Voorrang voor ZES NIEUWE BESTELWAGENS Eenzijdige expositie openbaar vervoer Monsterzege Excelsior 'W Derde NS-station in Coenecoop? Activiteiten Wijk Zuidplas De Duikelaar Tweedaagse training in Tunesië Opbrengst collecte Debuut bundel van Jan de Bas Hulp bij aanachaf van bril GLASS=ART UW7 TAFEL OF BOEKENKAST VAN GLAS Aandachtspunten 5 :oenecoop i worden wel geplaatst, mits de redactie de schrijver van naam kent. t w'Wjj In de Waddinxveense bruidsvilla prachtige collectie NIEUWE bruidsjaponnen. TEVENS ALLE TOEBEHOREN. Bel vrijblijvend voor een afspraak. Mevr. J. de Vries - Brugweg 90 - Waddinxveen - Tel. 01828-15953 Deze rubriek staat ter vrije beschikking van elke lezer van het Weekblad voor Waddinxveen. Brieven die de grenzen van het fat soen of van het recht op privacy te buiten gaan worden geweigerd. Anonieme brieven worden niet gelezen. Brieven onder pseudoniem Pagina 27 Weekblad voor Waddinxveen - Woensdag 28 november 1990 COENECOOP s» s spoorlijn GEWENSTE NS'HALTE (Zuidelijke ligging tunneltje) T. 'TM den er voorstellen gedaan om het nemen van de bus te vergemakkelijken. GEWENSTEXNS HALTE *J sterman 13.000 kilometer door Noord- en West-Afrika zullen rijden. HAMID MESKINE Busken Huëtlaan 66 In toenemende mate wordt door de busmaatschappij bepleit om bij de ver keerslichten het VETAG-systeem te installeren. Met dit systeem kan de ver- keersregelinstallatie ten gunste van de bus worden beïnvloed. Onderzocht moet worden of hiervoor subsidie kan worden verkregen danwel of de bus maatschappij fincieel bij wil dragen. Om het gebruik van de bus in de spitsu- gi aspanelen f-'py Het deelplan openbaar vervoer bepleit in de eerste plaats het verbeteren van de gebruiksmogelijkheid van de aan wezige spoorlijn door een recht streekse railverbinding van de spoor lijn Alphen-Boskoop-Waddinxveen richting Den Haag; hetzelfde in de rich ting Rotterdam en de aanleg van een derde NS-halte in Waddinxveen ter hoogte van Coenecoop (met aanslui tende wegen naar de wijk Zuidplas). Op deze mogelijkheden wordt bij de NS in het kader van ’’Rail 21” gestu deerd. Verder wordt in het plan ingegaan op de gewenste ontwikkeling in de lijnvoe ring van de buslijnen. Hiervoor zijn twee scenario’s ontwikkeld. - Scenario 1 (gaat uit van een geringe uitbreiding van de railvoorzieningen). Er wordt een duidelijk en een gestrekt lijnennet voorgesteld waarmee meer gebieden sneller vervoer wordt aange boden. - Scenario 2 (gaat uit van het doorvoe ren van de verbeterde railvoorzienin gen; een directe spoorverbinding met Rotterdam en/of Den Haag). Ook hier wordt een langgerekte lijnennet voor gesteld. De bus neemt in dit scenario een minder belangrijke plaats in. ren te stimuleren is een project voor snelbussen in voorbereiding waarbij overwogen wordt ook Waddinxveen in een snelbustraject naar Den Haag (en Rotterdam) op te nemen. WADDINXVEEN - Autobedrijf Van Leeuwen BV van de Piasweg heeft vrij dag zes nieuwe Toyota Hi-Ace diesel bestelwagens afgeleverd bij Stelwaard BV, een onderdeel van De Waardt Bouwmaterialen BV aan de Staring- laan. Stelwaard houdt zich bezig met het plaatsen en afmonteren van nieuwe keukens. De sleutels voor de zes bestel wagens werden door verkoopleider R.J. den Boer van Van Leeuwen BV overhandigd aan T. de Waardt,. alge meen directeur van De Waardt. Bij de overdracht was ook aanwezig P. van Dijken, verkoper Echte bedrijfs wagens van de Waddinxveense auto dealer en J. Rötgers, bedrijfsleider van Stelwaard. De De Waardt-dochter koos van de Hi- Ace’s van Toyota, van reclame voor zien door Van Leeuwen Autoschade BV, vanwege de driejarige fabrieks garantie, hoge betrouwbaarheid en lage kilometerkostprijs. Kopman Dick Dibbets speelde een schitterende positionele strijd in een klassiek aandoende stelling. In een 7- om-7-stelling plaatste Dick een niet ge bruikelijk doch sterke zet (28-22). Dit bracht hem schijfwinst en later partij- winst. Aan het 2e bord volgde Piet Swart dit goede voorbeeld. Op positionele wijze won Piet een schijf. Een zeer slechte schijvenverdeling van zijn tegenstan der bracht Piet een niet al te moeilijke doortocht. In een verloren stand speelde de Zegveldse speler nog een tiental zetten door. Henri Berghout boekte ook reeds kort na de openingsfase schijfwinst. On danks verwoede pogingen van zijn te genstander bleef Henri de strijd dicte ren en kon uiteindelijk de dik ver diende winst laten aantekenen. spoorlijn [Ti (Noordelijke ligging tunneltje) Het rally gekke echtpaar Kees en Mieke Tijsterman van de Tweede Bloksweg, die in januari voor de zesde maal meedoen aan de woes- tijnrally Parijs-Dakar. Voorgesteld wordt te streven naar ver beterde railvoorzieningen conform het tweede en laatste scenario. Dat bete kent dus: - (Het bepleiten van) doortrekking spoorlijn rechtstreeks naar Den Haag (en zo mogelijk ook naar Rotterdam) door de NS. - Het realiseren van een derde spoor wegstation ter hoogte van het bedrij venterrein Coenecoop met een goede ontsluiting naar de wijk Zuidplas en nog te ontwikkelen woongebieden. - Bus-/fietstunnel bij het voorgestelde station Coenecoop. Deze voorziening maakt het volgende mogelijk: busver binding Zuidplas-Gouda, busverbin ding Coenecoop (plus Sint Victorwijk)- Rotterdam/Zoetermeer, centrale bus- bediening van Coenecoop en de toe komstige bebouwing tussen Zuidplas en Coenecoop. - Ten opzichte van het voorgestelde tracé in het deelplan autoverkeer een deels meer noordelijke ligging van de Zuidelijke Rondweg. Hiermee krijgt de bus betere mogelijkheden toekom stige stedelijke ontwikkelingen cen traal in plaats van perifeer te ontslui ting. - Een goede lijnvoering door ’’Zuid plas 90”. Verdieping spoortunnel in Staringlaan tot 3,60 m doorrij hoogte. Dit maakt eenvoudiger en betere lijn voering voor de buslijnen mogelijk (onder andere betere ontsluiting Groenswaard en Vondelwijk/Oranje- wijk-noord naar respectievelijk Gouda en Rotterdam/Zoetermeer (lage prio riteit). In de nog uit te brengen notitie ’’Verkeerslichten, verkeerspleinen”, wordt onder andere aandacht besteed aan de mogelijkheden tot vlotte door stroming van de bus. Van de hier voorgestelde maatregelen zijn de lijnvoering door ’’Zuidplas 90” en de aanleg van de Zuidelijke Rond weg in voorbereiding. Bij de ontwikke ling van het plan voor uitbreiding be drijfsterrein Coenecoop wordt reke ning gehouden met een lokatie voor het toekomstig station en wordt voldoende ruimte gereserveerd voor een spoor- verdubbeling. Die spoorverdubbeling is door de NS gepland voor de periode na 2000. De Tij stermannen moesten dit jaar op het strand van Dakar verstek laten gaan door gebrek aan een geprepa reerde auto en sponsors. Op zaterdag 29 december staan ze in Parijs voor de zesde maal aan de start om na 13.000 kilometer op 16 januari in de Senega lese hoofdstad te eindigen. In 1989 eindigde het rally-gekke echt paar als privérijders op de vijfde plaats van het algemeen klassement. In de zware rally komen de Tijstermannen uit in de Groep T2, de klasse voor stan daard personenauto’s. Halverwege dit jaar kwam Kees Tijsterman met Toyota en Rucanor overeen met twee wagens de woestijn in te gaan. Daarmee werd al geoefend in Spanje (Baja Rally en Transpana Rally). Daarop volgde Tunesië rond de 34e breedtegraad, in één van de uitlopers van de Sahara. Nefta ligt 30 kilometer van de grens met Algarije. Daar was ook de broer van Kees Tijsterman, die met vijfvoudig deelnemer Jan van Tuyl het serviceteam voor de Waddinxve- ners vormen. Gelogeerd wordt er in het comfortabele Sahara Palace Hotel in Nefta. Kees en Mieke Tijsterman testten in ie der geval vlakbij de Algerijnse grens hun Toyota 4Runner tot het uiterste. De resultaten geven het echtpaar alle reden tot vertrouwen in hun zesde Pa rijs-Dakar avontuur. WADDINXVEEN - Rechtstreeks met de trein naar Den Haag en Rotter dam en een derde NS-halte ter hoogte van het bedrijvenpark. Dat zijn voorstellen uit het deelplan openbaar vervoer van het verkeerscirculatie plan Waddinxveen om het gebruik van de trein te stimuleren. Ook wor- strijd, waarin beide spelers voor elkaar niet veel onderdeden. In het midden spel werd hij slachtoffer van een Coupe Royal en dat betekende Excelsiors enige nederlaag. Vanuit de opening had Cor Barelds steeds iets beter spel, doch het zag er niet naar uit, dat dit dire kt winstkansen gaf. In de eindfase kreeg hij meer en meer grip op het centrum. Een verkeerde voortzetting van zijn te genstander betekende voor Cor, dat hij middels een ruil met 3 schijven er 4 van zijn tegenstander kon vastzetten. De Zegveldspeler kon nog wel een door tocht berekenen, doch dat betekende meteen een overmachteindspel. Hier dus ook winst voor Excelsior. Een gelijkopgaande partij was ook het geval bij Jaap van der Eist. In het mid denspel verzuimde zijn tegenstander schijfwinst te nemen. Enkele zetten la ter forceerde Jaap op zijn beurt wel schijfwinst als meteen de basis voor de 6e partijwinst voor de Waddinxveners. Jan Both kwam zeer goed uit de ope ning en kreeg zijn tegenstander in de hekstelling. Laatstgenoemde kon zich daaruit bevrijden. Op een gegeven mo ment kon Jan naar dam combineren. Na de hiermee gepaard gaande slagen wisselingen bleek een gelijk waardige stand te resteren en werd remise over eengekomen. Sr is behoefte aan voorlichting over Buitenlanders in Waddinxveen, zo lui- <Jen de conclusies na de commotie over de Turkse moskee aan de Staringlaan. Mensen die in de buurt van de Staring- £aan wonen hadden angst voor de op- gpmnst van deze moskee. Deze angst werd gewekt door allerlei waanbeelden óver moslims, vooral Turkenen Ma- ïfrk kanen. Deze mensen zouden primi- fcf zijn, ze eten raar en hebben ge heimzinnige rituelen. Zo vertelde mij een bewoonzter van de flat bijd e moskee dat ze bang was dat de kinderen daar niet meer op straat zouden kunnen speen en dat er regel matig schapen geslacht zouden wor- I ^iotheek een tentoonstelling gehou- f &l f^arokkaans kledingstuk zou móeten WADDINXVEEN - In De Duikelaar aan de Zuidplaslaan heeft ook de Stich ting Wijkwerk De Zuidplas haar intrek genomen. In het wijkgebouw kunnen de wijkbewoners iedere avond vanaf acht uur kaarten, biljarten, dammen, schaken of zo maar wat gezellig klet sen. Iedere dinsdag en donderdagochtend is er een koffie-instuif. Gehoopt wordt dat de moeders, die hun kinderen naar school hebben gebracht, even gezellig binnen wippen en natuurlijk ook alle andere belangstellenden. Kleine kin deren kunnen gerust worden meegeno men. ’s Woensdagsavonds is er vanaf 20.00 uur gelegenheid om te darten. Het is de bedoeling dat er, indien voldoende be langstelling, in competitie verband ge werkt gaat worden. Op maandag 17 en dinsdag 18 decem ber is er bloemschikken. Men kan op deze avond een schitterend kerststukje maken. Wel moet iedereen zich even opgeven wegens de aanschaf van het materiaal. Men kan dit doen op Grut- todreef 29 en de kosten bedragen 12,50. Tot slot de winnende nummers van de loterij. De tien troostprijzen zijn geval len op de lotnummers: 1761, 0671, 1521, 1281, 1762, 1965, 1272, 0351, 1276,1303. De 3e prijs viel op 1699, de 2e prijsop 2028 en le prijs op 1824. WADDINXVEEN/NEFTA - De Waddinxveners Kees (37) en Mieke (35) Tijsterman hebben twee dagen getraind op de uitge strekte zandvlakte bij de Tunesi sche stad Nefta voor hun her nieuwde deelname aan de woes- tijnrally Parijs-Dakar. Het was een laatste trainingssessie onder reële omstandigheden. De hel blauwe Toyota 4-Runner houdt zich goed. WADDINXVEEN - Na twee wat ongelukkige nederlagen heeft het eer ste damteam van Excelsior flink uitgehaald in de thuiswedstrijd op 22 no vember tegen Kijk Uit (Zegveld). Met 13-3 werden de gasten geklopt door de Gouwedorpbewoners. WADDINXVEEN - De collecte voor ’’Jantje Beton” heeft in Waddinxveen 6.908,70 opgebracht. Jantje Beton is dus weer de straat opge gaan en niet tevergeefs. Onder het motto ’’Help Jantje een handje” werd in de week van 12 tot 18 november de jaarlijkse collecte gehouden voor het Nationaal Jeugdfonds ’’Jantje Beton”. In Waddinxveen heeft de huis-aan-huis collecte door jeugdleden van de drie scoutinggroepen, van de korfbalver eniging Korbis en door jongeren van de Gereformeerde Jeugdraad maar liefst bijna zeven mille opgebracht. Dit betekent een aardige stijging met vorig jaar en een flinke opsteker voor de deelnemende verenigingen. Immers de helft van de opbrengst vloeit terug naar de collecterende vereniging voor het eigen jeugdwerk. Met de andere helft financiert het Na tionaal Jeugdfonds ieder jaar enkele honderden projekten in het hele land, zoals speeltuinen en speelvoorzienin- gen, kinderboerderijen, peuterspeel zalen, jeugdgebouwen en kinder- vakantiekampen. VERKRIJGBAAR BIJ: FORMIDO Noordkade 28-30 - Waddinxveen Tel.: 01828-30641 t I- tVADDINXVEEN/SLIE- PRECHT - Bij uitgeverij Merwe- boek in Sliedrecht is dan toch de eerder dit jaar al aangekondigde gedichtenbundel ’’Hard wegwan- flelen” van oud-Waddinxvener Jan de Bas verschenen. De bundel maakt deel uit van de iieuwe Zwaluwreeks, een reeks li teraire poëzie onder redactie van Hans Werkman. Zwaluwdeel 4 is bet 40 pagina’s omvattende ’’Hard jjvegwandelen”, verkrijgbaar in de boekhandel voor 13,90. volgens zijn uitgever is Jan de Bas een uitzonderlijke light-verse-dich- ter met christelijke trekken. In de •debuutbundel zet Jan de Bas zich zelf aan tot hardlopen, maar zijn tempo zakt onmiddellijk, omdat het leven zwaarder weegt. Melancholie wordt echter afgewis seld met een relativerende luch- fhartigheid: ^Woensdagmiddag aan ’t Weegje: Veen boom speelt tikkie in de lucht, een golfje poloot met een vrucht, *en ik, ik erreger me niet. Tot medio 1989 woonde Jan de Bas ih Waddinxveen en organiseerde Jaar diverse muziek- en dichtavon den. In zijn gedichten zijn sporen jait de regio Midden-Holland terug te vinden: ’t Weegje, de Gouwe, de •Rijn en de Jan Dorrekenskade te Waddinxveen. WADDINXVEEN - De gemeentelijke richtlijn inzake de bijstandsverlening in de aanschaf van brilmonturen, bril- leglazen en kontaktlenzen is per 1 no vember in werking getreden. De richtlijn kenmerkt zich vooral door de invoering van geobjectiveerde ver goedingsbedragen of normen. Deze zijn gebaseerd op gemiddelde prijzen van brilleglazen in de standaard-uit- vóering zonder toegevoegde bewerkin gen zoals coating, ontspiegelen, kleu ring of meekleurende glazen e.d. De vergoedingsbedragen of normen variëren van 70,- tot 240,- per glas afhankelijk van sterkte en soort. De vergoeding voor een brilmontuur be draagt 140,-. Bij de berekening van de uiteindelijk te vérstrekken bijzondere bijstand wordt rekening gehouden met de zieken fondsvergoeding, het BLD-drempel- bédrag van momenteel 175,- en de eventuele aanwezige jaardraagkracht. Deze vorm van bijzondere bijstands verlening geldt niet alleen voor mensen die een maandelijkse bijstandsuitke ring hebben. Ook zij die een inkomen hebben dat enigszins hoger is dan de bijstandsnorm kunnen aanspraak ma ken op deze regeling. Voor nadere informatie of het indienen van een bijstandsaanvraag kan men op iedere werkdag tussen 09.00 uur en 12.00 uur terecht bij de afdeling Sociale Zaken van het gemeentehuis (telefoon nummer 14433) LEZERS schrijven Kees en Mieke Tijsterman aan de slag in de Tunesische woestijn. Vorig jaar ontbrak de succesvolle Ne derlandse equipe aan de start van de zwaarste rally ter wereld omdat de sponsoring niet rond was. Reden voor Kees om dit jaar in een vroeg stadium bij Toyota aan te kloppen. Kees Tijsterman: ”Ik wilde per se een Toyota 4Runner omdat het de enige 4WD is met onafhankelijke voorwiel- ophanging. Daarbij heeft de auto schroefveren achter, een sterke benzi nemotor en een aërodynamische car rosserie. De Nederlandse firma Ruca nor Sport, ook al sponsorde in 1989, kwam snel tot overeenstemming met de Toyota-importeur waarna ik aan de slag kon om de 4 Runner te prepareren voor de standaard verbeterde T2 klas se. Als je ziet wat de wagen hier in de woestijn presteert, dan denk ik dat onze kansen groter zijn dan ooit. Hoewel je bij een rally als deze natuur lijk de gekste dingen kunt verwach ten”. Mieke Tijsterman: ’’Gilbert Sabine, de organisator van Parijs-Dakar heeft ge waarschuwd dat er dit jaar veel over zand gereden zal worden. Ook zullen er waarschijnlijk twee marathons van drie dagen worden ingelast, zonder ser- vice-beurten voor de auto. Wij hebben ons hier in Tunesië uitstekend op deze situatie voor kunnen bereiden”. Dirk Heeren I speelde één van zijn meest onregelmatige partijen. Een aanvankelijk goed staande tegenstan der en enkele ruilen later stond Dirk ogenschijnel zeer slecht. Dit bleek slechts schijn, want na wederom op bouwen van de stand kreeg Dirks te genstander moeilijk spel. In de eind fase forceerde Dirk na een foutzet of schijfwinst, dan wel doortocht naar de damlijn. Fred Verbeek had een gelijkopgaande jjiiii '''v' X... - Nog een actiefoto van de Toyota 4-Runner, waarmee Kees en Mieke Tij- De algemene sterotypen over deze groepen buitenlanders zijn: primitiefin hun manier van leven, ze onderdukken hun vrouwen en ze zijn dom. De bezoeker van zo’n tentoonstelling zou, als hij bij de vergrote foto’s van ge sluierde vrouwen komt, alleen maar versterkt worden in zijn eerdere geac cumuleerde vooroordelen uit andere informatie-kanalen, zoals simplistische documentaire op TV. Tentoonstellingen zijn goed als middel om voorlichting over allerlei zaken te geven, maar men moet er voorzichtig mee omgaan en utkijke dat er geen gekanaliseerde informatie wordt gege ven. Zo is er op de tentoonstelling geen foto te zien van vrouwelijke piloten, ook geen foto’s over het andere Marokko, waar jongens en meisjes ook naar dis co’s gaan en modem gekleed zijn, niet dat ik modem geleed gaan als een te ken van vooruitgang zie, maar ik ben ervan overtuigd dat dit soort foto’s een vollediger beeld zou geven over het land en een hoop vooroordelen zou wegnemen. Als men discriminatie en etikettering wil gaan dan moet men dit soort banale tentoonstellingen mijden. Er zou meer objectievere informatie over bepaalde landen verspreid moeten worden en ik vind het jammer dat de openbare bi bliotheek meedoet aan deze simplisti sche manier van informeren. De overdracht van zes Toyota-bestelwagens van Van Leeuwen BV aan De Waardt’s dochterbedrijf Stelwaard BV. (Foto: Intercolor/De Rooij). fpatig schapen geslacht zouden :n. lm het publiek van meer informatie te j-jorzien wordt er in de openbare bi- :n over Marokko. Er is een aantal fo to’s en boeken te bekijken en er hangt m jasje aan de muur dat een typisch Jarokkaans kledingstuk zou moeten fijn. fthter, dit jasje wordt speciaal voor weriste gemaakt, niemand draagt het in Marokko. De organisatoren van dit Evenement wilen misschien door deze tentoonstelling het publiek informeren ker de cultuur van de ’’gastarbeiders”, zeals ze hier genoemdn worden Fat de initiatiefnetnens echter niet in gaten hebben is de eenzijdigheid van #ze tentoonstelling en dat daardoor bèt beeld dat men gevrorad heeft over l^iitenlanders (hier speciaal Marok kanen) alleen maar versterkt wrdt. z or z IEKSQR-IL S A

Weekblad voor Waddinxveen | 1990 | | pagina 27