HOERA, DE RUG IS WEER OPEN Rondweg Brugweg wordt een drama Afscheid van gemeente secretaris in extra raad y.d.linde GUIT ^*17216 Dia-avond Thailand voor ouderen Succesvolle gezinsbeurs Collecte voor Nierstichting 1 Nieuwsblad Onafhankelijk Donderdagmiddag 27 september om drie uur 7 Bezoek de tentoonstelling HERFSTWEELDE 1990 in de Beurshal te Boskoop. Georganiseerd door de Koninklijke Vereniging voor Boskoopse Culturen. HUIS-AAN-HUIS IN WADDINXVEEN, MOERKAPELLE EN ZEVENHUIZEN l'HARWA" Generalisten Naar het westen f Bommen SCHOENEN TB. EENDAAGSE VERKOOPEXPOSITIE is- Zondag 23 september a.s. van 11.00 tot 18.00 uur KOM OVER DE BRUG, OOK OP VRIJDAG EN ZATERDAG r e» p en ander werk. Meer dan 250 doeken, zowel klassiek als mo dern. Woensdag 19 september 16.30 - 22.00 uur - Donderdag 20 t/m zaterdag 22 september 10.00 - 22.00 uur Zondag 23 september 12.00 22.00 uur ZEER LAGE PRIJZEN!! Kerk weg-Oost 177-Waddinxveen Telefoon 01828-1 2012 G.SIEMONS Voorzitter Nierstichting Nederland, afdeling Waddinxveen van prachtige olieverfschilderijen op linnen in Hotel Restaurant "Neuf", Barendstraat 10, Boskoop. Een grote keuze aan: landschappen (ook Nederlandse), zeegezichten, bloemen, stadsgezichten, stillevens g WADDINXVEEN - In een bijzondere openbare gemeenteraadsvergade ring van donderdagmiddag 27 september om drie uur zal in de raadzaal van het gemeentehuis afscheid worden genomen van Waddinxveens ge meentesecretaris J. Meuleman. Aansluitend wordt hij en zijn vrouw door de gemeente een receptie aangeboden. WADDINXVEEN - De aanleg van de noordelijke rondweg voor de Brugweg begint alle aspecten van een drama te krijgen. De afgelopen da gen zijn de Waddinxveense gemeenteraadsleden door het college van B. en W. weer bedolven onder een reeks van stukken, die ze het vertrouwen moeten geven dat de aanleg van deze weg-van-ruim-zes-miljoen verant woord is en dat alles nog voor 1 januari 1992 met forse financiële steun van het provinciaal bestuur tot een goed einde gebracht kan worden. HAKKEN - KLAAR TERWIJL U WACHT SCHOENMAKERIJ I --g \RI JOPLEIDING op VIDEO y Lii «■Mg B 1 I Woensdag 19 september 1990 46e Jaargang - No. 2201 nig i Ook heeft de commissie er geen be zwaar tegen als iemand zich laat bege leiden voor het bij wonen van de avond. De commissie kan zich voorstellen dat dit voor sommige mensen noodzakelijk of gewenst is. Jan Meuleman werd op 15 maart 1932 in het Overijsselse Den Ham geboren. Zijn vader was daar als predikant ver bonden aan de Gereformeerde Kerk. Toen zijn vader in 1947 een beroep naar Steenwijk aannam verhuisde hij als 15-jarige - die toen het Lyceum in Almelo bezocht - mee. In de Steen wij kse periode werd het HBS-B-di- ploma behaald, ging hij werken op de gemeentesecretarie van de buurge meente Steenwijkerwold en volgden er twee jaar militaire dienst. leerde voorstellen. Maar die kennis is er ook niet meer. Dat kan alleen maar als je een brede opleiding hebt gehad en van alles hebt gedaan”. De Waddinxveense ambtenaar werd de opvolger van de tot burgemeester-se- cretaris van ’s-Gravenmoer benoemde J.L. Koopman, die later met zijn gezin in het verkeer verongelukte. Jan Meu leman ging met zijn gezin in het door hem verlaten huis aan de Brugweg wo nen (van 1963-1967), na eerst zes we ken in het pand Zuidkade 1 in pension te zijn geweest. Exploitatie: Uitgeverij VETA B.V., Oranjelaan 9, Waddinxveen Telefoon: 01828-14788* Hoofdredacteur: B.J. Woudenberg, Peuleyen 144, Waddinxveen Telefoon: 01828-15594 W tapijt r gordijnen vinyl te zonwering matrassen ■f Bedtextiel Groensvoorde 12 Waddinxveen Tel. 01828-16119 INTERIEURVERZORGING DEALER VAN: BESOUW TAPIJT PLOEGSTOFFEN KENDIXSTOFFEN SLAAPGILDE LUXAFLEX ZONWERING Waddinxveen: Dorpstraat 38 - Tel. 01828-12373 Boskoop: Zijde 3-5 - Tel. 01727-12544 zoekers zullen zich dat nog weten te herinneren. De avonden van de culturele commis sie zijn toegankelijk voor alle Wad dinxveense ouderen vanaf 60 jaar, on geacht waar zij in de gemeente wonen. Ook vorig jaar is er regelmatig op geat tendeerd dat de avonden voor heel Waddinxveen zijn. Als er iemand mocht zijn die om wat voor reden niet op eigen gelegenheid naarhet Anne Frank-centrum kan ko men, dan zijn de hand- en spandiensten bereid u thuis af te halen en na afloop weer terug te brengen tegen betaling van een kleine vergoeding (heen en weer ƒ2,-). Men moet dan wel nummer 15555 bellen en dan komt alles dik voor elkaar. Elders in dit Weekblad voor Waddinx veen een uitgebreid vraaggesprek met scheidend gemeentesecretaris J. Meu leman. I Doe-hel-zelfmaterialen I Keukens - Kasten J Wand- en vloertegels Tuinhout - Sierbestrating Tel 01828-12596 -- Moorttande 76a aa h Waddinxveen zomer was ik weer een dag met mijn vrouw in Den Ham. Het blijft trek ken”. Waarom wilde u bij de gemeente gaan werken ’’Eigenlijk wist ik toen nog niet hele maal goed wat ik wilde. Ik had mijn HBS-B gedaan, dus dat diploma wees ook niet direct op een gemeentelijke loopbaanIk heb mij zelfs nog een keer laten testen. Uit die test kwam dat ik best naar de gemeente zou kunnen, maar ik kon evengoed naar de zuivel- school in Bolsward”. Op 1 januari 1957 werd overgestapt naar de Friese gemeente Gaasterland met als hoofdplaats Balk. Gaasterland is nu één gemeente met onder meer Sloten. In zijn Gaasterlandse tijd trouwde hij met een meisje uit Steen wijk. In de tweede helft van de avond zal ook nog een korte film over Thailand wor den vertoond. Voordat de heer Ver waal met de dia-serie begint zal hij eerst het een en ander vertellen over het land. De heer Verwaal is een goede en gezel lige verteller. Ook vorig jaar heeft hij een dia-avond verzorgd. Hiermede oogstte hij een groot succes. Vele be- Die ambtelijke periode in Friesland eindigde op 1 november 1963 toen Jan Meuleman als hoofdambtenaar in alge mene dienst en als loco-gemeentese- cretaris in dienst trad van "zijn” vierde en naar later zou blijken laatste ge meente. I Dit voorjaar kondigde de 58-jarige Jan Meuleman al aan per 1 oktober van dit jaar gebruik te willen maken van de mogelijkheid om vervroegd uit te tre den. Op 15 maart 1955 ging de 23-jarige en nog niet getrouwde Jan Meuleman de deur uit van zijn ouderlijk huis in Steenwijk. Het gemeentehuis van Steenwijkerwold werd voor twee jaar veranderd in dat van Gramsbergen, waar hij ook een kosthuis had gevon den. ’’Voor een jonge gemeenteambtenaar waren die gemeenten ook erg interes sant want je kreeg er met van alles te maken. Tegenwoordig is het allemaal veel gespecialiseerder. Bij de gemeen ten komen nu heel wat mensen binnen, die na het voortgezet onderwijs eerst nog een andere gerichte studie gevolgd hebben”. Vooralsnog ziet het er naar uit dat CDA, VVD en PCW (14 leden) willen stoppen met de pogingen om de rond weg aan te leggen. PvdA en D’66 (7 le den) vinden dat de financiële grenzen zijn bereikt en dat de onzekerheden te groot zijn om niet van een groot avon tuur voor de Waddinxveense gemeen schap te spreken. B. en W. en de meerderheid van de ge meenteraad willen alles op alles zetten om de 75% subsidie die van de provin cie Zuid-Holland kankomen als de weg ”Ik begrijp die ontwikkeling, maar ik betreur die welwant alles heeft twee of meer kanten. Elk verhaal wordt daar door vollediger. In de eerste zeven jaar I dat ik in Waddinxveen werkte schreef ik bijvoorbeeld alle raadsvoorstellen zelf, over welk onderwerp dan ook. Dat komt niet meer voor. Daarvoor is de gemeente te groot geworden, zijn de tijden zeer veranderd en vraagt het be stuur steeds meer om meer gedetail- ”Bij ons thuis in Balk kregen we later nog een keer bezoek van burgemeester Van der Hooft, gemeentesecretaris Jenné en wethouder S. Pille. Ze wilden ook wel eens zien wat voor een huis houding het was. Ze kwamen toen nog echt kijken. Het was een stralende dag en we hadden vier kleine kinderen, dus dat kon niet missen. Dat is kennelijk goed bevallen, want de benoeming was zo achter de rug”. WADDINXVEEN - In het Tenniscen trum Waddinxveen is vorige week een succesvolle driedaagse gezinsbeurs Fu- tura gehouden. De standhouders waren tevreden, het publiek liet zich niet onbetuigd en er was een afwisselend programma op het centrale podium. Burgemeester C.M. van der Linden opende de voor het eerst in Waddinx veen gehouden beurs door aan het werk te gaan met een robot. Opmerke lijk was dat hij de opening verichtte zonder een woord te zeggen. Drieduizend mensen hebben de gezins beurs bezocht. ”lk heb naast ’’Gemeenteadministra- tie“”ook ’’Gemeentefinanciën” ge daan. Daardoor kreeg ik een admini- stratief-bestuurlijke én een financiële achtergrond. Het is tegenwoordig bij ambtenaren meer de gewoonte eerst de opleiding Bestuurs Ambtenaar te doen en vervolgens Hoger Bestuurs Ambte naar. Die komen niet aan Gemeentefi nanciën toe. De financiën-mensen doen eerst de opleiding Financieel Be stuurs Ambtenaar en daarna Hoger Fi nancieel Bestuurs Ambtenaar. De wis selwerking over en weer is er dus niet meer. Dat vind ik jammer”. WADDINXVEEN - In Waddinx veen wordt volgende week de jaar lijkse collecte voor de Nierstichting Nederland gehouden. Voor dit doel gaven de Waddinxveners vorig jaar 13.480,25. De opbrengst van de jaarlijkse col lecte is voor de Nierstichting de fi nanciële basis die haar activiteiten voor de nierpatiënten in Neder land, met name voor de chronische nierpatiënt, mogelijk moet maken. Ieder jaar komen er in Nederland ongeveer 900 nieuwe chronische nierpatiënten bij. In 1989 bedroeg de collecte-opbrengst 7,6 mil joen. In 1988 en 1989 werd door de Nier stichting 9 miljoen besteed aan wetenschappelijk onderzoek. De Nierstichting ziet wetenschappelijk onderzoek op het terrein van nier ziekten als essentieel voor de ver betering van de behandeling en voor het vroegtijdig opsporen van nierziekten. Uiteindelijk doel is nierziekten te voorkomen. De belangrijkste doelstelling voor de komende jaren is de bevorde ring van het aantal niertransplanta ties. Een geslaagde niertransplan tatie is de beste behandeling voor een chronische nierpatiënt. Ge middeld moet daarop ruim drie jaar worden gewacht. Via de Werkgroep Donorwerving en door eigen medewerkers en vrij willigers wordt bekendheid gege ven aan het dragen van het donor codicil en wordt ernaar gestreefd de bereidheid bij het publiek tot or gaandonatie na overlijden te bevor deren. Daarnaast zijn door de Nierstich ting activiteiten gestimuleerd en ge financierd gericht op de medische professie en de ziekenhuizen. Zij nemen een sleutelpositie in bij de daadwerkelijke verwerving van do- nornieren. Om redenen van finan ciële, organisatorische, juridische en emotionele aard wordt in deze sector nog te weinig alert gerea geerd op mogelijke donoren. U kunt de Nierstichting helpen door een bijdrage te geven aan de collectant of een bijdrage over te maken op giro 388.000 of bank 70.70.70.880 ten name van de Nier stichting in Bussem. Doe mee en geef gul. ”Op zich was het ook helemaal niet vreemd in het westen te gaan werken. Vanuit het noorden gingen er treinen vol naar de Randstad, want daar was volop werkgelegenheid. In Waddinx veen werd ik hoofdambtenaar in alge mene dienst, een functie - direct onder de gemeentesecretaris en geen afde lingschef - die mij toen wel wat leek”. WADDINXVEEN - Maandagavond 24 september om acht uur gaat in het Anne Frank-centrum een nieuwe reeks culturele avonden van de culturele commissie van de Stichting Dienstver- leningscentrum Waddinxveen van start. De avonden zijn bedoeld voor alle Waddinxveense ouderen. De toe gangsprijs is twee gulden per persoon. Komende maandagavond vertoont de heer A. Verwaal, leraar aan de Prof. Kohnstammschool voor openbaar MAVO, dia’s over Thailand. Hij heeft dit land zelf bezocht en heeft een schit terende dia-serie gemaakt over land, het leven en werken. ”De oproep om in Waddinxveen een sollitatiegesprek te voeren kreeg ik tij dens mijn vakantie. Ik had naar mijn vakantieadres een costuum meegeno men om goed voor de dag te komen. Ik sprak toen in de laatste week van mijn vakantie met burgemeester C.A. van der Hooft en gemeentesecretaris H. Jenné. Of er bij dat gesprek nog andere ambtenaren zijn geweest weet ik niet meer. Inspraakcommissies waren er toen nog niet. Maar het was wel een beetje moeilijk, want ik had begrepen dat er toen ook Waddinxveense ambte naren waren, die op die plaats wilden gaan zitten”. voor 1992 wordt aangelegd, maar hier en daar valt waar te nemen - en dan vooral in de wandelgangen en nog niet in de openbare discussie en de daaraan ten grondslag liggende stukken - dat het geloof in de wegaanleg aan het da len is. Dat komt vooral ook omdat er gewerkt moet worden in een zeer strak schema, waarin niets verkeerd mag gaan. Daar bij heeft het college ook nog te maken met behoorlijke tegenwind van protes terende omwonenden en bedrijven. Er moeten bijvoorbeeld tonnen extra wor den uitgetrokken om aan de bij deze groepen levende bezwaren tegemoet te kunnen komen in de vorm van parallel wegen en speciale voorzieningen. De geschiedenis van de aanleg van de rondweg gaat terug tot in 1978 toen de verkeerssituatie op de Brugweg zoda- Dinsdag 11 september was het 40 jaar geleden dat hij zijn gemeentelijke loopbaan in het toen nog zelfstandige Steenwijkerwold begon om die na Gramsbergen en Gaasterland op 1 no vember 1963 in Waddinxveen voort te zetten, waar hij op 16 mei 1976 als ge meentesecretaris de plaats innam van H. Jenné. ”Dat zijn mensep die vaak in hun oplei ding al veel verder zijn dan het werk dat ze moeten gaan doen, hetgeen een stuk frustratie oplevert. Maar dat gewone werk moet ook gebeuren. Het gemeen telijk handwerk echt van de grond af le ren komt steeds minder voor. Ik denk dat je daardoor in een gemeentehuis de generalisten gaat missen. Ambtenaren die op meer terreinen thuis zijn dan hun eigen sector alleen”. "Op dat moment lag waarschijnlijk het meest voor de hand naar de gemeente Steenwijkerwold te gaanwant ik wilde aan het werk en mij via avondstudies verder bekwamen. Zo ben ik helemaal toevallig bij de gemeente terecht geko men. Ik kon daar beginnen. Het is zelfs zo dat ik daar van 11 september 1950 tot 1 juni 1951 als volontair dus om niet heb gewerkt, want ik wist dat er iemand in militaire dienst zou gaan en dat ik - als ik het goed zou doen - hem zou kun nen opvolgen”. Toen stond waarschijnlijk nog niet vast dat u 40 jaar bij de gemeentelijke overheid zou blijven werken. ”Bij mij was het vrij gauw wel duidelijk dat ik bij de gemeentelijke overheid mijn loopbaan zou gaan zoeken. Ik vond dat ik op die plaats het dichtst bij het voorbereidende en het uitvoerende werk zat. De schaal van de provincie is toch weer een heel andere, evenals die van het rijk. De gemeentelijke schaal trok mij het meest. Steenwijkerwold, Gramsbergen en Gaasterland waren ook allemaal gemeenten beneden de 10.000 inwoners”. In 1963 ging u dus naar Waddinxveen. Helemaal naar het westen waar u nie mand kende. Vanwaar die stap ”Het had ook Woerden, Alphen aan den Rijn, Voorschoten of Leidschen- dam kunnen zijn. Waddinxveen, met toen 12.000 inwoners, was één van de eerste gemeenten waar ik vanuit Gaas terland naar solliciteerde. Het was de baan en de promotiekans die mij trok ken. Ik wilde niet alleen carrière ma ken, maar wilde ook uit Friesland weg”. ”De arts van het kleuterbureau had na melijk tegen mijn vrouw gezegd, dat het verstandig was - wanneer wij geen blijvers waren - weg te gaan als wij wil den dat onze kinderen, die naar de kleuterschool zouden gaan, toch Ne derlands zouden blijven spreken. En mede daarom gingen wij naar het wes ten, ondanks het feit dat wij met heel veel plezier in het Friese Gaasterland hebben gewoond en Friesland erg mooi vinden”. Wat een opmerkelijk advies van die kleuterarls ”Op zich wel, maar wel begrijpelijk omdat veel scholen er tweetalig waren. Als je daar blijft is het geen probleem, maar als je toch van plan bent na een paar jaar weg te gaan vallen er hiaten. Dat was de basis van het advies”. Kende u Waddinxveen een beetje ”De gemeente kende ik helemaal niet. Ik wist nauwelijks waar het lag, wel dat het een spoorlijn had. Misschien had ik er ook van gehoord omdat de Formule- meubelen van Kempkes er vandaan kwamen. Wat ik wel wist is dat het de plaats was van oud-burgemeester A. Warnaar Jzn die toen heel actief was als de man van de Christelijke Emigra tie Centrale en daarvoor - ais hij niet op reis was - overal in het land sprak. Bo vendien kwam de naam Warnaar ook in gereformeerde kring herhaaldelijk voor, want hij hield zich niet stil”. ’’Tegenwoordig gaan we niet meer kij ken. Je kijkt naar de persoon en naar zijn of haar opleiding en ervaring. Zelfs het informatie inwinnen is al een heel stuk beperkt. Ik let ook op het karakter van iemand. Past hij of zij bij ons in de club en in onze gemeenschap. Ik herin ner me een uitspraak van iemand dat er niet wordt gevraagd naar iemands poli tieke kleur, maar dat je die meestal wel weet als de sollicitant weg is”. De entreeprijs is in het seizoen 1990/ 1991 2,- per persoon per avond. Voorheen bedroeg de prijs 1,50. Om dat de programmals, die de commissie wil blijven bieden steeds duurder wor den, heeft de commissie tot deze kleine verhoging moeten besluiten. Bij het nemen van de beslissing om de prijs te verhogen naar 2,- heeft hij de commissie zwaar gewogen program ma’s te blijven bieden van een hoog cultureel karakter. Gezien het reeds vastgestelde programma voor de ko mende winter is de commissie daarin zeker geslaagd. Verwacht wordt dat de eerste avond veel ouderen de weg naar het Anne Frank-centrum zullen vinden, om de eerste mooie avond te kunnen bijwo- nen. nig was dat maatregelen niet konden uitblijven. De draad werd in 1987 weer opgepakt toen bleek dat er met provin ciale subsidie weer aan het maken van een rondweg - eerst helemaal tussen de Henegouwerweg en de Middelburgse- weg, toen weer een halve omleidings- weg en vervolgens toch weer een hele - weer viel te denken. De discussies rond de aanleg worden op dit moment elke dag in het gemeen tehuis intensief gevoerd. Menige com missievergadering en hoorzitting is al aan de onderwerp gewijd. Maar intus sen neemt de politieke tegenstand steeds vastere vormen aan, blijkt de onderbouwing telkens te moeten wor den aangepast en beschikt men niet al tijd over recente informatie. De feitelijke situatie is dat er nog maar weinig hoeft te gebeuren of de aanleg van de rondweg moet worden afgebla zen. Dat besef is er ook in het gemeen tehuis, maar daar wordt gevonden dat niet in Waddinxveen besluiten moeten worden genomen om van de rondwe- gaanleg af te zien, doch op het Provin ciehuis in Den Haag. Het zullen die besluiten van buiten de de gemeente zijn en de krachtige pro testen van omwonenden die de aanleg van de rondweg inmiddels zeer dubieus hebben gemaakt. Als de rondweg in derdaad niet doorgaat staat de Brug weg wel een grootscheepse opknap beurt te wachten om de verkeersveilig heid ervan zoveel mogelijk te vergro ten. Over die conclusie zijn alle par tijen het eens. Wat waren uw eerste indrukken van Waddinxveen ”Ik trof een dorp eens zo klein als nu met een aantal erg oude en verwaar loosde buurten, zoals de Noordkade en de Nesse. Maar er waren veel plannen en er was al een structuurplan uit 1959. Het was erg uitdagend wat er allemaal stond te gebeuren. Ik heb overigens wel een tijd nodig gehad om vanuit het Friese in Waddinxveen te wennen en mij echt thuis te gaan voelen. En ook om te weten wie van wie familie was, maar dat is een andere zaak. Nu ken ik bijna alle familierelaties van de autoch tone Waddinxveners”. ’’Zodoende kreeg er ik mijn eerste be taalde baan. Die duurde tot in februari/ maart 1953, want toen kwam die amb tenaar weer uit militaire dienst terug en was het mijn beurt om de wapenrok aan te trekken.-Na mijn militaire diensttijd - laatstelijk was ik reserve eerste luitenant bij het wapen der (veld)artillerie - ben ik in de gemeente Steenwijkerwold nog maar veertien da gen teruggeweest, omdat ik inmiddels was benoemd in Gramsbergen en mijn diploma ’’Gemeenteadministratie I” had behaald”. ”Die plek op die hoek met uitzicht op de Gouwe en de hefbrug vond ik heel erg mooi”, zegt hij er 27 jaar later nog van. De latere burgemeester van Mui- den en Driebergen, W. Jongeneel, wijdde Jan Meuleman destijds op het oude raadhuis, waar hij een kamer kreeg in het torentje met weer uitzicht op de Gouwe en de hefbrug, in in de ruimtelijke ordeningsaspecten van Waddinxveen. Gaasterland heeft in uw hart zeker wel een bijzondere plaats gekregen ’’Nostalgisch gezien voel ik mij nog het meest verbonden met mijn geboorte dorp en niet met Gramsbergen en niet met Gaasterland. Want in Den Ham ligt mijn jeugd, de eerste 15 jaar van mijn leven. Ik bezocht er de lagere school en ging er met een club jongelui op de fiets naar het Lyceum in Almelo (elke dag 20 kilometer heen en 20 kilo meter terug)”. ”Dat geeft een band. In Den Ham woont geen familie meer, maar we heb ben er kennissen die we nog altijd be zoeken als we er komen, zoals laatst op de reünie van de lagere school. Deze 2 O X Tot de attracties van de geslaagde eerste gezinsbeurs Futura in het Tennis centrum Waddinxveen behoorden ook modeshows. Op de foto worden bruidstoiletten getoond. (Foto: Sjaak Noteboom). eekblad voor Waddinxveen

Weekblad voor Waddinxveen | 1990 | | pagina 1