ANTIEK Beurs IGEVONDENë en - IVERLOREN^ 1C0L0PH0NI i Weekblad voor- KFRK ’11 papieren ”Ik voelde mij al boer” Waddinxveense landbouw journalist Carel de Vries: Humanistisch café op 4 december in De Boog Sinterklaas puzzelrit Herdruk boekje Boskoop Carel de Vries legt pen neer en wordt boer Nieuwe antiekbeurs in Gouda Korbis tenonder GOUDA Verloren Mooiste plekje Avontuur Gevonden l\Lni\ dien sten Televisie Kievit Weekenddienst dierenarts: Pagina 5 DE MAMMOET ZATERDAG 1 DECEMBER 1990 EN ZONDAG 2 DECEMBER 1990 NEDERLANDS V, - J Weekblad voor Waddinxveen - Woensdag 28 november 1990 -- Overleden: de Groot, Nicolaas W., oud 63 jaar; Vonk, Johan, oud 84 jaar. Dienstdoende verloskundige: A. Voss-Becks, Peuleyen 60, tel. 16801. Inlichtingen: Rijkspolitie Waddinxveen GEREFORMEERDE GEMEENTE BOSKOOP Kerkgebouw Mendelweg: 9.30 uur leesdienst 19.00 uur ds. R. Boogaard GER. KERK (VRIJGEMAAKT) Kerkgebouw Kruiskerk, Passage 8.30 uur ds. L.S.K. Hoogendoom 14.45 uur ds. L.S.K. Hoogendoom BAPTISTENGEMEENTE ALPHEN AAN DEN RIJN Triomfatorkapel Molenwerfstraat: 10.00 uur ds. H.G. Koekkoek 18.30 uur ds. A.H. Agtereek JEHOVAH’S GETUIGEN Koninkrijkzaal Burgemeester Trooststraat 4: 10.00 uur openbare toespraak 11.00 uur wachttorenbespreking CHR.GER.KERK BOSKOOP 9.30 uur ds. M.J. Oosting 17.00 uur ds. M.J. Oosting Meisjeshorloge (Prisma); witge streepte kater (Angora); Cyperse poes (rode band); gouden das speld; blauwlederen damesporte- monnee (ca. 150,-); bordeaux rode portemonnee met div. pasjes; gouden hanger (geloof-hoop-lief- de); diverse huis, auto- en fietssleu- tels; zwarte portemonnee (Ver enigde Spaarbank); bordeauxrode portemonnee; zwarte kater (witte bef). - SPORTHAL VR. 30 NOV. 17-21 uur ZA. 1 DEC. 11-17 uur ZO. 2 DEC. 11-17 uur NIEUWERKERK AAN DEN IJS- SEL - De Nieuwerkerkse auto- en mo torclub The Skymasters organiseert op zaterdag 1 december de Sint Nicolaas- rit voor de kinderen met hun ouders. Met spelletjes en andere opdrachten voor groot en klein belooft het weer een gezellige middag te worden. Na afloop van de rit komen Sint en Piet op bezoek voor de prijsuitreiking. Elk kind heeft prijs. Men kan inschrijven in café ”De kope ren ketel”, Klein Hitland 8 te Nieuwer- kerk a/d IJssel (bij de oude steenovens) vanaf 2 tot 2.30 uur. CHR. AFGESCHEIDEN GEMEENTE Kerkgebouw Dorpstraat 3: 9730 uur ds. N. v.d. Want 17.00 uur ds. N. v.d. Want Elke Woensdagavond: 19.30 uur ds. N. v.d. Want ROOMS-KATHOLIEKE KERK St. Victorkerk: Zondag: 09.30 uur Woensdag: 19.00 uur Vrijdag: 19.00 uur. Ontmoetingskerk: Zaterdag: 19.00 uur Zondag: 11.15 uur Dinsdag: 08.45 uur (klassemis) Donderdag: 09.00 uur Elke 2e vrijdag van de maand: Anne Frank-centrum om 10.00 uur j Waddinxveen Uitgeverij: VETAB.V. Directie: F. van Kempen Redactie: B.J. Woudenberg Redactie-adres: Peuleyen 144, i 2742 EN Waddinxveen Telefoon: 01828-15594 Advertentie-afdeling Oranjelaan9, 2741 EP Waddinxveen Postbus 116, 2740 AC Waddinxveen Telefoon: 01828-14788 Openingstijden: Maandag t/m Donderdag: 8.30-17.30 uur Vrijdag: 8.30-12.30 uur Klachten bezorging: Sweelinckhof 31, 2742 CB Waddinxveen Telefoon: 01828-18950 Klachten over de bezorging vóór donderdag 18.00 uur melden. Postabonnement: 33,- per half jaar. Advertentie-tarieven; Losse mm-prijs 0,49 (exclusief I BTW); contract-tarieven en tekst-advertenties op aanvraag. GOUDA - Vrijdag 30 november (17.00-21.00 uur), zaterdag 1 december (11.00-17.00 uur) en zondag 2 decem ber (11.00-17.00 uur) zal de Goudse sporthal ”de Mammoet” zijn poorten openen voor een nieuwe antiekbeurs. Onder auspiciën van de V.A.E. (Ver enigde Antiekbeurs Exposanten) zul len de uit het gehele land afkomstige deelnemers hier het mooiste uit hun collecties tonen. Zij hebben deze zo mer stad en land - ook het buitenland - 1 afgereisd om dit voor deze nieuwe beurs te kunnen realiseren. In het verleden werd de Goudse An tiekbeurs in Schouwburg De Kunstmin gehouden. Mede vanwege het geringe aantal deelnemers en het teruglopende niveau werd ook de publieke belang stelling steeds minder. De leiding van deze nieuwe beurs is in handen van Organisatiebureau Alpha dat ook de bekende beurzen in Den Haag en Utrecht onder zijn hoede heeft. Als weinig anderen kennen zij het aanbod van de antiquairs en de in teresse van de bezoekers. Beide par- tijen brengt men al 14 jaar samen op de Alpha Antiekbeurzen waarvan er jaar- lijks zo’n 20 door het gehele land wor den gehouden. Zo is er in Gouda per traditie veel be langstelling voor aardewerk. Mede daarom neemt collectioneur Spijker aan deze beurs deel. Zijn specialisatie is Nederlands sieraardewerk uit de Ju- genstil periode. Naast het bekende Goudse plateel van het merk Zuid- Holland zijn ook namen als Rozen burg, De Distel en St. Lukas bij veel verzamelaars bekende geluiden. In de stand van het Asser Munten Mu seum kan men op vrijdag en zaterdag gratis de eigen muntcollectie laten keu ren en taxeren. Ook over het beginnen van een muntverzameling kunnen zij veel informatie geven. Wat is er verder dit weekeinde zoals te zien? Naast meubels in diverse stijlen en houtsoorten is er ruime keuze in on der andere zilver, kristal, prenten, naaigerei, klokken, juwelen, gereed schap, porselein, gravures en boe renantiek. Dus echt een beurs waar iedere liefheb ber en verzamelaar zijn hart zal kunnen ophalen. Vanzelfsprekend ontvangt men bij aankoop een garantiecertifi- caat van de exposant om een mogelijke miskoop te voorkomen. Immers, bij verborgen gebreken of onjuiste infor matie is de deelnemer verplicht het ver kochte artikel terug te nemen. Voor deze nieuwe beurs ontvangt elke 50e bezoeker een exemplaar van het tijdschrift ”De Verzamelkrant” en krijgt elke 250e bezoeker een jaar abonnement hierop. Degenen die alles rustig willen bekij ken en om advies willen vragen wordt geadviseerd de drukke zondag te ver mijden. De eerste dagen heeft men na tuurlijk ook nog de grootste keuze. WADDINXVEEN - Er komt een melkveehouderij in de Achterhoek om alle milieumaatregelen in de praktijk te beproeven. De leiding van het be drijf wordt in handen gelegd van de landbouw journalist Carel de Vries uit Waddinxveen. Opnieuw blijkt dat de journalistiek tot alles kan leiden. rij Misset. Gedurende mijn ’’joumalis- tencarrière” ben ik echter in de week einden en vakanties steeds actief geble ven als bedrijfsverzorger op bedrijven van vrienden en kennissen”. Het proefbedrijf heeft alle noodzake lijke praktijkingrediënten in zich. Het ligt op zandgrond, de meest kwetsbare grondsoort, waar mineralen in tegen stelling tot klei en veengrond snel uit spoelen. Een gedeelte van de weilan den ligt bovendien in een waterwinge bied. Daar mag minder mest uitgere den worden dan in andere gebieden. ”De boerderij komt op het mooiste plekje van de Achterhoek”, aldus de kersverse bedrijfsleider. ”Er staat nog niets. Het enige dat er is, is de 60 hec tare grond waarop het bedrijf moet worden gevestigd. Ook het vee is er nog niet. Dat zal ik de komende maan den nog moeten worden gekocht”. Het verhaal van de uit Maarssen af komstige De Vries is er een van de neus en de boter. De Vries, afkomstig uit een niet-agrarisch gezin, wist al jong wat hij wilde worden: melkveehouder. Door zijn afkomst behoorde hij echter tot de "kansarmen”. WADDINXVEEN - In de zeer span nend verlopen thuiswedstrijd kreeg Korbis-korfbal een krappe 8-9 neder laag te verwerken tegen Reeuwijk. Het was een wedstrijd met twee verschil lende speelhelften. De eerste helft was duidelijk voor Kor bis, dat met beter verzorgde combina tiespel Reeuwijk onder druk wist te zetten. Dit goede spel resulteerde dan ook in een verdiende voorsprong van 3- 0 middels treffers van Jaco Wineke, Miriam de Boer en Pieter Slootweg. Even kwam Reeuwijk terug, maar op nieuw Jaco Wineke en Pauline van Brero - van halve afstand - brachten Korbis een zeer verdiende 5-2 rust stand. Kennelijk had de pauze tegenstander Reeuwijk goed gedaan, want vanaf de eerste minuut in die tweede helft wilde echt alles lukken, terwijl dat bij Korbis nu niet bepaald het geval was. Langzaam kwam de ploeg uit Reeuwijk terug; niet met technisch verzorgd spel, maar wel met een zuiver schot en dat telt nu eenmaal in het zaalkorfbal het zwaarst. Hoewel Jaco Wineke met een ver af standschot nog wat terug deed, was zo halverwege die speelhelft de stand weer in evenwicht (6-6). Toch slaagde Frits Visser uit een van zijn vele acties nu eens wel de korf te vinden en dat bracht Korbis toch weer op voorsprong. Een zeer spannende slotfase volgde en daarin was Reeuwijk beslist de gelukkigste ploeg. Jammer voor Korbis was de situatie dat na een strafworptoekenning de scheidsrechter is discussie ging met een speler van Reeuwijk. Gevolg hiervan concentratieverlies en een gemiste strafworp. Na 8-8 via Pieter Slootweg slaagde Reeuwijk er in 8-9 door de korf te schieten. Toch was met zo’n 10 minuten te spelen nog veel mogelijk. Kennelijk schortte er iets aan het zelfvertrouwen, want de zuiverheid in het afstandschot liep dui delijk terug. Mogelijk had toen een wissel nog voor een positieve impuls kunnen zorgen, maar die bleef vooralsnog uit, tot met nog zo’n twee minuten te spelen, inval ler Wim Lebbing opdracht kreeg uit sluitend van afstand tot scoren te ko men. Bijna gelukte hem dat met z’n eerste schot, maar de bal tolde helaas net uit de vijandelijke korf. Op bal bezit spelend haalde Reeuwijk daarna de winst binnen; Korbis teleur gesteld achterlatend. Zaterdag krijgt de ploeg kans op revanche in de thuis wedstrijd in de sporthal de Sniep, aan vang 20.00 uur. Tegenstander is ZKVI uitZuidland. MEDISCHE Later heeft hij nog overwogen met zijn vrouw Nelly naar Nieuw-Zeeland te emigreren om daar een eigen bedrijf op te bouwen. ”We waren al bij de emi- gratieconsulent geweest en hadden alle papieren voor de emigratiedienst in huis, toen daarginds de melkprijs in el kaar klapte. Met twee kinderen thuis zagen we het avontuur toen niet meer zo zitten”. Hij bleef in de journalistiek. ’’Schrij ven is mij altijd gemakkelijk afgegaan. Ik heb daar ook plezier in. Ik was bo vendien redacteur rundveehouderij bij het weekblad Boerderij. Alles wat een boer moet volgenmoet hij ook volgen Of het nu gaat om ontwikkelingen op foktechnisch gebied, om de superhef fing, beleidszaken, milieu of mechani satie. Ik heb mij altijd meer papieren boer dan journalist gevoeld”. De Vries was de eerste die over het fe nomeen mineralenbalans publiceerde. Dat was in september 1987, toen hij nog als vakredacteur verbonden was aan het weekblad Boerderij. De ba lans, een soort huishoudboekje waarin bijgehouden wordt langs welke wegen mineralen op het bedrijf komen en waar ze blijven, is ontwikkeld door het Centrum Landbouw en Milieu (CLM) in Utrecht, een organisatie waarin boe ren en milieubeschermers samenwer ken”. ’’Toen ik voor het eerst een mi neralenbalans van een melkveehoude rijbedrijf onder ogen kreeg, vielen mij de schellen van de ogen. Er bleek uit dat er niet alleen sprake was van mi lieuschade, maar ook van economische schade. De balans maakte zichtbaar dat je als boer zo maar geld weggooi de”. De Vries werd een fan van de minera lenbalans. BURGERLIJKE Twee kinderzitjes; tassen met gym- spullen; zwarte portemonnee met bankpas; diverse huis-, auto- en fietssleutels; zwarte paraplu; quartz horloge (Swatch). Bert Woudenberg Hemminga en Vreeken heeft dienst: Arts: P.J.E. van der Linde, Souburghlaan 15, tel. 14100. De Waddinxveense landbouwjournalist Carel de Vries (32) wordt in Hen gelo bedrijfsleider van een compleet nieuwe melkveehouderijbedrijf. Vol gens hem heeft een melkveehouder wel tien proefsessies. Foto: Stichting Public Relations Land- en Tuinbouw). Het onderwerp milieu heeft hem daarna niet meer los gelaten. Na zijn overstap naar het weekblad Oogst werd hij gevraagd om voor Teleac de cursus Mest Milieu op te zetten. Deze moest boeren duidelijk maken welke milieumaatregelen zij op hun be drijven konden nemen. ”Het was een fantastisch avontuur. Het leukste was nog het bedenken ervan, want er was nog helemaal niks. Ik heb een opzet ge maakt voor zes tv-uitzendingen van een half uur en het script en het bijbeho rend cursusboek geschreven. Tijdens de opnames heb ik ook een deel van de interviews gedaan. Het na deel van het filmen vond ik echter dat ik zelf mijn vaktechnisch ei onvol doende kwijt kon”. ”Een script schrijven is trouwens heel leuk werk: je moet in beelden denken. Na het filmen heb ik de dertig uur vi deotape zitten selecteren totdat er drie overbleven. Daarna heb ik het buiten- beelds commentaar geschreven. Ook daar heb ik weer een hoop van geleerd, want geschreven tekst is anders dan ge sproken tekst”. De Vries heeft veel reacties op de serie gekregen. Het ging daarbij veelal om boeren, de eigenlijke doelgroep van de serie, die naar aanleiding van het cur susboek meer wilden weten over be paalde machines. ”De mooiste reactie die ik naar aanleiding van de serie heb gehoord was die van een portier. Die man zat de hele dag naar van alles en nog wat op zijn televisie te kijken. Hij had zich nooit gerealiseerd dat er zo veel gebeurde in landbouw. Dat heeft mij veel voldoening gegeven”. ’’Toch zou ik de cursus anders opzetten als ik het weer mocht doen. Toen ik in juli 1989 aan het script begon, was de bewustwording in de land- en tuinbouw nog volop aan de gang. Bij de eerste uitzending van de Teleac-cursus, in ja nuari 1990 was de toon van aanspreken al achterhaald. De boeren waren al Geboren: Sabine Larissa, d.v. G.F. Evers en A. Schaaij; Inge, d.v. R.T.A. Slot en Y.J.M. Hendriks; Joost Paul, z.v. P.R. van der V Hart en M.E. van Buuren; Cornelis, z.v. M.C. van der Spek en W. van den Berg; Tarin, d.v. G.J. Cornelisse en J.C. van Oosten. Ondertrouwd: A.N. Toor en M. Tissink; J.B.W. Verdegaal en G. Schouten. Gehuwd: H. van Tilburg en M.K. Oosterom; J.D. Wolsheimer en J. Molenaar; J.C.P. Keizer en G.A. Cowan. ’’Mijn vader behoort niet tot de kaste der landbouwers, maar ik woonde vaak bij een boer. Als kleine jongen mocht ik dan met grote borstels de flatsen van de koeien rossen en daarna napoetsen met een fijn borsteltje, zodat ze op zon dag weer mooi stonden te glimmen. Voor een kind is een koe een groot beest, imposant maar rustig. Ik vond toen vooral de warme lichamen van die beesten heerlijk. Later op de hogere agrarische school werd mijn kijk op koeien natuurlijk rationeler, techni scher ook. Maar hoe meer ik er vanaf begon te weten, hoe mooier ik het vond. Ik heb trouwens de hele sfeer op zo’n boerderij altijd prachtig gevon den; de veelzijdigheid van het bedrijf. Een melkveehouder heeft in zijn eentje wel tien professies. Hij is een halve smid, dierenverzorger, directeur, chef inkoop, chef verkoop, werknemer en noem maar op. Je moet van heel veel zaken een hoop afweten, wil je behoor lijk een bedrijf kunnen leiden”. Na zijn studie aan de hogere agrarische school in Groningen is De Vries gaan werken op een melkveehouderijbedrijf in Zevenaar om praktijkervaring op te doen. ”Het was een mooie tijd. Het was dan ook jammer dat na anderhalf jaar de bedrijfsopvolger aan kwam zet ten en ik moest vertrekkenzoals overi gens van te voren was afgesproken. Ik ben toen in dienst getreden bij uitgeve- WADDINXVEEN - ”19NU”, het blad van de Stichting Public Rela tions Land-en Tuinbouw schreef het eerste over hem: landbouw journalist Carel de Vries uit Wad dinxveen, die in het Gelderse Hen gelo bij Doetinchem de leiding krijgt van een melkveehouderijbe drijf met 80 koeien dat milieumaat regelen in de praktijk versneld gaat onderzoeken. Het wordt zijn bijdrage aan het mi lieuvriendelijk maken van de zui velsector, waartoe de melkveehou derij, de zuivelindustrie en de de tailhandel hebben besloten. Direct stortte de regionale dagbla den zich op de 32-jarige Waddinx- vener voor een verhaal over hem en zijn nieuwe 60 hectare omvattende proefboerderij met schone land bouw, mogelijk gemaakt door fi nanciële steun van de ministeries van Landbouw en van Volkshuis vesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer en door het Land bouwschap. Ook in het Weekblad voor Wad dinxveen het verhaal van Carel de Vries, zoals dat door de Stichting Public Relations Land- en Tuin bouw is verzorgd. De Waddinxve- ner wordt boer na agrarische oplei dingen in Wageningen en in Gro ningen gevolgd te hebben, na acht jaar lang voor verschillende land bouwbladen geschreven te hebben en na de presentatie van de Teleac- cursus ’’Mest en Milieu”. De Waddinxvener, zijn vrouw en hun drie kinderen verhuizen rond Kerstmis naar de Achterhoek. Dienstdoende apotheek: D.C. van Doorn, Prins Bernhardlaan 65, tel. 14162. Jongensdromen gaan nog steeds in ver vulling. De journalist Carel de Vries kan er over meepraten. Uit negentig sollicitanten is de 32-jarige Waddinxve ner uitverkoren om als bedrijfsleider in Hengelo een compleet nieuwe melk veehouderij op poten te zetten, waar alle mogelijke milieumaatregelen zul len worden getoetst aan de praktijk. Het project heeft in landbouwkringen de codenaam M M meegekregen: Melkveehouderij Milieu. Eenmovum, want nog niet eerder is er in de melkveehouderij een proefbedrijf opgezet waar zo uitgebreid onderzoek wordt gedaan op het gebied milieu. De deelnemerslijst vermeldt een keur aan meedenkende instanties. Behalve de vier belangrijkste geldschieters - het Landbouwschap, het Produktschap voor Zuivel, het ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij en het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu - zijn dat: talrijke onderzoeksinstituten, de waterleidingbedrijven, het Centrum Landbouw en Milieu, de provinciale overheid van Gelderland en de Stich ting Natuur en Milieu. Hij vervolgt: ”Het proefbedrijf wordt bovendien grondgebonden. Het krachtvoer voor de koeien halen we dus niet van buiten het bedrijf, maar we willen zelf graan, voederbieten en mis schien luzerne telen. We maken ook een inventarisatie van de aanwezige flora en fauna en we bekijken welk ef fect de bedrijfsvoering daarop heeft. Je zit daarbij allen wel met het feit dat de ’’natuur” wat ongrijpbaar is dan ’’mi lieu”. Je kan een kievit niet dwingen om ergens een ei te leggen. Bij de bouw van de stallen en de woningen wordt uitgegaan van de vraag hoe we die zo milieuvriendelijk mogelijk kunnen in richten. Je kunt daarbij denken aan het niet-gebruiken van hard-houten kozij nen, het smeren van de melkpomp met water in plaats van olie en het gebruik van fosfaatloze reinigingsmiddelen voor het schoonmaken van de melkma chine. Alles wordt meegenomen. Er komt alleen géén gras op het dak van de boerderij, want het moet ook in het landschap passen. Volgens de planning duurt de eerste fase vijfjaar. Dan moeten we alles heb ben doorgemeten en de eerste milieu doelstellingen hebben gerealiseerd. Het uiteindelijke streven is om op het bedrijf te voldoen aan de strengste mi lieunormen en toch het inkomen over eind te houden. In de tweede fase gaan we dan kijken wat maximaal haalbaar is aan positieve milieu-effecten. Ik hoop echter dat we sneller resultaten kunnen melden, want de praktijk zit er op te wachten”. De juiste man zit op de juiste plaats, is de stellige overtuiging van Berend-Jan Warmelink, de voor zitter van het Stichtingsbestuur en de man-in-de-coulissen die de papieren en organisatorische klussen voor zijn re kening neemt. Warmelink is zelf melk veehouder. Zijn bedrijf met 35 hectare cultuurgrond, 5 hectare bos en 65 melk koeien en jongvee ligt bij een bocht in het riviertje de Vecht, even buiten Ste- geren. Het is een plek waar vele gene raties Warmelink hun brood hebben verdiend. Hij zegt: ’’Carel staat ontzet tend dicht bij de praktijk en hij heeft in zicht in de melkveehouderij. Hij staat net zo gemakkelijk voor boeren te klet sen als voor een half ministerie”. Voor de praktijk van de huisartsen Van Heel, Siemons, Hertogh en Wilms heeft dienst: Arts: T.S. Wilms, Joke Smithoeve 30, tel. 18613. Voor de praktijk van de huisartsen Blom, Glaser, Van der Linde, X ZONDAG 2 DECEMBER 1990 HERVORMDE KERK Brugkerk 9.30 uur ds. B.J. v.d. Kamp, Scherpenzeel 17.00 uur ds. P. Buitelaar, Rotterdam De Hoeksteen: 9.30 uur ds. J.W. Goossen 118.30 uur ds. H. Schipaanboord Bethelkerk: b.30 uur ds. G.C. Kunz 37.00 uur ds. J.W. Goossen Rehobothschool, Sperwerhoek: p.30uurds. C.B. Stam, Kamperveen Jmmanuëlkerk: 10.00 uur ds. L.J. Kors-de Koning, Hendrik-Ido-Ambacht 17.00 uur ds. H. Onstein, Amsterdam GEREFORMEERDE KERKEN kruiskerk: J-0.15 uur ds. P.A.C. Bongers 17.00 uur ds. G. de Jong, Boskoop Ontmoetingskerk: 9.30 uur ds. J.C. de Moor 37.00 uur geen dienst REMONSTRANTSE GEMEENTE pn samenwerking met de Vrijzinnig Hervormden) Kerkgebouw Zuidkade: TO.OO uur ds. van rossum, Leidschendam OUD-GEREFORMEERDE GEMEENTE IN NEDERLAND 1 Kerkgebouw Mercuriusweg 29: 1 Iedere zondag 10.00 en 18.30 uur i leesdienst doodgepraat over het milieu. Ik denk d^t als we later terugkijken er geen jaar is geweest, waarin in de land- en tuin bouw zoveel is uitgedokterd en ge schreven over het milieu als in 1989. Toen werd het echt een hot item. In ja nuari 1989 hadden we pa twee fabri kanten van milieuvriendelijke zodebe- mesters. Anderhalf jaar later waren het er al 31”. En nu krijgt De Vries dan de kans ken nis zelf in praktijk te brengen en op het proefbedrijf de melkveehouders begaanbare weg te wijzen naar een ren dabel en milieuvriendelijk bedrijf. De Vries: ”Er is behoefte aan een goede kosten-batenanalyse. We gaan exact meten wat er gebeurt op zo’n bedrijf. We brengen alle mineralen-verliezen in kaart. En we kijken ook naar het effect dat een milieumaatregel heeft op het milieu en op het inkomen. Daar is nog vrijwel niets van bekend. Alles wordt gewogen, gemeten en vastgelegd. Er worden monsters van gras genomen, voerresten en dieren worden gewogen, de ammoniak-emissie in de wei en in de stal worden gemeten, er worden grond boringen verricht en de uitspoeling wordt bekeken”. BOSKOOP - In 1969 verscheen in de reeks ’’Oude prentkaarten vertellen over” een boekje over Boskoop. Nu is dit sinds jaren alleen antiquarisch ver krijgbaar werkje in een zeer beperkte oplage herdrukt. Zeker voor veel oudere Boskopers, die destijds het boekje misten, de kans om er nu één aan te schaffen. Maar ook voor ’’nieuwe” Boskopers is het boekje zeker interessant om te kopen. Voor de prijs van 32,50 hoeft niemand het te laten. ’’Oude prentkaarten vertellen over Boskoop” werd samengesteld door de bekende Alphenaar J.W. van Zwieten, die meerdere boekjes met oude an sichtkaarten het licht deed zien. Zo verscheen van zijn hand in deze se rie ook boekjes over Alphen, Ouds- hoorn, Aarlanderveen, Zwammerdam en over Bodegraven, Nieuwerbrug en De Mei je. Omdat de uitgever, Repro-Holland, gekozen heeft voor een volledige her druk is de tekst niet aangepast en exact hetzelfde als bij de eerste druk. Alleen de kaft is aangepast, want op de voorkant staat een fraaie foto van de Nederlandse Hervormde Kerk, gefoto grafeerd rond 1910 vanaf de Achterka- de, die tegenwoordig Burg. Colijn- straat heet. Het ’’eerste” exemplaar van deze her druk is al aangeboden aan drs. J.J. Spros, de burgemeester van Boskoop. De herduk is alleen in de Boskoopse boekhandels (Kruiswijk en Jongejan) te koop. WADDINXVEEN - Het inmid dels tot een traditie geworden maandelijks humanistisch café van de afdeling Midden-Holland van het HVC wordt op dinsdagavond 4 december gehouden in buurtcen trum De Boog aan de Constantijn Huijgenslaan in Waddinxveen. Aanvang 21.00 uur. Als altijd hebben daar leden en niet-leden gelegenheid elkaar in een gezellige, ongedwongen sfeer te ontmoeten. Het is er pakkend, prikkelend en soms provocerend. Vast onderdeel in het humanistisch café is dit seizoen het interview. Dit maandelijks vraaggesprek zal dit keer de vorm hebben van een dubbelinterview. De Waddinx veense journalist Bert Wouden berg heeft een gesprek met zowel de landelijk voorzitter, als de regio naal voorzitter van het Humanis tisch Verbond, respectievelijk prof. mr. Jan Glastra van Loon en drs. André de Bruin. I Mededeling: De regeling ’’medische weekeinddienst” is uitsluitend bedoeld voor dringende gevallen, waarvan de behandeling niet tot de eerstvolgende werkdag kan wachten. Spreekuur waarnemend huisarts op zaterdag en zon dag van 10.00-11.00 uur en van 16.00 tot 17.00 uur. Voor deze spreekuren behoeven geen afspraken gemaakt te worden. Aanvraag visites gedurende dezelfde uren als waarop er in het weekeinde spreekuur wordt gehouden. v Buiten deze tijden is de waarnemend huisarts alleen voor zeer dringende spoedgevallen bereikbaar. J. Slager, Kerkweg-Oost 220, tel. 12737 (bij afwezigheid dierenarts l Y.M. Klaare, Turfmarkt 94, Gouda, tel. 01820-18995 of dierenarts F.H.E. Edens, Bunchestraat 60, Reeuwijk, tel. 01829-4028).

Weekblad voor Waddinxveen | 1990 | | pagina 5