DE VLAAM IN BOEKJE Gemeente beantwoordt brief over containers Veel veranderingen voor bewoners laagbouwwoningen Nieuwbouw NMB-Bank Dertig km. in Dorpsstraat Zevenhuizen Dominees vertellen over bezoek Wereld- handelsspel Zevenhuizen Bijbellezing Met Kerstkrans-recept Remonstranten Leden Kerstmarkt Geheimen KCA-box fit Hele vrachten Resultaten Recept Brief Antwoord Voorlichting Het Pattssertcboek Pagina 9 Mini-containers in elk huisgezin voor het zelf maken van een kerstkrans. KAREL VAN SOEST (VVD) i der regelmatig op de hoogte gehouden van de stand van zaken. Ook zal er een meldingspunt komen waar men met vragen en problemen te recht kan. WADDINXVEEN - De aan het Dis telveld wonende Waddinxvener ing. J.G. Viergever is één van de Waddinx- veners die in een brief aan het college van B. en W. heeft geschreven over de door het Weekblad voor Waddinxveen deze zomer aangekondigde invoering van het mini-containersysteem voor de geschiedenis inzameling van groente-, fruit- en tuinafval (GFT). Hij voorzag in zijn schrijven de ge meentelijke plannen, die in samenwer- top-banketbakkers. Steeds vaker is dit College betrokken bij tv-uitzendingen (AVRO Service Salon) en bij consu- Ds. E.H. Cossee zal op de gemeente- avond van de Remonstrantse Kerk op maandagavond 12 november om acht uur vertellen over zijn ervaringen naar aanleiding van een recent bezoek aan Roemenië. Volgens de Remonstrantse predikant is dit land er slecht aan toe, al zijn er teke nen van hoop. WADDINXVEEN - Wie in Waddinx veen over Roemenië wil horen vertel len kan daarvoor terecht in de Christe lijke Afgescheiden Gemeente aan de Dorpstraat, waar ds. N. van der Want zal verhalen over een bezoek aan het Oost-Europese land, en in de Remon strantse Kerk aan de Zuidkade, waar ds. E.J. Cossee uit Rotterdam-Hilli- gersberg, Roemenië heeft bezocht. Afgelopen zomer is ds. N. v.d. Want van de Christelijke Afgescheiden Ge meente aan de Dorpstraat opnieuw voor drié weken naar Roemenië ge weest. Naar aanleiding van zijn eerste reis heeft hij in februari hierover onder grote belangstelling een lezing gehou den. Op veler verzoek zal hij op maandag avond 22 oktober om half acht ook over zijn laatste reis spreken. Daarnaast zal ook een Roemeense baptistenpredi kant uit Suceava, namelijk ds. D. Boin- geneau, het een en ander over zijn land vertellen. Tijdens de pauze zal er een verkoop van goederen zijn, terwijl er aan de uit gang een collecte zal worden gehou den, dit alles ten bate van Roemenië. Deze avond zal worden gehouden in het kerkgebouw aan de Dorpstraat 3. ZEVENHUIZEN - De Stuurgroep Ontwikkelingssamenwerking van de gemeente Waddinxveen, waarvan ook deel uitmaakt de Waddinxveense Emka Krösschell-Koopman, houdt vanavond - woensdagavond 17 oktober om acht uur - in het Zevenhuizense ge meentehuis het ’’Wereldhandelsspel”. Het doel van het spel is om inzicht te geven in de internationale handels- structuren en hun invloed op de Derde Wereld-landen. Man kan als het ware aan den lijve on dervinden wat de machteloze positie is van een aantal ontwikkelingslanden op de internationale markten. Aan dit avondvullende spel worden jongeren vanaf 16 jaar en ouderen uit genodigd met belangstelling voor de problematiek van de ontwikkelingslan den. De Stuurgroep Ontwikkelingssamen werking van de gemeente Zevenhuizen bestaat uit de leden J. Boersma, W. Grijze, A.H. van Gent, M. van der Linde, M.W.A. Peddemors-Acker- mans, R.F.C. Phaff, P.J. Rietveld, A. Sytsema-Bakker, C.D. Verkeeke, E. Krösschell-Koopman, D. Berndsen, P. Berndsen-del Carro, A.G. Bot en J. Hofstee. Op vrijdagavond 14 december (19.30- 22.00 uur) en op zaterdag 15 december (van 10.30-16.00 uur) zal er in het kerk gebouw aan de Zuidkade een Kerst markt worden gehouden. In grote lijnen zijn de plannen rond. Er komen tafels met de volgende artike len: brooddeegfiguren; droogbloemen/ kerststukjes; zijde beschilderen (shawl/ broches); keramiek en aquarellen. De opbrengst van de verkoop van al deze artikelen is voor de kerk. Verder verzorgt men zelf de verkoop van bloe men, kaarsen, servetten en kerststuk jes. Er komt ook een tafel waar kinde ren koek kunnen versieren. Natuurlijk is er een thee- en koffieschenkerij uit dat in 1994 in heel Nederland dit GFT-afval apart wordt ingezameld. In het GVB-gebied kan het GFT-afval per 1 januari verwerkt worden. In af wachting van de bouw van een eigen composteringsinstallatie in Alphen aan den Rijn zal het naar Wijster worden afgevoerd waar het bij de VAM wordt gecomposteerd. Veel vakkneepjes zullen het geheim van (in dit geval) de banketbakker blij ven, maar de College-leden bleken best bereid om aan hun klantenkring te la ten zien, hoe ook een toegewijde ama teur of amatrice een hoogstandje van patisserie-kunst op tafel kan toveren. En zo ontstond ”Het Patisserieboek”. Ter gelegenheid van haar 35-jarig jubi leum nodigde Het Patisserie College al zijn leden uit om één recept vrij te ge ven voor opname in het boek. Uit al deze inzendingen werd een strenge se lectie gemaakt. 80 Recepten, ook op het uiterlijk van het resultaat beoordeeld, hebben de zware proef doorstaan en zijn nu afge- beeld en beschreven. Veel aandacht werd ook besteed aan de nodige variatie in de geboden recepten. Zo treffen we in ”Het Patisserieboek” specialiteiten aan van appelcake tot weihnachtstol en van Clownstaart tot IJsparfait. Vanaf 1 januari 1989 is in Waddinxveen gestart met het apart inzamelen van klein chemisch afval met de chemocar. Dit is nodig om te voorkomen dat deze schadelijke stoffen via de vuilniszak 9. 9. ”Het Patisserieboek” bevat ook een kerstkrans-recept van banket bakkerij De Vlaam in Waddinx veen en Boskoop. mentenrubrieken in de pers. Steeds meer keukenprinsessen en keu kenpieten reageren dan ook met vra gen om - liefst zo gedetailleerd moge lijke - recepten van al het gepresen teerde lekkers. ervan zou nog toenemen als Waddinx veen het Amerikaanse systeem zou in voeren. 12. In enkele telefoongesprekken met één Waddinxveense ambtenaar heb ik gewezen op het bestaan van het bedrijf PWR in Uithoorn (Plastic Waste Re cycling). Er is dus een mogelijkheid voor plastic afval. Is daarnaar al geïn formeerd? Door de verbranding van dit vervuilde huisvuil wordt de uitstoot van rookgas sen verontreinigd (dioxine-probleem). Om dit te voorkomen moeten de vuil verbrandingsinstallaties worden voor zien van dure rookgasreinigers. Voor de AVR is daar een investering mee ge moeid van 400 miljoen gulden. De kos ten voor de afvalverbranding worden hierdoor meer dan verdubbeld. jaren eerder dan nodig hiervoor belast zal worden. 6. De containers hebben een bepaalde nuttige gebruiksduur. Deze wordt be kort met dezelfde termijn, door de con tainers nu in gebruik te nemen, als waarop het eigenlijke doel waarvoor zij bestemd zijn bereikt zou worden, nl. zinvolle scheiding aan de bron; dus met enkele jaren. 7. Er is geen enkele reden te bedenken waarom de burgerij minder afval zal gaan produceren door de invoering van deze containers. Om dat te bereiken zal de gemeente de heffing op het afval moeten relateren aan de per gezin ge produceerde hoeveelheid afval. Hoe dit te realiseren is, valt te lezen in Rea der’s Digest/Het Beste van juli 1990. (High Bridge, N. Jersey, USA). Aldus bepaalt de ’’vervuiler” zelf zijn bij drage aan de verwerkingskosten van het afval. Eenvoudiger kan niet! 8. Inzake de heffing van reinigingsrech ten wordt geen rekening gehouden met de gezinssamenstelling. Het zou rede lijk zijn dit wel te doen, daar een klein gezin nu eenmaal minder afval produ ceert dan een groot gezin. Het begrip vervuilingseenheid kan hier zeer wel gebruikt worden net zoals bij het afval water. Mijn voorkeur heeft echter het onder punt 7 genoemde. 9. Er zijn burgers, die de door de ge meente verkrijgbaar gestelde VAM- compostvaten gebruiken. Zij produce ren reeds nu minder afval en zullen- straks ook geen GFT-container nodig hebben. Zal voor hen - wat redelijk zou zijn - een verlaagd tarief worden inge voerd? 10. De gemeente op typisch Neder landse wijze bezig het buskruit op nieuw uit te vinden. Enkele maanden geleden heb ik via WD-raadslid M.C. Wientjens-van der Velden onder de aandacht van wethouder K.W.Th. van Soest gebracht de op de Vlaamse tele visie dit voorjaar uitgezonden serie ”Wie wijs is, scheidt”. In een van de laatste afleveringen daarvan toont men hoe enkele Vlaamse gemeenten in omvang vergelijkbaar met Waddinx veen) een praktisch 100% scheiding en recycling - incl. plastic - van het huisvuil bereikt hebben. De daarbij gevolgde procedure kan ook voor Waddinxveen bruikbaar zijn en via de Belgische televisie kan de ge meente de betreffende gemeenten ze ker aan de weet komen. Door dan contact op te nemen met deze gemeentebesturen krijgt Wad dinxveen de beschikking over kennis, die het anders tegen extra kosten en moeite zelf zou moeten zien te verwer ven. 11. Het inrichten van milieuparkjes op 2 plaatsen in Waddinxveen heeft ken nelijk succes gehad gezien de later ver grote omvang ervan. Is er bekend hoe veel ton afval op deze wijze ingezameld en herverwerkt wordt? Het resultaat BERGSCHENHOEK - In de Berg- honk in Bergschenhoek wordt dinsdag avond 23 oktober om acht uur een bij bellezing gehouden over het onder werp ”De christen en emoties”. De spreker is evangelist D. Steenhuis uit Nijverdal. WADDINXVEEN - Ruimtelijk gezien gaat de gemeente Waddinxveen maat regelen treffen om de Nederlandsche Middenstands Bank (NMB) aan de Kerkweg-Oost een nieuw kantoor te la ten bouwen op de plaats van het hui dige complex. Raadsleden hebben in de raadscom missie voor ruimtelijke ordening en woningbouw overigens niet onverdeeld gereageerd op de nieuwbouw, die niet zou passen in de karakteristieke villa- sfeer aan die kant van de weg. Volgens de gemeente verkeert het hui dige NMB-gebouw in een slechte staat. Gelet hierop en vanwege de grote be hoefte aan een efficiënt nieuw kantoor gebouw heeft de NMB-bank gekozen voor vernieuwbouw op dezelfde loca tie. Tegen inwilliging van het verzoek bestaan bij het college geen bezwaren. Om medewerking aan het verzoek te kunnen verlenen is een gedeeltelijk herziening van het huidige bestem mingsplan noodzakelijk, omdat het ge vraagde niet in overeenstemming is met het bestemmingsplan ’’Stations straat” waarin de gronden ter plaatse zijn bestemd voor ’’eengezinshuizen”, ’’achtererf” en ’’tuin”. Mitsdien is een versnelde artikel 19 procedure noodzakelijk, nadat de raad hiervoor volgende week een voorberei- dingsbesluit heeft genomen. In verband met de te voeren procedure verzoeken B. en W. de raad de afhan deling van het verzoek om vrijstelling als bedoeld in de Wet op de Ruimte lijke Ordening te laten afdoen door het college. De mini-containers betekenen een in grijpende verandering voor de burgers. Wil deze verandering slagen dan is goede voorlichting van groot belang. Om de introductie van de containers goed te laten verlopen is van gemeente wege een intensieve voorlichtingscam pagne in voorbereiding. Het mini-containersysteem houdt in dat bij alle eengezinswoningen twee containers komen te staan, één voor het groente-, fruit- en tuinafval (GFT), en één voor het overige afval. Overige afval, dat wil zeggen alles behalve GFT, papier, glas, metaal, textiel en klein chemisch afval (KCA). Ten behoeve van dit KCA krijgen alle huishoudens overigens ook een eigen inzamelbox om het KCA te bewaren voor het opgehaald wordt. Zo worden de mogelijkheden voor het scheiden van afvalstoffen in Waddinxveen ver volmaakt. Na de asemmer en de vuil niszak breekt nu het containertijdperk aan. Waddinxveen is aangesloten bij het Gemeenschappelijk Vuilverwerkings- bedrijf Midden-Holland en Rijnstreek. Dit overheidsbedrijf is verantwoorde lijk voor de verwerking van het afval van de 350.000 inwoners van het ge bied. Via de overslagstations in Alphen aan den Rijn en Gouda gaan dagelijks hele vrachten huishoudelijk en bedrijfsafval naar de vuilverbrandingsoven van de Afval Verwerking Rijnmond (AVR) in Rotterdam. Op zich is dit verbranden van afval een betere oplossing dan het storten op vuilnisbelten. Op de eerste plaats is er voor storten geen voldoende ruimte meer in ons dichtbevolkte land en op de tweede plaats leidt storten tot bodem verontreiniging. Verbranden blijkt ook niet altijd de op lossing van deze tijd te zijn. Niet alleen door de enorm toenemende hoeveel heid afval en daardoor problemen met betrekking tot de capaciteit maar ook door de sterke verontreiniging van het afval met schadelijke stoffen. Zowel om milieu-hygiënische alsook fi nanciële redenen wordt dan ook met kracht gewerkt aan het verminderen van de hoeveelheid afval en het ge scheiden inzamelen van afvalstoffen die nog goed bruikbaar zijn. Als het om glas en papier gaat zijn er in Waddinxveen al behoorlijke resultaten geboekt de laatste jaren. Een belang rijke component in het afval is het groente-, fruit- en tuinafval, kortweg GFT genoemd. Dit GFT-afval omvat 50% van ons af val en is goed te composteren. Het Na tionaal Milieubeleidsplan gaat er van- rugdringen van de hoeveelheid afval en scheiding hergebruik van afvalstoffen, is deze ontwikkeling zelfs een logische. De resultaten van dit beleid hebben in Waddinxveen in 1989 al geleid tot ver mindering van de hoeveelheid afval dat naar de AVR gaat per hoofd van de be volking. Dit tegen de landelijke ont wikkelingen in. Van de Amerikaanse variant hebben B. en W. kennisgenomen. Met de Ne derlandse wetgeving en in de Neder landse situatie is dit thans niet haal baar. In het verleden is hier en daar wel eens een proef gedaan door het verkopen van gemeentelijke vuilniszakken voor een bedrag waarin de reinigingsrechten verwerkt zaten. Resultaat was dat het huisvuil op andere manieren werd ’’ge dumpt”. Een systematiek om de reinigingshef fing te variëren met de gezinssamen stelling bestaat thans niet. Wel is het mogelijk voor mensen in de allerlaag ste inkomenscategorie in aanmerking te komen voor een kwijtscheldingsre geling. In de toekomst zal het mogelij k worden om met speciale weegsystemen per mini-container te berekenen wie hoe veel afval produceert. Of dit leidt tot een gedifferentieerd tarievenstelsel hangt mede af van landelijke regelin gen. Door de algehele doorberekeningsme- thodiek is het niet mogelijk te differen tiëren ook niet naar compostvat-ge- bruiker. Het is een misverstand te ver onderstellen dat deze gebruiers geen GFT-container nodig hebben. De hoe veelheid gemiddeld geproduceerde GFT ligt hoger dan de capaciteit van een compostvat en bovendien kan niet alles wat in de GFT-container kan ook in het compostvat. Met deze ontwikkeling is het GVB-ge- bied voor Zuid-Holland koploper op dit moment. Vele gemeenten en sa menwerkingsgebieden zijn met de voorbereidingen inmiddels een eind gevorderd. Voor Nederland zijn we geen koploper. Op vele plaatsen is al jaren ervaring opgedaan. Er is zelfs een jaar lang een landelijke proef gehou den in Noord-Holland. De resultaten zijn bijzonder positief te noemen en de kinderziektes zijn er uit. We hebben in Waddinxveen zeker het wiel niet op nieuw uitgevonden, het buskruit overi gens ook niet. In uw brief gaat u ook in op de recycling van plastics. Het is nog wel mogelijk om plastic apart in te zamelen maar de verwerking is nog erg kostbaar. Dit wordt veroorzaakt doordat er nog geen methode is om langs mechanische weg de verschillende plastic-soorten van el kaar te scheiden. Pas recentelijk is bij Moerdijk de eerste scheidingsinstallatie voor kunststoffen in gebruik genomen. De scheiding ge schiedt handmatig en is daarmee zeer kostbaar. Wij zijn op de hoogte van de verschillende ontwikkelingen en be drijven die zich met verwerking bezig houden. De recycling is echter nog niet vol maakt en milieu-hygiënisch verant woord. In Waddinxveen doen wij nu proeven met straatmeubilair en be schoeiing van recycled kunststof. We zullen de ontwikkelingen kritisch blij ven volgen en na duidelijke resultaten overwegen of apart inzamelen nodig is. De raad heeft unaniem besloten tot de invoering van de mini-container en het apart inzamelen van groente-, fruit- en tuin-afval. Met meerderheid van stem men ging de raad akkoord met de ver strekking van de bewaarbox voor klein chemisch afval. Voor het Kerstkrans-recept van De Vlaam in Waddinxveen en Boskoop heeft men nodig 300 gr bladerdeeg, 300 gr amandelspijs, 30 gr ei, 10 gr citroen rasp, 17zwarte geconfijte kersen. Voor de afwerking: 50 gr abrikozen-confitu- re, bigarreaux, zwarte geconfijte ker sen, geconfijte sinaasappelschil, opleg amandelen. Werk de spijs aan met ei en citroenrasp tot stevig-soepel. Rol er een ril van die 35 cm lang is. Over de gehele lengte half open snijden zodat de kersen erin gelegd kunnen worden. Dicht knijpen en dan verder rillen tot 50 cm lang. Bladerdeeg uitrollen tot een plak van 52 x 12 cm. Zonodig de rand netjes bij snijden want er is maar 250 gram bla derdeeg echt nodig. De hele plak licht bevochtigen en met een kwastje water. Spijspil erop leggen en geheel in het deeg rollen. Er moet een overslag ont staan van plm. 2 cm. De hele pil in wat stuifbloem verder rollen tot 60 cm. Dan de uiteinden naar elkaar toe brengen, vochtig maken en netjes in elkaar druk ken. Zorg dat de naad van het blader deeg aan de buitenzijde van de krans zit en de overslag aan de onderzijde. Strij ken met wat ei. Doe dat na plm. een half uur voor de tweede keer en dan bakken ca. 25 minuten op 220 graden C. Afwerken door abrikoteren met ko kende abrikozenconfiture en beleggen met amandeltjes en geconfijt fruit. ZEVENHUIZEN - B. en W. van Ze venhuizen zijn van plan tot herbestra- ting van de Dorpsstraat over te gaan met een duidelijke scheiding tussen rij weg en voetgangersgebied. De raad zal worden voorgesteld hiertoe de nodige gelden beschikbaar te stel len. Tevens zal hem worden voorge steld een 30 km/uur maatregel voor deze straat te nemen en de daarvoor noodzakelijke voorzieningen te treffen (afremconstructies in de Burg. Beer straat en de Dorpsstraat). Daarnaast zal worden voorgesteld de nodige gelden voor het opknappen van de parkeerplaats achter "Hof van Hol land” beschikbaar te stellen. Dit werk is als een onderdeel te beschouwen van de herbestrating der Dorpsstraat. WADDINXVEEN - Het nieuwe mini-containersysteem voor de geschei den inzameling van groente-, tuin- en fruitafval voor de laagbouwwonin gen in Waddinxveen, welke huishoudens ook elk een bewaarbox voor klein chemisch afval krijgen, gaat niet op Nieuwjaarsdag 1991 van start. Milieuwethouder Karei van Soest (VVD) heeft laten weten dat een zorg vuldige invoering gepaard moet gaan met voldoende tijd voor effectieve voorlichting, hetgeen betekent dat wellicht vanaf 1 februari 1991 met mini-containers gewerkt gaat worden. Wat de heer Viergever schreef was dit: ”Uit het Weekblad voor Waddinxveen blijkt, dat de gemeente wil overgaan tot een nieuw systeem van huisvuilinza- meling met 2 mini-containers, 1 x 140 li ter voor GFT-afval en 1 x 240 liter voor overig afval. Het betreft hier een plan, dat goed be doeld maar nog geenszins voor 100% rond is en voor de invoering waarvan drogredenaties worden gebruikt. Immers, de gemeente stelt, dat schei ding aan de bron van het afval nodig is, niet alleen om milieuhygiënische rede nen, maar ook om financiële. Mijn commentaar hierop is, dat door het ontbreken van een centrale com posteringsinstallatie voor het GFT-af val deze scheiding voor de eerstko mende jaren zinloos is. Al het afval zal toch nog tot het in ge bruik nemen van deze installatie onver anderd en onverminderd naar de Afval Verwerking Rijnmond in Rotterdam worden afgevoerd ter verbranding. Hierbij teken ik het volgende aan: 1. De belasting van het milieu veran dert niet of nauwelijks daar het totale afval nog steeds verbrand zal worden. 2. Het volume van dit afval wordt door de invoering van de containers voorals nog niet verminderd. 3. Het invoeren van containers op dit moment is zinloos; het heeft pas nut als de composteringsinstallatie er is over enkele jaren. 4. De kosten aan de invoering verbon den - de containers zelf en de aanpas sing van de ophaalwagens - zullen niet gering zijn en uiteraard zal de burgerij deze moeten betalen via een verhoging van de betreffende gemeentelijke hef fing. 5. De verhoging van de reinigingsrech ten zal fors zijn, daar en de kosten van de containers en de door U gesigna leerde verhoogde verbrandingskosten nu in één keer door de burgerij betaald zullen moeten worden. Mede in het licht van andere te ver wachten verhogingen van de kosten van levensonderhoud (o.a. energieprij zen) dient de gemeente dan ook geen kosten voor containers te maken resp. aan de burgerij op te leggen op een eer der tijdstip dan waarop dit verant woord zou zijn. Het getuigt van on zorgvuldig beleid de invoering nu te willen realiseren, daar de burgerij nu goed en zorgvuldig bewaard wordt. En daar ontbreekt het nog wel eens aan, want jaarlijks komen er zo’n 10.000 kinderen bij de huisarts of het zieken huis terecht door het in aanraking ko- men met verschillende huis-, tuin- en ^let,?^^1arl§c^a’ keukenchemicaliën Mede om die reden is gezocht naar een betere oplossing dan de gele plastic zak die tot nu toe gebruikt wordt. Recente proeven hebben uitgewezen dat de op brengst hoger is en de inzameling beter verloopt wanneer gebruik gemaakt wordt van een stevige bewaarbox met kinderveilige sluiting. Vandaar dat in Waddinxveen samen met de mini-container ieder huishou- De brief van ing. J.C. Viergever bleef niet onbeantwoord. Het antwoord kwam van milieuwethouder K.W.Th. van Soest namens het college van Bur gemeester en Wethouders. De ge meente reageerde als volgt: ”Op de eerste plaats danken Ben W. u voor uw uitvoerige brief waarin u blijk geeft mee te denken met de problema tiek van de afvalverwijdering. Op uw gemaakte kanttekeningen bij het voor nemen tot het gescheiden inzamelen van groente-, fruit- en tuinafval willen wij graag nader ingaan. Uw stelling dat het groente-, fruit- en tuinafval (GVT) in 1991 afgevoerd blijft worden naar de Afvalverwerking Rijnmond (AVR) ter verbranding is - gelukkig - niet juist. Het GFT-afval zal worden afgevoerd naar de VAM in Wijster waar het gecomposteerd zal gaan worden. Dit geschiedt door bemiddeling van de AVR, die om meer capaciteit voor an der afval in de oven vrij te krijgen, een ’’speciale aanbieding” heeft om het GFT goedkoop naar Wijster af te voe ren. Vanwege voornoemde regeling van de AVR heeft het Gemeenschappelijk Vuilverwerkingsbedrijf Midden-Hol land en Rijnstreek (GVB) besloten vanaf 1 januari het GFT-afval geschei den in ontvangst te nemen bij de over slagstations in Gouda en Alphen aan den Rijn. Om die reden zullen de gemeenten in het GVB-gebied vanaf 1 januari aan staande het GFT-afval apart kunnen gaan inzamelen met behulp van mini containers. Het spreekt vanzelf dat met deze ver andering de reinigingsrechten zullen moeten worden verhoogd. Een keuze voor een schoner milieu. De verhoging met 42% is natuurlijk niet gering, ech ter in gemeenten die nog niet overgaan tot het inzetten van mini-containers gaan de reinigingsrechten eveneens met een dergelijk percentage omhoog. Dit wordt veroorzaakt door de doorbe rekening van de investering voor een rookgasreiniger bij de AVR voor 400 miljoen gulden. Uit het Waddinx veense raadsvoorstel kunt u conclude ren dat van onzorgvuldig beleid geen sprake is geweest. In de reeks van activiteiten die de laat ste jaren zijn uitgevoerd ter verbete ring van de milieubewustwording en te- Peter de Wit van Het Patisserie College helpt Ria Lubbers-Hoogewegen met het spuiten van slagroom om een taart. In de komende maanden zal Waddinx veen in samenwerking met het Ge meenschappelijk Vuilverwerkingsbe drijf (GVB) de bewoners aan de hand van speciaal ontworpen voorlichtings materiaal op de hoogte houden van de veranderingen die komen gaan. Ieder huishouden ontvangt met de con tainers een informatiemap waarin alle gegevens over de afvalinzameling in de eigen wijk staan vermeld. In de krant komen publicaties en ad vertenties over de afvalscheiding. Door middel van persberichten wordt een ie- king met het Gemeenschappelijk Vuil verwerkingsbedrijf Midden-Holland en Rijnstreek (GVB) begin volgend jaar in dit Gouwedorp werkelijkheid zullen gaan worden, van de nodige kanttekeningen. Milieuwethouder Ka rei van Soest (VVD) heeft in een brief wisseling geprobeerd die te weerleg gen. Omdat het mini-containersysteem, waaraan alle bewoners van laagbouw woningen in Waddinxveen zullen moe ten geloven, één van de veelbesproken onderwerpen in de komende maanden gaat worden is het interessant kennis te nemen van de door ing. J.G. Viergever en wethouder K.W.Th. van Soest ge voerde schriftelijke discussie. Weekblad voor Waddinxveen - Woensdag 17 oktober 1990 rechtstreeks in de verbrandingsoven te recht komen. De resultaten van de inzameling zijn in Waddinxveen bijzonder goed te noe men. In 1987 werd bij het gemeentelijk depot 5.080 kg ingezameld. Mede naar aanleiding van landelijke campagnes werd dit in 1988 bijna verdubbeld: 9.756 kg. In 1989 werd vier keer met de chemo car gereden. Opbrengst 6.595 kg. Daarnaast werd nog eens 19.497 kg bij her gemeentelijk depot ingeleverd. To taal over 1989 derhalve 26.092 kg. Waar zoveel chemisch afval geprodu- WADDINXVEEN - Jan Anker van banketbakkerij De Vlaam in Wad- ceerd wordt is het van belang dat het dinxveen en Boskoop heeft één van de 80 recepten verzorgd in het door Het patiSSerie College uitgegeven ”Het Patisserieboek”. Het recept is ”Het Patisserieboek” is onlangs op de tisserie College in Noordwijk gepre senteerd aan Ria Lubbers-Hoogewee- gen, de echtgenote van de minster-pre- sident. Voor banketbakkerij De Vlaam is het een hele eer een recept in het boekje, dat bij de boekhandel en bij de beste banketbakkers te koop is, opge nomen te worden. De kerstkrans is op genomen in het hoofdstuk ’’Sfeervolle Kerst”. ”Het Patisserie College” is de naam den zo::n KCA-bewaarbox ontvangt. ^a” J,^eJ11j®'n®c'(anj^e^l5r'an^4S^ De gescheiden inzameling van afval kan op deze wijze op milieuverant woorde manier plaatsvinden.

Weekblad voor Waddinxveen | 1990 | | pagina 9