Sociale in W’veen Schieland komt met auto- en fietsroute Zuivenngs installatie vernieuwing in W’veen NMB heeft plan voor nieuwe bank Na grenswijzigingen Jodokus officieel van start Huidig pand aan de Kerkweg-Oost wordt gesloopt Avondrit Gouwe Rijders Andere satelliet De Zonnebloem naar Blijdorp Leerkrachten gezocht Geraniumrit The Skymasters w.s.w. Uitbreiding dienstverlening Patiëntenplatform Fosfaten Klachtenopvang Grofvuilrooster Slib Geschiedenis Niet gezond Fraude A.B.W. In de Waddinxveense bruidsvilla prachtige collectie NIEUWE bruidsjaponnen. TEVENS ALLE TOEBEHOREN. Bel vrijblijvend voor een afspraak. Mevr. J. de Vries - Brugweg 90 - Waddinxveen - Tel. 01828-15953 Pagina 15 Weekblad voor Waddinxveen - Woensdag 3 oktober 1990 Hel particuliere kinderdagverblijf Jodokus is zaterdagmiddag feestelijk geopend. (Foto: Intercolor!De Rooy). Het nieuwe kantoor van de Nederlandsche Middenstands Bank aan de Kerkweg-Oost. (Tekening: Architecten- buro Abken). WADDINXVEEN - Zaterdagavond 13 oktober houdt de Waddinxveense autoclub ”De Gouwe Rijders” weer haar najaars-avondrit. De route is uit gezet in en om Waddinxveen. Het belooft weer een gezellig gebeuren te worden. Aan de hand van een regle ment dat bij de inschrijftafel wordt ver strekt, moet het voor iedereen moge lijk zijn de rit uit te rijden. Er zijn leuke prijzen te winnen voor hen die de min ste strafpunten oplopen. De inschrijving vindt plaats vanaf 17.30 uur in het restaurant van het veilingge bouw aan de Bredeweg in Waddinx veen. De start is tussen 18.00 en 19.00 uur. De startplaats is bij het veilingge bouw. Het kinderdagverblijf is op werkdagen geopend van kwart voor acht tot tot kwart voor zes. Een kwartiertje eerder of een kwartiertje later kan ook, maar daar zijn extra kosten aan verbonden. De uurprijs van Jodokus is drie gulden WADDINXVEEN - De kortgeleden officieel in gebruik gestelde riool waterzuiveringsinstallatie Reeuwijk-Randenburg aan het Reeuwijkse ge deelte van de Henegouwerweg is per 1 januari 1991 op Waddinxveens grondgebied gelegen. Dat komt door de dan van kracht wordende grens wijzigingen. WADDINXVEEN - Drie scholen zoe ken in Waddinxveen nieuwe leerkrach ten. De Willem van Oranjeschool (Oranje- laan) is op zoek naar een leerkracht voor groep 3/4 (34 uur). De Koningin Beatrixschool (Zuidplas- hof) zoekt een vakleerkracht muzikale vorming (3,5 uur). Voor de onderbouw van groep 1/2 wil de Kardinaal Alfrinkschool (Zuidplas- hof) in contact komen met een groeps- leerkracht voor 30-32 uur per week, is daartoe een middel. Het uitgesplitste afval wordt samengeperst en afgevoerd naar de vuilverbranding, vervolgens wordt het nog vuile water opgemaakt naar het overdekte beluchtingsbassin. Twee schoepen brengen daar het water constant in beweging, zodat het zuur stof afneemt. Dat is nodig voor de zui- veringsbacterie, een organisme dat in de vrije natuur in iedere sloot - mits niet vervuild - zijn werk doet. Onder de ge controleerde omstandigheden in de AWZI komt deze bacterie echter in veel grotere getale voor. De bacterie consumeert vuil, maar kan dit alleen doen als er voldoende zuurstof in het water is. De kinderopvangmogelijkheid is een initiatief van de Waddinxveense vrou wen Simone de Jong en Yvonne van der Harst. Na de feestelijke opening was er in het kinderdagverblijf een feestelijk open huis. Jodokus was al sinds het einde van de schoolvakantie officieus in gebruik ge nomen. De nieuwe AWZI verwijdert hoofdza kelijk organische afvalstoffen. Zware metalen komen grotendeels in het slib terecht maar fosfaten blijven in het wa ter zitten. Er wordt naar gestreefd om de lozing van fosfaten via de huishou dens een halt toe te roepen. Op het ter rein aan de Henregouwerweg is echter wel ruimte voor een fosfaatverwijde- rings-installatie. Voorlopig blijven de oude installaties in Boskoop en Waddinxveen in ge bruik, deze kunnen pas worden ont manteld wanneer de AWZI aan de He negouwerweg de capaciteit opschroeft. Plannen hiervoor zijn reeds in de maak en de installatie kan dan meer dan 400 liter afvalwater per seconde verwer ken, maar er zullen wel wat jaartjes verstrijken eer het zover is. komsten zal kunnen worden ontvan gen. Hiervan zal 90% oftewel circa 90.000,- aan het Rijk en 10% oftewel ca. 10.000,- aan de gemeente Wad dinxveen toevloeien. Met dit voordeel is in de begroting 1991 rekening gehou den. WADDINXVEEN/ROTTERDAM - Met het oog op de komende zater dag 6 oktober voor het eerst te houden landelijke waterschapsdag heeft het hoogheemraadschap van Schieland een aantal auto- en fietsroutes door het Schielandgebied gemaakt. WADDINXVEEN - Vorige week dinsdag heeft de afdeling Waddinxveen van De Zonnebloem met 45 gasten en medewerkers een bezoek gebracht aan de Diergaarde Blijdorp in Rotterdam. Het weer zag er aanvankelijk slecht uit toen men om negen uur vertrok, maar na de koffie met gebak brak de zon door en konden de gasten, onder wie veel mensen die gebruik wilden maken van een rolstoel, bij alle dieren een kijkje nemen. Om half één was er een goed verzorgde lunch in het voor De Zonnebloem gere- serveerde restaurant ”Het Jungle-ca- fé”. Daarna was er tot half vier nog gelegen heid om verder rond te kijken. Tijdens de koffie-theepauze bedankte één van de gasten, de heer N. Vink, namens al len voor de goed georganiseerde, ge zellige dag. Om vier uur vertrok men met de aange paste bus weer terug naar Waddinx veen. als het huidige complex, dat overigens wat oppervlakte betreft dubbel zo groot zal worden. Op die manier kan veel beter tegemoet gekomen worden aan de wensen van de werknemers en de cliënten. De Nederlandsche Middenstands Bank, die in Waddinxveen wordt ge leid door C. Cornet, is al anderhalf jaar concreet bezig met de plannen voor de nieuwbouw. In het oorspronkelijke ontwerp zijn enkele aanpassingen aan gebracht om het kunnen voldoen aan de eisen van de welstandscommissie Stad en Landschap. WADDINXVEEN - In de gemeentebegroting voor 1991 schenkt het col lege van B. en W. ook aandacht aan de landelijk zo in het nieuws zijnde sociale vernieuwing van het derde kabinet-Lubbers. De landelijke waterschapsdag van za terdag, die in Waddinxveen geen acti viteiten oplevert, behalve dan voor wat betreft de deelname aan de auto- en fietsroutes, is bedoeld om het Neder landse publiek kennis te laten nemen van de diverse taken en activiteiten van het waterschap. In heel Nederland staan op 6 oktober de deuren van ge malen en installaties open om belang stellenden uit te leggen hoe een en an der werkt. Het hoogheemraadschap van Schie land is een waterschap. Het beheersge bied van Schieland strekt zich uit van de gemeente Schiedam en Rotterdam in het zuiden tot aan de gemeenten Waddinxveen en Moerkapelle in noor delijk Schieland. Ook de gemeentes Capelle a/d IJssel, Nieuwerkerk a/d IJssel, Moordrecht, Gouda (ged.), Ze venhuizen, Bleiswijk en Bergschen- hoek liggen in het beheersgebied van Schieland. Een waterschap zorgt ervoor dat de dij ken op hoogte en stabiel blijven, ook heeft Schieland enkele polderwegen en vaarwegen in beheer en onderhoud, voorts zorgt een waterschap voor een juist polderpeil en de derde taak is de zorg voor verbetering van de kwaliteit van het oppervlaktewater. Door deze laatste taak heeft het waterschap ook steeds meer te maken met de zorg voor het milieu. Door middel van dijkversterkingswer- ken, gemalen en afvalwaterzuiverings installaties worden de diverse taken uitgevoerd. Omdat de taken van een waterschap veelomvattend en soms in gewikkeld zijn, is het van belang de mensen ter plekke uit te leggen op welke wijze een waterschap werkt aan de waterstaatszorg. Schieland houdt op zaterdag 6 oktober ’’open huis” op vier plekken. Van ’s morgens 10 tot ’s middags 4 uur zijn be zoekers welkom. Klachten over artsen, verpleegkundi gen en andere hulpverleners komen re gelmatig voor, evenals vragen over pa tiëntenrechten, Het Klachtenopvang- bureau geeft advies en ondersteuning bij het indienen van een klacht. Het klachtenbureau is eveneens geves tigd aan de Turfmarkt 36 te Gouda en is geopend op maandag, dinsdag en don derdag van9.00-11.OOuur. Telefonisch is het bureau te bereiken via nummer 01820-12230. Op andere tijden kan een boodschap worden ingesproken. De medewerkers zijn op afspraak in de avonduren beschikbaar. WADDINXVEEN - De Nederland sche Middenstands Bank wil aan de Kerkweg-Oost een nieuw bankgebouw gaan neerzetten op dezelfde plaats waar nu al 20 jaar het huidige bankge bouw staat. De bouwplannen, naar een in opdracht van de NMB Bank in Amsterdam ge maakt ontwerp van het architectenbu reau Abken BV in Nieuwegein, zijn dinsdagavond voorgelegd aan de raads commissie voor ruimtelijke ordening en woningbouw. De Nederlandsche Middenstands Bank denkt eind volgend jaar de nieuwbouw De gemeente Waddinxveen heeft op grond van de Wet Sociale Werkvoor ziening W.S.W. een taak om verstan delijk, lichamelijk en karakterologisch gehandicapten onder aangepaste om standigheden aan werk te helpen. Er zijn thans 42 uit Waddinxveen afkom stige personen op zogenaamde werk verbanden geplaatst. Dit zijn werkplaatsen of buitenprojec ten. Aangezien dit aantal lager is dan waarmee in de primitieve begroting re kening werd gehouden, is een bedrag van 8.000,- wegens volumedaling af geraamd bij wensen- en middelenpak ket. De gemeente is verantwoordelijk voor het toelatings- en plaatsingsbeleid. Aangezien B. en W. van opvatting zijn dat het van belang is dat tot de catego rie van de W.S.W. behorende perso nen zoveel mogelijk aan het (aangepas te) arbeidsproces blijven deelnemen, zullen zij zich beijveren om personen in W.S.W.-verband geplaatst te krijgen. Zonodig zullen zij daartoe extra finan ciële middelen aan de raad vragen. In de regio vindt momenteel overleg plaats over een herziening van de be- stuursstruktuur van het Goudse De Sterrenborgh. B. en W. verwachten de raad - via de commissie voor Sociale Zorg - daarover nog dit jaar nader te kunnen informeren. De route wordt beschreven in een uit gebreide folder. De fietsroute loopt in Waddinxveen over de Onderweg, Klei- kade, Kerkweg-West, Kerkweg-Oost en Henegouwerweg en door Gouda, Zevenhuizen en Moerkapelle. De au toroute neemt in Waddinxveen de Bre deweg, Piasweg, Sniepweg en Kanaal dijk en voert eveneens door de omlig gende gemeenten. Volgens de folder zijn in Waddinxveen kenmerkende punten de hefbrug over de Gouwe, het glastuinbouwgebied Hasselthoeve bij Moerkapelle, de ge reconstrueerde Bredeweg bij Zeven huizen en Moerkapelle, het gemaal Zuidplas aan de Noordringdijk en het gemaal aan de Tweede Bloksweg. Het opengevouwen blad vermeldt aan een zijde de verschillende routes in het gebied van het hoogheemraadschap van Schieland met in het kort een aan duiding van bezienswaardigheden of herkenningspunten onderweg, terwijl aan de andere kant een omschrijving wordt gegeven van de diverse gemalen en installaties van Schieland die men langs de routes passeert. De Schieland-auto-route en -fiets-rou- tes zijn op folder uitgebracht om de in woners van het gebied op een geheel ei gen wijze (en wanneer hen dat uit komt) kennis te laten nemen van de vele herkenbare gebouwen en installa ties van Schieland in dit gebied. De routes zijn uit toeristisch oogpunt erg aantrekkelijk. NIpUWERKERK AAN DEN IJS SEL - Auto- en motorclub The Sky- masters houdt vrijdagavond 5 oktober vanaf half negen de Geraniumrit, een orienteringsrit op basis van routebe schrijving. De rit leent zich uitstekend om eens kennis te maken met een puzzelrit. Ook wordt door de vereniging de mo gelijk geboden om met groepen (bij voorbeeld personeelsverenigingen) aan de puzzelritten mee te doen. De vereniging verzorgt zonodig een aparte uitslag. Er wordt gereden in drie klassen: A- klasse (geroutineerden), B-klasse (gevorderden) en de Gezelligheids- klasse (beginners). Men kan inschrijven in cafe ”De Kope ren Ketel”, Klein Hitland 8 te Nieu werkerk a/d IJssel (bij de oude steeno vens) vanaf 20.00 tot 21.00 uur. Start le deelnemer om 20.30 uur. De lengte van de rit is 30 km. De mogelijkheid bestaat dat de riool waterzuiveringsinstallatie (AWZI) van het hoogheemraadschap van Rijnland na de eeuwwisseling weer wordt uitge breid. Op de installatie - één van de weinige met overdekte beluchtingsbas- sins om stankoverlast te voorkomen - wordt het afvalwater van delen van Waddinxveen, Boskoop en Reeuwijk- Dorp geloosd. De nieuwe zuiveringsinstallatie gaat een eind maken aan het lozen van ver vuild water in open water. Afvalwater werd noodgedwongen jarenlang nog geloosd in de Gouwe, doordat de hui dige zuiveringsinstallaties in Boskoop en Waddinxveen te weinig capaciteit hebben en de bouw van een nieuwe AWZI in Reeuwijk-Randenburg erg lang op zich liet wachten. Met de bouw was ongeveer 37 miljoen gulden gemoeid, inclusief gemalen en transportleidingen. De betrokken ge meenten moeten echter ook in de bui del tasten voor de aanleg van perslei dingen. Het afvalwater bereikt de AWZI via enkele persleidingen en wordt op een ontvangstpunt gemengd en door een grofvuilrooster geleid. Dit moet allerlei ongerechtigheden uit het water halen, zoals takjes, bladeren, maar ook ander afval waaronder maandverband, con dooms, strips van inlegkruisjes en aller lei zaken die mensen door het toilet spoe(en en de pompen van de installa tie in gevaar brengen. De Reeuwijkse AWZI werkt volgens het Pasveer-principe. Hij was een zui- veringsdeskundige die, begin deze eeuw, de methode bedacht om water en vuil te splitsen. Het grofvuilrooster Wanneer het beluchtingsbassin lang zaam is volgestroomd, stroomt het wa ter via een overstortgoot in het lager gelegen bezinkbassin. Het water komt hier tot stilstand, de massa bacteriën bezinkt en wordt door een traag rond draaiende wisser naar het midden ge veegd. Ook dit bassin scheidt vaste stoffen van het water. Daarna is het wa ter voor 95 procent schoon. Het stroomt over en wordt via een leiding naar de Gouwe geleid, het verzamelde basterieslib kan voor een deel weer worden gebrukt. Overtollig slib wordt ingedikt en het hangt van de kwaliteit af of het mengsel bruikbaar is voor de landbouw, ofwel voor het ophogen van plantsoenen. De verwachting is dat het in ieder geval hergebruikt kan worden, anders dan in gebieden waar veel chemische indus trie is gevestigdDaar voldoet dergelij k slib aan geen enkele milieunorm. GOPUDA - Dankzij .iciële stei van het ministerie van WVC is vorige maand de dienstverlening van het Pa tiëntenplatform Gouda en omstreken aan de Turfmarkt 36 in Gouda sterk uitgebreid. Het informatie-documen- tatiecentrum en het bureau voor klach tenopvang kunnen door personeelsuit breiding en automatisering nog beter op vragen en problemen ingaan. Vele uiteenlopende vragen worden ge steld aan het centrum. Bijvoorbeeld over ziektebeelden, luchtverontreini ging en ziekte, alternatieve geneeswij zen, vergoedingen voor alternatieve geneeswijzen, vragen over spreekuren en adressen van patiëntenverenigin gen. Niet op elke vraag is een antwoord te geven, maar vaak kan dan naar de juiste adressen worden doorverwezen. In het documentatiecentrum zijn te vens folders en knipselmappen voorra dig over diverse onderwerpen. Kortom, voor alle vragen die met ge zondheidzorg te maken hebben kan men terecht bij het informatie- en do- cumentatiecentrumn aan de Turfmarkt 36 te Gouda en is geopend op maandag van 14.00-16.00 uur, op woensdag van 9.00-12.00 uur en van 14.00-16.00 uur, op donderdag van 14.00-16.00 uur en op vrijdag van 9.00-12.00 uur en van 14.00-16.00 uur. Via het telefoonnummer van de Stich ting Welzijn Gouda (01820-28888) kan contact opgenomen worden met het in formatiecentrum. De geschiedenis van de AWZI Reeu wijk-Randenburg (dat in het kader van de gemeentelijke herindeling na 1 ja nuari 1991 Waddinxveens grondgebied wordt) voert terug tot 1969. De gemeente Waddinxveen benaderde in dat jaar het hoogheemraadschap Rijnland met de mededeling dat zich op korte termijn problemen zouden gaan voordoen bij de verwerking van het afvalwater. Op dat moment was duidelijk dat de in Waddinxveen aan wezige, onlangs opgevoerde, capaciteit voor verwerking niet voldoende zou zijn. Boskoop kreeg dezelfde problemen. De in 1966 in bedrijf genomen AWZI in Boskoop-Zuid was niet toereikend de uitbreiding van Boskoop-West op te vangen. Voorts diende een oplossing te worden gevonden voor de behandeling van het afvalwater van Boskoop-Oost, Reeuwijk-Randenburg, Reeuwijk- Dorp en Waddinxveen-Oost. In overeenstemming met de gemeente besturen van Boskoop en Waddinx veen besloot Rijnland in 1972 om de mogelijkheden voor een gecombi neerde AWZI te onderzoeken. De voorkeur ging toen uit naar een lo- katie ten oosten van de Gouwe en Reeuwijk stemde hiermee in. De geko zen plek stuitte in de onmiddellijke om geving op veel weerstand en er gingen roerige jaren overheen alvorens de ge meente Reeuwijk in in november 1982 het bestemmingsplan Henegouwerweg kon vaststellen. Dit bestemmingsplan, met uitzonde ring van een klein onderdeel, werd door de provincie goedgekeurd in au gustus 1983. De bezwaren van omwo nenden leidden tot een uitspraak van de Kroon, waarin overkapping van de installatie werd verplicht gesteld. De opgevangen kinderen van 0-4 jaar komen uit Waddinxveen en omgeving. Bedrijven hebben voor de voorziening, die vooralsnog zonder gemeentelijke financiële steun moet draaien, nog nau welijks belangstelling getoond. Het pand beschikt over een speel ruimte voor meer dan 40 meisjes en jongens. Er is verder sanitair en er zijn twee slaapzaaltjes met elk acht bedden, zodat baby’s en peuters gescheiden kunnen slapen. te hebben gerealiseerd. Daarvoor zal nog voor het einde van dit jaar begon nen moeten worden met de sloop van het telkens verbouwde en 65 jaar oude herenhuis aan de Kerkweg-Oost. De sloop is mede een gevolg van de bouw kundige staat van het bouwvallige ge bouw dat ook nog eens een slechte fun dering heeft. Gedurende de bouwperiode zullen de bankzaken in een noodvoorziening op de parkeerruimte aan de Juliana van Stolberglaan bij Boonstoppel BV wor den afgewikkeld. Het bankfiliaal krijgt dezelfde hoogte Dijkgraaf E.H. van Tuyll van Seroos- kerken verbloemde bij de opening niet dat een aanloopperiode van 18 jaar veel te lang is geweest, terwijl ook Reeuwijks burgemeester mevrouw Y. Verstoep-Bauer, aan de hand van een historisch overzicht schetste welke pro blemen overwonnen moesten worden alvorens met de daadwerkelijke bouw kon worden begonnen. ’’Achttien jaar wachten is gewoon niet gezond”, stelde de dijkgraaf. ’’Rijn land, gemeenten, provincie en de Raad van State hebben veel tijd hieraan be steed. Dan spreek ik nog niet eens over de procedures met betrekking tot bouw- en hinderwetvergunningen. Op basis van ervaring kan geconstateerd worden dat het proces van het realise ren van een AWZI vijf tot tien jaar vraagt, vanaf het moment dat iedereen de noodzaak heeft vastgesteld dat hij er moet komen. Reeuwijk-Randenburg is met 18 jaar een uitschieter”. WADDINXVEEN - Vonge week vrij dag zijn de tv-signalen van Super Cha nel en de radio-signalen van BBC World Service onderbroken geweest in Waddinxveen, omdat ze via een nieuwe satelliet worden uitgezonden Aangezien de wisseling van satelliet ook gevolgen heeft voor de uitzendfre quenties moesten er werkzaamheden worden verricht aan de ontvangstappa- ratuur in het hoofdontvangstation van de CAI. Deze werkzaamheden leidden tot korte signaalonderbrekingen. De ont- vangstfrequenties voor de abonnees blijven ongewijzigd. In Waddinxveen zal aktief worden in gespeeld op dit voorgenomen rege ringsbeleid. Het sluiten van een bestuursovereen komst zal worden voorbereid door een projectgroep waarin vertegenwoordi gers van verschillende secretarieafde- lingen zitting hebben. Sociale vernieuwing houdt met name in: - Het bevorderen van de mogelijkhe den voor de persoonlijke ontplooiing en ontwikkeling, met als belangrijkste oogmerk het verbeteren van de kansen op de arbeidsmarkt; - Het bestrijden van cumulatie van achterstandssituaties, het bevorderen van samenhang tussen de in afzonder lijke beleidssectoren genomen of te ne men maatregelen. Sociale vernieuwing kan/zal in Wad dinxveen concreet vorm krijgen in: - Het bevorderen van mogelijkheden voor werk en scholing; - Het actief inspelen op de mogelijk heden van het jeugdwerkgarantieplan en het scheppen van banenpools; -^Verbetering van de doelmatigheid en de kwaliteit van gemeentelijke voor zieningen; i. - Projecten tot het verbeteren van de kwaliteit van de leefomgeving. Op stel post is een bedrag van plm. 47.000,- (éénmalig) hiervoor beschikbaar. Op het gebied van de fraudebestrijding is Waddinxveen met de gemeenten Al- phen a/d Rijn en Leiderdorp een sa- rnenwerkingsovereenkomst aange gaan. Op basis van een voorlopige in- schatting werd het ten laste van de ge meente Waddinxveen komende deel der kosten begroot op circa 10.000,- op jaarbasis. Na ontvangst van de in middels opgestelde begroting 1990 is in de begroting 1991 een bedrag van 13.000,-opgenomen. In Waddinxveen kan geconstateerd worden dat een vrij stabiel patroon in de kwantiteit van de uitkeringsgerech tigden aanwezig is. Wel vindt er uiter aard regelmatig doorstroming in het bestand plaats. Door het organisatorisch onderbren- S gen van de ’’verhaals-functie” binnen de sektie T.B.B. van de afdeling So ciale Zaken, werd het mogelijk aanzet ten te geven tot een betere uitoefening van het verhaalsrecht krachtens de Al gemene Bijstandswet. Hierdoor zijn de verhaalsopbrengsten niet onbelangrijk gestegen. Over het tweede halfjaar 1989 werd in totaliteit een bedrag van 552.880,- uit verhaals- werkzaamheden ontvangen, terwijl ge durende het eerste kwartaal 1990 in to taal 27.585,- kon worden verhaald. Op basis van deze cijfers is de verwach ting gewettigd, dat over het dienstjaar 1991 zo’n 100.000,- aan verhaalsin- WADDINXVEEN - Het eerste en voorlopig enige particuliere kinderdag verblijf Jodokus is afgelopen zaterdag middag officieel van start gegaan in een voormalig bedrijfspand aan de Mercu- riusweg. w. 1

Weekblad voor Waddinxveen | 1990 | | pagina 15