n- Jeugdoverlast hield politie goed bezig Bomvolle kerk tijdens muziekavond Actie Tankslag in najaar Gemeente benadert eigenaren in kader van Actie Tankslag” 'ST KLUS BINNEN TWEE UUR GEKLAARD FVZasscheman Procedure Naar band Gevaar Financiën Olietanks Evenementen Actie Milieu Luilakviering Woonwagencentrum Zorg Baldadigheden Minder meldingen Jaarwisseling Regelgeving ERKENDE VERHUIZERS GAAT U VERHUIZEN? Wilt U informatie? 01828 - 18708 WADDINXVEEN Pagina 9 Gevaar voor milieu Olietanks moeten weg uit de tuin da'swi Dan staan u verschillende mogelijkheden ter beschikking kompleet verzorgde verhuizing huur verhuisauto met chauffeur/verhuizer zelf-verhuizing met gebruik van verhuis auto. pakmatenalen en diverse hulp middelen Deze bewoners worden verzocht om, wanneer zij weten of vermoeden dat er zich bij hun woning een ondergrondse (of bovengrondse) olietank bevindt, het vragenformulier in te vullen en het te retourneren aan de gemeente. Aan de hand van de ontvangen vragen formulieren zal een overzicht owrden Op basis van alle ondergrondse en bo vengrondse tanks in onze gemeente, ongeacht of deze wel of niet meer in ge bruik zijn. Op basis van de gegevens met betrek king tot niet meer in gebruik zijn de tanks zal vervolgens een actieplan wor den opgesteld om deze tanks onschade lijk te maken. De eigenaar van de tank of degene op wiens terrein de tank zich bevindt zal te zijner tijd met dit plan worden benaderd. Het onschadelijk maken van de tanks kan op twee manieren geschieden. De vanuit milieu-oogpunt beste oplossing is het verwijderen van de tank. Bij de verwijdering van de tank kan ge controleerd worden of de bodem ver vuild is met olie. Oude tanks kunnen echter ook een obstakel vormen bij het leggen van kabels en leidingen. Een andere verantwoorde oplossing is de inhoud van de tank te laten verwij deren, de tank schoon te spoelen en daarna te laten volblazen met zand. Deze mogelijkheid is vooral toe passen wanneer de tank op een moeilijk te be reiken plaats ligt, bijvoorbeeld onder een pad of een bouwwerk. Vervolgens zal de gemeente de betrok kenen benaderen om medewerking te verlenen aan de ’’Actie Tankslag”, die in het najaar zal plaatsvinden. Over de wijze waarop de sanering zal plaatsvin den zal te zijner tijd een informatiebij eenkomst worden gehouden. samengesteld van alle ondergrondse en bovengrondse opslagtanks. WADDINXVEEN - Dit najaar wordt in Waddinxveen de ’’Actie Tank- slag” gehouden. De gemeente Waddinxveen inventariseert daarvoor op dit moment het aantal ondergrondse en bovengrondse (huisbrand)olie- tanks. Voor het opruimen van de tanks uit menige tuin is een financiële te gemoetkoming mogelijk. Na de zomer zal de operatie nog worden vooraf gegaan door een informatiebijeenkomst. WADDINXVEEN - Het gemeen tebestuur van Waddinxveen wil ko mend najaar alle oude tanks, die een gevaar opleveren voor het mi lieu, onschadelijk maken. Over deze ’’Actie Tankslag” kregen de inwoners van Waddinxveen-Noord in deze week een bewonersbrief met vragenformulier in de bus. Met deze bewonersbrief hebben Burgemeester en Wethouders van Waddinxveen de inwoners inge licht over inhoud en verloop van de actie. Het aangehechte vragenformulier bevatte vragen over aanwezighied, inhoud en formaat van de tanks. In de brief wordt de bewoners ge vraagd het formulier in te vullen en te retourneren aan de gemeente. Op basis van deze gegevens stelt de gemeente dan een actieplan op. De eigenaar van de tank, of degene op wiens terrein de tank zich bevindt, zal te zijner tijd met dit plan wor den benaderd. De tanks kunnen op twee manieren onschadelijk worden gemaakt. De meest milieuvriendelijke manier is om de tank te verwijderen. Op moeilijk te bereiken plaatsen, zoals onder een bouwwerk, kan deze methode niet worden toege past. Een goed alternatief is dan de tank leegmaken, schoonspoelen en volblazen met zand. Om tegemoet te komen in de kos ten, heeft de gemeente een subsi diebedrag beschikbaar gesteld. Voorafgaand aan de ’’Actie Tankslag” zal een inventarisatie worden gehou den. De bewoners in vooral de wat ou dere wijken in Waddinxveen hebben van het college van Burgemeester en Wethouders een brief ontvangen met een vragenformulier ten behoeve van deze inventarisatie van olie-opslag- tanks. Ook Adri Hilhorst van de gitaargroep, die het bekende ”1 am sailing” van Rod Stewart ten gehore bracht, nam af scheid. Hij gaat als bassist terug naar zijn vroegere band ’’Gruppo Sporti- vo”. Als voortvloeisel van de totstandko ming van Kreater trad direct na de pauze de balletgroep onder leiding van Marcella Kouwenhoven op, onder steund door muziek op band. De kunstwerken, tentoongesteld in de hal van de Ontmoetingskerk, trokken voor de voorstelling en in de pauze veel bekijks, terwijl tussen de twee bedrij ven door het accordeonorkest van Paula van Wanrooy de muzikale stem ming er in hield. Misschien vindt men het begrip gevaar wat overdreven. Men heeft immers nooit iets van gevaar gemerkt? Toege geven: als indertijd de tank geheel leeg was, is er nu niets aan de hand. Maar in verreweg de meeste gevallen is er wel iets aan de hand. Ook al is de tank destijds keurig leeggestookt, dan nog is de kans groot dat er zogenaamde sludge in achtergebleven is: een be zinksel van alle, goede en kwalijke, Een prijsindicatie van het saneren van een tank met een inhoud van 3000 liter is: - Ongeveer f 1.700, (inclBTW) voor het verwijderen van de tank; - Ongeveer 800,- (incl. BTW) voor het schoonmaken en volblazen met zand. Om tegemoet te komen in de kosten voor de eigenaren of degene op wiens terrein zich de tank bevindt, heeft de gemeente een subsidiebedrag beschik baar gesteld. De subsidie per te verwijderen tank is vastgesteld op 50% van de kosten met een maximum van 800,- per tank. De tegemoetkoming voor het schoon maken en daarna volblazen met zand bedraagt 100% van de kosten met een maximumbedrag van 800,- per tank. In de jaren zestig ging Nederland mas saal over op het gebruik van aardgas. Kolen- en oliekachels verdwenen naar de zolder of de opkoper, kolenhokken werden gesloopt en de olietanks bleven waar ze lagen. Bij de één was dat in een hoekje van het erf, bij de ander ergens in de tuin. Zand erover, gras erover, niemand dacht er meer aan. Uit een door TNO uitgevoerde studie is bekend geworden dat er in ons land nog ongeveer 200.000 huisbrandolietanks bij particulieren aanwezig zijn. Een groot gedeelte daarvan zal nog olie bevatten en er moet gevreesd worden dat deze tanks in de loop van de tijd al zijn lek geraakt of in ieder geval lek zul len raken. De lekkages worden met name veroor zaakt door in- en uitwendige corrosie van de tankwand en van het leidingen stelsel. Om verdere risico’s ten aanzien van olieverspreiding in de bodem te voor komen, is van groot belang deze onder grondse huisbrandolietanks zo spoedig mogelijk te verwijderen dan wel op een verantwoorde manier buiten gebruik te stellen. De tank wordt ge- en worden 'volgeblazen' met zand, boorgaten worden afge dekt Verschillende muziekevenementen vonden plaats, waarbij extra politietoe zicht werd verzocht, dan wel dat de po litie op achterband aanwezig was. Naar aanleiding hiervan zijn er door de politie gesprekken gevoerd met de Stichting Muzikanten Collectief Wad dinxveen en uitvoerende leden van or ganisatie, die nauw betrokken zijn bij diverse gebeurtenissen. Deze gesprekken hebben een positief resultaat opgeleverd voor de komende activiteiten. Met elkaar is nagedacht om de oneffenheden glad te strijken, zodat in 1990 zaken structureel kunnen worden aangepakt. 4 Vulkokers worden ge plaatst en de tank wordt aanwezig om Oud en Nieuw op een juiste wijze te begeleiden. Daar waar nodig werd er door haar ingegrepen. Wel was er een verschuiving waar te ne men. In 1988 viel het aantal vernielin gen op ten tijde van de jaarwisseling, nu vroegen kleine brandjes de aan dacht. Een goede inzet van alle bij de jaarwis seling betrokken instanties en diensten is noodzakelijk, vindt de politie. Het gehanteerde actieplan kan alleen maar slagen, als gestreefd wordt naar een voor alle partijen werkbare situatie. Evaluaties en voorbesprekingen tussen politie, openbaar bestuur, brandweer en openbare werken zijn onontbeer lijk. Deze dragen bij aan een effectue ring van de reeds ingezette weg, aldus het jaarverslag 1989. In de afgelopen jaren zijn er op ver schillende plaatsen in het land acties gevoerd voor het onschadelijk maken van tanks. Ze werden bekend onder de naam ’’Actie Tankslag”. Ook de ge meente Waddinxveen hanteert die naam. Het ligt in de bedoeling om in het na jaar alle tanks, die nog niet zijn behan deld op een goed georganiseerde wijze en met zo gering mogelijke kosten voor degene op wiens terrein de tank zich bevindt onschadelijk te maken. Teneinde deze aanpak mogelijk te ma ken moet allereerst een inventarisatie plaatsvinden van alle ondergrondse en bovengrondse tanks in onze gemeente, ongeacht of deze wel of niet meer in ge bruik zijn. WADDINXVEEN - Vorige week vrij dagavond hebben honderden belang stellenden in een bomvolle Ontmoe tingskerk genoten van de einduitvoe ring van de leerlingen van de muziek school, tegenwoordig onderdeel van het centrum voor kunstzinnige vorming Kreater. Het programma was zo gevarieerd van samenstelling, dat liefhebbers van de meest uiteenlopende vormen van mu ziek aan hun trekken kwamen. Verte rend was het optreden van de jongste leerlingen van de muziekschool, die trots gadegeslagen door hun ouders hun best deden op de piano. Ook de kleintjes van de ritmiekgroep van Jannie de Leeuw bleken geen last van plankenkoorts te hebben en oogst ten veel applaus. Het was de laatste keer dat Clara Post leiding gaf aan de vioolgroep. Als dank voor haar inzet de afgelopen tien jaar kreeg zij een boeket bloemen aangebo den. Op dit moment is op alle denkbare fronten de strijd gaande tegen de ver vuiling van het milieu. Men wordt daar mee iedere dag gconfronteerd en onge twijfeld hebben de meeste maatregelen ieders hartelijke instemming. Het gaat immers om de toekomst van mensen en hun kinderen. Ook de gemeente Waddinxveen spant zich in om op effectieve wijze bij te dra gen aan het schoon maken en schoon houden van het milieu. Begin vorig jaar maakte zij een actieprogramma be- kend dat was gericht op afvalscheiding aan de bron. Als uitvloeisel van dit programma ’’Af val.... houd het apart!” zijn inmiddels diverse activiteiten gerealiseerd. Te noemen zijn de plaatsing van twee kringloophaltes aan het Koningin Wil- helminaplein en het winkelcentrum Zuidplashofde chemocar-acties en het verstrekken van subsidies voor de inza meling van oud papier. Om de belangrijkste taken die de ge meente heeft ter bescherming van ons milieu zo goed mogelijk te kunnen uit voeren en beter op elkaar af te stem men is begin dit jaar een Milieubeleids plan opgesteld als richtlijn voor het te voeren gemeentelijk milieubeleid. Eén van de onderdelen in het milieubeleids plan is het houden van een ’’Actie Tankslag”. Een eerste aanzet hiervoor is in decem ber 1989 gegeven door middel van de verwijdering van tanks van de voorma lige wijkverwarming in de Vondelwijk bij de Busken Huëtlaan en de Tollens laan. Dit artikel gaat dan over (huis brand) olietanks. Middels een doelgericht actieplan pro beerde de politie in Waddinxveen we derom het jaarlijkse luilak-gebeuren óp een adequate wijze te benaderen. Acheraf kan gesteld worden dat de Lui- laknacht voor Pinksteren in Waddinx veen geen problemen heeft gegeven. Het nut van een actieplan gaat dus zijn vruchten afwerpen. Door een garantie van mensen en mid delen tijdens deze nacht en het zich- baar aanwezig zijn van de politie op straat kan meer en meer een halt wor den toegeroepen aan de zoals gebrui kelijk de laatste jaren gepleegde ver nielingen en baldadigheden tijdens deze nacht. In juli 1989 ontstond er onenigheid tus sen bewoners van het woonwagencen trum aan de Sniepweg. Tevens er- vaarde het nieuwe Texaco-benzinesta- tion aan de Dreef de nodige proble men. Middels werkzaamheden aan dit station zouden enige bewoners schade hebben bekomen. Door tussenkomst van de politie, die escalatie probeerde te voorkomen, werden deze problemen opgelost. Ook de resterende periode van 1989 blijft dit centrum met zijn bewoners de nodige aandacht van de politie vragen. Bij betrekken van een nieuw centrum behoort dit alles wellicht tot het verle den. componenten van de olie. Al die tijd was er sprake van corrosie. Die zette zich langszaam maar zeker voort. En wie zal de tanks tellen die inmiddels al compleet zijn doorgeroest? Is de tank eenmaal doorgeroest - de levens duur van een tank is hooguit 20 tot 30 jaar - dan vermengen de achtergeble ven olie en de sludge zich met de omrin- gendé grond en het grondwater. In deze tijd van groeiend milieubewust zijn en een groeiend aantal milieuram pen is het nauwelijks nodig de gevolgen daarvan uiteen te zetten. Heel weinig olie is in staat om het grondwater te verontreinigen. Ook wellicht in de tuin, waardoor men mis schien de olie kan ruiken of de nadelige gevolgen ondervindt door aantasting van het grondwater, van de electrici- teitskabels en van de water- en rioollei- dingen. reden genoeg om actie te on dernemen voor het te laat is. Zij die geen brief ontvingen, doch ver moeden een olietank bij hun woning te hebben liggen, kunnen zich in verbin ding stellen met de contact-ambtenaar milieuzaken op het gemeentehuis (tel. 01828-14433, tst. 116) ofmet de milieu dienst Midden-Holland, (tel. 01820- 28011, tst. 222). Het vragenformulier zal dan per omgaande worden toege stuurd. Dit zijn ook de adressen voor nadere informatie. De jeugdoverlast blijft hoe dan ook een aanhoudende zorg voor de politie. Bui- t'en de in oktober geverbaliseerde jeugd, die zich ophield nabij de Leon van Gelderschool, en de aanhouding van een zestal daders uit de groep Win- gerd-jeugd, zal het sociaal-cultureel werk van de gemeente Waddinxveen hierin een mogelijke functie kunnen vervullen, aldus de rijkspolitie. De gemeente Waddinxveen heeft ver- schillende buurthuizen, die gelet op de problematiek zo optimaal mogelijk be- •nut moet worden. Het openstellen van ^die lokaliteiten voor de verschillende groepen kan het zwerven, samenscho- len op straat voorkomen. ;De gemeente Waddinxveen heeft een bepaalde traditie met betrekking tot jeugdgroepen, die al dan niet verant- woordelijk zijn voor jeugdoverlast, wat •zich vervolgens uit in vandalistisch ge drag. Het gemeentebestuur en de politie wa ren de mening toegedaan, dat aan van dalisme binnen de gemeente Waddinx veen zich nogal het een en ander zou kunnen voordoen. Dm hier een juist beeld van te krijgen was het noodzakelijk om daar enig in zicht in te krijgen. Gestart werd in 1988 met een registratie, welke in 1989 werd beëindigd. De resultaten hiervan gaven aanleiding em de gemeente Waddinxveen te laten participeren in het Goudse Halt-pro- ject. Vanaf 1 april 1989 maakt de gemeente kier formeel deel vanuit. Op 13 juni J989 vond er een terugblik plaats, waarbij bleek dat er toen reeds 5 daders waren doorverwezen naar het bureau Jlalt. inmiddels is er binnen Halt een werk groep geformeerd, die bekijkt of zo mogelijk de winkeldiefstallen op soort gelijke wijze kunnen worden afgehan deld. Aan het eind van 1989 blijkt, dat de ge meente Waddinxveen binnen deregio gen dusdanige plaats inneemt, dat het een juiste beslissing was om toe te tre den tot het project Halt. Evenals in 1988 blijkt zich op het ge bied van de openbare orde voor de po- f tie Waddinxveen het een en ander af {p spelen. fn 1988 werden 831 meldingen ver werkt terwijl dit in 1989 er 726 geweest fjn- fn aantallen een kleine teruggang, doch binnen het totaal aantal meldingen van 1.388 altijd nog goed voor 16,5%. Evenals in voorgaande jaren reeds dui delijk zichtbaar werd, is ook de jaar wisseling 1988-1989 bijzonder rustig verlopen. Gedurende deze nacht was de politie giet de nodige mankracht en middelen WADDINXVEEN - Volgens de gemeente Waddinxveen leveren oude in onbruik geraakte olietanks een gevaar op voor het milieu. In de loop van 1990 zal daarom iedere eigenaar van een in de bodem zittende olie tank op grond van het besluit opslag in tanks moeten voldoen aan bepaalde eisen (zoals het keuren van de tank, etc.) Dit betekent in bepaalde gevallen dat de tank onschadelijk moet worden gemaakt door de tank te verwijderen of schoon te maken en te vullen met zand. Is de grond inmiddels verontreinigd, dan zijn de kosten van de verwijdering van die grond voor rekening van de eigenaar. De gemeente bereidt een ’’Actie Tankslag” voor om tanks te verwijderen en on schadelijk te maken en verleent een bijdrage in de kosten. Het besluit opslag in tanks is niet van toepassing op olietanks die in het kader van een ’’Actie Tankslag” voor sanering zijn of worden aangemeld, of al op een verant woorde wijze definitief buiten gebruik zijn gesteld. Advies: Ga na of op uw woning een tank aanwezig is. Vul voor uw oude olietank snel het toegestuurde inventarisatieformulier in en retourneer het, zodat uw tank verwijdert en onschadelijk gemaakt kan worden. Naast het gevaar voor het milieu zijn er nog enkele andere redenen om tot actie over te gaan. Door de rijksoverheid wordt op dit moment een Algemene Maatregel van Bestuur voorbereid. In deze maatregel ondergrondse opslag in tanks, die naar verwachting nog dit jaar in werking zal treden, is onder meer de verplichting opgenomen om oude tanks definitief onschadelijk te maken. Huisbrandolietanks die in het kader van een ’’Actie Tankslag” voor sane ring zijn of worden aangemeld, of al op een verantwoorde wijze definitief bui ten gebruik zijn gesteld, vallen niet on der het Besluit ondergrondse opslag in tanks. Bovendien zal de eigenaar van de tank op grond van de Wet bodembescher ming aansprakelijk worden gesteld voor de gevolgen van eventuele lekka ge. Tenminste, als blijkt dat hij niet alle redelijkerwijs mogelijke maatregelen heeft genomen om bodemverontreini ging te voorkomen. De gevolgen van lekkage zullen meestal neerkomen op het verplicht verwijderen van de vervuilde grond. De kosten die hieraan verbonden zijn zijn natuurlijk hoger dan die voor het onschadelijk maken van de tank. Burgemeester en Wethouders zijn ver der bevoegd om nadere voorschriften te stellen ten aanzien van het buiten ge bruik stellen van een olietank met het oog op verontreiniging van de bodem. De beheerder van de olietank is ver plicht deze nadere voorschriften na te leven op grond van de Verordening op slag gas-, huisbrand- en stookolie. 8i Weekblad voor Waddinxveen - Woensdag 18 juli 1990 WADDINXVEEN - Blijkens het pasverschenen jaarverslag 1989 werd (je Waddinxveense rijkspolitie vorig jaar diverse malen geconfronteerd piet jeugdoverlast. Grote groepen trokken samen en hielden zich voorna melijk op nabij scholen en buurtcentra. De plaatsen die de meeste aantrek kingskracht hadden zijn de Wingerd pamgeving Papaverveld en De Savor- nin Lohmanschool), Peuleyen, Wad- depad en Leon van Gelderschool, Heemraadweg (kleuterspeelplaats) Mgr. Bekkerschool, De Paddestoel in de Lijsterbesstraat en speeltuin Zonnig Zuid aan de St. Victorstraat en de Zuidplas (Jan Ligthartschool en win kelcentrum Zuidplas). Dit samenscholen van jongeren leidde in enkele gevallen tot vandalistische ac tiviteiten. Inmiddels is er in samen spraak met het hoofd van de Leon van Gelderschool, afdeling Welzijn en On- fierwijs van de gemeente Waddinxveen en politie nagedacht om maatregelen te treffen rondom de Leon van Gelder- £chool. Deze maatregelen zijn ver woord in een rapportage. Tevens is er een advies uitgebracht met betrekking tot De Paddestoel. Ook deze rapportage is ter verdere afhande ling naar de gemeente gestuurd. 5 Tank Care Service ver wijdert eventuele sporen en laat alles achter zoals het hoort: geen vuil en geen enkele beschadi ging! Hier wordt een olietank van de toenmalige wijkverwarming in Waddinxveen-Noord op de Tollenslaan afgevoerd. Dit karwei werd eerder dit jaar geklaard. De tank had een inhoud van 50.000 liter. 2 Nadat de tank eerst 4 Neem kontakt op en wij kunnen u middels een bezoek vrijblijvend informeren over de T diverse mogelijkheden en prijzen 2743 DC Waddinxveen 1 Met een sonde wordt 2 Nadat de tank eerst 3 de ligging van de tank be- grotendeels via de peillei- spoeld; water, sludge paald ding is leeggezogen, wor- alle olieresten u_.. den twee gaten in de tank- weggezogen. wand geboord Verwijdering van een (huisbrand)olietank bij een particulier. Fazantdreef 2 1

Weekblad voor Waddinxveen | 1990 | | pagina 9