Afzien van File voor giromaat Zwembad tarieven Brugweg MOS EN SPETTER PIANO’S Viswedstrijden De Paddestoel Actiedag Van’t Hof Makelaardij Gemeente schept voorwaarden 99 99 ONKYO HIFI GAAT ALTIJD DIE ENE STAP VERDER SS fel gSl ONKYO wander Financiën Later K File voor de giromaat in het postkantoor aan de Kerkweg-Oost. (Foto: Bert Woudenberg). helpen aan meer mogelijkheden om hun kinderen te laten opvangen. T JULIANASTRAAT 89 2405 CG ALPHEN A.D. RIJN TELEFOON 01720 92044 Deze rubriek staat ter vrije beschikking van elke lezer van het Weekblad voor Waddinxveen. Brieven die de grenzen van het fat soen of van het recht op privacy te buiten gaan worden geweigerd. Anonieme brieven worden niet gelezen. Brieven onder pseudoniem worden wel geplaatst, mits de redactie de schrijver van naam kent. TEVENS ACCESSOIRES, STEMMEN EN REPAREREN Geopend: Donderdag t/m zaterdag van 09.00-17.00 uur. PIANOHANDEL St. VICTORPLEIN 2 WADDINXVEEN TEL. 01828-11697 NIEUWE EN GEBRUIKTE i 9 w K Pagina 9 Weekblad voor Waddinxveen - Woensdag 27 juni 1990 Henegouwerweg-Randen- Particuliere W’veen Gouda Alphen Bodegraven Zevenhuizen Moordrecht Zoetermeer 2.20 2.36 0.73 0.55 0.62 0.64 0.31 We krijgen dan de merkwaardige situa tie, dat Waddinxveen een duur zwem bad realiseert uit gemeenschapsgelden maar dat grote groepen vaste zwem mers naar elders moeten reiken om te kunnen blijven zwemmen. En dat alleen, omdat een enkele politi cus en ambtenaar, maar niet wil erken nen, dat het nieuwe tarievensysteem niet aansluit bij het zwemgedrag en de behoeften van het overgrote deel van de baantjeszwemmers, en het boven dien maar zo zo vinden, dat mondige klanten voor hun zaak opkomen. Over inspraak gesproken! De rest van de baantjeszwemmers zal minder frequent gaan zwemmen, zodat per saldo de inkomsten uit de groep baantjeszwemmers eerder zullen dalen dan stijgen. Bovendien zal op den duur ook een deel van deze groep afhaken (ontregeling zwemgewoontej. Volgens wethouder Van Schie is het aantal gezinsabonnementen te klein, om hiermee rekening te houden. Een getal van 93 lijkt toch niet zo klein. Bo vendien zal het de gemeente dan maar weinig extra kosten. Toevoeging aan het nieuwe tarieven systeem van een pers.- en gezinsabon- nement voor de vroege-vogel-uren en bijv, lunchtijd (40% van de baantjes zwemmers zwemt na 9 uur), tegen ui teraard redelijke prijs, lijkt ons dan ook dringend noodzakelijk. Mocht de gemeente het nieuwe tarie vensysteem ongewijzigd handhaven, dan zullen grote groepen baantjes zwemmers afhaken of naar andere zwembaden gaan. De prijs van de na burige baden is tenslotte interessant ge noeg. WADDINXVEEN - Kinderopvang is met name een zaak voor het parti culier initiatief. Het Waddinxveense gemeentebestuur, waar de PCW in het college van B. en W. de plaats van de PvdA heeft overgenomen, wil slechts voorwaardenscheppend bezig zijn om in het Gouwedorp ouders te die door het college reeds thans zijn of alsnog zullen worden meegenomen in de definitieve voorstellen die zij de raad nog dit jaar zullen doen. In Waddinxveen zijn nog drie andere geldautomaten. In de hal van de Rabo bank staan er twee (de tweede werd in november vorig jaar in gebruik geno men) en dit voorjaar kreeg de AMRO- bank bij het winkelcentrum ”de Passa ge” zo’n geldautomaat. Ze zijn intus sen ook niet meer uit de Waddinx veense samenleving weg te denken. door blijft het verlies aan werkgelegen heid beperkt tot 1200 taken. De be leidsvoornemens zijn het gevolg van een door PTT Post vorig jaar gestart onderzoek naar de gevolgen van de toename van het elektronisch geldver keer. De interimnotitie is bedoeld om de ge meenteraad een aantal raadsbesluiten te laten nemen, die voornamelijk in de financiële sfeer liggen. Deze betreffen: MR. D.J.P. DE LEEUW, Delft Namens bewoners Henegouwerweg 11-19 DRS. M. DE VRIES Actiecomité Zwembad, Da Costaweg 20 WADDINXVEEN - De wijk- en speel tuinvereniging De Paddestoel gaat op de woensdagen van 27 juni en 19 sep tember weer vissen met de jeugd. veren voor ’’financiële fricties” in de Om voor de wisselbeker in aanmerking periode tot 1993 (wanneer de rijksbij- drage pas het niveau van 100% uitke ring zal bereiken); De problemen verplaatsen, ver van je voordeur, is uiteraard het meest wense lijke. Lijkt me voor die bewoners een niet onlogische gedacht. Wat wel onlo gisch is dat de gemeente zijn oren liet hangen naar deze wens, niet verder na dacht en begon te denken aan een om- leidingsroute. Gemeente, u kunt nog terug. U kunt dit heilloze pad nog verlaten. Het is voorons en voor u nog niet te laat. U heeft de afgelopen weken gemerkt hoe groot de weerstand is. Hoe groot ook de dreiging is dat na vele jaren procede ren de weg uiteindelijk niet door zal gaan. De provincie zal niet zomaar subsidie verlenen en bovendien de voorwaar den waaronder - onder meer de tijds druk - hangen als een zwaard van Da mocles boven het hoofd van de ge- meente. Is de tijdsdruk er inmiddels af dan behoeft de artikel 19-procedure niet gevolgd te worden! Wij willen hier een dringend beroep doen op uw gezonde verstand en vra gen u met wijsheid om te gaan met ge meenschapsgeld. Commissieleden, leden van de raad van Waddinxveen. U heeft het recht om door het college, op alle punten omtrent deze weg geïnformeerd te worden. Vraag die informatie. Boven dien kunt u het college adviseren ver der af te zien van de aanleg van deze weg. Wat als een paal boven water staat is dat u op dit moment deze procedure moet schorsen omdat u over onvol doende informatie beschikt. De plan nen van de gemeente Reeuwijk maken deze weg overbodig. De door de gemeentelijke commissie exploitatie zwembad en binnensport- accomodaties op 18 juni 1990 vastge stelde tarieven voor het gerenoveerde zwembad in Waddinxveen, lijken ogenschijnlijk een tegemoetkoming aan de baantjeszwemmers, omdat een ’’vroege vogeltarief” is ingevoerd 2,20i.p.v./4,-). In werkelijkheid maakt ook dit tarief het onmogelijk, dat het overgrote deel van deze groep blijft doorzwemmen (vrijwel dagelijks, maar kort). Aangezien de inspraak op de commis sievergadering van 18 juni een farce was, wenden wij ons thans tot de ge meenteraad met het dringende verzoek serieus naar onze klachten te luisteren. Er is geen beroep op een onafhankelijk college mogelijk, omdat een commissie die de tarieven zelfheeft ontworpen, ze tegenover de buitenwacht ook zal ver dedigen. Van wethouder P.F.J. van Schie heb ben wij begrepen, dat het voor de ge meenteraad nog wel degelijk mogelijk is invloed uit te oefenen, nadat de ver- Het besluit om 30.000,- (voorzover voor 1990 nog beschikbaar) beschik baar te stellen ten laste van de investe ringsbijdrage van het rijk, als voorbe- reidingskrediet voor nader onderzoek naar de noodzaak en haalbaarheid van een centrum voor hele dagopvang (met name wensen van de ouders, belang stelling van het bedrijfsleven, finan ciële bereidheid bedrijfsleven, stich tingsvorm of exploitatie door particu liere ondernemers, vestigingsplaats en verbouwkosten kinderdagverblijf etc.). Tevens zal hierbij worden be trokken de vraag naar en haalbaarheid van halve dagopvang door de Stichting Peuterspeelzalen. De relevante eisen welke voortvloeien uit de thans ver schenen modelverordening kinderop vang zullen hierbij leidraad zijn. Uit deze gegevens blijkt, dat de prijzen in Waddinxveen voor het overgrote deel van de baantjeszwemmers, niet onbelangrijk hoger liggen dan die van de baden in de omtrek. Wij vragen ons in dit verband af, of de commissie haar werk wel goed gedaan heeft. Dat wil zeggen grondig en objec tief (dus zowel lettend op de criteria die van belang zijn voor de gewone vrije zwemmer als die van de baantjeszwem mer)? Wij vrezen het ergste. Mocht deze vrees juist zijn, dan zijn de tarie ven voor de baantjeszwemmers op niets gebaseerd. Het nieuwe zwembad moet een pret- bad worden, teneinde vooral meer kin deren te trekken. Het lijkt dan ook plausibel, dat in het bijzonder deze groep extra gaat betalen voor de wel erg dure renovatie (zij het beperkt door de gemeentelijke richtlijn, dat tariefs verhogingen tot 60% aanvaardbaar zijn). Ben W. vragen de raad dan ook hierna in te stemmen en ook om acoord te gaan met het voorbereiden van een ge meentelijke verordening kinderop vang, die B. en W. de raad zo mogelijk in de raadsvergadering van september ter vaststelling zullen aanbieden en in principe accoord te^aan met de in de De verenigingen en baantjeszwemmers hebben aan deze extra voorzieningen geen boodschap. Dit was indertijd ook het motief om het tarief voor de vereni ging niet te verhogen. Toen ook de baantjeszwemmers een gelijke behandeling eisten, was dit ar gument niet meer houdbaar. Nu is op eens een nieuw argument bedacht om hetzelfde resultaat te verkrijgen (de verhoging is nl. op de lange baan ge schoven vanwege de complexheid van het vraagstuk). We krijgen nu de merkwaardige situa tie, dat: - De verenigingen voor gelijk blij vende voorzieningen niets meer beta len, - De volwassen vrije zwemmers voor zeer veel meer voorzieningen gemid deld 20 a 25% extra betalen, - Het overgrote deel van de baantjes zwemmers voor een veel lager voorzie ningenniveau, 85% tot 150% meer be talen. (Geen verwarmd buitenbad, waar baantjeszwemmers zeer aan hechten, sterke beperking zwemtijd, waardoor zeker 40% van deze groep buiten de boot valt, omdat zij na 9 uur zwemmen. Daarnaast mogen de baan- tjeszwemmers niet profiteren van de nieuwe voorzieningen), - De 65-plussers bij zowel de vrije zwemmers als baantjeszwemmers extra gepakt worden. Het is duidelij k, dat hier iets scheef zit. Niet alleen overtreft de verhoging voor deze baantjeszwemmers, de eerderver- melde gemeentelijke richtlijn (die ken nelijk voor andere gebruikers wel geldt), maar het verschil in verhoging met de andere categorieën gebruikers, is ook - gegeven wat geboden wordt aan voorziening - in niets te rechtvaardi gen. aard gekeken, naar zaken die'voor ons belangrijk zijn, zoals goedkope moge lijkheden om dagelijks gedurende de werkdagen kort te zwemmen (abonne menten, vroege vogel- en lunchtarie- ven, verwarmd buitenbad e.d.). De prijzen zijn voor de vergelijkbaar heid per keer berekend, waarbij uit is gegaan van een gemiddelde zwemfre- quentie van 4.6 keer per week (80 per 4 maanden), gebaseerd op de definitieve uitslag van een in 1988 gehouden en quête onder abonnementhouders. Daaruit bleek, dat 2/3 frequent, doch kort zwemt, te weten 4.6 keer per week gedurende gerpiddeld 33 minuten. Tarieven van zwembaden in de omge ving van Waddinxveen: Daarbij komt, dat deze verhoging een veel grotere aanslag pleegt op het ge zinsbudget dan bij andere groepen, omdat die veel minder frequent zwem men. Een verhoging van 85 tot 150% is voorts in strijd met de eisen van be hoorlijk bestuur (en mogelijk met het gewoonterecht). Verhogingen in deze orde treft men al leen aan in dictatoriaal geregeerde lan den, waar de regerende clan zich niets aantrekt van de gewone burger. Telkens weer hoort men van gemeente lijke zijde de opmerking, dat de hui dige tarieven voor de baantjeszwem mers te laag zijn (1 pers, abonnement 1,19, 2 pers.-gezinsabonnement 0,88), zodat een extra verhoging billijk is. Men vergeet echter, dat de gemiddelde zwemduur van een baantjeszwemmer slechts 1/4 tot 1/3 bedraagt van die van een gewone zwemmer, zodat uitgaande van de nieuwe prijs van 4,- voor de vrije zwemmer (50-badenkaart), die voor de baantjeszwemmer rond de 1,15 zou moeten liggen. Daarbij komt nog dat de eerste gebruik kan gaan maken van vele nieuwe voor zieningen, terwijl de laatste er qua voorzieningenniveau zelfs op achteruit gaat. Een prijs van circa 0,80 ligt dan ook eerder voor de hand, dan de 2,20 die de commissie nu verlangt. Door deze misvatting wordt ook tel kens de kostprijs per bad - berekend voor de baantjeszwemmer - gelijk ge- - steld met die van de vrije zwemmer, terwijl deze in werkelijkheid veel lager ligt. Door wethouder Van Schie werd op de commissievergadering van 18 juni op gemerkt, dat wanneer door deze ta riefsverhoging de baantjeszwemmers niet meer elke dag kunnen zwemmen, zij dan maar wat langer moeten gaan zwemmen. Wat is dit eigenlijk voor een merkwaar dige regentenmentaliteit? Moet de ge meente ons zwemgedrag bepalen? Het zwembad zal bedrijfsmatiger geëx ploiteerd worden. Maar voor zo’n aan pak is een marktgericht beleid essen tieel. Dit betekent: Inspelen op be hoeften en gedrag van de diverse klan tengroepen en daarop het beleid base ren i.p.v. zaken (i.c. tarieven) te pro duceren die de klant niet wil hebben en waarvoor het parool geldt: Slikken of stikken. We zijn toch niet in Rusland? Een goed voorbeeld is de NS, die via veel onder zoek bij haar klanten, een zeer gediffe rentieerd tarievensysteem heeft ont wikkeld (voor elck wat wils), waardoor zij het schier onmogelijke voor elkaar heeft gekregen: (over) volle treinen. Verreweg de meeste baantjeszwem mers willen dagelijks, doch kort zwem men. De meest geëigende tariefsvorm is dan het abonnement. Deze geeft bo vendien een extra steun in de rug. Het valt namelijk niet mee om elke dag, weer of geen weer, ’s morgens vroeg uit bed te komen om te gaan zwemmen. Het dagelijks gaan wordt een vaste ge woonte, die op haar beurt weer extra steun geeft. Ook het feit, dat er voor betaald is, en het dus zonde is om het abonnement te laten verlopen, vormt zo’n prikkel. Bij de herinvoering van abonnementen kan bovendien voorkomen worden, dat wanneer 2 of meer personen uit één gezin samen zwemmen (bijv, man en vrouw), er zeer excessieve prijsverho gingen ontstaan (ten minste 150%). Dit betekent, dat per maand tegen de 100,- minimaal moet worden uitgege ven, terwijl in de generatie waaruit de baantjeszwemmers voortkomen, nog maar weinig twee-verdieners te vinden zijn. kinderopvang notitie gedane suggestie om de voor malige kleuterschool aan de Peter Zuidlaan 4, in de toekomst geheel te bestemmen voor halve en/of hele dag opvang, wanneer de raad te zijner tijd besluit deze kinderopvangtypen te sub sidiëren. - Het besluit om de in het vooruitzicht gestelde rijksbijdragen voor 1990 t/m 1993 te accepteren en aan te wenden, en maatregelen te nemen die er toe lei den dat aan de gestelde voorwaarden voor subsidiëring wordt voldaan; - Het besluit om de subsidie voor het Gastouderproject (exclusief retributie- fonds) structureel op te trekken tot ma ximaal 90.000,- per jaar, met ingang van 1990, ten laste van de exploitatie bijdrage van het rijk. Voor het jaar 1990 zal het subsidiebedrag waarschijn lijk beperkt blijven tot 75.000,-, om dat de tweede coördinator pas vanaf 1 mei is aangesteld; - Het besluit om de op dc gemeentebe groting beschikbare 45.000,- ten be hoeve van kinderopvang voorshands te bestemmen voor het betalen van retri buties en hieruit het Gastouderproject naar rato van verstrekte retributie te subsidiëren; - Het besluit de 47.000,- ’’nader te besteden voor kinderopvang” uit de begroting 1990 (voorzover voor 1990 nog beschikbaar) voorshands te reser- te komen moet met beide wedstrijden worden meegedaan. Het inschrijven is op beide dagen om 18.00uur. Om 18.15 uur wordt vertrok ken naar de visstek (het ’’Kanaal”). Kinderen die vissen voeren vallen bui ten de prijzen. Voor leden zijn de vis wedstrijden gratis, niet-leden betalen !,-• Vervolgens werd ook nog even reke ning gehouden met de wens van de be treffende grondeigenaar en werd een geheel andere strook grond aange kocht dan eerst het plan was. Een gemeente die het goed voor heeft met milieu, met landschappelijke waarden en met natuurschoon zal zich wel twee keer bedenken om deze weg aan te leggen. Wat ik hier wil doen is het volgende. 1. Wijzen op het feit dat de gemeente Reeuwijk voorbereidingen aan het treffen is voor een weg langs de in aan bouw zijnde rioolwaterzuivering (ver binding burg). 2. Iedereen bekend maken met het ge geven dat wij een tweetal gesprekken hebben gevoerd met provinciale amb tenaren en dat bij die gesprekken is ko men vast te staan dat de provincie niet staat te trappelen om de aanleg van deze weg te ondersteunen en dat er grote problemen verwacht worden bij het aansluiten van onze woningen op een noodzakelijk te verbreden Hene gouwerweg. Deze problemen kunnen niet opgelost worden. Zo er toch quasi- oplossingen gevonden worden, kosten deze keer veel geld. Dat deze kosten door de overheid betaald zullen moe ten worden staat vast. Let wel, de ver keerssituatie (zeer steile opritten) is nu al zo onveilig, een dergelijke situatie is in de gehele provincie Zuid-Holland niet te vinden. 3. Iedereen er op wijzen dat de door de raad gevoteerde kredieten bij lange na niet voldoende zijn om alle kosten van de wegaanleg te betalen. Men zal intus sen beseffen dat wij planschade zullen claimen. Die planschade zal bij de be woner die woont op de Henegouwer weg 19 vele tienduizenden guldens be dragen. Voorts zullen wij de nodige procedures gaan voeren. Dit zal de ge meente vele ambtelijke uren gaan kos ten. Bovendien zullen wij in deze kwes tie uiteraard overwegen deskundige ju ridische hulp in te roepen. Bij het win nen van de procedures zullen wij de kosten van het inroepen van juridische hulp verhalen op de gemeente Wad dinxveen. Ik heb het hier over ’’win nen”, maar ik pleit er voor dat we nu samen winnen door het plan af te bla zen. WADDINXVEEN - Files voor de geldautomaat van de Postbank zijn geen verschijnselen, die je alleen in de grote stad tegenkomt. Ook in Wad dinxveen moet je soms (lang) wachten voordat je aan de beurt bent om in de open lucht en op het trottoir van de Kerkweg-Oost geldt ”uit de muur” te halen. Inmiddels is bekend geworden dat de toename van het gebruik van geldauto maten een forse daling veroorzaakt in het aantal lokëthandelingen die PTT Post uitvoert ten behoeve van de Post bank. De daaruit voortvloeiende be- drijseconomische gevolgen dwingen PTT Post tot vermindering van het aan- Met het raadsvoorstel wordt niet beoogd dat de raadsleden alle 12 pun ten uit het resumé van de interimnotitie geacht worden te hebben onderschre ven. B. en W. beperken zich thans tot de ge noemde besluiten en zullen de raad pas in latere vergaderingen aanvullende voorstellen ddoen. Zoals gezegd trachten B. en W. daarbij reeds in de septembervergadering van de raad tot besluitvorming te komen in zake de halve dagopvang, welke de Stichting Peuterspeelzalen voorne mens is op te zetten. Aangezien door alle fracties in de com missievergaderingen in meerdere of mindere mate opmerkingen zijn ge maakt ten aanzien van de interimnoti tie is in de betreffende commissies afge zien van het omschrijven van een eind advies. B. en W. menen te mogen concluderen dat over besluiten unanimiteit bestaat. ordening door de commissie is vastge steld. Met name rond sociale implicaties en randvoorwaarden (belangen van groe pen burgers) dient de gemeenteraad een bewakende rol te vervullen. De commissie is immers in de eerste plaats opgericht om een economische exploi tatie veilig te stellen. Volgens mededelingen van de commis sie zijn de nieuwe tarieven voorname lijk gebaseerd op een onderzoek naar de tarieven van de zwembaden in de omgeving van Waddinxveen, alsmede van vergelijkbare zwembaden elders in den lande. Volgens de voorzitter van de commis sie, wethouder Van Schie, zouden de nieuwe tarieven in Waddinxveen op vergelijkbare hoogte liggen. Hij noemde in dit verband de baden in Gouda en Bodegraven. De tarieven in vergelijkbare zwemba den elders in den lande kunnen wij niet controleren, maar wel die van de zwembaden in de omgeving van Wad dinxveen. Daarbij hebben wij uiter- Dat is de kern van de naar de gemeen teraad gestuurde interim-notitie kinde ropvang, die in de gemeenteraadsver gadering van volgende week donder dagavond 5 juli zal worden besproken. De nota kondigt ook een onderzoek aan naar de wenselijkheid en haalbaar heid van het oprichten van een kinde ropvangcentrum. In het voorstel wordt nog maar eens gemeld (”om misver standen te voorkomen”) dat de fractie van de PCW, conform het standpunt van wethouder J. Neele, aan de mede werking inzake het onderzoek naar de wenselijkheid/haalbaarheid van een kinderopvangcentrum niet bij voor baat de conclusie wil verbinden dat deze fractie te zijner tijd ook aan raads besluiten, leidend tot subsidiëring van die vorm van kinderopvang, zal mee werken. De interimnotitie kinderopvang Wad dinxveen is opgesteld na overleg met bestaande kinderopvang-instanties in Waddinxveen. het Gastouderproject en de Stichting Behartiging Belangen Waddinxveense Peuterspeelzalen en besproken met het bestuur van de Vrouwenraad Waddinxveen. Deze drie instanties kunnen zich in grote lij nen vinden in de ideeën die in de notitie ontwikkeld worden. Tijdens de bespreking van de interim notitie in de raadscommissie voor de Financiën en in de commissie Econo mische Zaken, Recreatie en Emanci- patiezaken zijn door alle fracties behar- tenswaardige opmerkingen gemaakt, GOUDA - Het Goudse makelaarskan toor in onroerend goed, Van ’t Hof Ma kelaardij BV, houdt op zaterdag 7 juli een ”open-huis”-actiedag. Teneinde, nog voor de vakantiepe riode weer begint, de verkoop een krachtige stimulans te geven, worden geïnteresseerden tussen 11.00 en 13.00 uur vrije toegang tot nagenoeg alle in verkoop zijnde woningen verleend. Men kan dus, zonder vaste afspraak, bij een of meerdere woningen een kijkje gaan nemen. Vanaf 4 juli 1990 ligt bij Van ’t Hof Ma kelaardij BV een lijst ter inzage welke panden het betreft. Van ’t Hqf Make laardij BV hoopt op deze wijze elke eventueel aanwezige drempelvrees bij aspirant-kopers weg te nemen en een zo groot mogelijk publiek te bereiken. Op het hoofdkantoor van Van ’t Hof Makelaardij BV aan het Van Hogen- dorpplein 4 te Gouda zijn tussen 10.00 en 14.00 uur een zestal (adjunct)make- laars ’’stand by”. Deze ontvangen de mensen graag voor een gesprek en/of financieringsberekening. (De koffie staat klaar)! -Maandagavond 18 juni heeft een groep ibewoners van de Henegouwerweg de iyergadering van de raadscommissie Ruimtelijke Ordening bijgewoond. ’Ondergetekende heeft daar, namens 'dé bewoners, een pleidooi gehouden met als doel de gemeenteraad zover te jyijgen dat afgezien wordt van de plan nen voor de omleidingsroute Brugweg. Tijdens de commissievergadering is ons het volgende gebleken: De Provinciale Planologische Com missie heeft op een aantal punten nega tief geadviseerd (ons viel op dat com- missie-leden niet beschikten over de tekst van het PPC-advies, maar dat de len daaruit voorgelezen werden) - M. Kraaijestein heeft namens de PvdA-fraktie toegezegd dat hij gebruik zal maken van het recht te vragen om de gevraagde vrijstelling voor de aan leg van de omleidingsweg in de voltal lige raad te behandelen (als minimaal vrij raadsleden daarom vragen gebeurt dat!) - Er zijn ook andere volstrekt nieuwe feiten (ook van financiële 'aard!) die een heroverweging thans noodzakelijk maken. Een nieuw feit is onder meer dat er plannen zijn de weg direkt nu al door te trekken naar de Middelburgse- weg, waardoor nog meer natuurgebied verloren zal gaan. Wij achten de volgende berichten nog van belang om uit te zoeken: - De gemeente Reeuwijk is toch van plan een weg aan te leggen tussen He negouwerweg en Randenburg, ook voor het vrachtverkeer voor Reeuwijk- Dorp. - Voor de strook grond - gelegen ten zuiden van de geplande omleidings route - die eigendom blijft van Ver heul, zouden al gesprekken gaande zijn over de vestiging van de machinefa briek. De bewoners hebben de commissie ge vraagd de situatie voor hun woningen met eigen ogen te komen bezien. Die uitnodiging heeft de commissie aan vaard. Politiek bestaat uit belangen afwegen keuzes maken. De mensen die de taak hebben deze belangen inzichtelijk te maken en af te wegen hebben een uit dagende baan. Ook geen gemakkelijke baan. Ik heb het over de ambtenaren die het dagelijks bestuur - B. en W. - adviseren en in een gemeente als Waddinxveen ook de dagelijks bestuurders zelf. Ook op die niveaus worden er al keuzes ge maakt. Wat vele belanghebbenden in de omge ving Henegouwerweg en Brugweg de politiek in Waddinxveen al enige we ken proberen duidelijk te maken is: 1. Dat bij een aantal keuzes die ge maakt zijn de belangen van vele be trokkenen niet meegedwongen zijn 2. Dat het college van B. en W. zich zeer eenzijdig heeft gericht naar de be langen en de wensen van een relatief kleine groep mensen 3. Dat het college de raad (niet alle mo gelijke keuzes heeft voorgehouden). Naast het feit dat de bewoners van de Henegouwerweg uiteraard voor hun ei gen persoonlijke belangen strijden, willen wij nog twee dingen: 1De gemeenteraad en - via de media - ook de Waddinxveense bevolking dui delijk maken dat er veel gemeen schapsgeld gestoken wordt in een pro- jekt waar relatief weinig Waddinxve- ners voordeel bij hebben en relatief veel inwoners een nadeel 2. De raadscommissie op wijzen dat het doel van deze omleidingsweg ook op andere, veel goedkopere, manieren be reikt kan worden. Laat ik enige concrete zaken melden. Meest interessant is uiteraard de aan leiding om aan deze weg te denken, de Brugweg. Een relatief smalle weg. Fietsverkeer en autoverkeer gebruiken hier dezelfde strook asfalt. Vrachtver keer gaat over de Brugweg om kweke rijen en bedrijven in Reeuwijk-Dorp te bereiken. Klachten van Brugwegbewoners waren de aanleiding om over oplossingen te gaan nadenken. Die oplossing was er, namelijk verbreding van de Brugweg zelf, maar de bewoners waren daarvan geen voorstander. Het dempen van een deel van de sloot was niet echt leuk. Winter Zomer Per 8mnd 4mnd jaar 2.20 0.31 0.76 LEZERS schrijven; tal postvestigingen. Als gevolg daarvan zullen in de periode 1991 tot en met 1994 per saldo 335 postvestigingen ver dwijnen. Dit aantal wordt bereikt door sluiting van 500 postkantoren en 300 postagentschappen en door de opening van 465 nieuwe postagentschappen. De voorgenomen vermindering van het aantal vestigingen zal de dienstverle ning op het platteland nauwelijks aan tasten. Bovengenoemde ontwikkelingen lei den bij PTT Post tot een vermindering van 1700 taken. Door het uitbreiden van bestaande en het ontwikkelen van nieuwe diensten zullen de komende ja ren 500 nieuwe taken ontstaan. Hier-

Weekblad voor Waddinxveen | 1990 | | pagina 9