Driedaagse gezinsbeurs in tennishal Opnieuw actie voor kenteken graveren Tuinbouwvoorlichting irriteert ook hier Distributiecentrum bij tuinbouwveiling Inbrekers in winkels en bedrijven PvdA en VVD willen maatregelen treffen Verenigingen presenteren zich tijdens Coenecooploop Jeugdkoor in Gouda Voetbal- tournooi van Zonnig Zuid Fietstocht Hart- en Nierstichting Kerken open op jaarlijkse Monumentendag Ambachten Zonnetje Thema’s KENltKtN GRAVEREN Vuur en vlam Ligging Neel van Oosten in restaurant Wonen Brochure Verordening Bouwplan Attracties Diefstallen Podium Vragen I Pagina 13 Groen licht voor Un ro De gezinsbeurs Futura, die in het Tenniscentrum Waddinxveen gehouden zal worden, telteen 50-tal exposanten. niet gegraveerde auto. De gemeente Waddinxveen is ver heugd dat, na een langdurige proce dure en na een zorgvuldige afweging van de belangen meer ten aanzien van de landschappelijke inpassing, de reali sering van het distributiecentrum door gang zal vinden. veen volop valt waar te nemen, is een onderdeel van de computergestuurde kwekerij van tegenwoordig. Het ge bruik van steenwol, nieuwe meststof fen en computers die de vochtigheids graad en de temperatuur regelen zijn daarvan direct in het oog springende onderdelen. Het inschrijfgeld bedraagt voor vol wassenen 3,- per persoon; voor kin deren en 65+ers 2,-. Deze opbrengst komt geheel ten goede aan de Nier stichting en de Hartstichting. Er wordt uiteraard op veel meer plaat sen in de beurs gedemonstreerd. Zo laat de firma Lambooy het Waddinx- veense publiek kennismaken met ge- Het kunstmatige zonnetje, dat ook in de omgeving van nachtelijk Waddinx- 1 Woensdag 29 augustus 1990 i Op de beurs is speciale aandacht voor energie en milieu. Rondom de stand van het Energiebedrijf Midden-Hol- land is een aantal bedrijven en instellin gen gegroepeerd, met onder andere in formatie over de modernste c.v. en warwater-apparatuur, de nieuwe rijks- subsdidie op woningisolatie en zonne- energie. Zowel in de stand van het energiebe drijf als in die van de Stichting Bouw- voorlichting wordt informatie op maat verstrekt over de situatie bij u thuis. In de stand van De Energiekluis ook aan dacht voor rolluiken en haarden. Niet vast staat in hoeverre de nachtver- lichting schadelijk is voor de volksge zondheid. Bovendien is de wetgeving nog niet zo ingespeeld op die zeeën van licht in de kwekerijen. Ook de stand van de okale omroep RTW mag als attractie gezien worden. De luisteraars van de omroep kunnen nu ook eens persoonlijk kennis maken met medewerkers van de omroep. Be- langrijker is dat de bezoeker de tech niek achter de uitzendingen kan bekij ken en misschien zelfs zelf aan de knop pen mag zitten. Uiteraard is de beurs uitgebreider dan in zo’n kort bestek beschreven kan worden. Op de beurs zal men merken dat Waddinxveen een aantrekkelijk nieuw evenement rijker is. Deelne mende bedrijven en instellingen en de organisatoren zullen zich tot het uiter ste inspannen om er een gezellig en in formatief dagje-uit van te maken. Onderweg worden gratis verrassingen beschikbaar gesteld door de Waddinx- veense middenstand. De verlichte kassen, die de horizon in vuur en vlam lijken te zetten, veroorza ken natuurlijk ook overlast. Het felle nachtelijke licht schijnt bij omwonen den ook slapeloosheid en spanningen te kunnen veroorzaken. Slapen en wa ken hebben voor velen nu eenmaal te maken met de cyclus van licht en don ker. Daarentegen is de assimilatie-verlich- ting voor de kwekers niet meer weg te denken. Het hoog houden van hun sier- teeltnaam in de wereld vergt nu een maal veel vindingrijkheid en de groei- lampen zijn daar de laatste jaren een bekend voorbeeld van. De Neder landse bloemenveilingen hebben een jaarlijkse omzet van 4 miljard gulden, waarvan 70-80% naar het buitenland gaat. De gezinsbeurs Futura, die in het Tenniscentrum Waddinxveen gehouden zal worden, telteen 50-tal exposanten. Haarden en rolluiken zullen worden getoond in de stand van de Energiekluis van de Wilhelminakade. (Foto: Ar chief). WADDINXVEEN - Burgemeester C.M. van der Linden verricht don derdagmiddag 13 september om half twee in het Tenniscentrum Wad dinxveen aan de Sniepweg de opening van de gezinsbeurs Futura, die voor het eerst in Waddinxveen wordt gehouden. Op de beurs van het organisa tiebureau Futura uit Nieuwerkerk aan den IJssel presenteren zich drie da gen lang bijna 50 bedrijven en instellingen uit Waddinxveen en omgeving. raffineerd Japans suikerwerk. Ook Saida B.V. is op dc beurs aanwe zig. Dit Waddinxveense bedrijf is op al lerlei grote beurzen Wcst-Europa en de Verenigde Staten actief. Op 13, 14 en 15 september wordt onder andere dc nieuwste produkten gepre senteerd: zelf te vervaardigen luxe sie raden met behulp van een speciale "koud emaille-techniek”. Ook de be kende "krimpie-dinkie-folie" zal op de beurs te zien zijn. Het verzoek van Unigro voor juist deze lokatie is gebaseerd op overwegingen als de ligging nabij de rijkswegen A12 en A20, de mogelijkheid van een effi ciënte distributie, gelet op de reeds aanwezige bedrijven op deze lokatie, de mogelijkheid van direkte afname van groente en fruit via de veiling en het snel kunnen verwerven van perso neel in de direkte omgeving. Op 22 november 1989 heeft de raad van de gemeente Waddinxveen, vooruitlo pend op een herziening van het bestem mingsplan Veilingterrein Bredeweg, een voorbereidingsbesluit genomen om aan dit verzoek van Unigro tege moet te kunnen komen. Daarbij speelden naast de motieven WADDINXVEEN - ”De hinder die overmatige tuinbouwverlichting ver oorzaakt moet in het kader van een verscherpt hinderwetvergunningbe- leid worden aangepakt”. Dat vindt de WD in Waddinxveen. ’’Extreme ’nachtverlichting’ bij tuinbouwbedrijven wordt tegengegaan”. Dat vindt de PvdA in Waddinxveen. Beide standpunten komen voor in de partij programma’s van beide plaatselijke partijen toen ze aan de gemeente raadsverkiezingen van maart deelnamen. WADDINXVEEN - In de nacht van vrijdag 24 op zaterdag 25 augustus is de rijkspolitie geconfronteerd met een zestal inbraken in bedrijven en win kels. Allereerst werd getracht in te breken in een glasbedrijf op Coenecoop. Door een inwerking tredend alarm werd de politie gewaarschuwd. Bij komst van de politie bleken de daders verdwenen. Er wordt vooralsnog niets vermist. Ook werd getracht in te breken in twee winkels aan de Zuidplaslaan en een winkel/kantoorpand aan het Kon. Wil- helminaplein. Hier trachtte men toe gangsdeuren te forceren, hetgeen niet lukte. Meer succes hadden de daders bij win kels aan de Passage en de Brederolaan. Hier wist men wel binnen te dringen. Uit de winkel aan de Passage verdwe nen bescheiden. Op de Brederolaan werd een tas ont vreemd, die later leeg werd terugge vonden in het Warnaarplantsoen. De inhoud, een ring; geld en wat beschei den, bleek te zijn verdwenen. WADDINXVEEN - Het parkeerterrein bij het winkelcentrum Groens- voorde is donderdag 30 augustus van 9.00-17.30 uur opnieuw de plek voor het graveren van kentekens in auto’s. Hiermee herhaalt Automark die in juni werd gehouden en een groot succes is geworden. WADDINXVEEN - In het nieuwe res taurant Bibelot aan de Limaweg is een expositie van aquarellen van de Wad dinxveense kunstenares Neel van Oos ten ingericht. Het restaurant wordt 3 september officieel geopend. Zij laat geheel nieuw werk zien, mooi van kleur en aangepast aan het inte rieur van het restaurant. Zoals ook in Bibelot aan de Passage het geval was, zal haar werk ook in het nieuwe restaurant regelmatig te zien zijn. Neel van Oosten heeft deze zomer hard gewerkt om de wanden van het restaurant ”aan te kleden”. Ook op het gebied van wonen is veel te zien op de beurs. In Meubelstad Wad dinxveen ontbreken meubels uiteraard niet. Verder aandacht voor slaapka mers, keukens, tapijtreiniging, wand en plafondsystemen, zonwering, ver huizen en woningdecoratie. Moons Europatuin uit Boskoop zorgt bovendien voor een fraai groen ’’ei land” binnen de beurs. WADDINXVEEN - Vrijdagavond 31 augustus vanaf half zeven houdt de speeltuinvereniging Zonnig Zuid op het terrein van WSE-voetbal aan de Willem de Zwijgerlaan het jaarlijks te rugkerende voetbaltoumoii om de Zonnig-Zuid-wisselbeker. Zoals ieder jaar doen hier aan mee de vereniging O.M.O wat staat voor Om- de De Overkant”, de Festiviteitenvereniging ’’Zuidkade I” en uiteraard de speeltuinvereniging ’’Zonnig Zuid”. Het tournooi blinkt uit door sportivi teit. Omdat de vorige beker in het bezit is mogen blijven van de 3-voudigc win naar, wordt er nu gevoetbald om een nieuwe beker, die ter beschikking is ge steld door verzekeringsmaatschappij Vink. van Unigro, het gemeentelijk beleid ten aanzien van de ontwikkeling van bedrijventerreinen per bedrijfsseg- ment en de toename van de werkgele genheid in Midden-Holland een be langrijke rol. Naar verwachting zal het aantal ar beidsplaatsen aanzienlijk toenemen. Met name vrouwelijk personeel zal na drukkelijk bij de selectie worden be7 trokken, hetgeen uitstekend past bin nen het beleid van de gemeente Wad dinxveen op dit punt. Daarnaast liggen er uitstekende moge*- lijkheden voor het vervoer van de pro dukten van Unigro door de reeds op het veilingterrein gevestigde transport bedrijven. Terwijl tenslotte de Coöpe ratieve Tuinbouwveiling (Gouda en Omstreken b.a.) te Waddinxveen een belangrijk aandeel in de levering van de ”veilinggebonden”-produkten aan Unigro voor haar rekening zal nemen. De groeilampen verlengen het groei seizoen met name in de periode sep tember en april. Ze blijven dan ’s nachts branden. In Noord-Limburg heeft een natuur- en milieugroep tever geefs geprobeerd bij de Raad van State paal en perk te stellen aan het gebruik van assimilatieverlichting. Het verzoek om een hinderwetvergunning vanwege de lichtoverlast van groeilampen te schorsen werd niet ingewilligd. In de Remonstrantse Kerk is een ten toonstelling over karakteristieke pan den en plekken van Waddinxveen te bezichtigen. Speciaal voor de Open Monumentendag heeft de gemeente Waddinxveen de brochure ’’Karakte ristieken van Waddinxveen” samenge steld. Deze brochure geeft een beeld van de meest typerende gebouwen en land schappen van Waddinxveen. Er zijn veel foto’s in opgenomen die steeds het Waddinxveense heden met het verle den vergelijken. De aangegeven fiets routes achterin leiden langs alle mooie plekken die Waddinxveen rijk is. Het Landbouwschap bracht wel een Verordening Belichtingstoepassingen uit, maar deze verschaft weinig helder heid over de vraag of nachtelijke be lichting hinderlijk of zelfs schadelijk is. De verordening van het Landbouw schap laat de belichting slechts in twee gevallen toe: als de lichtintensiteit op de erfgrenzen van het tuinbouwbedrijf lager is dan 4 Lux (achtmaal de lichtin tensiteit van de volle maan) of als de buren van het bedrijf verklaren dat zij geen bezwaar hebben. De tuinders willen hun kassen aan de bovenkant niet lichtdicht afdekken om dat dan de temperatuur te hoog op loopt in de kas. Misschien kan in dit verband ook nog een Bijbeltekst van de profeet Jesaja aangehaald worden, die heeft gezegd: ”Wee degene die het kwade goed noemt en het goede kwaad; die het licht tot duisternis maakt en de duisternis tot licht...”. Het indertijd door Unigro NV te Hou ten ingediende bouwplan voor het dis tributiecentrum paste niet binnen de bepalingen van de geldende bestem mingsplannen. Op grond van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening kunnen Ge deputeerde Staten echter vrijstelling verlenen door een ’’verklaring van geen bezwaar” af te geven. Deze ver klaring is dus nu afgelopen dinsdag ver leend. Het Unigro distributiecentrum Schie dam, dat de winkels in Zuid-Holland bevoorraadt, is te klein geworden, mede door de expansie en de nog te verwachten expansie in de komende ja ren. Deze vestiging zal derhalve wor den gesloten. Verplaatsingsmogelijkheden naar el ders zijn eerder door het bedrijf nader onderzocht. Door de samenwerking van de Verenigde Distributiebedrijven en de op te heffen depots in Baren- drecht en Nieuwegein is een distribu tiepunt centraal in Zuid-Holland een ’’must” voor het bedrijf. Een en ander was voor Unigro aanlei ding aan de gemeente Waddinxveen te verzoeken medewerking te verlenen voor het oprichten van een distributie centrum op het veilingterrein aan de Bredeweg. Verder zorgt organisatiebureau Futura voor enkele attrracties. Bij het Ener gie- en Milieuplein wordt een bijzon dere robot geplaatst, die veel bezoe kers zal verrassen. Achterin de zaal wordt een kinder- speelhoek ingericht. Kinderen kunnen er creatief bezig zijn met onder andere klei, papier en het maken van vliegers. Door de begeleiders die continu in de speelhoek aanwezig zijn kunnen de kinderen zich laten schminken. Overi gens zal er voor de kinderen ook in de grote stand van Van der Wal Speelgoed veel te zien zijn. Voor de prijs van 25,- wordt met pro fessionele zandstraalapparatuur in en kele minuten het kenteken van ie- rfiands auto in alle ramen gegraveerd. Bij de prijs zijn twee beschaafde waar schuwingsstickers voor de voorportie- ren inbegrepen. Om de kentekens ’s avonds en bij slecht weer goed zicht baar te maken wordt een speciale (de letters witmakende) reflectielaag aan bevolen die (bij droog weer) voor 10,- Qver de gravure wordt aangebracht. In juni hebben tientallen mensen ge bruik gemaakt van de mogelijkheid hun auto beter te beveiligen door het Op professionele wijze laten graveren van het kenteken in alle ruiten. Nu is er Opnieuw een mogelijkheid voor hen die hun auto voor diefstal minder aantrek kelijk willen maken. ■timers, een gegraveerde auto kan niet hornaar verkocht worden met een vals (bok gestolen) kentekenbewijs (met een ander kentekennummer) omdat ie dereen het juiste kentekennummer in alle ruiten ziet staan. Dit is daar namelijk onuitwisbaar aan gebracht en het enige dat de dief kan doen is alle ruiten vervangen. Of deze abto laten staan en een ander uitkie nen. wat voor hem veel goedkoper en fimakkelijker is. Gegraveerde auto’s fijn daardoor beter tegen beveiligd dan Open Monumentendag wordt nu voor de vierde maal gehouden. De Brug- kerk en de Remonstrantse Kerk heb ben met rondleidingen, orgelbespelin gen en exposities steeds aan deze dag rrieegedaan. Het ligt in dc bedoeling dat ook een aantal andere kerken in Waddinxveen die dag open zijn. WADDINXVEEN/DEN HAAG - Levensmiddelengroothandel Unigro NV mag van de provincie Zuid-Holland bij de tuinbouwveiling aan de Bredeweg een regionaal distributiecentrum bouwen. De hal gaat de Schiedamse regio-vestiging van het bedrijf vervangen en kan er volgend jaar staan. Dc beurs wordt gehouden op donder dag 13 september (14.00-21.00 uur), vrijdag 14 september (14.00-21.(X) uur) en zaterdag 15 september 10.tXl-17.(X) uur). Dc toegangsprijs voor het bijzon dere gebeuren in dc tennishal naast het zwembadcomplex bedraagt 5,— (vanaf 12 jaar) en 2,50 voor 5-12 -jari gen. Kinderen tot 4 jaar hebben gratis toegang. Naast bedrijfspresentaties zijn er op de driedaagse Waddinxveense gezins beurs diverse attracties, waaronder een kinderspeelhoek, een verrassende ro bot, opmerkelijke ambachten en (sport)mode presentaties. Belangrijk thema binnen de beurs is het ’’Energie- en Milieuplein”. met on der andere informatie over de nieuwste subsidies op het gebied van energiebe sparing. De beurs is bedoeld voor in woners van Waddinxveen en de directe omgeving. Verwacht wordt dat tenmin ste 3.000 mensen een middag of avond uit zullen trekken voor een bezoek aan de beurs. Kort voor het sluiten van de inschrij ving kon nog een extra attractie aan het geheel worden toegevoegd. Rally-rij- der Kees Tijsterman (onder andere be kend van Parijs-Dakar) zal aanwezig zijn met een echte rally-wagen. WADDINXVEEN - De schaatsvereni ging De Gouwe Streek, die zaterdag 6 oktober in het bedrijvenpark Coene coop de gelijknamige wedstrijdloop en een aantal prestatielopen voor het hele gezin houdt, heeft alle (sportvereni gingen in Waddinxveen gewezen op de mogelijkheid reclame te maken. Iedere vereniging kan de beschikking krijgen over een halve marktkraam om leden te werven of andre activiteiten te ontplooien. De kosten zijn per vereni ging 20,Dit is slechts een gedeelte van de kraamhuur die De Gouwe Streek mede dank zij de sponsorbijdra gen zo laag hebben kunnen houden. De verenigingen hebben van de organi serende schaatsvereniging een brief en een informatieformulier gekregen. Zo heeft elke club de kans geboden gekre gen om zich op die eerste zaterdag in oktober op het voor het verkeer afge sloten bedrijfsterrein te presenteren. Geregeld is dat de deelnemende ver enigingen in hun kraam alleen artike len mogen verkopen, dié in het karak ter van de vereniging gebruikelijk zijn, mits niet concurrerend met het Wad dinxveense bedrijfsleven. Het is verbo den om drink- en etenswaren te verko pen en kansspelen of loterijen te hou den. Volgens het ministerie van Justitie steeg het aantal gestolen personenau to’s van 14.366 in 1980 tot 26.118 in 1988. En dat waren er dan weer 1000 meer dan in 1987. Toch gaat de laatste jaren de stijging van het aantal gestolen auto’s minder snel dan begin jaren tachtig. Misschien hangt dit samen met het feit dat burgers en overheid meer geld zijn gaan uitgeven voor preventie. Voor wat betreft personenauto’s is dat maar goed ook, want de kans dat een gesto len auto weer teruggevonden wordt is gedaald van 20% in 1982 naar 14% in 1988! ”Bij verlies van je papieren krijg je te genwoordig in Nederland altijd weer hetzelfde kentekennummer terug! Dus problemen kun je zelf nooit krijgen. Ook verzekeraars hebben ontdekt dat het graveren van kentekens in alle ra men waarschijnlijk de goedkoopste diefstalpreventie is die er is. In Frank rijk en Italië zijn alle duurdere auto’s al verplicht om hun ramen te laten grave ren. In Engeland is graveren al sedert 20 jaar mogelijk en ondertussen alge meen”, aldus het organiserende Auto- mark. WADDINXVEEN - Zaterdag 8 sep tember wordt weer de jaarlijkse fiets tocht van de Waddinxveense afdelin gen van de Nierstichting en de Hart stichting en de afdeling Boskoop van de Hartstichting gehouden. De startplaats is tussen negen en elf uur bij het politiebureau aan de Mozart- laan in Waddinxveen. De afstanden die gereden kunnen worden zijn 20 en 45 km. Gefietst wordt er naar de Reeu- wijkse Plassen en omgeving. Er zijn duidelijke routebeschrijvingen. *Automark herhaalt komende donderdag het kenteken graveren in auto’s öp het parkeerterrein Groensvoorde. (Foto: Automark). i Unigro BV (jaaromzet 3 miljard gul den en een nettowinst van 23,8 miljoen gulden en exploitant van de winkelfor mules Super, Cirkel en tweederde van de Spar-winkels) krijgt in Waddinx veen minstens 200 arbeidsplaatsen. Hiertoe behoren ook 40 administra tieve banen. Het regionaal distributie centrum heeft per dag 70 vrachtwagens nodig voor het vervoer van groente, fruit en levensmiddelen. Voor de langverwachte bouw van het distributiecentrum zette Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland vorige week dinsdag het licht op groen. Volgens B. en W. is de komst van Unigro N. V. ex tra belangrijk voor de veiling nu de aanvoer van produkten naar de veiling sterk zal toenemen. Deze toename is het gevolg van de ontwikkeling van het tuinbouwgebied ’’Hasselthoeve” in Waddinxveen en Moerkapelle en de toetreding door een groot aantal leden van de veiling Leiden tot de Coöpera tieve Tuinbouwveiling (Gouda en Om streken b.a.). Vanuit het oogpunt van prijsvorming is het dringend noodzakelij k dat de koop kracht wordt vergroot. De komst van Unigro is daartoe een belangrijke voor waarde. Zowel de veiling als de ter plaatse ge vestigde transportbedrijven zien de komst van Unigro als belangrijke aan vulling op hun activiteiten. De vesti ging maakt het mogelijk dat ”just-in- time-systemen” (vaste uitbestedings- en toeleveringsrelaties tussen bedrij ven) optimaal kunnen worden benut. Een vestigingsplaats, strategisch gele gen ten opzichte van inkoop- en afzet markt is daarbij een ander belangrijk uitgangspunt. De gunstige ligging van de veiling ten opzichte van het glastuin bouwgebied en de mogelijke nieuwe glastuinbouwgebieden in de regio (in richtingsplan tussengebied) onder streept dit uitgangspunt nog eens. In het hart van de beurs, pal naast het terras, wordt een podium opgericht voor (sport)mode-presentaties en sportdemonstraties door sportschool Den Edel. Aan de mode verwante bedrijven ver zorgen demonstraties in hun eigen stand. Zo kunnen beursbezoekers in de stand van schoonheidssalon Thea ken nis maken met professionele schoon- heidsverzorging en de daarbij beho rende produkten. Bastiaan Optiek ver zorgt gratis oogmetingen. Ook bruidsmode komt aan bod. Druk kerij Van der Vlist vraagt aandacht voor familiedrukwerk met een bruidje in de stand. Een stand verder kan men in de stand van De Koetserij informatie opdoen over het trouwen per koets. Dit Goudse bedrijf beschikt over een groot aantal koetsen, die, getrokken door Friese paarden, overal in de regio worden ingezet bij bruiloften en derge lijke. Een van die koetsen is op de beurs te zien. De tuinbouwverlichting is deze zomer behoorlijk in de schijnwerpers komen te staan door procedures voor de Raad van State. In dit gebied weet men er ook alles van. Want in het agrarische achterland van Waddinxveen wordt het ook in het komende seizoen weer niet meer donker. De Waddinxveense nachthemel is dank zij de assimilatie-verlichting fel oranje geel gekleurd. De groeilampen laten snijbloemen, zoals rozen en chrysanten ook in de winter sneller groeien. Nieuwe knoppen lopen sneller uit (twee knoppen tegelijk) in zes weken (was zeven weken) tijd. De bloemen, die door het felle licht geprikkeld wor den om de produktie ook in de kleine nachtelijke uurtjes voort te zetten, hebben een betere kwaliteit en zwaar dere takken. De kweker vaart wel bij deze betere resultaten. GOUDA - Het Waddinxveense jeugd koor Vox Jubilans doet zaterdagavond 8 september om half acht in de St. Jans- kerk in Gouda mee aan de jeugdappèl- avond van de Hervormd-Gerefor- meerde Jeugdbond (HGJB) in Zuid- Holland. Het thema van deze met het HGV te Gouda belegde avond is ”Er is toe komst”. -De andere medewerkenden zijn ds. Joz. A. de Koeijer, jongeren koor ’’Come let us sing” en de organist Jan Mulder. Na afloop is er gratis koffie en frisdrank en bestaat de mogelijkheid om infor matiestands van verschillende organi saties te bekijken. I I ^VADDINXVEEN - Op de Open Mo numentendag, die volgende week za terdag 8 september zal worden gehou den, staan Waddinxveens enige twee 'officiële monumenten weer open voor Jjezoek: de Hervormde Brugkerk aan de Kerkweg-Oost en de Remon strantse Kerk aan de Zuidkade. 'Beide kerken zijn die dag geopend van 10.00-17.00 uur. Organisten zullen de gehele dag korte orgelbespelingen ten gehore brengen. In de Brugkerk is een kleine expositie ingericht over de kerkelijke situatie in Waddinxveen anno 1790. Voor de sa menstelling daarvan tekent kerkarchi- $aris C. Neven. Volgens de Waddinxvener waren de ja tten negentig van twee eeuwen geleden een zeer turbulente tijd. Om de nieuwsgierigheid te wekken stelt hij vijf vragen die op de kleine tentoonstel ling beantwoord zullen worden. Wie was de predikant, die na drie jaar zijn ambt neerlegde wegens zwakte en daarna in Bloemendaal ging wonen om daar onnoemelijk hard te gaan werken aan een complete vertaling van de Bij- En hoe was het mogelijk dat zijn opvol ger afgezet werd als hoogleraar, terwijl zijn werk tot op heden niet verouderd is? Waarom was de derde predikant uit die jaren een voorstander van gewapende kerkgangers? Hoe was het mogelijk dat hij door een leger verdreven werd van de kansel en dat na enkele jaren zijn opvolger voor een ander leger het veld moest ruimen? En tenslotte, wie was de predikant die - - zijns ondanks het gezelschapsleven op moord-Moiennng-Overtoom, deed bloeien en drie jaar geen salaris speeltuinvereniging ”De Ov freeg? d“ c—-- V-'.A TEAS™ W -

Weekblad voor Waddinxveen | 1990 | | pagina 13