Aan de inwoners Si van Waddinxveen 0.0 Waddinxveen gemeente Voorzitter drs. R.A. Schreuder van Goudse Kamer Gouda meer concurrent van W’veen dan Zoetermeer! Rotterdam fr Wekelijkse rubriek Oefenreeks WSE-voetbal Het weer bij NBPV MOS EN SPETTER liiii I I!’ i® mooi meegenomen Ob*kb©e vHwuzas FVZasscheman F WADDINXVEEN Overige dorpen Boskoop Zevenhuizen Reeuwijk-Dorp Moerkapelle Gouda/Zoetermeer I AO Wekelijks milieumagazine van de gemeente Waddinxveen in het Weekblad voor Waddinxveen GAAT U VERHUIZEN? AO°/o PIANOHANDEL St. VICTORPLEIN 2 WADDINXVEEN TEL. 01828-11697 NIEUWE EN GEBRUIKTE PIANO’S TEVENS ACCESSOIRES, STEMMEN EN REPAREREN Wilt U informatie? 01828 - 18708 I Pagina 13 Weekblad voor Waddinxveen - Woensdag 9 januari 1991 Ons bedrijfsleven is op alle fronten sterker j AFVAL APART Geachte heer, mevrouw, m m (Van der Linden) (C.A.P.M. Loose) i da'stiifr is het winkelapparaat niet compleet, -J-* J- --Jt naar grotere winkelgebieden in de omge ving. De afstand tot Waddinxveen is echter betrekkelijk groot zodat het niet aan nemelijk is dat er veel consumenten uit deze kernen van de voorzieningen in Waddinxveen gebruik zullen maken. Bovendien is voor een aantal van deze kernen de geringe afstand tot (grote) steden als Zoetermeer, Alphen aan den Rijn en Gouda, een reden om niet voor het kernwinkelapparaat van Wad dinxveen te kiezen. Begin maart 1991 verandert in Waddinxveen het een en an der rond de inzameling van uw huisvuil. In de laatste twee weken van februari krijgt elk huishouden een bewaarbox voor het klein chemisch afval (KCA). De huishoudens in de laagbouw krijgen bovendien twee mini containers. De huishoudens in de hoogbouw krijgen de mini-containers nog niet. Voor deze groep huishoudens wordt de regeling voor het gescheiden inzamelen nog nader bekeken. Zowel de bewaarbox als de mini-containers krijgt u in bruikleen. De bewaarbox voor het klein chemisch afyal (KCA-box) is voorzien van een kinderveilige sluiting. Me) deze box kunt u het gevaarlijke en schadelijke chemische afval goed en veilig bewaren. Nu belandt het chemisch afval nog te vaak met het gewone huisvuil in de afvalverbrandingsinstallatie, met als gevolg de uitstoot van giftige stoffen (zoals dioxine). Om aan deze milieuvervuiling een einde te maken moet het chemisch afval apart ingezameld en verwerkt worden. De overige dorpen rond Waddinxveen (Moordrecht, Benthuizen, Hazers- woude-Dorp, Reeuwijk en Zwammer- dam) hebben een beperkt winkelappa raat. Zelfs voor de dagelijkse goederen WADDINXVEEN - De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Waddinxveen heeft een avond op dins dag 15 januari in het Anne Frank-cen- trum (Jan van BIjnenpad). De heer J. Kloppers uit Amersfoort verzorgt deze avond en hij behandelt, met behulp van dia’s, het weer in het al gemeen. Aanvang van deze avond is 20.00 uur. m O o z X m m z WADDINXVEEN/GOUDA - ”Het Middenhollandse bedrijfsleven was op alle fronten sterker dan Zuid-Holland en Nederland gemiddeld”. Het apart inzamelen van het GFT-afval betekent dat 50% minder afval hoeft te worden verbrand; dit is een enorme ontlasting voor het milieu. Met uw medewerking slagen wij hierin. Hoogachtend, Burgemeester en wethouders van Waddinxveen, de secretaris, de burgemeester, In Boskoop wonen 15.000 mensen. Het centrum van Boskoop is redelijk oud en oogt aantrekkelijk. Door het ’’re cente” nieuwbouwcomplex dat aan de rand van het oude centrum werd geïm plementeerd, is de aantrekkelijkheid van het centrum voor recreatief winke lend publiek sterk toegenomen. In dit complex zijn de trekkers Albert Heijn en Blokker gehuisvest. Nabij het complex zijn de semi-trek- kers Kruidvat, Landgraaf en Decorette gesitueerd. De aantrekkelijke combi natie van oude en nieuwe winkels en de compactheid van het centrum zorgen ervoor, dat het aantal consumenten, dat voor zijn winkelbezoek naar Wad dinxveen uitwijkt, de laatste jaren waarschijnlijk niet is toegenomen. De geringe afstand tot Waddinxveen (4 km) kan ertoe bijdragen, dat een sterke verbetering van de aantrekkelijkheid van het kernwinkelapparaat van Wad dinxveen tot een grote toename van de consumentenstroom tussen Boskoop en Waddinxveen kan leiden. A ie W-P""* 4 o t Dan staan u verschillende mogelijkheden ter beschikking kompleet verzorgde verhuizing huur verhuisauto met chauffeur/verhuizer zelf-verhuizmg met gebruik van verhuis auto. pakmatenalen en diverse hulp middelen Neem kontakt op en wij kunnen u middels een bezoek vrijblijvend informeren over de ’diverse mogelijkheden en prijzen De kern Zevenhuizen wordt geken merkt door een aantal nieuwbouwwij ken dat rond een relatief oude kern is gebouwd. De nu opgeheven gemeente Zevenhuizen had 6.396 inwoners. Het kernwinkelapparaat is geconcen treerd rond de oude Dorpsstraat. De winkelkern heeft een aantal trekkers en semi-trekkers, te weten; een Albert Heijn, een Spar, een grote textiel-, konfektie- en woninginrichtingspe- ciaalzaak (BAC), een Familux (huis houdelijke artikelen) en een meubel en keukenspeciaalzaak van 1500 m2. Nog niet zo lang geleden is de Spar, aan de rand van een nieuw plein waaraan ook het gemeentehuis gelegen is, aan het bestaande winkelaanbod toege voegd. Zevenhuizen beschikt, zeker voor een kern van deze omvang, over een goed geoutilleerd winkelapparaat met een vrij volledig pakket aan food- en non- food-speciaalzaken. Opvallend is wel dat de straatwanden niet aaneengesloten bewinkeld zijn. Hierdoor en doordat de winkels vrijwel allemaal aan de Dorpsstraat gelegen zijn, ontstaan er grote loopafstanden voor het winkelend publiek. Dit maakt het winkelcentrum minder aantrekkelijk voor recreatief winkelen. Efficient winkelen in meer dan één winkel is ook niet erg gemakkelijk. In Zevenhuizen wordt geen waren markt gehouden. Voor deze voorzie ning is men aangewezen op plaatsen als Nieuwerkerk aan den IJssel en Wad dinxveen, die beide op 6 km afstand van Zevenhuizen liggen. Aangezien de markt in Waddinxveen twee keer zo groot is als die in Nieuwer kerk aan den IJssel, kan dit een reden zijn om voor Waddinxveen te kiezen. Reeuwijk-Dorp is een oud gedeelte van Reeuwijk dat zo’n 2,5 km van het centrum van de kern Reeuwijk gelegen is. Reeuwijk heeft 12.650 inwoners. Reeuwijk-Dorp huisvest hier slechts een klein gedeelte van (2500). In Reeuwijk-Dorp zijn slechts twee speciaalzaken: Een slager en een kleine doe-het-zelfzaak. Daarnaast is er een grote WP-supermarkt (’’Winkelen met Plezier”) met een autonome planten/ bloemen- en slijterij afdeling. Gezien de geringe omvang van de kern, in combinatie met de grote drukte ten tijde van de observatie (donderdagoch tend), kan geconcludeerd worden dat deze supermarkt een boven-buurtver- zorgende funktie heeft. In Reeuwijk-Dorp wordt geen week markt gehouden, zodat men voor deze faciliteit op andere plaatsen is aange wezen. Het is niet aannemelijk dat van de kleine markt van Reeuwijk grote aantrekkingskracht uitgaat. De ’’grote” markt van Waddinxveen kan, zeker gezien de geringe afstand tussen beide kernen (3,5 km), een be langrijke reden voor Reeuwijkers zijn om daar te gaan winkelen. De kern Moerkapelle heeft, zeker voor een plaats van deze geringe omvang (3.313 inwoners), een redelijk uitge breid voorzieningenapparaat. In de voedings- en genotmiddelenbranche kan, naast twee kleine buurtsuper- markten (’’Volumemarkt en Meer- markt”), een aantal kleine speciaalza ken worden aangetroffen, te weten: een slager, twee brood- en banketbak kers en een slijterij. Een groente- en fruitspeciaalzaak ontbreekt echter. Het aanbod binnen de hoofdbranche duurzame en overige goederen is op merkelijk groot en divers. Hierdoor is het niet aannemelijk dat deze non-food speciaalzaken slechts een dorpsverzor- gende funktie hebben. De concentratie van speciaalzaken moet in staat geacht worden doelbezoek uit omliggende ge meenten te genereren. Gezien de geringe afstand tussen Moerkapelle en Zoetermeer (ca. 8 km), is het realistisch te veronderstel len dat een deel van de koopkracht van de consumenten uit Moerkapelle naar deze stad afvloeit. Wanneer in Waddinxveen een aantrek kelijk, goed bereikbare winkelcentrum met voldoende parkeergelegenheid ge realiseerd wordt, dan zou wellicht een deel van deze consumenten naar Wad dinxveen getrokken kunnen worden. WADDINXVEEN - Het oefenpro gramma voor de A-selectie van WSE- voetbal ter voorbereiding op de tweede helft van de voetbalcompetitie ziet er zo uit: Donderdag 10 januari 20.00 uur: WSE 2-Heerjansdam 2 (trainen restgroep). Zondag 13 januari 12.00 uur: WSE 2- UVS 2 en om 14.00 uur WSE 1-UVS 1 Zondag 20 januari: competitie of 12.00 uur: Argon 3-WSE 2 en om 14.00 uur: Argon 1-WSE1. Dinsdag 22 januari: 19.30 uur WSE 1- Spirit 1 (trainen restgroep). Donderdag 24 januari: 19.30 uur WSE 2-Spirit 2 (trainen restgroep). Zondag 27 januari: competitie. Bij eventuele afgelasting van boven staande wedstrijden wordt er getraind op de bekende tijden. regio met een positief resultaat als het percentage bedrijven met een gunstig rendement is wederom toegenomen. Ook op deze punten steekt het Mid denhollandse bedrijfsleven, evenals voorafgaande jaren, met kop en schou ders boven het Nederlands gemiddelde uit. De groei.van de omzet en de exporttoe- name was het hoogst bij de bedrijven tot 50 werknemers. Een investerings- groei van 5%, tegen landelijk 1% weer spiegelt vertrouwen in de toekomst. Voorts is het goed te beseffen dat de werkgelegenheid in het Middenhol- lartdse bedrijfsleven in de jaren 1985- 1990 met 19%, in zes jaar dus, met 1/5 is toegenomen. ”Het Middenhollandse bedrijfsleven scoorde dus op alle fronten beter dan Zuid-Holland en Nederland. En de verwachtingen van de bedrijven zijn ook gunstig, ondanks de ontwikkelin gen rond de Perzische Golf’, meende de Goudse Kamervoorzitter. ’’Toch is er een reden voor zorg”, vond drs. Schreuder. ”In de discussie over het ’’Groene Hart” wordt ook in de 4e nota extra van het rijk onvoldoende ruimte geboden voor een gewenste ge zonde ontwikkeling van het regionale bestaande bedrijfsleven. Wij betreuren dat ten zeerste, want het Groene Hart moet blijven kloppen. Het is kennelijk politiek niet interessant voor bedrij venterreinen te pleiten”. ’’Milieu scoort hoger. Het primaat van milieu en ruimtelijke ordening viert hoogtij. Het ruimtebeslag van het be drijventerrein in de regio Midden-Hol- land is echter slechts zeer beperkt en bedraagt nog geen 2% van de totale op pervlakte”. De KvK wil graag dat dit bedrijventer rein wordt uitgebreid om een normale ontwikkeling van de regionale bedrij vigheid en hiermee verbonden werkge legenheid mogelijk te maken. Het is duidelijk dat hiervoor het ’’Groene Hart” niet geheel ’’geasfalteerd” wordt. Het gaat immers maar om uit breiding van een klein deel van de be bouwde omgeving. Een deel overigens met een uitermate belangrijke bijdrage aan ons Nationaal Inkomen. ’’Daarentegen is de bijdrage aan het Nationaal Inkomen van de grootste ruimtegebruiker van het gebied, de landbouw en met name de veehouderij en de akkerbouw, betrekkelijk en heeft zeker geen gunstig toekomstperspec tief, zoals onlangs is aangetoond door het Landbouw Economisch Instituut en door de werkgroep ’’Duurzaam sa mengaan van landbouw, natuur en mi lieu”, met knappe koppen als RABO- topman Wijffels en de voormalige mi nisters Winsemius en Nijpels”, ging drs. Schreuder verder. ’’Bovendien is de landbouw niet syno niem met ecologisch waardevol of re creatief toegankelijk groengebied. Be seft moet worden dat met de 2% grond gebruik vooral de boterham en liefst met beleg erop door de BV Midden- Holland moet worden verdiend. Om haar economische positie in Europa en de wereld te handhaven zal de BV Ne derland elke bijdrage hard nodig heb ben. Hierbij moet niet vergeten wor den dat onze economie nauw samen hangt met die van Duitsland”. ”Als Duitsland een zware kar te trek ken heeft met Oost-Duitsland dan zal WADDINXVEEN - ’’Afval apart - mooi meegenomen” is een tijdelijke wekelijkse rubriek in het Weekblad voor Wad dinxveen met informatie over de gescheiden inzameling van huishoudelijk afval in Waddinxveen. In de rubriek allerhande informatie over de in Waddinxveen begin maart 1991 van start gaande huisvuilinzameling via mini-containers. zorgden voor compost van uitstekende kwaliteit. Daarom vragen wij u, samen met nog ongeveer 6.500 andere huishoudens in de laagbouw, het groente-, fruit- en tuinafval apart te houden. Om het gescheiden inzamelen alle kans van slagen te geven, ontvangt u straks twee mini-containers, een groene en een grijze. De groene mini- container is uitsluitend bestemd voor het groente-, fruit- en tuinafval (GFT). De grijze mini-con tainer is voor het restafval: ’’Restafval” wil zeggen: het huis houdelijk afval, zonder papier, glas, textiel, metaal, klein chemisch afval (KCA) en groente-, fruit- en tuinafval (GFT). In deze rubriek in het Weekblad voor Waddinxveen, krijgt u wekelijks informatie over de gescheiden inzameling. Als u vragen heeft, kunt u gratis bellen naar de speciaal voor dit doel ingestelde informatietelefoon onder nummer 06-0223999. Ook is er vanaf 2 januari 1991 in het gemeentehuis, op de be gane grond, een voorlichtingshoek waar een kleine tentoon stelling is ingericht. De mini-containers en de KCA-box staan daar uitgestald. Op de donderdagen vanaf 19.00 uur tot 20.30 uur bestaat de mogelijkheid een video-opname over de afvalscheiding te bekijken. Geopend: Donderdag t/m zaterdag van 09.00-17.00 uur. Gouda, Zoetermeer, Alphen aan den Rijn en de nabijgelegen Rotterdamse wijk Alexanderpolder hebben een kernwinkelapparaat dat in omvang niet te vergelijken is met dat van Waddinx veen. Gezien de relatief grote afstand tussen Alphen aan den Rij n en Zoetermeer én Waddinxveen zal er desondanks weinig koopkracht naar deze twee steden af vloeien. De geringe afstand tussen Gouda en Waddinxveen zal daarentegen, met name in de non-food branches, zorgen voor een relatief grote koopkrachtaf- vloeiing naar Gouda. De aantrekke lijkheid van Gouda als winkelstad is door de recente realisatie van de ’’Nieuwe Markt-passage” alleen nog maar toegenomen. Een nadeel van Gouda is, zoals dat voor zoveel steden geldt, de slechte be reikbaarheid en de onvoldoende par keergelegenheid. Ook het stadsdeelwinkelcentrum ’’Bloemendaal” zal, gezien zijn om vang, brancheverdeling (een groot aan tal trekkers en semi-trekkers), goede bereikbaarheid, goede parkeer-facili- teiten en geringe afstand tot Waddinx veen (ca. 6 km), koopkracht uit Wad dinxveen kunnen genereren. Daarnaast zal het goed bereikbare en efficiënt ingerichte winkelcentrum Oosterhof in Rotterdam-Alexander- polder aantrekkingskracht hebben op de consument uit Waddinxveen. De mini-container heeft ten opzichte van de huisvuilzak een aantal belangrijke voordelen: - hij is gemakkelijk te verplaatsen; - u kunt het afval beter bewaren; - het scheuren van de plastic zakken komt niet meer voor, zodat minder zwerfvuil ontstaat; - het zware werk van het personeel van de gemeentereini- ging wordt verlicht. Al in meer dan 200 gemeenten in Nederland is de mini-con- tainer ingevoerd, tot volle tevredenheid van bewoners en ge- meentereiniging. dat, ondanks dat zij de sterkste econo mie hebben van Europa, misschien wel van de wereld, inhouden dat Duitsland voorlopig (hoe gunstig het toekomst perspectief ook kan zijn) toch een moeilijke periode tegemoet gaat. Onze economie zal hiervan ook gevolgen on dervinden. Dat betekent dat alle zeilen bij moeten worden gezet door de BV Nederland en dan kan het zeil van Mid- den-Holland niet gemist worden”. Daarom zegt de Goudse Kamer van Koophandel voor de uitbreiding van bedrijventerrein in Midden-Holland: ”mag het iets meer zijn”, in de hoop dat men de noodzaak hiervan inziet. Teneinde deze noodzaak nog eens te onderstrepen, zal de 175-jarige KvK voor de zomer een goed gefundeerde visie presenteren op de ruimtelijke toe komst van Midden- Holland. Hierin zal bijzonder de aandacht worden geves tigd op het belang van een voorspoe dige economische ontwikkeling van Midden- Holland. Tegelijk met het in gebruik nemen van de mini-containers en de bewaarbox start in Waddinxveen het gescheiden inzame len van huisvuil. Tot nu toe doet u het meeste afval bij elkaar in de vuilniszak. Een groot deel hiervan is geschikt voor hergebruik; uit veel stoffen kan immers nog een goed produkt worden gemaakt. Ongeveer de helft van ons afval bestaat uit groente-, fruit- en tuinafval (GFT-afval): schillen, groenteresten, snoeiafval, maar ook etensresten, koffiefilters, theezakjes of snij Noe men. Na de gescheiden inzameling kan van het groente-, fruit- en tuinafval hoogwaardige compost worden gemaakt. Deze compost wordt bij plantsoenendiensten, tuinderijen of in de landbouw gebruikt om de kwaliteit van de grond te verbete ren. In verschillende plaatsen in Nederland is onderzocht of het gescheiden inzamelen van GFT-afval een haalbare zaak is. Het resultaat: de bewoners deden in grote getalen mee en mt' .X&3 t De aantrekkingskracht van Waddinx veen als winkelgebied, het vermogen om bezoekers vanuit omliggende be volkingsconcentraties te genereren, is volgens Kolpron afhankelijk van een aantal faktoren, te weten: - De afstand tussen Waddinxveen en de bevolkingsconcentratie en het ge mak waarmee die afstand per auto, fiets, bus of trein kan worden over brugd. L De aantrekkelijkheid van het kem- winkelapparaat van Waddinxveen. - De aantrekkelijkheid van het win kelapparaat in het betreffende dorp of stad. - De aantrekkelijkheid van andere winkelgebieden dan Waddinxveen, die in de nabijheid van deze dorpen of ste den liggen. Omdat weekmarkten medebepalend zijn voor de aantrekkelijkheid van een kernwinkelapparaat en een rol kunnen spelen bij de keuze van de plaats waar men gaat winkelen, is besloten deze in de beschouwing mee te nemen. Dat stelde voorzitter drs. R.A. Schreu der van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden-Holland dins dagmiddag in Gouda in zijn Nieuw jaarsrede. De goede bedrijfsresultaten zijn vol gens zijn mening aan drie oorzaken toe te schrijven. De eerste is de grote ver scheidenheid van de bedrijvigheid in Midden-Holland. Een bedrijvigheid die gebaseerd is op het midden- en kleinbedrijf, dat dicht bij de markt staat, waar de leiding anders dan vaak bij grote ondernemingen, die terug moeten keren naar de werkvloer, niet weg is geweest van de werkvloer. Tevens door de goede strategische lig ging tussen de grote steden in de rand stad aan de A12, de slagader van Hol land, met de zeehaven en luchthavens nabij. Vanuit Midden-Holland is de helft van Hollands koopkracht binnen een half uur bereikbaar. Voorts is er de kwaliteit van de be roepsbevolking in Midden-Holland. ’’Anders dan in een grote stad blijft men en kan men niet anoniem op bed blijven liggen”, aldus drs. Schreuder, die 1990 voor de bedrijven in Midden- Holland weer een uitstekend jaar noemde. Omzet, export, investeringen en werk gelegenheid zijn gestegen ten opzichte van het voorafgaande jaar en in ster kere mate dan gemiddeld in Neder land. Ook in vergelijking tot het Zuid- hollandse bedrijfsleven hebben de Middenhollandse bedrijven uitstekend gepresteerd. Zowel het percentage bedrijven in de WADDINXVEEN - Kolpron Consultans BV heeft voor de rapportage i over een nieuw winkelhart in Waddinxveen ook gekeken naar de winkel- \i2^1 gebieden rond Waddinxveen in Zevenhuizen, Reeuwijk-Dorp, Moerka pelle, Boskoop, Gouda, Zoetermeer, Alphen aan den Rijn en Oosterhof (Rotterdam-Alexanderpolder). Volgens de Rotterdamse adviseurs van het Waddinxveense gemeentebestuur zijn de de omliggende dorpen en steden van invloed op de concurrentiepositie die de Waddinxveense koopcentra binnen de regio inneemt. ’^nieeg&VHien. I Oostpolderweg 9 - 2741 MD Waddinxveen Het winkelcentrum Luifelbaan aan de Brederolaan is één van de winkel centra die door Kolpron Concultants is bekeken. Het Rotterdamse advies bureau van het Waddinxveense gemeentebestuur bekeek ook de winkelcen trum in de directe omgeving van Waddinxveen. Ook koopcentra in Zoeter meer en in Rotterdam Oosterhof) werden in de beschouwing betrokken. (Foto: Archief). Weinig koopkracht vloeit naar stad”

Weekblad voor Waddinxveen | 1991 | | pagina 13