Vier mensen vast in lift Fietsers op de Piasweg oo “UÏkjt - Nieuwe reeks Dyslexie besproken op ouderavond Ouderavond Leon van Gelderschool Sint in de bibliotheek Marokko in bibliotheek Rookworst van Koot in de prijzen cursussen van de HSVW Jongeren blijven langer bij hun ouders Van Die Gouwe Sanghers in Ontmoetingskerk Patricia populaire omroepster PLAS Ongeval Timing Onder invloed Autokrakers Fietsen Diefstal Aanrijdingen In sloot Overtuigend Verzamelingen Waddinxveen ■I 4 Pagina 11 Sterrengala succesvol M. MOS Sr. 0.' Woensdag 28 november 1990 loos naar geluisterd werd, is de vaste concert begeleider van Die Gouwe Op maandag 26 november omstreeks 07.45 uur werd op het fietspad langs rijksweg A12 een gewonde bromfietser Hans Broekman, die ook nog een solo- werkje ten gehore bracht waar adem- Een jeugdige Waddinxvener werd be keurd, daar hij onder invloed van alco hol aan het verkeer had deelgenomen. Hij onderging de adem-analysetest en kreeg een rijverbod opgelegd. Twee andere bestuurders kregen de afgelo pen week ook rijverboden opgelegd. ■POLITIENIEUWS WADDINXVEEN - Vorige week donderdag hebben volgens de Wad- dinxveense rijkspolitie vier mensen ongeveer een half uur langer dan nor maal in een lift van de Tesselschadelaan verbleven. De lift was defect ge raakt. De Waddinxveense brandweer kreeg de zaak weer snel in bewe ging- dam. (Zar und Zimmerman). Adriaan van Liempt, de dramatische heldentenor, die de ziek geworden Henk Kreukniet op het allerlaatste mo ment moest vervangen, liet met zijn op treden in de Max Aria en het bekende ”La donna mobile’' uit de Rigoletto een overrompelende indruk achter. Aangenaam van timbre en hoogst mu zikaal. In de nacht van vrijdag 16 op zaterdag 17 november om 01.00 uur zag een be woner van de W. de Zwijgerlaan, dat iemand aan zijn geparkeerde auto stond te morrelen. De bewuste eigenaar liep erop af en vroeg de knaap wat hij wilde. De knaap sloeg de man meteen. Hierop volgde een handgemeen. Even later kwamen twee handlangers van de vermeende ”auto-inbreker”, die de eigenaar sloegen en zich daarna meteen uit de voeten maakten. De ei genaar liep diverse verwondingen op. WADDINXVEEN - Op de onlangs ge houden algemene ouderavond presen teerde de ouderraad van de openbare Leon van gelderschool aan de Essen- gaarde het inhoudelijk en het finan cieel verslag over het schooljaar 1989/ 1990. Tevens werd afscheid genomen van penningmeester H. Prins, die vele jaren zich heeft ingezet voor achter- eenvlgend de Mr. de Roos- en de Leon van Leon van Gelderschool. Bij gebrek aan kandidaten voor de va cature van de heer Prins, kreeg de OR mandaat om hierin alsnog zelf te voor zien. Na afloop van het formele gedeelte, hield J. van Dam van de Schoolbegelei dingsdienst Midden-Holland een zeer inspirerende inleiding op het thema ’’Leerproblemen en gedragsstoornis sen”. Zijn bijdrage werd aan de hand van een groot aantal praktijkvoorbeelden geïl lustreerd, terwijl de aanwezige ouders en leerkrachten werd gevraagd deel te nemen aan een zgn. concentratietest. De vragen over het thema werden zeer deskundig beantwoord. De aanwezi gen gingen na afloop dan ook voldaan huiswaarts. Op de hierna volgende eerste vergade ring van de OR werden de taken on- ieuw verdeeld. De voorzitter, de secre taris en de vice-voorzitter werden voor het nieuwe schooljaar herbenoemd; de heer Metsemakers werd bereid gevon den de functie van penningmeester te vervullen. Nadien stelde mevrouw Weijs-Radstaat zich desgevraagd be schikbaar voor de vervulling van de va cature in de OR. WADDINXVEEN - In de Stichting Openbare Bibliotheek aan de Van Mecklenburg Schwerinlaan is een ten toonstelling over Marokko. Marokko, een land aan de Middel landse Zee waar sommige mensen wel eens met vakantie naar toe gaan. In Waddinxveen wonen mensen, die uit Marokko afkomstig zij n Veel over de cultuur of leefgewoonten van hen weet men niet. Hollanders vin den dat mensen uit andere landen zich zoveel mogelijk moeten aanpassen. Dat dit erg moeilijk is laat een foto-ten- toonstelling in de openbare bibliotheek zien. Tesamen met boeken en vele ge bruiksvoorwerpen is een ’’hemels breed” verschil tussen de Nederlandse en Marokkaanse cultuur zichtbaar ge maakt. In deze tentoonstelling wordt vooral het leven op het platteland belicht, niet het grote-stads-leven waar men op de In Waddinxveen zijn gestolen een he renfiets (bruin metalic, Batavus, fra menummer 21111274), een herenfiets (blauw, betreft racefiets -blauw stuur- 10 versnellingen), een damesfiets (groen, Batavus, postcode 2741 ED 17, 5 versnellingen), een Opoefiets (zwart, Gazelle), een damesfiets (groen, Esta fette, framenummer CBF6261), en een Opoefiets (zwart/geel). De gevonden fietsen betreffen een kin derfiets (rood, met sticker ’’Saskia is lief’); een damesfiets (groen, Sparta, postcode 2741 en een Opoefiets (zwart, New Elswick, framenummer 13428 K). Voorts verder nog drie andere fietsen gevonden en aan de eigenaren terugge geven. aangetroffen. Een 16-jarige bromfiet ser werd met knieletsel naar het Bleu- landziekenhuis overgebracht. Hij bleek tegen een hek te zijn gereden. Op dinsdag 20 of woensdag 21 novem ber werd op het veilingterrein aan de Bredeweg een aanhangwagen (tande- masser) merk Saris ontvreemd. In de nacht van zaterdag 24 op 25 no vember werd ingebroken in een woning aan De Akker. Er werd 250,- aan con tanten weggenomen. Op zondag 25 november werd tussen 14.30 uur en 23.00 uur ingebroken in een woning aan de Mauritslaan. Via braak aan de achterzijde kwam men de woning binnen. Geld en sieraden wer den ontvreemd. WADDINXVEEN/BOSKOOP - Jeroen Bosman, muzikaal leider van het Boskoopse algemeen streekmannenkoor Die Gouwe Sanghers, heeft een fijne neus voor het samenstellen van een atractief programma. De vaste hang van het koor verrast hij met werken die het beluisteren meer dan waard zijn. Zo ook vrijdagavond in de Ontmoetingskerk waar het tal rijke publiek, naast de min- of meer vaste repertoirestukken, getracteerd werd op werken die minder bekend zijn. Sanghers. Ook nu weer bewees hij zijn niet geringe capaciteiten en was met zijn perfecte timing een steun voor koor en solisten. Dat wil niet zeggen dat de mannen niet a capella kunnen zingen. Dat bewezen ze met een drietal werken waar de avond mee begonnen werd, zoals Die Birke, Mala Moja en een spiritual rap sodie, waarbij de muziekmappen ook nog gesloten bleven. Dit attractieve concert werd rond de klok van 11 uur besloten met een door alle medewerkers gezongen ”Va Pien- siero”, slavenkoor, niet zo spectacu lair, dat hadden we net achter de rug met een selectie uit de opera Rigoletto van G. Verdi. Op dinsdagmorgen 20 november om 08.45 uur botsten op de brug over rijks weg A12 (nabij Noordringdijk) twee bromfietsers frontaal op elkaar. Beide bromfietsers zijn met diverse verwon dingen naar het Goudse Bleulandzie- kenhuis overgebracht. Een van de bromfietsen vatte vlam. Beide brom fietsen zijn total loss. Niet verlenen van voorrang door een bromfietser was de oorzaak van een aanrijding op de hoek J.W. Frisoweg- Nassaulaan. De bromfiets en de aange reden personenauto werden licht be schadigd. Op vrijdag 23 november werd op de Staringlaan een 8-jarig meisje aangere den. Zij stak de weg over op de voet- gangersoversteekplaats vlak achter een juist gepasseerde auto, waarna zij werd geschept. Zij werd per ambulance naar het St. Jozef Ziekenhuis overgebracht. De verwondingen vielen gelukkig mee. Op zaterdag 24 november meldde de bestuurder van een vrachtauto zich aan het politiebureau aan de Mozartlaan. Hij vertelde op de Middelburgseweg een lantaarnpaal te hebben aangere den. De paal bleek geheel te zijn ge knakt. Op vrijdagmorgen 23 november om 06.15 uur belandde een 57-jarige Wad dinxveense vrachtautochauffeur met zijn vrachtauto in de sloot langs de Zuidelijke Dwarsweg. De auto was ge slipt, raakte een elektriciteitsmast (welke op knakken stond) en belandde in de sloot. De auto moest worden uit getakeld. Het verkeer moest ruim 2 uur worden omgeleid. WADDINXVEEN - Bij de Honden sportvereniging Waddinxveen (HSVW) loopt alweer het tweede ge deelte van de cursussen voor honden en hondenbezitters ten einde. Het is weer een overvol, druk bezet, trainingsseizoen geweest en de HSVW is alweer druk bezig met het organise ren van een nieuwe reeks cursussen in 1991. In februari wordt gestart met een ge- drags- en gehoorzaamheidscursus. Deze is bestemd voor honden vanaf 7 maanden en wordt op ongeveer 15 za terdagen achter elkaar gegeven en wel om 16.15 uur. Hiervoor kan men zich nog opgeven via tel.nr. 01727-16476. Begin volgend jaar gaat de HSVW ook weer twee puppy-cursussen geven. De puppy-cursus is voor honden vanaf 3 maanden tot 7 maanden. Wie meer informatie wil kan altijd ko men kijken op de Middelburgseweg in Waddinxveen. Hier is de HSVW tot 10 december nog actief bezig. Men kan ook telefonisch contact opnemen met de secretaris van de HSVW, tel.nr. 01727-16476. Programmatisch zou de volgorde van het nu gehouden sterrengala misschien wat zorgvuldiger kunnen zijn. Zo werd bijvoorbeeld de waanzinaria uit ’’Lucia di Lammermoor” van Donizetti, ex pressief gezongen door de sopraan Margaret Roest, onmiddellijk gevolgd door het koor met plezier gezongen drinklied ”Aus der Traube in der Ton ne”, hetwelk natuurlijk een geheel an dere sfeer opriep. Veel hilariteit veroorzaakte het werk ”Auf die Schwabische Eisenbahne”, waar het koor voorbeeldig een trein na- 'bootste met een heuse conducteur. Waar het mannenkoor bijzonder in uit blonk en merkbaar volledig achter de muziek stond was het altijd weer mooie werk uit ”La forze del Destina” van G. Verdi ”La Vergine del Angeli”, waarin ook de bas Jan Alofs en de sopraan Margaret Roest een boeiend aandeel in hadden. In de vroege morgen van vrijdag 23 november raakte een vrachtauto van groentehandelJoh. Zwijgers BV te water langs de Zuidelijke Dwarsweg. (Foto: Willy Veenstra). De alt Hebe Dijkstra zong op overtui gende wijze de toepasselijke Altrapso- die van J. Brahms met het mannen koor. De mannen hadden in dit stuk wat moeite om op toon te blijven en de inzetten waren wat onzeker. Hebe Dijkstra liet zich in ’’L’amour est un oiseau rebelle” van G. Bizet ook de komische kant van haar kunnen zien, waar het publiek zichtbaar van genoot, evenals van de komische rol van Jan Alofs in de burgemeesterrol van Zaan- rand van meerdere culturen leeft. De maker van de foto-reportage heeft vooral belangstelling gehad voor de mensen, die in het Rif- en Atlasge bergte enjjelen van de Sahara in het zuiden van Marokko leven. Ambachte lijk werk als een zilveren schaal en theepot, riemen, sieraden en kleding zijn ook te bezichtigen. WADDINXVEEN - Vrijdagmiddag 30 november komt Sinterklaas in de bi bliotheek aan de Van Mecklenburg Schwerinlaan. Vanaf drie uur zijn alle kinderen wel kom voor een groot Sinterklaasfeest. Van drie uur tot kwart voor vier wordt er een Sinterklaas-verhaal voorgele zen. Hierna komen Sinterklaas en zijn Zwarte Pieten een bezoek brengen. Sinterklaas is dol op brieven en teke ningen van kinderen voor zijn verjaar dag, dus breng geschreven en gete kende verhalen mee naar de biblio theek. Bij zo’n gezellige middag met verhalen en liedjes hoort ook wat lekkers, dus het is zeker de moeite waard om vrijdag even langs te komen in de Openbare Bibliotheek. Overigens, voor diegenen, die het ver geten zijn of nog niet weten: iedere woensdagmiddag wordt er in de biblio theek voorgelezen. Van twee uur tot half drie kun je luiste ren naar een gek, spannend, fantasti sche of gewoon heel mooi verhaal. De nieuwe jeugdbibliothekaresse Marjo- lijn Windig zoekt iedere week weer iets bijzonders uit. Kinderen van 4 tot 10 jaar zijn van harte welkom. WADDINXVEEN/DEN HAAG - In de jaren zestig verlieten jongeren op steeds jeugdiger leeftijd het ouderlijk huis. In de jaren ’80 is deze ontwikke ling omgekeerd en blijven jongeren weer langer thuis wonen. Deze conclu sie kan worden getrokken uit cijfers van het CBS. In 1960 bijvoorbeeld woonde 47% van de 20-24-jarige vrouwen bij de ouders thuis, in 1981 gold dit nog maar 33%. Zes jaar later, in 1987, is het percen tage echter weer gestegen tot 38. Een overeenkomstige tendens is te zien on der jonge mannen. Mogelijk hebben in de jaren ’80 een veranderde ouder-kind-relatie en een toenemende zelfstandigheid binnen het gezin een rol gespeeld bij het lan gere verblijf bij de ouders. Voor meis jes hangt het latere verblijf ook samen met toenemende emancipatie. Deze ontwikkeling heeft ertoe geleid dat een groter deel van de jonge vrouwen lager onderwijs is gaan volgen. Uit de On derzoeken Gezinsvorming komt naar voren dat 11% van de 20-24-jarige vrouwen in 1982 dagonderwijs volgde. In 1988 was dit gestegen tot 16%. Vrouwen investeren meer tijd dan voorheen in hun opleiding en in hun carrière. De extra aandacht voor oplei ding en werk heeft onder andere tot ge volg dat het vertrek uit het ouderlijk huis om zelf een huishouden te gaan Vormen wordt uitgesteld. Onduidelijk is in hoeverre het langer thuis blijven van jonge vrouwen het uit huis gaan van mannen heeft beïnvloed. WADDINXVEEN - Vorige week dinsdagavond heeft de christelijke Groen van Prinstererschool aan de Tol lenslaan de jaarlijkse oudervergade- ring gehouden. De avond werd geopend door de voor zitter van de medezeggenschapsraad. De huidige MZR-leden werden voor gesteld, waaronder één herkozen lid, en het jaarverslag van het financiële verslag werden doorgenomen en goed gekeurd. Nadat enkele vragen daarover beant woord waren was. er een korte pauze, waarna er een lezing was over het on derwerp ’’Dyslexie”. Mevrouw A.E. van der Graaf uit Lei den, werkzaam als pedagoge en onder wijspsychologe, gaf een duidelijke uit éénzetting over het ontstaan van leer problemen ten gevolge van dyslexie. Dyslexie betekent letterlijk niet-lezen. Het is een stoornis in het leren lezen en leren spellen, die ongeveer bij 1 op de 10 kinderen voorkomt in verschillende gradaties. De ouders kregen een dictee te maken met moeilijke woorden. Geen enkele ouder had 0 fout. Het probleem wat wij bij deze woorden hadden (eczeem, consciëntieus, pyjama) hebben dyslec tische kinderen bij gewone woorden; zij hebben geen beeld van de woorden om te kunnen onthouden. Er kunnen verschillende oorzaken zijn voor dyslexie: een taalontwikkelings- stoornis (kinderen praten laat, kromme zinnen, moeite met onthou den); visuele problemen (oogbewegin gen functioneren niet goed), motori sche storingen of een neuropsychologi-' sche oorzaak (verstoring in de balans tussen linker en rechter hersenhelft). Door uitgebreid onderzoek is er achter te komenwaar het probleem zit en dan is er gerichte behandeling mogelijk. Veel oefenen thuis met de ouders, hulp van de leerkrachten op school en bege leiding door bijvoorbeeld een remedial teacher kunnen een kind helpen het probleem zoveel mogelijk te overwin nen, zodat door het leesprobleem niet ook de andere vakken in de knoei ko men. Moeilijk zal het altijd voor het kind blijven. Het was een zeer interessante avond, waar behalve de ouders vooral ook de aanwezige leerkrachten hun voordeel mee kunnen doen. WADDINXVEEN - De Gelderse rookworst van Keurslager Koot in het Waddinxveense winkelcentrum Groensvoorde is tijdens de traditionele nationale rookworstkeuring van de Vereniging voor Slagerij Reklame ”De Keurslagers” bekroond met het Goud- keur-Certificaat. De professionele jury beoordeelde de worst op 54 onderdelen. Smaak en sa menstelling zijn hiervan de belangrijk ste. Het Goudkeur-Certificaat is een jaar geldig. De Vereniging voor Slagerij Reklame ”De Keurslagers” bestaat uit 600 zelf standige ondernemer die voldoen aan de strengste eisen die de Vereniging stelt. Alle Keurslagerijen worden jaar lijks beoordeeld op hygiëne en orde, versheid, bediening, kwaliteit, presen tatie en assortiment. Het Boskoops algemeen streekmannenkoor Die Gouwe Sanghers in actie tijdens het Sterrengala in de Ontmoe tingskerk. (Foto: Cees Bakker). De verzamelingen van deze maand zijn van Els en Marijke Roseboom. Zij hebben reeds tientallen gummetjes en puntenslijpers bijeen vergaard. De Boskoopse TROS-omroep- ster Patricia Haye-Spaargaren. BOSKOOP/HILVERSUM - De uit Boskoop afkomstige TROS omroep ster Patricia Haye heeft goed gescoord bij de onlangs door TrosKompas geor ganiseerde populariteitspoll voor om roepster. Patricia Haye, in Boskoop vooral be kend als Patricia Spaargaren, eindigde op een verdienstelijke vijfde plaats met 2590 stemmen. De poll werd gewonnen door haar TROS-collega Ellen Brusse die goed was voor 5693 stemmen terwijl ook Ca- rin de Ronde van diezelfde omroep, derde in het klassement, tot de meest geliefde omroepsters behoort. Anita Witzier van Veronica eindigde als tweede en Paula Patricio (VARA) als vierde. Patricia Haye was uiteraard heel geluk kig dat ze van de negentien omroep sters bij de beste vijf was gestemd. Ze doet dit werk nu bijna twee jaar en voelt zich steeds meer als een vis in het water in omroepland. Patricia: ”In het begin was het even zoeken naar je plekje en werden er soms aanvallen op je persoon gericht, maar nu gaat het heel lekker en ik heb het gevoel dat het steeds beter gaat om dat je er meer van jezelf in kan stop pen. Tineke Verburg is me aanvankelijk be hulpzaam geweest bij het schrijven van teksten, maar de laatste tijd doe ik dat allemaal zelf. Ik doe ook presentaties in het land en dat wil in de toekomst graag verder uit bouwen. Bij de TROS heb ik al laten doorschemeren dat ik op het gebied van presentatie op televisie nog wel iets meer wil doen. Maar voorlopig richt ik me helemaal op het omroepwerk en in de persoonlijke sfeer op het moederschap want in maart volgend jaar hoop ik mijn eerste kindje te krijgen”. Patricia Haye-Spaargaren woont met manlief in Loosdrecht, maar kan regel matig in Boskoop worden aangetroffen als ze haar ouders bezoekt. 4 r. eü#s

Weekblad voor Waddinxveen | 1990 | | pagina 11