In Gouda steeds meer W’veens archiefmateriaal Wereldtitel in Brno spuitgast Bankier én i Stichting Streekarchiefdienst Hollands Midden Nico Vink van Zuidplaslaan Export- instuif in Haastrecht Overalls brandweer Zevenhuizen Ambtenaar reikte sleutels uit 5 ONKYO HIFI GAAT ALTIJD DIE ENE STAP VERDER I 1 ONKYO Karakterpoppen van der Boeken Regeling Vakbond Computers Subsidie Sprekers Huisvesting Aanwinsten Pagina 13 I JULI ANASTRAAT 89 2405 CG ALPHEN A.D. RIJN TELEFOON 01720 92044 M< kampioenen, de Duitse Brakken Jeroen en Nimke. (Foto: Sjaak Note- boom). WADDINXVEEN/GOUDA - De in Gouda gevestigde Streekarchief dienst Hollands Midden, waarin samenwerken de gemeenten Gouda, Moordrecht, Nieuwerkerk aan den IJssel en Waddinxveen, gaat steeds meer historische gegeven en informatie uit Waddinxveen bevatten. Dat blijkt uit het pasverschenen jaarverslag 1989 van de streekarchiefdienst. Nico Vink is brandweerman, ver- I 5 I WADDINXVEEN - De 44-jarige Waddinxvener Nico Vink van de Zuid plaslaan is brandweerman, verzekeringsman én beheerder van de Cen trale Volksbank (CVB). Over de combinatie van die functies sprak hij met de redactie van de Wijkkrant van de bewonersvereniging Zuidplas. Nico Vink is niet alleen Zuidplasbewoner, maar is ook actief in de bewo nersvereniging Overtoom-Molenring als oud-bewoner van de Oostpol- derwijk. Gemeente-ambtenaar W.A.J. de Winkel van Openbare Werken en Bedrijven geeft de oplevering van de 24 flat woningen aan de Willem de Zwijgerlaan een feestelijk tintje door de uitreiking van de sleutels voor herbewoning aan een aantal bewoners. (Foto: Sjaak Noteboom). Woensdag 18 juli 1990 ---- het ver- Het algemeen bestuur van het streekar chief was sinds de inwerkingtreding als volgt samengesteld: mevr. J. Gorter- Koningh (wethouder van Gouda, voor zitter), A.R.J.M. van Huut (raadslid Gouda), drs. M. Kraaijestein (wethou der Waddinxveen, lid DB), A.M. den Boer (raadslid Nieuwerkerk a/d IJssel) en M. Uitbeijerse (raadslid Moor drecht, lid DB). Plaatsvervangers wa-, ren resp. J.G. Potharst (wethouder van Gouda), drs. P.J. A. Schwegler (raads lid Gouda), C.M. van der Linden (bur gemeester van Waddinxveen), H.B. van der Goot (burgemeester van Nieu werkerk a/d IJssel) en A.F. Bonthuis (burgemeester van Moordrecht). Besloten werd B. en W. van Gouda om een toelichting op het ’’rapport Bollen” te vragen, alvorens een definitieve be slissing over de lokatiekeuze te doen. De conclusie van dit in november ge reedgekomen rapport wees qua moge lijkheden en kosten voor de archief dienst (iets anders dan kosten voor de gemeente Gouda) duidelijk in de rich ting van het weeshuiscomplex. Op 15 november werd dit rapport door het al gemeen bestuur besproken. Opnieuw bleek de milde winter de be heersing van de vochtigheidsgraad in de depots ten goede te komen. Het schoonhouden van het gebouw tijdens invalperioden liet veel te wensen over. Ook de inbraakbeveiliging gaf nog re-, gelmatig ”vals-alarm”-meldingen. De definitieve oplossing van het huis vestingsprobleem kwam in het afgelo pen jaar wel naderbij. Met de automa tisering werd redelijk voortgang ge boekt. Aan het aantal beschikbare mi crocomputers kon weer een worden toegevoegd. Aan het eind van het verslagjaar was hierover nog geen duidelijkheid ver kregen. Alle voorbereidende werkzaamheden op het gebied van de herhuisvesting ne men erg veel tijd in beslag, zonder dat steeds duidelijkheid bestaat over het uiteindelijke nut ervan. GOUDA - Donderdag 19 juli van 10.00-13.00 uur verzorgt Het Drieluik aan de Cappenersteeg 20-22 in Gouda (tel. 01820-25584) in het kader van de poppententoonstelling demonstraties van karakterpoppen. Valt deze bank ook onder de supervisie van de Nederlandsche Bank of bestaat er een risico voor de spaarders. ”De Centrale Volksbank is aangeslo ten bij de Nederlandse Spaarbankbon en voldoet daarmee aan hoge eisen. Wij zijn als zodanig bevoegd tot het ge bruik van het bekende S-embleem en we werken ook samen met andere ban ken met dit S-embleem”. Waddinxveense aanwinsten voor de bi bliotheek waren: - J.de Bas. De Hervormde Kiesver eniging te Waddinxveen van 1935 tot 1940 (doctoraalscriptie Rijksuniversi teit Utrecht). - (Beeldende) kunst in Waddinxveen (uitgave Gemeente Waddinxveen) - Hoe het groeide 1866-1966: gedenk boek 100-jarig bestaan der Gerefor meerde Kerk te Waddinxveen. - B.P.M. de Jong. Onze Lieve Vrouw van Waddinxveen. - P.W.C. van Kessel. Klappers op de morgenboeken in OAR 7970 van het Hoogheemraadschap van Rijnland Noord-Waddinxveen 1543-1736. In het verslagjaar besloot het bestuur tot instelling van een adviescommissie, waartoe de volgende personen werden benoemd: drs. P.H.A.M. Abels, G.J. Bink, drs. M. de Groot, mevr.drs. M.Th.J. Lambregts-van der Togt, C. Neven, N.C. Ribbens, E.J.M. van Rossum en W.G.M. Spee. In het ver slagjaar kwam de commissie nog niet bijeen. De Goudse Commissie van ad vies voor de archiefdienst is met ingang van 1 april 1989 opgeheven. Deze com missie vergaderde in 1989 nog een keer. jaarlijks gehouden onder auspiciën van de internationale hondenorganisatie FCI. De bazin van Jeroen en Nimke is bijzonder ingenomen met de door haar dieren veroverde eretitel. Ook aan het wereldkampioenschap voor honden worden strenge eisen ge steld. Fitheid, hoofd, oren, vacht, ka rakter en het gangwerk worden kritisch beoordeeld. Mevrouw De Jong is een echte hondenliefhebster. Zelf heeft ze nu 7 honden, die allemaal de sjieke achternaam Van Hobardus dragen. Met ingang van 1 april 1989 werd de Regeling Streekarchiefdienst Hollands Midden van kracht, een gemeenschap pelijke regeling met als deelnemers de gemeenten Gouda, Moordrecht, Nieu werkerk a/d IJssel en Waddinxveen. -«r- Waarin verschilt deze bank ten opzichte van andere banken? ’’Hoofdzakelijk in de extra service, vooral omdat de meeste banken ’s mid dags om vier uur de deuren sluiten, be houdens een enkele avond in de week. Bij de Centrale Volksbank geen prach tige dure bankgebouwen, maar meestal zaken doen bij een beheerder die de bank aan huis heeft. De beheerder zelf zorgt voor de huisvesting en ontvangt van de bank een vergoeding voor zijn beheerschap”. ”Om even op de service terug te ko men, bij ons zijn de openingstijden: maandag tot en met vrijdag van half ne gen ’s morgens tot negen uur ’s avonds (alleen vrijdagavond tot zeven uur) eÈ In mei vorig jaar nam Nico Vink een nieuw kantoor in gebruik, officieel ge opend door burgemeester C.M. van der Linden. In 1981 startte hij aan huis een agentschap voor de Centrale Volksbank, naast zijn full-time baan bij de Rotterdamse brandweer. De gebo ren Waddinxvener voegde in 1984 aan het eenmansbedrijf het assurantiekan toor Vink Verzekeringen toe. In 1987 werden de eerste personeelsle den in dienst genomen door Nico Vink wiens kantoor aan huis langs de Over toom in de Oostpolderwijk al snel te klein bleek voor de adspiraties van de Waddinxvener. Bij de Centrale Volks bank en Vink Verzekeringen werken nu zes mensen. Ondanks de toegenomen werkzaamhe den is Nico Vink niet van plan zijn werkzaamheden als beroepsbrand weerman op te geven. Hij blijft even eens rayon- en automatiseringscoördi- nator in Zuid-Holland. Wat is nu eigenlijk de Centrale Volks bank? ”Ik zal eerst even terug gaan in de ge schiedenis. In vroeger jaren begon het met het vormen van een spaarkas voor leden van de vakbond NKV, dan spreek ik van zeker zeventig jaar gele den. Dit is nu uitgegroeid tot een mid delgrote bank voor iedereen”. Lr/l-ri n ztc M4/I n z> n krinblsnh/>/>vrlnv Zoals gebruikelijk was ook in 1989 sprake van een plezierige samenwer king met het bestuur van de stichting Vrienden van Archief en Librije. Van de aktiviteiten van de stichting kan met name de aktie rond de herhuisvesting worden genoemd. De stichting gaf weer in samenwerking met het archief het regionaal-historische tijdschrift De Schatkamer uit. WADDINXVEEN - In de Tsjechische stad Brno zijn de twee Duitse Brakken van mevrouw P. de Jong-van Wijn gaard van de Weidezoom wereldkam pioen in hun ras geworden. In alle cate gorieën zelfgefokte honden werd de derde prijs behaald. De beide honden, Jeroen (3 jaar) en Nimke (4 jaar), zijn bekende verschij ningen in Waddinxveen-Noord en het Gouwebos. Hun kennelnaam is Van Hobardus. De wereldkampioenschappen worden Met betrekking tot dit verzoek stellen B. en W. de raad voor een subsidie te verlenen van 1.500,- alsmede een garantie tot een bedrag van 1.000,-. In de maanden september/oktober 1992 kan de openbare basisschool ”’t Reigersbos” de levering tegemoet zien van de computers in het kader van het Comenius-project. Omdat door omstandigheden niet kon worden deelgenomen aan de regeling voorlevering en de school toch graag de nodige ervaring met de Comeniusappa- ratuur wil gaan opdoen is de gemeente Zevenhuizen gevraagd om eé’n compu ter met toebehoren te mogen aanschaf fen. Het ligt in de bedoeling om deze computer met name ook te gebruiken voor de leerlingenadministratie. Voor alle duidelijkheid wijzen B. en W. er op, dat de aanschafkosten van deze apparatuur te zijner tijd niet door het ministerie zal worden vergoed om dat in dit geval sprake is van een bijbe stelling. Ook het onderhoud en de ver zekering van de apparatuur komen voor eigen rekening. Aangezien, zoals gesteld, de aanvraag voorziet in de levering van extra appa ratuur zijn B. en W. van mening, dat een deel van de aanschafkosten bestre den moet worden uit het leermiddelen budget. Zij stellen de raad voor par tiële medewerking te verlenen tot een krediet van 3.000,-. ZEVENHUIZEN - De brandweerlie den van de vrij willige brandweer in Ze venhuizen krijgen nieuwe uitrukover- alls. De huidige uitrukkleding van brandweerkorps is versleten. In band hiermede zijn B. en W. voorne mens over te gaan tot de aanschaffing van 20 nieuwe uitrukoveralls ter ver vanging van de versleten kleding. De aan een dergelijke aanschaffing ver- bdnden kosten ramen zij op 10.600,- (incl. BTW). De Vogelvereniging "Zang en Kleur” inZevenhuizen zal dit jaar voor de tweede maal in haar bestaan de dis- trittstentoonstelling van de Neder landse Bond van Vogelliefhebbers or ganiseren, welke wordt gehouden in het dorpshuis "Swanla”. In verband hiermee verzoekt de vereniging in aan merking te komen voor een subsidie of schenking ter grootte van 2.500,-. Blijkens de aan de gemeente Zeven huizen overlegde begroting bedragen de uitgaven 18.915,-, welke uitgaven overigens definitief zijn. Aan inkom sten is een bedrag van 16.325,- be groot. De inkomsten zijn afgeleid van de vorige tentoonstelling in 1983. Het totale begrote tekort bedraagt 2.590,- In het verslagjaar maakte voor Wad dinxveen oud-wethouder drs. M. Kraaijestein (PvdA) deel uit van het al gemeen bestuur. Zijn plaatsvervanger was burgemeester C.M. van der Lin den. In de adviescommissie van Hol lands Midden heeft amateur-historicus C. Neven uit Waddinxveen zitting. Het overzicht van genealogische bron nen voor de studiezaal van de streekar chiefdienst Hollands Midden is uitge breid met gegeven uit Waddinxveen. Er is ook een begin gemaakt met de vervaardiging van een toegang op on derdelen van de oud-rechterlijke ar chieven van Waddinxveen. Het com puterbestand voor het archievenover zicht is bijge werkt met gegevens over de archieven van Waddinxveen. Vorig jaar werden de oudere gemeen telijke archieven van Waddinxveen haar het archiefgebouw van Hollands Midden gebracht, evenals de door het rijk in bewaring gegeven archieven van deze gemeente. Met streekarchivaris drs. B.J. van der Saag, wiens stichting vorig jaar 2.724 bezoekers kreeg, be staan goede contacten. WADDINXVEEN - Vertrekkend ge- meente-ambtenaar W.A.J. de Winkel van Openbare Werken en -Bedrijven heeft vorige week dinsdagmiddag de sleutels uitgereikt aan een paar bewo ners van de geheel door de woning bouwvereniging Waddinxveen gereno veerde flat aan de Willem de Zwijger- laan. In het opknappen van de 24 etagewo- ningen door bouw- en isolatiebedrijf Isomur BV uit Gouderak stak de coö peratie anderhalf miljoen gulden. Hiervan kwam drie ton weer terug van het rijk. De oplevering van de grondig gereno veerde woningen, een karwei waarmee na de bouwvakvakantie van vorig jaar werd begonnen, ging gepaard met een korte bijeenkomst voor het op aantrek kelijke wijze aan de buiten geïsoleerde gebouw. De 24 woningen aan de Willem de Zwijgerlaan zijn nu ook voorzien van dubbele beglazing en een afzuiginstal latie voor een betere vochthuishou ding. De portiekingangen werden ver nieuwd en afsluitbaar gemaakt, er kwam een intercom en de postkastjes werden vernieuwd. De maandelijkse kale huursom is be paald op 315,- gemiddeld. Het flatge bouw, dat een volkomen ander uiter lijk heeft gekregen, bestaat uit 8 wonin gen met 2 slaapkamers, 8 woningen met 3 slaapkamers, 4 woningen met 4 slaapkamers en 4 woningen met 5 slaapkamers. Tijdens de instuif zal in het kort het be lang van de Incoterms worden uiteen gezet. Voorts zullen de hoofdlijnen van de nieuwe Incoterms worden aangege ven. Enkele belangrijke wijzigingen in de nieuwe versie zullen worden bespro ken. Tenslotte zal worden aangegeven op welke punten de Incoterms ’’gevaar lijk” kunnen zijn. Sprekers tijdens deze avond zijn P.H. Boot (directeur Gouda Holland BV), H. Scholtz (secretaris I.C.C. Neder land, Den Haag), Nederlandse afde ling van de International Chamber of Commerce) en mr. F.G. Vreede (advo caat Boekel de Neree, Advocaten/Soli- citor Notarissen, Amsterdam). Er is volop gelegenheid tot het stellen van vragen aan de inleiders. De Kamer organiseert enkele malen per jaar een export/import-instuif, tel kens bij een ander bedrijf. De bedoe ling hiervan is ondernemers en import/ exportmedewerkers van verschillende bedrijven in informele sfeer met elkaar in contact te brengen. Tijdens een drankje kunnen gedachten uitgewisseld worden met betrekking tot bepaalde landen en/of produkten, zodat men van eikaars ervaring kan le ren. Ook beginnende exporteurs/im- porteurs zijn hierbij welkom. Om de contacten te bevorderen wordt een overzicht uitgereikt van de aanwe zige bedrijven met vermelding naar welke landen men exporteert/wenst te exporteren resp. importeert of wenst te importeren en welke produkten. De toegang is gratis. Tijdens deze bijeenkomst zullen ook landelijke exportbevorderende organi saties met een info-balie aanwezig zijn, teneinde informatie te verstrekken over hun aktiviteiten. GOUDA - De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden-Holland houdt dinsdagavond 4 september van zeven tot negen uur weer een export/ import-instuif bij Gouda Holland BV in Haastrecht. Het hoofdthema van deze export-in- stuif is I.C.C. en Incoterms. De I.C.C. (International Chamber of Commerce) is een wereldwijde organi satie van het particuliere bedrijfsleven. De I.C.C. strijdt voor vrijheid van han del op basis van eerlijke concurrentie en voor de beginselen van vrij onderne merschap. Leden zijn ondernemingen en organisaties in 110 landen. In het internationale handelsverkeer wordt in steeds toenemende mate ge bruik gemaakt van Incoterms. Steeds vaker komt men in internationale koopovereenkomsten bedingen als ”CIF Incoterms Antwerpen” of ’’Free Carrier Rotterdam” tegen. Recent is de 1980 versie van de Inco terms gewijzigd. De nieuwe versie is op 1 juli 1990 ingegaan. Doel van de Inco terms is het scheppen van een uniforme betekenis en interpretatie van handels- termen. Wat wordt er van een verkoper ver wacht wanneer hij goederen ”CIF Hong Kong” verkoopt? En wat zijn de verplichtingen van die koper? Incoterms geven zo precies mogelijk het .antwoord op dergelijke vragen. Voor ieder, die met Incoterms wordt geconfronteerd, is het noodzakelijk enig inzicht daarin te hebben. Onbere deneerd gebruik van Incoterms kan er toe leiden, dat verplichtingen worden aangegaan, die men zich te voren niet realiseerde. De gemeentelijke archiefdienst Gou da, die sinds 1980 tevens werkzaam was voor de gemeente Moordrecht, werd per die datum omgevormd tot streekar chiefdienst Hollands Midden. In de cember 1989 werd voorts de procedure gestart voor toetreding van de ge meente Moerkapelle tot de regeling. In januari 1989 werd advies uitgebracht aan het college van B. en W. van Gouda over de mogelijke huisvestings plannen. Aangezien nieuwbouw als niet haalbaar buiten beschouwing moest blijven, werd in hoofdzaak aan dacht besteed aan drie alternatieven met vrijwel gelijke netto depot-capaci- teit: het oorspronkelijke plan ’’Pater- steeg”, het Buytenerf en de Garenspin nerij. Om diverse redenen werd vanuit de ar chiefdienst aan het eerste plan - dat te vens het goedkoopste was - de voor keur gegeven, terwijl bij een keuze tus sen Buytenerf en Garenspinnerij de laatstgenoemde lokatie zou moeten af vallen. Helaas werd het advies van de archivaris niet overgenomen door het college van B. en W dat het principe besluit nam de archiefdienst op de be gane grond in het Buytenerf te huisves ten. Ten aanzien van het bestaande gebouw moet opnieuw melding worden ge maakt van problemen met de dakbe dekking van de kleine uitbouw (serre) aan de zijde van het Weeshuisplein, tij dens hevige regenval in de nacht van 8 op 9 juli. Ditmaal werd de elektroni sche schrijfmachine van de archivaris onherstelbaar beschadigd, terwijl forse lekkages opnieuw overlast in de kamer van de archivaris, een deel van de stu diezaal en de goudleerkamer in Huize Groeneweg veroorzaakten. Dit alternatief was ook in het verleden reeds enkele malen aangekaart. Op kosten van de stichting werd door het Tilburgse architectenbureau Buro Bol len B.V. een vergelijkend rapport uit gebracht over twee huisvestingsmoge- lijkheden: het weeshuiscomplex resp. het Buytenerf. Deze beslissing kwam op 4 oktober 1989 in het algemeen bestuur aan de or de. Het AB stemde in principe in met deze keuze, onder enkele kanttekenin gen. Kort daarop begon het bestuur van de stichting Vrienden van Archief en Librije met een aktie om alsnog een alternatieve huisvestingsmogelijkheid, verplaatsing van de openbare biblio theek en ingebruikneming van de hoofdvleugel van het weeshuiscomplex (langs de noordzijde van het binnen plein), onder de aandacht te brengen. 1 zekeringsman en bankbeheerder. (Foto: Archief). zaterdags van tien uur ’s morgens tot vijf uur ’s middags. Voor diverse zaken kunt u bij ons terecht: hypotheken, le ning, kredieten, rekening-courant en privé en spaarrekingen. Ook cheques en eurocheques. Alleen effecten be handel ik niet, omdat ik daar naar mijn gevoel niet genoeg van af weet”. ’’Maar in Utrecht zit ons hoofdkan toor, waar ik dus advies kan krijgen voor eventuele moeilijke zaken. Mijn eigenlijke beroep is brandweerman bij de gemeente Rotterdam. Als bijbaan beheer ik nu al geruime tijd de Centrale Volksbank, eerst in de Anna Paulow- nastraat, daarna nog een poosje in het pand onderaan de hefbrug, waarin nu een cafetaria zit en als laatste op de Overtoom”. In 1984/85 werd ik benaderd door een inspecteur van de Nationale Nederlan den en ben toen ook in de verzekerin gen gegaan. Ook mijn verzekeringsdi- ploma gehaald hiervoor. Het pand op de Overtoom werd te krap, verbou wing bleek niet te realiseren en zo doende heb ik me nu hier in de Zuid- plas gevestigd. De bovenverdieping van dit pand wordt verhuurd aan der den, maar beneden begint het wel wat vol te raken”. - Archief van de notarissen ter stand plaats Waddinxveen in de periode 1896 -1905. 1896- 1905 - Registers van eigendomsovergang. 1812-1832 - Doop-, trouw- en begraafboeken. 1607- 1812 - Registers van ontvangst van de im post op het trouwen en begraven (z.g. gaardersregisters)1695 - 1812 - Archief van de ambtenaar van de burgerlijke stand. 1812 - 1889 1934 - Archief van de gaarder van de belas tingen op overdracht van onroerend goed, de collaterale successie, e.d. 1675- 1805 - Archief van de administratie van de Waddinxveensche brug. 1826 - 1937 - Archieven van de weeskamers van Noord-Waddinxveen, Zuid-Waddinx- veen en Waddinxveen. 1540 - 1810 - Archief van het burgerlijk armbe stuur. 1911-1952 - Archief van de brandweer. 1878 - 1934 - Archief van het Waddinxveense zwembad. 1926 - 1936 - Archiefbescheiden van A.N. Mole naar te Waddinxveen, hoofdagent van de Nederlandsche Mij. van brandver zekering te Tiel. 1852 - 1860 - Archief van het ’’Waddingsveens Mannenkoor”. 1878- 1934 - Archief bescheiden van de her vormde gemeente. 1805 -1817 - Archiefstuk van de Remonstrants gereformeerde gemeente. 1605 - Archiefbescheiden van Cornells van Hofwegen te Waddinxveen. (1870) 1906 - 1926 (1928) (Schenking) Aanwinsten uit Waddinxveen waren: - Archieven van de ambachten/ge- meenten Noord-Waddinxveen, Zuid- Waddinxveen, Bloemendaal alsmede van Waddinxveen na 1870. (1340) ca. 16e e. -1937 - Archief van de schepenbank (vier schaar) (z.g. oud-rechterlijk archief) van Waddinxveen. 1595 - 1758 - Archief van de schepenbank (vier schaar) (z.g. oud-rechterlijk archief) van Noord-Waddinxveen. 1613-1811 - Archief van de schepenbank (vier schaar) (z.g. oud-rechterlijk archief) van Zuid-Waddinxveen. 1565 - 1811 - Archief van de schepenbank (vier schaar) van St. Hubertsgerecht (z.g. oud-rechterlijk archief). 1585 - 1811 - Archief van de notarissen ter stand plaats Waddinxveen vóór 1843. 1670 - 1829 - Archief van de notarissen ter stand plaats Waddinxveen in de periode 1843 - 1895, 1849- 1895 Voor de oplevering van de geheel gerenoveerde flat aan de Willem de Zwijgerlaan van de woningbouwvereniging Waddinxveen bestond veel be langstelling. (Foto: Sjaak Noteboom). k Hoeveel personen werken hier? ”Zes, mijn vrouw die voor negentig provent het bank/baliewerk doet, een meisje voor de telefoon, een mevrouw voor de administratie, een meneer voor de schadegevallen van de verzekering, mijn dochter in de buitendienst voor de verzekeringen en dan ikzelf voor de verzekeringen en de bankzaken”. U* SE'

Weekblad voor Waddinxveen | 1990 | | pagina 13