ICW doet meer Ijspret in Waddinxveen De prijs van ons afval Waddinxveen gemeente aan politiek 1 Voorzitter A.W. Brand in jaarrede: Wekelijkse rubriek TIPS AFVAL-INFO ANBO met 200 leden Ydo BV verhuist in juli VEEL GESTELDE VRAGEN Schrijven voor Amnesty Kampioen in Gouwebad Eerste paal Diesel Danko Sir meegenomen Hip-hop-party De Paddestoel BRUIDSBOETIEK ANGELA mooi Zendingsavond in Moerkapelle Open avond Kohnstamm- school succes Thema-ochtend Politiek r J KLEDING EN TEXTIEL APART GROEN AR/ XL APART OUD PAPIER APART Wekelijks milieumagazine van de gemeente Waddinxveen in het Weekblad voor Waddinxveen APART 1 x gedragen bruidskleding voor bruid en bruidegom GEBRUIKT GLAS APART fz X. Weekblad voor Waddinxveen - Woensdag 6 februari 1991 Pagina 13 *1 l Vandaag - woensdagmiddag - zijn de APART de Hervormde ge- Flying T MODEL III 158,-(100%) JAAR 1990 1991 1992 1993 eerste schaatswedstrijden gehouden in Coenecoop door de Waddinxveense schaatsvereniging De Gouwe Streek. De primeur had de schooljeugd uit de groepen 3 tot en met 8. Komende zaterdag zijn de volwassenen aan de beurt, ijs en weder dienende. Maar het ziet er naar uit dat de ijspret voorlopig nog even aanhoudt. Daarom Als u vragen en/of suggesties heeft rond de invoering van het nieuwe systeem van huisvuilinzamelen dan kunt u gratis bel len naar onze speciaal voor dit doel ingestelde informatiete lefoon onder nummer 06-0223999. SCHADELIJKE STOFFEN Daar vindt u een schitterende kollektie Alleen opjafspraak Boskoop, tel. 01727-18300 AFVAL WADDINXVEEN - ’’Afval apart - mooi meegenomen” is een tijdelijke wekelijkse rubriek in het Weekblad voor Wad dinxveen met informatie over de gescheiden inzameling van huishoudelijk afval in Waddinxveen. In de rubriek allerhande informatie over de in Waddinxveen begin maart 1991 van start gaande huisvuilinzameling via mini-containers. ANBO zal op dinsdag 19 februari een ochtend houden over het thema ’’Ge zonde Voeding”. De ochtend staat on der leiding van mevrouw M. Hoogen- doorn, voorzitter van de commissie ’’activiteiten”, geassisteerd door me vrouw T. Offers. Spreekster zal zijn de in Waddinxveen aan de Peuleyen wonende diëtiste me vrouw D. Eversteyn. De thema-ochtend zal plaats vinden in de Rijnlandzaal van hotel-restaurant De Unie aan de Kerkweg-Oost en be gint om 9.30 uur. Een ieder is welkom en de toegang is gratis. tenburg Vastgoedontwikkelingen BV uit Leusden. Voor de inrichting van het nieuwe pand hebben is Van der Linde Ik woon, in een flat en heb geen mini-containers. Kom ik in aanmerking voor een lager tarief? Op grond van de huidige belastingwetgeving is er geen mo gelijkheid om onderscheid te maken. Ieder huishouden be taalt hetzelfde tarief of u nou in een flat woont zonder mini containers of in een laagbouwwoning met mini-containers. Er wordt ook geen verschiLgemaakt tussen huishoudens met kleine grijze of grote grijze mini- containers. dens deze vergadering, die door 70 mensen werd bezocht, kon voorzitter J. Kunz met voldoening melden dat bij de afdeling inmiddels al 207 leden zijn in geschreven. Het 200ste lid, mevrouw E. van der Wees van de Elzenhorst 4, kreeg van het bestuur een bos bloemen aangebo den als welkomstgeschenk. De voorzit ter beloofde dat ook het 300ste lid met bloemen zou worden ingehaald. Na de vergadering speelden de ANBO- leden bingo waarbij leuke prijzen te verdienen waren. MOERKAPELLE - Op woensdag avond 20 februari wordt er een zen dingsavond gehouden in ”De Rank” in Moerkapelle. In dit gebouw van meente van Moerkapelle komt ds. J. Kommers uit Papendrecht spreken. Hij zal het hebben over zijn zendings werk in Kenia en zal een en ander toe lichten met dia’s. ER zal gelegenheid zijn tot het kopen van boeken, platen en cd’s. De aan vang van de avond, die wordt georgani seerd door de zendingscommissie, is 20.00 uur. Na een terugblik op het voorgaande jaar, waarin het ledental binnen twee jaar nagenoeg verdubbelde, ging hij in op de plaats van het ICW binnen Wad dinxveen. De heer Brand gaf aan, dat de politiek meer betrokken moet wor den bij het bedrijfsleven. Een groeiend bedrijfsleven betekent ook, dat er meer invloed wordt verkre gen op de structuur van ons Gouwe- dorp, hetgeen op zijn beurt weer in houdt dat ook aan de politiek en het be stuur in WAddinxveen andere eisen ge steld worden. Hij moedigde de onder nemers aan om daadwerkelijk aan de gemeentelijke politiek deel te nemen. WADDINXVEEN - Vorige week dinsdagavond hield de 25-jarige onder- nemerskring ’’Industrieel Contact Waddinxveen” (ICW) een goed be zochte jaarvergadering. Voorzitter A.W. Brand hield de gebruikelijke jaarrede. zaken, die op een jaarvergadering on vermijdelijk zijn, werd het onderwerp behandeld ’’Beveiliging van bedrijfs terreinen”. Als spreker trad op M.M. Keizer- waard, commissaris van politie in Hel- levoetsluis, die tevens adviseur is van de Stichting Veiligheidszorg. Na de lezing werd een panel gevormd, waarin ook zitting hadden M. Blom, groepscommandant van de Waddinx veense rijkspolitie, opperwachtmees ter A. van Trigt en een veiligheidsdes kundige. Er werd een geanimeerde en vooral wetenswaardige discussie ge voerd met de aanwezige ondernemers. De Stichting Veiligheidszorg zet zich in voor het verbeteren van de criminali teitsbeheersing door een gestructu reerde samenwerking tussen de politie en de beveiligingsbedrijven te bevorde ren. De zorg voor de veiligheid is een belang van particulier én overheid. Beide par tijen hebben hierin hun eigen verant woordelijkheid. Niet alleen de over heid, doch ook de particuliere sector ziet criminaliteitsbeheersing, meer en meer als onderdeel van het totale risico beheer. In 1988 meldden 348.000 bedrijven een schade van 4 miljard. Dat is per be drijf 12.000,-. Aan beveiligingen ver zekeringspremies werden in datzelfde jaar 1,4 miljard betaald. Dat is Uit dit overzicht blijkt dat bij voortzetting van de huidige in- zamelmethode, zonder containers en afvalscheiding, het ta rief eveneens fors stijgt, zie model 1. Tot 1993 is het nieuwe systeem van afvalscheiding (model II) iets duurder dan het oude inzamelsysteem (model I). Per wanneer moet ik het nieuwe tarief betalen en wat moet ik dan gaan betalen? Het nieuwe tarief gaat in op 1 april 1991 en wordt voor 1991 208,20 per huishouden. Dit bedrag wordt geïnd via de energienota van het Energiebedrijf Midden-Holland samen met de kosten ypor gas en elektriciteit. binnenhuisarchitectuur BV uit Bleis- wijk ingeschakeld. Ydo behoort met zijn 50-jarige bestaan tot de meest ervaren bureaus in de Ne derlandse advieswereld. Het accent van het opdrachtenpakket ligt bij de in dustrie en daarbinnen vooral bij de me taal- en elektrotechnische bedrijfstak. Daarnaast voert Ydo opdrachten uit voor transport- en distributiebedrij ven, non-profit organisaties, voor over heidsdiensten en in de gezondheids zorg. Tevens verzorgt Ydo opleidingen, vaak als onderdeel van adviesopdrachten, maar ook bij open inschrijving. De on derwerpen in deze opleidingen lopen uiteen lopen uiteen van bedrijfstech- niek tot trainingen voor sociale vaar digheden en coaching van Onderne mingsraden. Ydo heeft een langdurige ervaring in het doorlichten van organisaties, het verbeteren van organisatiestructuren en procedures en van de samenwerking in organisaties, met als onderwerpen: logistiek, produktiebesturing, werk voorbereiding, werkplaatsinrichting, tekenkamer/engineering, planning en voortgangsbewaking, onderhoudsma- nagement, inkooporganisatie, norm stelling en kwaliteitszorg. Vooruitkijkend voor 1991 vond de ICW-voorzitter het noodzakelijk, dat politieke voormannen meer bij het doen en laten van het bedrijfsleven moeten worden betrokken, dat de dia loog met het college van Ben W. infor meel en formeel verder moet worden verbeterd, dat het ICW moet doorgaan met acties om de instroom van het be roepsonderwijs te verbeteren (met name zal dit jaar een grotere openstel ling van de bedrijven voor schoolbe zoeken worden gestimuleerd), dat de betrokkenheid van nieuwe bedrijven moet worden geactiveerd en dat naar beste weten de leden zullen moeten worden geïnformeerd over belangrijke zaken. De voorzitter besloot zijn jaarrede al dus: ’’Ondanks een succesvol afgeslo ten jaar en alle goede voornemens voor 1991 blijft de zorg om de Golfoorlog en de ontwikkelingen in de Sovjet-Unie. Over het enorme leed en alle onzeker heden, die daaruit voortkomen. Voor het Midden-oosten en het Nabije Oos ten zelf, maar natuurlijk ook voor de weerslag in het Westen. Niets is voor spelbaar dan de gevolgen van een oor log, waar dan ook gevoerd. Laten wij hopen dat het niet lang duurt en uitein delijk zal helpen de vrede te bevesti gen”. Daarna is de gescheiden inzameling voordeliger. De kosten van het gescheiden inzamelen van KCA, glas, papier, e.d. worden thans gedekt uit de algemene middelen. Doorberekening van deze kosten in een kostendekkend ta rief geeft een stijging van 10,- per huishouden per jaar, zie model III. De tijd dat er achteloos met afval kon worden omgegaan, is voorbij. De afvalberg moet worden beperkt door vermijden en/of scheiden. Afval moet op een verantwoorde manier worden verwerkt. Dat kost geld. ”WIE BETAALT DE REKENING?” WADDINXVEEN - De werkgroep Waddinxveen van Amnesty Internatio nal biedt deze maand februari weer volop gelegenheid om door middel van het schrijven van een brief vrijlating te vragen van gewetensgevangenen. Ge schreven kan er worden op: - maandag 11 februari van 20.00-22.00 uur bij Anja Dijkhuizen, Klaverveld 23 (tel. 17640). - Dinsdag 12 februari vanaf 13.45 uur bij Astrid v.d. Berg, Roosje Voshoeve 31 (tel. 16229). - Woensdag 13 februari van 20.00- 21.00 uur bij Hannie Okkes, Chopin- laan26(tel. 16078). - Maandag 18 februari vanaf 13.30 uur bij Ineke de Wolff, Peuleyen 174 (tel. 15376). - Maandag 18 februari van 19.00-20.00 uur bij Marijke de Groot, Kievitdreef 19 (tel. 10082). Bovendien kunnen voorbeeldbrieven meegenomen worden op zondag 17 fe bruari na de morgendiensten in de Im- manuelkerk, de Kruiskerk, de Ont- moetingskerk en de St. Victorkerk. Geschreven kan worden voor Seni Komamda en Sié Souleymane Couliba ly, studenten in Burkina Faso, die zon der aanklacht of proces vastgehouden worden sinds zij in mei 1990 na studen tenprotesten gearresteerd werden. Voor U Ba Thaw, een 62-jarige schrij ver en vooraanstaand lid van de Natio nale Liga voor Democraten, die een ge vangennisstraf van twintig jaar, ver zwaard met dwangarbeid, uitzit. Hem werd ten laste gelegd dat hij leden van de strijdkrachten zou hebben aangezet zich aan te sluiten bij de democratise ringsbeweging. En voor Mufid Mi’mari, een onderwij zer in Syrië, die sinds 1980 zonder aan klacht of proces wordt vastgehouden wegens vermeend lidmaatschap van het Politbureau van de verbonden Communistische Partij. Qeen van hen heeft geweld gebruikt. Het is niet makkelijk te zeggen hoe groot het succes is van het schrijven van brieven, maar dat het helpt is zeker. Dat blijkt bijvoorbeeld uit een brief die een gevangene uit Argentinië Amnesty schreef: ’’Misschien beseft u niet hoe veel hoop u ons gegeven heeft, hoezeer uw bijdrage heeft geholpen bij het dra gelijk maken van de afschuwelijke nachtmerrie. Vanaf het begin hebben wij geweten dat we niet alleen waren. Wij, de gevangenen, hebben uw hulp ontvangen met onbeschrijflijke vreug de”. WADDINXVEEN - De Stolwijkse waterpolodames van ZPS behaalde het kampioenschap in de eerste klas van de kring Gouwe-Rijnstreek. In het Gouwebad de Sniep in Waddinx veen werd De Gouwe 4 met 0-9 versla gen door de Stolwijksen, die naar de tweede klasse van het district Zuid- Holland promoveren. Het kampioensteam van ZPS bestaat uit Jolanda Roest, Jolanda Nolten, Marcella Looyaard, Marjanne Both, Sandra en Ilonka Meerkerk, Marina de Mooy, Hetty de Joode, Henriet Roest (geblesseerd), Ingrid Seelen (vakantie) en Petra van Engelen. Coach is Rettie Kapteyn. - Koop indien mogelijk duurzame produkten, in plaats van wegwerpartikelen - Kies voor artikelen die eenvoudig zijn verpakt en het liefst niet in plastic of piepschuim. - Haal het liefst verse, onverpakte seizoengroenten in huis. - Koop zo weinig mogelijk voorverpakte maaltijden. - Neem uw eigen boodschappentas mee als u gaat winkelen. Milieuvriendelijke plastic tassen bestaan niet. - Verspil geen papier. - Probeer de spullen die stuk zijn eerst te laten repareren voor u iets nieuws koopt. Schoenen en t.v.’s bijvoorbeeld. WADDINXVEEN - Vandaag - woens dag 6 februari - is het hoogste punt be reikt van het op het bedrijvenpark Coe necoop in aanbouw zijnde pand van de nu nog aan de Brugweg zetelende orga- nisatie-adviseurs Ydo BV. Ydo BV is haar team sterk aan het uit breiden om te kunnen voldoen aan de toenemende vraag vanuit de markt. De huidige behuizing wordt hierdoor te klein. Daarom wordt per 1 juli 1991 een nieuw kantoor in bedrijvenpark Coe necoop betrokken. Het pand wordt gebouwd door De Stel- hebben de scholen geen ijsvrij gege ven. Er waren wel scholen die met de meisjes en jongens gingen schaatsen. Vrijdagmiddag zijn ze vrij omdat dan de crocusvakantie begint. Dan zullen ook weer veel Waddinxveense ouders met hun kinderen naar sneeuwrijke ge bieden in het midden van Europa rei zen. 4.000,- per bedrijf. Als knelpunten werden aangegeven: nodeloze alarmeringen (95% van to taal), verspilling capaciteit, meldka mers slecht bereikbaar, lange alarmop- volgingstijd, bereikbaarheid van de lo- katie, kwaliteitscontrole beveiligers, prijs-prestatieverhouding en langs heenwerken. Daarom is samenwerking tussen bedrijven, gemeenten en politie noodzakelijk. Dit kan onder meer geschieden door een samenwerkingsorgaan in stich tingsvorm, welk orgaan een raamcon- tact kan sluiten met een beveiligingsbe drijf. In dit contract kunnen specifieke eisen van een bedrijf worden opgenomen, zoals soort diensten, tarieven, kwali teitseisen beveiligingspersoneel, kwali teitseisen alarmafhandeling, werkwijze beveiligingsbedrijven, wijze van sa menwerking met politie, afhandelen van klachten en overkoepelende bevei- ligingsdienstverlening. Uit de ICW-discussie kwam naar vo ren, dat het niet alleen ging om beveili ging van bedrijfsterreinen, doch ook om bedrijven die binnen woongebie den liggen. Wellicht stijgen de uitgaven van een bedrijf aan beveiliging en samenwer king, maar op het gebied van eigen risi co’s, (gevolg) schade en een betere ver zekering van meer risico’s verdient het bedrijf dat bedrag weer terug, zo viel op de ICW-avond vast te stellen. WADDINXVEEN - Al een kleine week is er sprake van volop ijspret op natuurijs in Waddinxveen. Eerst aarze lend op polderslotentoen op de singels in de woonwijken en ook al gauw op de ringvaart bij de Kanaaldijk en op de Petteplas. MODEL I MODEL II 158,-(100%) 158,-(100%) 201,-(127%) 213,-(135%) 225,-(142%) 237,-(148%) 243,-(154%) 255,-(161%) ƒ264,-(165%) ƒ261,-(165%) 273,-(173%) WADDINXVEEN - De nog geen jaar geleden opgerichte afdeling Waddinx veen van de Algemene Nederlandse Band voor Ouderen (ANBO) groeit nog steeds. Op maandagmiddag 28 januari hield de ANBO haar eerste jaarvergadering in het Anne Frank-centrum aan het Jan van Bijnenpad te Waddinxveen. Tij- BeVeHiPUlR denN deze veroaderino die dnnr 70 O Na afhandeling van de huishoudelijke WADDINXVEEN - Zaterdagavond 9 februari wordt er in ”De Paddestoel” aan de Lijsterbesstraat een hip-hop- party gehouden. Drive-in-discotheek ’’The Flying Dutchman” met dj Ed en dj Rab draait de allerbeste hip-hop-hits. Als special guest-dj komt Tosca ’’The Kid” uit Gouda. De zaal wordt zaterdag geopend om 20.00 uur. De entree is 1,50. Leeftijd van 12 t/m 18 jaar. Het einde is om 24.00 uur. Ijspret op de ringvaart langs de Kanaaldijk. (Foto: Ton Bennemeer). WADDINXVEEN - Diesel Danko BV van de Mercuriusweg, impor teur van scheepsmotoren en -acces soires, heeft op maandag 4 februari de eerste paal geslagen van het nieuwe bedrijfspand, dat zij per 1 augustus 1991 gaat betrekken. Het pand wordt gebouwd op het in dustrieterrein Coenecoop dat, net als de huidige bedrijfsvestiging, ge legen is in Waddinxveen. Het nieuwe bedrijfspand is zeer ruim opgezet en wordt acht maal zo groot als het huidige pand. Eén van de grote voordelen is de uitbreiding van de showroom, waar alle pro dukten van Diesel Danko optimaal tot hun recht zullen komen. Diesel Danko is importeur van BUKH-dieselmotoren, VIRE- benzinemotoren, GORI-klap- schroeven, SONIC-staartstukken en andere ^atersporttoebehoren. WADDINXVEEN - De tijd van de asemmer en de vuilnis zak is zo goed als voorbij. Het containertijdperk breekt aan. Van de burgers wordt gevraagd het afval te scheiden en er bewust mee om te gaan. Er is te veel afval en het is te vuil. Op diverse manieren wordt de rekenirtg gepresenteerd. De berg huishoudelijk afval groeit enorm. Deze groei is ook in Waddinxveen goed merkbaar. In de laatste tien jaar is de hoeveelheid ingezameld huisvuil met bijna 2.000 ton per jaar toegenomen, van ruim 5.000 ton naar 7.000 ton. Dit is een groei van 40% De bevolking nam in diezelfde periode slechts met 17% toe. Deze ontwikkeling baart zorgen. De hoeveelheid afval die naar de verbrandingsovens gaat, moet worden terugge bracht. Dat kan o.a. door een groot deel van het huisvuil ’’opnieuw” te gebruiken. Ruim 70% van het huishoudelijk afval komt hiervoor in aanmerking als het gescheiden wordt aangebo den. Met behulp van de mini-containers en de kringloophaltes is dat technisch gezien mogelijk. Met medewerking van de be volking lukt dat ook. Naast de groei van de afvalberg is er het probleem van de vervuiling. Ons afval bevat steeds meer schadelijke stoffen. Verwerking van dit vervuilde afval veroorzaakt ernstige mi lieuverontreiniging. Met de huidige stand van techniek en wetenschap kan die nog min of meer ongedaan worden ge maakt, maar dat kost dan wel honderden miljoenen guldens per jaar. Vuilverbrandingsinstallaties moeten op grond van de Wet inzake de luchtvervuiling voorzien worden van rookgasfil ters. Ook hier hangt een prijskaartje aan. Voor het Afvalverwerkingsbedrijf Rijnmond (AVR) is daar een investering mee gemoeid van 400 miljoen gulden. De kosten voor de afvalverbranding worden hierdoor meer dan verdubbeld. In Waddinxveen is de inzameling van het afval kostendek kend. Dat wil zeggen dat de kosten die gemaakt moeten wor den, worden betaald uit de inkomsten. Het tarief van de afvalstoffenheffing zal dan ook aanzienlijk stijgen in verband met: - de stijging van de hoeveelheid afval per inwoner; - de stijging van de verwerkingsprijs bij de AVR; - de aanschaf- en onderhoudskosten van de mini-contai- ners; - de kosten van het composteren. Door de afdeling Financiën is berekend hoe het tarief zich in de komende jaren zal ontwikkelen I bij voortzetting van het bestaande systeem van inzamelen (zonder containers); II als wordt overgegaan op het nieuwe systeem van inzame len (afvalscheiding met behulp van mini-containers); .7—, III als niet alleen de kosten van het nieuwe systeem van inza- A melen worden doorberekend maar ook de kosten van het in- zamelen/verwerken van KCA, glas, papier, e.d. In schema weergegeven ziet dat er als volgt uit. WADDINXVEEN - De Prof. Kohn- stammschool voor openbaar Mavo (Mauritsléan) hield op donderdag avond 31 januari een open avond. Ou ders en leerlingen van de basisscholen werden in de gelegenheid gesteld de school te bekijken. Een ieder werd persoonlijk welkom ge heten door directeur A. Uphof. In de lokalen waren leerkrachten en leerlin gen aan het werk. Leerlingen leidden de gasten rond en gaven uitleg waar dat nodig was. Zo kreeg men een indruk van de lessen, die in de brugklas gegeven worden. De heer Swart (onderbouwcoördina- tor) hield een boeiend en informatief praatje over de onderwijspraktijk. Zijn verhaal werd ondersteund door een vi deofilm over een gewone schooldag op de Mavo. De organisatie van de rondleidingen was in handen van de heer Janssen (brugklasmentor). Door de grote op komst moest die avond regelmatig im proviseren. Kortom: een geslaagde avond. Op woensdag,middag 30 januari kre gen de leerlingen van groep 8 met hun leerkracht een aantal lessen van Mavo- docenten. Op deze wijze is getracht de leerlingen een beeld te geven van het geen ze in de brugklas kunnen ver wachten. Ruim honderdtwintig kinde ren hebben van deze gelegenheid ge bruik gemaakt. X.

Weekblad voor Waddinxveen | 1991 | | pagina 13