Prijsuitreiking Kerngroep Sportweek W’veen gaat weer verder Poort geopend, mond gesloten CDA denkt Vanaf woensdag 6 juni tot vrijdag 16 juni Programma Sportweek na over grondaankoop Zuidelijke Dwarsweg Rijdend Bijbelhuis in W’veen Familiedag WSE rond J. v.d. Lans Derde zege voor Piet van Gelooven Amnesty herdenkt ’’China” Aan scholieren voor kleur- en kijkwerk Schade aan uw auto vereist f“ï deskundige reparatie. Wandelen Kleuren Fietstocht Vissen Hoofdsponsor Sportontmoetingen arm» Deze rubriek staat ter vrije beschikking van elke lezer van het Weekblad voor Waddinxveen. Brieven die de grenzen van het fat soen of van het recht op privacy te buiten gaan worden geweigecd. Anonieme brieven worden niet gelezen. Brieven onder pseudoniem worden wel geplaatst, mits de redactie de schrijver van naam kent. GLASBEEK AUTOSCHADE REPARATIEBEDRIJF In de Waddinxveense bruidsvilla prachtige collectie NIEUWE bruidsjaponnen. TEVENS ALLE TOEBEHOREN. Bel vrijblijvend voor een afspraak. Mevr. J. de Vries - Brugweg 90 - Waddinxveen - Tel. 01828-15953 WADDINXVEEN - De 45e Sportweek Waddinxveen wordt vanaf vol gende week woensdag 6 juni voortgezet. Op het programma staan nog bridgen, wandelen, fietsen, vissen, vliegeren en sportontmoetingen. WADDINXVEEN - Een groep van tegen de 300 Waddinxveense oude ren en hun reisleiders hebben vanmiddag - woensdag 30 mei - in het kader van de jaarlijkse bejaardenreis een bezoek gebracht aan Kamp Vught, waar koningin Beatrix een maand eerder (woensdag 18 april) een natio naal monument opende. In Kamp Vught, waar 30.000 mensen gevangen hebben gezeten, wordt de herinnering levend gehouden aan het enige concentratiekamp in bezet West-Europa. Pagina 7 Weekblad voor Waddinxveen - Woensdag 30 mei 1990 de dagen De prijsuitreiking van de kijk- en kleurwedstrijd van de Kerngroep Ontwikkelingssamenwerking Waddinxveen >F0CWA Bejaarden in Kamp Vught Waddinxveen, WSE-voetbal, en WOENSDAG 6 JUNI 20.00 uur - Bridgedrive, Het Tref punt. DONDERDAG 7JUNI 19.00 uur - Prestatieloop, Gouwe- bos. VRIJDAG 8 JUNI 18.30 uur - Wandelen over 8 en 12 km. Be Fair-complex. ZATERDAG 9JUNI 9.00 uur - Fietstocht over 30 en 40 km, clubgebouw De Gouwebloem, Tollenslaan. MAANDAG 11 JUNI 20.00 uur - Sportontmoeting met schieten, schuttersvereniging Wad dinxveen, Alberdingk Thijmlaan. 20.00 uur - Sportontmoeting met basketbal, sporthal "de Sniep. DINSDAG 12 JUNI 20.00 uur - Sportontmoetingen met voetbal, sportpark "de Sniep". 20.00 uur - Sportontmoetingen met volleybal, sportzaal Groenswaard. DONDERDAG 14 JUNI 19.00 uur - Sportontmoetingen met hockey, sportpark "de Sniep”. 19.00 uur - Sportontmoetingen met tafeltennis, clubgebouw J.W. Fri- soweg. Lunapark, Sniepweg. VRIJDAG 15 JUNI 19.00 uur - Sportontmoetingen met vijfkamp. Be Fair-complex. Lunapark, Sniepweg. DRS.C.F. BRINK Woubrechterf 59 Zelfs de kleinste botsing kan vitale delen van uw auto beschadigen, wij kunnen deze opsporen en repareren. Met een veilige auto neemt u daarna weer aan het verkeer deel. FOCWA, kenmerk voor vakwerk. Noordkade 24 - Waddinxveen Tel. 01828-12588 FOCWA, kenmerk voor vakwerk WADDINXVEEN - In de wielerronde van Lekkerkerk (Hemelvaartsdag) wist de Waddinxvener Piet van Geloo ven zijn tegenstanders voor te blijven en zo zijn derde zege binnen te halen. Al in de tweede ronde fietste hij weg uit het peleton. Twee andere renners slo ten nog bij hem aan. Met 1 1/2 minuut voorsprong op het peloton, wist bij in de sprint zijn twee mede vluchters te verslaan. Vrijdag en zaterdag was hij ook succes vol. In de zesdaagse van de Hoekse Waard wist hij met een 6e plaats (ploeg), 9e plaats (criterium), 12e plaats (tijdrit) en een 4e plaats (om loop) als 8e te eindigen in het totaal klassement. WADDINXVEEN - De door WSE- voetbal op Hemelvaartsdag gehouden jaarlijkse Familiedag stond ditmaal in het teken van jubilaris Joop van der Lans. Joop van der Lans is al 20 jaar actief als grensrechter bij het eerste elftal en dit was voor het bestuur een mooie aanlei ding om hem en zijn vrouw Elly in het zonnetje te zetten. ’s Middags vanaf 13.00 tot 17.00 uur waren er onderlinge wedstrijden voor spelers die ooit zijn uitgekomen voor het eerste elftal. Ondanks het warme weer werd er fana tiek en sportief gevoetbald. Voor de jeugd waren er twee reuze sjoelbakken opgesteld en later op de middag werd er een fantastische show opgevoerd door goochelaar "Matthé”. ’s-Avonds vond er een receptie plaats ter ere van de jubilaris, welke zeer druk werd bezocht door vele WSE'ers, fami lieleden, vrienden en oud-trainers. Namens de vereniging bood voorzitter J. Janssens een kleurentelevisie aan en jeugdvoorzitter G. Böhmer een wiel- renners-outfit namens de jeugdafde ling. Aansluitend op de receptie vond er een geslaagde feestavond plaats, waarbij de muziek verzorgd werd door het combo "Third Man”. Zaterdag 16 juni komt de Sportweek Waddinxveen met iets unieks. In vroe ger jaren was vliegeren erg populair en werd met de grootste en mooiste vlieger gestreden om de eerste plaats. Het Sportweek-comité heeft besloten deze oude glorie weer te laten terugke ren. Op de wegen van het industrieter rein Coenecoop worden op zaterdag 16 juni weer vliegerwedstrijden gehou den. Het gaat dus om mooie, liefst zelfge maakte, vliegers die ook nog goed in de lucht blijven staan. Er zijn prijzen voor de grootste vlieger en de mooiste vlieger en er is een pech- prijs. Een jury zal alle deelnemers beoordelen. De wedstrijd begint om 14.00 uur. De inschrijving kan al vanaf 13.00 uur. De inschrijving is gratis, dus iedereen kan er aan mee doen. De grootste vlieger is destijds gemaakt door de Alphenaar Van Klink. Deze vlieger was 74 vierkante meter groot en woog 85 kg. Met windkracht vier is deze vlieger met mensenhanden niet te houden en er moeten dan ook auto’s aan te pas komen om de vlieger strak te houden. Zal er op 16 juni ook zo’n vlieger in Waddinxveen zijn? Het Sportweekco- mité ziet met spanning uit welke fraaie vliegers en van welke grootte er 16 juni de lucht in zullen gaan. kamp. Aan die vijfkamp op het Be Fair-voetbalcomplex nemen deel de schuttersvereniging TOOS-gymnastiek, Waddinxveen-Voetbal en zwem- poloclub De Gouwe. Tijdens de sportontmoetingen komen aan bod basketbal (Flyers), schieten (schuttersvereniging Waddinxveen), voetbal (Waddinxveen), volleybal (Be Fair), badminton (Florida), korfbal (Korbis), tafeltennis (Kwiek) en hoc key (hockeyvereniging Waddinxveen). Doel van de sportontmoetingen is de sporter(ster) kennis te laten maken met andere sporten, in een bijzondere ge zellige sfeer en hun krachten in de an dere sporten op sportieve wijze te me- ZATERDAG 16 JUNI 14.00 uur - Vliegerwedstrijd, be drijfsterrein Coenecoop. 16.00 uur - Visconcours, de Gou we. Lunapark, Sniepweg. WADDINXVEEN - De Kerngroep Ontwikkelingssamenwerking Wad dinxveen heeft vorige week dinsdag middag de prijzen uitgereikt van de voor scholieren gehouden kleur- en kijkwedstrijd. De prijsuitreiking was in De Bonke- laar. Er waren 34 kleur- en kijkplaten terug ingeleverd. Dit waren de echte ’’doordouwers”, zoals ze die middag genoemd werden. Het was een heel werk geweest zo’n grote en gedetail leerde plaat helemaal af te werken. Alle ingezonden kleurplaten hingen in De Bonkelaar tentoongesteld. Zo kon iedereen goed zien hoe de Waddinx veense schooljeugd een kleurig geheel had gemaakt van de zwart-wit tekening van de Peruaanse tekenaar Carlos To var. Deze was nog nooit in Nederland ge weest maar had, aan de hand van foto's die de Kerngroep hem gestuurd had, een goed beeld gegeven van de Neder landse samenleving. Het viel wel op dat de huizen geen dakgoten hadden en geen schoorstenen. Maar als je zelf in WADDINXVEEN - Het pro gramma van de Sportweek Wad dinxveen, die woensdag 16 mei van start is gegaan, wordt volgende week voortgezet. De 45e Sportweek heeft inmiddels het programma met straatvoetbal-, damesvoetbal- en schoolvoetbal- tournooi geheel afgewerkt. Het verdere programma ziet er zo uit: WOENSDAG 13 JUNI 20.00 uur - Sportontmoetingen met badminton, sportzaal Groens waard. 19.00 uur - Sportontmoetingen met korfbal, Limaweg. Lunapark, Sniepweg. Vrijdagavond 8 juni wordt er gewan deld over 8 en 12 km. Het inschrijven is vanaf 18.00 uur in de kantine van Be Fair-voetbal. Gestart wordt er tussen 18.30 en 20.00 uur. De kosten bedra gen een rijksdaalder per deelnemer. De route van beide wandelmarsen voe ren door rustige gedeelten van Wad dinxveen. Elke deelnemer die de af stand volbrengt, waarvoor hij heeft in geschreven ontvangt een medaille. Voor groepen zijn er prijzen in de vorm van bekers beschikbaar. Een groep moet minimaal bestaan uit 12 personen en als zodanig herkenbaar zijn. Een deskundige jury zal de groepen beoor delen. Woensdagavond 6 jni om acht uur wordt er in Het Trefpunt in samenwer king met de bridgeclub Waddinxveen een bridgedrive gehouden. Het inschrijfgeld bedraagt 15,- per paar. In elke lijn van acht paren wor den 3 prijzen besteld. Bij 16 paren dus zes prijzen. Inschrijving kan telefo nisch bij onder meer mevrouw Ebing (tel. 13718) en W. Moons (tel. 12398). Gezien de jaarlijkse grote belangstel ling is spoedige inschrijving gewenst. Meesterpunten zijn voor deze drive aangevraagd. een land woont waar het nauwelijks re gent en nooit koud is, let je niet op zulke details. Ook had hij het leven in een krottenwijk in Lima heel boeiend in beeld gebracht. Er waren twee afzonderlijke wedstrij den en twee afzonderlijke beoordelin gen. Eerst de kleurplaat. De jury be stond uit Anke Mensink, Frans Hie- lema en Jan Groenewegen. Zij kenden de volgende kinderen een prijs toe: ca tegorie ouder dan 12 jaar: Yvonne Bruggekamp, categorie groep 7 en 8 basisschool John van Ommeren, Ur- mila Ghirrao. groep 5 en 6 basisschool Erik de Rouw, Michelle Horstink en Peter v.d. Leede, groep 4 en 5 van de basisschool Sandra Speetjens, Ellen Kooyman en Annemarie v.d. Assen, groep 1 en 2 basisschool Eva van Oos ten, Anne v.d. Pligt en Petra Hoefna gel. De jury voor het beoordelen van de ge vonden overeenkomsten en verschillen tussen het leven in Nederland en de Zaterdag 9 juni wordt er gefietst in sa menwerking met de Stichting De Gou webloem. Start en finish zijn in het ge bouw van ”De Gouwebloem” aan de Tollenslaan 161, alwaar om 8.45 uur kan worden ingeschreven. De start is om 9.00 uur. Er kan worden ingeschreven tot 12.00 uur en de finish sluit om 16.00 uur. De afstanden bedragen 35 en 50 kilometer. Onderweg ontvangen de deelnemers diverse versnaperingen en na afloop ontvangt men een herinnerings-vaan- tje. Het inschrijfgeld bedraagt ƒ4,- per per soon en kinderen tot 13 jaar betalen 2,- per persoon. De tocht voert richting Zwammerdam, Alphen aan den Rijn en Hazerswoude, waar men door mooie natuurgebieden fietst. Meer in formatie betreffende deze tocht bij A.J. Both, Acaciastraat 26, telefoon 15777. Zaterdagmiddag 16 juni is er een hen- gelconcours in de Gouwe in samenwer king met de wedstrijdcommissie van de hengelsportvereniging Waddinxveen. De winnaar ontvangt voor een jaar de wisselbokaal en mag zich dan de ”hen- gelkampioen van Waddinxveen” noe men. Het concours wordt uitgezet aan de Zuidkade in Waddinxveen. De wed strijd duurt 3 uur en er wordt gevist van 16.00tot 19.00uur. Het maximum-aan- tal deelnemers bedraagt 100. Naast individuele deelname kan ook worden ingeschreven met een korps bestaande uit vijf personen. Hierbij kan worden gedacht aan 5 deelnemers van één bedrijf, uit dezelfde straat, uit één familie of van één vereniging. Het inschrijfgeld bedraagt 10,- per persoon en dient bij de opgave direct te worden betaald. Voor korpsen is geen extra inschrijfgeld nodig. Er wordt bij maximale deelname in 5 vakken gevist. Voor de algemeen winnaar, voor de eerst eindigende in de overige vakken en voor de eerste vijf korpsen zijn er medailles. Verder is de verdeling van de prijzen in de vakvolgorde. Aanmelden voor inschrijving bij M. Reichard, Wingerd 7, tel. 17119. Hier kan ook alle informatie worden inge wonnen. ten met andere sporters(sters). Tevens horen en zien ze wat andere sporters doen én onderlinge kontakten tot stand te brengen of te versterken. De opzet van de sportontmoetingen is om zoveel mogelijk sporters en sport sters op de been te krijgen en er een fijne sportieve week van te maken. krottenwijk in Lima bestond uit Bert Woudenberg, Louise Perbal en Witte de Vos, allen leden van de groep die en kele jaren geleden een reis makte naar het project in Lima. Het was hen opge vallen dat de kinderen de tekening heel nauwkeurig bestudeerd hadden. heid werden beroofd: joden, die bij duizenden opgepakt werden, politieke gevangenen, zigeuners, studentengij zelaars, strafgijzelaars, illegale werkers, personen die joden hulp bo den, weigeraars van de arbeidsinzet en anderen die om de meest uiteenlo pende redenen in gevangenissen tez- recht kwamen. Mannen, vrouwen en kinderen die slachtoffer waren geworden van een misdadig systeem en onder erbarme lijke omstandigheden achter het prik keldraad van hun vrijheid waren be roofd. Eenmaal in het kamp kregen zij een kampnummer met een gekleurde driehoek en een letter die aangaf tot welke categorie gevangenen zij be hoorden. Als mens bestonden zij niet meer. ”Het ergst was naast de angst en spanning, de volkomen rechteloos heid" zou een ex-gevangene meer dan veertig jaar later trefzeker zeggen. In ’’Vught” stierven 383 gevangenen als gevolg van de ellendige omstandighe den. De meesten in het begin. In de laatste maanden zijn honderden men sen in het kamp gefusilleerd. Bijna 14.500 gevangenen, meest joden zijn vanuit Vught op transport gesteld naar de Duitse kampen. De meesten zijn niet levend teruggekomen. In 1986 is op initiatief van het gemeentebestuur van Vught de Stichting Nationaal Mo nument Kamp Vught opgericht, die de herinnering aan het door de Duitse be zetter opgerichte ’’Kamp Vught” le vendig wil houden. Daarvoor zijn uit het hele land spontaan financiële bouwstenen bijeen gebracht. De stich- Ook het komend seizoen zal NKB Off set als hoofdsponsor verbonden zijn aan WSE-voetbal. NKB Offset was dit al in de afgelopen drie jaar. Zo zal NKB Offset shirtsponsor zijn van het eerste elftal en de jeugdselecties tot en met 16 en 21 jaar. Op de afsluitingsavond van het seizoen voor de A-selectie vond de onderteke ning plaats van het contract. De direc teur van NKB Offset, P. Huisman, deelde mee dat het eerste elftal in niewe tenue’s gestoken zal worden en hopelijk zal dit bijdragen tot betere prestaties. WADDINXVEEN - Deze en volgende week rijdt in Waddinxveen het Rijdend Bijbelhuis rond. Dat gebeurt vandaag (woensdag 30 mei), donderdag 31 mei, dinsdag 5 juni en woensdag 6 juni. Het Rijdend Bijbelhuis is van het Ne derlands Bijbelgenootschap. De mo biele winkel bevat bijbels, nieuwe tes tamenten en bijbelgedeelten in ver schillende vertalingen en uitvoeringeb. Ook zijn er kinderbijbels en andere hulpmiddelen bij het gebruik van de bijbel. Een groep vrijwillige medewerkers trekt met de auto mee. Ze bellen bij ié der huis aan. Het zijn mensen die in sa menwerking met kerken ter plaatse deze actie ondernemen. De medewer kers zijn goed geïnformeerd over de uitgaven die in het Rijdend Bijbelhuis te koop zijn. WADDINXVEEN - Toekomstige ont wikkelingen maken het volgens B.jpn W. raadzaam om de woonhuizen en schuren aan de - nu nog Moordrechtse - Zuidelijke Dwarsweg 2 en 3 te gaan verkopen. B. en W. hebben daartoe een voorstel gedaan aan de volgende week woensdagavond vergaderende gemeenteraad. Het onroerend goed omvat in totaal 1.345 vierkante meter. Niet bekend is gemaakt hoeveel ge meenschapsgeld hiermee gemoeid is. Nadat het college had gehoord dat deze percelen te koop werden aangeboden, is door de gemeente opdracht tot taxa tie en onderhandeling over aankoop van dit perceel gegeven. Reden hiervoor was de strategische lig ging nabij de onsluiting van het be drijfsterrein Coenecoop en de moge lijkheid dit perceel thans in der minpe te kunnen verwerven. Het perceel, thans nog gemeente Moordrecht, zal na de gemeentelijke herindeling gelegen zijn in de ge meente Waddinxveen. Inmiddels heeft oriënterend en vervolgens nader Bo demonderzoek aangetoond dat na ver wijdering van een geringe hoeveelheid koolas geen verontreiniging in dit per ceel meer aanwezig is. Met de eigenaren is inmiddels overeen stemming over deze aankoop bereikt. De koopovereenkomst ligt voor de raadsleden vertrouwelijk ter inzage bij de gemeentesecretaris. De commissies voor Ruimtelijk Orde ning, Woningbouw en Bedrijfsterrei nen en voor de Financiën c.a. kunnen zich in meerderheid met het voorstel verenigen. De vertegenwoordigers van de fractie van het CDA in deze com missies behielden hun stem voor voor nader overleg binnen hun fractie. BOSKOOP/WADDINXVEEN - Am nesty International Waddinxveen/Bos- koop staat zaterdag 2 juni met een kraam op de Boskoopse weekmarkt ter herdenking van de Chinese studente nopstand een jaar geleden. De bezoe kers krijgen Chinese loempia’s en gra tis, koffie aangeboden (tussen zeven en negen uur) en er kunnen voorbedrukte kaarten worden verstuurd aan de Chi nese autoriteiten. Vorig jaar om deze tijd vroegen in China honderdduizenden mensen hun regering om vrijheid van meningsui ting. Ze vroegen om de vrijlating van politieke gevangenen. Ze wilden dat de kranten en televisie lieten zien wat er allemaal mis was in China: de corrup tie, de willekeur van machthebbers. Een paar maanden lang leek het erop dat die wensen serieus zouden worden genomen. Toen rolden de tanks over de straten, en over de mensen die daar vreedzaam demonstreerden. Meer dan duizend mensen werden gedood in de nacht van 3 op 4 juni en in de dagen daarna. Amnesty: Sindsdien horen we nog maar weinig uit China. Officieel zijn tientallen mensen geëxecuteerd, in werkelijkheid zijn het er waarschijnlijk honderden. Duizenden mensen zijn gearresteerd en velen van hen zijn ge marteld. Slechts enkelen hebben een proces gekregen. Amnesty International vraagt de Chi nese regering om de onmiddellijke vrij lating van degenen die vanwege het ui ten van hun mening zijn gearresteerd. Onder hen zijn niet alleen recente ge-, vallen, maar ook mensen die soms al tien jaar gevangen zitten. Amnesty vraagt ook de onmiddellijke stopzet ting van alle martelingen en executies. Volgende week maandag 11, dinsdag 12, woensdag 13 en donderdag 14 juni zijn er sportontmoetingen, die vrijdag 15 juni worden afgesloten met een vijf- in De Bonkelaar. (Foto: Sjaak Noteboom). Het was voor het eerst sinds de open stelling van Kamp Vught dat in één keer zo’n grote groep mensen op be zoek is geweest. Die eer viel het Co mité Seniorenreis Waddinxveen te beurt. Het comité wilde tijdens deze 58e reis ook aandacht schenken aan de Tweede Wereldoorlog, die 50 jaar ge leden begon en 45 jaar geleden werd beëindigd. De naam ’’Vught” heeft in de oorlogs jaren 1943 en 1944 in heel Nederland een afschrikwekkende klank gekregen. Gedurende twintig maanden van de vijfjaar durende bezetting van ons land hebben ongeveer 30.000 mensen, voor het merendeel Nederlanders, gevan gen gezeten in wat de Duitse bezetters officieel ’’Konzentrationslager Herzo- genbusch” noemden. "Vught” was anders dan de gevange nenkampen Amersfoort, Ommen en Schoorl. Het was het enige kamp dat de Duitsers zelf als concentratiekamp om schreven, al was het niet te vergelijken met de vernietigingskampen in Duits land en Polen. Het viel rechtstreeks on der de hoogste SS-autoriteiten in Ber lijn. ’’Vught” onderscheidde zich ook van de andere kampen, omdat het bedoeld was voor een zwaardere categorie ge in de wijk in Lima staan niet zoveel bo- yangenen die langere tijd van hun vrij- men, de mensen daar doen veel meer dingen gezamenlijk en de kinderen spelen meer samen. In Lima zijn dè mensen altijd bezig met iets. Prijzen voor deze studies werden toe gekend aan groep ouder dan 13 jaar: Yvonne Bruggekamp, groep 7 en 8 ba sisschool Inge Knol en Hester de Waal, groep 5 en 6 Charlotte Lelieveld. Peter v.d. Leede en Esther de Rouw, groep 3 en 4 Michiel, Diana Hoogerbrugge en Silvia Nooteboom en groep 1 en 2 Anne v.d. Pligt, Geert Roza en Bram Roza. Nadat de prijswinnaars hun prijs in ont vangst hadden genomen, ontvingen alle deelnemers aan de wedstrijd een kwartetspel en sticker van de Kern groep. LEZERS schrijven ting wil enkele overblijfselen van het kamp, zoals het crematorium en de fu- silladeplaats, in stand houden. Tesa- men met een nieuw geèouwd bezin ningscentrum vormen die een geeste lijk monument, vooral bedoeld als een waarschuwing aan volgende genera ties. Een van de doelstelling van de Stich ting Nationaal Monument Kamp Vught is het bevorderen van de kennis over Kamp Vught en het verzamelen van informatie over deze zwarte blad zijde uit de oorlogsgeschiedenis van ’40-::45. Kamp Vught is gefinancieerd mét geld dat de joden afgenomen is. De 15 mil joen gulden die nodig waren voor de bouw van het kamp kwamen van de Vermögensverwaltungs- und Rente- nanstalt (VVRA). Dat was een Duitse instelling waar tot februari 1943 alle gelden terecht kwamen (vaak via de door de Duitsters overgenomen joodse bank Lippman-Rosenthal) die de Duit sers bij elkaar gaarden. Uit de verkoop van bedrijven en grond van joden. Maar ook de verzamelde bankrekenin gen en andere vermogens die so wie so ingeleverd moesten worden. En ten slotte eigenden de VVRA en Lipp- mann-Rosenthal zich ook de opbrengst toe van de verkoop van joodse waarde papieren en aandelen, diamanten, in boedels etc, etc. aan derden. Alles bij elkaar leverde dat zo’n 410 miljoen gulden op, vrijelijk te besteden door de Duitsers. De bouw van de kampen Vught en Ommen en de aan passingen van Westerbork (voor tien miljoen gulden) zijn voorbeelden van de besteding. Ook de kosten voor de deportatie werden er van betaald. De Nederlandse Spoorwegen waren een van de profiterende instellingen. Na de oorlog hebben veel joden (en an deren) geprobeerd (een deel) van de geroofde gelden en goederen terug te krijgen. Dat rechtsherstel ging moei zaam, omdat niet altijd aangetoond kon worden dat nieuwe eigenaren te kwader trouw hadden gehandeld. De genen die in de oorlog profiteerden ble ken nadien'niet altijd bereid de verwor ven rechten af te staan. Het Militair Gezag ’’kocht” vlak na de oorlog de kampen Westerbork en Vught. De ’’koopsom”, 5,6 miljoen gulden, ging naar het fonds voor het rechtsherstel van joden. Het rijk kreeg ’’Vught” dus voor een koopje. De jo den schoten er miljoenen guldens bij in. Het is een van de voorvallen op grond waarvan Lou de Jong conclu deert dat het hoofdstuk "terugkeer der joodse bezittingen" niet een hoofdstuk uit de geschiedenis is, waar het Neder landse volk trots op kan zijn. weging. Het dorp Waddinxveen loopt uit. Nog geen 100 m. heb ik afgelegd of in een kruidenierswinkel staan vrou wen water, postpapier enz. uit te delen Ik dring op, laat de anderen om me heen dringen, het wordt een roepen om water, ik vraag niets, ik zie een man (Je gang in duiken, 10 m. achter me eëm mof en dan "God bless me” een duik en voor ik ’t zelf weet lig ik achter in de hoek van een bergruimte naast de wih- kel. De vakken gevuld met dozen enz. trek ik leeg ’’Achter ’t glas hoor ik de laatste mdf- fenstemmen en commando’s wegster ven. Een deur gaat open, een oud moe dertje zegt "Kom maar, alles vei lig”...”. ”Het was bij de familie G. Boon. Noordkade 163. Waddinxveen...”. Met belangstelling las ik begin mei in het Weekblad voor Waddinxveen het artikel ’’Waddinxveen 1940-1945” en met name het kadertje ’’Poort ge opend, mond gesloten”. Mijn vader was één van die jongeman nen die op 10-11-1944 was opgepakt, vanuit Hillegersberg vertrok en in de ochtend van 11-11-1944 aan de Noord kade wist te ontsnappen. Een interessant gegeven nu ik zelf ruim een jaar in dit dorp woon. In zijn dag boek beschreef mijn vader de mars uit Rotterdam en zijn ontsnapping te Waddinxveen. Ter informatie een aan tal citaten uit dit dagboek. Citaten dagboek A.W.M. Brink: ”...Dan, tegen 10 uur op 11 November 1944 begint de afmars, verder in de richting Utrecht. De rugzak en de ba gage zijn nog zwaarder dan gisteren. De schouders zijn aan het beurs wor den. De regen valt weer in stromen op ons neer, de droeve stoet zet zich in be-

Weekblad voor Waddinxveen | 1990 | | pagina 7