Waddinxveen gemeente Hergebruik: De moeite waard a Per saldo 17 W’veense bedrijven erbij Wekelijkse rubriek AFVAL-INFO Forumavond Platform Gehandicapten Muzikale goochelshow De Overkant VEEL GESTELDE VRAGEN Veranderde openingstijd bij bouw voorlichting ZTTC gelijk s Jl A lo ”Je hebt toch die groene vingers nodig” mooi meegenomen I Palmencommissie Glasinzameling Rekenen ’’Toef’ Kringlooppapier Glas Miljoen potten Subsidie Papier "1M E O P iE 1 A/s je op de dag van je leven wilt schitteren, laat je dan aankleden door een deskundige, die een keuze heeft KLEDING EN TEXTIEL APART GEBRUIKT GLAS APART GROEN AFVAL APART OUD PAPIER APART SCHADELIJKE STOFFEN APART WADDINXVEEN - Op zaterdag 6 april wordt de landelijke agrarische open dag ”Kom in de kas” gehouden. De officiële opening geschiedt op vrijdag 5 april op het bijna futuristische potplantenbedrijf Sjaloom in Waddinxveen, waar robots en groene vingers het werk doen. Pagina 13 Weekblad voor Waddinxveen - Woensdag 6 maart 1991 Landelijke ”Kom in de kas” bij Sjaloom AFVAL APART V Om je alle aandacht en tijd te geven help ik op afspraak RAADHUISPLEIN 1. BOSKOOP, TELEFOON 01727-18300 OF 19577. WADDINXVEEN - Komende zater dagmiddag om drie uur geeft de muzi kale goochelclown Johnny Mendola weer een voorstelling bij speeltuinver eniging De Overkant aan de Kromme Esse. Kinderen van leden hebben gratis toe gang en niet-leden betalen 2,50 en tree. Tijdens de voorstelling is de zaal rookvrij en worden geen alcoholhou dende dranken verkocht. Mocht er na het lezen van de informatie uit de infomap nog vragen zijn dan kan men tot 31 december 1991 gratis bellen naar de Infolijn onder nummer 06-0223999. In Boskoop kwamen er in de laatste drie maanden van 1990 per saldo 13 be drijven bij, in Moerkapelle 4 en in Ze venhuizen 6. In geheel Midden-Hol- land is in de maanden oktober, novem ber en december het aantal onderne mingen in Midden-Holland per saldo met 98 toegenomen. Het grootste deel hiervan telt één, twee, drie of vier werkzame personen. Je merkt dat meteen. Sommige stam men lopen niet goed uit. Die gooien we weg. Bovendien merk je het ook wan neer de koffiebonenoogst in de landen van herkomst is aangebroken”. WADDINXVEEN - Het expositie- en adviescentrum Bouwvoorlichting aan de Staringlaan in Waddinxveen heeft de dienstverlening aan het bouwend en verbouwend publiek hoog in haar vaandel staan. Om de voorlichting over al die zaken die met bouwen en verbouwen te ma ken hebben nog beter aan de wensen van de bezoekers aan te passen zijn de openingstijden gewijzigd. Op zaterdag, voor de meeste mensen de gemakkelijkste dag voor een bezoek aan Bouwvoorlichting, is de openings tijd nu van 10.00 tot 16.00 uur. Op dins dag tot en met vrijdag is de expo ge opend van 10.00 tot 17.00 uur. Er is dus nu voor iedereen ruimschoots gelegenheid om zich te oriënteren ovei alles wat met wonen te maken heeft en wel van funderingssystemen tot dak pannen toe. Op de permanente expositie, die gratis toegankelijk is, kan men alle materia len zelf zien, zonder dat het tot iets ver plicht. Deskundige medewerkers staan gereed om de bezoekers te ontvangen. Vroeger wist ik precies hoe laat de vuilniswagen langskomt, kunt u mij zeggen hoe laat hij nu gaat komen? Nee, dat kunnen wij nog niet. Zoals u weet is er met ingang van 4 maart erg veel veranderd. Het nieuwe systeem van in zamelen zal in het begin wat meer tijd vragen. Wij raden u aan om de nieuwe tijd waarop de vuilniswagen bij u in de straat komt, zelf enige tijd in de gaten te houden. van het feit dat ik gewoon lééf. Het on dernemerschap is in die zin voor mij geen hoofdzaak. Natuurlijk kan ik, als ik van mijn bestuurswerk vandaan kom, hier de hele dag in een pak en een stropdas gaan rondlopen op kantoor. Maar dat doe ik niet. Ik kleed me met een om in mijn werkkleding. Dan zien ze dat ik weer beschikbaar ben voor alle werkzaamheden”. ’’Iedereen gaat dan namelijk de planta ges op en niemand wil meer het bos in om yuccastammetjes te kappen en te zagen. Maar het is nu allemaal al een stuk beter geworden. Voorts staan we op het standpunt dat we niet alleen een produkt verkopen, maar ook diensten. Voldoen aan klantenwensen en servi ceverlening vormen óók kwaliteit”. Behalve met het leiden van zijn bedrijf, heeft Bernard Oosterom het druk met bestuurswerk. Van 1985 tot 1989 was hij voorzitter van de landelijke palmen commissie en heeft hij nog een jaar als voorzitter gefunctioneerd in de pot plantencommissie van de VBA, de Aalsmeerse bloemenveiling. Sinds an derhalf jaar zit hij in het bestuur van de VBA. Hij zegt dat het hem niet te zwaar valt. Bedachtzaam: ”Nee, ik vind het alle maal heel uitdagend. Weet je wat een belangrijke zorg is? Dat je erin slaagt om de neuzen van je medewerkers de zelfde richting uit te krijgen. Dat vind ik veel belangrijker dan een half pro cent meer of minder rendement aan het eind van het jaar. Mijn leven wordt niet bepaald door de vraag door de vraag of ik één of twee ton verdien. Toen we dit bedrijf gingen opzetten, heb ik niet één slapeloze nacht gehad. Heus niet om dat ik het allemaal zo goed in mijn vin gers denk te hebben, maar omdat het ondernemerschap voor mij los staat Statiegeld-glas wordt ingezameld door leveranciers. Glas waar geen statiegeld op staat kan men kwijt in de inmiddels zeer vertrouwde glasbak. Hoewel er heel wat glasbakken in de gemeente staan, komt er nog altijd ±7% glas in het huis houdelijk afval terecht. Bernard: ”De teelt is natuurlijk veel professioneler geworden. Allereerst willen we continuïteit en kwaliteit waarborgen aan onze afnemers. Dat is niet altijd eenvoudig. Soms heb je nogal wat uitval als er in het uitgangs materiaal veel kaf is onder het koren. Het is sober, maar wel heel mooi. Niet zomaar een tuinbouwbedrijf, dat is dui delijk. Geen rustiek nieuwbouwhuis met oprijlaan en een hectare glas er achter. Hier staat een indrukwekkende kas van ruim drie hectare met een hoge moderne hal ervoor van vijfduizend vierkante meter en een uitspringend kantoor in lichte tinten. Een reusachtig logo in de vorm van een gestilleerde yucca toont waar het bij Sjaloom om gaat. Op de hoek van het met geel afgebiesde kantoor, de mooi ste ruimte, bevindt zich de royale kan tine van de twintig medewerkers. Wie over de Abraham Kroesweg rijdt, de ontsluitingsweg van een nieuwe, ef ficiënt ingericht tuinbouwgebied, houdt onwillekeurig even in bij het pas seren van een uit glas en metaal opge trokken complex. Een architect heeft duidelijk zijn sporen achtergelaten op het strakke betonnen terrein, zonder evenwel te illustreren dan ’t wat mocht kosten. ZEVENHUIZEN - Vorige week woensdag 27 februari speelde het eer ste team van de Zevenhuizense tafel tennisvereniging ZTTC de vijfde wed strijd in de eerste klasse van de Goudse tafeltenniscompetitie tegen het eerste team van TOP uit Haastrecht. Uitgangspunt voor deze wedstrijd voor ZTTC was het behoud van de tweede plaats en de aansluiting bij het tweede team van ILAC. Na en zinderend span nend verloop eindigde de wedstrijd in een 5-5. De volgende wedstrijd voor het eerste team, van ZTTC in het competitie- pro gramma is gepland op vrijdag 8 maart in Gouda tegen koploper ILAC 2. Dat is heel jammer, omdat glas, zonder verlies van kwaliteit, steeds weer voor 100% te recyclen is. In de kringloophaltes, bij Wilhelminaplein en in winkelcentrum Zuidplas, is de in zameling van glas al gesplitst in wit glas en gekleurd glas. Uit gekleurd glas kan alleen gekleurd glas worden gemaakt. Wit glas maken van gekleurd glas is (nog) niet mogelijk. De glasscherven worden naar een verwerkings-installatie ge bracht. Daar worden de scherven verder gebroken en schoongespoten. De schone scherven komen op een lopende band, die onder magneten doorloopt. De magneten halen er de metalen de len uit. Andere ’’vreemde” delen worden er uit gehaald door middel van een sterke windstroom. Uiteindelijk blijven alleen de schone glasscherven over. Deze worden afgevoerd naar de glasfabriek. Het maken van nieuw glas uit oud glas kost 35% minder energie dan er nodig is voor het maken van nieuw glas uit de basisgrondstoffen. De voordelen van recycling van glas zijn duidelijk: - energiebesparing bij fabricage (35%). - besparing van grondstoffen. - de afvalberg wordt minder groot. - besparing van het natuurlijk landschap. De voordelen van hergebruik zijn groot en de moeite waard. Neem dan ook de moeite om glas en papier apart te houden. ”Een beter milieu begint bij je eigen deur”. Uiteindelijk ontstond er aan de Hene- gouwerweg uit drie bedrijven een grote kas van drie hectare maar toch was men niet tevreden. De infrastructuur was niet optimaal en het complex was heel lang en smal, hetgeen extra energie kostte. Bovendien was de grond drassig en zo dra er - om milieuvriendelijk te kunnen telen - een betonnen vloer op werd ge stort, verzakte deze. Het hele complex moest óf worden gerenoveerd, of er moest een nieuw bedrijf worden ge bouwd op,een andere locatie. Dat ge beurde uiteindelijk in het nieuw ont wikkelde tuinbouwgebied, waar zoon Bernard al een palmenkwekerij was begonnen. ”We hadden dit gebied al lang op het oog want we zaten er al tien jaar en vier jaar geleden kochten we hier nog een bedrijf. Er stond een stuk grasland te koop, maar dat kostte nogal wat. En fin, rekenen en nog eens rekenen. We vonden de locatie echter zó interessant dat we besloten het te doen. Een paar gulden meer of minder op de grond prijs maakt natuurlijk niet zoveel uit op de totale investeringen die je daarna gaat doenWe wilden toch ook graag in Waddinxveen blijven en bovendien hadden we de verantwoordelijkheid voor dertig personeelsleden, die hier aiiemaal in de omgeving wonen”, legt Bernard Oosterom uit. De manier waarop het nieuwe complex werd gebouwd, is heel bijzonder. Het is als het ware de verpakking om het teeltsysteem. Bernard: ”We namen een heel belangrijke beslissing: we zou den ons volledig gaan specialiseren in de yuccateelt. Voorheen kregen we van de importeur het halfwas materiaal, dat hier verder werd afgekweekt. We be sloten echter om ook dat traject voor eigen rekening te gaan nemen. Wij krijgen dus de kale stammen hier, die we op dit bedrijf oppotten, laten worte len en laten uitlopen en klaarmaken voor de consument”. ”We maakten een nauwkeurige ter mijnplanning, berekenden exact de aantallen die we nodig zouden hebben, we maakten teeltschema’s en ontwik kelden een systeem dat we volledig konden automatiseren. Via de compu ter geven we aan welke rolcontainers naar de volgende afdeling moeten. Wanneer de teeltfase is afgerond, zorgt de computer ervoor dat die rolcontai ners naar de hal komen. Rondom dat gehele concept bouwden we dit bedrijf. Doorgaans gebeurt dat andersom: je bouwt een bedrijf en je gaat erin te len”. De teelt van de yucca’s geschiedt in potten op zogenaamde rolcontainers. Dit zijn grote platte aluminium bak ken, waarin de potten stijf opeenge pakt staan. Wanneer de stammetjes ar riveren, zijn ze al klaar voor de op kweek. De onderzijde is behandeld met een middel dat de worteluitloop stimuleert, terwijl de bovenzijde is af gedicht met cement of was, waardoor de stam niet inrot. De stammetjes wor den opgepot en gaan op rolcontainers naar de wortelruimte, waar ze drie we ken verblijven. Vervolgens rollen ze naar een ernaast liggende afdeling waar het klimaat zo is geregeld, dat ze bladeren gaan vormen. Na drie weken verschuiven ze naar de grote opkweekruimte, waar ze tien we ken doorbrengen. Vervolgens worden ze gesorteerd naar het aantal uitgelo pen koppen. Ze kunnen dan worden samengesteld tot een ’’toef’ van drie stammen in een pot; andere yucca’s blijven solitair. Gemiddeld duurt het verblijf van de yucca’s bij Sjaloom dertig weken. Ze worden voor 95 procent verkocht via de veilingen VBA in Aalsmeer en de sa menwerkende Bloemenveilingen Westland en Berkel. Vijf procent wordt doorverkocht aan collega-telers. Het is zo’n zeventien jaar geleden dat Dick Oosterom als een van de eersten in Nederland een paar vreemde boom stammetjes uit Midden-Amerika in de grond zette om eens te kijken wat eruit kwam. Is er veel veranderd in die ja- ren? De grondstof voor kringlooppapier is oud papier en geen hout of textiel zoals bij gewoon papier. Dit betekent dat twee noodzakelijke fasen bij-de produktie van kringlooppa pier kunnen worden overgeslagen: - het kappen van hout - de fabricage van pulp. Door oud papier te vermalen en te vermengen met water kan ook pulp worden gemaakt. Dit geeft een aanzienlijke bespa ring van hout, water en energie. De meeste soorten kringlooppapier die in Nederland worden verkocht, bevat ten tussen de 80 en 100% oud papier. In Nederland is maar liefst 55% van de totale papier-produk- tie afkomstig van oud papier. Daarmee staat ons land num mer 1 op de wereldranglijst. Glas wordt gemaakt van zilverzand (70%), soda (15%) en kalksteen (11%). Deze grondstoffen lijken onuitputtelijk voorradig te zijn: een kwestie van graven. Maarzilverzand is beslist niet onbeperkt aanwezig. Bo vendien moet het worden afgegraven. Dat betekent een in greep in de natuurlijke huishouding. Het evenwicht wordt verstoord. Kalksteen wordt gewonnen in groeven. Daarbij wordt het landschap ook aangetast. De produktie van glas vraagt erg veel energieDe grondstof fen moeten namelijk worden verhit tot 1500° Celsius. Bij die temperatuur treedt er pas glasvorming op. Van het vloejbare glas worden druppels geknipt. Die druppels worden omge vormd tot flessen en potten. Het deksel van mijn mini-container sluit niet goed. Hoe komt dat en wat kan ik er aan doen? Dat het deksel van uw container niet goed sluit, ligt aan de opslag van de containers. Ruim 19.000 containers hebben een paar maanden in elkaar opgestapeld gestaan op de ge meentewerk Het is vrijwel onvermijdelijk dat daarbij dek sels scheef hebben gezeten. De ervaring in andere gemeenten, zoals Gouda en Alphen a/ d Rijn die eerder zijn overgegaan op de invoering van contai ners dan Waddinxveen, heeft geleerd dat na enige tijd het deksel vanzelf weer goed sluit. U kunt dit proces enigszins bespoedigen door het deksel in tegengestelde richting te brengen. Mocht het deksel alsnog niet sluiten dan kunt u dit melden aan de Infolijn. De dienst Openbare Werken komt dit dan verhelpen. De Infolijn kan gratis gebeld worden onder num mer 06-0223999. U dient wel naam en adres duidelijk te ver melden. WADDINXVEEN/GOUDA - In het vierde kwartaal van 1990 kwamen er per saldo in Waddinxveen 17 onderne mingen bij. In feite ging het om 32 nieuwe inschrijvingen (4 van buiten de Goudse streek), maar door opheffing (13) en vertrek (2) verdwenen er weer 15 zodat het saldo van oktober, novem ber en december 17 bedraagt, zo blijkt uit de recente kwartaalcijfers van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden-Holland. ’’Mijn vader zegt dat ik het fout heb ge daan. Jij had hier moeten gaan zitten, zegt hij. Ik zie dat anders. Ik heb niet zoveel ruimte nodig want die keren dat ik op kantoor ben, wil ik gewoon rustig alleen zitten. Meestal ben ik toch zwer vend door het bedrijf’. Het is duidelijk waar Bernard Ooste rom (30) zijn prioriteiten legt. Hij leidt het imposante complex waaruit jaar lijks een miljoen potten met yucca’s via de laadsluizen kunnen worden afge voerd. Het heeft een investering ge vergd van elf miljoen gulden, het laat ste grote initiatief van zijn vader die zich langzamerhand gaat terugtrekken uit de potplanten. Bernard heeft het lijstje met bedragen klaarliggen voor geïnteresseerde be zoekers. Hij maakte het openbaar om de stromen van geruchten en sprookjes in de omgeving te ontzenuwen. ”Ik vertel gewoon wat we hier aan het doen zijn. Met diezelfde openheid pro beer ik ook mijn medewerkers te moti veren. Ik leg uit waarom ze bepaald werk moeten doen. Het geeft ze het ge voel medeverantwoordelijk te zijn voor het bedrijf. Zo heb ik iemand vrij gemaakt voor de controle van de teelt- ruimte. In de kas waar de rolcontainers met yucca’s staan hoeft in feite nie mand te werken, want alles wordt door de computer bestuurd. Maar je hebt toch die groene vingers nodig. Als die ■bewuste medewerker het nodig vindt om een uur in de kas op een stoel te gaan zitten kijken naar de yucca’s, dan zal hij daar een goede reden voor heb ben. Ik vraag natuurlijk wel naar de re sultaten ervan”, legt Bernard uit. De familie Oosterom heeft altijd in de tuinbouw gezeten. De grootvader van Bernard teelde groente in de volle grond en vrijwel al zijn zoons gingen ook de tuinbouw in. Bernards vader, Oud papier brengt op het ogenblik niet veel op. Oorzaak van de prijsval is de enorme toestroom van oud papier die on langs vanuit Duitsland op gang is gekomen. De Duitsers za melen tegenwoordig meer oud papier in dan ze in eigen land kunnen verwerken. Handelaren willen vaak het oud papier alleen nog aannemen als ze het voor niets kunnen krijgen. Hierdoor missen scho len, kerken en verenigingen, de grootste inzamelaars van oud papier, de bijverdienste uit de verkoop van oud papier. Veel gemeenten vullen de prijs per kilo ingezameld papier aan, als subsidie voor de instellingen. Deze ’’milieupremie” - het papier komt niet in de verbrandingsoven terecht - ver schilt per gemeente. De gemeente Waddinxveen subsidieert het ingezamelde oud papier met 6 cent per kilo. Kan ik de aanbiedplaats bij mij in de buurt ook ergens aan herkennen? Ja, op elke aanbiedplaats wordt met verf een afbeelding van een container aangebracht. Zo weet u precies waar u uw con tainers moet aanbieden. WADDINXVEEN - Het Platform Ge handicapten Waddinxveen houdt maandagavond 11 maart om acht uur in De Boog (C. Huijgenslaan) een film en forumavond over ’’Bouwen voor de toekomst”. Steeds meer ouderen en gehandicapten willen zelfstandig blijven wonen. Het ligt voor de hand om daar reeds bij de bouw van nieuwe woningen rekening mee te houden. De kosten van het ach teraf aanpassen van woningen zijn veel hoger dan de kosten van aangepaste nieuwbouw. Er worden op deze avond in De Boog twee videofilms getoond over Bouwen voor de toekomst. De toegang is vrij. Na het vertonen van de video’s zal een forumdiscussie plaatsvinden, waarbij volop gelegenheid is om vragen te stel len. Het forum bestaat uit oud-wethouder L.M. Oosterbroek-Waagmeester (Vrouwen Advies Commissie), O.G. Hartman (directeur woningbouwver eniging Ter Gouw in Gouda), P. van Egmond (bouwkundige Provinciaal Overleg Gehandicapten), J. Stolze (chef Ruimte en Bouw, gemeente Waddinxveen) en A.G. Stel (bestuurs lid Platform Gehandicapten Waddinx veen). Hoe bied ik mijn containers aan? Om ervoor te zorgen dat uw container geleegd wordt, moet u de container altijd met de wielen naar de rijweg zetten. Als de wielen niet naar de rijweg staan zou het kunnen dat de be laders denken dat hij al geleegd is. Als een vuilniswagen vol is, moet hij namelijk eerst geleegd worden voordat men ver der kan. Bij terugkomst op de route kan deze vergissing ge maakt worden. Vroeger werd al het papier van lompen gemaakt. Tegen woordig maakt men alleen bij bankpapier nog gebruik van katoenafval. Al het andere papier maakt men van hout of oud papier. Hout is een vervangbare grondstof, maar er moet dan wel voldoende worden herbebost. In Amerika en Scandinavië zijn speciale produktiebossen aangelegd om aan de vraag naar hout te kunnen voldoen. Het nadeel van produktiebossen is dat de groei hiervan ten koste gaat van natuurlijke bossen, waardoor het aantal soor ten bossen weer afneemt. In de tweede helft van de 19e eeuw heeft men ontdekt dat pa pier en karton gemaakt konden worden van houtpulp. In Nederland wordt nauwelijks pulp bereid. Er zijn veel pulp fabrieken in Duitsland. Deze fabrieken zijn daar gebouwd langs de Rijn. Aan de pulp-bereiding komt veel water te pas. Dit water wordt vaak ongezuiverd geloosd in de rivier de Rijn. Bovendien komt er bij de pulpbereiding veel afval vrijwaar men vervolgens weinig meer mee kan doen. Er is veel ener gie nodig voor de produktie bovendien wordt de lucht ern stig door verontreinigd. I uit meer dan 130 éénmaal gedragen bruidsjaponnen, daardoor ook betaalbaar Ycca-kwekerij Sjaloom werd in november geopend en kreeg vorig jaar ook de Waddinxveense Ondernemersprijs. Op de foto Bernard Oosterom (rechts) en zijn vader (links). Foto: (Archief). WADDINXVEEN - "Afval apart - mooi meegenomen" is een lijdelijke wekelijkse rubriek in het Weekblad voor Wad dinxveen met informatie over de gescheiden inzameling van huishoudelijk afval in Waddinxveen. In de rubriek allerhande informatie over de in Waddinxveen begin maart 1991 van start gaande huisvuilinzameling via mini-containers. Dick, begon op een gehuurd stukje grond en bouwde zo’n dertig jaar gele den zijn eerste kas. Er werd regelmatig bijgekocht en verhuisd naar nieuwe lo caties, waardoor het bedrijf gestaag groeide. WADDINXVEEN - Veel soorten huishoudelijk afval zijn geschikt voor hergebruik. Het zou verspilling zijn om deze soorten afval naar de verbrandingsoven te brengen. Voor enkele soorten, zoals glas en papier, zijn er zelfs spe ciale inzamelsystemen. Glas en papier worden ingezameld in de bekende kringloophaltes, maar ook door particulieren, scholen, verenigingen en winkels. Ruim 7% van het huishoudelijk afval bestaat uit glas. Bijna eenvijfde bestaat uit oud papier en karton. Bij elkaar een kwart van het huishoudelijk afval.

Weekblad voor Waddinxveen | 1991 | | pagina 13