter Anja ’’markt” in Gouda. Voor een goede herkenbaarheid zullen de deelnemers aan de beurs onderge bracht worden in een aantal sectoren. Onderscheiden worden de sectoren bouw, export, horeca, kantooreffi- ciency automatisering, manage- mentadvies, promotie, techniek en voorlichting. Aan de sectoren export en techniek zal op de beurs extra aandacht worden ge schonken. De sector export betreft een voortzetting en uitbreiding van de ex- portbeurs die in 1989 voor het eerst on derdeel uitmaakte van ’’Ondernemen in Midden-Holland”. Aan deze sector zal worden deelgenomen door zowel non-profitorganisaties zoals de EVD (exportbevorderings- en voorlichtings dienst van het ministerie van EZ), Fe nedex, bilaterale kamers van Koop handel, als profit-organisaties die zich bezighouden met exportadvisering en - begeleiding. Gedurende beide beursdagen zullen meerdere exportjvorkshops wonden georganiseerd dcror de Kamer wan ZEVENHUIZEN - De hervormde koffiebar ’t Praathuijs houdt vrijdag avond 1 juni als laatste koffiebaravond van dit seizoen, een avond vol afwisse ling. Er kan worden gezongen, spel letjes worden gedaan en er kan gebab beld worden. Als team staat men open voor reacties, ideeën en commentaar over het afgelo- wijk trok vorig jaar ruim 9000 bezoe- pen seizoen. Iedereen is welkom vanaf 20.00 uur in het Hervormd Centrum, Dorpsstraat 15w Zevenhuizen. steld ten behoeve van de verkeersregel- installatie op de kruising Kanaalstraat- Stationsstraat. Begin dit jaar heeft de NV Verenigd Streekvervoer Westnederland mede gedeeld, dat zij in principe bereid is voor 100% financieel bij te dragen in de kosten van het installeren van een VE- TAG-systeem. Met dit systeem, waarvan de kosten ruim 50.000,- bedragen, kan de ver- keersregelinstaliatie ten gunste van de bussen worden beïnvloed, hetgeen be tekent dat de wachttijden voor de bus- sen op de kruising Kanaalstraat-Sta tionsstraat worden geminimaliseerd. Een en ander betekent echter wel, dat er gekozen dient te worden voor een verkeersregelautomaat met een gro tere capaciteit. Een voordeel daarbij is dat deze automaat, wanneer daar in de toekomst behoefte aan zou bestaan, ook de naastliggende kruising kan ’’meeregelen”. Met de aanschaf van de uitgebreide au tomaat is echter een extra bedrag van 25.000,- gemoeid. Aangezien B. en W. van mening zijn dat de beide partijen voordeel hebben bij de aanschaf van een uitgebreide verkeersregelauto maat, hebben zij Westnederland in middels verzocht 10.000,- in deze bij te dragen. Voor de gemeente betekent dit dat een extra krediet wan 15.000,- benodigd is. De tentoonstelling is speciaal opgezet voor groep 1 tot en met 8 van de basis school. Door middel van tekst en foto’s wordt de geschiedenis van de school vanaf Karei de Grote weergegeven. Met de tentoonstelling reizen tevens een aantal grote museumvoorwerpen mee, zoals een oude tweezits school bank, een klassikaal telraam, een klas sikaal letterbord bij de leesmethode ’’Hoogeveen” en een aantal schoolpla ten. Tevens zijn er leien en griffels, kroon tjespennen, penhouders, houten schooltassen, griffeldozen en school bellen te zien. Deze tentoonstelling vormt de opening van de festiviteiten, die op woensdag 12 september zullen gaan plaatsvinden. Uiteraard zal de tentoonstelling na de feestweek voor alle Waddinxveners open gesteld worden, opdat een ieder deze unieke verzameling historie kan bewonderen. Tevens is er dan een overzicht van 20 jaar Leon van Gelderschool. Oude schoolfoto’s, krantenknipsels uit de be ginjaren, werkstukken en vele andere attributen zullen uitgestald worden. De CDJA-kern Waddinxveen werd in juni 1985 opgericht door zeven jonge ren, die zich in die tijd actief bezig hiel den met de jeugd-gemeenteraadsfrac- tie van het CDJA. De jeugdgemeenteraad was een initia tief van de PvdA-er Arie Slinger jr. Hij wilde met jongeren van alle partijen een ’’gemeenteraad” vormen, met als doel de echte gemeenteraad kritisch te volgen en jongeren te interesseren voor politiek. Ongeveer een half jaar voor de oprich ting van de jeugd-gemeenteraad, op 24 april 1984 waren Rob Hielema en Jan Piet van Berkel in de weer met de vor ming van een jongerenfractie voor het CDA. Het was de bedoeling, dat er voor het CDA vijf jongeren kwamen, omdat het CDA toen vijf zetels in de gemeente raad had. Het eerste doel van Rob en Jan Piet was, om zo snel mogelijk drie andere jonge CDA-ers te vinden. Dit lukte. Met Peter Ringelier, Annelies Mulleman en Eric Brough werd het vijftal compleet. De jeugdgemeenteraad ging als volgt te werk. In zes vergaderingen per jaar kwam de jeugdgemeenteraad bijeen en er werd per keer een onderwerp behan deld. Iedere partij verwerkte de me ning van de fractie in een stuk, dat voor de pauze gepresenteerd werd. Na de pauze zorgden deze stukken voor le vendige en soms verhitte discussies. Daarnaast waren er ook gezamenlijke activiteiten. De meest opvallende daar van was een schrijven aan de ambassa des van de VS en Sovjet-Unje, waarin de zorgen van de Waddinxveense jeugdgemeenteraad over de bezwaren van de kernwapenwedsloop geuit wer den. Helaas kwam na ruim een jaar de klad in de jeugdgemeenteraad. Omdat de jeugdgemeenteraad altijd na de echte gemeenteraad plaats vond werden de onderwerpen meer nationaal van aard, (bijv. ’’Vrede en Veiligheid”). Dit re sulteerde in een geringere betrokken heid en mede hierom sloeg de jeugdge meenteraad niet echt aan bij de Wad dinxveense jongeren. Dit leidde ertoe dat de jeugdgemeenteraad (op initia tief van de CDA-jongeren) zichzelf op 22 september 1986 ophief. Al vijf jaar lang bestaat de kern Wad dinxveen van het Christen Democra- 1 tisch Jongeren Appèl uit een kleine groep enthousiaste jongeren, die in de afgelopen jaren vrij regelmatig lieten merken een stem te willen hebben in de Waddinxveense politiek. Het is een club jonge christen-demo- craten, die de politieke bewustwording van jongeren hoog in het vaandel heeft staan. Het CDJA-Waddinxveen schenkt daarom aandacht aan haar eer ste lustrum. litiek cafe niet probleemloos beweren, dat de jeugdwerkloosheid geen pro bleem meer was in Waddinxveen. In deze tijd ontstond er behoefte aan een andere structuur binnen de CDJA- kern. Vanwege het ledenaantal - wat aan aantal verder steeg met Oene van der Wal, Peter Moons, Jokelien van Houten en Sandra Smid - kon er niet meer op zolderkamertjes vergaderd worden en bovendien werd de groep te groot om tot beslissingen te komen. Het idee werd geopperd om de groep te delen en twee commissies in te stellen, die ieder konden handelen, zonder dat het bestuur erbij nodig was. Het be stuur werd uitgebreid met een lid: Oene van der Wal. De commissies werden verdeeld in de gebieden, waar zij zich op richtten: ten .eerste de commissie Waddinxveen en ten tweede de commissie Nederland/ Buitenland. Om de besluitvorming via het bestuur te bevorderen werden deze commissies elk opgezet door een lid van het bestuur, respectievelijk Oene van der Wal en Arno Verhoeven (hij was penningmeester geworden en nam deze functie over van Arjan van der Plas). De opzet van de commissies was: in terne discussie, meningsvorming en het stimuleren van elkaar, om zo de kern (wat) meer inhoud te geven en te ko men tot de standpunten van de CDJA- kern Waddinxveen. Er werden onderwerpen behandeld als de verkeersproblematiek en het ontlas ten van het centrum (commissie W’veen), de belastinghervormingen van ”Oort” en de problematiek van Zuid-Afrika (commissie Nederland/ Buitenland). Met behulp van (kranten) artikelen en film- en foldermateriaal wordt over de onderwerpen gediscussieerd. Door de inspanningen rond het opzetten en la ten draaien van de commissies en nu van het komende lustrum is er dit jaar meer intern gebeurd dan extern, zodat het leek, alsof de CDJA-kern weer in een rustig vaarwater zat. Niets is minder waar. De commissies blijven en met de komende lustrumfes- tiviteiten willen ze een begin maken aan een tijd met meer publieke activi teiten, zodat de buitenwacht weer weet, dat er in Waddinxveen CDJA-ers zijn!

Weekblad voor Waddinxveen | 1990 | | pagina 17