Hagelwitte uitbreiding LTO-dreiging uit Gouda Onderweg rekening houden met schoolkinderen Strategie uitgezet in plaatselijk Milieubeleidsplan Enquete biedt onvoldoende draagkracht Plannen van De Driestar Woning inbraken bestraft Humanistisch Café 4 september in Gouda Campagne ”Wij gaan weer naar school” Kosten Eeuw geleden Leeftijden Onvoldoende Kwetsbaar Zelfstandig Preventie Toezicht Verklaring Selectief gebruik In beweging Landelijke aanpak Bodemonderzoek Bestrijdingsmiddelen LBO Wetten ra I WADDINXVEEN - In de weken direct na de zomervakantie zijn in ons land meer scholieren bij verkeersongevallen betrokken dan gedurende de rest van het jaar. In sommige provincies is er zelfs sprake van een toename met 15 tot 20%. WADDINXVEEN - Het Waddinxveense gemeentebestuur heeft een heel programma als het gaat om in het Gouwedorp een schone bodem te krijgen. Dit programma maakt deel uit van het Milieubeleidsplan van de gemeente Waddinxveen, welk beleid onder verantwoordelijkheid van VVD-wethouder K.W.Th. van Soest gestalte moet krijgen. - 1 L - GOUDA/WADDINXVEEN - In Waddinxveen wordt nog altijd met ar gusogen gekeken naar de uitbreiding van de scholengemeenschap op re formatorische grondslag De Driestar in Gouda, die op basis van de Wet op het voortgezet onderwijs van het ministerie van Onderwijs en Weten schappen toestemming heeft gekregen voor de stichting van een eigen LTO-afdeling. -- Pagina 11 Weekblad voor Waddinxveen - Woensdag 22 augustus 1990 i Vrijdag 27 april sloeg Janny de Bas-Er- kelens, echtgenote van oud-eigenaar C. de Bas en moeder van de huidige doe-het-zelf-winkelier en PCW-raads- lid Henk de Bas, de eerste paal. Het sinds 1884 in Waddinxveen geves- zullen in de volgende campagnes ook veilige schoolroutes (voet- en fietspa den, oversteekplaatsen, minder druk verkeer in de buurt van scholen) wor den opgenomen. In een aantal gevallen ontkomt de ge meente er niet aan de kosten van zowel onderzoek als sanering te dragen, on danks het feit dat de verontreiniging door derden is veroorzaakt. Wanneer met de (vermoedelijke) veroorzaker langs minnelijke weg geen overeen stemming kan worden bereikt is het krijgen van verhaal via de rechter vaak een langdurige en moeizame zaak. Ter dekking van de kosten voor bo demsanering is een basisfonds gevormd ter grootte van 500.000,-. Ten be hoeve van de in 1989 te maken kosten (projecten met hoge urgentie) is ten laste van deze reserve een werkkrediet van 200.000,- beschikbaar gesteld. Een structurele verhoging van deze post is noodzakelijk, gelet op de in de toekomst ten laste van de gemeente ko mende kosten. De Bas beschikt nu over ruim 900 vier kante meter bedrijfsoppervlakte. Het pand op de plek waar een eeuw geleden gestart werd met een timmer- en aan- Van de aan de enquete deelgeno men hebbende lidmaten was 23% 18-20 jaar, 50% 30-60 jaar en 27% 60 jaar en ouder. Op een in voorbe reiding zijnde gemeenteavond dit najaar zal duidelijk moeten worden wat de Centrale Hervormde Ge meente van Waddinxveen te doen staat om het kerkelijke werk in een groeiend Waddinxveen zo goed en doelmatig mogelijk te laten plaats vinden. send wordt afgelegd, kan zeker in het begin problemen opleveren voor de scholieren, vooral buiten de bebouwde kom en op wegen waar fietspaden ont breken. Risicoverhogende factoren zijn verder hun geringe verkeerservaring en over moed en het fietsen in groepen waarbij meer op elkaar wordt gelet dan op het WADDINXVEEN - Volgens de door de Centrale Hervormde Ge meente van Waddinxveen onder de betalende lidmaten gehouden en quete hebben 768 gemeenteleden (47%) ”ja” gezegd tegen de bouw van een nieuwe kerk en zeiden 882 gemeenteleden (53%) daartegen ”nee”. Voor de enquete werden 2.243 for mulieren uitgereikt, waarvan er 1.790 (80%) ingeleverd terugkwa men. Ongeveer 6% van die terug gestuurde formulieren voldeed niet aan de gestelde criteria, zodat uit eindelijk 1.650 geldige biljetten de uitslag bepaalden. De nieuwbouw is voor De Bas uitge- vperd door het bouwbedrijf Dam en Van der Sluys uit Nieuwegein. De snelle bouw kon gerealiseerd worden door gebruikmaking van het Tasta (droog-)stapelbouwsysteem, dat eer der werd toegepast bij de bouw van de openbare Annie M.G. Schmidtschool aan de Zuidplashof. In het ontwerp-plan van scholen 1990- 1991-1992 van het ministerie van On derwijs en Wetenschappen staat dat voor de stichting van de 200 leerlingen omvattende reformatorische LTO- school nog passende huisvesting ont breekt. Dat is ook het geval voor de LHNO-af- deling van 120 leerlingen die De Dries tar eveneens aan de scholengemeen schap voor MAVO, HAVO, VWO wil toevoegen. De Goudse LHNO-plan- nen zijn al drie jaar oud en die voor LTO n jaar. Die Goudse LTO zou wel eens een na delige invloed kunnen uitoefenen op de belangstelling voor het LTO-onderwijs van de scholengemeenschap De Wadde aan de Sniepweg. Er worden dan ook besprekingen gevoerd om door samenwerking in en ten noorden van Waddinxveen hieraan het hoofd te bieden. Het viel de door drs. J.W. Goossen voorgezeten centrale kerkeraad en de door G. van Ringelenstein voor gezeten kerkvoogdij niet moeilijk te constateren dat er onvoldoende draagkracht onder de gemeentele den is voor het bouwen van een nieuwe kerk aan de Sniepweg bij de Eikenlaan/Acacialaan. Volgens de beide kerkelijke orga nen had de enquete, die een voor bereidingstijd van een half jaar kende, vooral ten doel antwoord te krijgen op de fundamentele vraag of de Centrale Hervormde Ge meente het beleid van de lokale kerkelijke top - die voorstander is van een nieuwe kerk in of bij de Zuidplas - steunde. Die steun is er dus in onvoldoende mate gekomen. Zeker als men de antwoorden in ogenschouw neemt op de enquêtevragen, die betrek king hadden op de financiële on dersteuning van de nieuwbouw- plannen. ”De antwoorden op deze vragen volgden in versterkte mate het negatieve beeld van de vraag de kerkebouw. Maar ook de leerlingen zelf worden voorgelicht hoe zij hun eigen veiligheid kunnen vergroten. Voor dat doel is voor de basisscholen een speciale les brief samengesteld; voor de onder bouw van de basisscholen en voor het speciaal onderwijs zijn er kleurplaten en kijkdozen gemaakt die een les over de schoolroute ondersteunen. Scholieren vormen een kwetsbare groep verkeersdeelnemers. In de pe riode 1984 tot en met 1988 vielen onder de jeugd tot 18 jaar bij ongevallen ge middeld per jaar 168 doden en 11.923 gewonden; dat is bijna een kwart van alle verkeersslachtoffers’. Veel van deze ongelukken gebeuren op weg van huis naar school. Dat er meteen na de zomervakantie een piek in het aantal verkeersongeval len is te constateren, heeft onder meer te maken met het feit dat veel kinderen die voor het eerst naar een school voor voortgezet onderwijs gaan, onbekend zijn met de route naar de nieuwe school, die verder van huis staat - vaak zelfs in een andere plaats - dan de basis school waar ze op zaten. Onbekend heid met die andere en langere school route, die in de meeste gevallen fiet- F"'- Ook buiten de IBS om worden in Wad dinxveen bodemverontreinigingen aangepakt. De gemeente heeft hierbij een meer zelfstandige taak. Het bo demonderzoek dat nodig is om vast te stellen of en in welke mate sprake is Van verontreiniging, vindt plaats door in schakeling van de milieudienst zodra ’’verdachte” grond waar dan ook in de gemeente wordt aangetroffen. Het instellen van voorafgaand bodem onderzoek op mogelijke verontreini gingen is bovendien sinds december 1986 algemeen verplicht gesteld daar waar gesubsidieerde woningbouw plaats gaat vinden. Een en ander is op genomen in de subsidievoorwaarden van het rijk. Ook bij gronduitgifte voor andere doeleinden en overige woningbouw projecten is voorafgaand grondonder zoek niet ongebruikelijk, ook waar geen sprake is van een vermoeden van verontreiniging. In 1988 werden in totaal door de mi lieudienst ca. 10 bodemonderzoeken in Waddinxveen verricht. In het gemeentelijke milieubeleid moet de aandacht zich met name richten op het voorkomen van bodemverontreini ging; hierin is een belangrijke taak weggelegd voor de lokale overheid. Achtereenvolgens wordt hieronder in gegaan op een aantal onderdelen van het beleid. Een strak beleid izake uitvoering van de Hinderwet en controle op de in ver gunningen en algemene maatregelen van bestuur aan bedrijven gestelde voorschriften ter bescherming van de bodem is van essentieel belang. In de vergunningvoorschrift worden uitge breide maatregelen aan de bron opge nomen. De gemeentelijke Verordening opslag gas-, huisbrand- en stookolie wordt ac tief uitgevoerd. Het gaat hier om op slagtanks voor vloeibare brandstoffen die niet hinderwetplichtig zijn. De ver ordening geeft een aantal bodem- grondwaterbeschermingsvoorschrif- ten. Binnen afzienbare tijd worden lan delijke voorschriften van kracht (Be sluit ondergrondse opslag van vloei stoffen in tanks). Oude, niet meer gebruikte olietanks vormen een potentieel gevaar voor de bodem: de tanks zijn vaak niet leeg en gaan op derrduur doorroesten; de bo dem- en grondwatervervuiling ten ge- Van de verschillende uitvoeringsmaat regelen die aan deze raamwet van 1987 inhoud geven, Zijn tot nu toe alleen re gels voor het op de bodem brengen van dierlijke meststoffen van kracht gewor den. Daarbij zijn aan de hoeveelheden mest en aan de uitrijperioden beper kingen gesteld. Andere uitvoeringsbe sluiten zijn op komst (o.a. Besluit on dergrondse opslag van vloeistoffen in tanks en Lozingenbesluit). Gemeenten hebben tot taak (mede) het toezicht op de naleving van de Wet Bodembescherming uit te oefenen. Door Waddinxveen zijn de technische medewerkers van de milieudienst Mid- den-Holland als toezichthouder aange wezen. Belangrijk is, dat de wet een algemene zorgplicht kent, welke inhoudt dat een ieder verplicht is om al het mogelijke te doen ter voorkoming van aantasting of verontreiniging van de bodem en te vens om de gevolgen van eventuele ver ontreiniging zoveel mogelijk te beper ken of ongedaan te maken. Van een ongewoon voorval waardoor verontreiniging of aantasting van de bodem optreedt, moet krachtens de wet melding plaatsvinden aan de bur gemeester die vervolgens de inspecteur milieuhygiëne op de hoogte stelt en - in ernstige situaties - tevens de Commis saris van de Koningin. Bevoegd tot het nemen van bijzondere maatregelen zijn gedeputeerde staten. straks weer zelfstandig - lopend en fiet send - onderweg zijn. ”Wij gaan weer naar school” is het thema van de cam pagne. volge daarvan kunnen zeer ernstig zijn. De gemeente wil deze problematiek aanpakken en een zogenaamde aktie ’’Tankslag” houden die tot doel heeft (met behulp van gemeentesubsidie) oude ongebruikte olietanks te verwij deren, dan wel te laten leegzuigen en opvullen met zand of andere absorbe rend mnateriaal. Voorgesteld wordt daartoe de benodigde financiële mid delen beschikbaar te stellen. Bij levering van grond en/of ophoog materiaal aan de gemeente wordt een schriftelijke garantie van de leveran cier worden gevraagd dat het geleverde materiaal vrij is van verontreinigingen. Hiermee kan worden voorkomen, dat een nieuw probleem met vervuilde grond ontstaat; de gemeente kan zich bovendien onttrekken aan de aanspra kelijkheid voor eventuele kosten of schade. Ook in contracten tot aankoop van (bouw)grond en overig onroerend goed door de gemeente worden bepa lingen opgenomen om de gemeente te vrijwaren voor de gevolgen van en aan spraken ter zake van achteraf gebleken verontreinigingen van de bodem. WADDINXVEEN - De nieuwbouw bij De Bas-doe-het-zelf en speelgoed op de hoek Jan Dorrekenskade-Oost en Alpherwetering is in een record- tempo geklaard. Het nieuwe hagel witte complex is dezer dagen in gebruik genomen. De officiële opening volgt la ter in dit najaar. Het gebruik van gladheidbestrijdings middelen is nadelig voor het milieu en dient dus met zorg te gebeuren, alleen op die tijden en plaatsen dat/waar dit werkelijk noodzakelijk is. Bij het uit strooien wordt tevens zorgvuldig gedo seerd en overdaad vermeden. In Waddinxveen wordt de methode van ”nat zout strooien” toegepast, waar door een betere hechting aan het weg dek en een langere werkingsduur wordt bereikt. Het strooien vindt in principe plaats net voordat de gladheid kan gaan intreden. Samen met de Regionale Organen voor de Verkeersveiligheid richt Veilig Ver keer Nederland zich daarom in de ko mende tijd tot automobilisten en an dere gemotoriseerde weggebruikers met het dringende verzoek aan het be gin van het nieuwe schooljaar nog meer dan anders rekening te houden met de ruim twee miljoen Nederlandse school kinderen tussen de 6 en 17 jaar die verkeer. Daar komt bij dat de stromen fietsende en lopende scholieren in de eerste weken van het nieuwe schoolsei- zoen een totaal ander wegbeeld veroor zaken voor de gemotoriseerde ver keersdeelnemers die in de voorgaande weken niet meer gewend waren aan schoolkinderen onderweg. Het voortgezet onderwijs in in bewe ging. Niet alleen zijn gedurende de af gelopen jaren wijzigingen van onder wijsinhoudelijke aard voorbereid, ook met de betrekking tot de voorzienin genstructuur doen zich ingrijpende wij zigingen voor. Dit geldt voor alle secto ren binnen het voortgezet onderwijs. Bij de voorzieningenplanning gaat het in toenemende mate om processen van fusie, herschikking, schaalvergroting en concentratie. Processen en ontwikkelingen die beide een sterke relatie hebben met de daling van de leerlingenaantallen, de maat schappelijke ontwikkelingen, de on derwijsinhoudelijke ontwikkelingen, een grotere autonomie van scholen en de samenhang van het onderwijs met In voorgaande jaren werd eveneens ex tra aandacht gevraagd voor de veilig heid van de jeugd na de schoolvakan tie. Zo werden onder meer in Fries land, Limburg en Gelderland spandoe ken met de tekst ”Wij gaan weer naar school” langs wegen opgehangen. Met de campagne dit jaar wordt een begin gemaakt met een structurele landelijke aanpak voor een zo breed mogelijke De nieuwe aanpak is gestoeld op nauwe samenwerking tussen Veilig Verkeer Nederland en de Regionale Organen voor de Verkeersveiligheid. Aan de uitvoering wordt, mede aan de hand van een actiewijzer, gestalte ge geven door gemeenten, scholen, poli tie, ouders, plaatselijke afdelingen van Veilig Verkeer Nederland, radio, tele visie en pers. Via spandoeken, posters, stickers en radio en televisiespots wordt het gemotoriseerd verkeer geat tendeerd op de aanwezigheid van veel scholieren op de weg. maatschappelijke ontwikkelingen. Daarnaast wordt in toenemende mate, mede vanuit het oogpunt van doelma tigheid, de relatie onderkend tussen de voorzieningenplanning, de huisvesti- gingsplanning en de inventarisatietoe- wijzing. Hierbij dient allereerst onderscheid te worden gemaakt al naar gelang een bo- demverontreinigingslokatie al dan niet valt onder de Interimwet Bodemsane ring (IBS). Deze wet is in het leven ge roepen om een bodemsaneringsopera- tie in gang te zetten, waarbij met name ernstige, (meestal) omvangrijke geval len van bodemverontreiniging worden aangepakt. De provincie heeft de planmatige aan pak van het bodemonderzoeks- en sa neringsprogramma van de IBS in uit voering. Een belangrijk verschil tussen IBS-lokaties en niet IBS-lokaties is ge legen in de financiering: bij IBS-loka- ties worden de kosten van onderzoek en sanering grotendeels gefinanceerd door de rijksoverheid. Gemeenten met een inwonertal boven de 20.000 inwoners betalen voor elke lokatie een drempelbedrag van 100.000,- en bovendien 10% van de resterende kosten van onderzoek en sa nering. De kosten kunnen alleen door het rijk worden verhaald op de veroor zaker. De procedure voor een in in het kader van de IBS aangemelde lokatie door loopt achtereenvolgens de volgende vijf fasen: oriënterend onderzoek - na der onderzoek - saneringsonderzoek - saneringsplan - sanering. Tenslotte is er de nazorgfase. Bij de opzet en uitvoering van de sane ringsoperatie zijn de gemeente en de milieudienst Midden-Holland nauw betrokken. Een belangrijk aspect hier bij is het overleg met omwonenden en met de overige bij de problematiek be trokkenen. Goede en volledige infor matie van belanghebbenden ook van gemeentewege is van wezenlij k belang. In het ontwerp-uitvoeringsprogramma bodemsanering 1990-1997 van de pro vincie Zuid-Holland is het meest re cente overzicht van de stand van zaken KAREL VAN SOEST (VVD) voor wat betreft de Waddinxveense IBS-lokaties opgenomen. Een nadeel van de sanering in het ka der van de IBS is overigens, dat de daadwerkelijke uitvoering soms pas ja ren na het bekend worden van de ver ontreiniging plaatsvindt. Aanmelding door gemeenten van ver ontreinigde lokaties in het kader van de IBS kon tot uiterlijk 1 januari 1990 plaatsvinden. Lokaties die na deze peil datum aan het licht komen worden als ’’nieuwe gevallen” beschouwd, waar voor een andere financiële en organisa torische structuur gaat gelden. Het uitgangspunt van de nieuwe finan- cieringsregeling wordt, dat de sanering primair zonder overheids gelden wordt uitgevoerd. Een en ander is het gevolg van wetswijziging, waarbij de IBS in de Wet Bodembescherming wordt inge bouwd. Naar onlangs bekend is gewor den, wordt de werkingsduur van de IBS vermoedelijk nog met een jaar ver lengd, namelijk tot 1 januari 1991. Het beleid is er op gericht om de toe passing van chemische onkruidbestrij dingsmiddelen binnen de gemeente verder terug te dringen. Bij toepassing van deze middelen in gemeentelijke plantsoenen wordt de laatste jaren nauwlettend toegezien op een beperkt gebruik, waarbij bovendien de minst milieuonvriendelijke middelen worden geselecteerd. Door een nauwgezette jaarlijkse plan ning en het uitoefenen van controle op nemingsbedrijf, krijgt een aparte meu- belafdeling en een geheel vernieuwde zagerij. Extra aandacht heeft ook de presentatie van hout, plaatmateriaal en lijstwerk gekregen. Apart aandacht vraagt de situatie in het lbo, waarbij sprake is van een sterk af nemende belangstelling. Zoals bekend ligt bij de Tweede Kamer een wets voorstel voor inzake het Voorberei dend Beroepsonderwijs (VBO). Het huidige lager beroepsonderwijs zal worden omgezet in n samenhangend type onderwijs, met voor alle scholen van dit type eenzelfde afdelingsstruc tuur. De scholen zijn inmiddels door middel van een brochure ’’Omzetting lbo naar vbo” geïnformeerd. Met de deelplan- organisaties zijn nadere afspraken ge maakt over procedures en tijdslijnen met betrekking tot de omzetting. Een en ander heeft plaats gevonden on der het nadrukkelijke voorbehoud dat wet- en regelgeving met betrekking tot het vbo tot stand komt. Voor scholen voor Ito, lao, leao, Imo en de scholen voor lbo kan de omzetting betrekkelijk eenvoudig worden gerealiseerd. Dit is mogelijk omdat sommige school soorten reeds een afdelingsstructuur kennen, dan wel het onderwijs reeds zodanig geprofileerd is, dat omzetting naar overeenkomstige afdelingen een voor hand liggende stap is. Voor de scholen voor Ihno ligt de situa tie met betrekking tot de omzetting minder eenvoudig. Hiervoor is dan ook in een zeer zorgvuldige procedure voorzien. De invoering van vbo is van groot belang voor de verdere vormge ving vah de onderwijsinfrastructuur. WADD1NXVEEN/ROTTERDAM - Een bij een inbraak in een huis aan de Henegouwerweg in Waddinxveen op heterdaad betrapte 18-jarige man uit Diemen is door de Rotterdamse poli tierechter veroordeelde tot een gevan genisstraf van 6 maanden. Tegen hem was 12 maanden celstraf geëist. De man had ook inbraken in Nieuwe gein, Zevenhuizen en Capelle aan den IJssel op zijn geweten. Van de hem ten- laste gelegde poging tot doodslag werd hij vrijgesproken. Nadat de Diemenaar en zijn 16-jarige maat in Waddinxveen op heterdaad waren betrapt gingen zij erin een snelle Lancia vandoor. Daarbij zou een poli tieman op de fiets bijna omver gereden zijn. Volgens de verdediging had de po litieman geen moment gevaar gelopen. Na ”wild-west-toestanden” bij de Coe- necoopbrug over de Gouwekon het tweetal dit voorjaar in de kraag worden gepakt. Voor de milieuproblematiek van de bo demverontreiniging zijn de Wet Bo dembescherming en de Interimwet Bo demsanering (deze zal op afzienbare termijn worden opgenomen in de Wet Bodembescherming). Daarnaast zijn regelingen met betrek king tot de bodem te vinden in een aan tal andere wetten, zoals de Hinderwet, de Afvalstoffenwet, de Wet Chemische Afvalstoffen, de Meststoffenwet e.a. Op gemeentelijk niveau zijn in de Af valstoffenverordening, de Algemene Politie Verordening en de Verordening opslag gas- huisbrand- en stookolie be palingen met betrekking tot de bodem terug te vinden. e kwaliteit van de bodem wordt in toenemende mate aangetast ten ge volge van sterke groei van de indus triële produktie van goederen en de daarbij vrijkomende stoffen en door verspreiding van milieugevaarlijke stoffen. De verontreiniging van de bodem kan zich daarbij binnen een kort tijdsbestek en zeer plaatselijk voltrekken, maar is veelal een breder en sluipend proces dat zich voltrekt via neerslag (zure re gen) of door geleidelijke afzetting van stoffen anderszins. Wanneer door plaatselijke toegift van stoffen aan de bodem (meststoffen, lekkende olietanks of rioleringen) na verloop van tijd verontreiniging van het grondwater optreedt, zijn de effec ten daarvan vaak ernstig, omdat er sprake is van onomkeerbare processen Steeds vaker worden in den lande ver ontreinigingen van het grondwater ge constateerd door nitraten en fosfaten of bestrijdingsmiddelen (bentazon). Verontreiniging van het grondwater wordt thans als een van de centrale mi lieuproblemen gezien. Waddinxveen is op verschillende fron ten actief ter bestrijding van bodemver ontreiniging. Hieronder wordt eerst in gegaan op bodemonderzoek en bo demverontreiniging, daarna op het preventief beleid: het voorkomen van bodemverontreiniging. WADDINXVEEN - Het Humanis tisch Verbond Midden Holland heeft zijn programma voor de tweede helft van 1990 geheel rond. Op dinsdag avond 4 september (21.00 uur) wordt gestart met een humanistisch cafe. Dit keer in cafe-restaurant Groot Stede lijk, Markt 44, Gouda. In een humanistisch cafe treffen allerlei mensen elkaar die aan de praat raken. Geheel vrijblijvend. Soms wordt spon taan een gedicht gelezen of gebeuren er andere verrassende dingen. In het op nieuw vernieuwde humanistische cafe zal steeds een interessante midden-hol- lander worden geïnterviewd. De eerste die daartoe is uitgenodigd is de inmid dels bekende Pauline Docter. Zij werkt als humanistisch geestelijk verzorgster te Gouda in het Bleulandziekenhuis en het Verpleeghuis Bloemendaal. Pau line vervult haar functie in teamver band met andere geestelijke verzor gers. Daardoor krijgt iedere patient/ cliënt in Bleuland en Bloemendaal die geestelijke verzorging die het best bij hem/haar past. Pauline zal worden geïnterviewd door Marry Menschaart. Wie haar en anderen wat beter wil le ren kennen is van harte welkom. De beleidsaanbevelingen voor de bo dem komen in Waddinxveen neer op: - Alert beleid ten aanzien van moge lijke bodemverontreinigingen; - Uitvoeren van bodemonderzoek op mogelijke verontreinigingen; - Sanering van verontreinigde grond; - Actief begeleiden omwonenden en andere bij bodemverontreiniging be trokkenen; - Versterking preventief beleid door intensivering controle op diverse mi lieuvoorschriften inzake bodemveront reiniging; - Voorbereiden en uitvoeren van een aktie Tankslag (ondergrondse opslag tanks). - Uitgangspunt bij leveranties: een schone grond-verklaring; - Streven naar het achterwege laten van toepassing van chemische onkruid bestrijdingsmiddelen in gemeentelijke plantsoenen; nader onderzoek naar de thans gebruikte middelen. Overscha kelen op mechanische bestrijdingsme- thoden op bestratingen, paden e.d. - Selectief gebruik van gladheidsbe- strijdingsmiddelen. - Bevordering van gebruik van andere materialen dan tropisch hardhout. doelgroep. ”Wij gaan weer naar school” wordt een jaarlijks terugke rend thema met een steeds uitgebreider arsenaal aan materialen en diensten; zo tigde bedrijf is uitgebreid met 650 vier kante meter. Dat gebeurde in ruim drie maanden tijd door een extra etage te realiseren op de lokatie waar voorheen de houtafdeling met zagerij was gehuis vest. Die afdeling werd tijdelijk in een loods aan de Jan Dorrekenskade-Oost ondergebracht. Lokaal programma voor schone bodem de kwantiteit konden de toegepaste hoeveelheden aanzienlijk worden ver minderd. Onderzocht zal worden wat de finan ciële gevolgen zijn van het geheel ach terwege laten van chemische onkruid bestrijdingsmiddelen. Uit een oogpunt van milieu dient dit laatste te worden nagestreefd; er zal wel meer mankracht benodigd zijn voor handmatig onder houd. Een nader onderzoek over de thans ge bruikte middelen zal worden uitge voerd. Ook op bestratingen, paden e.d. worden minder chemische bestrij dingsmiddelen toegepast. Het ligt in het voornemen daar zo veel mogelijk over te schakelen op mechanische be- strijdingsmethoden. - I r< Op deze plek op de hoek Jan Dorrekenskade-Oost en Alpherwetering is de uitbreiding van het Waddinxveense bedrijf gerealiseerd. (Foto: Archief). f -•Y.

Weekblad voor Waddinxveen | 1990 | | pagina 11