Waddinxveen werd niet crimineler Scholen en auto’s vernield Eed-discussie Hollandsche IJssel ’t vuilst gaat nog door Jaarverslag 1989 van de rijkspolitie Nieuwe uniformen Westnederland PvdA contra PCW ”Ik weet zeker dat u niets doet” Eerste sleutels wooncentrum Prioriteiten r Oplichting Fietsen Autodiefstallen Aanrijdingen Boeiend I Schriftelijk Overvallen Beleid Onder invloed Baldadig Auto in brand Valpartij Aangehouden Diefstallen Bende Caravans Woninginbraken Groepen Veel tijd lesonderzoeken van enige omvang wérd veel tijd geïnvesteerd. Op deze wijze werd getracht om ter bestrijding vafl de criminaliteit - niet alleen lokaal - bièrin een bijdrage te leveren. p- TREFFERS VERZEKERINGEN Je MERKT het bij schade. Goudse Rijweg 180 Boskoop Tel. 01727-12080 12850 T I t Waddinxveen In de Waddinxveense bruidsvilla prachtige collectie NIEUWE bruidsjaponnen. TEVENS ALLE TOEBEHOREN. Bel vrijblijvend voor een afspraak. Mevr. J. de Vries - Brugweg 90 - Waddinxveen - Tel. 01828-15953 r0 r Pagina 17 nielingen aan scholen, auto’s en een bushalte van Westnederland. 1 ■y het I r Ir k 1 zowel sprake te zijn van zowel lokale, regionale en zelfs landelijke criminali- gen en een multifunctionele ruimte. Ook is er kantoorruimte voor de Stich ting Welzijn Ouderen Waddinxveen, die zaterdagmorgen 21 juli zal worden opgericht. Burgemeester C.M. van der Linden stak niet onder stoelen of banken dat het wooncentrum er dank zij een finan ciële injectie van de gemeente van een De leverancier van de nieuwe kleding heeft de afgelopen maanden hard ge werkt aan de grote hoeveelheid kle dingstukken voor Westnederland. De zer dagen is het dan eindelijk zover en ontvangt men de nieuwe bedrijfskle ding. Na een uitgebreide enquete is er een programma van eisen opgesteld, waar aan een nieuw uniform moest voldoen. WADDINXVEEN - De chauffeurs en chauffeuses van Westnederland wor den in het nieuw gestoken. De nieuwe uniformen zullen op maandag 30 juli voor het eerst gedragen gaan worden. De introductie van de nieuwe bedrijfs kleding zal op feestelijke wijze gebeu ren. WADDINXVEEN/GOUDA - Het schoonmaken van de meest vervuilde rivier van Nederland, de met de Gouwe in verbinding staande Holland sche IJssel, zal ook bij een betrekkelijk eenvoudige operatie nog 750 mil joen gulden kosten. Door de toename en de omvang van de criminaliteit wordt de politie gedwon gen tot een selectieve aanpak. Bij de prioriteits-vaststelling wordt de keus bepaald door frequentie en omvang van ’’soorten” criminaliteit, de ernst van de misdrijven en de beschikbare middelen. V l I i il Weekblad voor Waddinxveen - Woensdag 11 juli 1990 I I i i r, b, ib kleine anderhalve ton er kon komen. Hij wilde dat nog maar eens gezegd hebben tegen staatssecretaris drs. E. Heerema van Volkshuisvesting, die op 4 september vorig j aar meehielp de eer ste paal te slaan en toen een beetje te veel pronkte met Waddinxveense ver en. Waddinxveens eerste burger gaf aan dat de 31 seniorwoningen er niet zon der slag of stoot zijn gekomen. Er was ook veel geduw en getrek voor nodig. Het financieel bijpassen van de gemeente bleek de enige mogelijkheid om het complex van de grond te krij gen. Dat betekende een gemeenschap- sinvestering van 4.200,- per woning. SSW-voorzitter H.G. van der Dool sprak in ieder geval een prachtig com plex in het centrum van Waddinxveen. Het woongebouw is ontworpen door architechtenbureau Stuurman Partners B.V. uit Waddinxveen en het is ge bouwd door bouwbedrijf Frans Vink Zonen B.V. uit Moordrecht. Het complex omvat 28 woningen met 3 kamers en 3 woningen met 2 kamers. Deze 3 woningen bevinden zich boven de multifunctionele ruimte, Welke is gesitueerd op de begane grond in de hoek van het gebouw. Het gebouw heeft een lift en er zijn ook extra geluid- werende maatregelen getroffen. De woningen zijn toegankelijk ge maakt voor rolstoelgebruikers en in de woningen zelf zijn ook voorzieningen of mogelijkheden daartoe getroffen om de woningen te kunnen bestemmen voor minder-validen. De huren van deze woningen zijn door het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer voorlopig vastgesteld op 529,- voor de 3-kamerwoningen en 510,- voor de 2- kamerwoningen. Hierbij komen nog de kosten voor algemene verlichting, schoonmaken, glasverzekering, tuinonderhoud en CAI. Deze kosten bedragen voorlopig 55,20. ■POLITIENIEUWS V, .r b> d O, b, ik Begin 1989 werden 40 boomkwekers uit Boskoop en 1 uit Waddinxveen be nadeeld door een uit Hazerswoude af komstige oplichter. De tuinders bleken voor enkele miljoenen te zijn opge licht. Daar ook in Hazerswoude soortgelijke oplichtingen waren gepleegd, is het on derzoek gecoördineerd door de groep Hazerswoude. Hoewel het aantal fietsdiefstallen bin nen de gehele groep Waddinxveen met 34 af nam naar 317, moet worden vast gesteld, dat het merendeel van deze fietsdiefstallen worden gepleegd bij de NS-stations te Boskoop en Waddinx veen. Evenals eerder reeds het geval was, lijkt een projectmatige aanpak van deze vorm van criminaliteit wederom op zijn plaats. Het sinds enkele jaren toegepast vakantiekaartenprojekt werd voortge zet. Er zou een nadere invulling wor den gegeven aan de helingbestrijding. Overeenkomstig het besluit van de ge meenteraad van Waddinxveen is de ge meente per januari 1989 toegetreden tot het Goudse Halt-project. Evenals in 1988 was gedurende het ver slagjaar het deelplan ’’woninginbra ken” van kracht. Naast de aanpak werd conform dit plan ook aandacht ge schonken aan ’’preventie” (geven van advies en voorlichting) en aan ’’slacht offerhulp” (doorverwijzing naar hulp verlenende instanties en het verstrek ken van algemene informatie aan slachtoffers over de ang van zaken, vol gend op een aangifte). Wederom was er een stijging van het aantal autodiefstallen (13 in Boskoop en 23 in Waddinxveen). Hierbij is niet gebleken van seriematige criminaliteit en kon ook niet worden vastgesteld of er sprake was van lokale, dan wel lan delijke criminaliteit. In enkele gevallen werden auto’s terug gevonden. Ook werden in Boskoop en Waddinxveen enkele elders ont vreemde personenauto’s aangetroffen. Het is niet bekend geworden of in deze gevallen hiervan gebruik werd gemaakt om misdrijven te plegen. Het zogenaamde vakantiekaarten-pro- ject maakt hiervan deel uit. Evenals voorgaande jaren het geval was, is ook het afgelopen jaar een redelijk hoog gebruik gemaakt hiervan en werd hierop positief gereageerd. De aanpak en uitvoering van het deel plan helingbestrijding zal meer inhoud moeten worden gegeven. WADDINXVEEN - De rijkspolitie in Waddinxveen meldt diverse ver- Op basis daarvan hebben een aantal kledingleveranciers enkele nieuwe uni- formmodellen ontworpen. In de maand oktober is tijdens een achttal modeshows de keuze bepaald. Een op de Wilgenhorst geparkeerde Mercedes Benz werd in de nacht van dinsdag 3 op woensdag 4 juli aangere den door een onbekend gebleven te genpartij. De eigenaar bleef met de schade van een flinke deuk in de ach terdeur zitten. Bij een aanrijding op donderdag 5 juli op de kruising van de Juliana van Stol- berglaan met de Van Mecklenburg Schwerinlaan raakte een 13-jarige jon gen licht gewond. De aanrijding ge beurde doordat een op de Juliana van Stolberglaan rijdende automobilist linksaf de Van Mecklenburg Schwerin laan in wilde rijden en daarbij geen vrije doorgang liet aan de hem tege moetkomende fietser. De jongen is ter plaatse door een arts eerste hulp ver leend. In de middag van zaterdag 7 juli vond een kop-staart aanrijding plaats op de Henegouwerweg. Een stilstaande au to, die wilde afslaan, werd door achter opkomend verkeer aangereden. Op deze botsende voertuigen reed een derde auto in. Het bleef bij materiele schade. Twee betrokken voertuigen werden weggetakeld. Burgemeester C.M. van der Linden er kende dat het gaat over de verslagge ving van een op zich best boeiende dis cussie. Hij stelde vast dat in de betref fende gedachtenwisseling daarover PvdA-fractievoorzitter A. Vermeij desgevraagd had laten weten in te kun nen stemmen met de verslaggeving op de band. ”En dat heeft zij beaamd. Op de band ligt een interessantere gedach tenwisseling vast dan in de rationeel opgestelde besluitenlijstjes. En daar heeft mevrouw Vermeij genoegen mee genomen”. De raad besloot op voorstel van het col lege van B. en W. geen nadere veran deringen aan te brengen in de stukken, zoals die in het gemeentehuis liggen. Het wordt voldoende geacht dat het be sluitenlijstje is voorzien van een kolom beraadslagingen, zodat iedereen kan kennis nemen wie er aan het woord zijn geweest en wat er vervolgens gezegd is op de band vastgelegd. CA SI?, Van het voorval bestaan niet alleen een bandopname, notulen en besluitenlijst jes, maar een aantal schriftelijke op merkingen van de PvdA-fractie. Oud- wethouder drs. M. Kraaijestein kwam er in de gemeenteraadsvergadering van een week geleden opnieuw op terug, omdat over de kwestie ook al in de na 1 mei volgende gemeenteraadsvergade ring van 6 juni was gesproken. WD-raadslid J. van den Berg en PCW-raadslid mr. W.H.K. Dijkster- huis hadden betoogd geen wijzigingen aan te willen brengen in de opgestelde besluitenlijstjes van de gemeenteraad. Technisch gesproken achtte drs. Kraaijestein dat ook juist, maar aan de WADDINXVEEN - Tot in de gemeenteraadsvergadering van vorige week donderdagavond is nog geredetwist over de verslaggeving van de ge meenteraadsvergadering van 1 mei orde was toen ook het letterlijk verslag (notulen) van die bewuste 1 mei-verga- dering. Wat drs. Kraaijestein wilde was dat B. en W. de schriftelijke reactie van de PvdA toevoegde aan de notulen. ”Er zijn toen dingen gezegd, die niet in de tekst zijn gekomen, maar wel op de bandopname staan, zij het niet goed hoorbaar. De opmerkingen die toen zijn gemaakt zijn wel zo relevant dat we vinden dat ze aan het schriftelijk ver slag moeten worden toegevoegd. Dat lijkt mij op zich geen probleem voor het nageslacht”. In Boskoop vond in 1989 een overval plaats op de AMRO-bank aan de Zijde en op de eigenaar/beheerder van een rookartikelenzaak aan de Zijde. In Waddinxveen werd een vrouw op de Kerkweg-Oost overvallen en een win kelier aan de Kerkweg-West. Met uitzondering van de overval op de bank, zijn de overige zaken opgelost. In 1989 heeft een politieman de cursus ’’Keminstructeur Slachtofferzorg” ge volgd. Het ligt in de bedoeling in 1990 de opgedane kennis op de groep uit te dragen. Op deze wijze kan nog meer in houd worden gegeven aan opvang en nazorg van slachtoffers. Het deelplan woninginbraken, waarin wordt gestreefd naar een uniforme aan pak en een gestructureerde voorlich ting aan benadeelden, zal van kracht blijven. WADDINXVEEN - In een ge meenteraadsvergadering wordt soms ook hartelijk gelachen. Vo rige week donderdagavond kreeg CDA-fractievoorzitter J.A. Hie- lema de lachers op zijn hand met een kostelijke verspreking. Jan Hielema bekritiseerde evenals PvdA-fractievoorzitter mevrouw A. Vermeij de te korte besluiten lijstjes van het college van B. en W zodat het er op ging lijken dat het college nauwelijks iets doet. ”Ik weet zeker dat u niets doet”, zei hij onder veel gelach, terwijl uiter aard het tegendeel bedoelde. Ge zien het vele plezier zag de christen democraat er maar van af om het nog recht te zetten. Het prijskaartje: 150 miljoen voor sa nering van de waterbodem, investerin gen van afvalwaterzuiveringsinstalla ties 360 miljoen en aanleg rioleringen voor buitendijkse gebieden 10 miljoen. Voorzitter van de Stuurgroep, die vorig jaar opdracht gaf voo de studie, is ir. J. van der vlist, milieu-gedeputeerde van Zuid-Holland. en 415 miljoen kosten. De ondergrens is een ’’verantwoord be waren van de erfenis aan verontreini gingen”. ’’Tussen onder- en boven grens zit een wereld van milieu-hygië- nische risico’s en ruimtelijke kansen”, aldus de rapporteurs. Wat is er bij voorbeeld nodig om weer te kunnen zwemmen en vissen in de Hollandsche IJssel, en de rivier ecolo gisch gezond te maken? Hiervoor, een keuze ergens tussen ’’basisscenario” en ’’multifunctioneel scenario” in, is no dig dat alle ernstig verontreinigde spe cie (klasse 3 en 4) wordt verwijderd, in totaal zo’n 3,3 miljoen kubieke meter. Ook moeten dan de plaatselijke lozin gen van afvalwaterzuiverings-installa- ties en bedrijven en de bemesting in aangrenzende polders worden beperkt. Ook is het schoner worden van de Rijn - de Hollandsche IJssel heeft via de Nieuwe Maas een open verbinding met de Rijn - volgens het Rijn Actie Pro gramma noodzakelijk. Er is aangifte gedaan van vernieling van een viertal ruitjes van de Theo Thijssenschool aan de Kerkweg-Oost. Ook de St. Paulusschool aan de J. Cats- laan liep de nodige schade op. Hier werden een ruit, regenafvoerpijpen en ontluchtingspijpjes vernield. In de nacht van dinsdag 3 juli op woens dag 4 juli is een deuk getrapt in een op de Ernst Casimirlaan geparkeerde Seat Ibiza. Een dag later werd een op de Graanak ker geparkeerde Ford onder handen genomen door vandalen. Van de auto werden twee banden lekgestoken. Ook werden op de motorkap krassen ge maakt. Op zondag 8 juli werden diverse ruiten vernield van een bushalte op de Peu- leyen. Bij een routine-controle werd op don derdag 5 juli een Waddinxvener be keurd voor het rijden onder invloed. De controle vond plaats op de Mozart- laan. Na een ademanalyse werd de man een rijverbod opgelegd. In de vroege morgen van zaterdag 7 juli heeft de politie een drietal jongeren aangehouden, die zich vermoedelijk schuldig hadden gemaakt aan vernie ling van een vlaggestok van een der winkels aan de Kanaalstraat. Het drie tal kon aan de hand van getuigen wor den opgepakt. In de middag van zondag 8 juli rukte de brandweer uit voor een autobrand na bij het Warnaarplantsoen. Ondanks bluspogingen van de eigenaar bleek de auto aan de binnenzijde nog te branden en het vuur werd door de brandweer geblust. De auto is door een takelbe- drijf afgevoerd. Omtrent de oorzaak van de brand tast de politie in het duis ter. Tijdens de doorkomst van de wieler wedstrijd ”De Waterschapsronde” vond op de Coenecoopbrug een valpar tij plaats, waarbij twee renners gewond op het wegdek achterbleven. Beide renners zijn met betrekkelijk ernstige verwondingen vervoerd naar Goudse Bleuland Ziekenhuis. Naar aanleiding van een kort daarvoor te Waddinxveen gepleegde diefstal van een fiets werd op maandag 9 juli door de Goudse politie een man opgepakt, die in het bezit bleek van de bewuste fiets. De fiets werd rond 03.45 uur vanaf de Zuidkade gestolen. Gelet op het opval lende signalement van de vermoede lijke dader werd de omliggende korp sen verzocht uit te zien naar de fietsen dief, hetgeen in Gouda tot succes leid de. De man verklaarde de fiets gestolen te hebben omdat hij niet zo gauw een taxi kon bellen. Op maandag 2 juli is namens de voet balvereniging WSE aangifte gedaan van een inbraak in het kantinegebouw. Men wist binnen te dringen door een raam aan de achterzijde van de kantine Ongeveer een jaar geleden is het be sluit genomen om voor alle chauffeurs, een nieuw uniform te ontwikkelen. Zo wel de eigen medewerkers als het pu bliek vonden het ’’oude” uniform on- voldoende representatief en modern. Daar waar sprake is van stijging van soorten criminaliteit (in bijzonder de toename van gekwalificeerde diefstal lenen Boskoop) moet worden vermeld, dat dit mede is te verklaren door de aanhouding van een groep van 23 voor namelijk jeugdige personen (16 Bosko pers en 7 Waddinxveners). Van deze groep bestond het merendeel uit al- Tijdens de zomervakantie van 1989 werd de politie geconfronteerd met in braken in caravans, zowel in Waddinx veen als in Boskoop. In de voorafgaande jaren kwam dit soort inbraken in het bewakingsgebied vrijwel nimmer voor. Een gedeelte van de hierboven ver melde dadergroep van 23 personen bleek verantwoordelijk te zijn voor en kele cara vaninbraken. lochtone jongeren. In groepen van diverse samenstelling werden vanaf 1988 tot medio 1989 to taal 150 inbraken en diefstallen (wonin gen, auto’s, loodsen, kelderboxen, kantines etc.) en vernielingen ge pleegd. Door deze groep werden 14 bromfietsen en 24 fietsen ontvreemd. De meeste verdachten werden voor de Officier van Justitie geleid en in bewa ring gesteld. Sommigen bleken er niet voor terug te schrikken om na de schor sing van hun gevangenbewaring door te gaan met crimineel gedrag. In samenwerking met de gemeentepo litie te Gouda is een landelijk opere rende dadergroep, die hiervoor verant woordelijk bleek, aangehouden. Tevens werden enkele binnen de groep gepleegde woninginbraken hierbij te kunnen worden opgelost. Gedurende 6 weken heeft een groepsrechercheur in dit onderzoek geparticipeerd. Daarnaast zijn 1, respectievelijk 2 groepsrechercheurs ter bestrijding van de zware georganiseerde criminaliteit gedurende 1 maand ingezet geweest in een rechercheteam te Delft (moord zaak) en gedurende 8 weken in een re chercheteam te Gouda (overvallen, waarbij een te Waddinxveen woonach tige crimineel tot de verdachten be hoorde). uit te nemen. Er moet nog worden vast gesteld of er wat vermist wordt. Diezelfde dag werd door een bouwbe drijf aangifte gedaan van diefstal van 18 rollen dakbedekking. De rollen lagen op het dak van de Samenwerkings school aan de Sniepweg. Onbekenden hebben in dezelfde nacht getracht een geit te stelen uit een wei land aan het Noordeinde. De bewoners werden gewekt door het aanslaan van de hond en het ’’tekeer gaan” van de geit. Toen de bewoner polshoogte ging nemen bleek de geit buiten zijn weitje te staan. Vanuit een tuin aan de Sparrengaarde is ontvreemd een zwarte Opoefiets met kinderzitje voorop (postcode 3583 HM 125). Bij het winkelcentrum Zuidplas- laan werd en rode Opoefiets (Gouwe Ouwe, postcode 2741 TS 86) gestolen. Bij Station Noord verdween een vouw fiets (merk Union kleur grijs), bij de A. Thijmlaan een zwarte Opoefiets, bij het NS-station een rood/bruine Gazelle damesfiets (postcode 9351 LR 7) en bij het NS-station Noord een bruine Bata- vus Intercycle (postcode 2771 KK). Uit de Petteplas is een groene dames fiets met terugtraprem opgevist. De ei genaar kan de fiets op het politiebureau afhalen. In de nacht van zondag 8 juli werd ge tracht in te breken in het Mobil benzi-. nestation aan de Chopinlaan. Men kwam binnen door vernieling van een ruit. Eenmaal binnen werd het alarm ingeschakeld, waarna de daders het ha- zepad kozen. Voor zover bekend werd er niets ontvreemd. Tussen zaterdag 7 en maandag 9 juli werd ingebroken in het Boonstoppel- pand aan de Jul. van Stolberglaan. Hier hadden de daders meer succes. Men wist binnen te komen door verbreking van een lichtkoepel. Ontvreemd wer den sigaretten, bier en een zonnebril. Onbekenden hebben ingebroken in een loods aan de Kromme Esse. Men kwam binnen door het inslaan van een ruit. Eenmaal binnen werd de kantoor ruimte doorzocht. Hieruit verdwenen een telefoontoestel en een draadloze telefoon met moedertoestel. In die vergadering werden de nieuwe raadsleden geïnstalleerd en werd een nieuw college van B. en W. gekozen, waarin de komende vier jaar wel de PCW vertegenwoordigd is en niet meer de PvdA. Discussiepunt over die installatieverga dering zijn opmerkingen van de PCW- fractievoorzitter nadat de raadsleden de eed hadden afgelegd, dan wel de be lofte. J. van Wijk sneerde toen op 1 mei naar de PvdA-fractie dat hij ’’zelfs de eed” afgelegd ten aanzien van het raadswerk, waarmee zou zijn gesugge reerd dat die waardevoller zou zijn dan de belofte. Die opmerking viel bij de PvdA-fractie heel slecht. Het leverde in de vergade ring niet alleen een korte discussie met PvdA-raadslid Ch.A.A. Wijnen op, maar uiteindelijk ook een schriftelijke discussie. Degenen die al het nieuwe uniform hebben gekregen moeten nog even wachten om het aan te trekken. Eerst moet iedereen de nieuwe kleding heb ben en vervolgens moet iedereen die op dezelfde dag kunnen aantrekken. En, blijkt uit de vorige week gepubli ceerde studie naar de mogelijkheden voor de operatie, de rivier is dermate vervuild dat voor een totale sanering milj arden nodig zij nIn het rapport van de Stuurgroep Hollandsche IJssel krij gen rijk, provincie Zuid-Holland, zes betrokken gemeenten en vier regionale waterbeheerders drie ’’hoofdscena rio’s” opgedist. Hieruit kan worden gekozen voor de sanering van 41 vervuilde locaties in Gouda, Moordrecht, Krimpen-, Ou derkerk-, Nieuwerkerk- en Capelle aan den IJssel langs de 20 kilometer lange rivier. De scenario’s hebben een ’’onder grens” en een ’’bovengrens” van een eenvoudige basisaanpak tot een ideale schoonmaak. De ideale situatie, de bo vengrens, noemt Grondmij, dat de stu die uitvoerde, het ’’multifunctionele scenario”. Hierbij wordt alle vuil uit de opge droogde zellingen en uit de waterbo dem verwijderd. Dit maakt overal elk gebruik van de rivier en oevers moge lijk. Maar dat leidt wel tot een miljarden operatie, waarbij het verontreinigde materiaal, indien het werd opgestapeld op 50 voetbalvelden, nog 20 meter hoog zou zijn. De kosten hiervan wor den op 815 miljoen geschat, terwijl de basisscenario’s tussen de 345 miljoen I Burgemeester C.M. van der Linden reikte de eerste sleutels uit aan nieuwe bewoners van de seniorenwoningen aan de Prins Bernhardlaan. (Foto: Sjaak Noteboom). WADDINXVEEN - Burgemeester C.M. van der Linden heeft vorige week donderdagmiddag de eerste sleutels uitgereikt aan de bewoners van het nieuwe wooncentrum aan de Prins Bernhardlaan-Juliana van Stolberg laan. Dit complex van de woningbouwver eniging SSW omvat 31 seniorenwonin- iX/ADDINXVEEN - De criminaliteit in Waddinxveen neemt niet toe of ajf, zo meldt het jaarverslag 1989 van het Korps der Rijkspolitie. Evenals in 1988 kwamen in het verslagjaar 1.211 misdrijventer kennis van de poli tiemensen aan de Mozartlaan. Wel waren er minder woninginbraken en fietsdiefstallen en konden diverse bendes worden opgerold. Het aantal misdrijven, strafbaar ge steld in het Wetboek van Strafrecht, bedroeg 1.017, terwijl in het daaraan voorafgaande jaar 1.039 misdrijven Werden geregistreerd. Deze categorie misdrijven is reeds ja renlang het meest voorkomend. De overige misdrijven (totaal 194) betref fen gepleegde feiten inzake de Wegen verkeerswet en enkele bijzondere wet- tén (Vuurwapenwet en Opiumwet), qit de Waddinxveense politiecijfers valt af te leiden, dat enkele lichte ver schuivingen (zowel toename als afna- nje) van enkele soorten criminaliteit zijn te vermelden. Waar de eenvoudige diefstallen in 1989 wfederom terugliepen van 437 naar 370, steeg het aantal gekwalificeerde dief stallen licht van 290 naar 340 in het af gelopen jaar. De onder de gekwalificeerd te rekenen diefstallen uit auto’s, diefstallen van afcto-onderdelen namen wederom iets a( ten opzichte van de voorgaande ja ren. Het aantal geregistreerde auto-in- braken daalde van 109 naar 69 (36%). Opmerkelijk was de daling van het aan- taï geregistreerde woninginbraken. Van 104 woninginbraken in 1988 maar sléchts 67 in de verslagperiode bete- kqnt een daling van 28%. Onder eenvoudige diefstallen vallen te rekenen diefstallen uit winkels (26), bijomfietsdiefstallen (24) en de fiets diefstallen. Ondanks 170 geregi streerde fietsdiefstallen, daalden de eenvoudige diefstallen licht. Hpt aantal vernielingen steeg licht van 196 naar 237. In meer dan de helft (134) vafri de gevallen ging het hier om be schadigingen aan auto’s. Opgemerkt wordt, dat het in vele ge vallen niet altijd mogelijk was exact aan te geven of het hier ging om opzet telijke vernielingen, dan wel beschadi gingen, die ontstonden bij pogingen tot diéfstal middels braak vanuit de perso nenauto’s. Ins6 gevallen werd aangifte van aantref- fen van vals geld gedaan. In‘1989 zijn geen aangiften terzake dis criminatie (wegens godsdienst, ras of levensovertuiging) gedaan. I Teil aanzien van het aantal gepleegde gekwalificeerde en eenvoudige dief- stallen/inbraken moet worden opge- mérkt, dat niet exact is vast te stellen, daf het hier gaat om seriematig ge ploegde misdrijven. In “verband met dit soort criminaliteit zijn in Waddinxveen en in Boskoop in totaal 157 personen aangehouden. In de meeste gevallen werd door de ver dachten individueel, dan wel in groe- pejj van 2 of 3 personen geopereerd. In gevallen van eenvoudige en gekwali ficeerde diefstallen en inbraken bleek zowel sprake te zijn van zowel lokale, regionale en zelfs landelijke criminali- InKyele gevallen werd de politie zowel in (Boskoop als in Waddinxveen gecon fronteerd met zowel hier als elders aan gehouden verdachten, waarbij veel tijd moest worden geïnvesteerd. Veel feiten, welke binnen het bewa kingsgebied van de groep alsmede daarbuiten waren gepleegd, werden beleend en konden worden opgelost. Dóór de groepsrecherche in Waddinx veen werden diverse zaken onderzocht in samenwerking met de omliggende groepen (regioverband), de recherche- grqep in het district ’s-Gravenhage en het geüniformeerde personeel van de groep Waddinxveen. De kwaliteit van de diverse recherche onderzoeken werd negatief beïnvloed door wijziging van enkele bepalingen van het Wetboek van Strafvordering met betrekking tot de inverzekerings telling van verdachten. De gevolgen van de invoering van dit wetsvoorstel (juni 1989) zijn voor de politie ingrijpend. In het algemeen komt het hierop neer, dat een ver dachte nu uiterlijk op de 3e dag na aan houding moet worden geleid voor de officier van jusititie (was voorheen 4e da$. In enkele gevallen moest - in verband met weekeinde - zelfs reeds op de tweede dag (dus de dag na de aanhou ding) de voorgeleiding plaats vinden. In verband met een permanente be schikbaarheid van personeel was niet altijd voldoende personeel achter de hand om onder druk van de tijdsklem de vereiste goede aandacht aan het op sporingsonderzoek te kunnen beste den.

Weekblad voor Waddinxveen | 1990 | | pagina 17