Tot 2005 honderden hectares aanwijzen Sierteelt heeft meer ruimte nodig I Mogelijkheden ITC worden onvoldoende gebruikt Karel van Soest, wethouder voor de VVD Dubbele winst Be Fair Handelsburo J.J. Bos Aquarellen M. v. Baaren in Bibelot Elly Dijkstra start kleding- winkeltje ”Als Nieuw” Pakketten voor Polen Herman Heller, gemeenteraadsraadsiid voor het CDA Kapsalon Snel op Koffie-ochtend 'A Dames K'f' Pagina 9 A <4^3 personeel, was te krachteloos om het Üsselvogeis nog echt moeilijk te maken (8-15). Desondanks werd er van beide kanten bij vlagen goed volleybal gespeeld en het publiek was dan ook de lachende derde. Deze week wacht de uitwed strijd tegen Voy uit Ouderkerk a.d. IJs- sel. WADDINXVEEN - Karei van Soest is 39 jaar. Hij is full-time wethouder voor de VVD in Waddinxveen. Zijn porte feuilles zijn volkshuisvesting, milieu en energie, onderwijs, kunst en cultuur, activiteiten. Op deze wijze ontstaat toch een eerste concentratie van handelaren, die een voorbeeldfunctie hebben voor een grotere aanpak. ”We hopen dat deze belangstelling ver der zal toenemen, zodat er op deze wijze toch een begin gemaakt kan worden met de concentratie van handelsactivi- teiten op het ITC”, sprak Van der Smit hoopvol. WADDINXVEEN - De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, afde ling Waddinxveen, heeft een kof fieochtend op donderdag 7 maart in ho tel- restaurant-cafe De Unie aan de Kerkweg-Oost. Margret van Wilgenburg van kapsalon Snel komt dan alles vertellen over haar- verzorging en over alles wat daar bij hoort. Het begin van de ochtend is 9.30 uur. woont, is raadslid sinds 1982 en wet houder sinds 1986. Hij is oud-provin- ciaal ambtenaar. (Foto: Ton Benne- meer). Op het International Trade Centre zijn momenteel verschillende be drijfsgebouwen in aanbouw. 8fc" “Weekblad voor Waddinxveen - Woensdag 27 februari 1991 Een niet minder belangrijk element uit het rapport is dat het, onder andere om milieu- of economische redenen, zal ko men tot een scheiding tussen container- bedrijven en vollegronds bedrijven. Trimp: ”Het ligt dan voor de hand om uit te gaan van uitbreiding van het sier- teeltgebied op minder goede gronden ten bate van containerteeltbedrijven. De goede gronden voor vollegronds bedrij ven blijven dan behouden. Doordat containerbedrijven uit het oude gebied vertrekken ontstaat er ruimte voor groei van de vollegrondsteelt. Samen met een ruilverkaveling een prachtige mogelijk heid om tal van problemen op te los sen.” personeel, organisatie, automatise ring, sociaal cultureel werk en centrum voor kunstzinnige vorming. Karei van Soest, die aan de Prinses Beatrixlaan Lokaties ”In ons eindrapport”, aldus Trimp, ’’zullen wij voorkeurslokaties aange ven. Diverse gebieden rondom het hui dige gebied komen in aanmerking om zo’n pottenteeltproject te vestigen. Er zijn meer mogelijkheden dat je op het eerste gezicht zou denken. Voorwaarde is wel dat gemeenten en provincie mee werken. Zonder wijziging van streek- en bestemmingsplannen gebeurt er niets.” Gewezen wordt op het project Alphens- vaart, minder geschikt voor vollegronds bedrijven, maar wel draagkrachtig. En kele vollegrondsbedrijven hebben zich er reeds gevestigd, met op één bedrijf zelfs een eb- en vloedsysteem. Komend voorjaar volgt een officiële presentatie van het project bij het Voshol. Ver volgens zullen ook projectgroepen wor den opgezet om technische en economi sche projecten uit te werken. Zo wil men WADDINXVEEN - In restaurant Bi belot aan de Limaweg exposeert Ma rianne van Baaren aquarellen. Marianne van Baaren begon in 1980 met schilderlessen in aquarel en olie verf bij De Werkschuit in Gouda. In 1983 startte zij met teken- en schilder lessen aan het Gouwe College bij Han van Hagen. De dames van Be Fair hadden het aan zienlijk makkelijker dan de heren na twee weken rust. Op het programma stond de uitwedstrijd tegen Nokia VTC 2 uit Woerden, de hekkesluiter van de derde divisie. onder meer graag weten hoe een contai- nerbedrijf er in de volgende eeuw moet uitzien. Hoe is de indeling, hoe groot de oppervlakte glas, welke mechanisatie, welke technieken e.d. BOSKOOP - Het (sierteelt)bedrijfs- leven maakt onvoldoende gebruik van de mogelijkheden die het International Trade Centre te bieden heeft. Daarin moet verandering komen. Deze bood schap hield Stibos-voorzitter H. van der Smit vorige week zijn gehoor voor tij dens een vergadering. ’’Verschillende malen heb ik gehoord dat het ITC goed is voor de regio Bos koop en daar ben ik het van harte mee eens. Er hapert echter één ding: we ma ken onvoldoende gebruik van de moge lijkheden. Het marktaandeel van het centrum Boskoop loopt terug en dat is een slechte zaak. We moeten de wereld bekende naam van het sierteeltcentrum behouden. Onze afnemers vragen nu en zeker in de toekomst om een andere benadering dan in het verleden. Steeds meer zullen zij zelf er op uittrekken om hun producten te verkopen. Dit vraagt om extra faciliteiten. Zo zullen we moe ten zorgen voor een goede opvang en een moderne presentatie van ons pro duct”, aldus Van der Smit. sinds 1985. De Waddinxvener maakt sinds 1985 deel uit van het lokaal be stuur. Binnen de gemeenteraad maakt Container! eelt Voor wat betreft de pot- en container bedrijven wordt rekening gehouden met verplaatsing van zo’n 75 bedrijven. Daarbij komt een 25-tal bedrijven uit de directe omgeving en nog eens 25 star ters. Totaal: 125 bedrijven. Uitgegaan wordt van een projectmatige aanpak: clusters van bedrijven met een daarbij passende infrastructuur, met mogelijkheden voor de teelt onder glas. De percelen dienen een optimale lengte- breedte verhouding te hebben en een oppervlakte van gemiddeld 2 ha per be drijf. Opgeteld komt dit neer op 250 ha, ver hoogd met 10 procent voor infrastruc- Presentatie De voorzitter memoreerde vervolgens dat wordt geprobeerd om wat product presentatie te doen op het 1 I C. Daartoe zijn besprekingen gevoerd met de Ver eniging voor Boskoopse Culturen en de Rozenkommissie van de Hollandse Maatschappij van Landbouw. Stibos ziet nog steeds mogelijkheden voor de boomteelt op het ITC en de voordelen daarvan. ’’Concentratie van handelsactiviteiten op één punt geeft ve le voordelen. Momenteel kriskrassen dagelijks zo’n 700 tot 1.000 auto’s door dit gebied om de producten van de teler naar de handelaar te brengen. Dan rij den er nog tal van grote vrachtwagens Ontwikkelingen Een ander rapport is ’Het sierteeltcen trum Boskoop in de volgende eeuw’, vorig jaar verschenen op verzoek van het Ministerie van Landbouw. Dit do cument schetst een beeld van de ont wikkelingen tot in de volgende eeuw. De voornaamste verwachtingen zijn: een verdergaande specialisatie, toenemende investeringen (zeker in de container- teelt), toename van het areaal met 2 procent per jaar, resulterend in een op pervlakte van ongeveer 1800 ha in het jaar 2020. Deze groei stijgt ver uit boven wat het streekplan noemt en deze ruimte is in de bestaande bestemmingsplannen en het streekplan bij lange na niet voor handen. tuur en landschappelijke waarden: 275 ha. Een gebied hiervoor aangewezen, bete kent in de praktijk dat éénderde niet verwerfbaar is. Wil je aan de 275 ha komen dan moet een gebied van 400 ha worden aangewezen voor container- teelt. Dit behoeft echter geen aaneengesloten gebied te zijn. Per project is 75 tot 100 ha voldoende. Wel dienen de gebieden voor vollegronds- en containerteelt in de buurt te liggen van het sierteeltcentrum Boskoop. Dit geeft logistieke en milieu technische voordelen. Trimp maakte hierbij de volgende kant tekeningen: ”Het milieu is bij de ver dere uitwerking zeer belangrijk. Denk aan gezamenlijke recirculatie- en zuive- rings-installaties, geconcentreerde gla sopstanden ter bescherming van het landschap e.d. Belangrijk is ook de kwaliteit van het wegennet, de ligging ten opzichte van aan- en afvoerroute’s, de draagkracht van de bodem voor in tem transport en een goede afwatering van de containervelden, de waterkwali teit en -kwantiteit alsmede de planologi sche situatie.” maar Üsselvogeis liet het niet verder komen dan 7-15. In de derde set was Be Fair weer ster ker. Al snel stond er 10-3 op de borden. Bijna dreigde het nog fout te gaan want Üsselvogeis kwam sterker terug maar Be Fair kon ternauwernood winnen (15-13). De vierde set was een kopie van de tweede. Be Fair, wat onnodig veel fou ten maakte, en Üsselvogeis die hier gretig van profiteerde, Üsselvogeis won uiteindelijk met 5-15. Dan de vijfde set. In het begin van deze set bleef Be Fair dezelfde fouten ma ken als in de vierde set. Üsselvogeis maakte hiervan dankbaar gebruik en liep uit naar een 5-10 voorsprong, Be Fair probeerde het nog wel maar Behoefte Ten behoeve van het rapport zijn met gebruikmaking van diverse bronnen en kele prognoses op papier gezet voor de planperiode tot het jaar 2005. In deze periode moet rekening gehouden wor den met 75 startende bedrijven, gemid deld van 1,5 ha, in totaal 115 ha. Ver volgens 50 bedrijfsverplaatsingen voor woningbouw en wegen, gemiddeld van 2 ha, totaal 100 ha. Berekend is dat door de autonome groei van de overige be drijven, met incalculatie van beëindi ging en verplaatsing, nog eens 235 ha nodig is. Tijdens een ruilverkaveling in Boskoop-oost een extra grondgebruik van 70 ha en voor uitplaatsing 50 ha. In totaal is dit 570 ha. Bezien in dit licht is nog eens nageteld wat er binnen het streekplan en bestem mingsplannen nog ligt aan gronden voor sierteelt en ook als verwerfbaar kan worden beschouwd. Dit is 223 ha, waarvan 155 ha als verwerfbaar wordt beschouwd. Door bedrijfsbeëindiging en verplaatsing van containerteelt komt 140 ha vrij. Conclusie: er is nog eens 275 ha extra nodig om de vollegronds teelt zich tot 2005 te kunnen laten ontwikke len. Een scheiding van container- en volle gronds bedrijven zal nooit voor hon derd procent zijn. Bedrijven groter dan 3 ha kunnen een mengvorm handha ven, maar uit economische- en milieu technische motieven zullen geleidelijk steeds meer bedrijven een keuze maken. Moeten die ook maken na 2000, wan neer de milieu-eisen verscherpt worden. Trimp: ’’Bedrijven zullen toch oplossin gen gaan zoeken om bijvoorbeeld de arbiedspiek te spreiden. De aankweek van eigen uitgangsmateriaal en speciali teiten zullen zij blijven telen in pot. Na 2000 zal dat moeilijk zijn. Toch zal men het blijven proberen, zij het op beschei den schaal. De grote schoof van de pro ductie in pot zal ongetwijfeld van de gespecialiseerde bedrijven komen.” WADDINXVEEN - De volleyballers van CVB Bank/Be Fair wonnen met 2- 3 van Üsselvogeis. Ook winst was er voor de volleybaldames, die met 0-3 Nokia/VTC 2 versloegen. Na twee weken rust konden de mannen van coach Van Diermen er zaterdag ge lijk goed tegenaan. Tegenstander was IJsselvogels uit Mogrdrecht, bij voor baat altijd een beladen wedstrijd. Eindelijk had coach Van Diermen weer de beschikking over al zijn man nen. In de eerste set had CVB Bank/Be Fair de zaak aardig onder controle en kon uitlopen naar een voorsprong van 8-3. Enkele omzettingen van coach Straver van IJsselvogels reciteerde in 8-8. Coach Van Diermen van Be Fair antwoordde net twee wissels. Paul en Mark van Yperen voor Dirk Pijpers en Theo van Eijk. Tot 11-11 ging het gelijk op maar Be Fair kon aan het langste eind trekken (15-12). De tweede set was precies de omge keerde wereld. IJsselvogelsprofiteerde knap van de fouten aan de kant van Be Fair en liep uit naar een 4-13 voor sprong. Be Fair probeerde het nog wel Collectieve elementen Het ITC, onder verantwoordelijkheid van Bosbo BV, biedt Stibos de moge lijkheid een aantal collectieve elementen te realiseren. Allereerst een handelscen- trum dat een bijdrage kan leveren aan de verhandeling van producten. Door oiïvoldoende belangstelling vanuit de branche moest het plan echter worden afgeslankt tot een beursgebouw. De Stichting Beurshal wil zelf dit plan ver der invullen. Stibos richt zich op dit moment op een overslagterrein, waarvoor meer belang stelling is. Direct grenzend aan dit over- slagterrein kan een klein verzamelge bouw voor handelaren worden gereali seerd. Hier vinden de kleinere en begin nende handelaren ruimte voor hun Uitplaatsen Een nieuw fenomeen als een ’cbntainer- of pottenteeltproject’ past echter op geen wijze in de aangevraagde ruilver kaveling. Zo’n project moet dus buiten dit gebied gerealiseerd worden en con tainerbedrijven dienen uitgeplaatst te worden. Stibos realiseerde zich echter dat een dergelijk verhaal goede onder bouwing behoeft, wil er bij provincie en gemeentebesturen een open oor te vin den zijn. Om die reden zijn allerlei za ken onderzocht, berekeningen gemaakt en wordt binnenkort een rapport hier over uitgebracht. door het gebied om orders bij de diverse handelaren op te halen. Het gevolg van deze werkwijze is, dat de wegen regel matig verstopt raken, het dorp onveilig is voor wandelaars en fietsers en het milieu wordt verpest door uitlaatgassen. Concentratie van de handel en collectief vervoer van de telers naar het handels- centrum zou een geweldige bijdrage kunnen betekenen aan de verbetering van deze situatie”, zo pleitte Van der Smit. BOSKOOP/REGIO - Wil de sier teelt zich kunnen blijven ontwikke- len en de regio haar functie van sier- teeltcentrum behouden, dan zijn honderden hectares nodig voor nieuwe bedrijven. Het wordt de hoogste tijd dit op provinciaal ni- veau duidelijk te maken. Er wordt n. aan alle kanten getrokken aan de beschikbare ruimte in het Groene Hart, voor woningbouw, bedrijvig- ‘i heid en industrie. Met een uitbrei ding van het sierteeltgebied wordt echter nauwelijks rekening gehou den in de diverse rapporten, die zijn verschenen. Stibos heeft het voortouw genomen om een duidelijk signaal af te geven en komt binnenkort met een afgerond rapport dat de behoeften van de sierteelt cijfer- 1 matig onderbouwd. Het rapport is een werkstuk van het Consulentschap voor de Landbouw in Zuid-Holland, de Ge- i,.westelijke Raad van het Landbouw schap, de 3 HLO’s, het IKC-boomteelt, de dienst Ruimte en Groen van de pro- «J'vincie en het bedrijfsleven. Stibos-se- cretaris P. Trimp gaf onlangs alvast een voorproefje en kwam met onthullende cijfers. Hij verwees daarbij ook naar de aan- vraag voor ruilverkaveling of herinrich ting, gebaseerd op het van 1984 dateren de PAAS-rapport dat een raming geeft van de toekomstige ruimtebehoefte. Dit verzoek om een ruilverkaveling is nog steeds niet met een beslissing gehono reerd, hoewel alle betrokken instanties de noodzaak inzien. ”Ik blijf hopen en er voor pleiten”, zei Trimp, maar met een zorgelijke ondertoon. WADDINXVEEN - Herman Heller is 48 jaarHij is timmerman van beroep en gemeenteraadslid voor het CDA volksgezondheid. Herman Heller woont aan de St. Victorstraat. (Foto: Ton Bennemeer)'» WADDINXVEEN/DELFT - Het Waddinxveense Technisch Advies- en Handelsburo J.J. Bos is overgedragen aan het management van dit bedrijfje, dat een dochter was van Delft Instru ments. De verkoop van J.J. Bos, dat handelt in technische apparatuur en een jaarom zet heeft van drie miljoen gulden, is een uitvloeisel van de fusie in 1989 van En- raf-Nonius en Oldelft tot Delft Instru ments. hij deel uit van de raadscommissies ruimtelijke ordening, woningbouw en bedrijfsterreinen en sociale zorg en WADDINXVEEN - Elly Dijkstra gaat in haar huis aan het Klaverveld 27 het kledingwinkeltje ”Als Nieuw” begin nen. Zij bemiddelt voor een ieder die zo goed als nieuwe, modieuze en eigen tijdse dames- en herenkleding (ook ac cessoires) wil kopen of verkopen. Het winkeltje, dat maandag 4 maart of ficieel van start gaat, is ondergebracht in de garage van de woning. Elly Dijk stra volgt hiermee het voorbeeld van Willy’s Winkel, de succesvolle activi teit in gedragen kinderkleding en ge bruikt speelgoed van Willy Geerling aan het Nicolaaserf. Elly Dijkstra hielp geregeld Willy Geerling en van het één kwam het an der. De Waddinxveense heeft de tijd om het winkeltje in tweede hands kle ding voor volwassenen te beginnen, omdat haar twee dochters groot genoeg zijn om geheel op eigen benen te staan. ”Als Nieuw” heeft als openingstijden iedere maandag van 9.30-11.30 uur en van 13.30-15.30 uur voor het inleveren van kleding en iedere dinsdag van 9.30- 11.30 en van 13.30-15.30 uur voor de verkoop van kleding. Het inleveren en de verkoop van zo merkleding is vanaf maart en van win- terkleding vanaf september. Waar mo gelijk werken ”Als Nieuw” van Elly Dijkstra en ’’Willy’s Winkel” van Willy Geerling samen. WADDINXVEEN - Donderdag 7 maart is er weer gelegenheid pakketten te verzenden naar Poolse vrienden en bekenden. Deze pakketten moeten dan worden ingeleverd bij de familie Koren, Van Goghstraat 22in Reeuwijk tussen 15.00 en 17.00 uur en 19.00 en 21.00 uur. Pasen is in Polen een groot feest en de pakketten, die op 8 maart worden ver stuurd, zijn dan voor Pasen bij de fami lies. De kosten bedragen 2,60 per kg. Het pakket mag niet meer wegen dan 20 kg en niet minder dan 9 kg. Het is noodzakelijk dat de te verzenden arti kelen zijn verpakt in een stevige doos. De vereiste pakbonnen zijn, indien no dig, verkrijgbaar bij de familie Both, Lindengaarde 7 in Waddinxveen. Het leven is voor de Polen ontzettend duur en vooral met Pasen kan wat verlich ting in dit dure leven Deslist geen kwaad. In deze wedstrijd bleek al snel dat VTC niet ten onrechte onderaan staat. De dames van Be Fair ondervonden geen enkele weerstand. Het verbaasde dan ook niemand dat binnen 39 minuten de stand al 3-0 was met de setstanden 15- 10,15-3 en 15-1. Deze week wacht er weer een veel zwaardere tegenstander, Gemini Kan- geroes, die in de kop meedraait. ,r‘ Si- fgfr -■ k. z '**7^ - -

Weekblad voor Waddinxveen | 1991 | | pagina 9