V A N D E R BILT Aristoteles en Augustines in ”De Boog” Nog twee filosofie-avonden bawno Aquarellen M. v. Baaren in Bibelot Bos bij W’veen Loterij van WSE- voetbal ”Ik geloof het wel...” over veelbesproken maatregel Recreatieraad praat opnieuw 1 MOOIE TOILETTAS BIJ AANKOOP VAN 2 PRODUKTEN VANDERBILT I Schade aan uw auto vereist r-r deskundige jW reparatie. |F0CWC Augustinus (353-430) Leefde Aristoteles in de nadagen van Athene en de opkomst en achteruit gang van het Macedonische rijk, Au gustinus’ leven voltrok zich ongeveer een 100 jaar later, toen het Romeinse rijk tot verval kwam, Germaanse stam men zich binnen het Romeinse rijk ves tigden en het Christendom (met rege ringssteun) een vaste plaats had gekre gen in de samenleving. Aristoteles (384-322) f’ocw’n arms I t. l wl (waaronder de 25 ml Eau de toilette ato) I GLASBEEK ’o Pagina 11 Weekblad voor Waddinxveen - Woensdag 13 februari 1991 Aanlijn gebod Gouvvebos Wandelaars, fietsers en zonaanbid- Geen onderscheid Het Recreatieschap Gouwebos zou geen bordjes ’’Honden aan de lijn” plaatsen als iemands hond de enige zou zijn die weleens in het natuur- en re creatieterrein komt. Het gaat immers niet om een enkele verstoring, maar om grote aantallen achter elkaar. In de vakanties, in de weekends en op mooie wandeldagen in de week komen er heel veel honden met hun bazen naar het Gouwebos. Ze kunnen daar echt niet los. Want te gen soms tientallen honden per dag kan geen vogel, geen haas of konijn op. Het bestuur van het Recreatieschap komt voor ieders belangen én voor de natuur op en ziet daarom niet graag los lopende honden in het Gouwebos. Het gaat het Recreatieschap duidelijk niet om hondje pesten, laat staan baasje pesten. Het gaat het schap ook niet iemands oude hondje, dat naast meneer of mevrouw voortsukkelt, of om dat kleine hondje, dat over de gras halmen heen moet springen. Helaas is het onmogelijk om onder scheid te maken. Daarom trekt Het Gouwebos één lijn: de regel ’’Honden aan de lijn” geldt dus voor alle honden, jong, oud, groot, klein, lief, agressief, speels of een beetje sloom. De bos wachters hebben de opdracht uitvoe ring aan deze regel te geven. Watervogels en trekvogels. Deze vogels gebruiken in waterrijke gebieden graslanden en zandplaten vaak als vlucht- en rustplaats. Wordt dit soort terreinen te vaak verstoord, dan verhezen ze hun functie. De vogels zullen naar andere plaatsen moeten uit wijken, maar daar zijn de omstandig heden soms ook niet ideaal. Loslopende honden bedreigen vaak heel grote groepen vogels tegelijk. Bo vendien zullen de trekvogels bij extra verstoring meer moeten vliegen. Dat kost energie en die hebben de vogels hard voor hun trek naar verre oorden nodig. Vogels die op de grond voedsel zoeken. Deze vogels zijn bang voor honden. Zij kunnen zich alleen verweren door op te vliegen. Als de vogels dit teveel moeten doen, kunnen ze niet genoeg voedsel vinden. Ze zullen wegtrekken, op zoek naar een betere plaats. Of ze verzwak ken. Zwakke vogels worden eerder gevan gen door roofvogels. Verzwakte vogels leggen in het broed- seizoen minder eieren. Gevolg: minder vogels. Hondenuitlaatplaatsen Maar een hond wil ook wel eens écht los lopen en ravotten. Daarom zijn er vier gebieden aangewezen waar dat kan en mag. Grote stukken grond om geven door sloten en met een toegang en een uitgang. Daar kan elke hond naar hartelust zijn gang gaan. ders. Zij willen in Het Gouwebos ontspan nen hun vrije tijd doorbrengen. Velen zullen helemaal niet bang zijn voor honden. Maar een deel van de mensen, onder wie ouderen en kinderen, is dat nu eenmaal wel. Zij vinden het niet leuk als een hond in zijn enthousiasme tegen hen opspringt of luid blaffend komt aanlopen. Het bestuur van Re creatieschap Gouwebos wil zulke situa ties voorkomen. Kleine zoogdieren. Van deze dieren zijn vooral de hazen slachtoffer van loslopende honden. Hazen leven uitsluitend boven de grond. Zjj hebben geen hol om in weg te kruipen. Hazen kunnen bij een ach tervolging alleen overleven door har der te rennen dan hun vijand. Vooral als een haas jongen heeft, zijn de gevol gen van verstoring vervelend. De ou- derdieren raken hun jongen kwijt, ze kunnen ze niet meer verzorgen, enz. Qroensvoorde 10 Waddinxveen Tel. 01828-13655 drogi*t«riJ-P>rfumerte-foto 1 I - A B WADDINXVEEN - In restaurant Bi belot aan de Limaweg exposeert Ma rianne van Baaren aquarellen. Marianne van Baaren begon in 1980 met schilderlessen in aquarel en olie verf bij De Werkschuit in Gouda. In 1983 startte zij met teken- en schilder lessen aan het Gouwe College bij Han van Hagen. De aquareltechniek spreekt haar sterk aan en wordt met grote voorliefde toe gepast. Onderwerpen uit de natuur hebben haar voorkeur. De laatste jaren volgt zij schilderlessen bij Cécile Hessels in Alphen aan den Rijn, met stillevens als hoofdthema. Zij exposeerde in Tilburg, Waddinx veen, Gouda, Driebergen en ’s-Gra- venhage. Directe en indirecte gevolgen Vogels die op de grond of laag in de struiken broeden. Deze vogels lopen vaak gevaar bij los lopende honden. Als de vogels een nestplaats zoeken of een nest bouwen, mogen ze niet te vaak worden ver stoord. Gebeurt dat toch, dan zoeken ze ergens anders een nestelplaats of trekken helemaal uit het terrein weg. Als deze vogels al een nest hebben, zul len ze opvliegen wanneer er een hond dichtbij komt. De eieren of de jonge vogels in het nest zijn dan een makke lijke prooi voor andere dieren, zoals eksters, kraaien en meeuwen. De vo gelstand kan op die manier teruglopen. WADDINXVEEN - In het buurtcentrum De Boog aan de C. Huijgens- laan zijn de laatste twee filosofieavönden, georganiseerd door het Huma nistisch Verbond Midden-Holland. Op dinsdag 19 februari om acht uur spreekt de Amsterdamse filosofe mevrouw drs. M. Jager over Aristote les, de beroemdste leerling van Plato. Een week later, op dinsdag 26 fe bruari om acht uur zal Augustinus - ongetwijfeld de vermaardste vroeg christelijke denker - worden belicht door de Nijmeegse filosoof prof. dr. H. Braakhuis. Beiden gelden als autoriteit op hun terrein. Zij zijn gewend te praten voor een breed publiek. WADDINXVEEN - Op donderdagavond 21 februari wordt in de Recrea- tieraad van het Recreatieschap Gouwebos opnieuw gesproken over het omstreden aanlijngebod voor honden in het Gouwebos. Het dagelijks be stuur stelt voor om in het gehele Gouwebos het gehele jaar een aanlijnge bod van kracht te laten zijn en om vier gebieden aan te wijzen waar hon den onaangelijnd mogen lopen. Over dit voorstel is uitvoerig overleg ge voerd met de gebruikersraad, die met dit voorstel instemt. mens zijn leven beter inrichten. Dat leidde, volgens Aristoteles, tot wijsheid en dus tot levensgeluk. Als praktisch georiënteerd filosoof was hij van mening dat elke theorie met de werkelijkheid diende te harmoniëren. dat de uitdagende titel heeft ’’Augusti nus, humanist en anti-humanist”, zal duidelijk moeten maken waar Augusti nus wortelde in de klassieke filosofie en waar hij zich daarvan verwijdert. Dat mag dan zonneklaar zijn voor wat be treft zijn visie op de geschiedenis de mensheid, maar uiteraard is er meer te constateren. Interessant discussiepunt hierbij kan zijn in hoeverre Augustinus’ visie op godsdienst (de christelijke uiteraard) godsdiensthistorisch gezien een stap te rug is. Want, terwijl klassieke filosofen voor wat betreft hun visie op gods dienst zich juist losgemaakt hadden van lichamelijke gestalten worden deze in het christendom opnieuw geïntrodu ceerd (Vader, Moeder, Zoon; lichame lijke verrijzenis). Ook Augustinus neemt deze beeldvorming op in zijn godsdienstige opvattingen. Pikant is dat door de eeuwen heen de zgn. bijbelse humanisten, ’moderne’ christenen die zich los hadden gemaakt van allerlei dogma’s, zich bijzonder voor Augustinus hebben geïnteres seerd, terwijl juist zo conformistisch is geweest, dogma’s heeft verdedigd en meer dan dat. Uiteraard bood Augusti nus hun wél de gelegenheid kennis te nemen van de ’moderne’ opvattingen die hijmét de Rooms Katholieke Kerk bestreed; gedachten waar juist vrijzin nige geesten door aangesproken wer den en worden. Jhci Zelfs de kleinste botsing kan vitale delen van uw auto beschadigen, wij kunnen deze opsporen en repareren. Met een veilige auto neemt u daarna weer aan het verkeer deel. FOCWA, kenmerk voor vakwerk. AUTOSCHADE REPARATIEBEDRIJF Noordkade 24 - Waddinxveen Tel. 01828-12588 FOCWA, kenmerk voor vakwerk Informatie Bij enkele ingangen van het Gouwebos zijn informatiepanelen geplaatst die ie dereen verder wegwijs maken. Het dagelijks bestuur hoopt met de verduidelijking in de folder begrip te kweken bij hondenbezitters voor de maatregel. Hopelijk hebben ze ook oog voor de behoeften van anderen en zien zij in dat met het aanlijngebod én de hondenuitlaatplaatsen geprobeerd is iedereen zo veel moge lijk tegemoet te komen. Over het aanlijngebod zijn in het verle den nogal wat misverstanden ontstaan. Om die in de toekomst te voorkomen, zal er na het besluit van de recreatie- raad een strooifolder worden gemaakt. Hierin wordt het hoe en waarom van het aanlijngebod duidelijk gemaakt. Met nadruk wijst het recreatieschap erop dat de reeds gemaakte tekst voor de nieuwe folder is gebaseerd op het voorstel van het dagelijks bestuur. Als de Recreatieraad anders mocht beslui ten, zal de tekst van de folder worden aangepast. De tekst van de folder heeft als titel ’’Honden aan de lijn, plezier voor ieder dier” en bevat de volgende tekst: ”U kent het wel, dat uitgelaten gevoel, als u met uw hond op stap gaat. Lekker lopen door bos en weide, in de tuin of op de dijk. Spelen met de hond, een stuk gooien en samen rennen. Maar dan staat er plotseling weer zo’n bordje ’’Honden aan de lijn”. Hier mag uw hond dus ook al niet los. Waar dan ei genlijk nog wel? En waarom mag het niet in het Gouwebos? Iedereen wil wat anders. Het bestuur van het Recreatieschap Gouwebos heeft vier doelstellingen: - de behartiging van de belangen van de openluchtrecreatie binnen het ge bied; - de behartiging van de belangen van de natuurbescherming binnen het ge bied; - het voor zoveel mogelijk bewaren en bevorderen van het natuur- en land- schapsschoon binnen het gebied; - het beheer van het recreatiegebied. Vaak wil iedereen wat anders met de recreatie en natuurwaarden. Dit is las tig, want het is niet mogelijk het alle mensen naar de zin te maken. Daarom zijn er afspraken, regels no dig. Eén van die regels is ’’Honden aan de lijn”. Niet leuk, maar wel nodig, die regel. Ook als men denkt dat uw hond toch niets doet of wél goed luistert. WADDINXVEEN/ZOETERMEER - In de Zuidplaspolder tussen Zoeter- meer en Gouda/Waddinxveen komt een groot bos. De provincie Zuid-Holland wil name lijk in de periode 2000-2020 de hoeveel heid bos met minimaal 1.500 hectare uitbreiden, zodat de aantrekkelijke woon- en werkomgeving behouden blijft. Dat blijkt uit de ’’bosnota” die Gedeputeerde Staten gisteren hebben gepresenteerd. Volgens de gedeputeerde van natuur en Landschap in Zuid-Holland zijn de bossen ’’broodnodig in de dichtstbe volkte provincie van Nederland”. Daarom zullen de bosgebieden ook, in het kader van de Randstadgroepstruc- tuur, tussen 1991 en 2000, met 1.700 hectare bosgebied en 1.000 hectare re creatiegebied worden uitgebreid. Nieuwe grote groengebieden komen ten oosten van Zoetermeer met een verbinding naar het gebied tussen Gouda en de Rotte. Door de ligging en de grootte van het bos (duizend tot tweeduizend hectare) zouden volgens de provincie grote bosdieren zoals reeën in dit gebied kunnen worden uit gezet. Voor Zuid-Holland zou dit een nieuwe situatie zijn, waardoor ook de Zuidhollander dicht bij huis ’’natuur- gericht” kan recreëren. Degenen die voor de gehele cursus in geschreven hebben (groene kaartbezit- ters) wordt aangeraden om 19.50 uur hun plaatsen ingenomen te hebben. Vanaf dat tijdstip worden de inciden tele deelnemers in de gelegenheid ge steld een toegangskaart te kopen voor zover er plaats is. De val van het Romeinse rijk was niet alleen een gebeurtenis van grote so ciale en politieke betekenis, het ver oorzaakte onder de Romeinen een so- ciaal-psychologisch schokeffect. Aan hangers van de traditionele Romeinse godsdienst beweerden dat de onder gang van Rome een straf van de góden was: de Romeinse keizers hadden aan het christendom een bevoorrechte po sitie toegekend. Augustinus was, na een turbulent stu dentikoos leven van ”Wein, Weib und Gesang” eerst tot filosofische verdie ping en vervolgens tot het christendom gekomen. Toen hij bekeerd was zou hij nadrukkelijk pleiten voor een ingeto gen leven en trouw aan de Rooms Ka tholieke Kerk. Spoedig maakte hij car rière en werd bisschop in Noord-Afri ka, waar hij als Romein geboren was uit het huwelijk van een ’heidense’ in tellectueel en een christin. Eenmaal theoloog, werd hij geconfron teerd met opvattingen onder christe lijke denkers die reeds door andere Kerkvaders (waaronder de vroege ver dedigers van het katholieke geloof wor den verstaan) vergeefs bestreden wa ren. Ook Augustinus keerde zich tegen hen. En, dit doende, zou vooral hij er in belangrijke mate toe bijdragen dat deze opvattingen als ketterijen op con cilies veroordeeld werden. Zo werd de erfzonde een officieel leer stuk van de Kerk, werd Christus ver goddelijkt en kreeg ook Maria daar mede het auriool van maagdelijke zui verheid. De Staat werd door de Kerk beschouwd als een instelling van God. Dienstbaarheid daaraan, ook door christen-militairen, zou in principe ge rechtvaardigd zijn. De pacifistische theoloog G. J. Heering zou in 1928 deze opstelling ”De zondeval van het Chris tendom” noemen. Bij de officiële aanvaarding van deze opvattingen door de Kerk hadden de ideeën van de apostel Paulus grote in vloed uitgeoefend. Dit gold eveneens voor de beeldvorming van de Joden en de zgn. heidenen. Paulus gaf van hen een karikatuur die discriminatie bevorderd heeft. De Jo den werden door hem gekenmerkt als de moordenaars van Christus die zich zelf vervloekt hadden, met alle gevol gen van dien. Daarmede was de schuld van de kruisiging verlegd van de Ro meinse overheid naar de Joden, die consequent als christenhaters werden afgeschilderd. De zgn. heidenen - die, zoals thans be kend niet zelden een hoog ontwikkelde ethiek kenden - zouden allen (mannen en vrouwen) een ’pervers’ homofiel le ven geleid hebben (Romeinen: I: 26,27). Augustinus wees in relatie tot de sexualiteit graag op de teksten uit Romeinen XIII die betrekking hebben op ’’ontuchtigheden”. Augustinus’ invloed had ook zijn gren zen. Zo heeft hij vergeefs gepleit voor aanvaarding van de leer van de vóór- verkiezing (predestinatie), de opvat ting dat de God der christenen tevoren bepaalde wie de hemelse zaligheid deelachtig zou worden. Deze gedachte zou later bij Calvijn een willig oor en nog tot veel discussie aan leiding geven onder protestanten. De Rooms Katholieke Kerk heeft Augus tinus’ visie in dezen niet overgenomen. Zij wees de mensen op de mogelijkheid door middel van ’goede werken’ de He mel te verdienen. Van de vele publikaties van Augustinus zijn ”De staat Gods” en ”De belijde nissen” ongetwijfeld het bekendst ge worden. Het laatste werk, in gebeds vorm geschreven, is een geloofsver kondiging die vele christenen geïnspi reerd heeft. ”De Staat Gods”, geschreven naar aanleiding van de emotionele discus sies over de val van Rome, behelst vooral de christelijke filosofie op de ge schiedenis der mensheid: een proces naar de lichamelijke wederkomst van Christus, en Het Laatste oordeel over de lichamelijk verrezen gestorvenen. Het moment van Christus’ wederkeer zou volgens Augustinus onkenbaar zijn. Hij liet er echter geen twijfel over bestaan dat er buiten de kerk geen heil te verwachten is. Het betoog van professor Braakhuis, Instinct Alle honden hebben een jachtinstinct. Bij jachthonden is dat het sterkst, maar andere honden hebben het ook. Als een hond wild ruikt, wordt dat instinct geprikkeld. De hond wil het dier dat hij ruikt opsporen. Hij gaat erop af. Uit nieuwsgierigheid, of om het te vangen. Bijna alle dieren in het Gouwebos zijn bang voor honden. Ook voor honden die ’’niets doen”. Wanneer een hond te dichtbij komt, schrikken de dieren op. De gevolgen zijn vaak niet meteen zichtbaar. Maar ze zijn er wel en kun nen bovendien heel vervelend zijn. Een paar voorbeelden: WADDINXVEEN - Woensdag 20 fe bruari om acht uur houdt de hervormde ontmoetingskring De Open Cirkel in De Schaapskooi aan de Nesse een avond in samenwerking met de koffie bar van de Centrale Hervormde Ge meente. Het thema is: ”Ik geloof het wel”. De rode draad van de avond is de mens die op zoek is naar God. In woord en gebaar laat men zien dat men uiteinde lijk toch stuk loopt op het geloof in de mens. Maar ook dat je soms eerst tegen aller lei zaken op moet lopen voor je (weer) het bestaan van God en zijn geloften kan ervaren. Iedereen is van harte welkom in De Schaapskooi (achter de Brugkerk). WADDINXVEEN - Zondag 17 fe bruari zal de zevende trekking van de WSE-seizoenloterij plaatsvin den. Mr. J.A.M. de Koek en F.N. Hart van notariskantoor J. in ’t Hol en mr. P.L. van der Meulen zullen een en ander wederom in goede ba nen leiden zodat direct na afloop van de wedstrijd WSE 1 - Altior 1 het prijzenfestijn een aanvang kan nemen. Ook deze ronde van het kansspel heeft als inzet een pakket van 25 grote en kleine prijzen. Het meest tot de verbeelding spreekt onge twijfeld de hoofdprijs: een video recorder ter waarde van bijna dui zend gulden (Expert-Hagoort Bos koop). Maar ook bijvoorbeeld een fonkelnieuwe fiets (Versluis) is niet te versmaden, en als troostprijs is een bloemenbon (Verkleij) niet mis. Om 16.30 uur worden de winnende nummers van de maand februari bekend gemaakt. Verwacht mag worden dat ook ditmaal verschil lende van de aanwezigen in de prij zen zullen vallen, en dat diverse prijzen direct kunnen worden uit gereikt. De presentatie is in de ver trouwde handen van het duo Matze-Bósman. Bij de laatste trekking op 20 januari bleef de hoofdprijs in de gelederen van de oranje-zwarten. Matthieu Vermeulen (speler van WSE 4) kwam als grote winnaar uit de bus. Hem viel een reischeque ter waarde van 999,- (te verzilveren bij reis- en passagebureau Van Ginkel) ten deel. Opvallend was voorst dat John Til- roe uit Reeuwijk voor de derde keer met een leuke prijs verblijd werd. Had de notaris bij eerdere trekkingen een lederen voetbal (Massa Sport) en een cadeaubon (Tropicana) voor hem in petto, deze keer wist de fortuinlijke Reeu wijker beslag te leggen op een mooie decoupeerzaag (Formido). Hoewel de 27 jaar durende Peloponne- sische Oorlog (431-404) - een soort we reldoorlog tegen Athene - een einde had gemaakt aan de politieke en mili taire macht van het dominerende Atheense rijk, bleef Athene beroemd als universiteitsstad. Tot de studenten, die uit geheel Grie kenland kwamen, behoorde de Mace doniër Aristoteles. Hij liet zich, veertig jaar na ’de grote oorlog’, als 17-jarige inschrijven aan de Academie van Pla to, die toen 61 jaar was en een grote i naam had. Aristoteles, die reeds als student op- 1 viel, zou vooral naam maken als onder- i, zoeker en publicist. Na Plato’s dood verliet hij Athene 12 jaar, om er terug te keren en een eigen school, het Ly ceum. te stichten. Het werd een geduchte concurrent van de Academie. Griekenland was inmid dels vele decennia lang in bezit van Ma- cedonië, de staat waar Aristoteles ge boren was in een gezin dat dicht bij de j koninklijke familie stond. Aristoteles zou zelfs korte tijd leer- meester worden van de kroonprins. - Zijn vader was lijfarts van de koning, Philippus. Toen diens opvolger, Alexander de Grote, plotseling overleed kwam Aris- *i toteles - inmiddels een beroemd ge- sj leerde en onderzoeker - in moeilijkhe- den als ’buitenlander’. In Athene was namelijk de anti-Mace- donische ’democratische partij’ - waar toe ook de bekende redenaar Demos thenes behoorde - in actie gekomen zo- t dra het nieuws van Alexanders dood bekend was geworden. Bekend was niet alleen dat Aristoteles een ’buitenlander’ was, maar ook dat de overleden koning hem grote finan ciële steun had gegeven voor zijn biolo gisch onderzoek. Spoedig werd hij aangeklaagd. Wegens godslastering: Aristoteles had het nut van gebed en offers ontkend. Hij zou zeker de doodstraf hebben gekregen als hij Athene niet verlaten had. Spoe dig hierna zou hij overlijden. Blijvende bewondering heeft Aristote les geoogst door zijn bestudering van de verschillen en overeenkomsten van planten en dieren en de ontwikkeling van een systematiek in het planten- en dierenrijk. Als eerste probeerde hij de levende natuur te beschrijven en deze uit zichzelf te verklaren. Hij ging dus niet uit van een abstracte theorie of ideologie, maar van eigen waarnemingen. In de aldus ontdekte systematiek, diende de mens zijn in ziens te worden ingedeeld bij de zgn. zoogdieren. Zelfs onderzocht hij de erfelijkheid. Darwin zou hem in de 19de eeuw nog veel lof toezwaaien. Hoewel niet in het bezit van een tele scoop, ontwikkelde Aristoteles toch een beeld van het heelal: eigenlijk in consequent voor iemand die aan exacte waarneming zo’n grote betekenis toe kende. Conclusies: de aarde staat stil, de sterren en planeten draaien in acht cirkelvormige banen daarom heen. Deze theorie werd in de middeleeuwen L - op grond van een bijbelse argumenta tie - officieel als volstrekt juist be schouwd. Verwerping van deze ’waar heid’ bleek toen zelfs nog later een ge vaarlijke ketterij. Men denke aan Copernicus (1473- 1543) en Galilei (1564-1642), die onder meer aantoonden wat thans iedereen weet: dat de zon - en niet de aarde - het middelpunt van ons zonnestelsel is. Aristoteles heeft ook een belangrijke bijdrage geleverd aan de Logica. Be roemd is zijn sluitrede (syllogisme), die uit drie delen bestaat: twee vooronder stellingen (premissen) en een sluitende conclusie. Zijn de premissen juist, dan sluit de conclusie. Bekend voorbeeld: de mens is’ sterfelijk - Socrates is een mens - Socrates is sterfelijk. Aristoteles’ bijdrage aan het filosofisch denken stond (waarschijnlijk) in di recte relatie met zijn biologisch onder zoek, dat berustte op waarnemingen. In de Oudheid bestond geen tegenstel ling tussen wetenschap en filosofie, zo als nu het geval is. Op een of andere wijze moest er een verband bestaan, meende men. Aristoteles was van me ning dat kennis door waarneming ver groot kon worden. Daarvan had de studie van de natuur hem overtuigd. Volgens hem moest het doel van de filosofie niet alleen zijn het verwerven van kennis op zich, maar vooral het verkrijgen van inzicht in de natuur die, volgens hem, door doelma- s tigheid gekenmerkt werd. Met behulp van de aldus verworven kennis kon de De op de tekening aangegeven gearceerde gedeelten van het Gouwebos zullen worden bestemd als hondenuitlaatplaatsen. (Tekening: Gemeente Waddinxveen) GEMEENTE WADDINXVEEN BESTEK BLAD T0E.GAHG TST hOUbtMUVt LAATPLAAt S Recreatieschap Gouwebos (deelplan Midden en West) Schaal:

Weekblad voor Waddinxveen | 1991 | | pagina 11