KERSTMAN HEEFT SINT INGEHAALD Minder afval naar verbrandingsoven Waddinxveen gemeente Tijsterman zet door Omzetgroei van bloemenveilingen NAALDWIJK - De omzet van het samenwerkingsverband Westland Berkel Bloemenveilingen Holland wordt gekenmerkt door een verder gaande groei. Ten opzichte van 1989 steeg de totale omzet met 10,2% tot 1,9 miljard gulden. Moderne cultuur en technologie helpen oud feest om zeep Wekelijkse rubriek AFVAL-INFO TIPS ZVH doet zijn plicht Parijs-Dakar voorbij FIETS VOOR KLANT meegenomen mooi Dames Kringloophaltes Koud en commercieel Groente-, fruit- en tuinafval Zonder pauzes Agadez r Wekelijks milieumagazine van de gemeente Waddinxveen in het Weekblad voor Waddinxveen KLEDING EN TEXTIEL APART GEBRUIKT GLAS APART GROEN AFVAL APART OUD PAPIER APART APART Pagina 13 12 Weekblad voor Waddinxveen - Woensdag 16 januari 1991 l door JAN DE BAS APART 17% papier, kanon 7% glas WADDINXVEEN - Haalt Sinterklaas - die eind vorig jaar voor het eerst minder inkopen in Nederland deed dan de Kerstman - het jaar 2000? Die vraag lijkt gerechtvaardigd nu geleidelijk steeds minder mensen het feest van de goedheiligman vieren. ’’Allemaal commercie”, ’’oubollig, ouder wets gedoe” of ”een denigrerend symbool van racisme en seksisme” zijn opvattingen die je regelmatig hoort en leest als het om het Sinterklaas feest gaat. Opnieuw bestond de marathon uit twee gedeelten, welke van Dirkou via Gos- sololom naar rustplaats Agadez. voer den, het was vooral de tweede sectie waarin Kees en Mieke Tij sterman grote indruk maakten op de concurren ten door met hun Rucanor/Toyota 4Runner een dertiende tijd te noteren. De opmars van het Rucanor/Toyota- tweetal doet denken aan hun eerder Parijs-Dakar ervaringen, toen zij zich met de besten konden meten. Kees Tijsterman is echter nuchter ge noeg om zich niet al te groot optimisme te laten verleiden, want hij besefte dat de marathonrit niet geheel probleem loos was afgelegd. De tweewieler was de prijs van een pakkettenactie van deze klasse-super- markt, die een enorm succes is gewor den. Als u vragen en/of suggesties heeft rond de invoering van het nieuwe systeem van huisvuilinzamelen dan kunt u gratis bel len naar onze speciaal voor dit doel ingestelde informatiete lefoon onder nummer 06-0223999. SCHADELIJKE STOFFEN 2% textiel 3% metaal 3% hout 4% kunststof Ook de dames van ZVH wisten binnen het uur hun wedstrijd winnend af te sluiten. ZVH kreeg het team van Eks- plavo op bezoek. De Dordrechtse da mes maakten het ZVH in de beker-ont- moeting nogal lastig. In deze wedstrijd was dat niet terug te zien. ZVH zorgde voor een goede pass en daardoor kon de jarige spelverdeelster Carin Nagtegaal haar aanvalster goed bedienen van set-ups. In de eerste set viel ZVH vooral goed rechtdoor aan en konden ze tevens de aanvallen met een sterk blok keren. De eerste set werd met 15-7 eewonq^n. 7% puin 11% overige AFVAL WADDINXVEEN - "Afval apart - mooi meegenomen" is een lijdelijke wekelijkse rubriek in het Weekblad voor Wad dinxveen met informatie over de gescheiden inzameling van huishoudelijk afval in Waddinxveen. In de rubriek ailerhande informatie over de in Waddinxveen begin maart 1991 van start gaande huisvuilinzameling via mini-containers. Met de vertrouwde glasbak is het allemaal begonnen. Om dat veel soorten afval uit een huishouden geschikt zijn om opnieuw te gebruiken heeft Waddinxveen kringloophaltes geïnstalleerd. Daarmee was Waddinxveen de eerste ge meente in de provincie Zuid- Holland. De Vereniging tegen Milieubederf (VTM) heeft de gemeen te, mede hiervoor, de Gouden Zak toegekend. Op 15 maart 1989 is de eerste kringloophalte officieel in gebruik geno men. Inmiddels heeft Waddinxveen er twee: één bij het Ko ningin Wilhelminaplein, en één bij het winkelcentrum Zuid- plas. Bijna éénvijfde van ons afval bestaat uit oud papier en kar ton. Oud papier is zeer geschikt voor recycling, het is name lijk grondstof voor nieuw papier. Niet al het oud papier is bruikbaar. Melkpakkken, sappakken en andere verpakkingen waar een plastic laagje opzit mogen niet tussen het oud papier. Wel geschikt zijn kranten, kartonnen dozen, telefoonboeken en andere boeken, tijdschriften, computervellen, eierdozen, reclamefolders, enz. Organisaties als scholen, (sport-) verenigingen, kerken e.d. verzamelen vaak oud papier. De papierbakken in de kringloophaltes zijn een oplossing als men het oud papier niet kwijt kan bij een organisatie. Glas hoort in de glasbak. Er staan heel wat glasbakken in Waddinxveen, meestal in de buurt van winkels. In de kringloophaltes is de inzameling van glas al gesplitst in wit glas/gekleurd glas. Oude kleding en afgedankte textiel wordt in Waddinxveen vier maal per jaar opgehaald door kledinginzamelende in stellingen. De opbrengst komt ten goede aan deze instanties. Schadelijke stoffen; een verhaal apart. In een volgdende edi tie wordt hier uitgebreid op ingegaan. Houdt ze altijd apart, en lever ze ook apart in. Als iedereen meedoet aan het apart aanbieden van boven staande soorten afval, betekent dit dat van de berg huishou delijk afval ruim-70% minder afval naar de verbrandingso ven hoeft. Kortom: het is de moeite waard om zoveel mogelijk nog bruikbare stoffen en schadelijke stoffen apart te houden. ”Een beter milieu begint bij je eigen deur”. WADDINXVEEN - Tot op het laatste moment is de opmars van Kees en Mieke Tijsterman van het Rucanor/Toyota-team in de turbulente der tiende editie van Parijs-Dakar doorgegaan. Het Waddinxveense echtpaar stond begin deze week nog vier wedstrijddagen voor de boeg op een ze ventiende plaats. Zij brengen de klim in het klassement direct in verband met de uitstekende service van de assistentie-equipe Anne Kies, Milan Koreny en Simon Schram. Ze troost zich met de gedachte dat Santa Claus ’’koud en commercieel” is. Sint is heel anders: ’’nobel, heilig en goed”. Al lijdt hij duidelijk aan status verlies, wat zich ondermeer uit in het feit dat er de laatste tijd weinig zinnigs over hem is geschreven. Tenslotte kan de regressie in de Sin terklaasviering te maken hebben met de secularisatie-tendens in de Neder landse samenleving. Meer dan de helft van de bevolking is vervreemd van het christelijk geloof. Ook dat komt de kerstman ten goede. Gesteund door het bedrijfsleven en koopgrage consu menten vult hij voor velen het vacuüm van het geseculariseerde kerstfeest op een bevredigende manier op. De toenemende secularisering heeft gevolgen voor het ’’Klaasbeeld”. Sin terklaas had voor menig kind en vol wassene een sacraal imago. Hij bezat als het ware ’’goddelijke” trekken: hij was oud, lief, had een mooie wit-grijze baard, deed wonderen en belichaamde de medemenselijkheid. Door het afnemen van de gelovigheid raakt Sinterklaas geïsoleerd. De mo derne mens met niets meer hebben van godsvoorstellingen en accepteert dus ook de Sinterklaasfiguur niet meer. De ontkerkelijking en de ermee gepaard gaande vervaging van kennis omtrent kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders en symbolen blijkt ook uit vragen die kinderen over Sinterklaas stellen: Wat is een bisschop? En wat betekent dat kruis op zijn puntmuts? Heeft Sin terklaas nog toekomst? Is er nog ruimte voor hem in onze postmoderne high tech maatschappij? Het zijn vragen die niet direct en onvoorwaardelijk met ”ja” of ”nee” kunnen worden beant woord. Het feestelijk herdenken van de legen darische Sint verwatert in een tijd waarin mensen individualistischer en rationeler leven. Intimiteit, huiselijk heid, gezelligheid en romantiek leiden een onderkoeld bestaan. En vooral deze kenmerken behoren tot het Sin terklaasfeest. Daarnaast is Sinterklaas steeds meer verworden tot een commercieel gebeu ren, waarmee het winkelbedrijf zijn zakken spekt. De vertechnolisering van de samenle ving, zich onder meer uitend in een steeds indringender tol van de massa media, komt de geloofwaardigheid van de patroon van de zeelieden ook al niet ten goede. Arriveerde de goedheiligman voor heen met paard of boot speciaal in ’’jouw” kleine dorpje of stad, tegen woordig zien de kinderen Sinterklaas in een auto op de televisie aankomen, ter wijl hij gelijktijdig buiten in een zijspan door hun straat sjeest. Niet erg aanne melijk voor zo’n oude man; meer iets voor Batman. De moderne techniek zorgde verder voor een grotere mobiliteit. Was Spanje vroeger voor oud en jong een verafgelegen, exotisch oord waar ergens in een mooi paleis de grote kin dervriend woonde, vandaag de dag lig gen groot en klein elk jaar vier weken aan het strand van Lloret de Mar te bakken. Het is dan kinderen niet erg aannemelijk te maken dat Sint op het zelfde moment boterletters zit te ma ken. Tenslotte oefent de technologie in vloed uit op ons wonen. Voor Sint bete kende dit het verdwijnen van de schoorsteen. Aan hedendaagse klein tjes is het niet te verkopen dat Piet via de centrale verwarming binnenkomt om cadeautjes in hun gympen te stop pen. Ongeveer de helft van het huishoudelijke afval bestaat uit Groente-, Fruit- en Tuinafval (GFT-afval). GFT-afval hoeft niet naar de verbrandingsoven. Het kan verwerkt worden tot compost en zo ’’opnieuw” wor den gebruikt in tuinen en plantsoenen. Door het Gemeen schappelijke vuilverwerkingsbedrijf Midden-Holland en Rijnstreek, waar Waddinxveen onder valt, is onderzocht of in deze regio scheiding van GFT-afval gerealiseerd kon wor den. Dit heeft ertoe geleid dat het GFT-afval in Gouda en Alphen aan den Rijn al gescheiden wordt opgehaald. In afwachting van een eigen composteringsinstallatie in Alphen aan den Rijn wordt het GFT-afval afgevoerd naar Wijster in Drente waar het bij de N. V. Vuilnisafvoer Maatschappij (VAM) tot compost wordt verwerkt. Uit landelijke onderzoeken blijkt dat 95% van de bevol king bereid is mee te werken aan het gescheiden inzamelen van GFT-afval, omdat men het belang en de wenselijkheid ervan inziet. Het slagen van de gescheiden inzameling valt of staat met de medewerking van de mensen. Voor het milieu is het slagen van deze nieuwe methode van inzatjtelen in elk geval van groot belang. In het Nationaal Milieubeleidsplan Plus (NMP) wordt afval scheiding verplicht gesteld. In oktober 1990 besloot de Tweede Kamer dat de afvalscheiding vóór 1 januari 1994 in heel Nederland gerealiseerd moet zijn. Met het oog op al deze ontwikkelingen heeft de gemeenteraad van Waddinx veen op 19 september 1990 besloten hier in maart 1991 al toe over te gaan. Het verval van het 5 decemberfeest hangt ook samen met sociaal-culturele ontwikkelingen. Was het Sinterklaas feest tot in de jaren zestig een typisch Hollands-autochtoon gezinsfeest, met de komst van tienduizenden allochto nen is het voor een multi-culturele sa menleving een raadselachtig gebeuren geworden. ’’Naar Gossololom liep het zoals ver wacht”, zei hij. ”Het resultaat was van zelfsprekend goed. Maar dinsdag heb ben we de laatste 200 kilometer zonder voorwielaandrijving moeten afwerken, het was een gekraak van jewelste”. Dank zij de hulp van de overige Ruca nor/Toyota teamleden, die weliswaar laat maar genoeg op tijd in Agadez arri veerden om Kees en Mieke op de rust dag assistentie te bieden, is de Toyota 4Runner echter weer dusdanig opge bouwd dat Kees opmerkte: ”Hij is weer als nieuw. Alle belangrijke onder delen hebben we kunnen vervangen. Het voordifferentieel, ophanging voor aan, schokdempers en voorarmen. We kunnen er voor de volle honderd pro cent weer invliegen”. ZEVENHUIZEN - Volleybal-eredivi- sionist Rentokil-ZVH speelde zaterdag in Kampen tegen Reflex, het team dat nog slechts uit spelers, afkomstig van de promotieklasse, bestaat en met nul punten hekkesluiter van de eredivisie is. De ZVH-heren werden door Stewart Bernard gecoached en in het team stond weer Edger Tinkhof, hersteld van zijn ziekte en Eduard Blanken. ZVH begon goed en wist deze wed strijd binnen het uur te beslissen met 3- 0 en met de setstanden 15-0,15-5 en 15- 6. Voor zaterdag staat het Groningse Do- nitas als tegenstander op het program ma, om 19.00 uur in Dorpshuis Swanla. ZVH speelt in de halve finale om de na tionale beker tegen Nashua/VCG uit Geldrop. Deze halve finale gaat over twee wedstrijden. De eerste wedstrijd wordt in Zevenhui zen gespeeld op donderdag 24 januari om 20.30 uur in Swanla. De return is gepland bij Nashua/VCG en wel op dinsdag 5 februari om 20.30 uur. Afgelopen vrijdag bijvoorbeeld reden de Tijstermannen de achterste schok dempers compleet aan flarden, waar door het voor hen een verschrikkelijke zware etappe werd. "Wij hebben afgezien als beesten”, er kende Kees Tijsterman, die echter 's avonds in het bivak - zoals steeds - kon rekenen op Anne Kies en zijn mannen, die met hun Tsjechische Tatra-vracht- wagens alle obstakels met het grootste gemak wisten te nemen. "Ik heb dan ook geen seconde spijt van de keuze op Tatra. De wagen is niet al leen betrouwbaar, maar ook snel en dat geeft in de koers een enorm voordeel. Daardoor hoeven Kees en Mieke nooit te lang op ons te wachten”, zei Parijs- Dakar routenier Anne Kies. De karavaan werd vrijdag opgeschrikt door de dood van een Franse deelne mer, die in Mali door een guerilla-strij- der werd neergeschoten. In konvooi werd toen de rest van die etappe afge legd, waarna zaterdag een geneutrali seerde route volgde. Kees en Mieke Tijsterman arriveerden zondag zonder problemen in Nema, waar in de loop van de dag een zand storm was opgestoken die later weer ging liggen. Kees vond het een saaie etappe. ”De Rucanor/Toyota 4Runner heeft het al lemaal goed overleefd”, aldus Tijster man, wiens Rucanor/Toyota-team als enige de Nederlandse kleuren hoog houdt. De overige Nederlandse deelnemers raakten voor het weekeinde uit de strijd. Wat moet die katholiek-aandoende fi guur in een van calvinisme doordrenkt land? Waarom krijg je als je eind no vember loopt te winkelen opeens pe pernoten naar je hoofd gegooid? En waarom gaan al die kinderen juist naar die blanke man met zijn puntmuts op? En dan is er nog het probleem van de zwarte knecht die de blanke meester djent. Felix de Rooy, initiatiefnemer van de anti-racisme-expositie ”Wit over Zwart”, stelde een jaar terug in Vrij Nederland dat het ongelooflijk is dat de Nederlandse samenleving wei gert een fenomeen als Zwarte Piet op zij te zetten, terwijl deze ”een voor beeld van sluimerend racisme is”. Misschien dat wetenschappelijk onder zoek, het onderwijs en de media in de nabije toekomst aandacht kunnen be steden aan de vraag of het Sinterklaas feest inderdaad racistische wortels heeft en of men het in allochtone kring als racistisch ervaart. Het feest van Sint en Piet is ook een ty pisch mannenfeest. Al draagt heilige Klaas een jurk, het blijft een man. Net als zijn knecht. Sommige lokale varian ten ogen zelfs uitgesproken vrouw-on- vriendelijk, zoals het Sundeklazen op Ameland. Mannen gaan dan verkleed de straat op om vrouwen de stuipen op het lijf te jagen, aldus Wouter Jan Dek ker in ’’Goedheilig man, trek je beste tabberd an” (Amsterdam 1970). De Limburgse versie van Sinterklaas, Sint Barbare biedt wellicht een feminis- De Parijs-Dakar deelnemers gingen vanaf Agadez zonder pauzes naar eind punt Dakar. Voor zij daar op donder dag 17 januari arriveerden wachtten hen nog ware beproevingen in eerst Ni ger, Mauretanië en tenslotte Senegal. ”Een nog hogere klassering ligt binnen onze mogelijkheden. Ik hoop nog op te klimmen naar een vijftiende plaats. Dat zou al heel mooi zijn na de tegen slagen die we in het begin van de rally hebben ondervonden”. Plusmarkt-eigenaar G. van Ringelenstein reikte de gewonnen fiets uit. (Foto: Sjaak Noteboom). WADDINXVEEN - Plusmarkt-eige naar G. van Ringelenstein in het win kelcentrum Zuidplas heeft onlangs één van zijn klanten, mevrouw Wijenberg, gelukkig kunnen maken met een fiets. Kees en Mieke Tijsterman stonden er twee weken lang elke dag een beetje beter voor in het algemeen klassement van Parijs-Dakar. Het Waddinxveense echtpaar stond bijvoorbeeld vorige week woensdag in Agadez, waar de al sterk uitgedunde karavaan (van de 4-6 deelnemers zijn er nog maar 186 deelnemers over) kon bijkomen van de verschrikkingen in de even imponerende als uitputtende zandvlakten van de Ténéré, op een 25e plaats. Zij hadden zich uitstekend geweerd in de tweede marathon-etappe van deze woestijnrally, want na 840 slopende ki lometers door Niger bleken de Tijster mannen maar liefst -zeven plaatsen te .Rebben oewnnnen "Maar één van de geheimen van Parijs- Dakar is tevens dat je nooit precies kunt zeggen hoe de rally gaat verlopen. Daarom is een voorspelling maken al tijd heel gevaarlijk. Maar we gaan door en geven het niet zo gemakkelijk op”, aldus het strijdbare paar dat van alle Nederlandse deelnemers het hoogst is nalzlnccAorri tisch alternatief. Het was in Limburg de gewoonte om op 4 december deze vrouw te gedenken, die zichzelf in een toren opsloot. Ze sloot zich af van de mannenwereld en hield zich met haar eigen vrouwelijke interesses bezig. Als we ons verdiepen in de Sint en zijn feest valt het op dat hun geschiedenis zich afspeelt in het spanningsveld tus sen Dichtung und Wahreit. Sinterklaas en de herdenking van zijn persoon blij ven vage verschijnselen, omgeven met talloze legenden. Een heldere biografie over de goedhei ligman is nog steeds niet verschenen, al doet K. Meisen in "Nikolauskult und Nikolausbrach im Abendland” (Düs seldorf 1931) een bewonderingswaar- dige poging. Veel vragen blijven de man uit Myra achtervolgen: Is hij de opvolger van Wodan? Wat heeft Zwarte Piet met hem te maken? Waarom verkopen de bakkers in de pe riode dat Sint in het land is meer taai taai dan in de rest van het jaar? Wim lbo constateerde in ”Op zoek ,naar de echte”, een televisie-pro- gramma dat de NOS in 1988 uitzond: ’’Over Sint is niets met volledige zeker heid te zeggen’’Sinterklaas is een vaag individu. En wie zich in de geschiedenis onvoldoende heeft geprofileerd loopt de kans vergeten te worden. Steeds meer mensen gaan in plaats van op 5 december, elkaar met de kerst ca deautjes geven. De kunsthistoricus, die een studie wijdde aan de rol van het sin terklaasfeest in de beeldende kunst, ziet daarom de kerstman als grote con current voor Sint en zijn feest. De prijsontwikkeling heeft afgelopen jaar een vreemd verloop gekend. De eerste drie maanden van het jaar ken den een zwakke markt met een daaraan gekoppelde prijsvorming. Na een rede lijke zomer periode trok de prijsvor ming weer wat aan, zodat een goed na- j aar de slechte start vanl990weer heeft goedgemaakt. Bloemenveiling Westland behaalde in 1990 een omzet van 1,6 miljard. Ten opzichte van 1989 betekent dit een om zetgroei van 9,5%De omzet van Bloe menveiling Berkel steeg ten opzichte van 1989 met 14,3% tot 263 miljoen gulden. In totaal veilde Bloemenveiling West land'bijna 3% meer snijbloemen. De gemiddelde prijs van snijbloemen steeg met 5,8%. Bij de kamerplanten steeg de aanvoer. Bij een aanvoerstijging van 8,5% ontwikkelde de prijszich met 4%. De kamerplantenomzet is geste gen met 13%. De aanvoer van tuin planten is gedaald met 7% ten opzichte van afgelopen jaar. De gemiddelde prijs steeg met 10%, hetgeen leidde tot - Koop indien mogelijk duurzame produkten, in plaats van wegwerpartikelen. - Kies voor artikelen die eenvoudig zijn verpakt en het liefst niet in plastic of piepschuim. - Haal het liefst verse, onverpakte seizoengroenten in huis. - Koop zo weinig mogelijk voorverpakte maaltijden. - Neem uw eigen boodschappentas mee als u gaat winkelen. Milieuvriendelijke plastic tassen bestaan niet. - Verspil geen papier. - Probeer de spullen die stuk zijn eerst te laten repareren voor u iets nieuws koopt. Schoenen en t.v.’s bijvoorbeeld. WADDINXVEEN - Met elkaar produceren we jaarlijks een flinke hoeveelheid afval. Per persoon bedraagt dat nu al ge middeld 360 kilo, oftewel 60 vuilniszakken. Die afvalberg wordt ieder jaar nog groter. Deskundigen verwachten een stijging tot zo’n 400 kilo afval per persoon per jaar. Om de afvalberg de baas te blijven, moet er iets gebeuren. Bovendien moet dat gebeuren op een milieuvriendelijke manier. Daarmee vallen de oplossingen die tot nu toe zijn gekozen min of meer af. In ons dichtbevolkte land is er onvoldoende ruimte voor meer vuilnisstortplaatsen. Daarbij komt dat storten kan lei den tot bodemverontreiniging met alle problemen en kosten vandien. Ook vuilverbranding is geen ideale oplossing. De enorm toe nemende hoeveelheid afval geeft problemen met betrekking tot de verwerkingscapaciteit. Verbranding van het sterk ver ontreinigde afval heeft de uitstoot van rookgassen (o.a. dio xine) tot gevolg. Om deze uitstoot van gassen te voorkomen moeten de vuil nisverbrandingsinstallaties worden voorzien van dure rook gasfilters. De kosten van afvalverbranding stijgen hierdoor aanzienlijk. Om het milieu te ontzien en ook om financiële redenen is dus van belang dat de hoeveelheid afval wordt beperkt. Dat kan o.a. door een groot deel van het huisvuil ’’opnieuw” te ge bruiken. een omzetstijging van 2,1%. De omzet van het Bemiddelingsbureau steeg ten opzichte van 1989 met 10,2% tot 247 miljoen gulden. Bloemenveiling Berkel boekte een snijbloemenomzet van 143 miljoen gul den, een stijging van 9,6%. De pot- plantenomzet steeg met 20,5% tot 120 miljoen gulden, Het Bemiddelingsbu reau droeg zijn steentje bij aan die om zetstijging. De omzet van het Bemid delingsbureau steeg van 58 miljoen gul den in 1989 naar 72 miljoen in 1990. Een groeipercentage van 23,4% Westland Berkel Bloemenveilingen Holland blijft werken aan het verbre den en verdiepen van haar assortiment. De Holland Award, die afgelopen jaar voor het eerst is uitgereikt, vormt hier toe een stimulerend initiatief voor de veredelaars/vermeerderaars. Hier naast zal de inwendige kwaliteit van de produkten in de toekomst meer aan dacht krijgen. Steunpilaar van het kwa liteitsbeleid vormt het rapport ’’Kwali teit als speerpunt voor het veilingbe- leid”. 5518

Weekblad voor Waddinxveen | 1991 | | pagina 13