Drie Waddinxveners EENBETER MILIEU Waddinxveen gemeente diep getroffen terug Van bliksembezoek aan Pools Kratkov Wekelijkse rubriek TELEFOONTJES OVER CONTAINERISERING AFVAL-INFO Drie-maanden- training van Nanny Vogelaar Verlies voor volleyballers Expositie van Verzets- ZVH klaar voor beker finale succesvol museum verlengd TOOS-heren meegenomen mooi Schade aan uw auto vereist I”"} deskundige reparatie. Dames Afval vermijden Minder energie Uit de pers Afval scheiden srrma KLEDING EN TEXTIEL APART GROEN AFVAL APART GEBRUIKT GLAS APART OUD PAPIER APART APART GLASBEEK F'" Pagina 13 Weekblad voor Waddinxveen - Woensdag 13 maart 1991 APART 1F0CWA 17% papier, karton 7% glas 46% Groente- fruit- en tuinafval I I I "Komt dappre jongens, let nu op, En trouw je best gedaan, Om als gij wakkre schutters zijt, Ginds naar Transvaal te gaan. Wij helpen daar de Boeren dan, En sparen er geen Engelschman”. In de vierde set werd aan de Rijswijkse kant de adem lange tijd ingehouden. Be Fair zette het spel van de derde set voort en Riva stapelde fout op fout. Be Fair liet zich van de wijs brengen door het arbitrale duo en Riva profiteerde geroutineerd. Tot 13-13 volop kansen aan beide zijden. Een foute passen een foute service in dit cruciale deel van de wedstrijd maakten een einde aan de il lusies van Be Fair (15-13). Mocht er na het lezen van de informatie'uit de infomap nog vragen zijn dan kan men tot 31 december 1991 gratis bellen naar de Infolijn onder nummer 06-0223999. SCHADELIJKE STOFFEN 2% textiel 3% metaal 3% hout 4% kunststof 11% overige 7% pum AFVAL Zelfs de kleinste botsing kan vitale delen van uw auto beschadigen, wij kunnen deze opsporen en repareren. Met een veilige auto neemt u daarna weer aan het verkeer deel. FOCWA, kenmerk voor vakwerk. AUTOSCHADE REPARATIEBEDRIJF Noordkade 24 - Waddinxveen Tel. 01828-12588 FOCWA, kenmerk voor vakwerk WADDINXVEEN - Aandachtspunten naar aanleiding van telefoontjes die zijn binnengekomen over de mini-contai ners in Waddinxveen. - De Infolijn is gratis te bellen onder nummer 06-0223999. - De Infolijn heeft twee binnenkomende lijnen. Mocht u niet onmiddellijk gehoor kunnen krijgen, probeert u het dan nog eens. - Zowel de huisvuilregeling als de grofvuilregelingzijn ver anderd. Ieder huishouden heeft deze nieuwe regelingen uitgereikt gekregen. Het is van belang om deze te lezen. - Vanaf 7.00 uur ’s morgens worden de containers geleegd. Zet de container op tijd buiten. WADDINXVEEN - De volleybalheren van CVB Bank/Be Fair zijn er niet in ge slaagd tegen het geroutineerde Goudse Radius 3 een overwinning te behalen. Onder leiding van de vooral verbaal do minerende routinier Wil Kraan ste vende Radius op een weliswaar zwaar bevochten 2-3 overwinning af. Met Dirk Pijpers als spelverdeler en Ar jan Verwoerd op de positie van midden- aanvaller begonnen de Waddinxveners voortvarend, hetgeen resulteerde in een riante 10-2 voorsprong. Toen Radius op dat moment de toevlucht nam tot ver bale aanvallend liet de jonge Be Fair- ploeg zich afbluffen. Een 14-16 setver- lies was het gevolg. In de tweede set stelden de Waddinxve ners orde op zaken en wonnen met 15- 10. Be Fair, middels de verloren uitwed strijd vooraf toch gewaarschuwd voor de methodes van Radius, liet zich in de derde set opnieuw de kaas van het brood eten (12-15). Met een goed inge vallen Edwin van Meerveld op de mid denpost won Be Fair de vierde set met 15-8. De noodzakelijke vijfde set, middels het rallypointsysteem, leverde in aan vang een 1-6 voorsprong voor de Gou wenaars op. Be Fair gaf gas bij en tot 13- 13 ging de strijd gelijk op. Twee on nauwkeurig geslagen aanvallen aan Waddinxveense zijde brachten de over winning in het tevreden Goudse kamp. De bargesprekken na de wedstrijd gin gen echter niet zo zeer over het verlies als wel over het naderende vertrek van trainer/coach Van Diermen. Hij maakte na de wedstrijd bekend dat hij aan het einde van het lopende seizoen de promotieklasser gaat verlaten. Van Diermen heeft nog geen vastomlijnde plannen voor het volgende seizoen maar zeker is dat hij het trainerschap ambieert van een team dat uitkomt in de landelijke divisie. Waddinxveense levensmiddelen en gebruiksartikelen gingen ook naar een Pools kindertehuis. (Foto’s: Jan Mulder). 1 Komende zaterdag treedt dames 1 aan in sportzaal De Groenswaard. Om 15.30 uur is AV’40 uit Delft de te klop pen .tegenstander. Wilma de Jong is dan weer van de partij De dames van CVB Bank/Be Fair ver trokken gehandicapt naar het Rijs wijkse Riva dat in de derde divisie E de grootste promotiekans maakt. Zonder Tanja Brobbel die voor de rest van het seizoen met een knieblessure is uitge schakeld. Zonder de zwangere Antoi nette Wijker en bovendien zonder spel- verdeelster Wilma de Jong die wegens verplichtingen op haar werk verstek moest laten gaan, bleven zes basis speelsters over. Traiper/coach Gerard Lupgens no- WADDINXVEEN - Zaterdag werd in Hellevoetsluis de eerste plaatsingswed- strijd voor de districtskampioenschap- pen georganiseerd. De deelnemers zijn verdeeld in zes leeftijdsgroepen en ver der is er nog een onderverdeling en ver der is er nog een onderverdeling in de B- en de C-lijn. Alle deelnemers probeerden zich te plaatsen voor de districtskampioen- schappen, die op 6 april in Waddinx veen georganiseerd zullen worden. Om zeker te zijn van plaatsing moeten zij na twee wedstrijden bij de beste zes tur ners in hun eigen niveau horen. In de niveau’s 1 (18 jaar en ouder), 2 (16- en 17-jarigen) en 3 (14- en 15-jari- gen) zijn alle TOOS-deelnemers ’’oude rotten”, want zij turnen allemaal al meer dan zes jaar. Deze ’’oude rotten” waren zaterdag niet in top-vorm, maar desondanks waren er wel ereplaatsen weggelegd voor de half zieke Alexander Poot, die derde werd in niveau 2B en Albert Hogeweg, die niveau 3B als tweede eindigde. Arthur Blom en Auke Siersema hebben in niveau 2C nog wel uitzicht op plaat sing voor de districtskampioenschap- pen, maar zullen dan op 16 maart in Monster een betere wedstrijd moeten draaien. Peter Noorlander eindigde op de vijfde plaats in niveau 3C en heeft dus een goede kans om zich te plaatsen, terwijl Sietse Siersema in hetzelfde ni veau op de zevende plaats eindigde. René Kleiweg krijgt als ’’part-time tur ner” (2,5 uur per week zelf actief als tur ner en 5 uur per week actief als trainer) erg moeilijk om zich te plaatsen, want hij eindigde op de tiende plaats en moet zich dus aanzienlijk verbeteren om zich te plaatsen. De beste prestatie kwam afgelopen za terdag op naam van Jurjen van Pruis- sen, want hij behaalde in niveau 5B een totaal van 45,25 punten en eindigde daarmee op de eerste plaats. Micha Sloot draaide in hetzelfde niveau en draaide eveneens een goede wedstrijd. Micha eindigde met 41,65 punten op de achtste plaats. Maarten Verbree sleepte in niveau 4B de bronzen medaille weg. De TOOS deelnemers in de niveau’s 5C en 6B draaien dit seizoen allemaal voor het eerst mee. Allemaal draaiden zij in Hellevoetsluis aanzienlijk beter dam op de vorige wedstrijd op 26 januari. In ni veau 5C zijn er 23 jongens ingeschreven en er is dus veel tegenstand. Marcel Minnee draaide een goede wed strijd, maar doordat hij vooral op brug en voltige nog (steun)kracht tekort komt, zat er voor hem niet meer in dan een 21e plaats. Anton Stoter eindigde als zestiende, terwijl Mark Kranenburg met een zevende plaats eveneens goed voor de dag kwam. In niveau 6B ein digde Johan Faay op de zesde plaats, werd Klaas Buijtendorp vijfde en mocht Joachim van der Have de bronzen me daille in ontvangst nemen. Wanneer er volgende week in Monster door de TOOS-heren goed geconcen treerd gewerkt wordt, moeten er ten minste tien TOOS-deelnemers zijn bij de districtskampioenschappen bij 6 april. WADDINXVEEN - De Waddinx veense Nanny Vogelaar geeft in april, mei en juni op maandag en donderdag een drie-maanden-training aerobic- en fitnessdance in het clubhuis aan de J.W. Frisoweg 43a. Op maandag zijn de lestijden van 9.Ü0- 10.00, van 10.15-11.15 en van 13.45- 14.45 uur en op donderdag van 9.00- 10.00 en van 13.45-14.45 uur. De drie- maanden-training kost 95,-. Het aerobic- en fitnessdance-pro- gramma van Nanny Vogelaar is er op gericht om de spieren van het hele li chaam te verstevigen. De lenigheid wordt bevorderd, de coördinatie en het evenwicht worden verbeterd en er wordt gewerkt aan de conditie. Om de conditie op een veilige manier op te bouwen wordt gewerkt met de hartslagcontrole. De ene persoon mag zich nu eenmaal meer inspannen dan de andere. Nanny Vogelaar (tel. 01828-12279, vanaf 16.00 uur) is gediplomeerd in- structrice en sportmasseur en geeft al jaren les aan allerlei leeftijdsgroepen voor aerobic-fitnessdance en mid-fit- move met goed en vooral enthousiast resultaat. GOUDA - De tentoonstelling over mi litarisme in kinderboeken in het Zuid- hollands Verzetsmuseum aan de Turf markt in Gouda is verlengd tot woens dag 19 juni. De openingstijden zijn van dinsdag tot en met zaterdag van 10.00- 17.00 uur en zondag van 12.00-17.00 uur. De tentoonstelling geeft een beeld van een genre illustraties in kinderboeken van de 19e en begin 20e eeuw. Normen en waarden als heldhaftigheid, moed, eer en vaderlandsliefde - voor die pe riode belangrijke, opvoedende waar den - komen in prenten tot uitdruk king. Zij laten een van de vele wijzen zien waarop volwassenen in het verle den hebben gepoogd om de kinderwe reld te beïnvloeden en voor hun doelen te gebruiken. Kinderboeken zijn mede-opvoeders, mens- en maatschappijbeelden worden via verhaal en prent op het kind overge dragen. Verhalen uit de vaderlandse geschiedenis vol van patriottisme be doelden de vaderlandsliefde op te wek ken. Een versje uit 1860 bij een van de prenten: Een kind wil zich met de held uit een boek identificeren en daar werd ge bruik van gemaakt door het aan te spo ren flink te oefenen voor later. Uit een boekje van 1820 ’’Hernieuwde Kinder- vermaecken en Kinderspelen’:, de vol gende tekst" ’’Vermaak u vrijelijk kinderen, in uwe jeugd, met dit vaderlandsche spel; op dat, wanneer gij ouder geworden zijt, en het belang van Vaderland en Volks zulks van u vorderen, gij dan ook tonen moogt Nederlanders, dat is, edelmoe dige helden en dappere soldaten te zijn”. blemen verhinderden hier precies ach ter te komen, want Pools of Russisch beheersen Baan, Mulder en Pelupessy niet. Met handen- en voetenwerk wis ten ze echter duidelijk te maken waarom ze met een bestelbusje vol hulpgoederen de reis uit Waddinxveen hadden ondernomen. Er waren zoveel goederen meegeno men dat niet aleen het Poolse gezin, dat de brief had geschreven met allerlei le vensmiddelen en gebruiksgoederen kon worden geholpen, maar ook an dere Polen in Kratkow. In totaal 15 ge zinnen en een kindertehuis werden ver blijf met Waddinxveens voedsel en al lerlei bruikbare spullen. digde dan ook de jeugdspeelsters Bri gitte Claassen en Eva Tuik uit mee te reizen. Be Fair, met Petra van Veldhuizen op de middenpositie, en de licht-gebles- seerde Mariska van der Velde op bui ten, had moeite in het spel te komen. De eerste twee sets gingen dan ook kansloos naar Riva (15-7 en 15-8). Met de uitstekend debuterende Brigitte Claassen op de midden-positie en Petra van Veldhuizen als hpofdblokkeerster op de spil waar Riva om draait kregen de Waddinxveensen meer vat op het spel. Ondanks de tegenwerking van de matig fluitende arbiter won Be Fair overtuigend met 11-15. Heel veel huisvuil kan vermeden worden. Door bewuster te kiezen en om te gaan met allerlei produkten kan de hoeveel heid afval worden beperkt. De overheid en het bedrijfsleven werken samen om binnen enkele jaren de overbodige ver pakkingen uit te bannen. De bevolking zal afscheid moeten nemen van de wegwerpmaatschappij. Om minder huisvuil te krijgen kan men het volgende doen: - koop indien mogelijk duurzame produkten, in plaats van wegwerpartikelen - kies voor artikelen die eenvoudig verpakt zijn, en het liefst niet verpakt zijn in plastic of piepschuim - haal het liefst verse, onverpakte seizoensgroente in huis - neem een eigen boodschappentas mee, milieuvriendelijke plastic tassen bestaan niet - probeer eerst of spullen die kapot zijn nog gerepareerd kunnen worden - koop geen spuitbussen met CFK’s - koop indien mogelijk milieuvriendelijke schoonmaakarti kelen, er is niet voor ieder schoonmaakkarweitje een spe ciale reiniger nodig. Deze speciale reinigers zijn vaak erg agressief. In Nederland hebben wij verschillende soorten elektrici teitscentrales. De meeste gebruiken gas of kolen als brand stof. Hoewel de centrales volgens vastgestelde normen zo schoon mogelijk werken, blijven ze het milieu belasten. Er komt namelijk altijd kooldioxyde in de lucht. Kooldioxyde levert de grootste bijdrage aan het broeikasef fect. Onder invloed van het broeikaseffect zou het poolijs kunnen smelten waardoor de zeespiegel zal stijgen. Daar naast kunnen er woestijnen ontstaan in gebieden waar nu nog voldoende regen valt. Met energie moet men zuinig omgaan, omdat onze fossiele grondstoffen (kolen, gas) ééns zullen opraken. - Laat niet onnodig het licht branden. - Informeer bij de aanschaf van elektrische apparatuur naar de hoogte van het energiegebruik. - Koop bij voorkeur spaar- of TL-lampen. - Zorg voor een goede warmte-isolatie van uw huis. De toestand van het milieu vraagt de aandacht van ons alle maal. Iedereen kan in zijn eigen omgeving oplossingen be denken om het milieu te ontzien. ”Een beter milieu begint bij de eigen deur”. WADDINXVEEN - "Afval apart - mooi meegenomen" is ccn lijdelijke wekelijkse rubriek in het Weekblad voor Wad dinxveen met informatie over de gescheiden inzameling van huishoudelijk afval in Waddinxveen. In de rubriek allerhande informatie over de in Waddinxveen begin maart 1991 van start gaande huisvuilinzameling via mini-containcrs. ZEVENHUIZEN - Het herenvolley balteam van Rentokil-ZVH heeft in de eigen Swanla-sporthal een overtui gende zege behaald op de nummer drie van de eredivisie Nashua/VCG. Na de 3-0 zege op TDK/Brevok, ging ZVH de juiste koers verder. Trainer Toon van der Burgt zette nu Arthur Vennik in de basis in plaats van Edger Tinkhof. Vennik, gebrand om zich weer te bewijzen, startte met een uit stekende sprongservice en zorgde dat ZVH in de eerste set snel met 6-0 voor kwam. Maar ook de anderen lieten zich niet onbetuigd en zorgden dat Nashua on der druk bleef staan van een moeilijke service, zodat de aanvallen van Nashua nauwelijks enig gevaar voor ZVH bete kenden. ZVH kan zich nu op gaan maken voor de bekerfinale op zaterdag 16 maart in de sporthal Merwestein te Nieuwegein (aanvang 19.30 uur) tegen TDK/Bre vok. Er gaan vier supportersbussen vanuit Zevenhuizen (dorpshuis Swanla) naar Nieuwegein toe. De bussen vertrekken om 18.00 uur precies. Het belooft in Nieuwegein een ware happening te worden, ook uit Breda vertrekken er een groot aantal bussen. Algemeen Dagblad: "Het krijgsbedrijf werd verheerlijkt, dat is het enge aan de prenten in Gouda. Een ander ele ment in de reeks prenten is de lofzang op het kolonialisme en de daarmee ge paard gaande racistische opvattingen. De onverbloemdheid waarmee daar toen uiting aan werd gegeven komt nu onthutsend over”. Goudsche Courant: ’’Talrijke voor kin deren bestemde prentenboeken zijn op de expositie te zien.’Al die werken be vatten verhaaltjes met opgeklopte he- roiek. De oorlog wordt voorgesteld als een onmisbare ervaring tijdens welke, eigenschappen als moed, trouwe en dapperheid zwaar op de proef werden gesteld”. NRC Handelsblad: ’’Zeker nu de halve wereld elkaar met meer dan een houten zwaardje bevecht is het ontmoedigend om te zien hoe wapengeweld in kinder boeken lange tijd gepresenteerd is als logische consequentie van vaderlands liefde en heldhaftigheid”. - De route van de vuilniswagen is ook veranderd. Voorlopig kan niet gezegd worden hoe laat de wagen bij u in de buurt is. Om dit te weten dient u zelf enige tijd de nieuwe op- haaltijd in de gaten te houden. - De huishoudens die mini-containers hebben, mogen geen plastic huisvuilzakken meer gebruiken. Ze zullen niet worden meegenomen. - Komende week wordt de groene container geleegd voor het Groente-, Fruit- en Tuinafval (GFT-afval) geleegd. Er mag geen plastic in de groene container. WADDINXVEEN - De toestand van het milieu verslechtert nog steeds. Vooral de laatste vijftig jaar is de schade aan onze dampkring enorm toegenomen, De schade die eenmaal is toegebracht, is niet gauw ongedaan gemaakt. Voorlopig kan alleen het tempo waarin het milieu achteruit gaat, vertraagd worden. Pas over een aantal jaren kan de situatie weer echt verbeteren. Om de oplossing voor de steeds groter wordende milieupro blemen niet over te laten gaan aan de volgende generatie(s) en de schade zoveel mogelijk te beperken, moet er nu iets gebeuren. ”Een beter milieu begint bij de eigen deur”. Wat kan men doen? Het was zowel heen en als terug een bij zonder voorspoedig verlopen reis. Het enige oponthoud van ongeveer een uur deed zich voor bij de douane aan de Duits-Poolse grens. Na hun geslaagde en naar bleek broodnodige missie ver lieten ze Kratkov op zatermiddag al weer. Ze vonden het een vuile, smerige en bedompte ’’middeleeuwse” plaats waar ze eigenlijk niets hadden te zoe ken De Waddinxveense spuitgasten zijn diep getroffen door wat ze in Polen hebben gezien in hun eigen Gouwe- Om verschillende redenen is het scheiden van het afval van groot belang. Naast de groei van de afvalberg is er het pro bleem van de vervuiling van ons afval. Afval gaat voor een groot deel naar de vuilverbrandingsoven of komt op de vuil nisbelt terecht. De hoeveelheid afval kan o.a. beperkt worden door het afval dat geschikt is om opnieuw te gebruiken, apart te houden. Ruim 70% van het huishoudelijk afval komt voor herge bruik in aanmerking, Via de verbrandingsoven of de vuilnisbelt’ komen schade lijke stoffen uit ons huisvuil weer in het milieu terecht. Door deze schadelijke stoffen apart te houden van het overige af val beperkt men de milieuverontreiniging. Enerzijds door de groei van de afvalberg te stoppen. Er zijn namelijk ook soorten chemisch afval die geschikt zijn voor hergebruik. Anderzijds door schadelijke stoffen die apart gehouden zijn van het overige afval apart te verwerken in verbrandingso vens met speciale filters. Zo worden bodem, lucht en water niet steeds opnieuw verontreinigd, en kan de vervuilings- kringloop gestopt worden. Houdt daarom het volgende apart: - gebruikt glas - oud papier - kleding en textiel - schadelijke stoffen - Groente-, Fruit- en Tuinafval. Op bezoek bij het Poolse gezin in Kratkov (Foto links en rechts boven en beneden). (Foto’s: Jan Mul der). WADDINXVEEN - De brandweercommandant P. Baan en de brand weerlieden J.H.P. Mulder en A. Pelupessy zijn weer terug van hun blik sembezoek aan het Poolse Kratkov, waar ze geld en hulpgoederen heb ben gebracht om bij een aantal mensen de eerste nood een beetje te leni gen. Het drietal ging vorige week donderdag met een volgeladen bestel busje op pad en kwam maandagmiddag weer terug. Op de terugweg had den ze nog een uitstapje gemaakt in Berlijn. dorp teruggekeerd. Ze hadden zich te voren niet gerealiseerd dat de armoe de, het gebrek en de levensomstandig heden zo erg waren./’Het is werkelijk ongelooflijk onder welke omstandighe den die mensen daar moeten leven”, laten Baan, Mulder en Pelupessy we ten. Zoals vorige week bericht was een toe vallig bij de brandweercommandant binnengekomen brief van een Pools ge zin aanleiding voor het opzetten van een snelle actie onder leden van de Waddinxveense vrijwillige brandweer en hun families. Het Waddinxveense college van B. en W. stelde met instem ming van de gemeenteraad 500,- be schikbaar. In Kratkov ontmoette het drietal het betreffende gezin met vier kinderen en een invalide vader. ’’Omdat hij niet voor een inkomen kan zorgen kunnen ze het hoofd amper boven water hou den”, zagen de drie Waddinxveners met eigen ogen. Elk woord in de brief bleek waar te zijn. De mensen waren er echt slecht aan toe. Bij binnenkomst in het Poolse gezien werden de spuitgasten uit vreugde en dankbaarheid door alle gezinsleden om de hals gevlogen. De hulpgoederen en het geld kwamen bijzonder goed te recht. De Waddinxveners hoorden daar dat een Poolse priester hen het adres had gegeven van de Waddinxveense brand weercommandant, maar hoe die geestelijke daar nu weer aan was geko men bleef in nevelen gehuld. Taalpro-

Weekblad voor Waddinxveen | 1991 | | pagina 13