SLEUR KENMERKTE OPEN KERKENDAG Simon Pille wordt 90 j aar NEGEN TON MEER VOOR KABELNET Boekje met 20 mooie plekken Is Waddinxveen toe aan Kerkepad? Geen werk voor 549 W’veners vrouwen Receptie zaterdagmiddag Voor renovatie en uitbreiding aantal kanalen Veiling- directeur J.C. Brand Wasmachine zet flat onder water Theo den Boon in Wassenaar Christelle Mode bij Plattelands- CDA tegen terrein model vliegtuigen ’’Karakteristieken van W’veen” V [i INTA BV Uit de kluis Bestand Besturen Organisatie Aandachtspunt Mannen I Rayon Sleur Routes (Jito Bestuur Ijssalon Expositie Collecte Vrouwen ABP Pagina 15 Weekblad voor Waddinxveen - Woensdag 12 september 1990 TEVENS ACCESSOIRES, STEMMEN EN REPAREREN Geopend: Donderdag Vtn zaterdag van 09.00-17.00 uur. PIANOHANDEL MOS EN SPETTER St. VICTORPLEIN 2 WADDINXVEEN TEL. 01828-11697 NIEUWE EN GEBRUIKTE PIANO’S De bijna 90-jarige S. Pille gaf zaterdag het startsein voor de jaarlijkse fietstocht van de Hart- en Nierstichting in Waddinxveen. De tocht voerde naar Reeuwijk en omgeving. (Foto: Sjaak Noteboom). WADDINXVEEN - Waddinxveens oud-wethouder voor de Partij van de Arbeid en oudste ereburger S. Pille van het Jan van Bijnenpad wordt vol gende week maandag 90 jaar. WADDINXVEEN - Voor renovatie van het Waddinxveense kabelnet voor radio- en televisie-signalen hebben B. en W. de gemeenteraad ge vraagd ruim 900.000,- beschikbaar te stellen. Het gaat hier om een aan vullend bedrag, want eerder kwam de gemeenteraad al over de brug met bijna 2,1 miljoen gulden. Het geld wodt gehaald uit het spaarpotje van het Gemeenschappelijk Antennesysteembedrijf Waddinxveen. Daarin zit dan nog een kleine 13 mille. WADDINXVEEN - Het wordt tijd dat Open Monumentendag in Wad dinxveen - ditmaal met zes open kerken - het karakter gaat krijgen van een plaatselijk Kerkepad. Die conclusie valt te trekken uit de op zaterdag 8 september gehouden manifestatie rond de monumenten Brugkerk en Remonstrantse Kerk, waarbij zich de Immanuëlkerk, de Kruiskerk, de St. Victorkerk en de Oud-Gereformeerde Gemeente aansloten. WADDINXVEEN - ’’Karakteristieken van Waddinxveen” heet het 36 pagina’s tellende boekje dat Waddinxveen heeft uitgegeven. Het eerste exemplaar van het mooie fotoboekje is zaterdagmiddag door Jan de Bas, oud-lid van de gemeentelijke commissie voor kunst en cultuur, uitgereikt aan wethouder Karei van Soest (VVD). door BERT WOUDENBERG In verband met de aanpassing van het gehele CAI-net naar het 30 kanalen concept is tevens een aanvullend be drag van 374.000,- benodigd. Aangezien de technische toestand van het CAI-net in de Zuidplas en de Oost- polderwijk ook moet worden betrok ken in het 30 kanalen-concept, heeft adviesbureau Geomatic BV het tech nisch concept van de netten in die wij ken onderzocht. WADDINXVEEN - Bij BV Interna tionale en Nationale Technische Ad viesgroep 1NTA, Gouda, met als vesti gingsplaats Waddinxveen, is directeur P. Venema uit Hoofddorp uitgetreden als directeur. In zijn plaats is benoemd tot directeur C.J. Hoogeveen uit Wad dinxveen, zo blijkt uit een wijziging in het handelsregister van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Mid- den-Holland. bachtsschool deelde, nooit iets gedaan voor eigen gewin. Met zin komende verjaardag brengt hij die stelregel weer in de praktijk. Het in beeld brengen van karakteris tiek Waddinxveen kent twee fases. In de jaren zeventig hield de Waddinx- veense architect Frits Leenen zich als lid van de gemeentelijke commissie voorkunst en cultuur hiermee bezig. Evenals de St. Victorkerk had ook de Remonstrantse Kerk de kerkelijke kostbaarheden uit de kluis gehaald en voor het weinige publiek tentoonge steld. In de Remonstrantse Kerk was ook de eerder tweemaal in de raadzaal en eenmaal in de bibliotheek tentoon gestelde expositie ’’Karakteristieken van Waddinxveen” te zien. Moeite om deze kleine tentoonstelling te voorzien van actuele begeleidende informatie was niet gedaan. Want Het bestand wordt gevormd door de bij het Arbeidsbureau inge schreven personen die niet ouder zijn dan 64 jaar, geen arbeidsver houding hebben maar wensen en in staat zijn 20 uur of meer per week onder de geldende condities arbeid in loondienst te verrichten. Daarbij dient te worden aangete kend, dat het sinds 1 januari 1984 voor werknemers ouder dan 57,5 jaar niet meer verplicht is zich als werkzoekende bij een arbeidsbu reau in te schrijven om voor een uit- lingen (wie, waar en hoe laat) ontbra ken, buiten de kerken viel soms niets te zien (vlaggen, affices) en documentatie om mee te nemen (over het kerkge bouw, het orgel en de kerkelijke ge meente) ontbrak veelal. Indien de vijfde editie van Open Monu mentendag in 1991 het karakter zou kunnen gaan krijgen van een plaatse lijk Kerkepad, compleet met wandel en fietsroutes, kan er van worden uitge gaan dat aan de presentatie van de deelnemende kerken veel meer aan dacht en voorbereiding zal worden ge schonken. Het zou overigens heel bijzonder zijn als Waddinxveen een jaarlijks terugke rend Kerkepad zou krijgen. Voorlopig is het nog afwachten of een dergelijke initiatief genomen zal kunnen worden. Verwacht mag worden dat de deelne mende kerken voldoende inventiviteit en creativiteit aan de dag zullen kunnen leggen om zich aan het begin van een nieuw seizoen ook aan ’’buitenstaan ders” beter te presenteren. In het boekje wordt in woord en beeld een indruk gegeven van 20 kenmer kende gebouwen en plekken in Wad dinxveen bij de hefbrug over de Gou we, het gebied tussen hefbrug en de Dorpstraat en het gebied rondom het oude Dorp. In de inleiding van ’’Karakteristieken van Waddinxveen” wordt in vogel vlucht ingegaan op de 757-jarige ge schiedenis van Waddinxveen, die op 23 april 1233 begon met het in cultuur brengen van de veengrond hier. De in 1900 in Middelharnis geboren Waddinxveense ere-burger was contro leur bij de voormalige autoindustrie Verheul NV. De besturen van de bouwarbeidersbond, de NVV-bestuur- dersbond en de algemene metaalbe- drijfsbond hebben allemaal van zijn be stuurlijke kwaliteiten gebruik ge maakt. Simon Pille werd in 1933 raadslid en in 1958 wethouder voor de PvdA. De SDAP-belangen behartigde hij een kwart eeuw als penningmeester. Maar bemoeienissen had hij ook met een zangvereniging, de Coöperatie Ons Voordeel en een volkstuinvereniging. De organisatie van Open Monumen tendag door het Overlegorgaan van Waddinxveense kerken liet overigens zeer te wensen over. Pas in de laatste week was bekend welke kerken precies hun deuren afgelopen zaterdag zouden openen, programma’s van orgelbespe- Jan de Bas, die zaterdagmiddag in de raadzaal vaststelde, dat het oude col lege van B. en W. van karakteristieken in Waddinxveen geen uitgangspunt meer maakte maar aandachtspunt, hoopte dat het gemeentelijk beleid op dit punt zou worden omgezet van woor den in daden. Hij sprak tegen wethouder Karei van Soest, die even tevoren de nog deze week in de raadzaal te houden exposi tie van persfoto’s De Zilveren Camera had geopend. De liberaal betoogde ge troffen te zijn door de kwaliteit van de foto’s en het monumentale gehalte van de soms in zijn fracties van seconden gemaakte nieuwsfoto’s uit het gedenk waardige jaar1989. WADDINXVEEN - Zaterdagmiddag 14 september om vijf uur wordt een nieuwe expositie van de Waddinx veense kunstenaar Theo den Boon ge opend in Galerie 27 aan de School straat 27 in Wassenaar. De galerie van Marjoleip Hogewind- Laffrée en Petra Husken-Bakker is ge opend van dinsdag tot en met zaterdag van 10.00-17.00 uur. De galeriehoud- ster is aanwezig van donderdag tot en met zaterdag van 11.00-16.00 uur. De expositie in Wassenaar van Theo den Boon duurt tot zaterdag 13 okto ber. De vier niet-monumentale kerken kre gen bezoek van slechts enkele tiental len mensen. De historische Brugkerk aan de Kerkweg-Oost en de Remon strantse kerk aan de Zuidkade trokken iets meer belangstelling, maar die was mede door het soms druilerige weer minder dan bijvoorbeeld een jaar gele den. kering in aanmerking te komen. WADDINXVEEN/GOUDA Vorige maand had Waddinxveen 549 inwoners zonder werk: 253 mannen en 269 vrouwen. Dat blijkt uit een overzicht van het Arbeids bureau Gouda en het intergemeen telijk samenwerkingsorgaan Mid- den-Holland. In een halfjaarlijks overzicht van beide instellingen wordt nader in gegaan op de Waddinxveense werkloosheid. WADDINXVEEN - De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Waddinxveen heeft haar openings avond op dinsdag 18 september om acht uur in het AF-centrum. Modehuis Christelle uit Waddinxveen komt dan de laatste mode showen. De pianist Walter Kooren zal deze avond muzikaal begeleiden. ten (o.a. van wegreconstructies) niet voorzien geweestTot slot is er het aan passen van de doorgifte-capaciteit in de gerenoveerde wijken Oranjewijk en Vondelwijk. Volledigheidshalve delen wi u mede dat gelet op de uitvoeringsfasering de gelden in 1990 beschikbaar zouden moeten zijn. In heel het GAB-rayon Gouda zochten vorige maand 5.505 men sen een baan: 2.891 mannen en 2.614 vrouwen. Boskoop telt 307 werkzoekenden (163 mannen en 144 vrouwen), Moerkapelle 28 (16 mannen en 12 vrouwen) en Zeven huizen 73 (30 mannen en 42 vrou wen). Het rayon van het GAB omvat de gemeenten Bergambacht, Bode graven, Boskoop, Gouda, Moerka pelle, Moordrecht, Nederlek, Nieuwerkerk aan den IJssel, Ou derkerk, Reeuwijk, Schoonhoven, Vlist, Waddinxveen en Zevenhui zen. Destijds zijn een tweetal kredieten ge voteerd te weten 575.000,- (le fase) en 1.500.000,- (2e fase) ten behoeve van de renovatie rijg- en aftaknetten CAI in de Vondelwijk, Oranjewijk, Groenswaard I, II, III en de andere wijken. De netten in de wijken Zuidplas en Oostpolder behoorden niet zonder meer tot de te renoveren wijken, doch zijn wel bij het gehele technische on derzoek naar de toestand van het CAI- net in het algemeen betrokken. Binnenkort zullen opdrachten voor de Zuidkade en Noordkade worden ver strekt. Voor het afronden van de reno vatie rijg- en aftaknetten is nog een aanvullend krediet benodigd om het werk te voltooien. Hierbij gaat het om 526.000 gulden we gens een overschrijding van 32.000,- (Noordeinde en Zuidkade) en wegens nog op te dragen werken aan de Oost zijde van de Gouwe, Dorpstraatge- bied, hefbruggebied en advies en voor bereiding 53.500,-). B. en W. vinden dat meer geld nodig is dan vijf jaar geleden was voorzien van wege allerlei oorzaken. Zo zijn sinds de eerste raming uit 1984 de prijzen met 10% omhoog gegaan. Voorts is er de noodzaak om ook plm. 765 zogenaamde ’’aftak-aansluitingen” te vervangen door een mini-ster sys teem en daarmee geschikt te maken voor de doorgifte van 30 kanalen en het gedeeltelijk aanpassen van de oude mini-ster systemen beide betreffende de wijken hefbrug, Bomenwijk, St. Victorwijk, Noordkade, oostzijde Gouwe en Dorpstraat. Dan is er nog de tussentijdse renovatie in het 30 t.v.-kanelen concept. De duurdere tussenstap om uiteindelijk tot het 30-kanalen concept te geraken, is hiermee overbodig gemaakt. Daarmee krijgen overigens de gerenoveerde wijk-netten dezelfde capaciteit als de ’’nieuwe” netten van de Oostpolder- wijk en de wijk Zuidplas direct bij aan leg. De CAI notitie 1985 gaf reeds aan (zon der kostenraming) dat het oppeppen van de gerenoveerde aansluitingen te zijner tijd ook nieuwe eisen stelt aan het lokaal verdeelnet. Deze kosten zijn nu meegeraamd. Verder zijn in 1985 enkele kostenpos- Als de Waddinxveense kerken hun Godshuizen op de eerste zaterdag in september open willen blijven zetten voor een groter publiek dan de eigen lidmaten - en er is niets op tegen om dat in het kader van het jaarlijkse Open Monumentendag te doen - moet de in formatievoorziening drastisch worden verbeterd. Een vernieuwd Kerkepad Waddinx veen zou de sleur die het evenement nu al in het Gouwedorp kenmerkt wellicht kunnen doorbreken. Het is ook hoffe lijker tegenover het publiek, dat best bereid is kennis te nemen van al het moois dat deze gemeente ook op ker kelijk gebied heeft te bieden. Maar dan goed voorbereid, met interesse en met moeite gebracht en een samenhangend geheel vormend. Het wachten is nu op het Kerkepad Waddinxveen 1991. Het woord daar voor is aan de organisatoren van Open Monumentendag, het Overlegorgaan van Waddinxveense kerken, waarbij zes kerkelijke gemeenten zijn aange sloten. Het boekje bevat ook twee wandel- en fietsroutes, die zo zijn opgezet dat ze een aaneenschakeling vormen van de kenmerkende plaatsen (Bloemendaal- sepolder, Gouwe, ’t Weegje, Winter dijk, Petteplas, Gouwebos) en gebou wen (boerderijen Noordeinde, hef brug, kerken, het oude Raadhuis, spoorlijn en station, Jan Dorrekenska- de, Kerkweg, Zuidkade, Noordeinde, Dorpstraat en het Rechthuis) in Wad dinxveen. In het voorwoord schrijft burgemeester C.M. van der Linden dat Waddinxveen bij veel mensen bekend staat als een ge meente, die in de 20e eeuw fors is ge groeid (en waar veel is gesloopt, maar dat staat er niet bij). Volgens hem heeft Waddinxveen nog een aantal gebouwen en plekken met een boeiend verleden en beschikt het Gouwedorp over twee monumentale kerken, vele andere mooie kerkgebou wen, een prachtig oud raadhuis en schitterende oude hoeven. ’’Plaatsen die de moeite waard zijn om te bezichtigen en om behouden te blij ven”, zo schrijft de eerste burger. Oud- Waddinxvener, die nu in Utrecht woont en geschiedenis studeert, las in de raadzaal van het gemeentehuis deze zin voor om die aan niemands aandcht te laten ontsnappen. In het bestuur van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Waddinxveen hebben een aantal wijzi gingen plaatsgevonden. Mevrouw A.G. van Kampen-Metz trad per 16 mei af als secretaresse. Verder treedt per 18 september af mevrouw M. Ka- merling-Veldstra als tweede secreta resse Mevrouw M.D. Delissen-van Os, thans nog presidente zal per laatstgenoemde datum de functie van secretaresse weer gaan bekleden, terwijl mevrouw M. Hoitink-de Jong eveneens per die da tum de nieuwe presidente zal zijn. Gelet op mogelijke overlast van een ijs salon van de heer C.J. Zeilstra in het pand Nesse 2 heeft de raadscommissie voor de ruimtelijke ordening en wo ningbouw B. en W. verzocht nadere voorwaarden te stellen en afspraken te maken ten aanzien van het gebruik, op dat overlast voor de omgeving voorko men kan worden. WADDINXVEEN - Een verstopte wasmachine-afvoer heeft vorige week vrijdagnacht vier verdiepingen van een flat aan het Mevrouw Kuipers-Riet- bergplantsoen onder water gezet. De lekkage ontstond op de vierde verdie ping. Eén van de door waterschade getroffen bewoners waarschuwde de rijkspolitie die polshoogte kwam nemen en er in slaagde de bejaarde bewoners met de haperende wasmachine van de calami teit op de hoogte te stellen. De flatbewoners togen in een groepje aan de slag om de verdiepingen weer droog te krijgen nadat met behulp van de politie de wasmachine naar de gale rij was gebracht om daar leeg te laten lopen. BOSKOOP - Het bestuur van de Coö peratieve Vereniging De Boskoopse Veiling B.A. heeft met ingang van 1 september de heer J.C. Brand be noemd tot directeur van het veilingbe drijf. De heer J.C. Brand is 42 jaar, gehuwd en heeft drie kinderen. Na zijn middel bare schoolopleiding heeft hij ruim twintig jaar een boomkwekerij-bedrijf geleid. In 1984 werd hij lid van het da gelijkse bestuur van de Boskoopse Vei ling. Binnen het dagelijks bestuur be kleedde hij zes jaar lang de functie van penningmeester. Ruim 250 boomkwe- kerij-bedrijven zijn lid van deze coöpe ratie. Het groothandelsbedrijf in bomen en planten omvat een cash en carry-be- drijf en een bemiddelingsbureau dat gebruik maakt van het Elektronisch Bemiddelings Systeem (EBS). Dit bestand wijkt af van het door het Centraal Bureau voor de Statis tiek gepubliceerde (landelijke) cij fer over de geregistreerde werk loosheid. Laatstgenoemde cijfer berust op een steekproef onder de beroepsbevolking. In de Brugkerk had archivaris C. Ne ven - penningmeester van de Vereni ging voor Nederlandse Kerkgeschiede nis - een kleine, maar interessante ex positie ingericht over het Waddinx veense kerkelijk leven in de achttiende en negentiende eeuw. Met humor en met veel kennis van zaken wist hij de bezoekers inzicht te geven in de stand van zaken in Waddinxveen en in de we reld van toen. Zijn uitleg werd soms gegeven tijdens orgelbespelingen. Die waren er ook in de oud-Gereformeerde Gemeente aan de Mercuriusweg, de St. Victorkerk aan de Zuidkade en in de Kruiskerk aan de Passage. Het orgel van de Im manuëlkerk aan de Prinses Beatrixlaan en de Remonstrantse Kerk bleef onbe speeld. Voor de bezoekers van de Kruiskerk bespeelde G.H. Heikamp het in 1964/ 1965 door Jac. v.d. Linden Co. uit Leiderdorp gebouwde mechanisch or gel met twee klavieren en een vrij pe daal (verbouwd in 1979) tussen 11.30- 12.30 uur en Gert-Jan Smit tussen 13.30-14.30 uur. Maar dat wist niemand en bovendien waren de orgelbespelingen in de vier kerken ook niet onderling op elkaar af gestemd en ontbraken er programma’s. Bij afwezigheid van kerkmuziek werd in de St. Victorkerk een muziekbandje afgedraaid! daarin stond weer wel gegevens over de Brugkerk, maar weer niet van de Re monstrantse Kerk. Voorts zijn de reeds gerenoveerde wij ken, Vondelwijk en Oranjewijk, die nog zijn ontworpen door het vorige ad viesbureau, eveneens nader bekeken. Gebleken is dat in alle onderzochte wij ken bij enkele woningen te lange per- ceelkabels zijn toegepast en er zullen, met name in de Oostpolderwijk, mon- tageverbeteringen moeten worden aangebracht. Het aanpassen van de te lange perceel- kabels en verbeteren montage wordt voorshands geraamd op 360.000,- (excl. BTW). Deze werkzaamheden zullen volgend jaar worden uitgevoerd Zijn verjaardag viert hij met een recep tie in hotel-café-restaurant De Unie aan de Kerkweg-Oost komen zaterdag middag 15 september tussen drie en vijf uur. Hij heeft voor die lokatie gekozen, omdat zijn huis te klein is om iedereen goed met koffie en gebak te kunnen ontvangen. Simon Pille heeft zijn gasten gevraagd geen cadeaus of bloemen mee te ne men, maar eventueel wat te geven aan de Nederlandse Hartstichting, waar voor een collecte bus in De Unie zal worden neergezet. Zaterdagmorgen gaf de nu nog 89-ja- rige Waddinxvener bij het politiebu reau het startsein voor de jaarlijkse fietstocht van de Hart- en Nierstich ting. In 1933 organiseerde Waddinxvener een landelijke collecte onder de bouw arbeiders voor de uitzending van een lid der afdeling Waddinxveen naar een sanatorium. Hij slaagde erin voor twee en een half jaar verpleegkosten te beta len en deze patiënt (D. Bijnholt) weer gezond aan de maatschappij terug te geven. In de werklozenperiode van voor de oorlog had Simon Pille ook zitting in het crisiscomité. Hij ontving indertijd hiervoor van prinses Juliana een leg penning. In dezelfde periode had hij ook zitting in het comité kindervoe ding. ”Ik heb ellende geleden, ik heb een rijk leven gehad”, pleegt Simon Pille, die in 1959 werd benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau, steeds te zeggen. Van de raad nam hij afscheid in 1970. Als blijk van dankbaarheid en waarde ring kreeg hij toen de zilveren medaille van de gemeente Waddinxveen. De ereburger heeft 37 jaar in de gemeente raad gezeten. In al die jaren heeft de 90-jarige socialist, die met wijlen Cor Verolme de schoolbanken op de am- Zijn foto-inventarisatie is in het ge meentehuis nergens meer te vinden, zodat niet gehinderd door enige voor geschiedenis de draad drie jaar geleden weer werd opgepakt. Op 26 oktober 1987 stemde de raad in met het voorstel inzake Inventarisatie Karakteristieken van Waddinxveen. Door de aanvaarding van de notitie ’’Karakteristieken van Waddinxveen” heeft de raad ermee ingestemd dat een dergelijke inventarisatie zou worden vervaardigd en dat de resultaten hier van aandachtspunt zullen vormen bij de besluitvorming inzake de ruimte lijke ordening. Tevens werd voorgesteld om in een la ter stadium de inventarisatie in boek vorm of in de vorm van een voorlich tingsbrochure uit te geven. Jaarlijks is voor de uitvoering van de inventarisa tie 2.000,- beschikbaar gesteld. De Werkgroep Karakteristieken heeft in het kader hiervan een lijst van karak teristieken gemaakt, een foto-serie sa mengesteld, en achtergrondinformatie verzameld over de verschillende objec ten, resulterend in een foto-expositie in de raadzaal (juli 1989). Op de later her haalde, expositie zijn 100, doorgaans zeer positieve, schriftelijke reacties ge komen. Meerdere malen is hierbij de suggestie gedaan een en ander in de vorm van een boekwerkje of wandel route vast te leggen. WADDINXVEEN - De CDA-raads- fractie heeft bij monde van Herman Heller laten weten geen voorstander te zijn van de aanleg van een terrein voor modelvliegtuigen langs de Hoogeveen- seweg bij de bebouwde kom van Bos koop. De andere raadsleden vinden dat er ge noeg beperkende bepalingen zullen worden gesteld om geluidsoverlast zijn opgesteld. Vooral zijn er met de vlieg club afspraken gemaakt over de vlieg- tijden, de soort vliegtuigen (tweetakt, viertakt of electromotoren) en het aan tal vliegtuigen dat tegelijkertijd in de lucht is. Het college heeft een verzoek ontvan gen van de Goudse Modelvliegclub voor het inrichten van een vliegterrein voor modelvliegtuigen aan de Hooge- veenseweg te Waddinxveen. Tegen inwilliging van het verzoek be staan van hetcollege in beginsel geen bezwaren, omdat naar hun mening wordt voorzien in een behoefte voor modelvliegtuig-enthousiastenals mede vanwege het feit dat indien in de regio een vliegterrein aanwezig is, hier door minder illegaal gevlogen zal wor den. In verband met het vorenstaande is een plan, waarop het terrein staat aangege ven, met ingang van 28 juni gedurende veertien dagen ter inzage gelegd. Voorts is op 4 juli een inspraakbijeen komst gehouden, naar aanleiding van het beleidsvoornemen om medewer king te verlenen aan het ontwerpplan. De 253 ingeschreven mannelijke werkzoekenden behoren het meest tot de beroepsgroep handels- en kantoorpersoneel (67), gevolgd door ’’nader te bepalen” (54), per soneel in algemene dienst (34), transport- en communicatieperso- neel (22), metaalbewerkers (17), bouwvakpersoneel (16) en agra risch personeel (14). Van de mannen staan er 78 nog geen 6 maanden ingeschreven. De overigen staan 6-12 maanden inge schreven (51), 12-24 maanden (39), 24-36 maanden (14), 36-60 maan den (28) en 60 maanden of meer (43). Van de 253 werkloze mannen heb ben er 129 geen diploma. De rest heeft MAVO/MULO (22), LBO (48), HAVO/Atheneum/HBS (9), MBO (23) en HBO/WO (22). Het blijkt dat het aantal werkloze vrouwen groter is dan het aantal mannen zonder werk. De grootste groep vrouwen zonder werk betreft handels- en kantoorpersoneel (111), gevolgd door ’’nader te be palen” (63), onderwijs en verzor gend personeel (62), personeel in algemene dienst (21) en horeca- en huishoudelijk personeel (19). Van de 296 ingeschreven vrouwen staan er 107 nog geen 6 maanden in geschreven en zoeken er 22 al meer dan 60 maanden een baan. De ove rigen staan 6-12 maanden in ge schreven (57), 12-24 maanden (56), 24-36 maanden (25) en 36-60 maan den (29). De cijfers laten voorts zien dat van de 296 vrouwen er 114 alleen lager onderwijs hebben of het voortgezet onderwijs zonder diploma hebben verlaten. De overigen hebben MAVO/MULO (44), LBO (47), HAVO/Atheneum/HBS (13), MBO (52) en HBO/WO (26). Zondag 23 september is er in het hoofd kantoor van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP) in Heerlen een open dag van de tien kunstenaars van de Regionale Kunststichting Gouda, die daar deze maand exposeren. Onder hen bevinden zich ook de Wad- dinxveners Jeanne Lendfers en Josiah Onemu. Hun gevarieerde werk en dat van 8 anderen wordt aan het begin van de open dag van 14.00-17.00 uur inge leid door drs. Jan Ibelings, voorzitter van de Regionale Kunststichting Gou da. t

Weekblad voor Waddinxveen | 1990 | | pagina 21