Rabobank Q Hans Barth (56) AVBB-voorzitter 1C0L0PH0N! -Weekblad voor- 7ZZZZ Waddinxveen IBI0SC0PEN1 KERK extra woningbouw in W’veen ’’Misschien klein staartje van Burgemeester C. M. van der Linden geeft toekomstvisie 99 Herdenking oud-Korea- strijders Scouting St. Victor on the air Smallenbroek: ”Het was mij gevraagd” NEDERLANDERS SPAREN STEEDS MEER Arcade Bioscopen Filmhuis Gouda Premies Landkaart Plannen Samenklontering Weekenddienst dierenarts: Pagina 5 komst in Den haag gepresenteerd aan de vakpers. Dienstdoende verloskundige A. Voss-Becks, Peuleyen 60, tel. 16801. Ondertrouwd: T.A. W. Vernooij en J.E.W. Wentinck; D. Popescu en I.M. Hellinga. Gehuwd: D.P. van der Eijk en A. Sonneveld; L. Fokkert en L. Both. Overleden: Minnee, Zacharias, oud 80 jaar. de Wit wv de Joode, Catharina H., oud 70 jaar; van der Hoeven wv Stolker, Lena C., oud 84 jaar. Dienstdoende apotheek: D.C. van Doorn, Prins Bernhardlaan 65, tel. 14162. WADDINXVEEN - Burgemeester C.M. van der Linden (58) denkt dat Waddinxveen als het mee zit heel misschien een klein staartje van de hon derdduizenden nieuwe huizen, die in deze provincie zullen moeten wor den neergezet, zal kunnen bouwen. Maar daarmee is volgens hem de koek beslist op. WADDINXVEEN -/DEN HAAG - Waddinxvener en oud-D’66-ge- meenteraadslid ing. Hans Barth (56), per 1 januari 1991 de nieuwe voor zitter van het Algemeen Verbond Bouwbedrijf (AVBB) als opvolger van de vertrekkende eerste man F.A.M. de Vilder, heeft zich op een bijeen- NEDERLANDS ZATERDAG 20 OKTOBER 1990 EN ZONDAG 21 OKTOBER 1990 Voor de praktijk van de huisartsen Van Heel, Siemons, Hertogh en Wilms heeft dienst: Arts: W.A. v. Heel, Mozartlaan 2-4, tel. 12676 (zaterdag). Arts: P.C.W. Hertogh, Woubrechterf 40-42, tel. 19239 (zondag) Geboren: Ellen Marleen, d.v. M.E. Eikelboom en I van Leeuwen; Joanne, d.v. R.N. Harrison en U.R. Rijling; Fidan, d.v. F. Ozan en D. Ozan; Samantha, d.v. W. van der Kooy en E.I.M. Hoppe- zak; Naomi Hendrika, d.v. A.P. Burggraaf en P.E.M. Streng. Voor de praktijk van de huisartsen Blom, Glaser, Van der Linde, Hemminga en Vreeken heeft dienst: Arts: C.N. Vreeken, Weidezoom 50, tel. 12979. J. Slager, Kerkweg-Oost220, tel. 12737 (bij afwezigheid dierenarts Y.M. Klaare, Turfmarkt 94, Gouda, tel. 01820-18995 of dierenarts F.H.E. Edens, Bunchestraat 60, Reeuwijk, tel. 01829-4028). I 11 I dien ste n r Weekblad voor Waddinxveen - Woensdag 17 oktober 1990 I T in zijn C.M. VAN DER LINDEN ZONDAG 21 OKTOBER 1990 "Luister eens, toen ik in Haastrecht. J Volgens onze eerste burger begint een groter aantal mensen Gouda zo langza merhand als een volgroeide stad te zien, wordt Waddinxveen met Gouda en Moordrecht persé geen verstedelijkt gebied en moet Waddinxveens oud- burgemeester mr. Bert Smallenbroek bij officiële gelegenheden zijn mond houden over de ruimtelijke toekomst van dit Gouwedorp. Bert Smallenbroek heeft zijn visie ook gegeven in het vriendenboek voor Jan Meuleman. Hoe kijkt u inhoudelijk ge zien tegen zijn mening aan Acht u een samenklontering van Wad dinxveen, Gouda en Moordrecht als een belangrijke en ook onontkoombare ontwikkeling "Hij had in Waddinxveen daarover be ter zijn mond kunnen houden. Ik heb zijn verhaal over mij heen laten ko men, maar ik dacht wel: Bert, beperk je tot het afscheid van Jan Meuleman”. dan begrijp ik dat Waddinxveen aan ta fel zit”. Sparen bij de bank neemt toe. In de eerste helft van 1990 zorgden de cliënten van de Rabobank voor een groei van de spaargelden van maar liefst f 4,7 mil jard. Dat is bijna twee keer zoveel als in de vergelijkbare periode van 1989. Deze groei komt onder andere door de toename van de vrij besteedbare inko mens en de relatief hoge rentevergoeding op spaartegoeden. Dit constateert de Rabobank, de grootste spaarbank van ons land, aan de vooravond van haar traditionele spaarweek. Een publikatie van de Rabobanken Waddinxveen en Boskoop Uitgeverij: VETA B.V. Directie: F. van Kempen Redactie: B.J. Woudenberg Redactie-adres: Peuleyen 144, 2742 EN Waddinxveen Telefoon: 01828-15594 Advertentie-afdeling: Oranjelaan 9, 2741 EP Waddinxveen Postbus 116, 2740 AC Waddinxveen Telefoon: 01828-14788 Openingstijden: Maandag t/m Donderdag: 8.30-17.30 uur Vrijdag: 8.30-12.30 uur Klachten bezorging: Sweelinckhof 31, 2742 CB Waddinxveen Telefoon: 01828-18950 Klachten over de bezorging vóór donderdag 18.00 uur melden. Postabonnement: ƒ33- per half jaar. Advertentie-tarieven Losse mm-prtjs 0,49 (exclusief BTW); contract-tarieven en tekst-advertenties op aanvraag. Aankomend AVBB-voorzitter Hans Barth, sinds 1979 directielid van bouw- HERVORMDE KERK Brugkerk 9.30 uur ds. E.M. Bakker, Bergambacht 17.00 uur ds. B. Oosterom, Kampen De Hoeksteen: 9.30 uur ds. H. Schipaanboord 15.00 uur ds. J.W. Goossen (aangepaste dienst) 18.30 uur ds. G.C. Kunz Bethelkerk: 9.30 uur ds. W. Verboom, Hierden 17.00 uurds. H. Schipaanboord Rehobothschool, Sperwerhoek: 9.30 uur ds. G.C. Kunz Immanuëlkerk: 10.00 uur ds. A. A. van Houwelingen 17.00 uur ds. A.A. van Houwelingen GEREFORMEERDE KERKEN Kruiskerk: 10.15 uur ds. J.D. Kraam, Nieuw-Vennep 17.00 uur ds. A. v.d. Waal, Gouda Ontmoetingskerk: 9.30 uur ds. J.C. de Moor 17.00 uur geen dienst REMONSTRANTSE GEMEENTE (in samenwerking met de Vrijzinnig Hervormden) Kerkgebouw Zuidkade: 10.00 uur E.H. Cossee, Rotterdam-Hillegersberg HERVORMD GEREFORMEERDE GEMEENTE Elke donderdagavond in kerkgebouw Rem. Kerk, Zuidkade: 19.45 uur bijbellezing door ds. D. Chr. Overduin van de Hervormd Gereformeerde Gemeente te Hilversum OUD-GEREFORMEERDE GEMEENTE IN NEDERLAND Kerkgebouw Mercuriusweg 29: Iedere zondag 10.00 en 18.30 uur leesdienst GEREFORMEERDE GEMEENTE BOSKOOP Kerkgebouw Mendelweg: 9.30 uur leesdienst 15.30 uurds. D. Rietdijk Donderdag 25 oktober 19.30 uur ds. A.W. Verhoef GER. KERK (VRIJGEMAAKT) Kerkgebouw Kruiskerk, Passage 8.30 uur ds. L.S.K. Hoogendoom 14.45 uur ds. L.S.K. Hoogendoom BAPTISTENGEMEENTE ALPHEN AAN DEN RIJN Triomfatorkapel Molenwerfstraat: 10.00 uur ds. J. v.d. Zeeuw 18.30uur ds. A.J. v.d. Wetering JEHOVAH’S GETUIGEN Koninkrijkzaal Burgemeester Trooststraat 4: 10.00 uur openbare toespraak 11.00 uur wachttorenbespreking CHR.GER.KERK BOSKOOP 9.30 uur ds. M.J. Oosting 17.00 uur ds. M.J. Oosting Vr. en za. 9 uur, zo. 3 en 9 uur:UN MONDE SANS PITTE. Voor het aan elkaar vastgroeien hoe ven de Waddinxveners dus niet te vre zen Vr. t/m zo. en wo. 2 uur. Dagelijks 6.45 en 9.30 uur: GHOST. Vr. t/m zo. en wo. 2 uur. Dagelijks 7 en 9.30 uur: DICK TRACY. Dagelijks (beh. di.) 7 en 9.30 uur: DAYS OF THUNDER. Alleen di. 7 en 9.30 uur: STAN LEY IRIS. Vr. t/m zo. en wo. 2 uur: DE RED- DERTJES. -Gouda- In ieder geval heeft Bert Smallenbroek weer naar de landkaart gekeken voor dat bij naar Waddinxveen kwam. Weekblad voor Waddinxveen: Op de Randstad worden allerlei plannen los gelaten. De één noemt de Randstad een Rundstad, waar nog volop huizen kun nen worden neergezet en de ander vindt dit gebied veel te vol, zodat er met de schaarse ruimte van bijvoorbeeld het Groene Hart uiterst zorgvuldig omge sprongen moet worden. Wat vindt u van die discussie In het vriendenboek van Jan Meule man geeft Bert Smallenbroek te kennen dat bestuurlijk gezien de samenklonte ring van Waddinxveen, Gouda en Moordrecht nog nooit zo dichtbij is ge weest als nu. Advies De keuze van de meest aantrekkelijke spaar- en beleggingsmogelijkheden is sterk afhankelijk van de persoonlijke situatie en van de individuele wensen van de klant, zo meent de Rabobank. De bank is bij die keuze een goede advi seur. CHR. AFGESCHEIDEN GEMEENTE Kerkgebouw Dorpstraat 3: 9.30 uur ds. N. v.d. Want 17.00 uur ds. N. v.d. Want Elke Woensdagavond: 19.30 uur ds. N. v.d. Want ROOMS-KATHOLIEKE KERK St. Victorkerk: Zondag: 09.30 uur Woensdag: 19.00 uur Vrijdag: 19.00 uur Ontmoetingskerk: Zaterdag: 19.00 uur Zondag: 11.15 uur Dinsdag: 08.45 uur (klassemis) Donderdag: 09.00 uur Elke 2e vrijdag van de maand: Anne Frank-centrum om 10.00 uur (dan vervalt de dienst van 19.00 uur) ’’Persé niet. Daar zullen wij ons met hand en tand tegen verzetten, want dat willen we niet. Maar wellicht zullen we niet aan een zekere inspeling op de Goudse regionale woningbouwproble- matiek ontkomen. In het overleg met Gouda heb ik gezegd dat als het alleen gaat om Goudse problemen, dat ik dan niet zie wat ik hier aan tafel moet doen. Als het om regionale problemen gaat Er zijn verschillende redenen om geld apart te leggen. Bij de meeste mensen gaat het om het welbekende appeltje voor de dorst. Gewoon iets achter de hand hebben voor het dagelijks levensonderhoud. In iets minder gevallen wordt gespaard om te reserveren voor onvoorziene situaties en voor inciden tele grote aankopen, zoals een auto. Een verhoudingsgewijs kleine groep spaart met grote bedragen voor bijvoorbeeld de oude dag of voor de kinderen, ’dus voor later’Voor al deze wensen is er een breed scala van spaarprodukten waarmee aan de spaarbehoeften kan worden voldaan. Burgemeester C.M. van der Linden: ’’Heel duidelijk is dat de provincie Zuid-Holland de binnenkort verschij nende Vierde Nota over de Ruimte lijke Ordening Extra van het rijk als richtsnoer voor het ruimtelijk beleid beschouwt. De provincie werkt ook aan een eigen verstedelijkingsnota, waarin wordt aangegeven waar de be nodigde 350.000 nieuwe huizen in deze provincie moeten worden neergezet”. ”In deze hoek zullen we overigens met het oplossen van de échte Randstad- problematiek taakstellend gezien niet te maken krijgen. In de noord-zuid-lijn Leiden-Den Haag-Rotterdam-Dor- drecht moet het allemaal gaan gebeu ren. Woningbouwontwikkelingen in oostelijke richting van Leiden naar Al- phen aan den Rijn, van Zoetermeer naar Gouda/Waddinxveen en van Nieuwerkerk aan den IJssel naar Gouda/Waddinxveen zitten er persé niet in“. ’’Midden-Holland krijgt in het Groene Hart alleen te maken met het oplossen van de eigen regionale problematiek en Waddinxveen dus ook. Misschien dat slechts een heel klein staartje van de 350.000 Zuidhollandse huizen in Wad dinxveen terecht kan komen. Ik denk daarnaast dat de woningbouwtaak van de huidige provinciale groeikernen Al- phen aan den Rijn, Gouda en Gorin- chem eerder afgeremd zal gaan wor den, dan opnieuw aangezwengeld”. ”Ten aanzien van Waddinxveen, waar meer dan 55% van de beroepsbevol king elders moet werken, zeg ik wel dat het een goede zaak is ter beperking van de automobiliteit nieuwe werkgelegen heid in huis te halen om de uitgaande pendel verder omlaag te krijgen. En daar zijn ook weer huizen voor nodig” ”Dat is een oud verhaal in een nieuw jasje. Met het geven van die visie is Smallenbroek zijn boekje te buiten ge gaan. Dat is heel simpel. Ik had overi gens in de raadzaal geen neiging om wat terug te zeggen. Waarom ook We kennen hem”. ”Als hij op de afscheidsreceptie van de gemeentesecretaris het woord zegt te voeren mede namens oud-burgemees- ter Cor van der Hooft en de Waddinx- veense ereburgers en je gaat dan een soort blauwdruk afgeven hoe er hier verder bestuurd moet worden, dan schiet hij daarmee zijn doel voorbij”. ”Ik vind dat een burgemeester die hier is afgezwaaid over het beleid van zijn oude gemeente in het openbaar niet moet praten. Daarover zwijgt hij, dat is heel simpel. Als hij interviews hierover weggeeft moet hij dat zelf weten. Maar in een officieel gebeuren praat je daar niet over. Je blikt dan wat terug en wenst de gemeente succes”. ^MEDISCHE,. ^BURGERLIJKE. WADDINXVEEN - Komend week einde gaat de Waddinxveense scouting groep St. Victor weer de lucht in. Za terdag en zondag is het clubhuis van St. Victor aan de J.W. Frisoweg omge toverd in één groot zendstation. Ook dit jaar neemt scouting deel aan het zogenaamde ”JOTA”-festijn. JOTA staat voor Jamboree On The Air, wat inhoudt dat scouts over de hele wereld, speciaal tijdens dat week end, contacten met elkaar kunnen leg gen, door morse, telex en zendappar- tuur. Gedurende het komend weekend zul len er enkele zendamateurs aanwezig zijn die de verbindingen tot stand bren gen, om vervolgens de scouts met el kaar te laten communiceren. Scouting St. Victor, die volgend jaar haar 45-jarig bestaan viert, heeft mo menteel 128 leden. Genoeg mensen dus om er een gezellig weekend van te maken. Maar ook oud-leden komen op dit jaarlijks terugkerend evenement, vaak weer even langs. Natuurlijk zijn niet alleen leden en oud-leden van harte welkom; ook ou ders, familieleden en andere belang stellenden mogen komen kijken. Iedereen die geïnteresseerd is in scou ting en communicatie kan gerust langs komen op vrijdag 19 (opbouw), zater dag 20 of zondag 21 oktober aan de J.W. Frisoweg, tegenover de Van Lippe Biesterfeldlaan. Op de afscheidsreceptie van gemeente secretaris Jan Meuleman sprak ook oud-burgemeester mr. Bert Smallen broek. Hij ging toen heel verrassend in op de ruimtelijke toekomst van Wad dinxveen. Volgens hem is het duidelijk dat Waddinxveen, Gouda en Moor drecht één woon- en werkgebied moe ten gaan worden. In zijn visie moeten de drie gemeenten aan elkaar worden vastgebouwd. ”Ik geloof in een samenhang met en een wisselwerking tussen de drie ge meenten, maar ik pleit niet voor één verstedelijkt gebied. De politieke par tijen en de gemeenteraad in Waddinx veen zijn daar ook niet voor in”. ”In het beleidsprogramma 1990-1994 van het college van B. en W. staat wel dat wij in enige mate moeten kunnen inspelen op de regionale problematiek, maar het is niet zo dat gezegd wordt: alle remmen los en we zien wel”. Stolwijk en Vlist burgemeester was (1975-1982) waren er al allerhande blauwdrukken over de mogelijke groei van Waddinxveen en omgeving. Er was ook volop overleg, maar wat is ervan terecht gekomen Nul komma nul, ge woon omdat het provinciaal bestuur koos voor Gouda. Gedeputeerde was toen nog de Goudse oud-wethouder drs. J. Borgman, die in Den Haag te vuur en te zwaard zijn stad verdedig de”. ”De beste argumenten om de stede- bouwkundige ontwikkelingen in dit ge bied anders te laten zijn raakten via de trucendoos en diverse tegenrapporten in de prullenmand verzeild. Zo is het nu eenmaal. Gouda moest zich als cen trumgemeente kunnen blijven ontwik kelen en moest groeien. De omlig gende gemeenten moesten blijven wat ze waren”. Mededeling: De regeling ’’medische weekeinddienst” is uitsluitend bedoeld voor dringende gevallen, waarvan de behandeling niet tot de eerstvolgende werkdag kan wachten. Spreekuur waarnemend huisarts op zaterdag en zon dag van 10.00-11.00 uur en van 16.00 tot 17.00 uur. Voor deze spreekuren behoeven geen afspraken gemaakt te worden. Aanvraag visites gedurende dezelfde uren als waarop er in het weekeinde spreekuur wordt gehouden. Buiten deze tijden is de waarnemend huisarts alleen voor zeer dringende spoedgevallen bereikbaar. Daarom aan de vooravond van de drie daagse debatten over de gemeentebe groting voor 1991 een gesprek over de ruimtelijke ontwikkeling van Wad dinxveen, de gemeente met ruim 25.000 inwoners waar de grootste woonwijk Zuidplas in een afbouwfase verkeert. ”Met het geven van zijn visie op de ruimtelijke toekomst van Waddinx veen, laatst op de afscheidsreceptie van gemeentesecretaris Jan Meuleman, is Smallenbroek zijn boekje te buiten ge gaan”, zegt ons desgevraagd burge meester Kees van der Linden. Met ruimtelijke ordening en woningbouw in zijn portefeuille weet Waddinxveens ’’vierde wethouder”, die per 1 januari 1991 negen jaar in Waddinxveen is, heel goed waar hij het over heeft. bedrijf Van der Heijden BV in Woer den en vice-voorzitter van het Neder- lans Verbond van Ondernemers in de Bouwnijverheid, gaf op de Haagse bij eenkomst te kennen dat de bouwwerk- gevers niets voelen voor een differen tiatie van premies voor ziektekosten of arbeidsongeschiktheid per bedrijfstak of per bedrijf. Voor de bouw, een sector die door de aard van werk een hoog ziekteverzuim en veel arbeidsongeschiktheid kent, zou dit tot te grote kosten, dus een duurder produkt en een slechtere con currentiepositie leiden. In vergelijking met andere sectoren is het ziekteverzuim in de bouw met 10 procent erg hoog. In de metaal en de agrarische sector ligt dit respectievelijk op 8 en 6 procent. Een bijkomend gevaar van premiedif ferentiatie is volgens Hans Barth dat oudere werknemers niet meer aan de bak komen vanwege een groter ge zondheidsrisico. De aankomend voor zitter ziet meer in een intredekeuring en een intensievere begeleiding en slui tende controle bij ziekmelding. ”Het hangt er helemaal van af wat de provincie Zuid-Holland wil. Dat zal in het nieuwe streekplan moeten blijken. Het is bekend dat Gouda nu nog in ruimtenood zit. De stad mikt in het bij zonder op Moordrechts grondgebied. In het overleg daarover is Waddinx veen vertegenwoordigd. Het is niet zo dat wij ruimtelijke problemen hebben. Waddinxveen kan fysiek de ontwikke ling, die we nuttig en nodig vinden, aan”. ”In het nieuwe streekplan zal staan welke taak Gouda in de toekomst gaat krijgen. Er gaan al stemmen op die zeg gen dat Gouda redelijk volgroeid is. Na Gouda-West zou het best eens afgelo pen kunnen zijn. Gouda zelf ziet dat het keurslijf rond de stad al aangetrok ken wordt. Niet voor niets is Gouda zo druk aan het lobbyen”. ’’Blijft over de vraag of Waddinxveen moet inspelen op een stukje regionale problematiek. Nou, dat doen we al op het gebied van de werkgelegenheids ontwikkeling, zoals ook vastgelegd in het streekplan Zuid-Holland-Oost. Dat loopt goed”. ”Als het echter gaat om de woning- bouwontwikkeling dan zit Waddinx veen weer in een keurslijf. Een nieuwe werknemer van Volvo Bedrijfswagens BV op Coenecoop, die van elders komt, zou bijvoorbeeld niet in Wad dinxveen, maar in Gouda gehuisvest Dat gebeurt op een moment dat het volgens de AVBB, waarvan Hans Barth al lid van het dagelijks bestuur en van de ledenraad is, goed gaat in de bouw. Zowel de produktie als de werk gelegenheid ligt in alle sectoren op een bijzonder hoog niveau. Er is sprake van een top in de activiteiten. Volgens F.A.M. de Vilder zijn de drukke activiteiten deels het gevolg van de goede conjunctuur maar deels ook van de eenwording van Europa die een groot aantal bouwactiviteiten uitlokt. Hij waarschuwde echter voor te grote schokken in de bouwproduktie als ge volg van de afspraken met het kabinet om het marktmechanisme een grotere plaats in de economie te geven. ’’Enige discontinuïteit in activiteiten accepte ren we, maar te grote schokken moeten worden voorkomen”. Hierbij ziet hij ook een rol voor de overheid wegge legd. WADDINXVEEN - Vorige week vrij dag werd door de leden van de vereni ging Oud-Koreastrijders in de Koning Willem I kazerne te Den Bosch de do denherdenking gehouden, ter nage dachtenis van de gevallen militairen van land- en zeemacht gedurende de oorlog 1950-1953. De strijd tussen Noord- en Zuid-Korea ontbrandde 40 jaar geleden en wordt wel genoemd: ”De vergeten oorlog”. Tussen beide republieken heerst tot op heden nog steeds de status-quo van wa penstilstand. De ceremonie werd bijgewoond door de ambassadeur van de republiek van Zuid-Korea, die na de plechtigheid een receptie aanbood. Voor zover bekend zijn in Waddinx veen 3 oud-Koreastrijders woonachtig. ’’Kijkend naar dit gebied zie je tussen Alphen aan den Rijn en Boskoop een heerlijk groen overgangsgebied. Tus sen Boskoop en Waddinxveen hebben we aan de ene kant van de Gouwe al het Gouwebos als groene long en zullen we het ook aan de andere kant van de Gouwe (Reeuwijk-Randenburg) rede lijk open kunnen houden. Ook tussen Waddinxveen en Gouda zullen behoor lijke groenstroken moeten blijven”. Fiscus Het rendement van sparen wordt ook bepaald door de vraag of de fiscus een aandeel opeist van de rentevergoeding. Spaarders weten intussen goed met de fiscale aspecten van sparen om te gaan. Dit verklaart voor een deel de groeiende populariteit van sparen. Voor een gezin waarin naast de ouders twee minderjarige kinderen sparen is maximaal f 3.000,- aan ontvangen rente vrijgesteld van de inkomstenbelas ting. Dat betekent dat bij een gemiddelde rente van 6% zo’n f 50.000,- kan worden gespaard voordat de fiscus in beeld komt. Als het sparen wordt gecombineerd met andere beleggingsmogelijkheden, kunnen de vrijgestelde bedragen nog aanzienlijk hoger uitvallen. Het is in een aantal gevallen zelfs mogelijk - bijvoorbeeld als gespaard wordt voor de oude dagsvoorziening - om gespaarde bedragen op te voeren als aftrekpost voor de inkomstenbelasting. Rendement Bij de keuze van een spaarvorm let de spaarder vooral op twee zakenhoe snel kan ik over mijn geld beschikken als ik het nodig heb en hoe hoog is de rente? Men kan er bijna altijd van uitgaan dat de spaarrente hoger is naarmate men het geld langer ’vastzet’. Afhankelijk van het doel waarvoor wordt gespaard, kiest de spaarder de spaarvorm die het juiste evenwicht biedt tussen rente en beschikbaarheid. Grote spaarders hechten steeds meer waarde aan een aantrekkelijk rende ment. Zij zoeken manieren van sparen, waarbij een relatief hoog renteper centage samengaat met de mogelijkheid om het geld snel op te nemen. Reke ning houdend met deze wensen zijn vormen ontstaan, waarbij ook de hoogte van het gespaarde bedrag invloed heeft op de rente. De Rabobank Rendement Rekening is daarvan een voorbeeld. Zo lang het saldo f 10.000,- of meer bedraagt, geeft deze rekening nu een rentevergoe ding van 6,7%, terwijl per kwartaal f 25.000,-zonder beperkende voorwaar den kan worden opgenomen. De belangstelling voor deze rekening is bijzon der groot. De hoogste rente geeft op dit moment overigens de Spaar-Vast-Rekening van de Rabobank. Als het spaargeld 5 jaar of langer wordt vastgezet kan de rente vergoeding oplopen tot 8,5% Mr. A.G. Smallenbroek Waddinxveense periode. WADDINXVEEN/DRACHTEN - Burgemeester C.M. van der Lin den had gewild dat oud-burgemees ter mr. A.G. Smallenbroek tijdens de afscheidsreceptie van gemeente secretaris J. Meuleman zijn mond zou houden over de toekomst van Waddinxveen, de oud-burgemees ter daarentegen meent dat hij daar over juist wel moest spreken. Dat blijkt immers uit een reactie die wij desgevraagd van de voorganger van Waddinxveense huidige burge meester kregen. De reactie van Bert Smallenbroek luidt namelijk: ’’Kort voor het af scheid van de heer J. Meuleman is mij gevraagd een bijdrage te schrij ven in een boek ten afscheid: een li ber amicorum. Daarbij werd ver zocht niet alleen stil te staan bij de heer Meuleman, doch ook over de problemen van die periode. De bouw van woningen, ook in Wad dinxveen, heeft in die tijd een forse rol gespeeld. Het liber amicorum was niet gereed, mede door het niet op tijd zijn van de bijdrage van de heer C.M. van der Linden. Ik heb in mijn speech aan mijn bijdrage gerefereerd en daar aan toege voegd, dat ik in mijn functie als lid van de Raad voor de Volkshuisves ting verwacht, dat voor het ’’spoor- wegmodel” wordt gekozen en dat derhalve Waddinxveen een rol in de oplossing van de woningbouw- problematiek zal spelen. Voorts heb ik herhaald dat de bestuurlijke problemen op een schaal moeten worden opgelost, die past bij de volgende eeuw. Dat is niet nieuw. Ook bij mijn afscheid en vele keren daarna heb ik gepleit voor grotere bestuurlijke eenheden: Breng werk, wonen en recreatie bij el kaar. Het staat ook oud-burge- meesters vrij, zij het op bescheiden wijze, te spreken over hun oude ge meente, waar het werken en wonen nog steeds als een feest wordt erva ren”. moeten worden. Van dat soort flauwe kul moeten we in de toekomst af’. ”Als van ons wordt verwacht dat we een actief werkgelegenheids-pro- gramma voeren - en daar profiteert de hele regio van - dan moet er ook een open oog komen voor een - aangepast - woningbouwprogramma, want het gaat niet om het creëren van werkplekken alleen. Dit zal in het overleg met Gou da, Moordrecht en de provincie aan de orde moeten komen, zodat nieuwe Waddinxveense werknemers in de ei gen gemeente een huis aangeboden kan worden”.

Weekblad voor Waddinxveen | 1990 | | pagina 5