Klaar-overs bedankt Kastomaten zijn wel Eerste jaarverslag Energiebedrijf erg lekker Waddinxveen levert twee commissarissen P.F.J. v. Schie weer vice- voorzitter Midden-Holland Door verkeerswethouder J. Neele J ENERGIEfBEDRlW MIDDEN 4 HOLLANDS Fietspad Bredeweg Inkomsten glastuinders onder druk Geslaagde culturele manifestatie Ontwikkelingshulp Resultaten 'Leveringsgebied Afzetontwikkeling Vooral als geMblg van de voortgaande Organisatie Voetpad Energiebedrijf Aardgas Pagina 17 In de trouwzaal van het gemeentehuis trokken leerlingen van de Willem van Oranjeschool direct de T-shirts aan r seizoen. (Foto: Sjaak Noteboom). <1 Weekblad voor Waddinxveen - Woensdag 18 juli 1990 WADDINXVEEN/GOUDA - Het Energiebedrijf Midden-Holland, waarbij ook Waddinxveen is aangesloten, heeft het eerste jaarverslag 1989 uitgebracht. Deze naamloze vennootschap werd immers op 31 de cember 1988 opgericht als voortzetting van het voormalige Gemeen schappelijk Energiebedrijf Gouda en omstreken, dat op dat moment een 103-jarige geschiedenis in de energievoorziening had. i i Bij geschikte condities en'locaties zal het bedrijf de toepassing van zonneboi lers verder stimuleren. Maar smaak is iets anders dan imago. Mogelijk is zelfs dat consumenten in blinde tests de voorkeurgeven aan de Nederlandse kastomaat, maar zodra de herkomst wordt onhuld verlangen naar een tomaat uit de volle grond. Hoe machtig een marktonderzoeker ook is al het gaat om het betrappen van de consument op zulke inconsequenties, regeld. De heer Van Schie is plaatsver vanger van de heer Schwegler, de heer Schwegler is plaatsvervanger van de heer Gallé, de heer Gallé is plaatsver vanger van de heer Hommels, de heer Hommels is plaatsvervanger van de heer De Koning en de heer De Koning is plaatsvervanger van de heer Van Schie. Het werkterrein van de vijf vaste com missies van advies en bijstand wordt in het imago van de Hollandse landbouw- export wordt daar niet beter van. Ook In Waddinxveen zijn op dit moment ze ven brigade-oversteekplaatsen. Van deze zeven zijn er zes zogenaamde 1. die ze met een dankbetuiging van het gemeentebestuur hadden gekregen voor het helpen oversteken in het afgelopen overeenstemming gebracht met boven bedoelde portefeuilleverdeling. Elk DB-lid is voorzitter van de betreffende commissie. Alle leden van het alge meen bestuur hebben zitting in een vaste commissie. De heer Van Schie is tevens voorzitter van de bestuurscommissie milieu dienst, de heer Hommels is tevens voorzitter van het bestuurscommissie GGD en heer Gallé is tevens voorzitter van het Regionaal Overlegorgaan Pri mair Onderwijs (ROPO). In een bestuurscommissie en in het ROPO zijn door de colleges van Burge meester en Wethouders hun portefeuil lehouder op het betreffende beleidster rein aangewezen. De bestuurderscommissie GGD en de vaste commissie gezondheidszorg ver gaderen in beginsel gezamenlij kNage gaan wordt in hoeverre een dergelijke praktische combinatie ook mogelijk is voor de andere organen. WADDINXVEEN/DEN HAAG - ’’Imago wordt geproefd”, zegt markt onderzoeker Wim Vesseur van het Centraal Bureau Tuinbouwveiling (CBT) in het dagblad Trouw. De smaak van de Nederlandse tomaat wordt niet alleen bepaald door objec tieve criteria als suikergehalte of maand van het jaar, maar ook door het imago van het land waar de tomaat van daan komt. Dat imago van Hollandse groenten ligt in West-Duitsland onder vuur. Steeds vaker verschijnen in de Westduitse pers negatieve artikelen over de Neder landse landbouw. Met name de hoog technologische produktiewijze in de Nederlandse landbouw zou de West duitse consument niet aanstaan. Bij een proef in 1984 kregen West duitse consumenten zes precies de zelfde tomaten te eten. Hun werd wijs gemaakt dat ze uit verschillende landen kwamen, en op verschillende wijzen waren geteeld. De onderzochte consu menten hapten en proefden het denk beeldige verschil. Al lekkerste wezen zij de tomaten aan waarvan was gezegd dat ze in de Duitse of de Nederlandse volle grond zouden zijn gekweekt. To maten uit de landen rond de Middel landse Zee eindigden als tweede, hele maal onderaan eindigden de tomaten waarvan de onderzoekers beweerden dat ze uit Nederlandse of Duitse kassen kwamen. Een mooie ranglijst van voor keuren, waarbij het CBT concludeert dat de Westduitse consument geen pro blemen heeft met het Holland-imago, maar alleen met de kastomaten. Wat de smaak betreft, doet het CBT voortdurend onderzoek. Elk jaar wor den enquêtes gehouden waarbij de be langrijkste afzetmarkt, West-Duits land. jaarlijks aan bod komt, en landen als Nederland, Frankrijk en Groot- Brittannië incidenteel. De Westduitse consument blijkt tot 1989 steeds posi tief over de smaak van de Nederlandse tomaat. Wat nu precies die lekkere smaak bepaalt, is echter niet duidelijk. Vesseur: ’’Probleem is dat veel mensen niet goed kunnen aangeven wat lekker is”. In het kader van de jubileumviering ”Een eeuw energie” werd door het be stuur van het toenmalige GEB Gouda e.o. een éénmalige bedrag gevoteerd voor ontwikkelingshulpprojekten. In 1989 werd het projekt op Flores in Indonesië voltooid. In een tweetal kin derziekenhuizen zijn verlichtingssyste- men en warmwatervoorzieningen aan gebracht. Op Irian Jaya (het voormalige Nieuw- Guinea) werd verder gewerkt aan fase 2 van het projekt aldaar. In Burkina Faso is in 1989 de aanleg van één van de twee geplande biogasin stallaties gerealiseerd. Deze biogasin stallatie in het gezondheidscentrum te Zorgho funktioneert tot tevredenheid. WADDINXVEEN - Maandagmorgen heeft verkeerswethouder J. Neele (PCW) in de trouwzaal van het ge meentehuis de jeugd- en ouderbrigade van de Willem van Oranjeschool als eersten bedankt voor hun inzet het af gelopen jaar. Het gemeentebestuur laat jaarlijks aan het eind van elk schooljaar de leden van de verkeersbrigades de waardering blijken voor het feit dat zij zich, met veel enthousiasme en verantwoorde lijkheidsgevoel, in weer en wind inzet ten voor het veilig van en naar school WADDINXVEEN - CDA-wethouder P.F.J. van Schie (CDA) uit Waddinx veen is weer vice-voorzitter geworden van het intergemeentelijk samenwer kingsorgaan Midden-Holland. In zijn portefeuille zit milieu-aangelegenhe- den. Het nieuwe dagelijks bestuur van het intergemeentelij k samen werki ngsor- gaan Midden-Holland heeft verder de volgende portefeuilleverdeling vastge steld: voorzitter P.J.A. Schwegler (al gemeen bestuurlijke zaken en finan ciën), J.F. Gallé (onderwijs en zorg, incl. ouderenbeleid en arbeidsvoorzie ning), W.C. Hommels (basisgezond heidszorg) en J.M. de Koning (econo mische zaken-ruimtelijke ordening, incl. volkshuisvesting, recreatie en toe risme, verkeer en vervoer). Secretaris van het dagelijks bestuur is G.J. Jan sen. De onderlinge vervanging bij afwezig heid is tussen de DB-leden als volgt ge- Terugkijkend op 1989 mag voorzichtig worden vastgesteld dat de veranderin gen al tot bemoedigende resultaten .hebben geleid. Zo is het bedrijf er in geslaagd de eigen bedrijfskosten in de hand te houden, zodat voor het tweede jaar achtereen de tarieven - afgezien van externe in vloeden- daardoor niet omhoog hoef den. Voor de verbruikers nog altijd de meest directe concrete manier om .klantgerichtheid merkbaar te maken. Aan die doelstelling werd verder vorm ■gegeven door de instelling van een ver- bruikersadviesraad (Deze verbruikersadviesraad, waarin ^vertegenwoordigers namens kleinver bruikers en grootverbruikers evenredig ^zitting hebben adviseert de direktie ge vraagd en ongevraagd over alle aange legenheden die de verbruikers direkt (Taken. Tevens wordt met hen de afhan deling van klachten besproken. Op 3 november ’89 werd de eerste paal geslagen voor een nieuwbouwcomplex van de Watermaatschappij Zuid-Hol- land Oost (WZHO) als nieuwe buur man aan de Nieuwe Gouwe. Onder deel van de bouw vormt ook een geza menlijk te exploiteren faciliteitenge bouw. .Behalve van het veranderingsproces legde ook de voorbereiding van de wij ziging van de tariefstelsels voor zowel de levering van elektriciteit als gas een tclaim op het bedrijf. Samen met alle andere aktiviteiten een Jzware opgave, die veel heeft gevraagd .van de goede wil en inzet van alle me dewerkers. Eind 1989 werd overeenstemming be reikt over de overdracht per 1 januari 1990 van de elektriciteitsdistributie op middenspanningsniveau in de ge beente Woerden aan de Provinciale Utrechtse Elektriciteitsmaatschappij «P.U.E.M. N.V.). Deze overdracht vloeit voort uit de in het kader van de reorganisatie energie- distributiesector gemaakte afspraken. Energiebedrijf Midden-Holland zal overigens vooralsnog de engros-leve- ring van elektriciteit ten behoeve van de distributie in Woerden blijven ver borgen. gunstige économische ontwikkelingen in onze regio steeg de afzet van elektri citeit met 3,8% tot in totaal 583 miljoen kilowatturen. Deze stijging werd voor 0,2% veroor zaakt door een stijging van de verkoop en gros; voor 1,6% door de stijging van het aantal aansluitingen (1,2% groot verbruik en 0,4% kleinverbruik) en voor 2,0% door stijging van de verkoop per aansluiting (1,5% grootverbruik en 0,5% kleinverbruik). De hoogste kwartierbelasting bedroeg 109,6 MW. Twee keer doorbrak het et- maaldebiet de grens van 2 miljoen kilo watturen, hetgeen nooit eerder is ge beurd. De verrekenbelasting steeg naar 108,2 MW tegenover 104 MW in 1988, het geen neerkomt op een stijging van 3,6%. Het totaal ingekochte vermogen bedroeg 119,4 MW. De afzet van gas bedroeg in 1989 ruim 310 miljoen m3, ten opzichte van de af zet van gas in 1988 een stijging met 4,4%. Beide jaren werden overigens gekenmerkt door relatief zachte weers omstandigheden, waardoor de afzet ver achter bleef bij hetgeen te verwach ten is op basis van het gemiddelde aan tal graaddagen. Feit is echter dat het gebruik van steen wol de schade aan het milieu aanzien lijk beperkt, doordat het gebruik van grondontsmettingsmiddelen er door kan worden teruggebracht. Ook kan de kunstmest nauwkeuriger worden gedo seerd, zodat het oppervlaktewater min der wordt vervuild. Bovendien is de smaak van steenwoltomaten even goed, zo blijkt uit onderozek van het CBT. Op steenwol geteelde paprika’s bevatten zelfs aanzienlijk meer vita mine C dan paprika’s van de volle grond. Maar als de Duitse consument denkt dat een tomaat van de volle grond lek kerder is en beter voor het milieu, staat de Nederlandse landbouw voor een probleem. Deze ontleent zijn kracht juist aan de steeds snel doorgevoerde technologische verbeteringen en kan onmogelijk terug naar grootmoeders tijd. Die moderne Nederlandse pro duktiewijze is overigens, ondanks het voortdurende klompen-imago van de Nederlandse landbouwexport, nooit verzwegen, zo zegt Vesseur. ”Wij heb ben altijd de pers, ook de Duitse, uitge nodigd om hier in de kassen te komen kijken”. Dit in tegenstelling tot de be richten als zou het CBT pas sinds kort in paniek de kassen openstellen voor wantrouwige Duitsers. Of er nu echt iets aan de hand is met het Holland-imago in West-Duitsland of dat het gwoon komkommertijd is in de media, zal blijken in september als de resultaten van het laatste consumen tenonderzoek bekend worden. De hardste cijfers die nu beschikbaar zijn, lijken te duiden op een storm in een glas water: de export van tomaten uit Nederland naar West-Duitsland is tussen het begin van dit jaar en 23 juni met 12 procent gestegen, de export van paprika’s met liefst 125 procent. Het tomatenland bij uitstek, Italië, impor teert steeds meer Nederlandse kasto- ZEVENHUIZEN - De gemeente Ze venhuizen betaalt 113.350,- mee in de aanleg van een fietspad langs de Brede weg en legt 20.000,- op tafel voor de aanleg van een voetpad langs de Brede weg tussen de Ringvaartbrug en de Julianaweg. Reeds geruime tijd (vanaf 1985) be staan er plannen om langs de Brede weg, vanaf de bebouwde kom van Moerkapelle tot aan de rijksweg A12, een fietspad aan te leggen. De bestuur lijke voorbereiding van deze plannen is in handen van het gemeentebestuur van Moerkapelle. Thans is door de Grontmij een plan op gesteld waarin ook is begrepen een re constructie van de Bredeweg, die wordt uitgevoerd in opdracht van het Hoogheemraadschap van Schieland. Ter beperking van kosten worden de reconstructie van die weg en de aanleg van het fietspad gelijktijdig uitgevoerd. Wat betreft de kosten van het fietspad delen B. en W. van Zevenhuizen mee, dat deze worden geraamd op 3.758.500,-, inclusief de kosten van verwerving van voor het fietspad beno digde gronden. Door de provincie Zuid-Holland wordt hierin een subsidie verleend van 2.625.000,-, zodat nog resteert een be drag van 1.133.500,-. Overeengeko men is dat hiervan 20% door de ge meente Waddinxveen zal worden ge dragen, 70% door de gemeente Moer kapelle en 10% ofwel 113.350,- door de gemeente Zevenhuizen. WADDINXVEEN/GOUDA - De glastuinderssector, die ook in Wad dinxveen sterk is vertegenwoor digd, maakt zware tijden door. De inkomens van tomaat- en paprika- telers zijn in de eerste zes maanden van dit jaar ten opzichte van de zelfde periode vorig jaar sterk ge daald. Met de tomaten gaat het zelfs zo slecht dat de telers er geld op toe moeten leggen. Dit meldt het Cen traal Bureau Tuinbouwveilingen (CBT) in Den Haag. De prijsdaling is het direct gevolg van aanzienlijke areaal uitbreidin gen in binnen en buitenland. Vorig jaar werd in de eerste zes maanden 29 miljoen kilo paprika onder de klok gebracht, dit jaar was dat een kleine 50 miljoen kilo. Het gevolg is dat de veilingprijzen 25 procent be neden het niveau van vorig jaar lig gen. In de tomatensector wordt vooral de concurrentie uit Frankrijk en België gevoeld. Beide landen heb ben hun teeltseizoen vervroegd zo dat ze nu gelijk liggen aan Neder land. Daardoor wordt 35 procent meer tomaat aangevoerd en kan Nederland de concurrentie niet aan. Omgerekend naar kasgrootte werd vorig jaar 50 gulden de vier kante meter omzet betaald. 1t i i i In 1989 waren uit Waddinxveen CDA- wethouder P.F.J. van Schie en toenma lig VVD-raadslid ir. K.A. Warmenho ven lid van de raad van commissaris sen. Het bedrijf met 346 banen, maakte vorig jaar een winst van 4,1 miljoen gulden. Van dit bedrag krijgen de elf deelne mende gemeenten 255.000,- als divi dend, gaat 250.000,- naar een ontwik- kelingshulpproject, wordt 1 miljoen gulden gebruikt om tariefaanpassingen voor de gebruikers geleidelijker te la ten verlopen en wordt 365.000,- ge stoken in gasaansluitingen in onrenda bele gebieden. Het ’’nieuwe” van 1989 bestond niet al leen uit de rechtsvorm, de naam en de huisstijl van de kerverse vennootschap Energiebedrijf Midden-Holland. Voor de personeelsleden en wellicht ook de verbruikers was het nieuwe veeleer de eveneens per 1 januari 1989 ingevoerde organisatiewijziging. Met de nieuwe organisatiestructuur is gestalte gegeven aan het bedrijfsbe leid, waarin optimalisatie van de kos tenbeheersing en van de klantgericht heid zijn aangewezen als speerpunt van beleid. Daarom zijn alle klantencontacten on dergebracht in één sector, zodat de klant een eenduidige ’’ingang” in het bedrijf heeft en vanuit één sector wordt benaderd. Verbetering van de kostenbeheersing wordt vooral verwacht van een betere planning en coördinatie van technisch- uitvoerende werkzaamheden, welke taak met name is toebedacht aan een bedrijfsbureau en aan een afdeling lo gistiek. Met de invoering van de afdeling in terne controle/administratieve organi satie wordt beoogd de administratieve procedures en de controle op de be drijfsprocessen te verbeteren. Deze structurele wijzigingen moeten bijdragen tot het ontstaan van een be drijfscultuur die overeenkomt met de ^gewenste bedrijfsindentiteit. De gezichtsbepalende kenmerken van die identiteit zijn dienstverlenend, open en efficiënt. Deze kenmerken zijn tot uitdrukking gebracht in aansprekende bedrijfsbe- ginselen als ”de klant is koning”, ’’stel niet uit tot morgen wat vandaag ook kan” en ’’maak niet moeilijk wat een voudig kan”. Al met al een veelomvat tend proces dat veel vergt van de orga nisatie en zijn medewerk(st)ers. Dit te meer omdat de normale taken van een distributiebedrijf uiteraard doorgang moeten vinden zonder dat de verbruikers ongerief ondervinden van de interne veranderingen. ’’combinatiebrigades”. Eén en ander wil zeggen dat zowel ouders als leerlin gen ter plaatse aktief zijn. Daarnaast is er één ouderbrigade werkzaam aan de Kerkweg-Oost. Binnen de gemeente zijn het afgelopen jaar ongeveer 300 verkeersbrigadiers aktief geweest; ongeveer 150 kinderen in jeugdbrigades en evenzoveel vrou wen en mannen in de ouderbrigades zorgden er samen voor dat de kinderen van Waddinxveense basisscholen veilig op school kwamen en weer van school naar huis gingen. Daanaast is er het voornemen om langs het gedeelte van de Bredeweg tussen de Ringvaartburg en de Julianaweg een voetpad aan te brengen. De kosten hiervan worden geraamd op 40.000,-. Met de gemeente Moerkapelle is over eengekomen dat deze werkzaamheden zullen worden uitgevoerd gelijktijdig met de aanleg van het fietspad en dat elk der beide gemeenten de helft van de kosten voor haar rekening zal nemen. WADDINXVEEN - Vorige week donderdag 12 juli heeft de openbare Klaas de Vriesschool aan de Herman Heijermanslaan een geslaagde cultu rele manifestatie gehouden. De op brengst van de bazar is 525,-. Het geld gaat naar de Stichting Vluchtelin genwerk Waddinxveen. De winnaars van teken- en opstelwed strijd zijn: Groep 1 en 2: (tekeningen) 3. Betül Toptaz, 2. Ceylan Hayranoglu, 1. Fa tima Jahouhi. Groep 3 en 4: (tekeningen) 3. Erik Dol mans, 2. Frank Gorissen, 1. Tugay Gülhan. Groep 5, 6, 7, 8: (opstellen) 3. Samira Jahouhi, Ferry v.d. Burg, 1. Patricia van Oeveren. Eén van de in het kader van de cultu rele manifestatie op de Klaas de Vriess- school gehouden opstellen kwam van Patricia van Oeveren uit Groep 5. Het verhaal was getiteld ’’Gondeltjes”. Leest u maar: ’’Mario liep langs het water er stonden paaltjes in. Aan ieder paaltje lag een gondel. In het water vaarde ook gon dels met mannen erin die zongen: O solo mio! O solo mio. Leuk! dacht Mario. Heb ik nog geld ge noeg? Ik denk het wel. Nu moet ik als ik erin wil wel roepen. Ik kan geen Ita liaans praten maar wel Engels. Laat ik maar Engels doen. Sir! Sir! Waarom praat je Engels tegen mij, ik ben een Nederlander die in een gondel werkt. O sorry hoor. Mag ik mee? Ja hoor maar dat is dan 3 gulden. Dat heb ik niet. Dan kan je niet mee. Hoeveel heb je? 2,99. Dat is voor een keer ge noeg. Joepie de poepi! Stap maar in. Plof! zo, ik zit. Ja dat hoor ik. We varen een uur langer niet. Kijk, de toren van Pissa! Waarom staat hij eigenlijk zo schuin? Ik zou het niet weten. Het uur is om! O wat snel! Ja he! nou daaag.” al baseert de klant zich op vooroorde len of onjuiste informatie, in de winkel is hij koning. Dat de Duitse verbruiker een tomaat opeens minder lekker vindt als hij het Holland-logo op de doos ontwaart, is overigens - ondanks enige stemming makerij in de Duitse pers - niet bewe zen. Zeker is wel dat één Westduitse supermarktketen, Tengelman, beslo ten heeft bij de inkoop zo min mogelijk Nederlandse tomaten en sla te kiezen. De klant zou zowel de smaak als de in dustriële produktiewijze van de Neder landse groente afkeuren en kastomaten zouden geen vitamine C bevatten. In plaats daarvan koopt Tengelman Belgi sche tomaten, die overigens op de zelfde wijze worden geproduceerd. Het Holland-imago wordt slechter door berichten in de Duitse media. De laatste twee jaar is de negatieve be richtgeving over de Nederlandse land bouw uitgegroeid tot een vast terugke rend thema in de Westduitse pers. Zo als elke Nederlandse krant een jaarlijks terugkerende pagina Italiaans mafia- leed heeft, zo komen Duitse bladen te genwoordig regelmatig met een pagina leed in de polders, waarbij alle dioxine, mest en steenwol op een hoop worden gegooid. Opvallend is dat daarbij wordt gesuggereerd dat de nederlandse voedingsprodukten niet gezond zou den zijn omdat de landbouw zo effi ciënt is, zo weinig doet denken aan da- mals. Geheel tegen de trend onder de Duitse consumenten in, snijden de Neder landse producenten van tomaten de laatste band met de natuur door. Steeds meer glastuinders hebben de teelt in de volle grond verruild voor het kweken op steenwol. Opnieuw een hoogtechnologische ontwikkeling, die in het Westduitse pers wordt aange haald als voorbeeld van het industriële karakter van de landbouw in Neder land. gaan van de Waddinxveense school jeugd. Die welverdiende pluim op de hoed wordt door het gemeentebestuur ook met een stoffelijke blijk van waarde ring onderstreept. De volwassen briga diers krijgen dit jaar een schoudertas, de jeugdbrigadiers krijgen een T-shirt met een speciaal door Frans Hielema ontworpen opdruk. maten. De totale groente-en fruitex- port steeg dit eerste halfjaar tot een re cord van 1 miljoen ton. De groei van de export naar West-Duitsland blijft wel al enkele jaren achter. Ook het laatste halfjaar bleef die met zes procent ach ter. Maar een markt die al 44 procent van de Nederlandse landbouwexport afneemt, vertoont allicht wat minder groei dan de nieuwe markten in zuid- Europa. Wel is er alle reden toe om de populari teit van het Nederlandse landbouwpro- dukt onder de buitenlandse consument te blijven onderzoeken. Bloemen en kaas, tomaten en vlees: vrijwel de ge hele Nederlandse landbouwexport wordt uitgevoerd onder uitdrukkelijke vermelding van het trotse land van her komst en verluchtigd met de onvermij delijke klompenmeisjes. Dat is tot nu toe een gouden zet geweest, maar maakt de positie wel totaal afhankelijk van dat ene Holland-imago. Als dat werkelijk aangetast wordt, kan de ene landbouwsector de andere mee sleuren. Zo meldde het Nederlands Zuivelbureau in reactie op de discussie over Hollandse tomaten in Duitsland, dat met de export van kaas niets aan de hand is en het kaasmeisje uitstekend voldoet. Daartegenover staat de eerste sector die het Holland-imago gaat ver ruilen voor een meer op het produkt betrokken merknaam: de organisatie ter bevordering van de aardappelafzet Nivaa, die deze herfst een nieuw aard- appelmerk zal introduceren als aanvul ling op de Bintjes. Op initiatief van het ministerie van landbouw is vorige maand begonnen met een onderzoek naar het imago van de Nederlandse landbouwproducten in de acht belangrijkste EG-landen. Dit onderzoek is in principe permanent, zodat jaar in jaar uit de voorliefde voor de Hollandse tomaat kan worden ge peild. Met de voorbereiding van deze imago- meting is vorig jaar al een begin ge maakt, een direct verband met de nega tieve Duitse persberichten is er dus niet. Doel van het imago-onderzoek is het kunnen vergelijken van het Hol land-imago per land, per jaar en ook per sector (doet de Goudse het beter dan de sla?). Dit imago blijft belang rijk, zo zegt mr. R.E. de Jong, chef van de hoofdafdeling exportbevordeing van het ministerie. ”We zullen per se niet afstappen van de Holland-promo- tie. Die heeft in het verleden altijd goed gewerkt”. De kritiek op het Ne derlandse voedsel blijft volgens De Jong beperkt: ”Als je naar de nega tieve berichten kijkt, die komen altijd uit één hoek: de Duitse hoek”. i Het bedrijf heeft door de jaren heen "zijn sporen verdiend op het gebied van het stelselmatig bevorderen van een doelmatig energieverbruik. Niettegenstaande deze inspanning was de belangstelling voor energiebespa ring tanende, vooral als gevolg van de verlaging van de energielasten. Door de opgeleefde belangstelling voor het milieu is echter ook de belangstelling voor doelmatig energieverbruik weer toegenomen. Het Energiebedrijf Midden-Holland speelt daar graag op in. Naast uiteraard de normale voorlichtingsactiviteiten over energiebedrijf noemen wij hier enkele bijzondere projekten. Voorjaar 1989 werd met succes een ’’lampenaktie” gehouden. Door een combinatie van een aanbod van ener giezuinige lampen tegen aantrekke lijke prijzen en een systeem van voorfi- nanciëring via de energierekening werd beoogd zo veel mogelijk mensen tot de aanschaf van zulke lampen te bewegen. Dit leidde via deze aktie tot een afzet van 15.000 lampen. Deze actie - samen met soortgelijke ac ties bij andere bedrijven - heeft ertoe bijgedragen dat de marktprijzen van energiezuinige lampen fors daalden; als resultaat daarvan gingen ook buiten de aktie om nog eens grote aantallen van deze lampen over de toonbank. De actie bood tevens gelegenheid het nieuwe bedrijf en de nieuwe huisstijl onder de aandacht te brengen van het publiek. Op 27 oktober werd door de heer H. A. van der Meer, lid van gedeputeerde staten van Zuid-Holland, het eigen energieprojekt van Midden-Holland in werking gesteld. Hierbij wordt op unieke wijze de toe passing van zonnecollectoren, warmte wisselaars, een gasmotor, een warmte pomp, een generator en computerstu- ring gecombineerd. Als warmtebuffer fungeert het water in een schroefgas- houder, de enige in Nederland nog in gebruik zijnde van zijn soort. Met het projekt wordt voorzien in de warmtebehoefte van het eigen bedrijfs- complex; in de zomer kan het systeem gebruikt worden voor de koeling van het gebouwencomplex. Een ander be langrijk aspect is dat de installatie ook de noodstroomvoorziening voor het bedrijfscomplex kan verzorgen. De toepassing van warmte/krachtkop- peling voor andere doeleinden werd ook verder bevorderd. Gedurende 1989 werden de eerste twee warmte/ krachtinstallaties bij tuinders ge plaatst. Via een gasmotor wordt in een deel van de benodigde warmte voor de tuinderij voorzien; de daarbij opge wekte elektrische energie wordt terug geleverd in het openbare net. Door afspraken over afschakeling is Midden-Holland bovendien in staat aan belastingsturing te doen waardoor inkoopkosten van elektriciteit kunnen worden beperkt. Er zijn al vergevorderde plannen voor ruimere toepassing van warmte/kracht- koppeling bij b.v. zwembaden, zieken huizen. Het bedrijf gaat hiertoe aktief de markt op onder het motto ’’partners in energie”. Gedurende het verslagjaar werd ook een voorzichtige start gemaakt met het beschikbaar stellen van zonneboilers. In nieuwbouwprojekten werden in overleg met opdrachtgevers voor de bouw zonneboilers geprojecteerd, die door ons bedrijf worden verhuurd. Op 12 oktober werd voor belangheb benden aardgas als brandstof voor mo torvoertuigen onder de aandacht ge bracht. Voor een aandachtig gehoor van plaatselijke politici en wagenpark- houders werd door ir. L.P.H. Mobers, direkteur van Gasbedrijf Centraal Ne derland (GCN), een lezing gehouden over de mogelijkheden en voordelen van het rijden op aardgas. Op het bedrijfsterrein werd door het demonstreren van een autobus en en kele bedrijfswagens van GCN op aard gas het gebruik in de praktijk getoond. Het bedrijf zal de haalbaarheid van be drijfswagenparken op aardgas in deze regio onderzoeken en bij positieve uit komst van het onderzoek het voortouw nemen voor de opzet van een faciliteit voor bedrijfswagens op aardgas. Dat ook de ’’normale” voorlichtingsak- tiviteiten over een veilig en doelmatig energieverbruik niet onopgemerkt blij ven blijkt uit de toekenning van een eervolle vermelding voor ons scholen- projekt bij de Voorlichtingsprijs Ener giebesparing. Deze prijs is door het ministerie van Economische Zaken beschikbaar ge steld voor het energiebedrijf dat zich het meest heeft onderscheiden op het gebied van energiebesparingsbeleid. Het bedrijf behoorde tot de drie geno mineerde bedrijven voor deze prijs. Ook al ging de eerste prijs uiteindelijk aan de neus van Midden-Holland voor bij, toch is het bedrijf bijzonder trots op de verkregen eervolle vermelding. Door het scholenprojekt worden scho lieren aan de hand van praktische voor beelden en aansprekende voordrach ten vertrouwd gemaakt met veilig en doelmatig energieverbruik. De eervolle vermelding werd op 24 ok tober uitgereikt door de staatssecreta ris van economische zaken mr. Y.M.C.T. van Rooy. ■W

Weekblad voor Waddinxveen | 1990 | | pagina 17