naast Beukenhof ICOLOPHONi Boogh schrijft boek Makelaarskantoor ■I llll Over het Tanaka-rapport Gemeente treft zes maatregelen Boek nu uw wintervakantie bij de Rabobank. Rabobank O Meer bank voor je geld Basismarkt parkeren De Pater BV naar de Kerkweg-Oost Weekenddienst dierenarts: Plannen Helder Notarishuis Parkeren Soekarno Rapport Dorpstraat •1 KV wil blijven l\Li 111\diensten Pagina 5 Weekblad voor Waddinxveen - Woensdag 5 september 199b ZONDAG 9 SEPTEMBER 1990 0088 Ondertrouwd: W.F.F. van der Greft en C.C. Vermeij; P.J. van der Laarse en E.J. Kersbergen; B.A. Sinnige en G.C. Pijnacker; H. Hofstede en H. Assid; H. Vermey en J. Koeiewijn; R. Verlooij en B.J. van de Graaf; M.C. van Dam en C.N.D. Bakker. Gehuwd: N. Breedijk en I.C. van ’t Hof; J. Peperkamp en M.E. van Weerdhuizen; P.J.J. van Gorp en MJ. van der Meulen; H.H.J. Wolbers en K. Zalm; J.H.J. Runtuwailan en J. Sanner; Jonkheer H.E.G. Boreel en J. van der Gaag. J. Slager, Kerkweg-Oost 220, tel. 12737 (bij afwezigheid dierenarts Y.M. Klaare, Turfmarkt 94, Gouda, tel. 01820-18995 of dierenarts F.H.E. Edens, Bunchestraat 60, Reeuwijk, tel. 01829-4028). Kerkgebouw Zuidkade: 10.00 uur ds. E.H. Cossee, Rotterdam Inmiddels is met Van Leuwen’s Zuivel handel op initiatief van de gemeente gesproken over de nieuwe bebouwing, waarbij de bereidheid is uitgesproken om het gemeenschappelijk gebruik van de in- en uitrit en het parkeren op eigen terrein in goed overleg te regelen. Notaris J. in ’t Hol, die in 1967 in Wad dinxveen werd benoemd, heeft maar tijdelijk in het oude notarishuis ge woond. Daarna vestigde hij zich aan de Prinses Beatrixlaan. Het oude notarishuis kwam toen in handen van de gemeente en vestigde er de Stichting Streekmuziekschool Wad dinxveen in. De muziekschool ver huisde naar het oude raadhuis aan de Zuidkade nadat prins Bernhard in 1978 het nieuwe gemeentehuis in gebruik had genomen. Jaap Boogh, die als kapitein bij de in lichtingendienst van de Koninklijke Luchtmacht actief was, heeft ongeveer drie jaar aan zijn boek gewerkt. De Waddinxvener belicht erin de feiten en achtergronden van het reeds in de tweede helft van de vorige eeuw gewor telde streven van Japan een wereld macht te worden. Een streven dat onvermijdelijk zou lei den tot de mensen en materieel verslin dende Pacific-oorlog 1941-1945 en de teloorgang van het even rijke als zwak verdedigde Nederlandse rijksdeel in Zuidoost-Azië. ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1990 EN ZONDAG 9 SEPTEMBER 1990 Voor de praktijk van de huisartsen Van Heel, Siemons, Hertogh en Wilms heeft dienst: Arts: W. A. v. Heel, Mozartlaan 2-4, tel. 12676. Voor de praktijk van de huisartsen Blom, Glaser, Van der Linde, Hemminga en Vreeken heeft dienst: Arts: B. Glaser, Souburghlaan 13015, tel. 14100. Dienstdoende apotheek: F.F. van Dijk, Kerkweg-West 64, tel. 17255. Dienstdoende verloskundige A. Voss-Becks, Peuleyen 60, tel. 16801. Er zijn dan ook plannen ontwikkeld die Hetgeen zich voor en na die fatale da tum afspeelde wordt door de Waddinx- veense auteur op heldere wijze uit de doeken gedaan, met blikken voor en achter de schermen van de diverse be trokken diplomatieke, militaire en ge heime diensten. ■I NEDERLANDS HERVORMDE KERK Brugkerk 9.30 uur ds. G.C. Kunz 17.00 uur ds. J.W. Goossen De Hoeksteen: 9.30 uur ds. H. Schipaanboord 18.30 uur ds. G.C. Kunz Bethelkerk: 9.30 uur ds. J.W. Goossen 17.00 uur ds. H. Schipaanboord Rehobothschool, Sperwerhoek: 9.30 uur dhr. L. A. Burger, Rijssen Immanuëlkerk: 9.30 uur ds. A.A. van Houwelingen 19.00 uur ds. A.A. van Houwelingen GEREFORMEERDE KERKEN Kruiskerk: 10.30 uur ds. P.A.C. Bongers 17.00 uur ds. P.A.C. Bongers Ontmoetingskerk: 9.30 uur ds. J.C. de Moor 17.00 uur geen dienst REMONSTRANTSE GEMEENTE (in samenwerking met de Vrijzinnig Hervormden) Het toenmalige lege en vervallen nota- Het nieuwe kantoorpand met boven woning wordt niet direct aan de Kerk- weg-Oost gebouwd. Het is wat naar achteren tegen het jongerencentrum De Bonkelaar gedacht. Aan de voor zijde kan met vijf auto’s worden gepar- Weekblad voor- Waddinxveen Uitgeverij: VETA B.V. Directie: F. van Kempen Redactie: B.J. Woudenberg Redactie-adres: Peuleyen 144, 2742 EN Waddinxveen Telefoon: 01828-15594 Ad vertentie-af del ing Oranjelaan 9, 2741 EP Waddinxveen Postbus 116, 2740 AC Waddinxveen Telefoon: 01828-14788 Openingstijden: Maandag t/m Donderdag: 8.30-17.30 uur Vrijdag: 8.30-12.30 uur Klachten bezorging: Sweelinckhof 31, 2742 CB Waddinxveen Telefoon: 01828-18950 Klachten over de bezorging vóór donderdag 18.00 uur melden. Postabonnement: 33,-per halfjaar. Advertentie-tarieven: Losse mm-prijs 0,49 (exclusief BTW); contract-tarieven en tekst-advertenties op aanvraag. Piasweg wordt nu veiliger GER. KERK (VRIJGEMAAKT) Kerkgebouw Kruiskerk, Passage 8.30 uur ds. L.S.K. Hoogendoom 14.45 uurds. L.S.K. Hoogendoom BAPTISTENGEMEENTE ALPHEN AAN DEN RIJN Triomfatorkapel Molenwerfstraat: 10.00 uur ev. J. Leidekker 18.30 uur ds. G.W. Lorein JEHOVAH’S GETUIGEN Koninkrijkzaal Burgemeester Trooststraat 4: 10.00 uur openbare toespraak 11.00 uur wachttorenbespreking CHR.GER.KERK BOSKOOP 9.30 uur ds. M.J. Oosting 17.00 uur ds. M.J. Oosting De kort daarop uitgebroken wereld wijde economische crisis maakte voor bepaalde Japanse militaire elementen die haakten naar imperialistische ex pansie, de weg vrij. Stap voor stap, ge staag en onstuitbaar, ging Japan deze heilloze weg, die voerde naar 7 septem ber 1941: de dag van de onverhoedse aanval op Pearl Harbor, de vitale Ame rikaanse marinebasis op Hawaii. WADDINXVEEN - De Pater Makelaardijk BV wil een nieuw kantoor pand bouwen op de plek aan de Kerkweg-Oost - tussen het parkeerterrein Beukenhof en Van Leeuwen’s Zuivelspeciaalzaak - waar tot 10 jaar gele den het oude notarishuis stond. Allerlei woningbouwplannen zijn voor die plek, waarlangs het tracé van de verlengde Rijnlandstraat komt te lo pen, nooit van de grond gekomen. De nieuwe winterreisprogramma’s zijn binnen. Boordevol prachtige bestemmingen. Ook het nieuwe Rabobank Vakantie Magazine is uit. Evenals trouwens de unieke Rabobank WinterVakantieWijzer. Kom snel langs. Wacht niet te lang. Er is nu nog volop keus. Onze reisadviseur zal u graag wegwijs maken in het grote aantal mogelijk heden. En u adviseren bij de boeking van uw favo riete vakantie. Tot ziens bij de Rabobank. WADDINXVEEN: Kerkweg-Oost 161 - Tel. 01828-14566 - Bijkantoor: Groensvoorde 14 BOSKOOP: Overslag 12-Tel. 01727-15540 Burg. Colijnstraat 22 - Tel. 01727-14141 Bijkantoor: Puttelaan 144 - Tel01727-12400 Het is niet ondenkbaar dat bijvoor beeld de vele Japanse investeringen en beleggingen in de Amerikaanse staats schuld in de toekomst zullen leiden tot een nieuwe bron van hevige politiekq spanningen op het wereldtoneel. Geboren: Roxanne, d.v. R.A.E. de Boer en P. Ras; Ricardo Roberto Michel, z.v. Q.F.G.E. Croes en C.H. van den Bosch; Cornelis, z.v. S. Klapwijk en M.J. Dees; Wesley, z.v. H.B.J.B. Brinkhorst en S.R. van den Berg; Danissa, d.v. E. van Dodewaard en M.H.B. Kortland; Nicoline Elisabeth, d.v. J.F.M. van derZwet en E.J.T.M. van der Louw; Erik John Cornelis, z.v. B.A. van der Put en A.C.P. van Vliet; Roel Bernard, z.v. A.V. Herrebrugh en C.J.M. Kröse; Helene, d.v., Jan-Peter, z.v., Hanneke, d.v. P. Bontenbal en G. Zandee; Berthe Gerlinde, d.v. M. Tellegen en H. Nagelhoud; Arie Maggiel, z.v. R.W.M. de Bruin en T.M. Boon- stoppel; Sharona, d.v. A.J. van Es en A. Melkert; Christiaan Roelof, z.v. R.S. Olsder en H.C. van de Weerd; Marjolein Eline, d.v. G. van Beem en L.C.G. de Graaf; Sanne, d.v. R. van de Wijngaard en M.L. Beekhuizen; Elsje, d.v. A.J. Hoogendoom en A Slootweg; Maresi Evianne Gerdine, d.v. R.A. Wijs en E.A.B.M. Wezenberg. Overleden: Verboom w.v. B. Oosterom, Maria, oud90 jaar; Geer lof wv D. Degenhardt, Jacoba Johanna, oud 87 jaar; van den Ban w.v. M.A.M. Verzijden, Pleuntje Neeltje, oud 92 jaar; Springint- veld wv J. Koster, Adriana Cornelia, oud 69 jaar; Hofman, Tijmen, oud 73 jaar; Stouthart ev de Heer, Antje D., oud 62 jaar; de Gruil wv Rietveld, Adriana, oud 82 jaar; Bremmer, Paulus, oud 58 jaar; Bijlsma, Lieuwe, oud 77 jaar; Pinkse Leonardus J., oud 81 jaar. sMEDISCHE,.,.., kccrd op eigen terrein. Voor het bouwplan is een wijziging van het bestemmingsplan Stationsstraat nodig, omdat de gronden ter plaatse nu nog de bestemming bijzondere bebou wing, tuin, plantsoen, berm en wegver harding hebben. Het gemeentebestuur is blij dat na zo veel jaren van praten en onzekerheid de kale plek van het voormalige nota rishuis bebouwd gaat worden. Het ma kelaarskantoor krijgt op de begane grond ontvangstruimten voor bezoe kers. Op de eerste verdieping komen kantoorruimten. --I HERVORMD GEREFORMEERDE GEMEENTE Elke donderdagavond in kerkgebouw Rem. Kerk, Zuidkade: 19.45 uur bijbellezing door ds. D. Chr. Overduin van de Hervormd Gereformeerde Gemeente te Hilversum OUD-GEREFORMEERDE GEMEENTE IN NEDERLAND Kerkgebouw Mercuriusweg 29: Iedere zondag 10.00 en 18.30 uur leesdienst CHR. AFGESCHEIDEN GEMEENTE Kerkgebouw Dorpstraat 3: 9.30 uur ds. N. v.d. Want 17.00 uur ds. N. v.d. Want Elke Woensdagavond: 19.30 uur ds. N. v.d. Want ROOMS-KATHOLIEKE KERK St. Victorkerk: Zondag: 09.30 uur Woensdag: 19.00 uur Vrijdag: 19.00 uur Ontmoetingskerk: Zaterdag: 19.00 uur Zondag: 11.15 uur Dinsdag: 08.45 uur (klassemis) Donderdag: 09.00 uur Elke 2e vrijdag van de maand: Anne Frank-centrum om 10.00 uur (dan vervalt de dienst van 19.00 uur) GEREFORMEERDE GEMEENTE BOSKOOP Kerkgebouw Mendelweg: 9.30 uur leesdienst 15.00 uur ds. A. Bac Mededeling: De regeling ’’medische weekeinddienst” is uitsluitend bedoeld voor dringende gevallen, waarvan de behandeling niet tot de eerstvolgende werkdag kan wachten. Spreekuur waarnemend huisarts op zaterdag en zon dag van 10.00-11.00 uur en van 16.00 tot 17.00 uur. Voor deze spreekuren behoeven geen afspraken gemaakt te worden. Aanvraag visites gedurende dezelfde uren als waarop er in het weekeinde spreekuur wordt gehouden. Buiten deze tijden is de waarnemend huisarts alleen voor zeer dringende spoedgevallen bereikbaar. kerk In de afgelopen jaren is de verkeersin tensiteit op de Piasweg gestaag toege nomen. Het betreft hier voor een groot deel doorgaand verkeer van Boskoop richting Zevenhuizen en de A12 en te rug. Naast de functie die de karakteristieke Piasweg voor autoverkeer vervult, ver vult de Piasweg tevens een belangrijke functie voor het (brom)fietsverkeer. De verhardingsbreedte van de Piasweg bedraagt vijf meter en de bomen staan slechts 60 cm van de kant van de ver harding. Ondanks dit smalle wegpro- fiel wordt er, door het gestrekte tracé van de 3 km lange weg, alsmede de in goede conditie verkerende verharding, met veel te hoge snelheden gereden. Snelheden ver boven de 100 km/uur zijn geen uitzondering en in de afgelo pen jaren heeft dit geresulteerd in di verse eenzijdige ongevallen met over het algemeen zeer ernstige afloop. ”Wij achten deze situatie, gezien de huidige en de nog te verwachten ver keersintensiteit van het snelverkeer niet langer verantwoord”, aldus de ge meente. Jaap Boogh - bij de Koninklijke Lucht macht destijds (mede) belast met het verzamelen en ordenen van militaire inlichtingen - was gedurende de con frontatie met het Soekarno-bewind in de jaren vijftig geplaatst bij een gespe cialiseerde dienst op Nieuw-Guinea, het huidige Irian Jaya, waar nog overal resten van de Japanse oorlogsmachine aanwezig waren. Mede uit hoofde van zijn werkzaamhe den verdiepte hij zich sindsdien in Ja pans drijfveren - een uitvoerige bron nenstudie kristalliseerde tenslotte tot deze bijzondere uitgave, waarin tal van onbekende of inmiddels in de vergetel heid geraakte gebeurtenissen, van vaak grote en verreikende historische bete kenis, boeiend zijn beschreven. verschijnen. Een gebonden exemplaar gaat ongeveer 40 gulden kosten. Hij beperkt zich daarbij niet tot louter het verleden, maar trekt lijnen door naar het heden. Aan de hand van sail lante voorbeelden toont Jaap Boogh aan dat vijfenveertig jaar na de Tweede Wereldoorlog de doelstelling van hets Tanaka-rapport, het Japanse streven naar wereldoverheersing, niet is opge-j geven - nu met gebruikmaking van fiJ nancieel-economisch geweld. als doel hebben het doorgaande ver keer over de Piasweg te verminderen en de snelheid van het overblijvende bestemmingsverkeer af te remmen, waarmee getracht wordt van de Pias weg weer een veilige, fietsvriendelijke route te maken. De maatregelen behelzen onder meer het volgende: 1. Over de gehele lengte van de Pias weg zullen kantstrepen worden aange bracht met een onderlinge afstand van 4,50 meter. Hierdoor zal de Piasweg vi sueel versmald worden (deels reeds uit gevoerd); 2. De bestaande asmarkering zal wor den verwijderd (deels reeds uitge voerd); 3. De bermen zijn inmiddels verste vigd; 4. Op regelmatige afstanden zullen ver- keersremmende maatregelen, in de vorm van zes asverspringingen worden aangebracht. De (brom)fietser behoeft niet uit te wijken; 5. Op de Piasweg zal een maximum snelheid van 60 km/uur worden inge voerd; 6. In de Dorpstraat zijn plaatselijk en kele barrières aangebracht welke de route minder aantrekkelijk maken voor doorgaand snelverkeer. WADDINXVEEN - De Vendex Food Groep BV, die voor de Basismarkt help pand van T.C. Brouwer aan de Nesse, 32 huurt, heeft er bij het gemeentebe-i' stuur op gehamerd dat het langs de Gouwe-oever te maken ontmoetings-i1 gebouwtje voor ouderen geen druk uit->- oefent op de ’’vocfr onze rekening aan-h gelegde 17 parkeerplaatsen”. In een brief aan B. en W. schrijft mr. P.A.M.H. van Ooij op zichzelf geen bezwaar te hebben tegen het nieuwe gebouwtje van de Stichting De Hef-j’ brug, maar wel tegen de gekozen loka-. tie. Tegen die plek was oud-winkelier en Oranjelaanbewoner T.C. Brouwer’ ook al aan het protesteren geslagen. De Vendex Food Groep BV pleit dan ook voor de tweede maal voor een ver-‘‘ plaatsing van de gekozen lokatie en wel in de richting van het pand van G. Re- horst. De Basismarkt wil namelijk na de bouw van het ontmoetingsgebouwtje'; het gebruik van de aanwezige parkeer-, plaatsen ongestoord kan voortgaan en dat de bezetting ervan niet door de be-1 zoekers van het gebouwtje zal geschied den gedurende tijden dat de Basis- markt open zal zijn. Het ontmoetingsgebouwtje voor oude-! ren wordt naar een ontwerp van archi-l tectenbureau Stuurman Partners BV neergezet in opdracht van de aan de; Noordkade 59 zetelende Stichting Hef- brug Waddinxveen. Het gebouwtje, waar naar verwachting' dagelijks 12 ouderen elkaar kunnen ontmoeten voor gesprek, een spelletje kaart, krantlezen en uitkijken over de Gouwe, kost 35.000,-. WADDINXVEEN - Met een zestal maatregelen gaat de gemeente Wad dinxveen proberen de Piasweg verkeersveiliger te maken en de daar gere den snelheden omlaag te krijgen. De uitvoering van het karwei, dat aan sluit op de succesvol gebleken proefafsluiting van de Dorpstraat, is al be gonnen, zo heeft wethouder Joop Neele (PCW) in de raadscommissie voor Openbare Werken en Verkeer gezegd. Van Openbare Werken-di- recteur ing. S. van Houten hebben de Plasweg-bewoners inmiddels een brief gehad. De titel van het boek heeft Jaap Boogh ontleend aan het zogeheten Tanaka- rapport, de beruchte nota die de; Ja panse generaal baron Giichi Tanaka, premier en tevens minister van Buiten landse Zaken, in 1927 aan zijn keizer voorlegde. In dit geschrift, waarin niets meer of minder de Japanse zucht naar wereld heerschappij was vervat, werd Neder- lands-Indië met name genoemd als het rijkste grondstoffengebied in Azië. WADDINXVEEN - De Waddinxveense oud-luchtmachtofficier J.L. Boogh (62) van de Peuleyen heeft het boek ”Het Tanaka-rapport en dé verovering van Nederlans-Indië” geschreven. Dit door de Naardense uit geverij Lunet uitgegeven boek telt 144 pagina’s en zal volgend voorjaar Met de grondaankoop, nieuwbouw en inrichting is volgens makelaar P. de Pa ter sr. ongeveer acht a negen ton ge moeid. Hij verwacht voor het einde van dit jaar met de bouw te kunnen begin nen. Het complex, dat is ontworpen door het architectenbureau Stuurman Partners BV, omvat drie lagen. Op de bovenste laag is een penthouse gedacht voor de 26-jarige Peter de Pa ter, een zoon van de Waddinxveense makelaar, die nu nog is gevestigd in een woonhuis aan de Schielandweg, waar 6 mensen werken. De nieuwbouw heeft De Pater Makelaardij BV nodig voor een betere interne organisatie, een be tere dienstverlening en in verband met de toegenomen werkzaamheden. Zo gaat het nieuwe - drie lagen tellende - kantoorpand van De Pater Makelaardij BV aan de Kerkweg-Oost, op de plek van het oude notarishuis, eruit zien. (Tekening: Stuurman Partners BV). De raadscommissie voor Openbare Werken en Verkeer heeft positief ge reageerd op het door de gemeente ge maakte evaluatieverslag van de proef afsluiting Dorpstraat. Hoewel de PvdA heeft geprobeerd aan de afsluiting een einde te maken, om-; dat de afsluiting chaotische en ver-, keersonveilige situaties tot gevolg zou. hebben gehad, is daar in de praktijk' niets van gebleken. Op de Piasweg is nu sprake van tenmin-i ste 14% minder doorgaand verkeer,' maar omdat het gaat om anonieme tel-j lingen zou dat in werkelijkheid we) eens 25% kunnen zijn. Uitgegaan was van 30%Verwacht wordt dat de maat regelen die op de Piasweg worden ge-; troffen hieraan ook het hunne zullen- bijdragen. In de raadscommissie betoogde D’66-,' raadslid Wim de Wit dat hij toch wat| meer resultaat van de proefafsluiting' had verwacht. Ook PvdA-raadslid Ge-, rard Torenbeek plaatste kritische kant-' tekeningen. WD-raadslid Jaap van den Berg benadrukte dat alles in het werk gesteld moet worden om de te hoge snelheden op de Piasweg aan te pakken. De tijd wordt nu rijp om te gaan den ken aan de inrichting van de Dorpstraat tot een winkelerf, zo liet verkeerswet houder Joop Neele weten. Daarbij zal de buurt middels een enquete en een informatiebijeenkomst worden betrok ken. Met het winkelerf zullen de lelijke rioolbuizen in verband met de proefaf sluiting worden vervangen door een vriendelijker ogende barrière. rishuis werd in juni 1980 gesloopt. Ac ties om het karakteristieke pand uit 1859 voor de slopershamer te behou den en gerestaureerd te krijgen misluk ten. Op een in maart 1980 door het gemeen tebestuur in het blad ’’Heemschut” ge plaatste advertentie om het voor 90.000,- te kopen met een jaarlijkse erfpachtscanon van 20.000,- rea geerde niemand. In het notarishuis werkten de Wad dinxveense notarissen A.N. Molenaar, mr. I. Molenaar, G. Vos, D.B. van der Most en J. in ’t Hol. Het door A.N, Molenaar gebouwde notarishuis kreeg in 1859 de naam ’’Genot en Zorg”. Het was een voornaam herenhuis, omgeven door een fraaie tuinVoor het huis liep een brede sloot met een dam waarop een sierlijk hek van smeedijzer stond. Notaris G. Vos kocht het huis in 1910 en veranderde de naam in Ameborch (Rondom Water). Aan de noord-, zuid- en westzijde van het pand bevon den zich sloten. Aan de zuidzijde, waar nu de Stationsstraat ligt, liep zelfs een brede sloot, de Vaart genaamd, die op de Petteplas uitkwam. In één van de vleugels van het huis kwam een winke lier. ■BURGERLIJKE.,.J

Weekblad voor Waddinxveen | 1990 | | pagina 5