Waddinxveners waren eerder in Pelhrimov TROS-tv bij WSE Begroting sluitend Vijf inwoners keken rond in Tsjechische stad Kindershow in Trefpunt Tsjechen in de klas Vredesweek Waddinxveen Profweek Seizoenloterij WSE-jeugd Archief Burgemeester Politiek Voorstellen Gemeente I Pelhrimov Pagina 15 Weekblad voor Waddinxveen-Woensdag 26 september 1990 De Tsjechische leerlingen en hun beleiders/sters in een klas van de samenwerkingsschool voor HAVO-Atheneum aan de Sniepweg. (Foto: Sjaak 55.000,- Totaal ƒ250.000,- t ƒ864.600,- Totaal ƒ864.600,- Kinder-entertainer Bart Juwett verzorgt woensdagmiddag 3 oktober een r WADDINXVEEN - Het bezoek van een 40-tal scholieren uit het Tsjechi sche Pelhrimov volgt op de ’’visite” die vijf leden van de werkgroep ste- WADDINXVEEN - Vlak voor het weekeinde hebben B. en W. aan de ge meenteraad een sluitende gemeentebegroting voor 1991 gepresenteerd. Voor nieuw beleid is een kleine negen ton beschikbaar, mede omdat het col lege zo’n kwart miljoen gulden heeft weten te bezuinigen. ƒ282.100,- ƒ250.000,- 25.000,- 10.000,- kindervoorstellmg in Het Trefpunt WADDINXVEEN - Ze kwamen zaterdag in Waddinxveen aan, gin gen zondag op verkenningstocht en zaten maandag in een klas in de sa menwerkingsschool voor HAVO- Atheneum aan de Sniepweg: de 40- tal Tsjechische leerlingen van het gymnasium uit Pelhrimov, die deze week een bezoek aan Waddinxveen en Nederland brengen. Maandagmiddag werden ze in het gemeentehuis ontvangen door on derwijswethouder Karei van Soest (WD), die uitlegde waar Wad dinxveen ligt en hoe het gemeente bestuur in elkaar steekt. Bart Juwett maakt er een dolle boel van. Hij doet gek, hij spreekt buik met een maffe vogel, goochelt, zingt lied jes, doet een supersonische turbome- chanische robotact en nog veel meer. Uiteraard worden hiervan tv-opnamen gemaakt en deze zullen uitgezonden worden in de maanden januari en fe bruari. Anderhalf uur lachen, schreeuwen, gieren en meedoen want de kinderen worden regelmatig bij de show betrok ken, zodat ze niet alleen maar hoeven te kijken. Pelhrimov, in de landstreek Bohemen, is gelegen in een schilderafhtig dal. In de eerste helft van de 13e eeuw werd aan de dorpsgemeente rond de St. Veithskerk stadsrechten verleend. Volgens de sage is de naam Pelhrimov afgeleid van een Praagse bisschop, ge naamd: Pelhrim. De eigenlijke stichter ƒ192.500,- ƒ110.000,- 30.000,- ƒ110.000,- 50.000,- Gedurende dit weekeinde zal het WSE-team tesamen met tien andere verenigingen deelnemen aan diverse onderdelen, zoals penalty-schieten, het vier-tegen-vier spel, voetbalcircuit en een voetbalkwis. WADDINXVEEN - In Het Trefpunt verzorgt kinder-entertainer Bart Ju wett uit Zwanenburg woensdagmiddag 3 oktober om twee uur een spranke lende kindershow. De toegangsprijs voor deze tot vier uur durende middag bedraagt 4,50. Het belooft een feeste- lijke show te worden. De WSE-Profweek biedt een ideale se lectie voor de spelers die uitverkoren zullen worden voor het tv-programma. Immers op zaterdag 13 oktober komt de KNVB-Voetbaltruuk met het be faamde voetbalcircuit en vier-teg 1- vier spel naar het WSE-complex. De WSE-Profweek is een van de meest aansprekende evenementen van de WSE-activiteiten jaarkalender naast het PerCom WSE internationaal jeugdtournooi en het landelijke zaal- voetbaltournooi. Gedurende de komende herfstvakantie zullen de WSE-jeugdspelers leven als echte profvoetballers. Een uitgekiend programma met trainingen, wedstrij den, massages, maaltijden etc. De trai ningen zullen worden verzorgd door ei gen trainers en oefenmeesters en spe lers uit het betaalde voetbal. Na afloop van de voetbalwedstrijd WSE 1-Docos 1 vond zondag de tweede trekking plaats van de WSE- SeizoenloterijIn totaal werden er 25 prijzen getrokken en de winnende nummers zijn: 336, 951,109, 345, 301, 933, 738, 259, 932, 784, 229, 720, 385, 824. 86, 216, 827, 187, 949, 680, 916, 184, 372, 266 en 21. De winnaars zullen worden benaderd door de loterij commissie. Inmiddels is een gedeelte van de loterijgelden aan gewend voor de verbetering van de lichtinstallaties van het trainingsveld. Er is nu ”wit” licht en dus is er geen re den meer voor de WSE’ers om een trai ning over te slaan. WADDINXVEEN - De TROS-televisie is zaterdagmiddag 20 oktober in de Oranjewijk te gast bij WSE-voetbal. Er zullen dan opnamen worden gemaakt van voetbalwedstrijden, het complex en interviews, welke be stemd zijn voor het programma ”De bal is rond”. 1.500,- voor ideeënbus; 133200,- voor onvoorziene uitgaven (ƒ5,- per inwoner) Om deze hogere lasten te kunnen betalen, zijn diverse bronnen aange boord: - ruimte in de primitieve begroting 1991 - beperkingen op het bestaande uitgavenniveau - afboeken van investeringen met een eenmalig karakter ten laste van het positieve rekeningsresultaat 1989, waardoor kapitaallasten vrijvallen - inzetten prijscompensatie 1990 als dekkingsmiddel - verhoging legestarieven plus verhoging rioolrechten 2% Waarop wordt bezuinigd? - vermindering personeelslasten (1 formatieplaats) - lagere rente toevoeging aan algemene reserve (le fase) - lagere storting onderhoudsfondsen binnensport- accommodaties - mindere kosten algemene stedebouw huidige advisering - minder subsidie (o.a. Stichting openbare bibliotheek ƒ20.000,- en commissie SCW/CKV 25.000,-) Het afgelopen weekeinde werd er door de WSE-jeugdteams veel gescoord, maar moesten er ook vele ballen uit het net worden gehaald. WSE C-l won overtuigend met 7-1 van Schoonhoven C-l en WSE D-l won eveneens met grote cijfers (6-0 van Nieuwkoop D-l). Beide WSE-regionale teams moesten nederlagen incasseren: WSE A-l ver loor met 3-0 van Leiden A-l en WSE B- 1 verloor de uitwedstrijd tegen Dor drecht B-l nipt met 4-3. De WSE meisjes-junioren doen het dit seizoen zeer goed en wonnen deze keer met 3-0 van RVC. Beide WSE E-teams verloren, E-l slechts met 1-0 van NSV en WSE E-2 had geen schijn van kans tegen VEP E-2, 7-0 verlies. WSE D-2 verloor in een aantrekkelijke uitwed strijd van Rohda D-2 met 4-2. Noteboom). Na de uitvoerige rondleiding door het stadhuis bracht het vijftal een bezoek aan het Historisch Archief. Dit archief is gevestigd in een geheel nieuw gebouw. Het was werkelijk de bezichtiging waard en voor een toch geen grote stad als Pelhrimov echt im posant. De archivaris toonde met veel enthou siasme en vol trots haar schatten, rijen met oude folianten, sommige uit het jaar 1300. Piepkleine gebeden- en ge tijdenboekjes, en dan natuurlijk ook de diverse perkamentrollen, die uit de koker werden gehaald, zoals die van Karei de Vijfde betreffende de ko ningsrechten uit 1596, toen het een di rect onder de Boheemse kroon ressor terende stad werd. In het museum werd ook zelf gerestau reerd, want de tanden van de wormen blijven knagen. Welke tijden dit land en deze stad ook meegemaakt hebben, van donkere diepte tot betrekkelijk rustige, voor historici ligt hier veel uniek materiaal opgeslagen. Bovendien is er een ploeg van 14 man uitgenodigd, bestaande uit A-, B-, C- en D-spelers, om een lang weekend naar één van de bungalowparken van Gran Dorado te komen. van de stad was echter de Praagse bis schop Tobias Bechyne. Hij gaf ook aan de stadskern het huidige aanzien. In de vorige eeuw begon zich in de stad enige industrie te ontwikkelen, met name borstol-, knopen- en textielin dustrie. Gedenktekenen en bouwwer ken in Barok en Renaissance-stijl her inneren nog aan het verleden evenals de twee torens van beide stadspoorten Als hoofdstad van het district is Pelhro- miv de zetel waartoe nog vijf andere steden behoren, te weten Humpolec, Pacov, Kemenice Nad Lipiou, Pocathy en Zirovnice. Samen vormen zij het district Pelhrimovsko met in totaal ca. 20.000 inwoners. In Pelhrimov zelf wonen ca. 15.000 mensen. De stad beschikt momenteel over moderne basisscholen, kleuter scholen en creches, een gymnasium en enkele vakscholen. Ook een bioscoop en een theater ontbreken niet. De drie hotels voldoen weliswaar niet aan de wensen van de verwende toerist, maar de bedden zijn hard en het eten voldoende. De opsomming wordt vol tooid met een groot tennispark, sport velden, musea, bibliotheek en een zwembad dat binnenkort in gebruik zal worden genomen. Aan de rand van de stad zijn Bijlmer- achtige flats gebouwd. Wat de heden daagse industrie betreft verdient ’’Agrostroi”, een fabriek waar men landbouwmachines fabriceert, een bij zondere vermelding. Hierover elders meer. Pelhrimov is met zijn historische stads kernen, zijn ligging in een prachtig heu velland, zijn bos en meerrijke omge ving, maar ook zijn frisse berglucht ze ker voor toeristen een bezoek waard. Door het ontbreken van zware indus trie is het milieu nog niet zo zwaar aan getast als in sommige andere gebieden. Ook het feit dat Praag vanuit deze streek van water wordt voorzien draagt hiertoe bij Opvallend in de winkels van de stad is dat er voldoende te krijgen is. Voor Nederlanders is het allemaal vrij goed koop, echter voor de gemiddelde Tsjech bepaald niet. Een liter benzine kost hun ca. een gulden. In sommige winkels waren de kleding stukken slechts iets goedkoper dan bij ons. De Tsjechen verdienen ca. 2500 tot 3500 Kcs (Kronen) per maand, waarbij 1 Kcs momenteel wordt gere kend voor ca. 7 cent. Het gevolg van het lage prijspeil voor Westeuropeanen is dat het land half leeg gekocht wordt en dat zelfs Praag de nationale produkten wat betreft Hogere tarieven, hoeveel en waarom? Zoals uit het bovenstaande blijkt, heeft het college zich terughoudend op gesteld ten aanzien van de verhoging van de geementelijke belastingen. Zo hebben zij afgezien van de in het beleidsprogramma 1990-1994 voorgeno men verhoging van de onroerend-goedbelasting met 5%. De belangrijkste redenen hiervoor zijn: - De gemeenteraad heeft in zijn vergadering van 19 september jl. reeds be sloten de afvalstoffenheffing reinigingsrechten bedrijven en de containerta- rieven met ingang van 1 april 1991 met plm. 42% te verhogen (plm. 31% op jaarbasis voor 1991). Deze verhoging wordt hoofdzakelijk veroorzaakt door de sterke stijging van de kosten van de verwerking bij de afvalverwer king Rijnmond tengevolge van de verscherping van de aan de rookgasuit worp te stellen eisen in het kader van de afvalstoffenwet/wet inzake lucht verontreiniging, - Hoewel voor de onroerend-goedbelastingen voor 1991 geen tariefsverho ging wordt voorgesteld, zal het te betalen belastingbedrag voor 1991 in vele gevallen toch wijziging ondergaan. Dit vindt zijn oorzaak in een verplichte herziening van de factorentabel met ingang van 1991 De gemeente is verplicht tenminste één keer in de vijf jaar de factorentabel te herzien. De laatste vaststelling van 1 januari 1985. In die tussenliggende periode is de waarde-ontwikkeling op de onroerend-goedmarkt voor de wo ningen en de bedrijfsobjecten niet dezelfde geweest. Uit onderzoek blijkt dat de economische waarde-ontwikkeling van de be drijfsgebouwen sinds 1985 aanzienlijk is achtergebleven bij die van de wo ningen. Ook binnen de groep woningen hebben zich verschillende waarde- ontwikkelingen voorgedaan. Zo is de economische waarde van onder an dere hoekwoningen en flatwoningen ten opzichte van het overige wonin genbestand eveneens achtergebleven. Als gevolg van voomoemde waarde-ontwikkeling en uitgaande van een ge lijkblijvende totaalopbrengst van de onroerend-goedbelastingen (raming 1991 ƒ4,6 miljoen), zal erin 1991 wijziging optreden in de te betalen onroe rend-goedbelastingen ten opzichte van 1990. In het algemeen zullen de onroerend-goedbelastingen voor woningen toe nemen, terwijl deze voor bedrijfsobjecten lager zullen zijn. Een en ander zal tot uitdrukking komen door middel van het vaststellen van nieuwe belastingtarieven per 10 m2 gecorrigeerd oppervlak in de raadsver gadering van oktober, november of december 1990. Uit de voorstellen van burgemeester en wethouders blijkt, dat naast de ho gere uitgaven in de personeelssector met name de beleidssectoren milieu/ sociale vernieuwing, verkeer en storting in fondsen voor vervanging van de infrastructuur en de sanering van de bodem in belangrijke mate het uitga venpatroon hebben bepaald. denband van het Vredesplatform Waddinxveen - Doede Bakker, Jac Best, Ellen van der Dries en Hanny en Kees Glasbeek - vorige maand aan die stad hebben gebracht. Openheid, warmte en geweldig gast vrij. Dat zouden de trefwoorden kun nen zijn van het Waddinxveense be zoek aan Pelhrimov, het stadje op 100 kilometer van Praag dat ook zo goed bekend is bij de leerlingen van de sa menwerkingsschool voor HAVO- Atheneum aan de Sniepweg. Doel van de reis was de basis om een vriendschapsband tot stand te brengen tussen Pelhrimov en Waddinxveen, zo breed als mogelijk is. De eerste contac ten waren reeds gelegd tussen het gym nasium uit Pelhrimov en de samenwer kingsschool in Waddinxveen. Weer terug in eigen land zijn de vijf Waddinxveners vol lof over de gewel dige ontvangst en het elan van de Tsje chen om van hun kant zo’n samenwer king tot stand te brengen. Het was hard werken voor de groep, want ’s morgens om 8.00 uur werd er begonnen met het programma dat voor die dag was ge pland en dat meestal laat in de avond werd beëindigd. De gemeente had zeer veel werk verzet om een brede indruk te geven van het doen en laten in de stad. Zo is men bijv, ontvangen op het gemeentehuis, waar geen afdeling werd overgeslagen. Verder werden diverse instellingen, or ganisaties en bedrijven bezocht. Er was zoveel te doen dat er in groepjes van twee of drie een bepaald bezoek werd afgelegd. En altijd onder gedegen be geleiding van een tolk en of reisbegelei- der. Er is met velen over alles erg openlijk gepraat en soms tot in de kleine uur tjes. Wat opvalt is dat ze zich hun situa tie goed bewust zijn. Na 51 jaar geen baas in eigen huis te zijn geweest wil men nu mee in het nieuwe Europa. Er is in een goed half jaar al heel wat gebeurd en zoveel veranderd dat de mensen die er vorig jaar op bezoek wa ren het nauwelijks terugkennen. Dor sten de Tsjechen vorig jaar nog nauwe lijks met elkaar te discussiëren, laat staan met een buitenlander, nu is dat alles mogelijk en er is een honger naar contacten met het westen. Wie het even kan, zou er dan ook een kijkje moeten nemen. Na de verkiezingen zal er ook een nieuwe burgemeester komen. De hui dige, Jan Litomiosky, is bij de lande lijke verkiezingen voor Burgerforum in het Parlement van de Tsjechische deel republiek in Praag gekozen. Hij wil dit lidmaatschap niet langer dan strikt noodzakelijk combineren met de funk- tie van burgemeester van Pelhrimov. hetgeen hem er overigens niet van weerhield een uitstekend gastheer te zijn voor de Waddinxveense delegatie. De heer Litomisky heeft indertijd Charta 77 ondertekend en ondervond daarvan veel nadelige gevolgen. Door zijn bewezen integriteit is hij na de om wenteling in november 1989 verkozen om de communistische bewindvoerder in het stadje af te lossen. Wanneer en op welke wijze Pelhrimov aan zijn nieuwe burgemeester zal komen is nog niet bekend omdat de procedures daar voor in Praag nog door de regering moeten worden vastgesteld. is tegelijkertijd de gehele infrastruc tuur verdwenen. Omdat er nog geen gevestigde orde is, zijn de mensen erg onzeker over de toe komst. Elke partij heeft de gemeen schappelijke problemen van onerva- rendheid, het ontbreken van een goede organisatie en een infrastruktuur, maar soms ook zijn eigen specifieke proble men. De Waddinxveense delegatie had een door het gemeentebestuur georgani seerde ontmoeting met de vertegen woordigers van diverse partijen. In no vember van dit jaar zijn er voor het eerst gemeenteraadsverkiezingen zo dat daarna pas duidelijk wordt hoe het nieuwe politieke plaatje er werkelijk uitziet. De zaal gaat om 13.30 uur open. Het belooft een heerlijke middag te wor den, vol vermakelijkheden. Rond 16.00 uur gaan de kinderen vol enthou siasme huiswaarts. Hoewel in de landelijke situatie al enig zicht is gekomen hoe de verhoudingen liggen is dit plaatselijk nog niet het ge val. Zeker, Burgerforum, dat het in de verkiezingen zo goed deed en nu de re gering van Tsjechoslowakije vormt, heeft plaatselijk eveneens een grote aanhang. Burgerforum wil echter geen politieke partij zijn en herbergt personen van links naar rechts, het politieke even wicht moet nog worden uitgebalan ceerd en de partijen dienen te worden geherstructureerd. Men is blij dat de communisten weg zijn, maar daarmee WADDINXVEEN - In tegenstelling tot in voorgaande jaren wordt aan de jaarlijkse Vredesweek in Waddinxveen dit jaar weinig aandacht besteed. Het Vredesplatform Waddinxveen houdt geen speciale activiteiten. De groep is wel druk in de weer met het op zetten van een stedenband met het Tjsechische Pehlrimov, waarvan deze 4 week een 40-tal scholieren te gast zijn van de samenwerkingsschool voor HAVO-Atheneum. De Vredesweek wordt komen zondag morgen 30 september om 11.15 uur in de rooms-katholieke St. Victorkerk (Zuidkade) afgesloten met een eucha ristieviering, waaraan ook medewer king wordt verleend door het St. Vic- torjongerenkoor. De Vredesweek 1990 ziet vrede niet al leen als het einde van de bewapenings wedloop en oorlog, maar ook als een vrucht van gerechtigheid, die pas ont staat wanneer alle mensen tot hun recht kunnen komen. Burgemeester en wethouders stellen de gemeenteraad voor om voor 864.600,- aan ’’nieuw beleid” ten opzichte van 1990 in de begroting 1991 op te nemen. Dit bedrag is als volgt verdeeld. 176.800,- voor het creëren van vier deeltijdbanen en twee full-timebanen (administratie Openbare Werken; Ruimtelijke Ordening, Milieu en Energiebesparing; sectie Onderhoud Openbare Wer ken afdeling Sociale Zaken en afdeling Algemene Zaken) 50.000,- voor kapitaallasten voor investeringen voortvloeiende uit het Verkeerscirculatieplan; 167.500,- voor (hogere) stortingen in fondsen ter vervanging van open bare verlichting, rioleringen, meubilair en onderhoud gemeentehuis en voor bodemsanering; 112.200,- voor te verwachten extra uitgaven milieu en sociale vernieuwing; 55.000,- voor diverse uitgaven bij de dienst Openbare Werken in verband met de groei van de gemeente; 25.000,- voor hogere exploitatiekosten voor riolering in verband met de bouw van een nieuwe waterzuiveringsinstallatie; 15.000,- voorde vermindering van het gebruik van bestrijdingsmiddelen eerste fase (compensatie door middel van personeel); 32.000,- voor uitgaven voor onderhoud van hekwerken van speeltuinen; composteren snoeiafval, afvoer kolken vuil en huur takkenversnipperaar; 70.400,- voorhogerebijdragenaangemeenschappelijkeregelingen; 20.000,- voor hogere subsidie voor Maatschappelijke Dienstverlening Zuidplas ten behoeve van maatschappelijk werk; 3.000,- voor subsidie Bureau Slachtofferhulp; 1.500,- voor bijdrage gehandicaptenplatform; 1.500,- voor hogere subsidie personeelsverenigingen; glas, porselein en kristal, nauwelijks nog te krijgen zijn. Op de eerste dag van het bezoek aan Pelhrimov werd de Waddinxveense de legatie na een bezoek aan de kersverse burgemeester aan de gemeentelijke diensten voorgesteld. Nauwkeurig werd uitgelegd wat er zo allemaal in de verschillende bureaus werd gedaan. Enkele afdelingshoofden en ander ka derpersoneel zijn na de omwenteling op 17 november vorig jaar vervangen. Gevolg is dat men soms nog erg onwen nig ”in het vel zit”. Tijdens een bezoek aan de financiële afdeling bleek dat het gemeentelijke huishoudboekje in de voormalige com munistische staat toch wat anders in el kaar steekt dan men hier gewend is. Uiteraard zijn er wel overeenkomsten, maar de geleide planeconomie dik- teerde de geldstromen voor de ge meenten op een kunstmatige manier. Van de 43 miljoen Tsjechiscne Kronen die op de begroting van 1990 staan wordt er ca 1 miljoen door de plaatse lijke belastingen opgebracht. (1 mil joen kronen komt overeen met ca 70.000,-). De gehele boekhouding wordt op een vrij moderne computer uit de DDR ge voerd. De salarissen van bijna de ge hele beroepsbevolking werd tot voor kort via de overheid uitbetaald. Op dit moment is men hard bezig met het ont wikkelen van een nieuw betalings- en boekhoudsysteem, zodat de gemeente de boekhouding geheel zelfstandig, zo als dit in het westen gebeurt, kan uit voeren. De Waddinxveners kwamen later tij dens het programma terecht bij de ge meentewerken. Hier werd een indruk verkregen van de taken van deze dienst. Dat lijkt in grote lijnen op wat in Waddinxveen ook gebeurt. De directeur bleek sterk geïnteres seerd in allerlei milieutechnische za ken, zoals het gescheiden ophalen van allerlei afvalstoffen. In Tsjechoslowa kije is het scheiden van welk afval dan ook, nog nauwelijks ontwikkeld. De wetgeving bestaat al wel voor een deel Echter tijdens het vorige regime vielen de meeste bedrijven onder een uitzon deringsregel. Van enig milieubeheer is dan ook nauwelijks sprake. Er bestaat sterke interesse voor informatie over de diverse mogelijkheden om afvalstof fen te verwerken of op te slaan. Met name over de praktische uitvoerbaar heid en de opgedane ervaring zou de gemeente van gedachte willen wisse len. Overigens bleken bijna alle functiona rissen graag eens een kijkje in onze keuken te willen werpen en kontakt met de gemeentelijke diensten op te bouwen om voor hun eigen afdeling de zaker beter te kunnen organiseren. V

Weekblad voor Waddinxveen | 1990 | | pagina 15